Rizsázzunk!

Szeptemberi piaci körkép receptekkel

Jártunk piacra júliusban és augusztusban is, csak valahogy mire eszméltem, hogy bejegyzést kellene írni, mindig vége lett az aktuális hónapnak. Ergo: lusta voltam hosszas bejegyzéseket írni. De most minden megváltozott, önvizsgálatot tartottam és vége a lustaságnak. Meg a nyárnak is. Nem vagyok nagy nyárimádó, pontosabban az évszakot, meg a piaci bőséget imádom, de a kánikulát egészen rosszul viselem. Strandra meg csak végszükség esetén megyek, akkor is a “jó lesz ott nekem” mantra hosszas kántálása után. Ettől viszont még hiányzik a nyár. Nagyon gyorsan vége lett. És sajnálom. Pedig az őszt is nagyon szeretem, sőt, ha kategorizálni kellene, ez a kedvenc évszakom. Még akkor is, ha az utóbbi időben leginkább csak esett és nyoma sincs a napos ősznek, amit ígértek.  A szeptember azért szerencsére bőkezű, válogathatunk a gyümölcsökből és a zöldségekből is. Érdemes kimenni a piacokra, amikor csak lehet. A teljesség igénye nélkül válogattam a termések és a receptek közül is.

 

osz

 

Zöldségek

A paradicsom szerintem augusztus végén, szeptember elején a legfinomabb. Az igazi szezonja júniustól nagyjából szeptember közepéig tart. Az utóbbi időben pedig már a mi piacainkon is egyre többfélét találhatunk a szilvaparadicsomtól kezdve a sárga, zöld, fekete vagy akár a zebra paradicsomig. Még mindig ízes, lédús és ami ugyanilyen fontos, jótékonyan hat ránk, ha esszük. Bőven van benne C – vitamin (segít a vas felszívódásában), A – vitamin, ami segíti az immunrendszerünket és táplálja a bőrünket is. A paradicsomban található E – vitamin is, ami antioxidáns hatással bír. A paradicsom karakteres, jellegzetes színét adó likopin egy olyan antioxidáns, ami az úgynevezett szabadgyökök felhalmozódását gátolja. Ásványi anyagokban és rostban is gazdag, tele van kalciummal és káliummal. Lúgosító hatása miatt jól alkalmazható bizonyos ízületi gondok enyhítésére. Jótékonyan hat az emésztésre és a máj működésére is.

paradicsom

Készíthetünk belőle krémlevest, sütőben kevés olívaolajjal és némi fokhagymával nagyon alacsony hőfokon megaszalhatjuk, amit aztán főzelékhez, salátákhoz adhatunk. Imádom a paradicsomsalátát lilahagymával, kevés ecettel és cukorral, friss petrezselyemzölddel. Mégis, a legfinomabb egy szelet vajas, friss kenyérrel és kevés sóval.

Hideg paradicsomkrémleves

Fűszeres paradicsomleves

Krumplifőzelék aszalt paradicsommal

Fűszeres paradicsomos szendvics

Sültparadicsom-leves

Csicseriborsókrémes aszalt paradicsomos tészta

A cukkini a másik nagy kedvencem. Júniustól szeptember elejéig, közepéig tart a szezonja, és bárhogyan elkészíthetjük. Mivel egészen semleges az íze, remekül lehet fűszerezni. Isteni kaporral főzelékként, grillezve, krémlevesnek, nyersen salátákba, de akár még süteményekhez is felhasználhatjuk. A legjobb a zsenge bébicukkini. Ehető a virága is, amivel színesíthetünk egy salátát, ilyenkor a hímivarú virágokat szedjük le és tegyük a salátába.

1cukkinilepeny2 (683x1024)

Magas víztartalma miatt remekül hidratál, a legjobb nyersen enni. Antioxidánsokban és ásványi anyagokban gazdag, megtalálható benne a kalcium, kálium, magnézium, foszfor, cink, valamint folsavban és élelmi rostokban is gazdag. Jelentős vitaminállománnyal bír, úgy mint: az A – vitamin, illetve a B1, B2, B6 és B9 vitaminok.

Cukkinis quiche

Kapros túrós cukkinilepény

Cukkinis tészta pirított dióval

Cukkinikrémleves

A spenót megint virágkorát éli. Az évnek ebben az időszakában, a tavaszi szezon mellett, szeptember és október között a legfinomabb. Én nyersen, salátába, salátaként szeretem a legjobban, de fokhagymával párolva, szerecsendióval, egy kis kék sajttal is isteni. A legjobb, ha bébispenótot veszünk, zsenge, kevésbé keserű, igaz ez leginkább a fajtájától függ. A sima, világosabb levelű spenót kevésbé kesernyés, ellentétben a sötétebb színű, fodros levelű spenóttal.

friss_spenot

Nagyon magas az ásványi anyag tartalma: szelén és magnézium található benne. Ezen kívül jelentősebb mennyiségű A -és K – vitamint, illetve folsavat tartalmaz. Kiváló az antibakteriális és lúgosító hatása van, vitaminja gyorsítják a zsírok, fehérjék, szénhidrátok emésztését.

