Rojtosra sütöttem magam az elmúlt 1 hétben. Közel 2 tucat bejgli után (négy féle töltelékkel) csukott szemmel tekerek, mérek, kenek és szikkasztok. És azt is kitaláltam magamnak, hogy a kimaradt tésztából és töltelékből mini bejgliket gyártok, mert teljesen hülye vagyok így nem megy veszendőbe semmi sem (lásd a lenti képeken).
Ez itt az alap recept. Csináltam hagyományosat is, de diós marcipánosat* is narancslekvárral és gyömbérrel, meg szilvás mákosat** barackpálinkával és házi szilvalekvárral. Sokadik éve sütöm a bejgliket Apróséf receptje alapján. Tökéletesek. Ez itt a képen tulajdonképpen egy mini bejgli, mivel maradt ki tészta és töltelék is, amit én kinyújtottam, Rozi pedig megkente a töltelékkel és feltekerte. És ha kireped, hát kireped. Amennyi szeretettel sütöm, nem is csoda. 😉
A darált magokat, meg a többit, a Magosbolttól vettem.
A töltelék előkészítése: 10 perc + legalább 1 óra hűtés, de akár egy egész éjszaka is lehet
Tészta előkészítés: 10 perc + 1 óra hűtés + a lekenések és a szárítások
Hozzávalók (2 db fél kilós):
a tésztához:
260 gr búzaliszt
78 gr vaj
2 gr zsír (sertés)
6 gr porcukor
1 csipet só
4 gr friss élesztő
26 gr tojássárgája
52 ml tej (2,8-as)
a töltelékhez:
272 gr darált dió/260 gr mák
110 gr kristálycukor
10 gr vaníliás cukor
40 gr akácméz
6 gr őrölt fahéj
4 gr őrölt szegfűszeg
4 gr őrölt szerecsendió/a mákos töltelékhez nem tettem
0,5 dl rum
81 ml tej/90 ml tej (2,8-as)
1 kezeletlen citrom héja (vagy szárított)
1 kezeletlen narancs héja (vagy szárított)
1 marék aranymazsola
1-2 ek. kandírozott narancshéj (felaprítva)/a mákos töltelékhez nem tettem
Először elkészítettem a tölteléket. A tej, a méz és a kristálycukor kivételével mindent egy nagy keverőtálba mértem és elkevertem. A tejet, a cukrot és a mézet egy kis lábasba tettem, felforraltam és a diós/mákos töltelékre öntöttem. Alaposan összekevertem, műanyag dobozban lefedve hűvös helyre tettem.
A tésztához a lisztet és a porcukrot egy nagy tálba szitáltam, belekockáztam a vajat és a zsírt, csipet sót adtam hozzá. Kézzel elmorzsoltam. Egy kis lábasban elkevertem a tejet, a tojássárgáját és az élesztőt. A lisztes keverékhez öntöttem. A egészet összegyúrtam. Ne dagasszuk túl a tésztát, csak annyira, amíg szépen összeáll. 2 x 25 dk-os gombócokat formáztam a tésztából, és fóliával felfedve 1 órára a hűtőbe tettem pihenni.
1 óra elteltével a 21 x 28 cm-es téglalapokká nyújtottam a tésztákat. Fontos, hogy a kinyújtott tésztalapok egyenletes vastagságúak legyenek. A tölteléket is 2 x 25 dekás gombócokra osztottam. Két folpack között 19 x 26 cm-es téglalappá nyújtottam. Itt is ügyeltem rá, hogy egyenletes legyen a töltelék vastagsága. A felső fóliát levettem a töltelékről, az alsó segítségével a kinyújtott tésztára fektettem, majd lehúztam a felső fóliát is. Először a tészta két rövidebb oldalát hajtottam a töltelékre, belenyomkodtam a töltelék szintjébe. Ezután a tészta hozzám közelebbi hosszabb oldalán végeztem el ugyanezt a műveletet, végül innen szorosan feltekertem a bejglit.
A bejgliket sütőpapírral bélelt tepsire tettem, villával megszú vékonyan lekentem tojássárgájával. Hűvös helyen hagytam megszáradni. Ezután tojásfehérjével is lekenetem, megint hagytam hűvös helyen megszáradni. Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, alsó-felső üzemmódban.
Amikor a tojásfehérje is megszáradt, a forró sütőbe tettem a bejgliket. 15 percig 200 fokon sütöttem, ezután 190 fokra mérsékeltem a hőmérsékletet és még 10-12 percig sütöttem.
Kivettem a tepsit a sütőből, a még forró bejgliket óvatosan összetoltam, a végeket és az oldalukat egyenesre nyomtam. Hagytam őket hűlni. Amint langyosak lettek, szorosan folpackba csomagoltam őket. Másnapra egyenletesen eloszlik a töltelékben a nedvesség.
Hűvös helyen hetekig elállnak.
* marcipános-diós: 25 dkg kikevert diótöltelékhez adtam 4 cl házi barackpálinkát, 1 púpozott ek. sűrű narancslekvárt, 1 púpozott tk. őrölt gyömbért, a már kinyújtott diótöltelékre nagyon vékonyra nyújtott marcipánlapot tettem és így tekertem fel a bejglit.
** szilvás-mákos: 25 dkg kikevert máktöltelék adtam 4 cl házi barackpálinkát és 1 púpozott ek. sűrű házi szilvalekvárt.
Facebook: Rizsázzunk!
Az alaprecept: innen
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: