Rizsázzunk!

Gyerekkorom ízei

Hogy milyen a gyerekkor illata? Nekem leginkább a szamóca, a málna, a tiszta termőföld, a nap égető illata, a mogyoró, a savanyú káposzta és a DIÓ ugrik be. Na meg a disznóvágások fűszeres emléke. De ez egy másik téma, majd egyszer erről is írok.

Nagypapám földműves ember volt. Meg piaci kofa. Nagyon jó piaci kofa. Pista bácsit mindenki ismerte. Gyerekként nekem ez nagyon tetszett. És imádtam, amikor hajnalban vele mentem a piacra. Én hozhattam magunknak reggel 6-kor a friss lángost, amit én süthettem ki. Mert amikor már elég nagy voltam hozzá, hogy csak a lángos tésztát tegyem a forró olajba és ne a kezemet, a lángosos csajok megengedték, hogy megsüssem a reggelinket. Úristen, a mai napig megrohannak az emlékek a forró olaj illatától. Imádok mindent, ami forró, bő olajban, vagy zsírban sült. A nap végén pedig Papa mindig tisztességesen elosztotta a napi bevételt, amit együtt számoltunk meg és könyveltünk le. Saját kis pénzes szütyőm is volt, amiben gyűjtöttem a fizetésemet. Ezt aztán jól elvertem a lángosos melletti trafikban Francia drazséra és Dunakavicsra. Meg limó porra.

A szülinapokra volt néhány üzembiztos süti recept. Egyensúly tészta, lúdlábtorta, és a diótorta. Erős érzelmi szálak fűznek a friss vajhoz is. Biztosan tudom, hogy ez életeken át ívelő rajongás. A vajas krémmel készült sütiktől megremeg a szempillám. Minden szülinapra diótorta készült, vastag, habos kakaós vajkrémmel. Én általában csak a vajkrémet ettem ki a tészta közül… Volt, hogy a nagymamám készítette, de általában a húga sütötte, akinek egyébként cukrász volt. Igaz, az élet úgy hozta, hogy kocsmáros lett egy időre. Egyszer láttam, ahogyan 3 ittas férfit úgy zavart haza a kocsmából délután 5-kor, hogy még ők köszöntén meg a törődést. Voltak tyúkjai, az egyik folyton megcsípett, amikor bementem a tojásokért.

Három apró dolgot változtattam a recepten: a szegfűszeget gyömbérre cseréltem, narancshéjat tettem a tésztába, és végre megcsináltam azt a Pierre Hermé féle csokoládé mousse-t, amit jó ideje terveztem. A régi, öreg kakaós vajkrém helyett habos csokikrémmel töltöttem meg a tortát.

És hogy mi adta a löketet, hogy végre megcsináljam? Ja, nem meséltem még róla? A vajhoz fűződő szoros érzelmi köteléknél már csak a receptkönyvekhez fűz erősebb szál. Csorba Anita összegyűjtötte az olvasói gyerekkorát meghatározó Ízemlékeket . Ezekből készített szuper emlékkönyvet, amihez hozzáadta önmagát is, egy kis csavarral. Ez az Ízemlékek, tele édes receptekkel, gyerekkori emlékekkel.

Előkészítés: kb. 20 perc

Teljes elkészítési idő: kb. 1.5 óra

 

Hozzávalók (20 cm-es tortaformához):

a tésztához:

5 egész tojás kettéválasztva

20 dkg darált dió

18 dkg darált nádcukor

1 ek. zsemlemorzsa (elhagyható)

1 csapott tk. őrölt gyömbér

fél narancs héja (lehetőleg kezeletlen legyen)

1 csipet só

a krémhez:

250 gr hideg tejszín

2 egész tojás

4 tojássárgája

225 gr 60%-os étcsokoládé

70 gr nádcukor

15 gr víz

Először a tésztát állítottam össze. A sütőt előmelegítettem 170 fokon, légkeverésen.

Két 20 centis tortaformát kivajaztam, kiliszteztem. Ledaráltam a nádcukrot, majd a diót. A tojásokat megmostam, majd kettéválasztottam. A sárgáját a cukorral, a narancshéjjal és a gyömbérrel fehéredésig, jó habosra kevertem. Beleforgattam a darált diót és a zsemlemorzsát. Egy csipet sóval kemény habbá vertem a tojásfehérjét is. Több részletben óvatos, nagy mozdulatokkal a diós tojássárgájás masszához kevertem. Egyenlő arányban a két tortaformába öntöttem a tésztát és nagyjából 30 perc alatt világos aranybarnára sütöttem. Tűpróbával ellenőriztem, hogy megsültek. A tésztát a formákban hagytam kihűlni.

Közben elkészítettem a csoki mousse-t is, Pierre Hermé csodálatos útmutatása alapján.

