Rizsázzunk!

Kakukkfüves csirkepaprikás

Van egy általános szokás az egészségügyben: többesszám első személyben beszélnek az ott dolgozók. Szinte kivétel nélkül. A másik a szülészeten az ANYUKÁZÁS. A súlyosbított kombinációval is ott találkoztam Rozi születése után. Jó reggel ANYUKA, VOLTUNK ma már vécén? Azt nem tudom, Nővérke volt-e már, én még nem. Vagy a Jöjjön anyuka, injekciót kapunk. Én ugyan nem megyek, szúrja csak be magának az enyémet is. A legjobb mégis az volt, amikor az orvosom azt találta mondani, hogy nyomjunk egyet Anikó, hamarosan szülünk. Jaj, de jó, maga is anyuka lesz, doki? Akkor nyomjunk, szorítsuk is meg egymás kezét.

A kórházi koszt is mesés, erről meg eszembe jut az a blog, amit egy fiatal pár kezdett el írni a terhességről, gyerekvárásról, annak minden velejárójával. Dokumentálva vagyon ott is a frissen szült nő kórházi kosztja. És az még egészen tartalmas is másokéhoz képest.

Az apropó pedig az, hogy a barátainknál újabb gyerekáldás állt be, pár napja megszületett a második lányuk. Apa annyira cuki volt és nagyon igyekezett, de a 3 és fél nap alatt, amíg a feleség és legfrissebb gyermeke a kórházban velneszeztek, kicsit kezdett szétcsúszni a bő 2 és fél éves csaj mellett. A főzésre már nem igen maradt cérnája. Egy kis lábasnyi brokkolikrémlevesnek annyira megörült, hogy majdnem a nyakamba ugrott.

Főztem nekik csirkepaprikást is, persze nokedlivel, meg egy kis csavarral. A kakukkfű nem szériatartozék, de ettől még jól elvegyült az ízek között. Sőt, kifejezetten feldobta. A nokedli a klasszik Horváth Ilona vonal, olyan gondolom formán mérve. A palacsinta mellett ez az egyetlen olyan tészta, amit a büdös életben soha nem mértem még ki konyhai mérleggel. Minden mást kínos precizitással, mereven, szabályosan, ahogy kell.

Ezt a bejegyzést a barátainknak, és a legújabb kis felforgatónak ajánlom. Előre fejjel a falnak, a öntudatos 2 és fél évessel együtt főleg. Veletek vagyunk. Lélekben. 😉

Előkészítés: kb. 15 perc
Elkészítés: kb. 45 – 60 perc a csirke korától függően

kaukkfuves_csirke_paprikas_nokedlivel

 

Hozzávalók (4 felnőtt + 2 gyerek részére):

5 db felső csirkecomb
5 db alsó csirkecomb
2 nagy fej vöröshagyma
3 duci gerezd fokhagyma
1 csapott tk. egész kömény
1 paradicsom
1 paprika
2 – 3 ek. édes nemes pirospaprika
só, frissen tekert bors
1 kisebb sárgarépa
1 kicsi zellergumó
4 ek. olívaolaj
víz
2 nagyobb ág friss kakukkfű

A csirkecombokat megmostam és konyhai papírtörlővel szárazra töröltem. Félretettem.

A hagymát és fokhagymát megpucoltam, a sárgarépát és a zellert meghámoztam, megmostam a paprikát és a paradicsomot. A vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymagerezdeket félbevágtam.

Egy magas falú, vastag aljú, nagy serpenyőt hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam a vöröshagymát, picit sóztam és a közepesnél kicsit alacsonyabb lángon puhára dinszteltem. Sűrűn megkevergettem. Amikor a vöröshagyma megdinsztelődött, rádobtam a fokhagymát és az egész köményt, 1 percig kevergetve sütöttem, amíg elindult a fokhagyma és a kömény illata. Ezután lehúztam a tűzről, hozzáadtam a 3 ek. őrölt pirospaprikát, alaposan elkevertem. Visszatettem a tűzre, felöntöttem kb. 2 dl vízzel, alaposan elkevertem és pár percig hagytam kicsit rotyogni. Ezután beletettem a csirkecombokat, jól átforgattam, majd felöntöttem annyi vízzel, ami ellepte a húsokat. Beletettem a sárgarépát, a zellergumót, a paprikát és a paradicsomot. Hozzáadtam az egyik kakukkfűágat is. Sóztam, borsoztam és a serpenyő rázogatásával elkevertem az egészet. Fedő alatt, lassú tűzön kb. 50 perc alatt készre főztem. Amikor a csirkecombok már megpuhultak, hozzászórtam a maradék friss kakukkfüvet.

