Rizsázzunk!

A sült camembert, ami nem látszik...

…mert csak szerintem látszik, a férjem szerint nem. Ami szerinte kár, mert a camembert jó. Szóval, lelkesen mutogattam neki a képeket tegnap este, mert egészen szépeket sikerült lőnöm a < sült camembert balzsamos sült fügével, dióval és pisztáciával > című bejegyzéshez. Ami történetesen éppen ez a bejegyzés, amit most olvastok. Na, tehát, repesve mutatom Zolinak a fényképeket, hogy ugye milyen szépek lettek? Mire ő: kár, hogy nem látszik, hogy ez egy camembert. Én ekkor becsuktam a gépemet, és levittem a kutyát sétálni. Az egyensúly pedig beállt, mert az univerzum mindig egyensúlyra törekszik. Legalább négyen állítottak meg kutyasétáltalás közben, hogy milyen aranyos és jófej kis kutyának látszik Prézli. A látszat. Mindig csak a látszat. Mondjuk a camembert és Prézli esetében a látszat egyezik a valósággal, mert a camembert látszik, a kép róla szép, Prézli meg tényleg aranyos és jófej (értsd: igazi kis gengszter).

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 12-15 perc

sult_camembert_balzsamos_fugevel5

 

Hozzávalók (1 főre):

1 érett, lágy camembert

1 kisebb lila füge

2 kisebb zöld füge

1 ek. durvára vágott dió

1 ek. durvára vágott pisztácia

2 ek. sűrű balzsamecet

2 ek. extra szűz olívaolaj

1-2 tk. méz

1 nagy csipet só

1 nagy csipet fehér bors

A sütőt előmelegítettem 195 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A lila fügét és az egyik zöldet négy darabra vágtam, a másik zöld fügét csak bevagdostam keresztbe (a képen a bal felső sarokban van).

A balzsamecetet, az olívaolajat, a mézet, a sót és borsot összekevertem. Beleforgattam a fügét, a diót és a pisztáciát.

A camembert tetejét fél centi vastagon kivágtam, ami lejött, azt félretettem. A camembert a tepsibe tettem, a fügés, magos balzsamos öntetet a tetejére halmoztam. A bevagdosott zöld fügét megtöltöttem a camembert tetejéről levágott darabbal, meglocsoltam egy kevés balzsamos öntettel. A tepsibe tettem ezt is. Ha marad ki negyedelt füge, azt is a tepsibe tehetjük és megsüthetjük.

10-15 perc alatt készre sütöttem. Elég csak addig sütni, amíg a camembert kissé bugyogni kezd, nem kell, hogy megbarnuljon.

Friss rukkolával és egy szelet pirított rozskenyérrel tálalhatjuk.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

sult_camembert_balzsamos_fugevel3

sult_camembert_balzsamos_fugevel4

sult_camembert_balzsamos_fugevel_merge1

Libazsíron pirított petrezselymes citromos parázskrumpli

Öhöm, akartam mondani: újburgonya. Mert állítólag így elegáns. Vidéki vagyok na, a nagypapám is krumplinak hívta, amit a földjén megtermelt, nekem ez égett be. Kádár elvtárs is megmondta: a krumplileves legyen krumplileves (ez meg egyre időszerű manapság… 😉 ). Ráadásul újkrumpli esetén a férj ultra ortodox kissé régimódi, nem tűri szereti a variálást: zsír, petrezselyemzöld, só, bors, ennyi. Stikában azért néha szoktam csalni, csak annyit, hogy ne bukjak le, ha már egyszer elvett. 😉

Parázskrumpli, petrezselyemzöld, liba/kacsazsír. Nem kell túlbonyolítani az elkészítését. Tavasszal betegre tudjuk enni magunkat belőle, az egyik legjobb dolog ilyenkor. A pucolás is egyszerű: alapos mosás után csak átdörzsölöm egy dörzsi (vagy mi a fene)? szivaccsal. Azután már csak egy kis (vagy sok)zsír kell és lehet is örömködni. Általában magában tejföllel, vagy valamilyen erősebb, érettebb sajttal szoktuk enni, néha köretként. Semmi flanc, semmi variálás, minek bonyolítani

Ez még a grillezéskor készült, amikor a tavaszi vegyes saláta is.