A csokoládét egy narancs reszelt héjával vízgőz felett olvasztani kezdtem. Az egész tojásokat és sárgáját elektromos kézi habverővel habosítani kezdtem. Közben összeforraltam a cukrot és a vizet: amikor felforrt a keverék és a cukor elolvadt, elkészült a cukorszirup. Ezt a szirupot vékony sugárban, folyamatos keverés mellett, a kihabosított tojáshoz csurgattam. Amikor a cukorszirupos tojásos keverék a duplájára nőtt, elkészült.

A hideg tejszínből kemény habot vertem. Hozzákevertem az olvasztott csokoládét is. Szépen besűrűsödik a tejszínhab a csokoládétól. Ezután fellazítottam a kihabosított tojás egyik felével, majd óvatosan hozzáforgattam a maradékot is. Krémes, könnyű csoki mousse-t kaptam.

Az egyik tortaformában hagytam az egyik kisült tésztaalapot, ezt bőkezűen megkentem a csoki mousse-szal, ráraktam a másik kisült tésztát, és a tetejét is megkentem a csokikrémmel. Éjszakára hűtőbe tettem dermedni. Másnap kiszedtem a tortát a formából és az oldalát is megkentem a narancsos csokikrémmel.

Díszítésként megszórhatjuk darált dióval, pirított és durvára tört kókusz chipsszel, kandírozott narancshéj darabokkal, vagy zöldséghámozóval vágott narancshéjjal.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Őszi Pohárkrém? Why Not?

Szeretek a Why Not Bistro-ba menni. Enni is, és főzni is. És bár már nem először főzök ott, úgyanúgy megizgulom a magamét minden alkalommal. Amíg nincs feltálalva az étel, pattanásig tudok feszülni. Pedig tudom, hogy minden rendben van, az ételek finomak és mutatósak, de a lámpalázammal még mindig viaskodom ilyenkor. A tálalás előtti percekben szoktam meginni a védőitalomat, a szokásos nagyfröccsömet, hogy kreatív legyen a tálalás. Aztán amikor kimennek a fogások a konyháról, minden a helyére kerül.

Előkészítés: 2 óra joghurt csepegtetés + 10 perc babrálás a krémmel, a gyümölcsökkel és a dióval

Elkészítés + összeállítás: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 kis pohárnyi adaghoz):

5 db Digestive vagy zabkeksz

a krémes réteghez:

15 dkg görög joghurt (lecsepegtetett mennyiség -> kb. 20 dkg joghurtból lesz ennyi)

15 dkg mascarpone

2-4 ek. méz

1 vanília rúd kikapart magjai

kevés friss gyömbér reszelve

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

csipet só

a sült gyümölcsökhöz:

poharanként 1 füge* és egy szilva

1 tk, vaj

1 mk. reszelt friss gyömbér

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

méz vagy barna nádcukor** ízlés szerint (1-2 tk. bőven elég)

néhány csipet őrölt fahéj

a karamellizált dióhoz:

durvára tört dió

1 ek. cukor vagy méz

* füge helyett csak szilvával, vagy körtével is tökéletes

** barna nádcukor helyett sima kristálycukrot is használhatunk

A görög joghurtot egy vékony konyharuhával bélelt szűrőbe tettem és hűtőben, 2 órán át hagytam kicsepegni belőle a savót. Ezután kikevertem a mascarponéval és a fűszerekkel, hűtben tároltam felhasználásig.

A kekszet durvára törtem. A karamellizált dióhoz a diót száraz serpenyőben, közepes lángon pirítani kezdtem. Amikor világos aranybarnára pirult, meglocsoltam a mézzel és alacsony hőmérsékleten hagytam rotyogni. Tálra tettem tálalásig.

A sült gyümölcsök elkészítéséhez megmostam és 4 negyedre vágtam a gyümölcsöket. Persze a szilvát előtte kimagoztam. Egy serpenyőt a közepesnél kicsivel erősebb lángon felhevítettem. Beletettem a vajat. Amikor habozni kezdett, közepesre mérsékeltem a serpenyő alatt a lángot, beletettem a negyedekre vágott gyümölcsöket és sütni kezdtem őket. 2-3 perc után hozzáadtam a friss gyömbért, az őrölt fahéjat és a reszelt citromhéjat. Megszórtam 1 tk. nádcukorral. Hagytam rotyogni még 2-3 percig. Menetközben átfordítottam a gyümölcsöket, hogy minden oldaluk süljön kicsit. Meglocsoltam kevés citromlével, további 2-3 percig sütöttem, majd tálra szedtem őket. Ekkor még megmaradt a tartásuk, de már puhábbak is voltak. A gyümölcsökből kisült levet egy kis pohárba csurgattam és félretettem tálalásig.

