Rizsázzunk!

Kapros citromos spárgaleves

Vannak visszatérő időszakok, amikor hamisítatlan burleszk folyik a konyhánkban. És nem Dita Von Teese járja egészen elképesztően buja burleszk táncát, hanem én nyomom folytatásos konyhai bénázásaimat. Az egyik klasszik a saját szülinapi tortám készítése volt tavaly.

Ez a spárgakrémleves meg itten, kérem szépen, a legfrissebb epizód. Nem is nevezném krémlevesnek, annál (sokkal) hígabb lett. A csomagból kiválasztott és minőségi ellenőrzésnek alávetett spárga csak a csali volt. Friss, ropogós, “szálkamentes”. Persze… Én meg passzírozhattam az egészet, mert a botmixer majdnem elfüstölt. Egy kicsit morcos voltam, mert a) egyébként eredetileg főzeléket akartam enni, de a turmixolásnál már láttam, hogy sok vizet öntöttem a spárgára, b) cserébe eléggé szálkás volt, annak dacára, hogy most nyitotta a szezont, c) a botmixer kifordult a lábasból, jelentősebb mennyiségű spárgamasszával beterítve a pultot, a mosogató szélét és a pólóm egy részét is. És akkor még nem is említettem, hogy hétvégén leforráztam a hasamat. Igen, a hasamat. Pszt! Nem röhög! 😉 A főtt krumpli leszűrése veszélyes üzem. A forró víz leöntésekor annak egy része a mosogató mellé folyt, aminek történetesen éppen én támaszkodtam neki. A hasammal, igen. Ennyire már rég fájt bármi is… Azt hittem, a szemem körül a legvékonyabb a bőr, de nem.

Szóval, a főzeléknek indított fehér spárgából végül kapros citromos spárgaleves lett, ami persze nem baj, hiszen a leves jó. Ez meg különösen az lett a citrommal és a kaporral. Kicsit savanykás, kicsit kesernyés, krémes.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

kapros_citromos_spargaleves_merge1jpg

 

Hozzávalók:

1 csomag ZSENGE! fehér spárga

1 ek. repceolaj (olívaolaj is jó)

1 tk. vaj

1 kis fej vöröshagyma

1 nagyobb gerezd fokhagyma

3 babérlevél

só, frissen őrölt bors

1 ujjnyi vastag citromszelet meghámozva

fél citrom reszelt héja vagy ennek megfelelő (őrölt) szárított citromhéj

kb. 0,5 l víz vagy zöldségalaplé

1 kis csokor friss kapor

0,5 – 1 dl tejszín

A spárgákat alaposan megmostam. A végüket és a fejüket letördeltem, a fejüket félretettem. A vöröshagymát megpucoltam és 4 felé vágtam, a fokhagymát pucolás után finomra aprítottam. Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olajat, a vöröshagymákat pedig 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Egy nagy csipet sót adtam hozzá. Rádobtam a fokhagymát, 1 percig pároltam, majd a spárgákat is a lábasba tettem. Kb. 5 perc alatt kicsit megpároltam és megpirítottam, borssal, babérlevéllel és egy ujjnyi vastag citromkarikával fűszereztem, aminek a héját levágtam. Szórtam bele egy nagy késhegynyi őrölt szárított citromhéjat is. Felöntötte a vízzel és puhára főztem. A babérleveleket kivettem. A levest leturmixoltam, egy szitán teljesen átpasszíroztam, hogy csak a szálak maradjanak egy nagyon sűrű masszaként. Sóztam és borsoztam és felöntöttem a tejszínnel. A végén belekevertem a finomra vágott kaprot. Megettem. Ha valaki még annál is citromosabban enné, mint amennyit a citromszelet hozzáad, bátran öntsön még bele citromlevet.

A félretett spárgafejeket egyébként kevés forró olajon pár perc alatt lepirítottam, hogy majd a levesbe teszem. Nem tettem. De szerencsére kapor és citrom, na meg spárga került bele, ha már az a neve a levesnek, hogy kapros citromos spárgaleves.

Facebook: Rizsázzunk!

kapros_citromos_spargaleves (4)

IMG_6309 (683x1024)

Penne paradicsomos húsgolyókkal

Betelt a pohár. A fejem búbjáig tele vagyok a nehéz kajákkal, a gyomrom már nyomja a látóidegeimet, muszáj pihenni. Bár hús ebben az ételben is van, de a paradicsomlétől, a citromtól és a zöld fűszerektől üdítően friss a sok füstölt íz után.

Relatíve sok hozzávalóval készül, de a zöme leginkább fűszer, az egyetlen drágább tétel a darált hús.

