Rizsázzunk!

"Séf tészta" (pasta aglio e olio)

Több, mint 10 évig multinál dolgoztam, jó sok emberrel, jó sok ember között. Sokan sokfélék vagyunk, sokan sokfélét össze tudunk hordani. Én abban a kiváltságos helyzetben voltam, hogy a csapat, amiben dolgoztam, valahogy kevésbé érzete létszükségletnek a pletykálkodást. Hozzám egyébként is csak addigra jutott el,  mire elhalt. Ezért nem értettem szinte soha egy szót sem belőle. Bamba, mi? 😉 Szóval, valahogy fáziskéséssel érnek el hozzám a dolgok. Általában. Zene, könyv, film, gasztro trendek (ha egyáltalán…), stb. A Séf című filmet is csak idén néztem meg, valamikor február elején. Igaz, azóta többször is.

A tészta, amit Scarlett Johansonnak csinál John Favreau, a pasta aglio e olio, vagyis egy olívaolajos, fokhagymás spagetti friss petrezselyemmel. Na, ilyet főztem ma, mert tegnap épp megint megnéztem a filmet. Egy picit másképp készítettem, mert friss chilit tettem bele és füstölt piros paprikával is megszórtam. A parmezán meg kimaradt, mert nem volt itthon. De ettől nem lett rosszabb.

Elkészítés: kb. 15 perc

sef_teszta

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

kb. 25 dkg durum spagetti (kb. fél zacskónyi)

bő fél csészényi olívaolaj

8 nagy gerezd fokhagyma

1 tk. aprított friss piros chili (vagy szárított)

3 csokor friss petrezselyemzöld

frissen őrölt bors

1 zöld citrom

Egy nagy fazékban sós vizet forraltam a tésztának. Amikor a víz felforrt, beletettem a tésztát és 8 – 10 perc alatt fog keményre főztem és leszűrtem.

Amíg a víz felforrt, megpucoltam és felszeleteltem a fokhagymát. Felaprítottam a chilit és a petrezselyemzöldet.

Egy serpenyőt közepes lángon felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat, hagytam felforrósodni. Beletettem a fokhagymát, és pár perc alatt világos aranybarnára pároltam, sütöttem. Hozzáadtam a chilit, sóztam és borsoztam, megszórtam 2 – 3 csipet füstölt piros paprikával. Az olívaolajos, fokhagymás alaphoz adtam a leszűrt spagettit és alaposan összekevertem. Elzártam a tüzet a serpenyő alatt. Megszórtam a felaprított friss petrezselyemmel és egy kóstolás után még sóztam és borsoztam.

Tálaláskor mindenki meglocsolta magának a zöld citrom levével.

Facebook: Rizsázzunk!

A filmben látható pasta aglio e olio receptje itt.

sef_teszta (1)

Fokhagymás garnéla citromos kakukkfüves rizottóval

Döbbenetes. Eljutottam odáig, hogy megírjak egy bejegyzést. Két oldali akkut gépkerülésen estem át (magyarul lustaság), de kezd visszatérni a grafomániám.

Tengerhez mentünk és megint rájöttem, hogy a hal és egyéb tengeri cucc ott is drága, ahol eredendően egy kicsivel több van belőle, mint itthon. Igaz, ami igaz, az Adria kissé szegényebb ebben, mint a többi jó nagy sós víz. Ez van. De az meg már milyen, hogy ha tintahalat toltunk, akkor rákfélét nem. Viszont az éttermekben, még a tengerparti “kifőzdékben” is, heroin árban mérik. Inkább vettünk, előkészítettet, pucoltat. Így kicsivel olcsóbb volt.