Rétegeztem a hozzávalókat: a pohár aljába tettem a szilvából, erre került a krém, majd a tetejére a szilva és a füge. Megszórtam a keksszel és a karamellizált dióval. Extra élményként tehetünk rá kevés friss kakukkfű levelet is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Email: rizsazzunk@gmail.com

Diós áfonyás uzsonna

Idén nyáron betöltöttem a 40-et. Igazából nincs túl nagy jelentősége, főleg, hogy kb. éppen annyinak érzem magam, mint 10 éve a 30 betöltése környékén. Na de, hogy valami mégis legyen ebben a nagy idillben: rövidül a jobb kezem. És szerintem a bal is, de ezt majd az optikus megerősíti vagy megcáfolja. Főleg akkor van gáz, amikor fáradtabb vagyok. Vehetnék egy jó hosszú szelfibotot, hogy jó messzire eltarthassam a mesekönyvet, amikor Rozinak olvasok. Ezeknél a képeknél sem tudtam eldönteni, hogy elég élesek-e vagy sem. úgyhogy én most jobbra el, megyek az optikushoz.

A muffinokból betettem néhányat Rozi tízórais/uzsonnás dobozába, hogy valami olyat is egyen a suliban, ami nem csak attól egészséges, hogy sótlan…

{Az alap muffintészta továbbra is Kristóf konyhájából van, ezt ragoztam tovább.}

Előkészítés: kb. 10 perc

Sütési idő: kb. 20 perc

Hozzávalók (6 db):

1 csésze liszt

3 ek. aprószemű zabpehely

szűk 1/2 csésze nádcukor

1 tk. őrölt fahéj

1/2 cs. sütőpor

csipet só

1 nagy csipet vanília őrlemény

1 kisebb érett banán

bő 1/2 csésze víz (a zabpehely miatt kicsit több kell)

1/6 csésze olaj (pl. repceolaj)

1 nagy marék dió pirítva, durvára aprítva

1 nagy marék áfonya

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A muffin formákat kiolajoztam. Ne használok papírkapszlikat már egy ideje, sok hulladékkal jár. A diót száraz serpenyőben kissé megpirítottam.

A banánt villával összetörtem. Hozzáadtam a zabpelyhet és a vaníliát, az olajat és a vizet. Jól elkevertem. Ezen a ponton beletehetjük az áfonyát is, de tehetjük a tetejére is, mint most én.

Egy másik tálba  kimértem és elkevertem a száraz hozzávalókat és a durvára vágott diót. A cukorból először csak a felét adtam hozzá, mivel a banántól már eleve édesebb a massza. Végül még egy kevés került bele, így is elég édes lett. A száraz hozzávalókhoz forgattam a nedves alapanyagokat. Nem kevertem túl, azért, hogy a ne szorítsam ki a levegőt a tésztából. A muffin formákat 3/4-ig töltöttem a tésztával, a tetejüket megszórtam áfonyával és kb. 20 perc alatt (vagy tűpróbáig!) készre sütöttem. A formában hagytam kihűlni.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: Insta Rizsa

Mákos bejgli

Rojtosra sütöttem magam az elmúlt 1 hétben. Közel 2 tucat bejgli után (négy féle töltelékkel) csukott szemmel tekerek, mérek, kenek és szikkasztok. És azt is kitaláltam magamnak, hogy a kimaradt tésztából és töltelékből mini bejgliket gyártok, mert teljesen hülye vagyok így nem megy veszendőbe semmi sem (lásd a lenti képeken).

Ez itt az alap recept. Csináltam hagyományosat is, de diós marcipánosat* is narancslekvárral és gyömbérrel, meg szilvás mákosat** barackpálinkával és házi szilvalekvárral. Sokadik éve sütöm a bejgliket Apróséf receptje alapján. Tökéletesek. Ez itt a képen tulajdonképpen egy mini bejgli, mivel maradt ki tészta és töltelék is, amit én kinyújtottam, Rozi pedig megkente a töltelékkel és feltekerte. És ha kireped, hát kireped. Amennyi szeretettel sütöm, nem is csoda. 😉

A darált magokat, meg a többit, a Magosbolttól vettem.

