Rizsázzunk!

Eco style szamócás quiche

Történt egyszer, hogy cikket írtam egy olyan bisztróról, ahol mosogatás helyett megettem a tányért az étkezés végeztével. Megvan ez már vagy 2 éve. Azóta hol itt, hol ott, de valamilyen ciklikussággal egymásba botlottunk Zsuzsával, a bisztro tulajával, aki azóta a fenntartható catering elkötelezett képviselője lett. Zsuzsa ehető tányérok (meg lebomló tányérok, evőeszközök, poharak, szalvéták, szemeteszsákok) forgalmazásával foglalkozik. Respekt! No, ezekből az ehető tányérokból sorakozik most nálam vagy egy tucatnyi, hogy kezdjek velük valamit. Szóval, most ott tartunk, hogy featuring van. Rizsázzunk ft. Eco-catering.

És mivel épp fürdünk a zamatos szamócában, egy szamócás – bazsalikomos édes quiche-t sütöttem az első tányérban a tucatnyiból. A lenti receptben egy hagyományos pite formához szabott mennyiségeket adtam meg. A képen látható ehető tányérban sütött mini quiche kb. 18-20 centis és epres bazsalikomos álnéven fut…

Előkészítés: 15 perc + 30 perc hűtés a tésztának

Sütési idő: 15 + 15 + 30-35 perc

 

Hozzávalók (kb. 25 centis lapos pite formához):

a tésztához:

25 dkg liszt

csipet só

12,5 dkg hideg vaj

kb. 75 ml hideg tej

1 csomag vaníliás cukor

a töltelékhez:

1 jól megtömött csésze mascarpone (kb. 30 dkg)

1 dl zsíros tejszín

1 egész tojás

1 csapott ek. liszt

1 kezeletlen citrom reszelt héja

1 csomag vaníliás cukor

néhány ek. jó minőségű méz (ízlés szerint)

citromlé (ízlés szerint)

2-3 ek. finomra vágott friss bazsalikom

1 rebarbara megpucolva és vékonyan felszeletelve

10 – 12 szem szamóca

A rebarbarát megpucoltam és vékonyan felkarikáztam. Egy kis tálkába tettem, megszórtam 2 tk. cukorral és hagytam állni. A szamócákat megmostam, félbevágtam és hagytam száradni.

A tésztához a lisztet a sóval egy nagy tálba szitáltam, vagy egyenesen a konyhai robotgép táljába. Gyorsan összekevertem. Hozzáadtam a hideg, felkockázott vajat és röviden összedolgoztam, hogy finom zsemlemorzsa állagú legyen. Ezután apránként hozzáöntöttem a tejet, amíg a tészta éppen, hogy összeállt. Ezután lisztezett deszkára borítottam, és kissé átgyúrtam. Gombócot formáztam belőle, és fóliába csomagolva bő fél órára a hűtőbe tettem.

30 perc után bekapcsoltam a sütőt 175 fokon, légkeverésen (gázsütőn 2-es fokozat). Enyhén lisztezett deszkán/pulton vékonyra és kb. köralakúra nyújtottam a tésztát (kb 4-5 mm), majd egy kb. 25 centis piteformába tettem a tésztát. A szélét szépen elegyengettem, a felesleget leszedtem. A tésztát lefedtem alufóliával, sütő gyöngyöket tettem rá (ha nincs, a lencse is tökéletes), és vakon elősütöttem. Fóliával 15 percig, majd fólia nélkül 10-15 percig, amíg kapott egy kis színt a tészta.

Amíg a tésztát elősütöttem, összeállítottam a tölteléket. Egy keverőtálban alaposan kikevertem a mascarponét a tojással, , a tejszínnel, a citromhéjjal, a citromlével, a vaníliás cukorral és a mézzel. Hozzákevertem a finomra aprított bazsalikomot is.

Amikor a tészta megsült, elrendeztem a rajta a lecukrozott rebarbarát. Lassan, óvatosan ráöntöttem a mascarponés keveréket, a tetejére. Óvatosan a forró sütőbe tettem és kb. 35 perc alatt szépségesen aranybarnára sütöttem. Ekkor még kissé folyósan lágy lehet a közepe, ezért hagyjuk teljesen kihűlni. Mire kihűl, vághatóra szilárdul a töltelék.