 

Cideres póréhagymás tejszínes csirke

Megkérdeztem a gyerekem apját, mit enne vacsorára. Spenótot. Jó. Nem az lett. Nem azért, mert nem szeretem a spenótot, meg a férjet, hanem azért, mert aljasul szakadt az eső, nem tudtam friss spenótot venni, mirelitet meg nem akartam, ha egyszer friss póréhagymát is kaptam. A lakásban meg csak keringtem, kezemben a tányérral, kétségbeesve keresve egy aprócska felületet, ahol használható fény van. Nem volt, én meg  jól berágtam, és lámpafénynél, a tűzhelyen fényképeztem le a kaját. Sekélyes, de édes a bosszú…

Alma cider, tejszín, póréhagyma, ebben párolt csirkecomb meg kakukkfű. Eh, az elégedett hümmögés minimum járt érte vacsora közben. De most komolyan, imádom a spenótot, de ebben a takony csudálatos novemberi májusi időben jobban esett a szaftos, krémes, kicsit savanykás kaja. Meg a tudat, hogy cider is van benne.

Nincs vele sok munka, a lényeget elvégzi a serpenyő és a fedő, meg a gőz.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

cideres_porehagymas_tejszines_csirke

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

5 felső csirkecomb
2 ek. olívaolaj
1 púpos tk. vaj
1 szál póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor petrezselyemzöld
3 kisebb ágnyi friss kakukkfű
20 dkg kis gomba (most barna csiperke)
1 üveg alma cider (0,33 dl)
1 dl víz
jó nagy csipet só (ez nagyjából 1 csapott tk.)
frissen tekert bors (3 – 4 csipetnyi)
1 ek. kukoricaliszt (ha nem elég sűrű a szaft)
fél citrom leve (kisebb citrom kell)
2,5 – 3 dl tejszín (habtejszín, nem főzőtejszín!)
1 – 2 ek. méz
köretnek: fél csomag penne (durum) vagy valamilyen hosszú szemű rizs (25 dkg)

A gombát megpucoltam, félbevágtam, majd kicsit vastagabban (3 – 4 mm) felszeleteltem. A petrezselyemzöldet megmostam, hagytam száradni. A póréhagyma mindkét végét levágtam, a külső, vastagabb réteget lehúztam. Először hosszában kettévágtam, majd a feleket is feleztem és az így kapott negyedeket vékonyan felszeleteltem. Alaposan megmostam. A fokhagymát is megpucoltam és késsel finomra aprítottam.

A csirkét megmostam, kozmetikáztam, konyhai papírtörlővel szárazra töröltem. Nagyon picit sóztam mindkét oldalukat. Egy magasabb falú, nagyobb serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsit erősebb lángon, beletettem a vajat és az olívaolajat. Amikor a vaj kissé buborékozni kezdett, a bőrös felükkel lefelé beletettem a csirkecombokat és oldalanként 3 – 4 perc alatt kissé megpirítottam őket. Egy tányérra szedtem, letakartam alufóliával és hagytam pihenni.

A serpenyőbe tettem a póréhagymát, a fokhagymát, ráöntöttem az alma cidert, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy buborékozva elfőjön belőle az alkohol. Letakartam és kb. 5 percre magára hagytam. Ezalatt felaprítottam a petrezselyemzöldet, lehúztam a kakukkfű leveleit az ágakról és azt is felaprítottam. 5 perc után levettem a fedőt a serpenyőről, beletettem az előzőleg elősütött csirkecombokat, a petrezselyemzöld és a kakukkfű felét és a tejszínt. Elkevertem és hagytam újra felforrni. Közepesre mérsékeltem a lángot és lefedve hagytam párolódni. 15 perc után hozzáadtam a kicsit vastagabb szeletekre vágott gombát is, majd fedő alatt még 10 percig pároltam. Közben egy fazékban vizet forraltam a tésztának, amibe 1 csapott ek. sót is tettem. Nagyjából 10 – 12 perc kell neki, hogy fog keményre főjön.

Amikor a csirke mellett a gomba is megpuhult, de még nem főtt szét, hozzáöntöttem a citromlevet, belecsurgattam a mézet, még egy kicsit borsoztam (ha kell, sózhatjátok is), megszórtam a maradék petrezselyemmel és kakukkfűvel. Leszűrtem a tésztát, aminek a főzőlevéből fél merőkanálnyit félretettem. Ezzel és egy kevés forró szafttal kikevertem a kukoricalisztet, majd besűrítettem vele a tejszínes, cideres mártást.

Pennével ettük, de az az érzésem, hogy sült/grillezett zöldségekkel még jobb lesz legközelebb. Ha csirkemellel készítitek, kb. 20 perc alatt elkészül. A csirkemellet csíkozzátok fel és úgy tegyétek a mártásba párolódni.

