Rozmaringos fehérboros kecskesült

A férj a legutóbbi görögországi munkájából fél kecskével a bőröndjében érkezett haza. Én meg csak kapaszkodtam a röhögéstől, hogy ilyen nincs. Az történt ugyanis, hogy bement egy helyi henteshez, vett kecskegida combot, a hentessel lepacsizta, hogy megtisztítja, szakszerűen becsomagolja és lefagyasztja neki, a szállításig pedig még szakszerűbben tárolja a húst. Most pedig meg is csinálta, amit már egy ideje tervezett vele.

Ezzel a rozmaringos fehérboros kecskesülttel jó esetben megvan a leves és a főétel is együtt, ha kellően szaftosra sikeredik. Drága görög barátaink egyébként is szeretik kikanalazgatni a levét, mintha a levest és a főételt egyszerre ennénk. És amekkora a káosz egy görög étkezéskor, jó eséllyel eszik össze a desszertet a levessel. Mert amikor már azt hisszük, hogy nincs több hely az asztalon, ők csinálnak még néhány tányérnyit…

Imádom, ahogy a férjem főz. Lazán, őszintén, szerelemből, és egyszerűen. Kecskegida, rozmaring, fehérbor, citrom, ahogy a görög jóbarát felesége is készítette. Mert minek ezt túlbonyolítani.

Egyébként báránnyal is tökéletesen működik ez a recept, 2 vagy 3 éve báránycombot készítettünk így Húsvétkor.

Előkészítés: 10 – 15 perc

Sütési idő: 2,5  óra

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

kb. 1,5 kg kecskegida comb csülökkel együtt (már nem szopós, így nem lesz édes a hús íze)

2 nagyobb ág rozmaring

1 kis fej vöröshagyma

2 – 3 gerezd fokhagyma

2 normál méretű citrom leve

só, bors

1 dl olívaolaj

3 dl száraz fehérbor

kb. 4 dl alaplé (zöldség -vagy csontalaplé, de akár maradék húsleves is lehet)

köretnek: apró újkrumpli egészben vagy ó krumpli nagyobbra darabolva

A sütőt előmelegítjük 170-180 fokra.

A megtisztított, megmosott, szárazra törölt kecskecombokat bőkezűen sózzuk, borsozzuk, és egy nagy tűzálló edénybe tesszük. Mellérakjuk a megpucolt és egészben hagyott vöröshagymát és a fokhagymagerezdeket, illetve a rozmaringágakat. Meglocsoljuk az olívaolajjal és a friss citromlével,  felöntjük az alaplével. Lefedve a 170-180 fokon sütni kezdjük. Félpuhára pároljuk. 40 perc után nézzük meg a húst, hol tart a sülésben. Kb. 1 óra elteltével hozzáöntjük a fehérbort is. Lefedve visszatesszük a húst sütőbe és újabb 1 órán át pároljuk még a fehérboros lében. Addig süssük a húst, amíg vajpuha lesz.

Amikor a hús vaj puha, kivesszük az edényből és lefedve pihentetjük. A megtisztított krumplikat a szaftba tesszük és fedő alatt kb. fél óra alatt puhára főzzük. Tálalás előtt leszűrjük a szaftot.

Ugye, hogy pofon egyszerű? Persze, tudom, nem osztogatnak minden sarki hentesnél kecskét, de ha valaki szereti és hozzájut, készítse el így, mert nagyon, de nagyon finom. A szaftot pedig tunkoljuk ki friss fehér kenyérrel. 🙂

A facebook-on is ott vagyok. Nézzetek be nyugodtan.

Címkék: , , , , , ,
Tovább a blogra »