Októberi piaci körkép receptekkel

Hajnalban felébredtem és nem tudtam visszaaludni. Összeraktam fejben az októberi piaci körképet és egy jó kis felvezetőt is kitaláltam. Aztán megjelent a szobánkba Rozi, befeküdt közénk és 1 perc múlva már aludt is. Én viszont még mindig nem tudtam visszaaludni, és amikor végre mégis ment volna, a gyereklány felriadt és katicákkal kezdett hadakozni. Kérte, hogy dobjam ki őket az ágyunkból. Annyira meg volt rémülve félálmában, hogy önként visszament a saját ágyába… Vaskosat álmodhatott. Beletelt vagy 20 percbe, mire teljesen belassult és sikerült visszaaludnia. Én pedig konstatáltam, hogy a tuti, nagyon frappáns felvezetőm megy a levesbe, mert az éjjeli rovarirtás közben elfelejtettem.

Marad a rövidített változat: menjetek piacra, ismerkedjetek és fogjatok kezet a termelőkkel, cseréljetek recepteket és vigyetek haza sok finom októberi termést. 🙂 Lehet, hogy tudtok még venni friss gombát is, bár lassan véget ér a szezonja. Hétvégén találtam pár tintagombát, de ezek sajnos emberi fogyasztásra már alkalmatlanok voltak, ömlött belőlük a tenta…

 

Zöldségek

Lassan kezd beszűkülni a választék, kevesebb alapanyagból kell majd villantanunk, de azért még bőven válogathatunk az őszi zöldségek közül. Egy gyors áttekintés az októberben is fellelhető zöldségekről, salátákról, hajtásokról: brokkoli, burgonya, cékla, cukkini, fejes káposzta, fejes saláta, fekete retek, fodros kel, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel, mangold, pasztinák, paprika és paradicsom, póréhagyma, rukkola, sárga -és fehérrépa, sóska, spenót, sütőtök, újhagyma, zeller, dió, tökmag.

Mivel hamarosan beköszönt a taknyos, náthás, influenzás időszak, érdemes felturbózni az immunrendszerünket és a csomagolt vitaminok mellett zöldségekkel is megtámogatni a védekezőrendszerünket. A fekete retek, mint az egyetlen gyógynövénynek számító a retkek közül, tele van jótékony hatású, kéntartalmú illóolajokkal. Serkenti az epetermelést, ez pedig ösztönzi az emésztést, így az anyagcserét is. Elősegíti az epebetegségek, mint például az epekő, megelőzését, de már kialakult epekő esetében tartózkodjunk a fogyasztásától. A gyökere B1 -és C – vitaminban, levelei pedig vas, elő-A – vitaminban és folsavban gazdag. Enyhébb felsőlégúti  panaszok megelőzésére és kezelésére is használták a népgyógyászatban. Kevés fokhagymával, sóval, borssal, natúr joghurttal és citromlével vagy balzsamecettel remek salátát készíthetünk belőle.

 

A hagyma szerves része a főzésünknek, számos ételünket indítjuk ezzel. Egész évben kapható, tavasszal újhagymaként, később főzőhagymaként, ősztől pedig már vöröshagymaként vehetjük meg, amit sokáig tárolhatunk. Kevés olyan zöldség van, amely főzés vagy sütés után is megőrzi értékes tápanyagait. A hagyma ezen kevesek közé tartozik. Antioxidáns hatású vegyületekben gazdag, baktériumölő és emésztést serkentő. Illóolajai számos kénvegyületet tartalmaz, ezek felelősek a csípősségért. Rendszeres fogyasztása serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és gátolhatja a vérrögök képződését. Ásványi anyagokban gazdag: foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, rezet, cinket és nátriumot tartalmaz. Nagyszerű C, B1 -és B6 -vitamin, valamint folsav forrás. A régi, népi gyógyászatban álmatlanság ellen, ízületi fájdalmak kezelésére is használták, de megfázásra, torokgyulladásra, vagy akár szemölcsök ellen is alkalmazták. Én mindenféle hagymát imádok: vöröshagyma, póréhagyma, fokhagyma, lilahagyma, salotta, újhagyma, mogyoróhagyma.

Kakukkfüves hagymaleves

Paradicsom-krémleves karamellizált hagymával

Cideres póréhagymás tejszínes csirke

 

Az őszi, téli szezonban az egyik legnagyobb kedvencem a cékla. Nyersen, főzve vagy sütve, püréként vagy levesbe főzve, mindegy. Leginkább nyersen és sütve/grillezve szeretem. A zsenge, kicsi céklák még kevésbé földízűek, tavasztól őszig bármikor vehetünk a piacokon. Az egyik legismertebb céklás étel, a borscs, de szerencsére nagyszerűen variálható alapanyag, ami nem csak sós ételekhez passzol, de süteményekhez is jól használható. Ásványi anyagokban igen gazdag: kalcium, foszfor, jód, vas, magnézium, kálium, kén. Értékes vitaminokat tartalmaz (C, K, B1, B2, B3). Magas vas tartalma serkenti a vörösvérsejtek termelését, ami javítja a vér oxigénfelvevő képességét. Mivel gyorsítja a máj, az epe és a vese működését, jótékonyan hat a szervezet méregtelenítő folyamataira. Magas a pektintartalma, ami serkenti a bélrendszer működését. Ha a levét sárgarépával és uborkával együtt fogyasztjuk, hatékonyabban tisztítja a vesét és az epehólyagot.

