Rizsázzunk!

Újkrumpli főzelék spenóttal

Egyszer azt bírtam írni, hogy nem szeretem túlságosan a krumplit. ??? Nyilván zavart elmeállapotban voltam a belobbanó allergiám miatt, elnézem ezt a botlást a 2015-ös nekem. Bármilyen formában jöhet a krumpli, főleg ha új, és leginkább ha parázskrumpli.

Az allergia azóta is megvan…

Előkészítés: 15 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

 

 

Hozzávalók a főzelékhez (kb. 2 főre)

20 dkg újkrumpli

10 – 15 dkg friss spenót (vagy 1 jó nagy maréknyi)

1 gerezd fokhagyma

30%-os tejszín vagy sűrű, zsíros kókusztej

3 – 4 ek. olívaolaj

só és bors

frissen reszelt szerecsendió

1 citrom (reszelt héja és kb. 1 ek a levéből)

1 tk mustár (elhagyható)

zöldségalaplé

az alapléhez: 

1 liter víz

1 tk. só

4-5 szem egész bors

1 sárgarépa + 1 fehérrépa

1 gerezd fokhagyma

1 kis fej vöröshagyma

a feltét lehet: 

köles pogácsa (recept itt)

tükörtojás

sült kolbász

citromos húsgolyó

Elkészítem az alaplevet: a megmosott zöldségeket, a megpucolt fokhagymát és a megmosott, de héjas vöröshagymát felteszem főni a sóval és a borssal. Hozzáadom a spenót szárakat is. 15 perc alatt expressz alaplevet főzők közepes lángon.

Közben hozzálátok a főzelék elkészítésének is. A megtisztított spenótot csíkokra vágom. Egy dörzsis szivaccsal átdörzsölöm az újkrumplit, nagyobb darabokra vágjuk. 

Egy nagyobb lábost hevíteni kezdek, olívaolajat öntök bele és ráteszem a feldarabolt újkrumplit. Kicsit sózom és borsozom. 3-4 percig pirítom a közepesnél kicsivel erősebb lángon. Hozzá adom a finomra vágott fokhagymát, még 3-4 percig párolom. Felöntöm annyi alaplével, amennyi 1 ujjnyira ellepi. Sózom, borsozom és lefedve 10 – 13 percig főzöm. Ezután beleteszem a spenótot, a reszelt citromhéjat és a frissen reszelt szerecsendiót. Lefedem és további kb. 5 – 7 percig főzöm, amíg a krumpli is megpuhul. Kiveszek 1 merőkanélnyit a krumpliból és 1 merőkanálnyit a léből is, amit a tejszínnel/kókusztejjel botmixer segítségével krémesre mixelek. Visszaöntöm a lábosba, és kóstolás után ízesítem még egy kis szerecsendióval, ja kell, sóval és borssal, és adok hozzá 1 ek citromlevet is.

Tükörtojással, sült kolbásszal vagy köles pogácsával ehetjük. Én most csak magában ettem, nem kellett hozzá semmi már.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Sosem volt húsvéti shakshuka

Ez lett volna a Húsvét utáni húsvéti shakshuka. Úgy terveztem, ellövöm maradékmentés címen a receptet sonkával és tormával. Ellőttem, de nem itt, hanem innen jó messzire. Azóta fonnyadozott néhány kápia a hútőben, egyik polcról a másikra tologattam, lehetőleg minél hátrább, hogy ne is lássam.

Húsvéti shakshuka nem készült, de a paprikamentő shakshukám megfőtt végül.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: 15-20 perc

 

 

Hozzávalók (4 főre): 

2-3 db kápia paprika

1 kicsi cukkini

4 egész tojás

8 – 10 dkg hámozott konzerv paradicsom

1 ek. sűrített paradicsom

10 – 12 szem egészen kicsi gomba

olívaolaj

bors

1 fej vöröshagyma

1 – 2 gerezd fokhagyma

1 mk édes pirospaprika

1 mk. füstölt paprika

római kömény

2 tortilla lepény (½ tortilla / fő)

kb. 4-5 dkg feta

friss petrezselyemzöld vagy koriander

A gombát külön, forró száraz serpenyőben erős lángon pirítani kezdtem. Amikor világos aranybarna színt kap, kevés olívaolajat öntök hozzá és közepes lángos 2-3 percig tovább pirítom. Többször átkeverem. Ezután sózom, borsozom, még 2-3 percig sütöm, majd félreteszem egy tányérra tálalásig.

