Rizsázzunk!

Májusi zöldségtál

Évente nagyjából 3,7x használom az Ügyfélkapumat, így évente pontosan 3,7x vakarom a fejemet, amikor a bejelentkezési oldalon vagyok. Vagy a jelszó nem jut eszembe, ami a kisebbik dilemma, mert kérhetek újat emailben. Kicsit már el is kopott az Elfelejtett jelszó “gomb”. Vagy ami inkább jellemző, hogy a bejelentkezési nevemet sem tudom. És ez fájdalmas, mert ezt csak személyesen lehet elintézni.

Kaptam egy értesítőt, hogy  az apeh elkészítette az adóbevallásom tervezetét, és kíváncsi emberként érdekelt, milyen az, amikor az adóhatóság segít nekem, állampolgárnak. Igen ám, de jelszó és bejelentkezési név hiányában ezt soha nem tudom meg. Szóval a rendszer kivágott az ajtón, én meg mászhattam be a kormányablakon, hogy kikérjem a felhasználó nevet. Amikor megérkeztem, az első gondolatom az volt, hogy már megyek is. Csurig tele volt a váró. Aztán vettem egy levegőt és odamentem a sorszámos automatához. Ott állt Károly, a sorszámok őrzője, aki 8 óra 45 perc 21 mp-kor megnyomta nekem a megfelelő gombot, és kíméletlenül tájékoztatott, hogy minimum másfél órás várakozási idővel számoljak. Itt újra megfordult a fejemben az, hogy akkor én mégis csak megyek. Inkább. Adóbevallás ide vagy oda, én ezt nem várom meg. A reggeli kávémat sem ittam meg, tikkelés lesz a vége.

Végül 22,8 perc alatt végeztem, amit szerintem csak annak köszönhetek, hogy nagyon gyorsan végezni akartam, na meg az egyetemes jóakarat  iránti mély elköteleződésemnek és a szorgos mormolásnak. Azért ennyi idő alatt is láthattam a mártix működését, és csodáit… Jobb rajta kívül lenni, mint benne.

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 15 perc

 

Hozzávalók (nekem):

2 vékony szál újhagyma

1 nagy marék nagyon apró parázskrumpli (mogyorónyik)

6-8 szál vékony zöld spárga

3-4 db bébi cukkini (5-6 centisek)

1 (esetleg 2) púpozott ek. mascarpone

1 ek. magos mustár

3-4 db kisebb ecetes uborka + 1 kis löttyintésnyi a levéből

só, bors

1 tk. citromlé

1 nagy csokor friss kapor

olívaolaj

A parázskrumplikat, a zöld sprágákat és a bébi cukkiniket megmostam, hagytam száradni őket. Megmostam, megszárítottam és finomra aprítottam a kaprot.

A mascarponét kikevertem a mustárral, sóval borssal, 1 tk. kaporral és az apróra kockázott ecetes uborkával.

Egy serpenyőt hevíteni kezdtem. Felkarikáztam az újhagymát, nagyobb darabokra vágtam a cukkinit, a spárga végeket lepattintottam, majd kb. 1 – 1,5 centis darabokra törtem. A fejüket félretettem. Olívaolajat öntöttem a serpenyőbe. Az újhagymát a forró serpenyőbe tettem, sóztam és 1 percig közepes lángon pároltam. Hozzáadtam a megmosott és megszárított nagyon apró parázskrumplikat, sóztam és fedő alatt főzni/sütni kezdtem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Nagyjából 8-10 perc után ez az apró krumpli fogkeményre puhult, így hozzáadtam a cukkinit és a spárgát is. Megszórtam egy jó nagy csipet aprított kaporral. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével. További 4-5 percig sütöttem az egészet, fedő alatt. Amikor elzártam a tüzet, megszórtam a maradék kaporral. A mustáros mascarponéval tálaltam és ettem.

Nekem most nem hiányzott hozzá semmi, de főzhetünk hozzá mondjuk kölest. Vagy rizst. Vagy ehetjük buggyantott tojással is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Fetás-görög joghurtos sült zöldségek

Van az úgy, hogy előny a feledékenységem. Most éppen egy kiadós, isteni ebédet köszönhetek neki. A múlt héten vásárolt, de elfelejtett cékla, krumpli és édeskrumpli ma nagyon jól jött.

