Rizsázzunk!

Gyömbéres tejszínes csirke, rozmaringgal, pirított krumplival (gyors és 1xű)

Lassan kezdem úgy érezni magam, mint aki csak édeset eszik és etet a családjával is. Pedig nem, csak kicsit. De tényleg, főzök én rendes ételt is, nem csak sütit sütök. De azért kezdett beszűkülni a blogtudat. Ez a fene nagy karácsonyi nyomás, meg a mézeskalácsok. Ja, azt én nem is sütök, mert igazából nem szeretem. Most lebuktam.

Anyukám kicsit a kezem alá dolgozott (épp náluk csövezünk a két és fél évessel), mert pl. a csirkemellet már tegnap kiklopfolta, a krumplit meg jól megpucolta, mire feleszméltem. Na ja, így könnyű arcoskodni és hozni a 15 perces előkészítést. 😉

És nem, ez itt NEM hawaii csirkemell (brrrr…) , az ott a tetején nem ananász, hanem sajtszeletek.;)

Előkészítés: kb. 15 perc
Sütési idő: kb. 30 perc

gyomberes rozmaringos tejszines csirkemell (1)

 

Hozzávalók:

5 szelet csirkemell vékonyra klopfolva
1 kis fej vöröshagyma
1 kisebb gerezd fokhagyma
2 + 2 ek. olívaolaj
só, bors
3 dl tejszín
5 – 8 dkg reszelt füstölt sajt
6 – 8 vékony szelet gouda a tetejére
1 közepes ág friss rozmaring 4 ágacskára vágva
4 – 5 vékony szelet friss gyömbér
6 – 8 szem krumpli+ olívaolaj a lekenéshez

A megpucolt és keresztben félbevágott krumplikat sós vízben majdnem készre főzzük. Egy tűzálló tálat, tepsit kikenünk olajjal, majd a krumplikat is megkenjük az olívaolajjal, és vágott felükkel lefelé a tepsibe állítjuk mindet. 200 fokon sütni kezdjük. Nagyjából fél óra kell a krumplinak. Közben összeállítjuk a húst.

Amíg a krumpli sülni kezd a sütőben, nekifuthatunk a húsos résznek. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd a kiklopfolt csirkemelleket magas hőmérsékleten átpirítottam rajta. Oldalanként kb. 5 perc. Ezalatt megpucoltam és felaprítottam a vörös -és fokhagymát, felcsíkoztam a gyömbért, 4 kis ágacskára vágtam a rozmaringot.

A húsokat a tűzálló tálba tettem, letakartam alufóliával. A vöröshagymát abba a serpenyőbe dobtam, amiben a csirke sült. Kevés olajat még öntöttem hozzá, majd megdinszteltem. Cseppet sóztam. Közben a tejszínhez kevertem a reszelt füstölt sajtot, enyhén sóztam. Tényleg csak módjával, mert a sajt kellően sós volt. Amikor a vöröshagyma már kapott egy kis színt, hozzáadtam az aprított fokhagymát és kb. 1 percig sütöttem, de figyeltem, nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz.

A sajtos tejszínt a hagymához öntöttem, picit borsoztam és hagytam egyet rottyanni, amíg a sajt elolvadt. A húsokat a tűzálló tálba fektettem, majd rájuk raktam a rozmaringot, melléjük pedig egyenletesen eloszlatva a gyömbérszeleteket is. Leöntöttem a sajtos tejszínes lével és az egészet a gouda szeletekkel zártam. Betoltam a sütőbe a krumpli mellé, ami ekkorra már teljesen puha volt, csak pirulnia kellett. A hőmérsékletet megemeltem 220 fokra fokra és kb. 15 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Még édes dárga jó apámnak is ízlett, pedig nem kifejezetten szereti a rozmaringot. 🙂

Hébe-hóba gyúr (4.) - tárkonyos raguleves

A ragulevesek sajátja, hogy mindenféle zöldséget elviselnek, finomak, könnyűek és egészségesek.  Én most a következőképpen készítettem.

tarkonyos raguleves2 (1024x678)

 

Hozzávalók:

70 dkg csirkemell
3 db közepes sárgarépa
1 db hosszabb fehérrépa
1 közepes fej vöröshagyma
20 dkg zöldbab
20 dkg zöldborsó
2-3 nagyibb fej gomba
friss petrezselyem, tárkony
só, bors
édesítő, xilit, vagy nádcukor
fél citrom leve
1 liter húsalaplé, vagy zöldségalaplé (vagy 2 kocka erőleves kocka)
1 doboz janga kefir (4,5 dl)
rizsliszt
olívaolaj

Jó nagy fazékban olajat hevítettem, a vékony csíkokra szelt csirkemellet megfuttattam rajta (nem kell jól átsütni, csak annyira, hogy fehér legyen mindenhol a hús). Hozzádobtam a kis hasábokra vágott sárgarépát, fehérrépát, összeforgattam, majd vizet öntöttem hozzá (kb. másfél litert). A hagymát megpucolva, de egészben beleraktam. Ebben a fázisban egy kevés apróra vágott petrezselyemmel, tárkonnyal, borssal és sóval ízesítettem, nomeg egy negyed citrom levével (miután a cikkből kifacsartam a levet, beledobtam a levesbe, hadd járja jobban át a citromaroma). Amikor elkezdett forrni a lé, alacsonyabb fokozatra vettem a főzőlapot, hogy ne főjenek szét a hozzávalók (ne forrjon folyamatosan, csak gyöngyözzön inkább).