A vöröshagymát és a fokhagymát meghámozom, és apró kockákra vágom. A paprikát kicsumázom, aztán hosszában negyedekre, majd vékony csíkokra vágom. Félbevágom a paradicsomokat, egy sajtreszelő nagylukú oldalán egy tálba reszelem a belsejüket, Apróra vágott héjas paradicsommal is oké, de ha reszelem, a héja nem marad benne. 

A padlizsánt megpucolom, és kb. 2×2-es kockákra vágom. 

Egy nagyobb serpenyőt hevítek, majd beleöntöm az olajat. Amikor forró, beleteszem a felvágott vöröshagymát, sózom, borsozom, adok hozzá római köményt. Amikor a hagyma már krémesen puha, beleteszem a zúzott fokhagymát is, ezzel együtt 1-2 percig még párolom. Ezután megy bele a paprika és a padlizsán. Folyamatos kevergetés mellett pirítom a zöldségeket, Karamellizálom is őket kicsit, majd hozzáadom a paradicsomsűrítményt is. Amikor a paradicsomsűrítmény nagyjából elfőtte a levét, felöntöm a lereszelt paradicsommal és takarékon, fedő alatt még kábe 10 percig hagyom összefőni. A tojást ezután teszem bele: egy evőkanállal kis krátereket formázok a shakshukába, ezekbe ütöm  óvatosan egyesével a tojásokat és 1-2 perc alatt lefedve készre főzöm. 

A tetejére kevés friss petrezselymet szórok, ráteszem a pirított gombákat, és kissé pirított tortilla lepénnyel tálalom. Azt a fényképezéskor persze elfelejtettem… A tetejére mehet egy kis morzsolt feta is. 

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Céklás tormakrémleves

Be vagyunk zárva. Bezárkóztunk. Bezártak minket. Bezárt minden.

Boldog Nyulat mindenkinek! Helló Húsvét 2020!

Előkészítés: 15 perc
Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

1,3 liter leves + 2 dl sonkalé
1 jó nagy krumpli
2 kisebb fehérrépa
3 szál újhagyma
6-7 centis friss torma lereszelve
2-3 ek. ecetes torma + kevés citromlé
1 dl tejszín vagy ugyanennyi sűrű kókusztej
só, fehér bors

1 tk. citromlé

1 jó nagy cékla (tényleg jó nagy legyen)

a tetejére:

pirított kenyérkocka és petrezselyem

A meghámozott krumplit és fehérrépát kisebb darabokra vágtam, az újhagymát felkarikáztam. A cékla már főtt volt, előző este azzal festettünk tojást. Egyébként pedig: megpucoljuk, kis kockákra vágjuk és a többi hozzávalóval együtt megfőzzük.

Egy kisebb fazékba tettem mindent, felöntöttem a zöldséglevessel és a sonkalével. Puhára főztem a zöldségeket. Belereszeltem a friss tormát és botmixerrel összeturmixoltam. Hozzáadtam az ecetes tormát és 1 tk. kevés citromlevet.

Hozzáöntöttem a tejszínt, összemelegítettem. Kóstolás után még sóztam, borsoztam. Pirított kenyérkockákat és friss petrezselymet adtam hozzá.

Facebook: rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Medvehagymás zöldborsókrémleves

Megy a Konyha, főzünk, ami csoda nagy öröm, hiszen ezt szeretjük csinálni a leginkább. És tök jó, hogy csinálhatjuk. A megváltozott munkakörülményekből adódóan viszont jutott nekem egy kis extra idő, ha éppen nem matek példákat oldunk meg Rozival, vagy nyelvtanozunk. Azt hiszem, ajándék időt kaptam, hogy megint életet leheljek a blogba és újra fotózzak.

A múlt heti Konyha menü egyik gyöngyszeme egy medvehagymás zöldorsókrémleves volt, amit Móni főzött. Ancsásítottam kicsit. Köszi a receptet. 🙂

 

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

25 dkg zöldborsó (10 dkg maradt a tyúklevesből, amit pár napja főztünk és adtam hozzá még 15 dkg fagyasztottat)

1 közepes krumpli megfőzve (szintén a tyúklevesből maradt, amit pár napja főztünk)

1 fej lilahagyma

3 ek. olívaolaj

1 gerezd fokhagyma

5 dl zöldségalaplé (vagy víz)

1 csokor medvehagyma

1 tk. szárított tárkony

1 tk. citromlé (mehet több is, ízlés dolga)

frissen tekert fekete bors

2-3 ek. fokagymás olívaolajon pirított rozskenyér kockák (2-3 szeletből)

Elkészítés:

A medvehagyma leveleket leöblítettem, és hagytam száradni. 