A töltelék előkészítése: 10 perc + legalább 1 óra hűtés, de akár egy egész éjszaka is lehet

Tészta előkészítés: 10 perc + 1 óra hűtés + a lekenések és a szárítások

merge1

 

Hozzávalók (2 db fél kilós):

a tésztához:

260 gr búzaliszt

78 gr vaj

2 gr zsír (sertés)

6 gr porcukor

1 csipet só

4 gr friss élesztő

26 gr tojássárgája

52 ml tej (2,8-as)

a töltelékhez:

272 gr darált dió/260 gr mák

110 gr kristálycukor

10 gr vaníliás cukor

40 gr akácméz

6 gr őrölt fahéj

4 gr őrölt szegfűszeg

4 gr őrölt szerecsendió/a mákos töltelékhez nem tettem

0,5 dl rum

81 ml tej/90 ml tej (2,8-as)

1 kezeletlen citrom héja (vagy szárított)

1 kezeletlen narancs héja (vagy szárított)

1 marék aranymazsola

1-2 ek. kandírozott narancshéj (felaprítva)/a mákos töltelékhez nem tettem

Először elkészítettem a tölteléket. A tej, a méz és a kristálycukor kivételével mindent egy nagy keverőtálba mértem és elkevertem. A tejet, a cukrot és a mézet egy kis lábasba tettem, felforraltam és a diós/mákos töltelékre öntöttem. Alaposan összekevertem, műanyag dobozban lefedve hűvös helyre tettem.

A tésztához a lisztet és a porcukrot egy nagy tálba szitáltam, belekockáztam a vajat és a zsírt, csipet sót adtam hozzá. Kézzel elmorzsoltam. Egy kis lábasban elkevertem a tejet, a tojássárgáját és az élesztőt. A lisztes keverékhez öntöttem. A egészet összegyúrtam. Ne dagasszuk túl a tésztát, csak annyira, amíg szépen összeáll. 2 x 25 dk-os gombócokat formáztam a tésztából, és fóliával felfedve 1 órára a hűtőbe tettem pihenni.

1 óra elteltével a 21 x 28 cm-es téglalapokká nyújtottam a tésztákat. Fontos, hogy a kinyújtott tésztalapok egyenletes vastagságúak legyenek. A tölteléket is 2 x 25 dekás gombócokra osztottam. Két folpack között 19 x 26 cm-es téglalappá nyújtottam. Itt is ügyeltem rá, hogy egyenletes legyen a töltelék vastagsága. A felső fóliát levettem a töltelékről, az alsó segítségével a kinyújtott tésztára fektettem, majd lehúztam a felső fóliát is. Először a tészta két rövidebb oldalát hajtottam a töltelékre, belenyomkodtam a töltelék szintjébe. Ezután a tészta hozzám közelebbi hosszabb oldalán végeztem el ugyanezt a műveletet, végül innen szorosan feltekertem a bejglit.

A bejgliket sütőpapírral bélelt tepsire tettem, villával megszú vékonyan lekentem tojássárgájával. Hűvös helyen hagytam megszáradni. Ezután tojásfehérjével is lekenetem, megint hagytam hűvös helyen megszáradni. Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, alsó-felső üzemmódban.

Amikor a tojásfehérje is megszáradt, a forró sütőbe tettem a bejgliket. 15 percig 200 fokon sütöttem, ezután 190 fokra mérsékeltem a hőmérsékletet és még 10-12 percig sütöttem.

Kivettem a tepsit a sütőből, a még forró bejgliket óvatosan összetoltam, a végeket és az oldalukat egyenesre nyomtam. Hagytam őket hűlni. Amint langyosak lettek, szorosan folpackba csomagoltam őket. Másnapra egyenletesen eloszlik a töltelékben a nedvesség.

Hűvös helyen hetekig elállnak.

* marcipános-diós: 25 dkg kikevert diótöltelékhez adtam 4 cl házi barackpálinkát, 1 púpozott ek. sűrű narancslekvárt, 1 púpozott tk. őrölt gyömbért, a már kinyújtott diótöltelékre nagyon vékonyra nyújtott marcipánlapot tettem és így tekertem fel a bejglit.

** szilvás-mákos: 25 dkg kikevert máktöltelék adtam 4 cl házi barackpálinkát és 1 púpozott ek. sűrű házi szilvalekvárt.

Facebook: Rizsázzunk!

Az alaprecept: innen

bejgli2

 

bejgli6

Fügés gyömbéres brownie

Nemrég felhívott Edina, hogy látott egy bloggereknek szóló versenyt, nem neveztem-e. Mivel nemleges választ adtam, hamar letettük a telefont. 😉 De még azelőtt, hogy felhívott volna, az ismert közösségi oldalon küldött egy emlékeztetőt a Csokoládé -és Édesség Fesztiválról. Szombaton mentünk volna, arra a napra ígértek értelmezhetőbb időjárást. Nem mentünk, mert az időjárás mégsem volt értelmezhető(bb).  De lebeszéltünk egy gyors hétközbeni ebédet az OSHO-ba. A sütit (ezt itt) én vittem. Persze nem fértünk be, fél 1-kor mentünk, fél Budapest ott kajált. A Babuskában kötöttünk ki, igaz ott sem voltunk egyedül. De ettem egy levest. Végül. Legközelebb fél 12-kor találkozunk és az OSHO-ban eszünk. Akkor is! A sütit én viszem.