A hab a tortán, hogy vérbeli sunshine barbie lévén, az első nap úgy megsült a hátam (50 faktor ellenére), hogy 2-3 napig csak hason tudtam háton aludni. Utálok strandra járni, erős vagyok a kifogások keresésében, de most nem sikerült elbliccelnem, így a nyár végére rám került a bikinim. És ha már erősen a komfortzónámból kilépve éltem 1 hétig, legalább menőztem egyet az új teszkós strandrucimban. Mást nem is igen tudtam volna tenni rommá égett habtesttel. De Rozi nagyon rákattant a sós vízre, nagy flash volt nézni, ahogy a mentőmellény jellegű úszómellényében kutyaúszik “Nézd anya, már tudok úszni” üvöltésekkel. 😉

Szűkös fűszerkészletből gazdálkodva csináltam egy Adria rizottót. Oké, a garnéla része kicsit megdobta a per fő árat, de a többi kompenzálta. A kellék ezúttal az egyik báty volt, ha már annyira berregett, hogy rákot szeretne enni. 😉

Elkészítési idő: 35 – 40 perc

fokhagymas_garnela_citromos_kakukkfuves_rizottoval (683x1024)

 

Hozzávalók (4 főre):

a rizottóhoz:

kb. 20 dkg rizottó rizs (arborio)
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl száraz fehér bor
3 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
só, bors
1 tk. szárított kakukkfű
6 dl alaplé vagy víz
1 citrom reszelt héja és fél citrom leve (lehet több is)
3 ek. reszelt parmezán jellegű kemény sajt

a fokhagymás garnélához:

50 dkg garnéla (fagyasztott is tökéletesen megfelel)
4 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
friss citromlé
só, bors
1 ek. vaj

Elkészítettem a rizottót. Megpucoltam a vöröshagymát és a fokhagymát, apróra vágtam őket. Egy magasabb falú serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, és a közepesnél kicsivel erősebb lángon 5 – 6 perc alatt megpároltam rajta a hagymát. Kissé sóztam. Időnként megkevertem.

Ezután a vöröshagymához adtam az aprított fokhagymát és még 1 percig pároltam. A serpenyőbe öntöttem a rizst, 3 – 4 percig kevergetve “elősütöttem”, amíg minden szemet alaposan bevont az olaj és üveges lett. Felöntöttem a fehérborral és hagytam elsisteregni, amíg azt is beszívták a rizsszemek. Hozzáadtam a reszelt citromhéjat (kezeletlen citromét!). Ezután fokozatosan adagolni kezdtem a folyadékot, közepes erősségű tűzön. Mindig csak 1 merőkanállal. Hagytam, hogy a rizs tisztességesen magába szívja a folyadékot. Közben kevergettem. Csak akkor adtam hozzá a következő adagot, amikor a rizs felszívta az előzőt. Az utolsó adag folyadékkal együtt a citromlevet is beleöntöttem, kakukkfűvel fűszereztem. Mire a rizs beszívta ezt is, selymes, krémes lett az állaga. Ekkor belekevertem a sajtot és a vajat, alaposan összeforgattam. Kóstoltam, sóztam és borsoztam, még egy kevés citromlevet facsartam bele, elkevertem és lefedve félretettem.

Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele, beletettem a 2 felaprított fokhagymát és 1 percig pároltam. Beledobtam a garnélákat, kissé sóztam, borsoztam, meglocsoltam fél citrom levével. Pár perc alatt készre főztem. Akkor jó, ha szép, élénk rózsaszínt kap. Jelentős folyadék fő ki belőlük, amiből mártást csináltam. A garnélákat tálra szedtem, a serpenyőbe dobtam a másik 2 felaprított fokhagymát és pár percig forraltam. 1 ek. vajjal besűrítettem a mártást. Kóstolás után még egy kicsit sóztam, adtam hozzám egy kevés citromlevet és borsot is.

Tálaláskor a rizottóra halmoztam a fokhagymás garnélát, majd az egészet meglocsoltam a mártással.

A facebook-on itt találtok meg.