Megpucoltam és apróra vágtam a lila hagymát. Egy fazekat hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat, és rádobtam a lila hagymát. Sóztam, borsoztam, és megdinszteltem. Hozzáadtam a tyúklevesből maradt zöldborsót, és a fagyasztottat is. Sóztam, borsoztam, megszórtam a tárkonnyal, meglocsoltam a citromlével, pár percig erős lángon kevergetve pároltam, aztán felöntöttem az alaplével. Fedő alatt felforraltam.

Amikor felforrt, lehúztam a tűzről, hozzáadtam a felaprított medvehagyma 3/4-ét és botmixerrel krémesre turmixoltam. Hozzáadtam a maradék felaprított medvehagymát, ha kell, mehet még hozzá egy csipet tárkony. Lefedve félrettettem. 

A rozskenyeret kábé 2×2-es kockákra vágom. Hevíteni kezdek egy nagy serpenyőt, majd olívaolajat önötök bele. A forró olívaolajba teszem a rozskenyeret és 4-5 perc alatt, a serpenyőt sűrűn rázogatva, világos aranybarnára, ropogósra pirítom. 

Facebook: Rizsázzunk

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Héjában sült édeskrumpli tahinis padlizsánkrémmel

At first I was afraid, I was petrified….

Fenekestül felfordult minden. Vagy épp most kerülnek a helyükre a dolgok. Kezdem összeszedni magam a nagy sokkból, működik a kifőzde a karanténban is. Hetek óta parkolt ez a bejegyzés szerkesztésre várva, majd holnap, majd este, majd hétvégén, amikor lesz rá időm. Most kaptam időt, mindenki kapott időt.

#vigyázzatokmagatokra #vigyázzatokegymásra #maradjotthon #főzzetekejókat

Előkészítés: kb. 15 perc

Elkészítés:  45-60 perc az édeskrumplinak és a padlizsánnak a sütőben, aztán kábé 5 perc még összeállítani

 

 

Hozzávalók 1 főre:

1 nagyobb édeskrumpli

só, bors

olívaolaj

1 közepes padlizsán

1 ek. friss petrezselyemzöld aprítva

néhány szem pirított török mogyoró

a szezámmag pasztához:

8 dkg fehér szezámmag

0,3 dl olívaolaj

2-3 csipet só

2 csipet őrölt fahéj

2-3 csipet őrölt római kömény

1 tk. lime lé (sima citrom is tökéletes)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Az édeskrumplit megmostam, hosszában félbevágtam. Megkentem olívaolajjal, sóztam, borsoztam. A padlizsánt néhány helyen megszurkáltam, az édeskrumplival együtt tepsire tettem és 45 percre a forró sütőbe tettem.

Közben elkészítettem a szezámmag krémet. A szezámmagot száraz forró serpenyőben néhány perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Kellő körültekintéssel végezzük ezt, fél pillantás alatt megéghetnek a magok. Késes aprítóba tettem egy csipet sóval, az olaj egy részével, és krémesíteni kezdtem. Folyamatosan hozzáadtam a maradék olajat, amíg a végén egy szép fényes szezámmagkrémet kaptam.

A megsült padlizsánt kikapartam a héjából, hozzáadtam a szezámmagkrémet, a fahéjat, a római köményt és a lime levet. Csipet sóval és borssal még fűszereztem.

A félbevágott édeskrumplit tálba tettem, rá került a padlizsán krém, kevés tejföl, petrezselyemzöld és a pirított török mogyoró.