Most pedig megyek és lefojtom néhány kanál nutellával, amit még múlt héten vett nekem Zoli, egy olyan nap végén, ami ment volna a levesbe, ha nem kapok tőle egy nagy üveg nutellát…

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 30-40 perc sütőtől függően

(20-25 perc után érdemes ellenőrizni a krumplikat)

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek1

 

Hozzávalók (1, esetleg 2 főre, de akkor már kell mellé mondjuk egy grillsajt is):

2 nagyobb édeskrumpli

2 közepes krumpli (Agata vagy sárga héjú krumpli)

3-4 db kisebb cékla

olívaolaj

frissen tekert bors

szárított rozmaring

szárított majoránna

1 kis fej lilahagyma

a tetejére:

4 ek. sűrű görög joghurt

pár csepp (vagy ízlés szerint) citromlé ízlés szerint

csipet só és néhány tekerésnyi bors

feta morzsolva

pirított tökmag

Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, légkeverésen.

A zöldségeket alaposan megmostam, papírtörlővel szárazra töröltem. A krumplikat és az édeskrumplikat tűzálló kerámiatálba tettem. Meglocsoltam olívaolajjal, mindenhol sóztam, borsoztam és megszórtam őket a szárított zöldfűszerekkel. A céklákat félbevágtam, alufóliára tettem őket, a krumplikhoz hasonlóan fűszereztem, mellé tettem a négy darabra vágott lilahagymát. Becsomagoltam és a kerámiatálba tettem a krumplik mellé.

Sütőben kb. 40 perc alatt megsütöttem a zöldségeket. Az utolsó 5 percbe grill fokozaton kicsit pirítottam  őket. 20-25 perc elteltével beleszúrtam a krumpliba és az édeskrumpliba, ha már puha, vegyük ki,  csak a végén tegyük vissza a cékla mellé grillezni. A céklához képest hamarabb puhulnak, érdemes figyelni rájuk. A cékláról lehúztam a héját, de a krumplikról nem.

Amíg a zöldségek sültek, kiveretem a görög joghurtot a citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal. A fetát nagyonn darabokra morzsoltam. A tökmagot száraz serpenyőben megpirítottam.

Tálaláskor a zöldségek tetejére kanalaztam a joghurtból, a morzsolt fetából és a pirított tökmagból és végül meglocsoltam azzal a fűszeres olajjal, ami a zöldségek alatt megmaradt a kerámiatálban.

Facebook: Rizsázzunk!

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek3

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek2

Kovászosuborka-rizottó

Nincs történet. Csak egy recept és a képek egy hirtelen felindulásból elkészített kajáról.

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: kb. 30 perc (a barnarizsnek hosszabb a főzési ideje)

kovaszos_rizotto_merge4

 

Hozzávalók (nekem, azaz 1 főre):

8-10 dkg rizs (arborio, de én most barnából csináltam, ez volt itthon)

fél fej lilahagyma

1 + 1 tk. vaj

1 vékony szál sárgarépa

0,5 – 1 dl kovászos uborka lé

1 kis db kovászos uborka

1 kis db kovászos cukkini

1 csipet só

1 nagy csipet fehérbors

1 ek. friss csombor

1 jó nagy csipet szárított majorána

3-4 dl zöldségalaplé vagy víz

1 tk. citromlé

1 ek. reszelt parmezán

a tetejére:

kevés vékonyan felcsíkozott nyers sárgarépa

2-3 db zöld olívabogyó

1 tk. érettebb juhtúró

A rizst kimértem, átmostam és hagytam száradni. Felaprítottam a lilahagymát, felkockáztam a kovászos uborkát és a kovászos cukkinit. Vékonyan felcsíkoztam a sárgarépát.

Egy közepes lábast hevíteni kezdtem, beletettem a vajat és amikor felforrósodott, rátettem a lilahagymát. Üvegesre pároltam. Ezután ment rá a rizs. Pár perc alatt ezt is üvegesre pirítottam, majd hozzáadtam fél dl kovászos uborka levet. Hagytam, hogy a rizs felszívja a levet, ekkor csipet sót és fehérborsot adtam hozzá. Adagolni kezdtem az alaplét. Mindig csak egy merőkanállal, a következőt csak akkor adtam hozzá, amikor az előzőt már felszívta a rizs. A sárgarépát is beletettem, amikor a rizs már felszívta a második merőkanál alaplét. Fűszereztem a csomborral és a majoránnával.