Lágyan felvert tejszínhabot és még néhány szem friss szamócát adhatunk hozzá.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Instant forró csoki helyett...

…igazi forró csokoládé, ha már. És egy a világomat alapjaiban megrendítő felismerés 12 év után.

Az óvoda utcájában, kb. 240 méterre az ovitól, a túloldalon van egy cukrászda. Stratégiailag kiemelt helyen. Az utca pedig az ovitól hosszában és széltében is arrafelé lejt… Tavasztól őszig erőteljesebben.

Fagyi ott ilyenkor már nincsen. Végül is az egy cukrászda, nem fagyizó, tök egyértelmű.  De olyan kakaós csigát sütnek, amitől párás lett a szemem, igaz, 12 évembe telt, amíg 3 napja észrevettem, hogy van nekik. Szóval, a fagyi helyett most forró csoki van (3 féle), tasakos, porból. De főleg rettenet édes. Rozi ott hagyta, pedig neki van külön sütis és csokis gyomra is. Ami az édességekhez fűződő erős (szerintem akkut) vonzalomra utal.

Tegnap csináltam neki olyat, ami közelebb áll a valósághoz.

Abszolút hiánypótló recept következik. Piaci rést tömök be vele. 😉 😛

Előkészítés: 3-5 perc

Elkészítés: 5 perc

fahejas_szerecsendios_forrocsoki_merge3

 

fahejas_szerecsendios_forrocsoki5

 

Hozzávalók (1 adaghoz):

8-10 dkg jó minőségű étcsokoládé (min. 60%-os)

1 csapott ek. jó minőségű cukrozatlan kakaópor

2-3 dl teljes tej vagy gabonatej (én ezúttal mandulás rizsitalt használtam)

1 ek. lágy sötétbarna nádcukor (lehet több vagy kevesebb ízlés szerint)

csipet só

1-2 kicsi fahéjrúd

néhány csipet frissen reszelt szerecsendió

1 tk. puha vaj (vagy kókuszzsír)

A mandulás rizsitalt/tejet egy kis lábasba öntöttem. Hozzáadtam a fahéjrudat és a cukrot. Közepes lángon felfőztem, de nem forraltam. Beletördeltem az étcsokoládét, megszórtam a szerecsendióval és a csipet sóval. Belekevertem a cukrozatlan kakaóport és egy kézi habverővel alaposan elkevertem, amíg a csokoládé teljesen felolvadt. Ha szükséges, édesíthetitek még cukorral  vagy ha túl sűrűnek találjátok, hígíthatjátok kevés tejjel vagy vízzel. A végén 1 tk. vajat adtam hozzá, amitől még krémesebb és fényes lett.

Extra bűnként tejszínhabbal dúsíthatjuk. Én hétvégén azzal fogom inni. Ez már tuti.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

fahejas_szerecsendios_forrocsoki4

fahejas_szerecsendios_forrocsoki_merge1

 

Narancsos túrógaluskák sós karamellel

Közel 1 hónapja, azaz majdnem 4 hete, tehát hamarosan 30/31 napja, hogy túrógaluskát készítettem. Mostanra megérett bennem a mondandó is a bejegyzéshez. Isteni lett.

Előkészítés: 5 perc + a túrómassza hűtése (min. 1 óra)

Elkészítés: 15 perc (a karamell és a gombóc főzése)

IMG_9920_2

 

Hozzávalók (4 főre):

25 dkg túró vagy orda

1 tojás szétválasztva

3 ek. kukoricadara

1 csomag vaníliás cukor

1 kezeletlen narancs reszelt héja (vagy 1 nagy ek. szárított)

csipet só

a karamell öntethez:

10 dkg vaj

3 púpozott ek. lágy nádcukor (akár sötétbarna is lehet)

3 púpozott ek. világos nádcukor

jó nagy csipet só

kevés tejszín

A túrót egy keverőtálba tettem. Hozzáadtam a csipet sót, a vaníliás cukrot és a narancshéjat. Villával áttörtem. Belekevertem a tojássárgáját és a kukoricadarát, jól eldolgoztam és a hűtőbe tettem. Érdemes minél tovább állni hagyni, de legalább 1 órán át hagyjuk békén.