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 10 – 15 perc

petrezselymes_citromos_sült_ujkrumpli (1)

 

Hozzávalók:

1 – 1,5 kg apró parázskrumpli
2 ek. liba -vagy kacsazsír
frissen tekert bors
jó nagy csipet só (ha kell, több is lehet)
1 nagy csokor friss petrezselyemzöld (helyette lehet 2 ág kakukkfű vagy 1 ág rozmaring)
egy kisebb citrom felének a leve (elhagyható)

A parázskrumplikat bő vízben alaposan megmostam és átdörzsöltem egy tiszta konyhai szivacs dörzsis felével. Konyharuhára borítottam és szárazra töröltem a krumplikat. Így nem fog az arcunkba fröcsögni a forró zsír (olaj), amikor a serpenyőbe tesszük.

Egy nagy, magas falú serpenyőt (aminek fedője is van) jól felhevítettem. Amikor kellően forró volt, beletettem a 2 ek. zsírt és hagytam elolvadni. Nagyjából 1 perc alatt a zsír is forró lett, rádobtam a krumplikat, gyorsan sóztam, borsoztam és azonnal lefedtem. 2 – 3 percig ezen a magas hőmérsékleten pirítottam, időnként megráztam a serpenyőt. Kissé mérsékeltem a lángot és 10 – 15 perc alatt megsütöttem. Időnként alaposan átrázogattam a serpenyőt, de a fedőt nem vettem le.

Közben megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. 10 perc elteltével ellenőriztem a krumplit, egy nagyobb darabot kivettem és megkóstoltam. Kellett még pár perc, hogy puha legyen mind. Még egy csipet sót tettem rá. A végén, az utolsó 1 percben erősítettem a lángon a serpenyő alatt és rápirítottam még egyet a krumplikra.

A végén meglocsoltam a citromlével és megszórtam a friss, illatos petrezselyemzölddel. Ennyi.

A facebook-on pedig itt találtok meg.

petrezselymes_citromos_sült_ujkrumpli (3)

Erdei gombás paprikás krumpli

Cserekereskedelem, a falusi élet gyönyöre. Némi házi bodzaszörpért cserébe friss erdei gombát kaptunk. Őszi vargányát májusban. Kicsit megkavarodott az erdő is a nem létező tél és a korábban érkező tavasz miatt. Az eső meg csak szakadt, hogy véletlenül se tudjunk bográcsban főzni…

Erdei gombás paprikás krumpli csináltam, jó sűrű szafttal, kakukkfűvel, és még házi savanyúságot is ettünk hozzá (bébi cukkini, bébi patisszon, almapaprika, halálgolyó). Vidéken jó. A tenyerem meg vízhólyagos a fapakolástól… Hiába, ilyen az, ha nem szokja a paraszt kissé eltunyult ex-vidéki, már fővárosi asszony a szántást.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: kb. 30 perc

erdei_gombas_paprikas_krumpli_merge2

 

Hozzávalók (4 – 5 főre):

kb. 1 kg újkrumpli
1 nagy fej vöröshagyma
1 kis szelet füstölt szalonna felkockázva
2 kisujjnyi vastag szelet füstölt szalonna felkockázva
1 paradicsom
1 kisebb fehér paprika
3 gerezd fokhagyma
3 db vargánya, 2 db kékhátú galambgomba, némi rókagomba
1 szál házi füstölt kolbász
só, bors
1 tk. szárított majoránna
1 tk. szárított borsikafű
2 tk. szárított kakukkfű
4 – 5 mk. édes piros paprika

A hagymát, fokhagymát és az újkrumplit megpucoltam. A krumplit cikkekre vágtam, a hagymát és a szalonnát felkockáztam. Felkarikáztam a kolbászt. A fokhagymagerezdeket egészben hagytam.

Egy fazekat hevíteni kezdtem, beletettem a szalonnát és a vöröshagymát, kissé sóztam és közepes lángon párolni kezdtem. A gombát gyorsan megmostam, hogy ne szívja meg magát nagyon vízzel. A vargányát és a galambgombát nagyobb darabokra vágtam, a rókagombát egészben hagytam, aprók voltak.

Amikor a hagyma megpuhult és a szalonna kieresztette a zsírját, hozzáadtam a gombákat, a felkarikázott kolbászt, és kicsit erősebb lángon pár percig pirítottam. Kevergettem, nehogy leégjen. Ezután a fazekat lehúztam a tűzről és a hagymás szalonnás gombás keveréket megszórtam a piros paprikával. Alaposan összekevertem, kicsit megint sóztam. Hozzáadtam egy megmosott, felkockázott paradicsomot és a fehér paprikát egészben, beletettem a krumplit és a fokhagymagerezdeket. Megszórtam majoránnával, borsikafűvel és a kakukkfűvel is. Borsoztam. Felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte. Fedő alatt puhára főztem 15 – 20 perc alatt puhára főztem. A végén még egy kis kakukkfűvel fűszereztem. Jó sűrű szaftja lett a sok hagymától.