Amikor a rizs fogkeményre főtt, belekevertem citromlevet, a felkockázott kovi ubit és cukkinit és ha nem elég kovászos az íze, a maradék kovászos uborka lét. 1 tk. vajjal és 1 ek. reszelt parmezánnal ízesítettem.

A tetejére kevés nyers sárgarépát, zöld olívabogyót és 1 tk-nyi juhtúrót tettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

kovaszos_rizotto_jav4

kovaszos_rizotto_jav1

Mustáros töltött karalábé

Az én nagymamám főzte a világ legfinomabb töltött karalábéját. Meg persze a legjobb vasárnapi húslevest, és ő készítette a legtutibb csirkepaprikást is. És a karfiolos fasírtot is. Közben pedig mesterien morgott, zsémbelt, és folyton panaszkodott, mennyire fáj a lába és neki mennyi baja van. De mindig megfőzte azt, amit kértünk, akár 3 félét is. Mert ő ilyen volt, így szeretett. A főztjével. Hiányzik. Na, tessék, most meg párás lett a szemem.

Előkészítés: 20 perc

Főzési idő: a karalábétól függően kb. 30 perc

toltott_karalabe_merge

 

Hozzávalók (4 főre):

4 db zsenge karalábé (a zöldjével együtt)

a töltelékhez:

1 kg darált hús

4 bőséges ek. orda

5 szál újhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

2-3 ek. dijoni mustár

a karalábé levelek közül a zsengék finomra vágva

a főzéshez:

a nagy karalábélevelek

víz, amennyi 2-3 ujjnyira ellepi

citromlé, ízlés szerint

1-2 ek. nádcukor

2 dl tejszín

1 ek. étkezési keményítő (elhagyható)

Összeállítottam a húsgombócokat, a hozzávalókat alaposan összegyúrtam és félretettem pihenni, amíg előkészítettem a karalábékat.

A karalábékat meghámoztam és kivájtam. A fazék aljába tettem a megmosott nagy karalábéleveleket, megtöltöttem a karalábékat a fűszeres hússal és a kivájt karalábé darabkákkal együtt a fazékba tettem mindent. Felöntöttem annyi vízzel, amennyi bőségesen ellepte. Sóztam, borsoztam. Jó közepes tűzön kb. 30 perc alatt készre főztem. A töltött karalábékat kiszedtem, a tejszínt kikevertem a keményítővel és kevés forró főzőlével a hőkiegyenlítés miatt. A tejszínes keveréket hozzáöntöttem a főzőléhez, kevés citromlével és a nádcukorral ízesítettem még. A tüzet elzártam a fazék alatt. Végül visszatettem a karalábékat a szaftba.

Tálaláskor a kis karalábé darabokból és a szaftból is mertem a tányérra. Bőségesen.

Facebook: Rizsázzunk!

toltott_karalabe (0)

Vegyes zöldséges barnarizs

Van az életnek (a Jóistennek, univerzumnak, stb., kinek-kinek a saját gusztusa szerint…) humora, és még annál is konkrétabb jelzései. Engem megkínált egy közepes intenzitású gyomorbajjal, egy kis étrendváltásra (is) kényszerített, amellett, hogy a fejemben viharos sebességgel kavargó túl sok dolog szanálására is rávezetett. A dolgok túlagyalása és az ettől való szorongás nem jó, a gyomornak különösen nem, érzékeny kis műszer. Nekem ez lett az Achilles-ínam, ha szarul van nincs jól, tudom, hogy igazából én nem vagyok jól… Ironikus, ugye? A főzés, az ételek, az alapanyagok, az ízek körül forog a szívem, lelkem, és épp ez lett a gyenge pontom. Sebaj, kinyitottam magam újabb főzési technikák és alapanyagok felé, folytatom a tanulást. 😉

Laktató, tápláló zöldséges egytálételt főztem, amiben a zöldségek dominálnak, a rizs inkább csak kötőanyag. Azért került rá egy kis kemény, érlelt kecskesajt is, ha már a sajt a másik nagy kattanásom.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 45 perc (a lassú főzés az egyik lényeg)

zöldseges_barnarizs

 