A facebook-on is megtaláltok, már ha keresnétek. Itt vagyok.

cideres_porehagymas_tejszines_csirke (2)

forrás (némi módosítással): Jamie’s Ministry of Food

Citromos petrezselymes csirke

Van egy kis elmaradásom, mert bár magammal vittem a gépemet a Mátrába, de úgy tűnt, a töltője Budapesten maradt. Persze tegnap este, kipakolás közben, megtaláltam a tápot, a gép táskájában. Végig nálunk volt…

Egész csirkét akartam sütni, de csak darabolva volt a hentesnél. Valamiért ott, falun, ahol voltunk, nem igen adják egyben a csirkéket. Mondjuk, ha hentes lennék, én sem erőltetném ott, ahol tartanak a házaknál csirkét, tyúkot, meg ilyesmiket. Így kicsit át kellett gondolnom az eredeti tervemet, Kulka János citromos petrezselymes csirkéjét. Sebaj, a combok bőre alá tuszkoltam a petrezselymet a vajjal, a többit meg rögtönöztem.

Előkészítés: 15 perc
Sütési idő: 1,5 – 2 óra

citromos_petrezselymes_csirke (1)

 

Hozzávalók (4 főre):

4 egész csirkecomb
1 kg újkrumpli
2 csomag petrezselyemzöld
1 ek. majoránna
1 nagyobb citrom
1 ek. méz
4 vékony szelet vaj
só, bors
olívaolaj

A csirkecombokat megmostam, kozmetikáztam, majd szárazra töröltem és félretettem őket. Megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. A citrom egyik felét felszeleteltem, a másik felét kicsavartam.

Az újkrumplit egy dörzsi szivaccsal megmostam, annyira vékony volt a héja, hogy elég volt egy alapos mosás. Nagyjából 1 centis szeletekre vágtam, majd egy akkora tepsibe terítettem a szeleteket, amiben a combok is kényelmesen elfértek. Sóztam, borsoztam, megszórtam a petrezselyem egyik felével. Meglocsoltam olívaolajjal, 1 ek. citromlével és kézzel alaposan összeforgattam. Ráfektettem a citromkarikákat.

A száraz csirkecombokat sóztam, borsoztam, majd mindegyik bőre alá tettem a petrezselyemzöldből, a vajból. Nagy csipet majoránna mindegyikbe került. A csirkecombok külsejét is megszórtam majoránnával. A krumplira tettem őket. A mézet elkevertem a citromlével, majd meglocsoltam vele a combokat, egyenletesen, nagyjából mindre egyformán jutott belőle.

Alufóliával letakartam a tepsit, betettem a sütőbe és 180 fokon készre sütöttem. 1 óra elteltével megnéztem, mennyire puhult meg a hús és a krumpli. Még visszatoltam a sütőbe, fóliával együtt. Újabb fél óra után már puha volt a hús és a krumpli is. Levettem a fóliát és aranybarnára pirítottam a combokat.

Szépen, lassan sült, jól összeértek az ízek. A citromlétől kellemesen savanykás lett a krumpli, a csirkehús pedig puha, szaftos, omlós a vajtól, a mézes citromos locsolástól meg isteni ropogósra sült a bőre.

A facebook-on is ott vagyok, klikk ide, ha kíváncsiak vagytok. 🙂

citromos_petrezselymes_csirke (7)

citromos_petrezselymes_csirke (2)

Zöldségekkel sült csirkecomb

A legjobb dolog, ami a zöldségekkel történhet, ha kevés fűszerrel és olívaolajjal megsütjük őket. Ezt határozottan merem állítani. Ha pedig csirkecomb is kerül rá, akkor megtörténik a csoda, “merugyanis” a sülő hús szaftjától csavart kapnak a zöldségek is. Az már csak egy kis extra, hogy olcsón isteni ebédet tolhatunk nagyobb mennyiségű ember elé úgy, hogy max. 20 percet töltünk munkával a konyhában. A zöldségekkel sült csirkecomb nagy kedvenc.

Előkészítés: 15 – 20 perc
Sütési idő: kb. másfél óra

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (4)

 

Hozzávalók (5 főre):

5 egész csirkecomb
5 – 6 db közepes csicsóka
5 szem közepes krumpli
2 szál közepes sárgarépa
3 kisebb cékla
3 – 4 szál paszternák
2 fej lilahagyma
5 gerezd fokhagyma
4 – 5 tk majoránna
3 tk. kakukkfű
só, frissen őrölt bors
olívaolaj
fél citrom leve

A csirkecombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam. Szárazra töröltem mindegyiket, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, bedörzsöltem a majoránnával. Állni hagytam, amíg megpucoltam és összevágtam a zöldségeket.