…a tanulság pedig az, hogy soha nem menj levesezni menő levesező helyre csúcsidőben, amikor mindenki levesezik, mert a levesezésből nem lesz semmi. Ott. Vagy főzz magadnak levest otthon.

A brownie receptet Katucikonyha oldalán találtam.

Háttér: fotohatterek.hu

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 20 perc

fuges_gyomberes_brownie_merge2

 

Hozzávalók (18-20 centis formához):

10  dkg étcsokoládé (70%-os)

10 dkg vaj

2 tojás

1 vanília rúd magjai

10 dkg finomítatlan nádcukor (a fele lehet lágy sötétbarna)

10 dkg liszt (most 8 dkg sima fehér liszt + 2 dkg köles liszt)

1 ek. cukrozatlan kakaópor

csipet só

1 tk. őrölt gyömbér

2 kupak barna rum

2 friss lila füge

kevés hecsedli lekvár (elhagyható)

1 kis maréknyi dió durvára vágva

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, alsó-felső üzemmódban. Egy kivehető aljú tortaforma alját kibéleltem sütőpapírral, az oldalát kivajaztam. Mindent kimértem.

A liszteket és a kakaót egy tálba szitáltam. Hozzáadtam a sót és az őrölt gyömbért. A darabokra tört étcsokoládét és a vajat vízgőz felett felolvasztottam. Amikor felolvadt, hozzáadtam a rumot.

A tojásokat egyesével felütöttem és tálba tettem. A cukorral és a vanília rúd magjaival együtt fehéredésig szép habosra kevertem. Belecsurgattam a vajas rumos csokit, amivel óvatosan, de alaposan összekevertem. Két részletben hozzáadtam az átszitált kakaós lisztet és ugyancsak óvatosan homogénre kevertem.

A tésztát a formába öntöttem, egyenletesen elterítettem. A fügéket negyedeltem, a tészta tetejét kiraktam velük, végül az egészet megszórtam a dióval. A fügék alá egy-egy kis kanálnyi hecsedli lekvárt tettem. A 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem. Akkor van készen, amikor a tészta teteje már száraz, de a tészta maga még lágy.

Facebook: Rizsázzunk!

fuges_gyomberes_brownie8

fuges_gyomberes_brownie1

A sült camembert, ami nem látszik...

…mert csak szerintem látszik, a férjem szerint nem. Ami szerinte kár, mert a camembert jó. Szóval, lelkesen mutogattam neki a képeket tegnap este, mert egészen szépeket sikerült lőnöm a < sült camembert balzsamos sült fügével, dióval és pisztáciával > című bejegyzéshez. Ami történetesen éppen ez a bejegyzés, amit most olvastok. Na, tehát, repesve mutatom Zolinak a fényképeket, hogy ugye milyen szépek lettek? Mire ő: kár, hogy nem látszik, hogy ez egy camembert. Én ekkor becsuktam a gépemet, és levittem a kutyát sétálni. Az egyensúly pedig beállt, mert az univerzum mindig egyensúlyra törekszik. Legalább négyen állítottak meg kutyasétáltalás közben, hogy milyen aranyos és jófej kis kutyának látszik Prézli. A látszat. Mindig csak a látszat. Mondjuk a camembert és Prézli esetében a látszat egyezik a valósággal, mert a camembert látszik, a kép róla szép, Prézli meg tényleg aranyos és jófej (értsd: igazi kis gengszter).

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 12-15 perc

sult_camembert_balzsamos_fugevel5

 

Hozzávalók (1 főre):

1 érett, lágy camembert

1 kisebb lila füge

2 kisebb zöld füge

1 ek. durvára vágott dió

1 ek. durvára vágott pisztácia

2 ek. sűrű balzsamecet

2 ek. extra szűz olívaolaj

1-2 tk. méz

1 nagy csipet só

1 nagy csipet fehér bors

A sütőt előmelegítettem 195 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A lila fügét és az egyik zöldet négy darabra vágtam, a másik zöld fügét csak bevagdostam keresztbe (a képen a bal felső sarokban van).

A balzsamecetet, az olívaolajat, a mézet, a sót és borsot összekevertem. Beleforgattam a fügét, a diót és a pisztáciát.

A camembert tetejét fél centi vastagon kivágtam, ami lejött, azt félretettem. A camembert a tepsibe tettem, a fügés, magos balzsamos öntetet a tetejére halmoztam. A bevagdosott zöld fügét megtöltöttem a camembert tetejéről levágott darabbal, meglocsoltam egy kevés balzsamos öntettel. A tepsibe tettem ezt is. Ha marad ki negyedelt füge, azt is a tepsibe tehetjük és megsüthetjük.