Előkészítés: kb. 15 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

paradicsomos husgomboc (1)

 

Hozzávalók:

1 csomag penne tészta (durum)

a húsgombóchoz:

50 dkg darált hús (sertés, marha, de baromfi is lehet)
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, édes nemes, őrölt piros paprika
1 kisebb szál sárgarépa
1 kis csokor friss petrezselyemzöld
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa
fél citrom leve és reszelt héja

a paradicsomos szószhoz:

7 – 8 dl sűrű házi paradicsomlé (szeretem, ha bőven van szaftja)
2 – 3 dl víz
fél citrom leve, reszelt héja
kevés nádcukor
1 kis fej vöröshagyma felaprítva
1 – 2 gerezd fokhagyma
1 közepes ág friss rozmaring
1 tk. oregánó, bazsalikom, majoránna
3 közepes babérlevél
só, bors
1 ek. balzsamecet
olívaolaj

kevés parmezán jellegű sajt, a lényeg, hogy kemény, jól reszelhető legyen

A darált húsból fasírtot csináltam: a vörös -és fokhagymát aprítóban finomra aprítottam, a répát megpucoltam, a sajtreszelő kis lyukú részén lereszeltem (de aprítóban is csinálhatjuk). A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A hozzávalókat egy nagy keverőtálba tettem és jó alaposan összegyúrtam. Hagytam pihenni, amíg előkészítettem a paradicsomszószt.

A megpucolt hagymákat apróra kockáztam. Egy magasabb falú serpenyőt (egy kisebb lábas is jó) felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon 2 ek. olívaolajon 5 – 7 perc alatt megdinszteltem a vöröshagymát. Ekkor ráraktam a fokhagymát is, majd 1 percig pároltam azzal is. Felöntöttem a paradicsomlével, a vízzel és fűszereztem a rozmaringgal, oregánóval, bazsalikommal, majoránnával. Beletettem a babérleveleket is. Sóztam, borsoztam, majd fedő alatt kb. 15 percig főztem, a közepesnél kicsivel gyengébb lángon. Ennyi idő alatt kissé besűrűsödött.

Amíg a szósz készült, kisebb tojásnyi méretű golyókat formáztam a húsmasszából, a tenyereim között pedig kicsit ellapítottam. Egy teflonserpenyőt felhevítettem, majd kb. kisujjnyi olívaolajat öntöttem bele. Szép aranybarnára sütöttem benne a húsgolyókat, nagyjából 10 perc alatt.

Közben a paradicsomszósz is elkészült, egy kóstolás után még finomítottam az ízeken: 2 – 3 ek. nádcukorral és a balzsamecettel kiegyensúlyoztam a paradicsom savasságát. Kicsit még sóztam és borsoztam, majd beletettem a kisütött húsgombócokat és félig lefedve 15 percig takarékon főztem. Közben a tésztát is megfőztem, kb. 10 – 12 perc alatt, fog keményre.

Kevés reszelt parmezán (típusú) sajttal tálaltam.

Lencse karamellizált hagymával és füstölt oldalassal

Mindenkinek üdv 2014-ben. Újra a fedélzeten. Ez a bejegyzés valahogy eltűnt a süllyesztőben, a nagy év végi konyházásban a vázlatok között maradt elmentve. No sebaj, azért így is megosztom Veletek, mert lencsét mi is ettünk, hátha kő gazdagok leszünk idén. 😉

Ahhoz már túl öreg vagyok, hogy éjszakázzak, a másnaposság már régen többnaposság lenne, úgyhogy inkább kihagyom. Ahhoz viszont túl fiatal vagyok, hogy álmatlanul fetrengjek az ágyban. Na éjjel pont ez történt. A lánygyerek megébredt éjfélkor. Fel is voltam háborodva, rendesen el vagyunk kényeztetve, ezért rosszul érintett a dolog. 😉 Persze Rozi seperc alatt visszaaludt, én meg csak fetrengtem kipöckölt szemekkel. Naná, hogy az sem segített, hogy többször megnéztem, mennyi az idő… 3 órával és 823 birkával később sikerült elaludnom. Reggel azon gondolkoztam, ma be sem teszem a lábamat a konyhába, inkább rendelünk valamit. 😉 De pofára estem, mert egy erdő közepén vagyunk, közel s távol semmi, nemhogy rendelhető kaja. Aztán bevillant, hogy a Foodpanda oldalán láttam valamelyik nap egy lencsefőzelék fotóját. Tátátátáááám, hiszen az még maradt, kaja megoldva. 😉