A csicsókákat jól átdörzsöltem egy vizes konyhai szivacs dörzsis oldalával. A sárgarépát, a krumplit, a paszternákot, a céklát, a lilahagymát és a fokhagymát megpucoltam. A zöldségeket nagyjából egyforma darabokra, kb. 2×2 centis kockákra, a lilahagymát pedig nagyobb cikkelyekre vágtam. A fokhagymát nem pucoltam meg, a héjában sütöttem meg. A zöldségeket a remoskába tettem, jó nagy csipet sóval, frissen őrölt tarkaborssal, a majoránnával és a kakukkfűvel fűszereztem. Meglocsoltam olívaolajjal és kézzel alaposan összeforgattam. A már befűszerezett csirkecombokat a zöldségekre tettem, meglocsoltam olívaolajjal és a citromlével. Rátettem a remoska fedelét és készre sütöttem. A zöldségek szépen megpuhultak, a csirkecombon a bőr ropogósra sült.

Ha nincs kéznél remoska, sütőben, fóliával lefedve is süthetjük. 190 – 200 fokon bő egy óra alatt elkészül.

Csicsókasalátát és medvehagymás puliszkát adtam mellé.

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (9)

Cidercsirke

Majoránnával, kakukkfűvel, krémsajttal. Ez bitang lett, de komolyan. Nagyon egyben voltak az ízek. Ráadásul nagyjából fél óra alatt elkészült, nem lett csatakos a hajam a gőztől, nem fojt le a sminkem (ami sosincs), nem töltöttem a délelőttöt a konyhában. Szuper. Érdemes elmenteni a receptet, ha valami gyors, de pikáns ebédet szeretnétek. Ez a ciderben főtt, kakukkfüves, mustáros csirkecomb bizony az. Ciderrel főzni jó, ez nem vitás. Meghálálta már a benne pácolt tarja és a körte is.

Azt már csak a kép szerkesztésekor vettem észre, hogy a kis Picasso keze a fatálat is elérte. Nézzétek csak, a tál bal alsó sarkában hanyagul elhelyezett szignót. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 25 perc

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (14)

 

Hozzávalók (4 főre):

6 egész csirkecomb lebőrözve, kicsontozva, felkockázva
1 nagy szál póréhagyma
2 ek. olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
1 üveg alma cider
2 púpozott ek. natúr krémsajt (kb. 17 dkg)
2 ek. magos vagy sima mustár
só, bors
1 tk. szárított, morzsolt majoránna
1 csapott tk. szárított kakukkfű (ha van, akkor persze friss)

A csirkecombokat megmostam, megtöröltem, kicsontoztam, majd a húst nagyobb kockákra vágtam. Félretettem. A póréhagymát megpucoltam, a zöld végével lefelé a csap alá tartottam és kimostam belőle a földet. Felkarikáztam. Egy vaslábast (egy magas falú serpenyő is jó) a közepesnél kicsit erősebb lángon felhevítettem. Beleöntöttem az olívaolajat, majd rádobtam a felkarikázott póréhagymát. Sóztam. Közepes lángon kb. 6 – 7 perc alatt szépen megdinszteltem a pórét. Amíg a hagyma párolódott, megpucoltam a fokhagymákat is.

Amikor a póréhagyma kicsit már aranybarna lett, hozzáadtam a reszelt fokhagymát, 1 percig kevergetve pároltam, majd rádobtam a felkockázott, szárazra törölt húskockákat. Kicsit meg is pirítottam, kb. 6 – 7 perc alatt. Hozzáadtam a majoránna és a kakukkfű felét. Felöntöttem a ciderrel, alaposan összekevertem és hagytam egyet forrni. Ezután mérsékeltem kissé a lángot és fedő alatt még 10 percig főztem. A végére az alkohol elpárolgott, de megmaradt a kellemes cider íz.

Amíg a csirke főtt a ciderben, kikevertem a krémsajtot a mustárral. 10 perc után levettem a fedőt a lábasról. A mustáros krémsajthoz mertem egy merőkanálnyit a hús forró szaftjából, alaposan elkevertem, majd az egészet a csirkehúsra öntöttem, beleszórtam a maradék majoránnát és kakukkfüvet. Még 5 percig hagytam alacsony lángon rotyogni. A végén még egyszer megkóstoltam, kissé sóztam, borsoztam és megszórtam még 1 csipet kakukkfűvel.

Párolt rizzsel ettük. Egyébként ízlés szerint más húst is használhatunk, köretnek pedig párolt brokkolit vagy kelbimbót is készíthetünk. Bátran kísérletezzetek Ti is.

Ez pedig itt a FB oldalam, nézz be oda is, ha tetszett a cidercsirke.

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (13)

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (4)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!