Mikor a répa félig megfőtt, hozzádobtam a felszeletelt gombát, a zöldborsót, a zöldbabot és a két leveskockát. Itt még lehet hozzá vizet tenni, ha szükséges, de ne felejtsük el, hogy még közel fél liter kefir jön a leveshez.

 Egy edénybe kiöntöttem a janga kefirt, rizsliszttel jócskán megszórtam, simára elkevertem (a sok liszt mellett is önthető-folyós maradt, nem lett csirizes). Friss, vágott petrezselymet, tárkonyt és borsot raktam a habaráshoz, nomeg egy kis édesítőt. Beleöntöttem a levesbe, és jól átkevertem az egészet. A maradék negyed citrom levét a végén még hozzáfacsartam.

Petrezselyemmel megszórva tálaltam.

 

1IMG_6541 (1280x853)

Hébe-hóba gyúr 2. - Mozzarellás-paradicsomos csirkemell, gombás újhagymás fussilivel, bébispenóttal

Ez a recept önmagában lehet, hogy nem 100%-ig diétás, de azzá lehet tenni néhány ötlettel, amit a recept végén részletezek.

mozzarellas csirke

 

Hozzávalók:

2 szelet csirkemell
Mozzarella light
1/2 paradicsom
4 fej gomba
4 szál újhagyma
bébispenót
5-10 deka fussili (durum, vagy teljeskiőrlésű legyen)
só, bors, balzsamecet, citrom, bazsalikom, fokhagyma
opcionális: csili

A besózott borsozott csirkemelleket olivaolajon gyorsan kisütöm, és egy kis jénaitálban elhelyezem. A fél paradicsomot vékony szeletekre vágom, ráhelyezem a csirkére megszórom egy kis bazsalikommal.Ezután ráhelyezem a mozzarellát (én a vízbenázót vettem, a golyóbist felkarikáztam, csirkemellenként két szeletke fért rá). Ha ezzel elkészültünk, megmossuk az újhagymát, a gombát, felszeleteljük őket.
Azzal az edénnyel folytathatjuk a főzést, amiben a csirkéket megsütöttük (nekem kerámiabevonatú serpenyőm van), mert a csirke után maradt szaft felhasználása abszolút nyerő. Öntsünk bele egy kis vizet (ha még forró a serpenyő, felbugyoghat és gőzölhet, de ne aggódjunk, nem fog lángolni), majd jöhet a felszeletelt gomba és újhagyma. Ha nagyon elpárolgott a víz, önthetünk egy kicsit hozzá, de csak mértékkel. Sózzuk, borsozzuk, két gerezd zúzott fokhagymával, majd egy kis balzsamecettel meg citromlével tesszük pikánssá (nem kell túl sok ezekből sem, nem kell, hogy minden lukat összehúzzon a savanyú íz). Addig rotyogtatjuk, hogy nagyjából elpárologjon a fölös víz és nedvesség. Ennél a pontnál rakjuk be a sütőbe a csirkét (én nem melegítettem elő, mikor beraktam légkeveréssel 200 fokra állítottam).
Miközben a csirke a sütőben élvezkedik, forraljunk vizet, és készítsük el a fussilit (én puccos módon “al dente” csináltam, aminek többek között az volt az oka, hogy idő közben a csirke megsült… nomeg amúgy sem szeretem a szétfőtt tésztát). Forgassuk össze a fussilit az újhagymás-gombás szósszal, majd egy tálban a  friss bébispenóttal (ne a serpenyőben, mert akkor összeesnek a levelek). A spenótot fel is lehet vágni, én egészben hagytam, bár így nehezebb volt enni. Szóval amikor a tészta a spenóttal összefonódott, a csirkét vegyük ki a sütőből, rakjuk tányérra, tegyük mellé a spenótos tésztát, és ehetünk is.
Ötlet 1: ha valaki kerüli a tészták összes formáját, hagyja ki. A spenótra öntse rá a gombás-póréhagymás-fokhagymás-balzsamecetes-citromos szószt.
Ötlet 2: ha valakinek a mozzarella light is túl zsíros, hagyja el. Így marad egy paradicsomos-bazsalikomos sült csirke, pikáns bébispenót salátával.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!