Hozzávalók (3-4 főre):

4 ek. barnarizs

3. ek recpeolaj vagy 1 púpozott tk. kókuszolaj

kis darab póréhagyma (kb. 10 centis a zöld végéből)

3 fajta sárgarépa (1 hagyományos, 1 világos sárga, 1 lila)

1 paszternák

2 kisebb krumpli

3 kisebb cékla

6-8 db közepes kelbimbó

3 nagyobb retek

1 kicsi padlizsán (tényleg a lehető legkisebb)

1 tk. halszósz/szójaszósz (elhagyható)

só, kevés frissen őrölt bors

1 ek. citromlé

1 mk. egész kömény

1 tk. szárított kakukkfű

2 tk. szárított majoránna

víz, amennyi ellepi

a tetejére:

mindegyik zöldségből nyersen egy kevés (a retekből és a kelbimbóból kicsik)

1 nagy csokor friss petrezselyemzöld vagy koriander

pirított dió és fekete szezámmag

kemény, érlelt kecskesajt

A rizst megmostam és hagytam lecsepegni. Meghámoztam és feldaraboltam a zöldségeket. A répákat és paszternákot karikára, a krumplit nagyobb kockákra, a céklát vékony csíkokra, a retket először félbe, aztán vékony szeletekre vágtam. A kelbimbókat egészben hagytam. Vékonyan felkarikáztam a póréhagyma zöld részét.

A wokot hevíteni kezdtem, beletettem a kókuszolajat és amikor már forró volt, beleszórtam a köményt és kipattogtattam. Hozzáadtam a póréhagymát. Kicsit sóztam és meglocsoltam a halszósszal. Amikor a póréhagyma megfonnyadt, ráöntöttem a megmosott, lecsepegtetett barnarizst. 4-5 perc alatt kissé megpirítottam. Elkezdtem hozzáadni a zöldségeket: a sárgarépákat, a paszternákot, a céklát, a krumplit. Elkevertem, 5 percig tovább pirítottam, majd hozzáadtam a vastagabb szeletekre vágott retket és az egész kelbimbókat. Sóztam, borsoztam, megszórtam majoránnával, kakukkfűvel, meglocsoltam a citromlével és alaposan elkevertem. Felöntöttem annyi folyadékkal, amennyi kb. 1 kisujjnyira ellepte. Fedő alatt közepes tűzön megpároltam.

Közben száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot.

A zöldséges rizs akkor van készen, amikor a zöldségek megpuhultak, de nem főttek szét, és a rizs is kb. fogkemény. Ha kell, fűszerezzük még sóval, borssal. Tálaláskor dekoratívan elrendeztem a rizses egytálételen a nyers zöldségeket és megszórtam a pirított magokkal és a kecskesajttal.

Facebook: Rizsázzunk!

zoldseges_barnarizs_2

Sütős marharagu

A varázsedényt általában Zoli használja. Úgy alakult, hogy a slow cooking mozgalom nála összpontosult. És most, hogy ellátogattunk vidékre magukat önként száműző költözött barátainkhoz, ő akart valamit villantani, az ő barátjának. Aki az én barátnőm férje és ők, ketten csak sokkal később lettek barátok az én férjemmel (játszótérről épp meglógó apukák: megiszunk egy fröccsöt a Laza Pipában? khm… ennyi!), mint ahogy mi barátnők lettünk a barátnőmmel (hetekig kerülgettük egymást és még utána is csak a keresztneveinket tudtuk, de telefonszámot már cseréltünk egymással…).

Na, szóval, az ilyen csiga lassan főzött, egy-edénybe-bele-mindent-és-mehet-a-sütőbe kajákkal nagyon jól boldogul, sőt, vagyis inkább embertelenül jól csinálja. Mellesleg nekünk, csajoknak is ízlett, de most nem ez volt a lényeg, hanem az, hogy villanthasson az ő barátjának. Aki megdícsért minket, amiért ilyen ügyesen használjuk az ő piros slow cooker edényét, ami igazából a miénk volt, csak ő azt hitte, hogy az övé, amit a második és jelenlegi anyósától kapott. De nem, mert ez a miénk volt, amit Zoli a második és jelenlegi anyósától, vagyis az én anyukámtól kapott. Na, végeztem. Puszi. 😉