10-15 perc alatt készre sütöttem. Elég csak addig sütni, amíg a camembert kissé bugyogni kezd, nem kell, hogy megbarnuljon.

Friss rukkolával és egy szelet pirított rozskenyérrel tálalhatjuk.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

sult_camembert_balzsamos_fugevel3

sult_camembert_balzsamos_fugevel4

sult_camembert_balzsamos_fugevel_merge1

Uborkás tészta

Nyári tészta szeptember derekán. Szeretem. Augusztus végén még nagyon sajnáltam magam, amiért vége a nyárnak, most viszont kaptam egy kis hosszabbítást. A 31 fokot ugyan költői túlzásnak érzem, de nem bánom, hogy nincs még eső és szél, mert kilyukadt a gumicsizmám, esőkabátom meg igazából nincs. De mivel a gyereklánynak is kell egy új kabát, magamnak is veszek majd egyet, főleg, hogy a kutyát akkor is le kell vinni sétálni, ha esik és fúj. Aki mellesleg úgy lépked a vizes járdán, mint egy úri ficsúr, akinek épp szabadnapos a komornyikja, aki szárítaná előtte a járdát..
Ez a tészta nekem a napfény. Az aranyló olívaolaj mélységet, a zöld citrom leve üdeséget ad neki.
Előkészítés: 5 perc
Elkészítés: 10-12 perc
lime_uborka_teszta_merge1
Hozzávalók (nekem):
1 marék spagetti vagy linguine
1 kisebb uborka (kovászolni való, kb. 8-10 centis)
1 marék durvára aprított dió
1 tk. fehér szezámmag
1 zöld citrom héja (csak, ha kezeletlen)
1/2 zöld citrom leve
1 kis csokor friss kapor
3 ek. extra szűz olívaolaj
frissen tekert bor
A tésztát logobó forró, jó sós vízben fogkeményre főztem, a csomagoláson szereplő idő alatt.
A diót és a szezámmagot száraz serpenyőben világos aranybarnára pirítottam. A kaprot megmostam és felaprítottam.
A zöld citromot megmostam a héját lereszeltem. kettévágtam.
A fogkeményre főtt tésztát (első hozzávaló) leszűrtem, tányérba tettem. Az uborkát megmostam, zöldséghámozóval vékony csíkokat vágtam belőle és a többi hozzávalóval együtt a tésztára tettem. AAlaposan összekevertem.
Facebook: Rizsázzunk!
lime_uborka_teszta1
lime_uborka_teszta2

Zellerkrémleves tojásmetélttel céklacsipsszel és pirított dióval

Jó az, amikor 7 ember rákészül egy beígért levesre (a címbe szereplőre), aztán az előző napi rakott káposzta maradékát kapják az asztalnál. Bekrepált a botmixerünk, a krumplinyomónak sok volt a zeller, a húsdaráló meg csak nem dolgozik olyan finoman, így minden lett a leves, csak krémes nem. Röpke 24 óra leforgása alatt (másnap vettünk új botmixert) elkészült a zellerkrémleves. Illett valami díszesebb feltéttel enyhíteni a gebaszt. 🙂

zellerkremleves_cekla_csipsszel_tojasmetelttel (3)

 

Hozzávalók:

40 dkg zellergumó megpucolva
1 fej lila -és 1 fej vöröshagyma
2 duci gerezd fokhagyma
1 alma
4 ek. olívaolaj
1 – 1.5 liter víz (vagy zöldségleves)
só, bors
frissen reszelt szerecsendió
1 – 1,5 dl tejszín vagy kókusztej
fél citrom leve (elhagyható, ha az alma elég savanyú)

1 nagy marék dió

2 – 3 közepes cékla + bő olaj a sütéshez

2 tojás + só, bors+ 1 löttyintésnyi tejszín+ 4 nagy csipet frissen reszelt szerecsendió

A zöldségeket megmostam, meghámoztam, majd a zellert és a krumplit felkockáztam. A megpucolt hagymákat vékony csíkokra vágtam. Egy közepes lábasban felhevítettem az olajat, rádobtam a hagymát, kicsit sóztam és megfonnyasztottam. Ezután a fokhagymát is megfuttattam rajta, kb. 1 perc alatt éppen csak, hogy illata legyen. Hozzáadtam a zellert, 3-4 percig pirítottam, felöntöttem az alaplével/vízzel, végül beledobtam a meghámozott, feldarabolt almát is. Kevés sóval és frissen őrölt borssal fedő alatt közepes lángon puhára főztem (kb. 15).