 

Sült karfiol krémleves 2019

Van olyan, amikor az emberek azt gondolják, semmit sem fektetnek bele valamibe, amiből egyébként pénzt akarnak kiszedni. Eddigi 42 évem alatt párszor belefutottam már ebbe. És általában nem én voltam a be-nem-fektető, bár hazudnék, ha sosem gondoltam volna úgy, hogy jöhetne az a valami magától is. Volt időszak, amikor a sz@arabbnál is sz@arabbul voltam. Sokat ültem otthon a kanapén, amitől az kikagylósodott. Amiről álmodoztam, az viszont nem jött. Még mindig nem vagyok mestere a szelf-menedzsmentnek, de az ingyen melót (ha csak nem önként vállalt önkéntes munkáról, vagy nagyon speciális helyzetről van szó) ma már hamar kiszagolom és pillát rebegtetve megyek el onnan, nehogy valaki lemaradjon a világraszóló lehetőségről.

Remélem senki nem kérdezi meg, hogy jött ez ide a karfiolleveshez, mert fogalmam sincs. Vagy várjunk csak, lehet, hogy mégis: ja, igen, épp most faroltam le egy ingyen melót váró megkeresésről, amiben ingyen adok receptet, történetet, képeket.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: 40 perc

 

Hozzávalók (4-6 főre):

1 közepes karfiol rózsáira szedve

2 kisebb sárga krumpli

1 nagy gerezd fokhagyma

1 kis darab póráhagyma (8-10 cm)

kb. 7 dl zöldségalaplé

fél kezeletlen citrom héja

2-3 nagy csipet őrölt római kömény

bors

olívaolaj

kb. 1 dl kókusztej vagy zsíros tejszín

a tetejére:

kevés a sült karfiolból

1 kicsi édeskrumpli felkockázva, megsütve

kevés zsenge karfiol levél vékonyan felvágva

A sütőt előmelegítettem 180 fokon légkeverésen.

A karfiolt megmostam, rózsáira szedtem, nagy tepsibe tettem egy gerezd fokhagymával együtt, aminek nem vettem le a héját. Megpucoltam a krumplikat, felkockáztam, a karfiolhoz adtam. Az egészet sóztam, borsoztam, megszórtam római köménnyel. Meglocsoltam olívaolajjal, alaposan összeforgattam. 20-25 perc alatt megsütöttem. 1 kisebb darab karfiolt félretettem a tálaláshoz.

Meghámoztam és kb. 1×1 centis kockákra vágtam az édeskrumplit. 1 ek. olívaolajat hevítettem egy közepes fazékban, majd nagyjából 5 perc alatt megsütöttem benne az édeskrumplit. Kiszedtem és a helyére dobtam a felvágott póráhagymát, amit korábban már megmostam. Csipet sóval 4-5 perc alatt alacsony hőmérsékleten megpároltam. A megsült karfiol krumpli keveréket hozzáadtam, felöntöttem annyi alaplével, amennyi éppen ellepte. Sóztam, borsoztam, belereszeltem a citromhéjat és fedő alatt felforraltam. Ezután botmixerrel krémesre turmixoltam. Túl sűrű volt, ezért adtam még hozzá kb. 1 dl alaplevet. Beleöntöttem a kókusztejet, turmixoltam rajta még egyet, végül még egy kis sóval és római köménnyel ízesítettem.

A sült karfiollal és a sült édeskrumpli kockákkal tálaltam. Találtam itthon chilis tortilla csipszet, azt is rátettem, csak hogy meglegyen a textúrák játéka. 😉

facebook: Rizsázzunk!

instagram:  rizsazzunk_blog

Petrezselyem pesztós penne zöldborsóval

A legutóbbi bejegyzés márciusi. Pfff… Zavarba jöttem, amikor fel kellett tölteni ide a képet, nem emlékeztem, hogyan kell csinálni.

Van még zöldborsó, ugyan célfotós a történet, nagyon szezon vége van már.

A gramm jelölésen elegánsan lépjetek túl. A Four Bites csajokkal a legújabb nyári kínálatot tervezzük, a pesztó az egyik új falatkához egy kísérlet, a Konyhán pedig csak pontosan, szépen, hogy senki ne akarjon eret vágni magán.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 főre):

30 dkg penne (durum)

1 csésze zöldborsó (friss vagy fagyasztott)

1 ek. olívaolaj

4 szál újhagyma

2-3 csipet só (ízlés kérdése)

3-4 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 csokor friss kapor (vagy 1 púpozott tk. szárított)

a petrezselyem pesztóhoz:

66 g napraforgómag kicsit megpirítva

80 g rukkola

60 g petrezselyem

1 gerezd fokhagyma (elhagyható)

65 gr olívaolaj

15 gr citromlé

1 citrom reszelt héja

1 dl víz

2 nagy csipet só

5 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 ek. méz (elhagyható)

Egy fazékban vizet forraltam a tésztának. A vizet 2 ek. sóval sóztam. Amikor felforrt, beletettem a tésztát, amit kb. 10 perc alatt megfőztem (fog keményre).