Ha most Pesten lettünk volna, befigyelt volna mondjuk egy rendelt pizza. Vagy valami más. Mert néha igenis bocsánatos bűn az ételrendelés (is). 😉 Könnyű eligazodni az oldalon, nem vakulok meg a másodpercenként felvillanó flash-ektől, és nem csak az éttermeket, hanem a legjobb ajánlatokat is listázzák. Szimpatikus oldal.

lencsefozelek fustolt oldalassal (3)

 

Hozzávalók:

50 dkg lencse
1 kg füstölt oldalas
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
4 – 5 db babérlevél az áztatáshoz + 3 levél a lencse főzéséhez
3 babérlevél + 5 szem bors + 2 gerezd fokhagyma + fél fej vöröshagyma az oldalas főzéséhez
só, bors
2 ek. nádcukor
2 – 3 ek. tejföl
1 – 2 ek. mustár

A lencsét átmostam, majd a feldarabolt oldalassal, a félbevágott vöröshagymával, a fokhagymával és a babérlevéllel éjszakára beáztattam.

Másnap a lencsét leszűrtem. Az oldalast feltettem főni a vöröshagyma egyik felével, a fokhagymával, egész borssal, babérlevéllel. Bő 1 óra alatt puhára főtt.

A vöröshagyma másik felét vékonyan felkarikáztam. A fokhagymákat egészben hagytam. Egy fazékban karamellizálni kezdtem a cukrot, majd amikor már felolvadt és világos aranybarna színe lett, rádobtam a hagymát és megfonnyasztottam rajta. Kicsit sóztam. Amikor a hagyma aranybarna lett, rátettem a lencsét, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a fokhagymát és a friss babérleveleket is. Felöntöttem annyi vízzel,  hogy 1 ujjnyira ellepje. Fedő alatt főzni kezdtem. Mivel egész éjszaka ázott a lencse, hamar megpuhult. A tejfölt elkevertem a mustárral, majd a lencse levéből is adtam hozzá 1 merőkanálnyit. Ezután a lencséhez kevertem a tejfölös mustáros “habarást”. Hagytam egyet rottyanni, majd kóstolás után még kicsit sóztam és borsoztam. Elég sűrű lett, ezért nem habartam be liszttel.

Amikor az oldalas is megfőtt, kivettem a főzőlevélből és átraktam a lencsefőzelékbe. A főzőlevet megtartottam a korhelyleveshez. Isteni füstölt íze lett tőle.

lencsefozelek fustolt oldalassal (2)

Disznótoros rakott krumpli

“Itt a kenyér, itt a só, hurkát enni csuda jó!”

Én sem vagyok már mai csibe, hogy azonnal a régi, hurka reklám ugrott be, amikor megvettük a jó kis házi hurkát, kolbászt. De az igazság ott van. Hurkát, kolbászt enni jó. Ez itten kérem, pedig, egy egészen kiváló módja az elkészítésnek. Remek vendégváró Szilveszterre, kevés macera van vele,  jó nagy tepsivel készíthetünk belőle, és az itót is böcsülettel felszívja. 😉

Ha valaki hisz a babonában, vagy következetesen követi a népi hagyományokat, készíthet szárnyasból/vadból egy gyors fasírthúst és kis gombócokat tehet a krumplik közé. Merugye, éjfélig bármit, kivéve disznót, nehogy elkaparja a szerencsénket, éjféltől meg csak disznót, hogy jól kitúrja azt nekünk. Halat meg nem eszünk, mert elúszik… 😉

Boldog Új Évet kívánok Mindenkinek!

Ancsa

disznotoros rakott krumpli (2)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

30 – 30 dkg kolbász/hurka (májas vagy véres, vagy vegyesen)
4 – 5 szem nagyobb krumpli
3 – 4 db tojás
1 közepes fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
5 db babérlevél
morzsolt, szárított majoránna
só, bors
6 – 8 ek. tejföl
mogyorónyi zsír a tepsi kikenéséhez

A krumplikat és a tojásokat alaposan megmostam, majd hideg vízben feltettem főni. A tojásokat a felforrástól számított 15 perc múlva kivettem, hideg vízbe tettem. Amikor a krumplik is megfőttek, kitettem őket a hidegre hűlni.

A sütőt előmelegítettem kb. 200 fokra, alsó – felső üzemmódban.

Ezalatt kb. 2 centi vastag karikákra vágtam a kolbászt és a hurkát. Megpucoltam a hagymákat, a lilahagymát 1 centi vastagra karikáztam, a fokhagymákat is kicsit vastagabb szeletekre vágtam. A tepsit kikentem a zsírral.