Libazsíron pirított petrezselymes citromos parázskrumpli

Öhöm, akartam mondani: újburgonya. Mert állítólag így elegáns. Vidéki vagyok na, a nagypapám is krumplinak hívta, amit a földjén megtermelt, nekem ez égett be. Kádár elvtárs is megmondta: a krumplileves legyen krumplileves (ez meg egyre időszerű manapság… 😉 ). Ráadásul újkrumpli esetén a férj ultra ortodox kissé régimódi, nem tűri szereti a variálást: zsír, petrezselyemzöld, só, bors, ennyi. Stikában azért néha szoktam csalni, csak annyit, hogy ne bukjak le, ha már egyszer elvett. 😉

Parázskrumpli, petrezselyemzöld, liba/kacsazsír. Nem kell túlbonyolítani az elkészítését. Tavasszal betegre tudjuk enni magunkat belőle, az egyik legjobb dolog ilyenkor. A pucolás is egyszerű: alapos mosás után csak átdörzsölöm egy dörzsi (vagy mi a fene)? szivaccsal. Azután már csak egy kis (vagy sok)zsír kell és lehet is örömködni. Általában magában tejföllel, vagy valamilyen erősebb, érettebb sajttal szoktuk enni, néha köretként. Semmi flanc, semmi variálás, minek bonyolítani

Ez még a grillezéskor készült, amikor a tavaszi vegyes saláta is.

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 10 – 15 perc

petrezselymes_citromos_sült_ujkrumpli (1)

 

Hozzávalók:

1 – 1,5 kg apró parázskrumpli
2 ek. liba -vagy kacsazsír
frissen tekert bors
jó nagy csipet só (ha kell, több is lehet)
1 nagy csokor friss petrezselyemzöld (helyette lehet 2 ág kakukkfű vagy 1 ág rozmaring)
egy kisebb citrom felének a leve (elhagyható)

A parázskrumplikat bő vízben alaposan megmostam és átdörzsöltem egy tiszta konyhai szivacs dörzsis felével. Konyharuhára borítottam és szárazra töröltem a krumplikat. Így nem fog az arcunkba fröcsögni a forró zsír (olaj), amikor a serpenyőbe tesszük.

Egy nagy, magas falú serpenyőt (aminek fedője is van) jól felhevítettem. Amikor kellően forró volt, beletettem a 2 ek. zsírt és hagytam elolvadni. Nagyjából 1 perc alatt a zsír is forró lett, rádobtam a krumplikat, gyorsan sóztam, borsoztam és azonnal lefedtem. 2 – 3 percig ezen a magas hőmérsékleten pirítottam, időnként megráztam a serpenyőt. Kissé mérsékeltem a lángot és 10 – 15 perc alatt megsütöttem. Időnként alaposan átrázogattam a serpenyőt, de a fedőt nem vettem le.

Közben megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. 10 perc elteltével ellenőriztem a krumplit, egy nagyobb darabot kivettem és megkóstoltam. Kellett még pár perc, hogy puha legyen mind. Még egy csipet sót tettem rá. A végén, az utolsó 1 percben erősítettem a lángon a serpenyő alatt és rápirítottam még egyet a krumplikra.

A végén meglocsoltam a citromlével és megszórtam a friss, illatos petrezselyemzölddel. Ennyi.

A facebook-on pedig itt találtok meg.

petrezselymes_citromos_sült_ujkrumpli (3)

Grillezett spárgás szendvics kemény tojással és pácolt lilahagymával

Megvolt az idény első spárgás kajája. Pár évvel ezelőtt még kirázott tőle a hideg, aztán valahol ettem egy salátát, amiben grillezett zöld spárga volt. Attól könnybe lábadt a szemem, mint Ego-nak, amikor megkóstolta a patkány lecsóját. Én pedig ma már szeretem a spárgát.

Grillezett zöld spárgás szendvics volt a tízórainak. A spárgáról egészen használható képet lőttem, a kész szendvicsről nem annyira, kicsit összecsaptam a tálalást, mert nagyon feszítette minket a szép idő. Viszont cserébe gyötrelmesen finom lett.