Közben összeállítottam a petrezselyem pesztót. A napraforgómagot száraz serpenyőben enyhén megpirítottam. A többi hozzávalóval együtt késes aprítóba tettem és krémesre turmixoltam.

A borsót is elkészítettem. Vékonyan felkarikáztam az újhagymát, kevés olívaolajon pár perc alatt megfonnyasztottam. Kissé sóztam. Ezután hozzáadtam a zöldborsót. Borsoztam, megszórtam a kapor felével, és pár percig pároltam. Roppanósra hagytam. A végén megszórtam a maradék kaporral.

A tésztát leszűrtem. A főzőléből felfogtam 2-3 evőkanálnyit, amit a pesztóhoz kevertem. Tálalás előtt a tésztát összekevertem a zöldborsóval és a petrezselyem pesztóval. Megszórtam friss kaporral.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Őszi Pohárkrém? Why Not?

Szeretek a Why Not Bistro-ba menni. Enni is, és főzni is. És bár már nem először főzök ott, úgyanúgy megizgulom a magamét minden alkalommal. Amíg nincs feltálalva az étel, pattanásig tudok feszülni. Pedig tudom, hogy minden rendben van, az ételek finomak és mutatósak, de a lámpalázammal még mindig viaskodom ilyenkor. A tálalás előtti percekben szoktam meginni a védőitalomat, a szokásos nagyfröccsömet, hogy kreatív legyen a tálalás. Aztán amikor kimennek a fogások a konyháról, minden a helyére kerül.

Előkészítés: 2 óra joghurt csepegtetés + 10 perc babrálás a krémmel, a gyümölcsökkel és a dióval

Elkészítés + összeállítás: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 kis pohárnyi adaghoz):

5 db Digestive vagy zabkeksz

a krémes réteghez:

15 dkg görög joghurt (lecsepegtetett mennyiség -> kb. 20 dkg joghurtból lesz ennyi)

15 dkg mascarpone

2-4 ek. méz

1 vanília rúd kikapart magjai

kevés friss gyömbér reszelve

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

csipet só

a sült gyümölcsökhöz:

poharanként 1 füge* és egy szilva

1 tk, vaj

1 mk. reszelt friss gyömbér

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

méz vagy barna nádcukor** ízlés szerint (1-2 tk. bőven elég)

néhány csipet őrölt fahéj

a karamellizált dióhoz:

durvára tört dió

1 ek. cukor vagy méz

* füge helyett csak szilvával, vagy körtével is tökéletes

** barna nádcukor helyett sima kristálycukrot is használhatunk

A görög joghurtot egy vékony konyharuhával bélelt szűrőbe tettem és hűtőben, 2 órán át hagytam kicsepegni belőle a savót. Ezután kikevertem a mascarponéval és a fűszerekkel, hűtben tároltam felhasználásig.

A kekszet durvára törtem. A karamellizált dióhoz a diót száraz serpenyőben, közepes lángon pirítani kezdtem. Amikor világos aranybarnára pirult, meglocsoltam a mézzel és alacsony hőmérsékleten hagytam rotyogni. Tálra tettem tálalásig.

A sült gyümölcsök elkészítéséhez megmostam és 4 negyedre vágtam a gyümölcsöket. Persze a szilvát előtte kimagoztam. Egy serpenyőt a közepesnél kicsivel erősebb lángon felhevítettem. Beletettem a vajat. Amikor habozni kezdett, közepesre mérsékeltem a serpenyő alatt a lángot, beletettem a negyedekre vágott gyümölcsöket és sütni kezdtem őket. 2-3 perc után hozzáadtam a friss gyömbért, az őrölt fahéjat és a reszelt citromhéjat. Megszórtam 1 tk. nádcukorral. Hagytam rotyogni még 2-3 percig. Menetközben átfordítottam a gyümölcsöket, hogy minden oldaluk süljön kicsit. Meglocsoltam kevés citromlével, további 2-3 percig sütöttem, majd tálra szedtem őket. Ekkor még megmaradt a tartásuk, de már puhábbak is voltak. A gyümölcsökből kisült levet egy kis pohárba csurgattam és félretettem tálalásig.