Friss kenyérrel, tejföllel és házi savanyúsággal ettük.

A facebook-on is ott vagyok.

erdei_gombas_paprikas_krumpli (1)

erdei_gombas_paprikas_krumpli (2)

 

Cideres póréhagymás tejszínes csirke

Megkérdeztem a gyerekem apját, mit enne vacsorára. Spenótot. Jó. Nem az lett. Nem azért, mert nem szeretem a spenótot, meg a férjet, hanem azért, mert aljasul szakadt az eső, nem tudtam friss spenótot venni, mirelitet meg nem akartam, ha egyszer friss póréhagymát is kaptam. A lakásban meg csak keringtem, kezemben a tányérral, kétségbeesve keresve egy aprócska felületet, ahol használható fény van. Nem volt, én meg  jól berágtam, és lámpafénynél, a tűzhelyen fényképeztem le a kaját. Sekélyes, de édes a bosszú…

Alma cider, tejszín, póréhagyma, ebben párolt csirkecomb meg kakukkfű. Eh, az elégedett hümmögés minimum járt érte vacsora közben. De most komolyan, imádom a spenótot, de ebben a takony csudálatos novemberi májusi időben jobban esett a szaftos, krémes, kicsit savanykás kaja. Meg a tudat, hogy cider is van benne.

Nincs vele sok munka, a lényeget elvégzi a serpenyő és a fedő, meg a gőz.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

cideres_porehagymas_tejszines_csirke

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

5 felső csirkecomb
2 ek. olívaolaj
1 púpos tk. vaj
1 szál póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor petrezselyemzöld
3 kisebb ágnyi friss kakukkfű
20 dkg kis gomba (most barna csiperke)
1 üveg alma cider (0,33 dl)
1 dl víz
jó nagy csipet só (ez nagyjából 1 csapott tk.)
frissen tekert bors (3 – 4 csipetnyi)
1 ek. kukoricaliszt (ha nem elég sűrű a szaft)
fél citrom leve (kisebb citrom kell)
2,5 – 3 dl tejszín (habtejszín, nem főzőtejszín!)
1 – 2 ek. méz
köretnek: fél csomag penne (durum) vagy valamilyen hosszú szemű rizs (25 dkg)

A gombát megpucoltam, félbevágtam, majd kicsit vastagabban (3 – 4 mm) felszeleteltem. A petrezselyemzöldet megmostam, hagytam száradni. A póréhagyma mindkét végét levágtam, a külső, vastagabb réteget lehúztam. Először hosszában kettévágtam, majd a feleket is feleztem és az így kapott negyedeket vékonyan felszeleteltem. Alaposan megmostam. A fokhagymát is megpucoltam és késsel finomra aprítottam.

A csirkét megmostam, kozmetikáztam, konyhai papírtörlővel szárazra töröltem. Nagyon picit sóztam mindkét oldalukat. Egy magasabb falú, nagyobb serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsit erősebb lángon, beletettem a vajat és az olívaolajat. Amikor a vaj kissé buborékozni kezdett, a bőrös felükkel lefelé beletettem a csirkecombokat és oldalanként 3 – 4 perc alatt kissé megpirítottam őket. Egy tányérra szedtem, letakartam alufóliával és hagytam pihenni.

A serpenyőbe tettem a póréhagymát, a fokhagymát, ráöntöttem az alma cidert, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy buborékozva elfőjön belőle az alkohol. Letakartam és kb. 5 percre magára hagytam. Ezalatt felaprítottam a petrezselyemzöldet, lehúztam a kakukkfű leveleit az ágakról és azt is felaprítottam. 5 perc után levettem a fedőt a serpenyőről, beletettem az előzőleg elősütött csirkecombokat, a petrezselyemzöld és a kakukkfű felét és a tejszínt. Elkevertem és hagytam újra felforrni. Közepesre mérsékeltem a lángot és lefedve hagytam párolódni. 15 perc után hozzáadtam a kicsit vastagabb szeletekre vágott gombát is, majd fedő alatt még 10 percig pároltam. Közben egy fazékban vizet forraltam a tésztának, amibe 1 csapott ek. sót is tettem. Nagyjából 10 – 12 perc kell neki, hogy fog keményre főjön.

Amikor a csirke mellett a gomba is megpuhult, de még nem főtt szét, hozzáöntöttem a citromlevet, belecsurgattam a mézet, még egy kicsit borsoztam (ha kell, sózhatjátok is), megszórtam a maradék petrezselyemmel és kakukkfűvel. Leszűrtem a tésztát, aminek a főzőlevéből fél merőkanálnyit félretettem. Ezzel és egy kevés forró szafttal kikevertem a kukoricalisztet, majd besűrítettem vele a tejszínes, cideres mártást.

