Eddig azért panaszkodtam, hogy tavaszt akarok. Most meg a bőség zavarával nem tudok mit kezdeni. 😉 Szinte mindent hazahoznék a piacról. Úgy kell visszafognom magam, hogy csak annyit vegyek, amennyire tényleg szükségünk van. Ne hagyjátok ki, menjetek piacra májusban is. Van már zsenge zöldborsó (500 és 700 ft/kg közötti árakon), sóska és spenót, és hazai szamócát is lehet venni, a legtöbb helyen 1000 ft alatt (980, 880, 740 ft/kg és ehhez hasonlós árakat láttam).
Gondolom mindenkinek feltűnt, hogy virágzik a bodza. Készülhet a szörp, ipari mennyiségben. De ami még ennél is örvendetesebb, az az, hogy újra íze van a paradicsomnak.
Zöldségek
Még mindig tombol a spárgaszezon. Vehetünk zöldet, fehéret, lilát. Itthon inkább a fehér és a zöld spárga kapható. Én jobban szeretem a zöldet, nyersen vagy kicsit meggrillezve, salátába vagy szendvicsbe.
Van isteni hónapos retek, újhagyma, friss zsenge spenót és végre itt van megint a zöldborsó is.
A zöldborsóból főzhetünk levest, főzeléket, vagy egy kis citromlével, némi petrezselyemzölddel, olívaolajjal késes robotgépben zöldborsó pestot is készíthetünk belőle. Ha salátába teszitek, érdemes előtte kb. 1 percig blansírozni. Három borsóféle ismert: 1) a cukorborsót, amit a hüvelyével együtt fogyasztunk, 2) a velőborsót, ami tovább zsenge marad, mivel a cukortartalma csak lassabban alakul át keményítővé, és végül 3) a kifejtő borsót, aminek a cukortartalma gyorsan keményítővé alakul, így csak rövid ideig szedhető (ide tartoznak a száraz borsók (zöld, sárga). A zöldborsó gazdag a B1, B2 és C vitaminban, viszont jelentős a szénhidrát tartalma, ezért cukorbetegeknek nem ajánlott a fogyasztása. Rozi imádja kiszedni a borsószemeket a héjából, jó móka, ahogyan kipattannak belőle. 😉
Isteni salátát készíthetünk, ha a zöldborsót és a zöld spárgát összeeresztjük. Nagyon üde, nagyon tavaszi salátát dobhatunk össze, ami tápláló és laktató is.
Főzhetünk egy kellemesen savanykás tejszínes tavaszi zöldséglevest, ami a citromtól és a fehérborecettől különleges, a tejszíntől pedig lágyan krémes ízt kap.
Nem felejthetem ki a sorból az újkrumplit. Az egyik piaci kofánál, akinél rendszeresen vásárolunk, isteni, apró parázs krumpli is van, amiből az egyik legtutibb vacsorát készíthetjük el. A megtisztított újkrumplit forró zsiradékba tesszük (én a libazsírra, a férj az olívaolajra esküszik), sózzuk, borsozzuk és fedő alatt, a serpenyőt gyakran megrázva nagyjából 15 perc alatt megpároljuk, kissé meg is pirítjuk. Friss petrezselyemzölddel és tejföllel tálaljuk.
Még mindig nagy kedvenc a spenót. Nem csak főzelékként ehetjük, ami persze nagyon finom, de beletehetjük salátába is. Sőt, krémlevest is készíthetünk belőle. Érdemes nyersen is fogyasztani, ugyanis magas a C vitamin tartalma, káliumban folsavban gazdag.
Még mindig jó a felhozatal a különböző salátákból is. A fejes saláta most éli fénykorát, de vehetünk jégsalátát, endíviát és madársalátát is. A fűszernövények is életre keltek, érdemes kísérletezni velük.
Gyümölcsök
Láttam már a piacon egrest (piszke, pöszméte), fekete ribizlit és meggyet is. Sőt, cseresznyét is. Szerintem még nem az igazi az ízük, türelmesen várok tovább. Ami viszont egyre jobb, az a szamóca. Az ára is egyre barátibb, és végre magyar szamóca (köznyelven a földieper) kapható a spanyol és a görög helyett. Kalciumban, vasban, magnéziumba, valamint C vitaminban igen gazdag, ezért érdemes fogyasztani. De azt tudni kell róla, hogy nagyon meg tudja nyomni a vércukorszintet, éppen ezért cukorbetegeknek nem, vagy csak igen korlátozott mennyiségben ajánlott a fogyasztása.
Általában sütibe tesszük, vagy pohárkrémekhez adjuk, de érdemes kipróbálni salátában is. A bazsalikommal különösen jó párost alkotnak, de a spenóthoz és a zöld spárgához is jól passzol. Én idén először egy mennyei, de annál egyszerűbb süteményt készítettem belőle egy jól bevált recept alapján.
A piacon ugyan nem igen kapunk bodzavirágot, de muszáj róla írnom, mert nekem ez az egyik legtavaszibb dolog. Amikor virágozni kezdenek a bodzabokrok és mindenhol érezni lehet az illatát, az valami csoda. Innen lehet tudni, hogy tényleg vége van a télnek és jön a jó idő. Na meg a leégések és a napallergiás kiütések is, de ez már az én bajom. 🙂
A bodzaszörp szerintem a legjobb innivaló. Savanykásan, jéggel, kevés citromfűvel és levendulavirággal a legtökéletesebb nyári frissítő. Egyébként a bodza régóta ismert a népi gyógyászatban, mivel számos jó tulajdonsága van. A és B vitamint tartalmaz, a C vitamin tartalma pedig duplája a citrusféléknek. Folsavat, vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort tartalmaz. Immunerősítő, izzasztó, enyhe hashajtó és fájdalomcsillapító hatása van. Csak arra vigyázzatok, hogy ne aludjatok el a bodzabokor alatt, mert elvarázsol benneteket.
Májusi zöldségek, gyümölcsök, fűszerek listája:
endívia, fejes saláta, hónapos, retek, karalábé, kelkáposzta, karfiol, madársaláta, rukkola, vöröshagyma, zöldborsó, újkrumpli, új cékla, brokkoli, csicsóka, új feke teretek, új fokhagyma, lilahagyma, rebarbara, újhagyma, spárga, sóska, spenót, új sárgarépa, cseresznye, egres, fekete ribizli, szamóca (földieper), meggy, málna, ribizli, petrezselyemzöld, lestány, kapor, snidling
Most indul a körömvirág szezonja is, aminek a szirmai ehetőek és jól passzolnak egy friss salátába.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: