Rizsázzunk!

Eco style szamócás quiche

Történt egyszer, hogy cikket írtam egy olyan bisztróról, ahol mosogatás helyett megettem a tányért az étkezés végeztével. Megvan ez már vagy 2 éve. Azóta hol itt, hol ott, de valamilyen ciklikussággal egymásba botlottunk Zsuzsával, a bisztro tulajával, aki azóta a fenntartható catering elkötelezett képviselője lett. Zsuzsa ehető tányérok (meg lebomló tányérok, evőeszközök, poharak, szalvéták, szemeteszsákok) forgalmazásával foglalkozik. Respekt! No, ezekből az ehető tányérokból sorakozik most nálam vagy egy tucatnyi, hogy kezdjek velük valamit. Szóval, most ott tartunk, hogy featuring van. Rizsázzunk ft. Eco-catering.

És mivel épp fürdünk a zamatos szamócában, egy szamócás – bazsalikomos édes quiche-t sütöttem az első tányérban a tucatnyiból. A lenti receptben egy hagyományos pite formához szabott mennyiségeket adtam meg. A képen látható ehető tányérban sütött mini quiche kb. 18-20 centis és epres bazsalikomos álnéven fut…

Előkészítés: 15 perc + 30 perc hűtés a tésztának

Sütési idő: 15 + 15 + 30-35 perc

 

Hozzávalók (kb. 25 centis lapos pite formához):

a tésztához:

25 dkg liszt

csipet só

12,5 dkg hideg vaj

kb. 75 ml hideg tej

1 csomag vaníliás cukor

a töltelékhez:

1 jól megtömött csésze mascarpone (kb. 30 dkg)

1 dl zsíros tejszín

1 egész tojás

1 csapott ek. liszt

1 kezeletlen citrom reszelt héja

1 csomag vaníliás cukor

néhány ek. jó minőségű méz (ízlés szerint)

citromlé (ízlés szerint)

2-3 ek. finomra vágott friss bazsalikom

1 rebarbara megpucolva és vékonyan felszeletelve

10 – 12 szem szamóca

A rebarbarát megpucoltam és vékonyan felkarikáztam. Egy kis tálkába tettem, megszórtam 2 tk. cukorral és hagytam állni. A szamócákat megmostam, félbevágtam és hagytam száradni.

A tésztához a lisztet a sóval egy nagy tálba szitáltam, vagy egyenesen a konyhai robotgép táljába. Gyorsan összekevertem. Hozzáadtam a hideg, felkockázott vajat és röviden összedolgoztam, hogy finom zsemlemorzsa állagú legyen. Ezután apránként hozzáöntöttem a tejet, amíg a tészta éppen, hogy összeállt. Ezután lisztezett deszkára borítottam, és kissé átgyúrtam. Gombócot formáztam belőle, és fóliába csomagolva bő fél órára a hűtőbe tettem.

30 perc után bekapcsoltam a sütőt 175 fokon, légkeverésen (gázsütőn 2-es fokozat). Enyhén lisztezett deszkán/pulton vékonyra és kb. köralakúra nyújtottam a tésztát (kb 4-5 mm), majd egy kb. 25 centis piteformába tettem a tésztát. A szélét szépen elegyengettem, a felesleget leszedtem. A tésztát lefedtem alufóliával, sütő gyöngyöket tettem rá (ha nincs, a lencse is tökéletes), és vakon elősütöttem. Fóliával 15 percig, majd fólia nélkül 10-15 percig, amíg kapott egy kis színt a tészta.

Amíg a tésztát elősütöttem, összeállítottam a tölteléket. Egy keverőtálban alaposan kikevertem a mascarponét a tojással, , a tejszínnel, a citromhéjjal, a citromlével, a vaníliás cukorral és a mézzel. Hozzákevertem a finomra aprított bazsalikomot is.

Amikor a tészta megsült, elrendeztem a rajta a lecukrozott rebarbarát. Lassan, óvatosan ráöntöttem a mascarponés keveréket, a tetejére. Óvatosan a forró sütőbe tettem és kb. 35 perc alatt szépségesen aranybarnára sütöttem. Ekkor még kissé folyósan lágy lehet a közepe, ezért hagyjuk teljesen kihűlni. Mire kihűl, vághatóra szilárdul a töltelék.

Lágyan felvert tejszínhabot és még néhány szem friss szamócát adhatunk hozzá.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Citromfüves epres sárgadinnye leves

Régi kedves lengyel jó barátom továbbáll, 15 év után elköltözik az országból. Na ja, szólhattak neki, hogy ne vegye el a magyartól a munkát…Tegnap búcsúztattuk, hüppögve, röhögve. Évekig nem láttuk egymást, másfelé sodort minket az élet, pedig volt olyan időszak, amikor majd 7×24-ben együtt lógtunk. Igaz, ez közel 10 éve volt, akkor még bírtuk az őrületes tempót, no meg vágytuk is. Aztán hosszú ideig semmi. Szűk 2 éve újra találkoztunk, most meg jól elköltözik, ráadásul baromi messzire. És még a bokámat is meggyötörtem tegnap, sikerült rándítani rajta egyet egy rossz lépésnél. Külsérelmi nyom nincsen, nem is púpos, meg vizenyős, csak fáj.