Közben a céklákat meghámoztam és a zöldséghámozóval vékony szeleteket vágtam belőle. Forró olajban ropogósra sütöttem (sütőben is süthetjük, ha ellenezzük a bő olajba való sütést), konyhai papírtörlővel bélelt tányérra szedtem. A diót száraz serpenyőben pár perc alatt illatosra pirítottam, durvára vágtam és félretettem.

A tojásmetélthez a tojásokat egyesével sütöttem meg. A felütött tojáshoz sót, borsot, szerecsendiót és kevés tejszínt adtam. Alaposan felvertem, olajjal kikent forró serpenyőbe öntöttem, mint a palacsintatésztát és mindkét oldalát világos aranybarnára sütöttem. Tányérra szedtem, hagytam hűlni, végül feltekertem a tojáslepényeket és kb. 1 centi vastagon felvágtam.

A levest a végén botmixerrel összeturmixoltam, vékony sugárban hozzáöntöttem a tejszínt, elkevertem és fűszereztem még kevés sóval, borssal, bőségesebb mennyiségű frissen reszelt szerecsendióval.

Tálaláskor a levesbe szedtem a pirított diót, majd a tetejére tettem a tojásmetéltet és a céklacsipszet. Pirított rozskenyeret adtam hozzá.

Facebook: Rizsázzunk!

Tojásmetélt ötlete innen.

zellerkremleves_cekla_csipsszel_tojasmetelttel (4)

zellerkremleves_cekla_csipsszel_tojasmetelttel

Aranygaluska. Advent. Karácsony.

Nem vagyok egy Karácsony-bajnok. Sőt, abban sem nagyon szoktam brillírozni, hogy tanácsokat osztogassak: mi kerüljön az asztalra az ünnepek alatt. Nem azért, mert nem érdekel a dolog. Inkább azért, mert azt gondolom, mindenhol megvan a saját bevált menüsor. Az internet egyébként is tele van receptekkel, nem akarok még én is a tengerbe csepegtetni. Az az igazság, hogy egy ideje kifejezetten nem esik jól ez a döbbenetes felhajtás a Karácsony körül. Persze, nekem is fontos a hangulat, a finom ételek, a meghittség, meg, hogy áradjon a szeretet, de lehet ezt csendesen is, hangzavar nélkül. Úgy, hogy lehetőleg senki ne tekeredjen be már 23-án estére. Mi felnőttek már nem is nagyon veszünk egymásnak semmit. Persze, akadnak renitensek, de ennyi belefér. Rozi 3. születésnapjára azt kértük a családtagoktól, hogy ne valamilyen 239. tárggyal, hanem egy 3 évesnek való közös programmal lepjék meg őt. Így is belefulladunk a játékokba, pedig nekünk (a szüleinek) kevés hozzáadott értékünk volt /van a tengernyi kacathoz. A Karácsonyt is ebbe az irányba szeretnénk terelni, főleg, hogy Rozi most ért abba az életkorba, amikortól már mindent akar, mindent megvetetne. Persze, egy gyereknek nagyon fontos a meglepetés, a kézzelfogható ajándék, az is lesz. De ne a játékdömping miatt legyen neki igazán fontos ez a pár nap (sem). Szép tervek, igaz? De azért elszántak vagyunk. 😉

Ezt az aranygaluskát meg a férj sütötte tegnap délután. A sodót meg én főztem. A háttérben pedig igen, égnek az adventi gyertyák, mert azért annyira nem vagyok elvetemült felhajtás ellenes. Oké, mégis itt van egy tipp: ha őrölt fahéjat és egy kevés őrölt szegfűszeget, vagy akár egy kis őrölt gyömbért is adtok a tésztához, a citromhéjat meg narancshéjra cserélitek, ez a cucc is a karácsonyi asztalra kerülhet desszertként. Tipp vége, én most jobbra/balra/középre el. 😉

aranygaluska

 

Hozzávalók:

a tésztához:

30 dkg liszt

1 csomag instant vagy 3 dkg friss élesztő

10 dkg cukor

2,5 dl tej

2 tojássárgája

1 csipet só

1 citrom reszelt héja

5 dkg vaj

a szóráshoz:

20 dkg darált dió

10 dkg cukor

2 ek. vaj olvasztva

a vanília sodóhoz:

0,5 l tej

1 púpozott ek. kukoricaliszt

1 vanília rúd kikapart magjai vagy 1 cs. vaníliás cukor

5 dkg nádcukor

1 csipet só

1 ek. vaj

Először összeállítjuk a tésztát. Az élesztőt kevés langyos tejben (max. 1 dl a 2,5 dl-ből)  5 – 10 perc alatt felfuttatjuk. A lisztet a dagasztógép edényébe szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a maradék tejet, a tojássárgáját, a megolvasztott vajat, egy csipet sót és a felfuttatott élesztőt. Adhatunk hozzá reszelt citromhéjat, majd alaposan kidagasztjuk. Kézzel is lehet, Zoli kényelmes volt, géppel dagasztott. Kettőnk közül én vagyok a praktikusabb, aki kézzel szeret dagasztani… 😛 Akkor jó a tészta, ha szép fényes és elválik az edény falától. Takarjuk le egy száraz, tiszta konyharuhával és kelesszük a kétszeresére (30 – 40 perc).