Amikor a krumplik kihűltek annyira, hogy ne égessék le az ujjlenyomataimat, megpucoltam és kisujjnyi vastag szeletekre vágtam. A tojásokat megpucoltam, és 4 felé vágtam. Egymás mellé sorakoztatva rétegezni kezdtem a hozzávalókat: krumpli, kolbász, krumpli, hurka, krumpli kolbász, krumpli, hurka, egészen addig, amíg tele lett a tepsi. A tetejére tettem a negyedelt tojásokat. Sóztam, borsoztam, egyenletesen eloszlattam rajta a lilahagyma karikákat, a fokhagymát, megszórtam majoránnával, majd a babérleveleket a rétegek közé csúsztattam. Megpöttyöztem a tetejét a tejföllel, nem kentem el egyenletesen, csak 8 kis kupacot tettem a tetejére.

25 – 30 perc alatt megsütöttem.

Az a gyanúm, hogy ha egy kis savanyú káposztát terítünk a tepsi aljába, nagyot nem hibázhatunk. Legközelebb így fogom kipróbálni, mert savkápból sosem lehet sok.

disznotoros rakott krumpli (1)

Hasonló receptet olvastam a Vidék Íze c. magazin legfrissebb számában, onnan szállt el az agyam.

Részeg disznó

Az a huncut kérés érkezett a Cafeblog csapatától, hogy valljunk színt, melyik a kedvenc receptünk. Nem kell feltétlenül karácsonyi receptnek lennie, de azért a Húsvéti Nyuszit még ne stresszeljük feleslegesen. Összeszedtem magam és döntöttem. 😉 Ez a ciderben pácolt és sütött tarja nagy kedvenc lett. És szerintünk akár Karácsonykor is az asztalra kerülhet, a fűszerezéssel bátran variálhatunk. Mert pl. szegfűszeggel is isteni. Az alma cideres pácolástól omlós lett a hús, az íze pedig bitang jó.

És ahogy a malacos keksznél már említettem, sűrű napok voltak. Az elmúlt egy hétben vezettem. Na nem a népszerűségi listát, arra még gyúrnom kell. 😉 Autót. Durván 700 km-t pakoltam bele a kocsiba. Ingáztam a nagyszülők – Rozi páros és a főváros között. Mondjuk ennyit szerintem simán betekertem a saját kilométerórámba is az elmúlt 2 és fél évben csak a lakás – játszótér – lakás viszonylatban. Na de, ha jól számolom (a matekkal ingatag a viszonyom), 3x tettem meg az oda-vissza utat, vagyis 6x részesülhettem a 4-es főút szépségeiből. Túléltük. Anyukám tegnap indulás előtt a kezembe nyomott egy kis tarját,  én meg azon kattogtam hazafelé – miközben a 2 és fél éves éppen aktuális kedvencét, a Nagymami c. örökzöld 60-as évekbeli slágert kellett hallgatni végtelenítve -, hogy mihez kezdjek a hússal. Soroksár magasságára összeállt a kép. Rozi meg szerencsére Albertirsa után kicsivel elaludt, kikapcsolhattam végre Nagymamit. Kezdtem túl erősen markolni a kormányt… 😉

Előkészítés: a páclé kb. 3 perc + a páclé lehűtése + a hús páclébe, majd hűtőbe ültetése
Másnapi előkészület: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 50 perc a hús vastagságától és a sütőtől függően

cideres tarja

 

Hozzávalók:

5 szelet tarja
fél csésze nádcukor
1 csapott ek. só
3 + 5 db kisebb babérlevél
2 ek. koriander mag
1 tk. mustármag
1 tk. egész fekete bors
1 gerezd fokhagyma megpucolva
1 vékony szelet friss gyömbér
2 üveg alma cider (2 x 330 ml)
1 csésze víz

1 nagyobb fej lilahagyma
6 – 8 szem közepes krumpli
3 gerezd fokhagyma felezve

3 – 4 ek. olívaolaj

A cukrot, a sót, 3 babérlevelet, 1 ek. koriandermagot, a mustármagokat, a fekete borsot, a fokhagymát és a gyömbért egy kisebb lábasba tettem. Felöntöttem 1 csésze vízzel, majd felforraltam, amíg cukor és a só teljesen felolvadt. Néhányszor megkevertem. Ezután elzártam alatta a lángot és beleöntöttem a 2 üveg cidert. Hagytam kihűlni. A hússzeleteket egy olyan nagyobb műanyag dobozba tettem, ami légmentesen lezárható. Amikor a páclé kihűlt, a húsokra öntöttem, és lezárva éjszakára a hűtőbe tettem.

Másnap a húsokat 1 órával a sütés előtt kivettem a hűtőből, hogy legyen idejük felengedni. A szeleteket szárazra töröltem. A páclevet nem dobtam ki, leszűrtem és félretettem, jól jött egy kis szaft szaporításhoz.