Ha csokorba vesszük, a levéllel együtt csomagoltat vegyük. Ez segít abban, hogy láthassuk, mennyire friss a cékla. Ha a levelek élénk színűek és kissé keményebb tapintásúak, a cékla friss. Ha nyersen szeretnénk enni, a kisebb gumókat érdemes megvenni, mert ezek csak enyhén földízűek és sokkal édesebbek. Ha a gumón az apró hajszálgyökerek szálasan elágaznak, nagy valószínűséggel nem frissen szedett céklával van dolgunk.

Zöldségekkel sült csirkecomb

Sült céklás köles grillezett halloumival

Diós céklasaláta

 

Beindult a sütőtök szezonja is, lassan a csapból is tökös receptek folynak. De ez nem akkora nagy baj, hiszen a sütőtök finom. Nem is olyan rég olvastam, hogy az ősi tök húsa ehetetlenül keserű volt, leginkább csak héját használták fel, amit darabokra vágva megszárítottak, és fekhelyet készítettek belőle. A sütőtök a mai Guatemala és Mexikó területéről származik, a mi térségünkbe a spanyolok és a portugálok hozták be. A sütőtök közel 90%-a víz, a maradék bő 10% pedig gazdag káliumban, vasban, karotinoidokban és B3 – vitaminban gazdag, de jelentős a B6, C -és E – vitamin és folsav tartalma, hatékonyan csökkenti a vérnyomást. Értékes fehérjeforrás. Mivel rosttartalma magas, remekül tisztítja az emésztőrendszert. Természetes cukrot és keményítőt tartalmaz. Nem csupán a húsa, de a héja, a magja, sőt még hímivarú virága is ehető. A magokat ne dobjuk ki, sütőben megsüthetjük és felhasználhatjuk. Magjából egyébként olajat is sajtolnak, ami szintén nagyon egészséges. A sütőtök remekül együttműködik számos fűszerrel, mint a fokhagyma, kakukkfű, rozmaring, zsálya, szerecsendió, gyömbér, de ha csak kevés sóval, borssal és olíva -vagy tökmagolajjal fűszerezzük, akkor is zamatos lesz. Sütőtök vásárlásakor a kisebb, ütődésektől, sérülésektől mentes, de nehezebb példányokat válasszunk. Figyeljünk arra is, hogy a szára minimum 2 ujjnyi legyen.

Sütőtökös rizottó

Sütőtökös spagetti

Pácolt sült sütőtök és cékla

 

Gyümölcsök

Alig 1 hete vadszedret szedtünk a Mátrában, még bőven érik. Szerintem az egyik legjobb gyümölcs. Ezt a fanyar, üdítő ízű gyümölcsöt régóta ismer az emberiség, de csak a 19. században kezdték termeszteni és piacon árusítani. Vadon termő változata tüskés, tekergő ágú bokrokon található meg, hasznos, ha kesztyűben szedjük. Háziasított fajtája már tüskementes és szárai egyenesen állnak. Nagyon magas a A , C -és E – vitamin tartalma, ami erősíti a szervezet védekező képességét. Rostjai jótékonyan hatnak az emésztésre, értékes gyümölcssavai és ásványi sói segítenek a baktériumokkal és vírusokkal való küzdelemben. Sok benne a karotin, amely az A – vitamin előanyaga. Az ásványi anyagok közül foszforban és vasban gazdag gyümölcs. Főzhetünk belőle lekvárt (enyhén hashajtó hatású), vagy kipréselhetjük a levét, ami nyugtatja a gyomrot, de hólyagpanaszokra is jól alkalmazható.

Ilyenkor sokat dobhat a kedvünkön az őszi málna. Szívet melengető látvány ez az üde piros gyümölcs a piacokon. Az egyik legkorábban érő gyümölcs, magas cukor, C, B1 -és B2 vitamintartalommal. Mivel a szénhidráttartalma alacsony, cukorbetegek is fogyaszthatják. Óvatosan szállítsuk, mert nagyon érzékeny, törékeny gyümölcs, így gyorsan is romlik. Készíthetünk belőle egyszerű málnapépet, főzés nélkül, kevés nádcukorral vagy mézzel, citromfűvel, fahéjjal, de egy hideg (vagy akár meleg) málnakrémlevesnek is kitűnő, tejszínnel vagy kókusztejjel. Ha valakit zavarnak az apró magok, turmixolás után passzírozza át egy szitán.

Kis szerencsével találhattok még fügét is a piacokon. Vagy otthon a kertben, ha van kertetek és fügebokrotok. 🙂

 

Nyári pohár (a sárgabarackot szilvára, körtére vagy szőlőre cserélhetjük)

Nyári torta (ribizli helyett ilyenkor málnával készíthetjük)

Málnás fehér csokoládés pohárkrém

Fügés kecskesajtos saláta

(N)espresso kacsa (ribizli helyett málna is lehet, vagy csak szeder)

A tél felé közeledve ismét egyre nagyobb szerepet kapnak az olajos magvak, csonthéjasok. A dió ilyenkor októberben éli fénykorát, feltéve, hogy nem vitte el valamilyen fertőzés a termést. Ehetjük magában, kicsit megpirítva, de levesekbe, salátákba vagy süteményekbe is tehetjük. Isteni pestot készíthetünk belőle. Mivel a sütőtöknek is szezonja van, a kikapart magokat ne dobjuk ki. Sütőben szárítsuk ki, kissé meg is piríthatjuk, pucoljuk meg és készítsünk belőle tökmagkrémet. Egészségünkre! 🙂

Diós pesto

Rozmaringos tökmagkrém

Címkék: , , , , , ,
Tovább a blogra »