Előkészítés: 5 perc
Elkészítési idő: kb. 10 perc, amíg a tojások megfőnek

grillezett_spargas_szendvics

 

Hozzávalók:

4 db zsenge spárga
1 tk. szezámmag
1 kis fej lila -vagy mogyoróhagyma
4 – 5 ek. vörösborecet
6 fürjtojás vagy 2 tyúktojás
1 ek. friss kapor
2 ek. olívaolaj
1 ek. dijoni vagy sima mustár
só, frissen tekert bors
1 – 2 tk. citromlé
1 közepes rozsos stangli

A spárgát megmostam, hosszában kettévágtam, hagytam megszáradni. Egy kisebb fazékban vizet forraltam, majd amikor felforrt beletettem a fürjtojásokat és keményre főztem őket. Kb. 6 – 8 perc kellett nekik, ezután leöntöttem a forró vizet és azonnal jéghideg vizet engedtem rájuk (így könnyebb megpucolni).

A szezámmagokat száraz serpenyőben pár perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Ezután a serpenyőbe öntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon átpirítottam a spárgákat, oldalanként 3 – 4 perc alatt. Nem mozgattam, nem forgattam, hagytam, hogy szépen süljenek.

Közben megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát, egy kis befőttes üvegbe tettem, rálocsoltam a vörösborecetet és lefedve félretettem pácolódni. A rozsos stanglit hosszában félbevágtam, a közepéből kissé kikapartam a tésztát, amibe majd a spárgákat fektettem. A kikapart tésztát késes aprítóban morzsásra aprítottam, majd félretettem. Amikor a spárgák megsültek, kivettem őket a serpenyőből, majd beleszórtam a morzsát és pár perc alatt világos aranybarnára, ropogósra pirítottam.

Összeállítottam a szendvicseket. A stanglikat meglocsoltam pár csepp olívaolajjal, vékonyan megkentem a mustárral, majd rájuk fektettem a grillezett spárgát. Erre jött egy kevés pácolt lilahagyma, majd a felszeletelt tojások, és még egy réteg lilahagyma. Megszórtam a pirított szezámmaggal és a morzsával, a friss kaporral, és a borssal, végül finoman meglocsoltam a citromlével. A sót elfelejtettem, de nem is hiányzott.

A facebook-on pedig itt találtok meg, ha keresnétek.

grillezett_spargas_szendvics (17)

grillezett_spargas_szendvics_merge

Forrás: The Kitchn (némi változtatással)

Zsályás karalábékrémleves

Húsvétkor ez a leves biztosan ott lesz az asztalon. Most használtam először karalábéhoz zsályát, elég jól megvannak egymással. A gyereklány is jóváhagyta, zöld utat kapott. Főleg, hogy megfőzni is segített, no meg segédkezett a fényképezésnél is. 🙂

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 20 perc + pár perc az összeállítás

zsalyas_karalabekremleves (5)

 

Hozzávalók (4 főre):

3 nagyobb karalábé + néhány zsengébb levél
2 vastagabb szál újhagyma
2 kisebb gerezd fokhagyma
1,5 l víz
2 ek. olívaolaj
só, frissen tekert bors
1 dl tejszín (nem főző)
1 ek. citromlé
10 – 12 kisebb zsályalevél

Megpucoltam az újhagymát, a fokhagymát és a karalábékat is. A karalábé zsenge leveleit megmostam. Az újhagymát felszeleteltem. Egy közepes lábast hevíteni hevíteni kezdtem. Beleöntöttem az olívaolajat, közepesre mérsékeltem a lángot és rádobtam az újhagymát. Enyhén sóztam, majd 4 – 5 perc alatt megpároltam. Ezalatt felkockáztam a karalábékat is.

Amikor a hagyma megpárolódott, hozzáadtam az összelapított fokhagymagerezdeket és még 1 percig pároltam. Rátettem a felkockázott karalábét, sóztam, és újabb 5 percig erősebb lángon kicsit lepirítottam. Felöntöttem a vízzel, beledobtam a zsenge karalábéleveleket is, majd fedő alatt puhára főztem.