Előkészítés: kb. 20 perc

Sütési/főzési idő: kb. 3,5 óra

olivabogyos_gyöngyhagymas_marhalabszar (2)

 

Hozzávalók:

4 nagy szelet csontos marhalábszár

5 nagy sárgarépa

4 nagyobb gerezd fokhagyma

5 babérlevél

4 fej shitake gomba

2 nagyobb fej barna gomba (pl. csiperke)

1 bögre fekete olívabogyó (magozott)

1 bögre gyöngyhagyma

kb. 5 dl vörösbor

víz vagy zöldég/húsalaplé, amennyi épp ellepi a ragut (esetleg maradék húsleves)

só, bors

kevés liszt a húshoz

Pucoljuk meg a sárgarépákat, vágjuk 5-6 centis darabokra. A fokhagymát is pucoljuk meg, aprítsuk finomra. A nedves szivaccsal megtörölt gombákat vágjuk negyedekbe.

A csontos marhalábszár szeleteket mossuk meg, papírtörlővel töröljük szárazra, sózzuk, borsozzuk mindkét oldalukat, végül forgassuk lisztbe. Forrósítsunk fel egy vastag aljú öntöttvas edényt, olyat, aminek fedele is van. Öntsük bele az olívaolajat. A forró olajon oldalanként pár perc alatt süssünk kérget a hússzeletekre. A húst szedjük tányérra. Öntsük a vörösbor egy részét az edénybe és lazítsuk fel a lesült pörcöt. Adjuk hozzá a finomra aprított fokhagymát, a sárgarépát és a babérleveleket. Tegyük az edénybe az elősütött húzokat és a negyedelt gombákat is. Sózzuk, borsozzuk, öntük bele a maradék vörösbort és az egészet engedjük fel annyi vízzel/alaplével/húslevessl, amennyi éppen csak ellepi. Tegyük rá a fedőt és rakjuk be a sütőbe, amit kapcsoljunk be 150 fokra, alsó-felső sütéssel. Így süssük 3,5, akár 4 órán át. 3 óra elteltével kóstoljuk meg a szaftot és ha szükséges, sózzuk, borsozzuk. Tegyük vissza a sütőbe még kb. fél órára.

Friss kenyérrel, vagy szerecsendiós krumplipürével együk. Szerintem egy könnyű citromos öntettel lecsurgatott kakukkfüves fehérbab-saláta is jól menne hozzá. Zoli szerint meg nem.

Facebook: Rizsázzunk!

olivabogyos_gyöngyhagymas_marhalabszar (1)

Brassica árpa

A brokkoli és közeli rokonai, mint a karfiol is, a brassica nemzetség tagjai. Csupa pöffeteg tartozik ide, mint a karalábé, a bimbós kel, vagy a fejes káposzta. Én meg a darabokban hagyott zöldségek nagy mestere vagyok. Egy kis sárgarépa innen, egy kis karalábé onnan, a karfiolból is marad néha, meg a brokkoliból. És így tovább, és így tovább…

Karfiolt és brokkolit mentettem tegnap. Kicsit túltoltam az utóbbi napokban a húsféléket, és egyébként is hétfő van, ami húsmentes. Az árpa pedig egy eléggé jó gabona, úgyhogy szépen visszavezetem a kamrapolcunkra.

5 elemes étel, csupa csí, csupa egészség. 😉

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 15 – 20 perc

piritott_arpa_brokkolival_karfiollal (5)

 

Hozzávalók (1 főre):

néhány rózsányi brokkoli

néhány rózsányi karfiol

3 ek. olívaolaj

kevés póréhagyma

csipet só

2 ek. árpa

1-2 löttyintésnyi szójaszósz

kb. 2 dl zöldségerőleves (vagy víz)

fél zöld citrom leve

1 szelet friss gyömbér vékonyan felcsíkozva

1 nagy csipet őrölt fahéj

1 csipet egész római kömény

2-3 nagy csipet szárított majoránna

frissen tekert fekete bors

a tetejére:

durvára vágott pirított földimogyoró

3 szelet camember

kevés pirított zabpehely

1 tk. méz

Az árpát megmostam és hagytam lecsöpögni, száradni. Száraz serpenyőbe tettem a mogyorót és a zabpelyhet, és pár perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Félretettem.