Pennével ettük, de az az érzésem, hogy sült/grillezett zöldségekkel még jobb lesz legközelebb. Ha csirkemellel készítitek, kb. 20 perc alatt elkészül. A csirkemellet csíkozzátok fel és úgy tegyétek a mártásba párolódni.

A facebook-on is megtaláltok, már ha keresnétek. Itt vagyok.

cideres_porehagymas_tejszines_csirke (2)

forrás (némi módosítással): Jamie’s Ministry of Food

Sült camembert

Rántott camembert-nek indult, de lusta dög voltam a panírozáshoz, úgyhogy sütőben sült fűszeres camembert-ként végezte a két zöld borsos sajt. Valamikor réges-régen csináltam már hasonlót, Jamie Oliver sült camembert-es rigatoniját. Az alapelv ugyanaz volt most is, csak kissé fűszeresebb lett és nagyon egészségesre vettük a figurát. Már ami a köretet illeti.

Nagyon gyors és nagyon finom vacsora.

Előkészítés: kb. 5 perc
Sütési idő: 15 – 18 perc

hejaban_sult_fuszeres_camambert

 

Hozzávalók (2 főre):

2 camembert sajt (20 dkg darabonként; most zöld borsos Tihany volt)
1 kisebb gerezd fokhagyma
1 bő mk. egész tarka bors (de lehet zöld, vagy rózsa, vagy akár fekete bors is)
1 kisebb rozmaring ág (ha nincs friss, 1 csapott tk. szárított)
2 tk. olívaolaj
1 ek. fehérborecet
1 ek. balzsamecet
friss rukkola és vegyes saláta
2 – 4 db magos rozskifli (étvágytól függően)
kevés hántolt tökmag

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen.Elővettem egy tepsit, meg némi sütőpapírt és madzagot.

Megpucoltam és viszonylag vékonyan felszeleteltem a fokhagymát. Leszedegettem a rozmaringleveleket az ágról. Durvára őröltem mozsárban a borsot. A sajtok tetejét körben bevágtam, majd leszedtem róluk a penészes kérget. Nem dobtam ki, félretettem, mert később visszaraktam rájuk. Négy helyen kicsit bevágtam a sajtok tetejét, belenyomkodtam a fokhagymaszeleteket, majd megszurkáltam a rozmaringlevelekkel is. Az egészet megszórtam a durvára őrölt tarka borssal. Körbecsomagoltam sütőpapírral (2 réteggel), majd madzaggal szorosra kötöztem. A sajtokat meglocsoltam olívaolajjal. Az egyik sajt tetejére fehérborecetet, a másikra pedig balzsamecetet csurgattam (nekem ez a verzió jött be nagyon).

Tepsibe tettem a csomagokat és betoltam a forró sütőbe. Amíg a sajtok sültek, kettévágtam a kifliket és egy másik tepsibe raktam a szeleteket, egymás mellé. Kb. 5 perccel a sajtok sütési idejének vége előtt a kifliket is betettem a sütőbe. Mire a sajt megolvadt és a teteje világos aranybarnára sült, a kiflik is megpirultak kissé. A még forró kiflikre olívaolajat csorgattam. Előtte fokhagymával is bedörzsölhetjük, elég csak néhány fokhagymás húzás a kiflikre és isteni íze lesz.

Friss rukkolával és tökmaggal megszórt vegyes salátát is ettük hozzá. Na ez volt az egészséges rész. 😉 A férjnek kevertem egy kis joghurtos öntet is a nyúltáp mellé, olívaolajjal, sóval, borssal, kevés fokhagymával és citromlével.

A facebook-on is megtalálhattok, ha ide kattintotok.

hejaban_sult_fuszeres_camambert (1)

És ami erre a vacsorára késztetett: Nők Lapja Konyha áprilisi szám/Lila Füge

Zöldségekkel sült csirkecomb

A legjobb dolog, ami a zöldségekkel történhet, ha kevés fűszerrel és olívaolajjal megsütjük őket. Ezt határozottan merem állítani. Ha pedig csirkecomb is kerül rá, akkor megtörténik a csoda, “merugyanis” a sülő hús szaftjától csavart kapnak a zöldségek is. Az már csak egy kis extra, hogy olcsón isteni ebédet tolhatunk nagyobb mennyiségű ember elé úgy, hogy max. 20 percet töltünk munkával a konyhában. A zöldségekkel sült csirkecomb nagy kedvenc.