Amikor a karalábé megpuhult, lehúztam a lábast a tűzről, beletettem a finomra aprított zsályát, és botmixerrel krémesre turmixoltam a levest. Hozzácsorgattam a tejszínt, a citromlevet, alaposan elkevertem. Még egyszer megkóstoltam és egy csipet sót még adtam hozzá.

A facebook-on itt találtok meg.

zsalyas_karalabekremleves_merge

Rozmaringos fehérboros kecskesült

A férj a legutóbbi görögországi munkájából fél kecskével a bőröndjében érkezett haza. Én meg csak kapaszkodtam a röhögéstől, hogy ilyen nincs. Az történt ugyanis, hogy bement egy helyi henteshez, vett kecskegida combot, a hentessel lepacsizta, hogy megtisztítja, szakszerűen becsomagolja és lefagyasztja neki, a szállításig pedig még szakszerűbben tárolja a húst. Most pedig meg is csinálta, amit már egy ideje tervezett vele.

Ezzel a rozmaringos fehérboros kecskesülttel jó esetben megvan a leves és a főétel is együtt, ha kellően szaftosra sikeredik. Drága görög barátaink egyébként is szeretik kikanalazgatni a levét, mintha a levest és a főételt egyszerre ennénk. És amekkora a káosz egy görög étkezéskor, jó eséllyel eszik össze a desszertet a levessel. Mert amikor már azt hisszük, hogy nincs több hely az asztalon, ők csinálnak még néhány tányérnyit…

Imádom, ahogy a férjem főz. Lazán, őszintén, szerelemből, és egyszerűen. Kecskegida, rozmaring, fehérbor, citrom, ahogy a görög jóbarát felesége is készítette. Mert minek ezt túlbonyolítani.

Egyébként báránnyal is tökéletesen működik ez a recept, 2 vagy 3 éve báránycombot készítettünk így Húsvétkor.

Előkészítés: 10 – 15 perc
Sütési idő: 2,5  óra

rozmaringos_feherboros_kecskecomb (15)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

kb. 1,5 kg kecskegida comb csülökkel együtt (már nem szopós, így nem lesz édes a hús íze)
2 nagyobb ág rozmaring
1 kis fej vöröshagyma
2 – 3 gerezd fokhagyma
2 normál méretű citrom leve
só, bors
1 dl olívaolaj
3 dl száraz fehérbor
kb. 4 dl alaplé (zöldség -vagy csontalaplé, de akár maradék húsleves is lehet)

köretnek: apró újkrumpli egészben vagy ó krumpli nagyobbra darabolva

A sütőt előmelegítjük 170-180 fokra.

A megtisztított, megmosott, szárazra törölt kecskecombokat bőkezűen sózzuk, borsozzuk, és egy nagy tűzálló edénybe tesszük. Mellérakjuk a megpucolt és egészben hagyott vöröshagymát és a fokhagymagerezdeket, illetve a rozmaringágakat. Meglocsoljuk az olívaolajjal és a friss citromlével,  felöntjük az alaplével. Lefedve a 170-180 fokon sütni kezdjük. Félpuhára pároljuk. 40 perc után nézzük meg a húst, hol tart a sülésben. Kb. 1 óra elteltével hozzáöntjük a fehérbort is. Lefedve visszatesszük a húst sütőbe és újabb 1 órán át pároljuk még a fehérboros lében. Addig süssük a húst, amíg vajpuha lesz.

Amikor a hús vaj puha, kivesszük az edényből és lefedve pihentetjük. A megtisztított krumplikat a szaftba tesszük és fedő alatt kb. fél óra alatt puhára főzzük. Tálalás előtt leszűrjük a szaftot.