A krumplit, a hagymát és a fokhagymát megpucoltam, egyforma cikkekre vágtam őket, tepsibe raktam, majd meglocsoltam az olívaolajjal. Sóztam, borsoztam, kézzel jól összeforgattam. A maradék koriander magot mozsárban durvára törtem. A sütőt 215 fokon előmelegítettem. A húsokat enyhén sóztam, borsoztam, majd mindkét oldalukat bekentem a felaprított korianderrel. Egy serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsivel erősebb lángon és 2 ek. olívaolajon elősütöttem a húsokat, oldalanként kb. 2 percig. A hússzeleteket a hagymás krumplis keverékre fektettem. Aláöntöttem 2 ek. páclevet. A forró serpenyőből kb. 1 dl páclével felszedtem a pörzsanyagot, ami a hús elősütésekor keletkezett. A húsokra 1-1 babérlevelet tettem, ráöntöttem a serpenyőből a szaftot, majd a tepsit lefedtem alufóliával és 40 – 45 percig sütöttem. Ellenőriztem a krumplit és ha már az is megpuhult, még 5 percig grill fokozaton pirítottam fólia nélkül. Ha a krumpli még nem főtt meg a szaftban, tovább süthetjük a hús nélkül, amit addig egy tányéron, lefedve pihentetünk. Külön jót tesz a húsnak a pihentetés.

Legalább 1 éjszakát pácolódjon a hús a hűtőben, de akár 2 teljes napra is békén hagyhatjuk.

cideres tarja (3)

Márton napi libacomb vörösborban párolva

A Márton napi menü főszereplője a liba volt. Haha, életemben először tegnap sütöttem, valahogy nem volt szerves része az életemnek. Inkább kacsásak vagyunk. Tavaly a férj dobta össze a Márton napi libasültet, korábban meg ez valahogy kimaradt. Abban biztos voltam, hogy lassan fogom megsütni, dinsztelt káposzta lesz mellé és vörösbor is lesz a benne. A Díványon olvastam egy kacsacomb receptet, az almalé ötlet onnan jött. Fólia alatt, lassú tűzön, sokáig párolódtak a libacombok. A hús mesésen omlós lett, a bőre pedig igazán ropogós. Van vele némi munka, előkészület, de a legtöbbet a sütő és a fűszerek dolgoznak. Az ünnepelt jóváhagyta a végeredményt, megtartom a receptet. 🙂

marton napi liba osszevont

 

Hozzávalók (5 – 7 főre):

a libasülthöz:

5 egész libacomb
1 kg krumpli
2 fej közepes vöröshagyma
6 – 8 gerezd fokhagyma (3 gerezd pucolatlanul)
4 nagyobb alma
2,5 dl száraz vörösbor
2,5 dl szűretlen almalé
só, bors
1 közepes rozmaringág apróra vágva, 1 ág egészben
szárított lestyán

a dinsztelt lilakáposztához:

1 közepes fej lilakáposzta
1 fej lila hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 db alma
2 dl balzsamecet + 1 ek. mézes borecet, ha van otthon
só, bors
2 – 3 ek. nádcukor (ha valaki édesebben szereti, többet is tehet bele)
5 db babérlevél
1 tk. egész kömény (ha valaki nem szereti egészben, az őrölt is ugyanolyan jó)
1 púpozott ek. vaj + 1 ek. olívaolaj

A libacombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam, mert a hentes kicsit lezseren szőrtelenítette a baromfit. Papírtörlővel szárazra töröltem őket, a bőrüket bevagdostam. Egy nagy serpenyőt felhevítettem, amiben elősütöttem a még natúr libacombokat. Oldalanként 6-7 percig, a bőrös oldalával kezdve. Első körben hármat, majd a maradék két combot is. Közben előmelegítettem a sütőt, alsó-felső üzemmódban, 160 fokra.

Közben elővettem egy nagy tepsit, amibe majd minden belefért. Amíg a combok elősültek, megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. 3 gerezd fokhagymát héjastól tettem a tepsibe, mert a héjában sült fokhagyma kihagyhatatlan, krémes, selymes. A vöröshagymákat negyedeltem, a fokhagymákat egészben hagytam. Amikor az összes libacombbal végeztem, bőrös felükkel felfelé a tepsire tettem őket, alaposan sóztam, borsoztam mindet, majd bedörzsöltem a fűszerekkel. Köréjük szórtam a hagymákat, azokat is sóztam, borsoztam. Alá öntöttem a vörösboros almás keveréket, majd a lehető legszorosabban lefóliáztam a tepsit. Bő másfél órára a sütőbe toltam.