Előkészítés: 15 – 20 perc
Sütési idő: kb. másfél óra

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (4)

 

Hozzávalók (5 főre):

5 egész csirkecomb
5 – 6 db közepes csicsóka
5 szem közepes krumpli
2 szál közepes sárgarépa
3 kisebb cékla
3 – 4 szál paszternák
2 fej lilahagyma
5 gerezd fokhagyma
4 – 5 tk majoránna
3 tk. kakukkfű
só, frissen őrölt bors
olívaolaj
fél citrom leve

A csirkecombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam. Szárazra töröltem mindegyiket, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, bedörzsöltem a majoránnával. Állni hagytam, amíg megpucoltam és összevágtam a zöldségeket.

A csicsókákat jól átdörzsöltem egy vizes konyhai szivacs dörzsis oldalával. A sárgarépát, a krumplit, a paszternákot, a céklát, a lilahagymát és a fokhagymát megpucoltam. A zöldségeket nagyjából egyforma darabokra, kb. 2×2 centis kockákra, a lilahagymát pedig nagyobb cikkelyekre vágtam. A fokhagymát nem pucoltam meg, a héjában sütöttem meg. A zöldségeket a remoskába tettem, jó nagy csipet sóval, frissen őrölt tarkaborssal, a majoránnával és a kakukkfűvel fűszereztem. Meglocsoltam olívaolajjal és kézzel alaposan összeforgattam. A már befűszerezett csirkecombokat a zöldségekre tettem, meglocsoltam olívaolajjal és a citromlével. Rátettem a remoska fedelét és készre sütöttem. A zöldségek szépen megpuhultak, a csirkecombon a bőr ropogósra sült.

Ha nincs kéznél remoska, sütőben, fóliával lefedve is süthetjük. 190 – 200 fokon bő egy óra alatt elkészül.

Csicsókasalátát és medvehagymás puliszkát adtam mellé.

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (9)

Cidercsirke

Majoránnával, kakukkfűvel, krémsajttal. Ez bitang lett, de komolyan. Nagyon egyben voltak az ízek. Ráadásul nagyjából fél óra alatt elkészült, nem lett csatakos a hajam a gőztől, nem fojt le a sminkem (ami sosincs), nem töltöttem a délelőttöt a konyhában. Szuper. Érdemes elmenteni a receptet, ha valami gyors, de pikáns ebédet szeretnétek. Ez a ciderben főtt, kakukkfüves, mustáros csirkecomb bizony az. Ciderrel főzni jó, ez nem vitás. Meghálálta már a benne pácolt tarja és a körte is.

Azt már csak a kép szerkesztésekor vettem észre, hogy a kis Picasso keze a fatálat is elérte. Nézzétek csak, a tál bal alsó sarkában hanyagul elhelyezett szignót. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 25 perc

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (14)

 

Hozzávalók (4 főre):

6 egész csirkecomb lebőrözve, kicsontozva, felkockázva
1 nagy szál póréhagyma
2 ek. olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
1 üveg alma cider
2 púpozott ek. natúr krémsajt (kb. 17 dkg)
2 ek. magos vagy sima mustár
só, bors
1 tk. szárított, morzsolt majoránna
1 csapott tk. szárított kakukkfű (ha van, akkor persze friss)

A csirkecombokat megmostam, megtöröltem, kicsontoztam, majd a húst nagyobb kockákra vágtam. Félretettem. A póréhagymát megpucoltam, a zöld végével lefelé a csap alá tartottam és kimostam belőle a földet. Felkarikáztam. Egy vaslábast (egy magas falú serpenyő is jó) a közepesnél kicsit erősebb lángon felhevítettem. Beleöntöttem az olívaolajat, majd rádobtam a felkarikázott póréhagymát. Sóztam. Közepes lángon kb. 6 – 7 perc alatt szépen megdinszteltem a pórét. Amíg a hagyma párolódott, megpucoltam a fokhagymákat is.

Amikor a póréhagyma kicsit már aranybarna lett, hozzáadtam a reszelt fokhagymát, 1 percig kevergetve pároltam, majd rádobtam a felkockázott, szárazra törölt húskockákat. Kicsit meg is pirítottam, kb. 6 – 7 perc alatt. Hozzáadtam a majoránna és a kakukkfű felét. Felöntöttem a ciderrel, alaposan összekevertem és hagytam egyet forrni. Ezután mérsékeltem kissé a lángot és fedő alatt még 10 percig főztem. A végére az alkohol elpárolgott, de megmaradt a kellemes cider íz.