Rétegeztem a hozzávalókat: a pohár aljába tettem a szilvából, erre került a krém, majd a tetejére a szilva és a füge. Megszórtam a keksszel és a karamellizált dióval. Extra élményként tehetünk rá kevés friss kakukkfű levelet is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Email: rizsazzunk@gmail.com

Bogyós táskák

Azért jó olyat csomagolni a gyerek uzsonnás dobozába, amit én csinálok, mert így valamelyik osztálytárs garantáltan megeszi, Rozi meg az övét. Szuperhatékonyan működő cserekereskedelem folyik, klikkek alakulnak, napi frissítéssel dolgoznak a kölkök és tuti, hogy az nem elég izgalmas, amit otthonról visz.

Ezt a péksütit* Rozi jóváhagyta, hétfőtől indul a tesztelés, kinek hogy ízlik az osztályban…

Előkészítés: 5 + 30 perc a tésztának, 15 perc a dzsemnek

Sütési idő: 15 – 20 perc

* mobilos kép, annak is összecsapott, lecserélem, amikor lesz rendes fotó az újabb adagról…

 

Hozzávalók (5 darabhoz):

a tésztához:

26 dkg búzaliszt (fele fehér, fele teljeskiőrlésű)

2 ek. (nád)cukor

1 csapott tk. só

11,5 dkg hideg vaj (lehet libazsír vagy kókuszzsír is)

7 ek. jéghideg víz (lehet több is, a liszttől függően)

1 tojás a kenéshez

a dzsemhez:

25 dkg bogyós mix (málna, szamóca, áfonya, szeder, ribizli – én fagyasztottat használtam, volt a mélyhűtőben)

2-4 ek. (nád)cukor

1 kezeletlen citrom héja

1-2 ek. citromlé

őrölt gyömbér vagy fahéj ízlés szerint

Összeállítottam a tésztát. Egy nagyobb keverőtálba tettem a kétféle lisztet, a cukrot és a sót. Hozzáadtam a jéghideg zsiradékot és egy krumplinyomóval beledolgoztam a lisztes keverékbe, addig, hogy a zsiradék borsószem nagyságú legyen. Kanalanként adagolni kezdtem a jéghideg vizet, amíg a tészta omlós lett és összeállt. Nekem 9 ek. vízre volt szükségem, de lehet, hogy elég a 7 vagy a 8 is. Lisztezett felületen először gombóccá formáztam a tésztát, majd kissé ellapítottam és lefedve 30 percig pihentettem a hűtőben.

Elkészítettem a dzsemet. A bogyós keveréket a cukorral, a citromlével, a citromhájjal és a gyömbérrel egy közepes lábasban alacsony hőmérsékleten 5 percig főztem, ezután krumplinyomóval áttörtem. További 10 percig főztem, amíg a dzsem állagúra sűrűsödött. Hagytam kihűlni.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, légkeverésen. Sűtőpapírral kibéleltem egy tepsit. Lisztezett felületen 4-5 mm vékonyan kinyújtottam a tésztát, 10 egyforma méretű téglalapra felvágtam. Lehet, hogy többször újra kell gyúrni és nyújtani, hogy meglegyen a 10 téglalap, én két körből hoztam össze. 🙂

Öt téglalapot a tepsibe tettem, mindegyik közepére tettem egy púpos evőkanálnyi dzsemet, a szélekből szabadon hagytam kb. 2 cm-t. Mindegyik tésztát befedtem a maradék tésztával, a széleket óvatosan lenyomkodtam egy villával, hogy lezárjam a sütiket. Mindet megkentem a felvert tojással.  Az előmelegített sütőben 15-20 percig sütöttem, amíg szép aranybarnák lettek. Ezután hagytam kihűlni.

Mázat is készíthetünk rá, de nem kötelező: 12 dkg porcukrot keverjünk el kevés (néhány evőkanál) vízzel vagy tejjel, amíg egy sűrű mázat kapunk. Egy kanál segítségével kenjünk rá a péksütik tetejére.

Megtölthetjük sűrű házi vanília pudinggal, angol citromkrémmel, de akár sós töltéket is tehetünk bele, mondjuk fetás-spenótosat, vagy házi májkrémet. Ha sós töltelékkel készíjük, elég 1 ek. cukor  a tésztába.