Ugye, hogy pofon egyszerű? Persze, tudom, nem osztogatnak minden sarki hentesnél kecskét, de ha valaki szereti és hozzájut, készítse el így, mert nagyon, de nagyon finom. A szaftot pedig tunkoljuk ki friss fehér kenyérrel. 🙂

A facebook-on is ott vagyok. Nézzetek be nyugodtan.

rozmaringos_feherboros_kecskecomb (13)

Csicsókasaláta hónapos retekkel és medvehagymával

A játszótéri homokozó tele van kis csírákkal. Na nem az ott homokozó gyerekekre gondolok, legalább is nem Rozira. 😉 Szóval, tele van kis magokkal, a fene tudja, honnan kerültek oda, de most kicsíráztak. A giliszták is előmásztak, meggondolatlanul, a kiskorú legnagyobb örömére. Kis naiv szelvényesek, ők még nem tudják…

Én meg leraboltam a piacot. Kezd felrobbanni a csarnok, tele van medvehagymával, hónapos retekkel, csírákkal, de még mindig van csicsóka és paszternák is. Elegem lett a zacskós salátákból, úgyhogy inkább csináltam egy nagy adag rendeset, csicsókával, zsenge retekkel, medvehagymával. Én mondom, isteni lett. Tavaszodik. Vészesen tavaszodik.

Előkészítés: kb. 10 perc
Összeállítás: 5 perc

csicsokasalata_retekkel_medvehagymaval (11)

 

Hozzávalók:

6 – 7 db csicsóka
5 – 6 db zsenge hónapos retek
1 kisebb fej lilahagyma
fél csokor medvehagyma (a kisebb levelek)
fél citrom leve
kevés só, frissen őrölt tarkabors
1 kis csokor petrezselyemzöld
olívaolaj

A csicsókákat alaposan átdörzsöltem egy nedves szivaccsal. A retket, a medvehagymát és a petrezselyemzöldet megmostam, megpucoltam a lilahagymát. Kicsavartam fél citrom levét.

Összállítottam a salátát. A csicsókákat vékonyan felszeleteltem, egy nagyobb tálba tettem, majd meglocsoltam a citromlével. Kissé édeskés(ebb) lett a citromlétől a csicsóka. A retkeket és a lilahagymát is vékony szeletekre vágtam. A csicsókához adtam. Enyhén sóztam, megszórtam frissen őrölt borssal is. A petrezselyemzöldet leveleire szedtem, és az összevágott medvehagymával együtt a salátához adtam. Alaposan összeforgattam, hogy a citromlé és a fűszerek minden szeletet bevonjanak. A végén meglocsoltam extra szűz olívaolajjal. Ennyi. 😉

Remoskában sült zöldségekkel és csirkecombbal ettük. Egyébként egy kevés natúr joghurttal meglocsolva is isteni a saláta.

csicsokasalata_retekkel_medvehagymaval (6)

csicsokasalata_retekkel_medvehagymaval (13)

Sült karfiolkrémleves kókusztejjel és citrommal

Kicsit rákattantam a kókusztejre. Meg a sütőben sült zöldségekre is. Megint. Pontosan annyira egyszerűen készül ez a sült karfiolkrémleves, mint amilyen egyszerű róla a fénykép. Hirtelen ötlet volt, hirtelen dokumentálással. És hirtelen el is fogyott, főleg, hogy beállított a húgom is. Sűrű volt, meg krémes, utána már csak egy sütit ettünk. Ennyi. 😉

Laktóz -és gluténmentes.

Előkészítési idő: 5 perc
Sütési/főzési idő: 25 – 30 perc

kokusztejes_citromos_sult_karfiolkremleves (7)

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

1 kisebb fej karfiol
1 fej salotta (mezei vöröshagyma is jó)
2 gerezd fokhagyma
5 ek. olívaolaj
só, frissen őrölt bors
7 dl húsleves (vagy zöldségalaplé, vagy víz)
1 – 1,5 dl kókusztej
citromlé ízlés szerint (kb. fél citromnyi)
frissen reszelt szerecsendió (kb. fél tk.)