Amíg a csirke főtt a ciderben, kikevertem a krémsajtot a mustárral. 10 perc után levettem a fedőt a lábasról. A mustáros krémsajthoz mertem egy merőkanálnyit a hús forró szaftjából, alaposan elkevertem, majd az egészet a csirkehúsra öntöttem, beleszórtam a maradék majoránnát és kakukkfüvet. Még 5 percig hagytam alacsony lángon rotyogni. A végén még egyszer megkóstoltam, kissé sóztam, borsoztam és megszórtam még 1 csipet kakukkfűvel.

Párolt rizzsel ettük. Egyébként ízlés szerint más húst is használhatunk, köretnek pedig párolt brokkolit vagy kelbimbót is készíthetünk. Bátran kísérletezzetek Ti is.

Ez pedig itt a FB oldalam, nézz be oda is, ha tetszett a cidercsirke.

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (13)

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (4)

Csicseriborsókrémes fokhagymás tészta

Gyerekkoromban totál értetlenül álltam a tény előtt, hogy vannak, akik humuszt esznek. Nem értettem, mi a frászért eszik valaki olyat, ami a talajon van. Oké, vidéken nőttem fel. Ez sok mindent megmagyaráz. 😉

Van élet a humuszon túl is, ami lássuk be, a nevével sokakat borzongásra késztet. Én mondjuk eléggé szeretem, de ez egy dolog. Ez a csicseriborsókrémes tészta egy alternatíva a csicseriborsó felhasználására, ami elég jó az értékes ásványi anyagok felhozatalában. Vasat, magnéziumot és cinket tartalmaz, tele van B1, B6 vitaminnal és folsavval. Kb. 20%-a fehérje, 40%-a szénhidrát. Jótékonyan hat az érrendszerre. Szóval, csicseriborsóra fel. Kísérletezzetek vele bátran.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: bő 15 perc

csicseriborsokremes_teszta (4)

 

Hozzávalók:

3 ek. olívaolaj
4 gerezd fokhagyma, pucolva, 2 összezúzva, 2 reszelve

frissen őrölt bors
15 – 20 dkg csicseriborsó
1 csapott mk. füstölt, őrölt pirospaprika (sima édes nemes is tökéletes)
0.5 l zöldségalaplé (vagy maradék húsleves, vagy víz, de akkor kicsit intenzívebben fűszerezzük)
1  – 1.5 dl kókusztej
12 – 15 dkg szárított paradicsom
1 csokor aprított petrezselyemzöld vagy friss koriander
1 – 2 ek. citromlé/zöld citromlé
opcionálisan: reszelt parmezán (nélküle is finom)
szórásnyi csilipehely (elhagyható)

kb. 40 – 50 dkg tészta (tagliatelle vagy nagy kagyló)

A csicseriborsó még előző nap beáztattam és előző este megfőztem, így azzal már nem volt sok dolgom. De vehetünk konzerv csicseriborsót is.

Megpucoltam a fokhagyma gerezdeket, kettőt összezúztam, kettőt lereszeltem. Nagyobb darabokra vágtam a szárított paradicsomot, felaprítottam a petrezselyemzöldet. Az olajat felhevítettem egy serpenyőben. Beletettem a zúzott fokhagymát és közepes lángon szűk 1 percig sütöttem. Figyeljünk, mert könnyen megéghet, amitől keserű lesz. Ezután hozzáadtam a csicseriborsót, majd óvatosan sóztam, borsoztam. Felöntöttem a húslevessel és forrásig hevítettem. Lefedtem, mérsékeltem a lángot alatta és nagyjából 15 percig pároltam.

Amíg a csicseriborsó párolódott, sós vízben 9 – 10 perc alatt fog keményre főztem a tésztát. A tészta főzővizéből félre tettem egy keveset.

A csicseriborsót konyhai robotgépbe tettem a petrezselyemzöld 3/4-vel, a zúzott fokhagymával, a kókusztejjel, egy csipet borssal és füstölt piros paprikával. Simára, krémesre dolgoztam. Kóstoljuk meg, és ha kell, fűszerezzük még. Ha túl sűrűnek találjuk a krémet, hígíthatjuk még kevés vízzel, vagy a félretett főzővízzel. A csicseriborsókrémet visszaöntöttem a serpenyőbe, beleforgattam a tésztát. Meglocsoltam a citromlével és a tészta főzővizéből is öntöttem hozzá keveset. Alaposan összeforgattam. Megszórtam a reszelt parmezánnal, kevés csilipehellyel és csorgattam rá némi olívaolajat is. Forrón tálaltam.

Ne ijedjetek meg, ha hűléskor bemerevedik a csicseriborsókrém. Huncut egy cucc. Egyrészt ezért kell forrón tálalni, de ha marad későbbre is a tésztából, melegítés után hígul.