Közben megcsináltam a dinsztelt káposztát is, amit a férj már legyalult nekem. A lila hagymát félfőre vágtam, vékonyan felszeleteltem. Az almákat megmostam, és egy almadarabolóval cikkekre vágtam. Jó kis szerkezet, ki is csumázza az almát. Egy magas falú, nagy teflon serpenyőben (nagy lábas is jó) felolvasztottam a vajat egy ek. olívaolajjal (így nem ég meg a vaj), rátettem a hagymát, pár percig sütöttem, kissé sóztam, hozzáadtam az egész köményt is, hogy kicsit kipattogjon. Amikor a kömény illata elindult, hozzáadtam a káposztát és a babérlevelet is. Kb. 5 percig dinszteltem, ezután beletettem az almát, felöntöttem a balzsamecettel és a borecettel. Sóztam, borsoztam, cukroztam, majd puhára pároltam. A végén kicsit erősebb lángon rápirítottam.

A libához a krumplit megpucoltam, kb. 3 centis kockákra vágtam és lesóztam. Az almákat negyedeltem. Bő másfél óra elteltével kivettem a libacombokat a sütőből, a tepsibe szórtam a krumplit és az almát, rádobtam az egészben hagyott rozmaringágat, visszatettem a fóliát és még bő 1 órára a sütőbe toltam, de már 180 fokon. Kb. 70 perc múlva ellenőriztem a krumplit, mivel még nem puhult meg, visszatoltam a sütőbe kb. negyed órára. Amikor végül a krumpli is puha lett, levettem a fóliát és 220 fokon megpirítottam a libacombok bőrét.

A végeredmény egy omlós, szaftos húsú, ropogós bőrű sült lett. Nem beszélve a vörösboros ízről, ami mélyen a húsba és a köretbe ivódott.

Éppen elég volt előtte a rozmaringos sütőtökkrémleves, így legalább még a sütinek is maradt hely, ha nem is sok…

Fehér vadas marha, ahogy a Nagymamám csinálta

Általában furcsán néznek rám, amikor elmondom, hogy felénk fehér a vadas. A nagymamám mindig így csinálta, nekünk így égett be. De a zöldséges verziót is nagyon szeretem. Emlékszem, milyen vérre menő csaták folytak a szaftjáért, ezért én mindig dupla annyival főzöm, mint a nagymamám. 🙂 Nagyon rég főztem vadast, általában csak késő ősztől kora tavaszig kerül elő, melegben nem kívánjuk.

A marhahúst már csütörtökön megspékeltem szalonnával és fokhagymával, és be is pácoltam. Volt ideje fejlődni. 🙂

3IMG_6914 (1280x853)

 

Hozzávalók:

a vadas marhához:

1 kg marhacomb
2 fej vöröshagyma
8 – 10 gerezd fokhagyma
szalonna
8 – 10 babérlevél
6 – 8 szem egész bors
1 tk. mustármag
só, bors
mustár
2 l víz
2 – 3 ek. ecet
2 ek. cukor
3 púpozott ek. tejföl2-3 ek. cukor és 1 ek. citromlé3 ek. zsír/olaj a sütéshez

a zsemlegombóchoz:

2 nagy zsemle
2 egész tojás
2 ek. zsemlemorzsa
1 fej közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors
2 ek. liszt
friss petrezselyemzöld

A marhahúst megmostam, megtöröltem. Vékony, kb. 2-3 centi hosszú szalonnacsíkokat vágtam. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a 4 gerezd fokhagymát kisebb darabokra vágtam. A húst alaposan sóztam, borsoztam, egy spékelőtűvel megtűzdeltem: beledugdostam a szalonnát és a fokhagymát. Bőségesen bekentem mustárral.

Egy nagy, zárható dobozba 2 liter vizet tettem, amit enyhén eceteztem és 2 ek. cukorral édesítettem. Beleszórtam az egész borsokat és a mustármagokat, hozzáadtam a vöröshagymát, a maradék 4 gerezd fokhagymát és a babérleveleket. A húst beletettem a páclébe, és lezárt dobozban 2 napig állni hagytam a hűtőben.

A húst a sütés előtt 1 órával kivettem a hűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Addig – a zsemlegombóchoz – egy serpenyőben megdinszteltem a vöröshagymát, amire az utolsó 1 percben rádobtam a felaprított fokhagymát is. A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A húst kivettem a pácléből, azt leszűrtem és megtartottam.

Egy nagy vastag aljú serpenyőt felhevítettem, beletettem a zsírt, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon a hús mindegyik oldalát 4-5 percig pirítottam fedő alatt. Ezután a húst vékonyan felszeleteltem, a rostjaira merőlegesen. Visszatettem a serpenyőbe, felöntöttem a páclével. 40 percig főztem fedő alatt, közepes lángon.