Hűvös helyen 3-4 napig eláll.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Forrás: Tasty 

Bulgur sült fügével

Az utóbbi időben annyira kijöttem a blogolásból, hogy hirtelen nem is igazán tudom, mit írjak, amivel közelebb kerülök a gúgl keresési és találati feltételeihez. Ha csak azt a történetet nem, ami még nyáron esett meg velem. Történt ugyanis az a nem túl gyakori eset, hogy egy úriember kölcsönrecepttel indult egy versenyen. Magyarul: lenyúlta az egyik receptemet, de nem sokat tökölt vele, úgy ahogy van, vitte egy az egyben. Változtatás nélkül. Aztán ezzel a lendülettel beküldte egy újság receptversenyére. Ott meg jól megbukott vele, a szerkesztők ugyanis rutinból ellenőrzik a beérkező pályaműveket. Így jutott el hozzám a főszerkesztő, és lett a történetből egy 3 oldalas megjelenés a Blikk Extra Receptek októberi-novemberi számában. A lapok már az utcán vannak, a receptjeimmel együtt, és azonnal a 13. oldalról ugrok a világhírnév felé. Köszönettel tartozom annak a bátor férfinak, aki érdemesnek találta a receptemet arra, hogy versenybe szálljon vele. És bíztatom arra, hogy a jövőben bátran kísérletezzen sajáttal is, mert az esik a legjobban. 😉

És itt is, még egyszer köszönöm Jásdi Beáta felelős szerkesztőnek, hogy úgy gondolta, megmutat engem a világnak. Hálás vagyok érte!

Ez itt egy fügés desszert. Tüchtig kis darab a szezon végére.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: kb. 15 perc

 

Hozzávalók (2 főre):

a sült fügéhez:

2 füge

1 ek. vaj megolvasztva

2 – 3 tk. finomítatlan nádcukor

1 kicsi citrom leve vagy annak megfelelő mennyiségű házi bodzaszörp

pörkölt pisztácia vagy szezámmag

a kókusztejes bulgurhoz:

10 – 12 dkg bulgur

1 ek. olaj (napraforgó vagy repce)

2 dl sűrű, zsíros kókusztej

2 dl víz

1 – 3 ek. finomítatlan nádcukor ízlés szerint

1 vaníliarúd

1 jó nagy csipet őrölt zöld kardamom

csipet só

1 ek. méz a csurgatáshoz

A bulgurt alaposan átmostam és hagytam lecsepegni. A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A vajat megolvasztottam, elkevertem a cukorral és a bodzaszörppel. A fügéket megmostam, szárazra töröltem, négy felé vágtam. Egy kisebb kerámiatálba tettem őket, bőségesen megkentem a vajas keverékkel a vágott felüket. Hagyjunk egy jó evőkanálnyit a vajas keveréből, amivel a végén meglocsoljuk a fügét és a bulgurt. Nagyjából 10 perc alatt kissé ragacsos állagúra sütöttem őket. Kivettem a sütőből és hagytam kihűlni.

Amíg a fügék sültek, megfőztem a bulgurt. Felhevítettem egy lábast, beleöntöttem az olajat, majd pár percig pirítottam rajta a megmosott bulgurt. Alacsonyra vettem a lángot alatta, felöntöttem a kókusztejjel és a vízzel. Hozzáadtam egy csipet sót, a vaníliarúd magjait és a kikapart vaníliarudat is. Beledobtam egy egész szem megroppantott zöld kardamomot. A magokat nem szedtem ki a héjból. Ha valakinek ez nem annyira szimpatikus, a kis fekete magokat mozsárban finomra őrölheti. Hozzáadtam egy ek. nádcukrot. Aki édesebben szereti, adjon hozzá még. Fedő alatt megfőztem, időnként átkevertem. Ha nagyon beissza a folyadékot, a főzési idő vége felé pótoljuk egy kevés vízzel.

Amikor a bulgur megfőtt, tálba szedtem, rátettem a negyedelt sült fügéket és megszórtam a pisztáciával. Meglocsoltam a megmaradt vajas, bodzaszörpös keverékkel. Érdemes visszamelegíteni a füge sütésekor keletkezett szaftot is és azt is rácsurgatni a desszertre.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: instagram.com/Rizsazzunk_blog/

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!