Közben egy kb. 20 centi átmérőjű tűzálló tálat vagy kapcsos tortaformát vajazzunk ki, majd szórjuk meg mindenhol darált dióval. A maradék diót keverjük össze a cukorral. Olvasszuk meg a vajat.

A megkelt tésztából egy evőkanál segítségével szaggassunk galuskákat: az evőkanalat az olvasztott vajba mártjuk, majd a tésztából veszünk belőle, az olvasztott vajba mártjuk, majd megforgatjuk a cukros darált dióban. A vajas, diós galuskákat szépen egymás mellé tesszük a tálba. Addig szaggatjuk a galuskákat, amíg a tészta elfogy. Ha marad a cukrozott dióból, megszórhatjuk vele az egész tetejét. A végén még  30 percig kelesztjük. Kb. 10 perccel az újrakelesztési idő vége előtt melegítsük elő a sütőt 200 fokra (légkeverésen 190 fok). Süssük nagyjából 30 percig, amíg szép aranybarna lesz a teteje (tűpróba!).

Amíg a tészta sül, készítsük el a vanília sodót. Keverjük simára a tojássárgákat 1 dl tejjel, a liszttel és a cukorral. A maradék tejet tegyük lábasba, adjuk hozzá a vaníliát/vaníliás cukrot, egy csipet sót és forraljuk fel. Mérsékeljük a lángot, vékony sugárban csurgassuk a forró tejbe a lisztes tojássárgás keveréket és folyamatos kevergetés mellett főzzük sűrűre. Akkor van készen, ha bevonja a kanalat. Ha egy csíkot húzunk a kanál hátán, a mártás nem folyik össze.

Az aranybarnára sült aranygaluskát langyosan, a vanília mártással ettük. Utána meg sokáig semmit…

Facebook-on itt találtok meg.

Forrás: Nagy süteménykönyv

Kéksajtos paszternákpüré pirított dióval

Tegnap kicsi üvegek után rohangáltam a vasárnapi WAMP NL Café workshophoz. Próbáltam nem a legutolsó pillanatra hagyni a beszerzést, még így is maradt restanciám. Mivel én voltam mozgásban, a vacsora hozzávalóit is én vettem meg. Zoli másfél hete random jelleggel, de stabilan hajtogatja a halászlé szót. Az úgy van, hogy néha beakad neki valami, amit nagyon megenne, és akkor csak kattog a lemez. Viszont itthon most nem állunk neki halászlevet főzni az 5. emeleten, úgyhogy a halászlé szó továbbra is gyakran elhangzik.

Borjút vettem, vörösboros ragut főzött belőle. Óvatosan javasoltam neki, hogy a kamrában lévő 1 kiló paszternákból milyen finom kék sajtos pürét csinálhatna a borjú mellé. 🙂 A maradékból ma megebédeltem, még egy kis extra kék sajttal és pirított dióval.

Előkészítés: 10 perc

Főzés/összeállítás idő: 20 – 25 perc

keksajtos_pasztermakpure_piritott_dioval (1)

 

Hozzávalók:

1 kg paszternák

só, frissen tekert bors

5 dkg vaj

kevés tej, ha túl sűrű a püré

8 dkg kék sajt

1 csapott ek. nádcukor (elhagyható)

durvára vágott pirított dió

A paszternákot megpucoljuk, kb. 2 centis darabokra vágjuk és annyi vízben, ami 1-2 ujjnyira ellepi, puhára főzzük. A vizet kissé sózzunk, de csak óvatosan, mert a kék sajt elég sós. Amikor a paszternák megpuhul, leszűrjük a felesleges vizet. Krumplinyomóval 3x áttörjük, így a fásabb részek már nem kerülnek a pürébe. Hozzáadjuk a vajat, a kék sajtot, a cukrot és alaposan összekeverjük. Ha szükséges, sózzuk még, frissen tekert borssal fűszerezzük.

Száraz serpenyőben pirítsuk meg a diót, egy nagy késsel vágjuk nagyobb darabokra és szórjuk meg vele a püré tetejét. Kevés kék sajtot morzsolhatunk a tetejére. Friss petrezselyemmel vagy friss korianderrel tálalhatjuk.

A facebookon itt találtok meg.

 

keksajtos_pasztermakpure_piritott_dioval

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!