Elkészítettem a karamellás öntetet. A vajat, a 2 féle cukrot és a sót lábasba tettem és olvasztani kezdtem. Amikor az egész homogénné olvadt és annyira besűrűsödött, hogy a fakanálon egységes bevonatot képzett, lehúztam a tűztől és lassan belecsurgattam a szobahőmérsékletű tejszínt. Alaposan elkevertem és félretettem.

Egy fazékban vizet kezdtem forralni. Amíg a víz felforrt, kemény habot vertem a tojásfehérjéből (akár két tojásfehérjét is felvehet), amit két részletben óvatosan a túrós masszához forgattam. Két vizes kiskanál segítségével galuskákat formáztam, amiket a forrásban lévő vízben 4-5 perc alatt kifőztem. Amikor a galuskák feljöttek a víz tetejére, még egy percig főztem őket, végül tálba szedtek mindet.

Tálaláskor nagylelkűen meglocsoltam a galuskákat a karamellás öntettel.

Facebook: Rizsázzunk!

IMG_9921

Málnás kakaós banánfagylalt

Ezt a receptet a wannabe chef lányoktól vettem át, mert fergeteges. Elképesztően finom fagyi, annak ellenére imádtam, hogy nem szeretem a banános édességeket. Néhány perc alatt elkészül és még egészséges is. Ezzel vártam a gyereklányt a nyaralásából, másfél hét után ma keveredett haza a nagyszüleitől*. Ráadásul együtt készítettük el, Rozi még citromfüvet is szedett bele a “kertből”. Én pedig adtam hozzá egy jó nagy marék fagyasztott málnát. A kisasszony most kanalazza befelé (mire befejezem a bejegyzést, már alszik is). Még az édesapjának is ízlett, aki nem különösebben szereti a fagyi(féléket).

A banánok nem voltak elég édesek, kevés agaveszirupot is adtam hozzá, ami még egy ovis bulira sütött sütik után maradt meg (van egy fruktóz/cukorérzékeny kislány Rozi csoportjában, miatta használtam az agavét). Szóval a klasszikus értelemben használt cukortól mentes, nincs benne, vagyis cukormentesféle. Mellesleg majdnem nem lett semmi az egész fagyi-ügyből, mert a sarki közértben nem volt banánn (legalább is úgy tűnt)! Ugye?! Én is pontosan ilyen értetlenül álltam a probléma előtt. Kérdésre/kérésre aztán előkerült 1 fürt, elfelejtették kitenni a polcra a friss szállítmányt.

*Rozi annyi időt töltött mostanában a nagymamájáékkal/nál, hogy amióta megint itthon van, következetesen lemamiz, de bocsánatot kér minden alkalommal. Csók Anyukám. 😉

Előkészítés: a banánok min. 2 órányi fagyasztása

Összeállítás: 5 perc

malnas_kakaos_banan_fagyi (13) (11)

 

Hozzávalók (2 főre):

2 nagy banán

2 púpozott ek. cukrozatlan kakaópor

1 jó nagy marék fagyasztott málna

kis marék friss citromfű

2 – 3 tk. agaveszirup (vagy méz) – elhagyható, ha a banán elég érett és édes

a díszítéshez néhány szem fagyos málna és citromfű

A banánokat megpucoltam, felkarikáztam. A banánkarikákat egy kisebb műanyag dobozba tettem (egy műanyag doboz tetejére is sorakoztathatjuk) és 3 órára a fagyasztóba tettem.

Az összeállítás már tényleg gyerekjáték volt. A felkarikázott banánt, a málnát és a megmosott citromfű leveleket a botmixer edényébe tettük és pár perc alatt krémesre turmixoltuk az egészet. Aprítógépben is készíthetjük. Ha túlságosan felolvadna, visszahűthetjük a fagyasztóban.

Tálaláskor néhány szem fagyos málnát és egy kis friss citromfüvet tettünk rá. Isteni. Csak túl gyorsan elfogy…

Facebook: Rizsázzunk!

malnas_kakaos_banan_fagyi (13) (6)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!