Forrósítani kezdtem egy vastag aljú serpenyőt (öntött vas), olívaolajat öntöttem bele, amin egy csipet sóval és a római köménnyel enyhén megpároltam a póréhagymát. Ráöntöttem az árpát és erősebb lángon pár percig, sűrűn kavargatva, pirítottam. Rádobtam a brokkolit és a karfiolt, ezzel is pirítottam kicsit. Meglocsoltam kevés szójaszósszal, hozzáadtam a friss gyömbért, felöntöttem a zöldségerőlevessel és mérsékelt lángon, fedő alatt megpároltam, hogy a brokkoli és a karfiol kissé még ress maradjon. Az árpa szépen megpuhult.

A végén meglocsoltam kevés zöld citromlével, meghintettem kevés fahájjal, a majoránnával, elkevertem és erősebb lángon még egyszer lepirítottam.

Utolsó lépésként száraz, forró serpenyőben éppen csak megolvasztottam a camembert, hogy még ne nyúljon teljesen. Tálaláskor az egészet megszórtam zabpehellyel, durvára vágott pirított mogyoróval és rátettem a sajtot. Csurgattam rá egy kevés mézet és megettem.

Facebook: Rizsázzunk!

piritott_arpa_brokkolival_karfiollal (6)

Nyári káposzta húsgombóccal

Ha nyár, akkor buborékfújó, szivárványos pillangós gyűrű* és nyári káposzta. Az egyik pozitív hozománya a férjjel való életemnek, hogy vele együtt a kovászolt káposzta is megérkezett.

nyari_kovaszolt_kaposzta (1)

A hullámos szélű fehér tányér és a cirádás üvegtálka mindenképpen megérdemel egy rövid megemlékezést, nem lehet elmenni mellettük szó nélkül… 😉

Egészen bő 8 évvel ezelőttig azt sem tudtam, hogy létezik ez a nyári káposzta. Én tökéletesen elvoltam a lassú vidéki életemben anyukám kovászos uborkájával. Tulajdonképpen pontosan úgy készül, mint a kovászos uborka, csak a kapor mellett egy jó nagy csokor friss csombort is teszünk hozzá. Talán még annyi a különbség, hogy kicsit kevesebb sót adunk a forró vízhez, mint az uborkánál. Általában 1,5 – 2 kilónyi gyalult káposztát használunk, nagyjából ennyi fér bele kényelmesen a többi cuccal és a sós vízzel együtt egy 5 literes üvegbe. Aztán, amikor a káposzta néhány nap múlva kellemesen kovászolódott már, de még egy kicsit roppanós, csomboros (borsikafüves) húsgombóccal rétegezve jól megfőzzük. Napokig tudjuk enni. Én hidegen is imádom.

A káposztát most a férj kovászolta, a húsgombócot és az összeállítást most én csináltam. És persze, hogy ezt az ételt sem lehet kis mennyiségben elkészíteni. Az egyik legjobb egytálétel kánikulában (is).

* Rozi szerint mindenképpen kellett a buborékfújója és a szivárványos pillangós gyűrűje (szinte fokozhatatlanul kislány…) a képre, attól lett igazán jó. 😉

Előkészítés: 2 – 3 nap kovászolás

Összeállítás + főzés: 10 perc + kb. 1 óra

nyari_kaposzta_husgomboccal_merge5

 

Hozzávalók:

1,5 – 2 kg nyári (kovászolt) káposzta

1 csokor friss csombor (borsikafű) vagy 1 ek. szárított

2 púpozott ek. min. 20%-os tejföl

2 ek. fehér tönkölyliszt a sűrítéshez (elhagyható)

a húsgombóchoz:

1 kg darált hús

2 egész tojás

1 nagyobb szikkadt zsemle vagy kb. ugyanakkora darab szikkadt kenyér + víz az áztatáshoz

1 nagy fej vöröshagyma

4 nagyobb gerezd fokhagyma

1 kisebb csokor friss csombor vagy 2 ek. szárított

2 bő tk. só

1 csapott tk. őrölt fekete bors

A kovászolt nyári káposztát kiszedtük az üvegből, átszűrtük. A levét is megtartottuk a benne lévőfokhagymákkal együtt. A káposzta egyik felét egy nagy cserépedénybe aljába tettem.