A sütőt előmelegítettem 220 fokra, alsó – felső állásban. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A karfiolt rózsáira szedtem, kb. egyforma darabokra vágtam, megmostam. Meglocsoltam 3 ek. olívaolajjal, sóztam, és kézzel alaposan összeforgattam. Betoltam a sütőbe és kb. 20 – 25 perc alatt megsütöttem. Érdemes azért bő 15 perc után ránézni, nehogy megégjen.

Ezalatt megpucoltam a salottát és a fokhagymát. Egy lábast felforrósítottam, olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a salottát és közepes lángon dinsztelni kezdtem. Kissé sóztam. Rendszeresen átkevertem.  Nagyjából 20 perc után hozzáadtam az összezúzott fokhagymát, 1 percig pároltam a már kissé karamellizálódott hagymával, majd kivettem a sültőből a karfiolt és a hagymás alaphoz adtam. Néhány percig hagytam még együtt pirulni, majd felöntöttem a folyadékkal, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy egyszer felforrjon. Ha a karfiol nem lenne eléggé átsülve, nyugodtan főzhetjük még 5 – 6 percig.

Az egészet botmixerrel krémesre turmixoltam. Hozzáöntöttem a kókusztejet és a citromlevet. Fűszereztem frissen reszelt szerecsendióval és frissen őrölt borssal. Ha túl sűrű lenne, kevés vízzel hígíthatjuk.

A sajtos pirítós most nem hiányzott, de persze simán csinálhattok hozzá. A sütőt melegítsétek elő 230 fokon alsó – felső üzemmódban. Egy tepsit béleljetek ki sütőpapírral. A kenyeret locsoljátok meg olíva -vagy tökmagolajjal, szórjátok meg gazdagon reszelt sajttal (mondjuk egy jó kis ementálival) és kb. 8 perc alatt süssétek meg. Vagy amíg a sajt buborékosra és aranybarnára sül. Én legközelebb kéksajttal eszem, az most is jó lett volna hozzá/benne.

A Facebook-on is rizsázok, itt ni. Nézz be, ha van kedved.

kokusztejes_citromos_sult_karfiolkremleves (5)

Fűszeres fokhagymakrémleves

Randi előtt az igazán tuti. 😉 Gyors, egyszerű, olcsó, finom. Jó kis leves ahhoz, hogy magunkhoz térjünk az ünnepek után. Ezt ettük a bundázott alma előtt tegnap, de akkor már nem volt erőm az esti fényekkel kínlódni, eltettem egy adagot mára, reggeli után fényképeztem csak. Így mondjuk lemaradt a sajtos pirítós, azt képzeljétek hozzá pls. 😉

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 25 – 30 perc

fuszeres fokhagymakremleves (1)

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

1 fej fokhagyma (ez most 14 gerezd volt)
1 közepes fej vöröshagyma
7 dl víz (vagy ha van zöldségleves vagy húsleves)
5 – 6 szem egész bors vegyesen: fekete, zöld, fehér, piros
1 mk. koriandermag
1 csipet őrölt római kömény
2 tk. citromlé
1 – 1,5 dl tejszín
1 ek. nádcukor
1 ek. liszt
1 kis maréknyi friss petrezselyemzöld

2 ek. olívaolaj

rozskenyér
olívaolaj + reszelt sajt

Megpucoltam a hagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a fokhagymát felaprítottam. Egy kisebb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd közepes lángon párolni kezdtem a vöröshagymát. Enyhén sóztam. Ügyeltem rá, hogy a hagyma ne süljön, csak párolódjon. Időnként átkevertem.

Amíg a vöröshagyma puhult (kb. 15 perc), elkészítettem a fűszerkeveréket. A borsot és a koriandert száraz serpenyőben enyhén megpirítottam, majd megdaráltam. Hozzákevertem a csipetnyi római köményt is.