Közben egy nagy fazékban vizet kezdtem forralni a zsemlegombócnak. Összeállítottam a zsemlegombóc masszáját. A zsemléket félbevágtam és száraz serpenyőben kicsit megpirítottam, majd vízbe áztattam. Alaposan kinyomkodtam, majd hozzáadtam a dinsztelt hagymát, a petrezselymet, a 2 tojást és a 2 ek. zsemlemorzsát. Sóztam, borsoztam. Jól összekevertem. Hagytam állni nagyjából 15 percig, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát a nedvességgel. Ezután megszórtam 2 ek. liszttel, tisztességesen elkevertem, majd amikor a víz már forrt, vizes kanállal és kézzel tojásnyi gombócokat formáztam. Amikor a gombócok feljöttek a víz tetejére, még további 5 – 6 percig főztem. Leszűrtem, 1 tk. zsírt tettem rá és lefedve melegen tartottam, amíg befejeztem a vadast.

A hússzeleteket kivettem a szaftból és finomra hangoltam a mártást a cukorral, a citromlével, még egy kevés sóval és borssal. A tejfölt elkevertem 2 ek. liszttel és kevés szafttal, majd lassan, fokozatosan felöntöttem a lisztes tejföllel, hagytam egyet rottyanni, hogy besűrűsödjön. Visszatettem a húsokat, még egyet rottyant, majd elzártam alatta a tüzet.

Sok szafttal és a zsemlegombóccal tálaltam.

Sültparadicsom-leves

Kicsit idétlenül hangzik magyarul, pedig az angol neve olyan menő: roasted tomato soup. De ez a leves tényleg menő, magyarul is, angolul is. Hegyomlásnyi Waitrose-os receptgyűjteményem van, amit még drága barátnémtól kaptam, szorgosan szemezgetett nekem az ingyenes receptkártyákból. Szerintem már csak miattam járt egy időben a Waitrose-ba. Vagy ennyire ne legyek azért öntelt? 🙂

A 2 éves lekotorta őket a polcról, mert elfelejtettem, hogy azt a bizonyos polcot már réges régen eléri. Hozta és közölte, hogy “ez a tiéd”. Én meg jól megfőztem, mert 1. imádjuk a paradicsomlevest, 2. fél óra alatt megvan, 3. nem drága, de cserébe olcsó. Kicsit magyarítottam a hozzávalókon, mert pl. Waitrose English Classic Vine paradicsomot nem kaptam a piacon. 🙂

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

1sult paradicsomleves (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

95 dkg paradicsom (apró, lédús paradicsomokat vettem most)
2 kisebb fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
6 szelet bacon (elhagyható)
1,5 liter zöldség alaplé vagy ugyanennyi víz
4 ek. balzsamecet
só, bors, 1 ek. nádcukor
1 ek. szárított majoránna
1 ek. oregánó
1 ek. bazsalikom
2 nagyobb babérlevél

A sütőt légkeverésen előmelegítette, 220 fokra (gázsütőnél 7-es fokozat). Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A paradicsomokat megmostam, negyedeltem. A vöröshagymát, fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát vékonyan szeleteltem, a fokhagymákat késsel nagyobb darabokra vágtam. Mindent a tepsire halmoztam, megszórtam nagy csipet sóval, a zöld fűszerekkel, meglocsoltam 3 ek. olívaolajjal és 3 ek. balzsamecettel. Kézzel óvatosan, de alaposan összeforgattam, majd betoltam a sütőbe és addig sütöttem, amíg a paradicsomos keverék megpuhult és kissé karamellizálódott. Ez bő 15 perc volt.

Ezalatt egy fazékban felforraltam az alaplevet. Amíg ez felforrt, egy serpenyőben kevés olívaolajon ropogósra sütöttem a bacont, tányérra szedtem és hagytam kihűlni. A hagymás, fűszeres sült paradicsomokat az alapléhez adtam, beletettem a cukrot és botmixerrel simára turmixoltam. Még egyszer megkóstoltam, kevés sóval, frissen őrölt borssal és még egy kevés bazsalikommal kiigazítottam az ízeket. Tálalásig beletettem a 2 babérlevelet, ennyi idő éppen elég volt ahhoz, hogy az íze diszkréten ott legyen a levesben.

A sült bacon-el és friss olívás ciabatta-val tálaltam. A tetejét meglocsoltam még egy kis balzsamecettel.