Kéksajtos spenótkrémleves

Spenótos túrógaluska

Tavaszi saláta

Ez utóbbi ugyan tavasszal készült, de ha nem teszünk bele rebarbarát, simán összedobható most, szeptemberben is. Terem még a cukkini, van sárgarépa is, és retek is kapható a piacok standjain.

A brokkolit még a gyereklány is imádja, igaz, ez fordítva van bekötve benne. Rozi ugyanis nyersen jelentős mennyiséget képes megenni, párolva, sütve viszont egy falatot sem hajlandó lenyelni. Ez van, neki nyersen szoktam tálalni. Én mindenhogyan szeretem. Krémlevesnek, főzeléknek, tésztákkal, húsokkal, nyersen salátákba, sajttal.

Béta-karotin és nyomelemtartalma miatt erősíti az immunrendszert. Antioxidáns tartalma segíthet megakadályozni a szürkehályog kialakulását. Segíti a máj és bizonyos sejtek méregtelenítését. Jótékonyan hat a bőrünkre is.

fuszeres_sult_brokkoli (1)

Parmezános – brokkolis farfalle

Fűszeres sült brokkoli

Brokkoli fűszeres morzsával

 

Gyümölcsök

A körte augusztus közepétől, végétől hónapokon át elérhető gyümölcs, akár még januárban is vehetünk ízleteset a piacokon. Isteni levesként, szószként, de nyersen salátákba mondjuk sült kacsamáj mellé nagyon jól illik.

Nagyon gazdag élelmi rostokban, ami megtámogatja az emésztést. Számottevő a réz, kalcium, magnézium, vas, cink és kálium tartalma. Kiváló C -vitaminforrás, ami serkenti a fehérvérsejt működést, és beindítja a szervezetben az E – vitamint is.

körte ciderben

Kacsamáj körtével és sütőtökkel

Körtés palacsinta

Körte ciderben

Körtés diós kefires kevert süti

A szilva a férj kedvenc gyümölcse, amit nem felejt el megemlíteni minden alkalommal, amikor a szilva terítékre vagy szóba kerül… Igaza lehet, sokféleképpen felhasználható a konyhában, ha éppen nem pálinka készül belőle. Ugyanolyan jó süteményekbe, mint akár húsok mellé, vagy nyersen salátához. Krémlevest is készíthetünk belőle, nyersen, vagy főzéssel,  kevés fahéjjal, gyömbérrel vagy kardamommal és vörösborral.

alma szilvas turos (683x1024)

Nyár elejétől egészen ősz végéig vehetünk szilvát a piacokon, a legfinomabb nyár végén, ősszel. Tisztítja a vért, védi a szemet, fogyasztása csökkenti az egyes szívbetegségek kockázatát. A és B2 – vitaminokban, illetve élelmi rostban gazadag, de jelentős a kálium, kalcium és vastartalma is. Magas C – vitamin tartalma támogatja a szervezet védekezőrendszerét, sőt a vas felszívódásában is nagy segítség.

Gyorsítja a zsírsejtek lebontását és az anyagcserét.

Almás szilvás cobbler

Almás szilvás szelet

Szilvás leveles

Nagymamám szilvásgombóca

Gyerekkoromban a nagypapáméknál rengeteg szőlő termett. Hosszasan tudtam bóklászni a tőkék között, amikor pedig érni kezdtek a fürtök, leginkább onnan szedtem és ettem. Amíg érett, augusztustól októberig, ha nem találtak sehol az udvaron, tuti, hogy a szőlők között voltam.

karamellizalt_szololeves (4) - Copy

Jelentős antibakteriális hatása van, nagyon jól véd a kisebb fertőzésekkel szemben is (antivirális hatás). Jelentős mennyiségben tartalmaz A, B1, B5, B6 és C -vitamint, valamint gazdag az ásványi anyagokban, mint a pl. a kálium, vas, foszfor. Gyulladáscsökkentő hatóanyagai jól támogatják a szervezetünket, védik a tüdőt. Héja élelmi rostban gazdag, segít a gyomorbántalmak és az emésztési zavarok enyhítésében. Magjából olajat készítenek, ami segít az érfalak épen tartásában, megerősítésében, de akkor is jót teszünk magunkkal, ha a szőlőszemeket nem magozzuk ki, hanem szétrágjuk és a gyümölcshússal együtt lenyeljük.

Karamellizált szőlőleves

És az ősz egyik legfontosabb eseménye: a gombaszezon. Most van bőven őszi vargánya (vetési vargánya), nyúlica, azaz sárga rókagomba, a lila/szürke/márványos pereszke, fenyőalj gombák, őzlábgomba, a jellegzetesen fűszeres illatú szegfűgomba. Ha tehetitek, menjetek gombászni, de ha csak egy kicsit is bizonytalanok vagytok a gombákban, vagy nincs veletek olyan valaki, aki jól ismeri az egyes fajtákat, mindenképpen vizsgáltassátok be, mert a gombamérgezés bizony nem vicc.

A férj hatalmas őzlábgombát talált a hétvégén, reggeli lett belőle, ilyen.

Kakukkfüves őzlábgombás rántotta

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!