Amikor a vöröshagyma megpárolódott, megszórtam a nádcukorral, jól elkevertem. Beleszórtam a felaprított fokhagymát és mérsékelt tűzön (hogy a fokhagyma ne égjen meg) pároltam még 4 – 5 percig. Ezalatt megmostam és felaprítottam a petrezselymet. Előkészítettem a sajtos pirítóst is. A sütőt előmelegítettem 215 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A kenyérszeleteket meglocsoltam kevés olívaolajjal, megszórtam a reszelt sajttal és 6 – 7 perc alatt megpirítottam.  A sütőben hagytam, hogy ne hűljön ki.

Amikor a fokhagyma is megpuhult, az egészet meghintettem a liszttel és a közepesnél kicsivel erősebb lángon pirítottam, 1 – 2 percig. Épp csak annyira, hogy a liszt kapjon egy kis színt. Felöntöttem a vízzel, hozzáadtam a petrezselyem 3/4-ét, és hagytam felforrni. Ezután fűszereztem a bors-koriander-római kömény keverékkel, sóztam, majd még egyszer felforraltam. Ekkor levettem a tűzről, bormixerrel simára turmixoltam. A tejszínt kikevertem néhány evőkanálnyi forró levessel, majd lassan a leveshez öntöttem. Belecsurgattam a citromlevet is. Jól elkevertem, kóstoltam és még 1 kicsit sóztam.

A sajtos pirítóssal ettük.

fuszeres fokhagymakremleves

Egyszerű balzsamecetes padlizsánkrém

Két padlizsánból egyet már ellőttem a héten a fűszeres kuszkuszhoz. A másik viszont még mindig a hűtőben rostokolt. Muszakához kevés lett volna, meg darált hús sem volt itthon, logikus, hogy nem az lett belőle. Betettem a sütőbe, aztán nem is rugóztam rajta, mi lesz vele, eldőlt, hogy krémet csinálok. Onnantól, hogy a padlizsán megsült, minden ment a maga útján. Kötetlen szabad foglalkozásom volt tegnap délelőtt (szalma voltam), kicsit tévéztem is, következmények nélkül. Vagy mégsem? Anyám! Ti tudtátok, hogy még mindig megy a Beverly Hills 90210? De hova tűnt Jason Priestley? 😉

Elkészítés: kb. 10 perc + a padlizsán sülési ideje

egyszerű padlizsánkrém balysamecettel

 

Hozzávalók:

1 nagyobb padlizsán
1 kisebb fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors
1 kis csokor petrezselyemzöld
1 – 2 tk. citromlé (ki mennyire szeretné savanykásra)
1 – 2 tk. balzsamecet (ki mennyire szeretné savanykásra)
2 ek. olívaolaj
1 “csapott” tk. méz

A padlizsánt egy kis tepsiben betettem a sütőbe és 200 fokon, légkeverésen megsütöttem. Hagytam kihűlni. Addig előkészítettem a gesztenyés kifliket.

A vörös -és fokhagymát megpucoltam, felaprítottam. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem 1 ek. olívaolajat, majd rádobtam a vöröshagymát. Kicsit sóztam. Közepes lángon nagyjából 5 perc alatt megdinszteltem. Ezalatt megmostam és felaprítottam a petrezselymet. Amikor a vöröshagyma üveges lett és kissé meg is pirult, rátettem a fokhagymát is, és még 1 percig sütöttem.

A padlizsánt megpucoltam, a botmixer edényébe tettem a petrezselyemzöld felével, majd a kicsit már kihűlt dinsztelt hagymát is hozzáadtam. Krémesre turmixoltam. Egy kis tálkába öntöttem, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, belekevertem a mézet, a citromlevet, a balzsamecetet és a maradék petrezselymet is. Jól elkevertem, végül meglocsoltam 1 ek. olívaolajjal.

Rozskenyérrel, fehér kenyérrel, pirítóssal ehetjük. Én most pászkára kentem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!