Francia sós lepény, avagy a quiche

Isteni quiche-t sütöttem. Nem emlékszem, mikor ettünk utoljára, nagy hiba. Nagyon jó, nincs vele sok macera, és ezernyi módon variálható a tölteléke. Blogot kóstoltam (ezúttal Konyhalál Linda háziasszonykodásával), Juci blogját pörgette nekem a sorsolási bizottság. Rengeteg finomságot láttam nála, de végül a quiche mellett döntöttem. Nincs mese, én még mindig nem kívánom igazán az édeset a karácsonyi nagy zabálás után.

Gombás is, szalonnás is, tejszínes is. És persze szerecsendiós, amiről a férj csak azt szokta mondani, hogy szereti, de fogjam már vissza kicsit a reszelőmet. Apróbb módosításokkal, de Juci receptjét követtem, és ez sült ki belőle. Köszi! 😉

Az anyukámat meg jól felveszem mindenes kisegítőnek, ugyanis ő tartotta és forgatta nekem a derítővászonként funkcionáló hungarocell lemezt. Szép munka volt Anyukám. 😉

Előkészítés: 5 perc a tésztának + 10 – 12 perc a tölteléknek + kb. 20 perc a tészta pihentetéséhez
Sütési idő: kb. 20 perc elősütés + kb. 30 perc készre sütés

gombas_szalonnas_quiche (3)

 

Hozzávalók (24 centis formához):

a tésztához:

15 dkg liszt
12 dkg hideg vaj
2 ek. jéghideg víz
1 kk. só

néhány reszelésnyi szerecsendió – elhagyható (ugye, hogy szerecsendió függő vagyok? 😉 )

a töltelékhez:

1 szál póréhagyma
20 dkg füstölt húsos szalonna (én füstölt, nyers kolozsvárit vettem)
15 – 20 dkg apró gomba (és most barna csiperkét vettem)
3 egész tojás
2 ek. krémes ricotta (de csak mert volt itthon – elhagyható)
2,5 dl tejszín
1 kisebb gerezd fokhagyma
1 – 2 kk. só
bors
frissen reszelt szerecsendió (kb. fél diónyi)

Először összeállítottam a tésztát. A lisztet egy nagy keverőtálba mértem, majd hozzáadtam a felkockázott vajat és a sót. Az ujjbegyeimmel elmorzsoltam a vajat a sós liszttel, majd hozzáadtam a 2 ek. jéghideg vizet és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Gombócot formáztam belőle, majd folpackba csomagoltam és 20 – 25 percre betettem a hűtőbe.

Amíg a tészta pihent, elkészítettem a tölteléket. A szalonnát apróra kockáztam, majd egy serpenyőben zsírjára sütöttem közepesnél kicsivel erősebb lángon. Közben a póréhagymát megmostam (végével felfelé tartottam a víz alá, hogy a föld ne menjen be a rétegek közé, hanem szépen kifolyjon a vízzel együtt), hosszában félbevágtam, majd vékonyan felszeleteltem. Hozzáadtam a szalonnához és együtt sütöttem tovább. Közben nedves szivaccsal áttöröltem a gombákat, félbevágtam, majd kb. fél centi vastagon felszeleteltem őket. Amikor a szalonna kisült és a hagyma is szépen megdinsztelődött, rádobtam a gombát is. 5 – 6 perc alatt megpuhultak és kicsit meg is pirultak. Amikor a szalonnás gombás keverék megsült, elzártam alatta a lángot. Hagytam hűlni.

Ezen a ponton bekapcsoltam a sütőt, és előmelegítettem 200 fokra, alsó felső üzemmódban.

Közben megpucoltam a fokhagymákat és felaprítottam. Egy nagy keverőtálban felvertem a tojást, hozzáadtam a ricottát és alaposan elkevertem. Hozzáöntöttem a tejszínt, beleszórtam a fokhagymát, sóztam, borsoztam, a frissen reszelt szerecsendióval fűszereztem. Ha úgy érzitek, elbír még egy kis sót, nyugodtan sózzátok, de érdemes észben tartani, hogy a szalonna meglehetősen sós. A tölteléket félretettem, amíg elősütöttem a tésztát.

A hideg tésztát lisztezett felületen kb. 3 mm vékonyan kinyújtottam, próbáltam viszonylag szabályos kört nyújtani. Ezután a nyújtófa segítségével a formába emeltem. Szépen elegyengettem benne, a felesleges, túllógó széleket pedig a nyújtófa segítségével levágtam. Csak áttoltam a nyújtófát a forma peremén. Sütőpapírt tettem rá, majd arra 2 – 3 nagy maréknyi száraz babot. Ez segít abban, hogy a tészta ne púposodjon fel sütés közben. Az sem tragédia egyébként, ha mégis keletkeznek kis buborékok, az elősütés után villával kilyukasztjuk és elegyengetjük. A tésztát 10 – 12 percre betoltam a sütőbe. Ezután – a sütőpapíros nehezék nélkül – még 6 -7 percig sütöttem.