A húsgombóchoz mindent alaposan összegyúrtam. A kenyérdarabot vízbe áztattam, majd amikor már jól megszívta magát vízzel, alaposan kicsavartam és azt is a húshoz adtam. Tisztességesen eldolgoztam a húsmasszában.  Nagyobb tojásnyi gombócokat formáztam belőle, majd a cserépedénybe tettem mindet a káposztára. Rászórtam a maradék káposztát és felöntöttem annyi káposztalével, ami bő 1 ujjnyira ellepte. Ha túl sósnak, savanykásnak érzitek a káposzta levét, egy részét helyettesíthetitek vízzel.

Hideg sütőbe tettem és 180 – 200 fokon összefőztem, amíg a húsgombócok is mind megfőttek. Nagyjából 1 óra alatt elkészült. A tejfölt elkevertem egy kevés forró káposztalével, majd az egészet visszaöntöttem az edénybe és jól elkevertem.

Kevés extra tejföllel és friss kenyérrel ettük.

Facebook: Rizsázzunk!

nyari_kaposzta_husgomboccal (18)

nyari_kaposzta_husgomboccal (12)

 

Tarhonya rizottó spenóttal és erdei gombával

Délután fél 5 körül valahol Budapesten. Tegnap…

– Zöld spárgás rizottó jó lesz vacsira?

– Jó bizony.

– Oké, akkor veszek rizottó rizst és spárgát is.

– Rizs van otthon.

– Jó, akkor csak spárgát.

1 órával később valahol otthon…

– Nem volt spárga, de kaptam friss spenótot. Spenótos rizottót főzök, van még a fagyasztóban eredi gomba, azt is beleteszem.

– Jó.

– Oké, nincs itthon rizottó rizs, tarhonyát kapsz drágám. De a spenót és az erdei gomba marad.

– Jó.

Nagy volt az ellenállás, ugye? 😉

Ennyire sikerült összehozni tegnap azt, amit eredetileg elképzeltem. Kicsit borult a terv, mert már nem volt kedvem tovább vadászni se zöld spárgára, se rizottó rizsre… Így legalább ürítettem a fagyasztót és csináltam helyet a friss, idei erdei gombának. A tarhonya meg tuti, mint rizottó. A tarhonya egyébként is jó.

Próbáljátok ki, jó lesz.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: kb. 20 perc

tarhonya spenottal erdei gombaval_merge_1

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

kb. 20 dkg tarhonya (nem úttörőgombóc, TARHONYA!)

3 vastagabb szál újhagyma

2 nagyobb gerezd fokhagyma

3 nagy marék fagyasztott erdei gomba (vargánya, rókagomba, pereszke, őzlábgomba)

3 ek. olívaolaj

1 dl száraz fehér bor

5 – 6 dl zöldségalaplé vagy víz

kevés friss piros chili aprítva

só, bors

fél zöld citrom leve

frissen reszelt szerecsendió

3 – 4 nagy marék friss spenót

1 marék reszelt parmezán vagy parmezán jellegű sajt

1 nagy diónyi vaj

Megpucoltam és vékonyan felszeleteltem az újhagymát és a fokhagymát. Egy magasabb falú serpenyőt hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam az újhagymát, kicsit sóztam és közepes lángon megdinszteltem. Amikor a hagyma megpuhult, hozzáadtam a fokhagyma felét. Fél perc után a serpenyőbe tettem a gombát és a közepesnél kicsit erősebb lángon pirítani kezdtem. Rendszeresen megkevertem. Amikor a gomba szép aranybarnára pirult, hozzáadtam a tarhonyát és pár perc alatt átpirítottam. Felöntöttem a zöld citrom levével és a fehér borral, rádobtam a chilit is. Amikor a citromlé és a bor is elsistergett, elkezdtem adagolni az alaplevet/vizet. Mindig csak egy merőkanállal adtam hozzá, kevergettem és csak akkor öntöttem hozzá a következő adagot, ha az előzőt már beszívta a tarhonya. Kóstolgattam, sóztam, borsoztam. Az utolsó adag alaplével együtt a maradék fokhagymát is belekevertem.

Amikor a tarhonya már al dente volt, frissen reszelt szerecsendióval fűszereztem. megszórtam a parmezánnal, beletettem a vajat és alaposan elkevertem. Elzártam a tüzet a serpenyő alatt és belekevertem a friss spenótot.