Kacsasült

Hogyan lehet felkészülni a Márton napra és a libasültre? Kacsával. 😛 Ez egy egész pályás összjáték volt volt. Beszállt mindenki a sütésbe, főzésbe. Harmónia volt, és béke. 😛 Az egyik báty mosogatott, a másik kacsát fűszerezett, Apa irányított, Rozi a nyers káposztát lopkodta, én meg kint a kertben húztam össze az erdőnyi lehullott falevelet. Azóta sem tudok rendesen felegyenesedni, mert annyira kondiban vagyok… Meg Gizike üzemmódban megint. 🙂

Nincs benne csavar, úgy készült, ahogy a szüleinktől, nagyszüleinktől ellestük. Ezért is annyira kedves ez nekünk.

1kacsasult (1280x853)

 

Hozzávalók:

a kacsasülthöz:

1 egész kacsa, darabolva
só, bors
majoránna, borsikafű, rozmaring (szárított)
1 fej fokhagyma
1 közepes fej vöröshagyma
1 ek. olívaolaj

a párolt káposztához:

1 közepes fej lilakáposzta
1 tk. egész köménymag
1 fej lilahagyma
3-4 egész babérlevél
só, bors
3-4 ek. méz
3-4 ek. borecet (vörösborecet a legjobb, vagy balzsamecet)
1-2 db alma (vagy ha kapunk birsalmát, akkor 1-1 arányban mindkettő)

a krumplipüréhez:

1 kg krumpli
2 ek. vaj
2-4 dl tej
só, bors
frissen reszelt szerecsendió

A püréhez a krumplit megmostuk, meghámoztuk, kockákra vágtuk. Vízben állni hagytuk, hogy ne barnuljon meg.

A kacsát megmostuk, kozmetikáztuk, majd hagytuk megszáradni. Addig megpucoltuk a vörös -és fokhagymát. A vöröshagymát kisebb cikkekre vágtuk, a fokhagymagerezdeket egészben hagytuk. Fűszereztük a kacsát: bőven sóztuk, borsoztuk, bedörzsöltük a majoránnával, borsikafűvel, rozmaringgal. Egy nagy tepsibe tettük a darabolt kacsát, mellé szórtuk a hagymákat, és alufóliával lefedve 180-200 fokra állított hideg sütőben sütni kezdtük. A teljes sütési idő bő 2 óra volt. Ezalatt kényelmesen elkészült a köret is.

Nagyjából 1 órája sült a kacsa, amikor elindítottuk a káposztát is. A külső leveleket leszedtük, majd a fejet megfeleztük, azokat is feleztük, majd legyalultuk, átmostuk. Felaprítottuk a lila hagymát. Egy nagyobb fazékban olajat hevítettünk, majd rádobtuk a köménymagot, mérsékeltük a lángot és alig 1 percig hagytuk kipattogni. Ezután hozzáadtuk a lila hagymát, kb. 5 perc alatt megfonnyasztottuk. Addig megpucoltuk az almát, kicsumáztuk, nagyobb cikkekre vágtuk. A hagymára tettük a káposztát, hozzáadtuk a babérlevelet, sóztuk, borsoztuk, édesítettük a mézzel. Beledobtuk az almákat is. Fedő alatt párolni kezdtük, kb. 30 percig. Fél óra elteltével levettük a fedőt és indult a dinsztelés. Kb. 10 perc után kóstoltunk, majd finomítottunk az ízeken. Még egy csipet só és bors került bele, majd meglocsoltuk 3 bő ek. fehérborecettel. Jól összekevertük és még egyet hagytuk pirulni. Elzártuk alatta a tüzet és lefedve a tűzhelyen hagytuk.

Közben a krumplit sem felejtettük el. Feltettük főni annyi sós vízben, amennyi ellepi. Megfőztük. Közben ellenőriztük a szárnyast is. Kb. két óra elteltével megpuhult a hús, így levettük a fóliát és nagyjából negyed óráig még fedetlenül pirítottuk, hogy ropogósra süljön a bőre. Ezalatt a krumpli is megfőtt. Leöntöttük róla a vizet, majd hozzáadtuk a 2 nagy ek. vajat, krumplinyomóval áttörtük, hozzáöntöttük a tejet, csipet sóval és borssal fűszereztük még, majd még 1x áttörtük. Visszatettük a tűzre és hagytuk egyet rottyanni. A végén frissen reszelt szerecsendióval zártuk le.

Közben a kacsa bőre is megpirult. A sütőt elzártuk, a kacsát tálra halmoztuk, mellé a káposztát és a krumplipürét kínáltuk. Klasszikus fogás, amit a gyerekek egy pisszenés nélkül faltak be, annyira ízlett nekik. Főleg, hogy tevékeny részesei voltak a folyamatnak. 🙂

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!