A szalonnás, póréhagymás, gombás keveréket egyenletesen elterítettem a tészta alján, majd óvatosan ráöntöttem a tejszínes tölteléket. A sütő hőfokát 190 fokra mérsékeltem, visszatettem a formát és kb. 30 perc alatt készre sütöttem. Ezalatt a keverék megszilárdult, a tojás is átsült, de még kicsit remegős marad az egész. Krémes, lágy, könnyű.

Rukkolával ettük. Nagyon, nagyon finom lett. Ez egy lehetséges verzió, a tészta és a töltelék is lehet más, én is ismerek jó pár tészta receptet, más arányokkal, tojással, tojás nélkül.

Innen pedig egyenes út (és egy kattintás) vezet a Facebook-ra. 😉

gombas_szalonnas_quiche (4)

gombas_szalonnas_quiche (6)

Penne paradicsomos húsgolyókkal

Betelt a pohár. A fejem búbjáig tele vagyok a nehéz kajákkal, a gyomrom már nyomja a látóidegeimet, muszáj pihenni. Bár hús ebben az ételben is van, de a paradicsomlétől, a citromtól és a zöld fűszerektől üdítően friss a sok füstölt íz után.

Relatíve sok hozzávalóval készül, de a zöme leginkább fűszer, az egyetlen drágább tétel a darált hús.

Előkészítés: kb. 15 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

paradicsomos husgomboc (1)

 

Hozzávalók:

1 csomag penne tészta (durum)

a húsgombóchoz:

50 dkg darált hús (sertés, marha, de baromfi is lehet)
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, édes nemes, őrölt piros paprika
1 kisebb szál sárgarépa
1 kis csokor friss petrezselyemzöld
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa
fél citrom leve és reszelt héja

a paradicsomos szószhoz:

7 – 8 dl sűrű házi paradicsomlé (szeretem, ha bőven van szaftja)
2 – 3 dl víz
fél citrom leve, reszelt héja
kevés nádcukor
1 kis fej vöröshagyma felaprítva
1 – 2 gerezd fokhagyma
1 közepes ág friss rozmaring
1 tk. oregánó, bazsalikom, majoránna
3 közepes babérlevél
só, bors
1 ek. balzsamecet
olívaolaj

kevés parmezán jellegű sajt, a lényeg, hogy kemény, jól reszelhető legyen

A darált húsból fasírtot csináltam: a vörös -és fokhagymát aprítóban finomra aprítottam, a répát megpucoltam, a sajtreszelő kis lyukú részén lereszeltem (de aprítóban is csinálhatjuk). A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A hozzávalókat egy nagy keverőtálba tettem és jó alaposan összegyúrtam. Hagytam pihenni, amíg előkészítettem a paradicsomszószt.

A megpucolt hagymákat apróra kockáztam. Egy magasabb falú serpenyőt (egy kisebb lábas is jó) felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon 2 ek. olívaolajon 5 – 7 perc alatt megdinszteltem a vöröshagymát. Ekkor ráraktam a fokhagymát is, majd 1 percig pároltam azzal is. Felöntöttem a paradicsomlével, a vízzel és fűszereztem a rozmaringgal, oregánóval, bazsalikommal, majoránnával. Beletettem a babérleveleket is. Sóztam, borsoztam, majd fedő alatt kb. 15 percig főztem, a közepesnél kicsivel gyengébb lángon. Ennyi idő alatt kissé besűrűsödött.

Amíg a szósz készült, kisebb tojásnyi méretű golyókat formáztam a húsmasszából, a tenyereim között pedig kicsit ellapítottam. Egy teflonserpenyőt felhevítettem, majd kb. kisujjnyi olívaolajat öntöttem bele. Szép aranybarnára sütöttem benne a húsgolyókat, nagyjából 10 perc alatt.

Közben a paradicsomszósz is elkészült, egy kóstolás után még finomítottam az ízeken: 2 – 3 ek. nádcukorral és a balzsamecettel kiegyensúlyoztam a paradicsom savasságát. Kicsit még sóztam és borsoztam, majd beletettem a kisütött húsgombócokat és félig lefedve 15 percig takarékon főztem. Közben a tésztát is megfőztem, kb. 10 – 12 perc alatt, fog keményre.

Kevés reszelt parmezán (típusú) sajttal tálaltam.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!