Tálaláskor megszórtam még egy kevés parmezánnal és friss chili szeleteket tettem rá.

Facebook: Rizsázzunk!

tarhonya spenottal erdei gombaval 2_

tarhonya spenottal erdei gombaval 3

Pirított parázskrumpli sült fokhagymás joghurttal

Két dologból szoktam tudni, hogy tényleg tavasz van. Az egyik, hogy üzembiztosan tüsszögni kezdek. A másik meg az új krumpli. A tüsszögéstől most morcos lettem, azt gondoltam, a mindenféle téli belső munkák hatására eltűnik az allergia is. Hogy milyen ügyes vagyok, meg hatékony. Hát egy frászt, nem ment sehova. Vagy csak én vagyok türelmetlen, szokás szerint, és nem bírom méltósággal kivárni, hogy az egész megérkezzen és beépüljön. Mondjuk ettől még ügyes vagyok, és hatékony is. Viszont marad a további szorgos munka…

Ami pedig a parázskrumplit illeti. Szóval, nem vagyok nagy krumpli barát. Nem azért, mert közerkölcsbe ütköző sült krumplit enni, mert egészségtelennek kiáltották ki, vagy mert a keményítőtartalma így, meg úgy. Néha eszem olyat is. És jó krumplipürét is, sok vajjal. De igazából nem szeretem annyira a krumplit. Az ilyenkor tavasszal megjelenő újkrumpli viszont valami egészen más. Zsíron sütve, kicsit lepirítva, sok, vagy még egy kicsit annál is több petrezselyemzölddel maga a tökély.

(A család kevésbé megengedő, “hús nélkül nincs élet” vonalának csirkecombokat is sütöttem, tepsiben. Tettem melléjük egy egész fej fokhagymát félbevágva, a krémesre sült fokhagymagerezdeket pedig a görög joghurtba kevertem.)

Előkészítés: nincs 10 perc

Sütési idő: kb. 15 perc

citromos_petrezselymes_parazskrumpli (10)

 

Hozzávalók:

1 – 1,5 kg apró parázskrumpli
2 púpozott ek. kacsazsír
frissen tekert bors
jó nagy csipet só (ha kell, több is lehet)
1 NAGY csokor friss petrezselyemzöld
egy kisebb citrom felének a leve

1 fej héjában sült fokhagyma

2 – 3 dl görög joghurt (vagy lecsöpögtetett natúr joghurt)

1 ek. citromlé + a citrom reszelt héja (ha kezeletlen)

só, bors

repceolaj (a semleges íze miatt)

A parázskrumplikat bő vízben alaposan megmostam és átdörzsöltem egy tiszta konyhai szivacs dörzsis felével. Konyharuhára borítottam és szárazra töröltem a krumplikat.

Egy nagy, magas falú serpenyőt (aminek fedője is van) jól felhevítettem. Amikor kellően forró volt, beletettem a 2 ek. kacsazsírt és hagytam elolvadni, felhevülni. Nagyjából 1 perc alatt a zsír is forró lett, rádobtam a krumplikat, gyorsan sóztam, borsoztam és azonnal lefedtem. 2 – 3 percig ezen a magas hőmérsékleten pirítottam, időnként megráztam a serpenyőt. Kissé mérsékeltem a lángot és 10 – 15 perc alatt megsütöttem. Időnként alaposan átrázogattam a serpenyőt, de a fedőt nem vettem le.

Közben megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. Kikevertem a joghurtot az olajjal, a sóval, borssal, a citromlével és az összepasszírozott sült fokhagymával.

10 perc elteltével ellenőriztem a krumplit, egy nagyobb darabot kivettem és megkóstoltam. Kellett még pár perc, hogy puha legyen mind. Meglocsoltam a citromlével és még egy csipet sót tettem rá. A végén, az utolsó 1 percben erősítettem a lángon a serpenyő alatt és rápirítottam még egyet a krumplikra. Elzártam a lángot a serpenyő alatt és a krumplira szórtam a friss, illatos petrezselyemzöldet.

Extra citromgerezddel és petrezselyemzölddel tálaltam. Mellé/rá/hozzá sült fokhagymás joghurtot adtam.

Facebook: Rizsázzunk!

citromos_petrezselymes_parazskrumpli (9)

citromos_petrezselymes_parazskrumpli

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!