De hogy ma milyen embertelen meleg volt, azt csak rettegve mondom ki. 1 óra alatt megszáradtak a kiteregetett ruhák. Árnyákban. Le is ment 3 adag mosás, most lógathatom a fájós bokámat. Ovi után fagyiztunk egyet Rozival, árnyákról árnyékra elcsúsztunk 50 ++++++++++ faktoros naptejért a patikába. Ott kisebb sokkot kaptam, amikor a patikus közölte, hogy a gyereknek való, eddig használt és jól bevált naptej árát duplázta a gyártó (7090 Ft-ra!!!), ezért már nem is tartanak olyat, mert senki sem veszi. A pofám leszakadt Elképesztő.

Ilyen melegben semmi olyan nem történhet, amihez a tűzhely és/vagy a sütő kellhet. Esély nincs rá. Tényleg. Viszont az esti kertészkedés után, szutykos kézzel, üvegből a hideg, nyers gyümölcsleves eléggé jól esett.

Most pedig azon tekergek, hogy locsoljak vagy sem, lesz-e eső vagy sem…?

Elkészítés: kb. 5 perc

epres__citromfuves_sargadinnye_leves (4)

 

Hozzávalók:

1 kicsi sárgadinnye

6 – 8 szem nagyobb eper

3 – 4 ek. görög joghurt

víz

1 vanília rúd kikapart magja

0,5 – 1 dl bodzaszörp (elhagyható)

1 zöld citrom leve

2 kis ágnyi friss citromfű levél

1 csipet só

A dinnyét kettévágtam, kimagoztam. Az epret megmostam, kicsumáztam. Leöblítettem a citromfüvet is. Minden hozzávalót a botmixer edényébe tettem, alaposan összeturmixoltam. Lefedve hűtőbe tettem, aztán behűtve, jó hidegen megettük. Vagy inkább megittuk.

Hűtés előtt kóstoljatok és ízesítsétek még nyugodtan, ha kell. Ha nem tesztek bele bodzaszörpöt, érdemes pótolni az édességét kevés mézzel.

Facebook: Rizsázzunk!

epres__citromfuves_sargadinnye_leves

epres__citromfuves_sargadinnye_leves (2)

Eper - zöld spárga - brie saláta

Nincs történet, csak ez a saláta. Ha csak az nem, hogy fülférgem van és tegnap dél óta megy végtelenítve a fejemben az, hogy epersali, epersali, hű de finom… És képtelen vagyok szabadulni tőle.

Hajrá! Van még eper és zöld spárga is. Aztán már csak száraz kenyeret eszünk, vízzel. 😉

Elkészítés: kb. 10 perc

epres_spargas_salata_merge3

 

Hozzávalók (1 főre):

5 szem eper

6 – 8 szál zsenge zöld spárga

1 – 2 nagy marék zöld saláta

néhány szelet lágy brie sajt

2 – 3 vékony szelet sonka (prosciutto, pármai, feketeerdő, iberico), de el is hagyható

1 tk. pirított fenyőmag vagy pár szem pirított dió

1 tk. pirított szezámmag

1 ek. dióolaj vagy 1 ek. olívaolaj

1 – 2 ek. balzsamecet

1 tk. méz

kevés frissen tekert bors (3 – 4 tekerés a borsőrlőn)

1 közepes csipet chili pehely (elhagyható)

Megmostam az epret és a spárgát. Félretettem száradni őket.

Száraz serpenyőben pár perc alatt illatosra, világos aranybarnára pirítottam a magokat. Tányérra szórtam őket és hagyta kihűlni. Az epret kicsumáztam és 4 felé vágtam. A spárgák végét letörtem, a szálakat pedig kb. 2 centis darabokra törtem. Vágtam 3 szelet brie sajtot.

Mindent egy tányérra halmoztam és meglocsoltam az olajjal, a mézzel és a balzsamecettel. Megszórtam kevés frissen őrölt borssal és egy nagy csipet chili pehellyel. Az egészet jól összeforgattam. A salátára tépkedtem nagyobb darabokban a sonkát, a tetejére fektettem a sajtszeleteket és megettem.

Az olajat, a balzsamecetet és a mézet egy kis tálkában is kikeverhetjük, és kóstolhatjuk, ha pedig valamelyik összetevőből kell még bele, pótolhatjuk. Ha valakinek hiányzik belőle a só, nyugodtan adjon hozzá egy csipetnyit.

Facebook: Rizsázzunk!

epres_spargas_salata_merge4 (2)

epres_spargas_salata

Az eper és a tízhúszharminc

Végre megint itt van az eperszezon. Még mindig nem az igazi, de valami elkezdődött. Egészen zamatos epret sikerült venni a piacon. Ez lett belőle.

Hozzávalók (kb. 26 centis tortaformához):

a tésztához:
10 dkg cukor
20 dkg vaj
30 dkg liszt
1 tojássárgája
csipet só
1 citrom héja
fél citrom leve
a tetejére:
50 dkg eper (fagyasztott eperrel is dolgozhatunk)
1 ek. házi vaníliás cukor (vagy 1 csomag bolti vaníliás cukor)
1- 2 ek. cukor (én nyírfacukrot használtam)
2 tojásfehérje
1 maréknyi szeletelt mandula
A sütőt előmelegítettem 175 fokra légkeverésen. Kivajaztam és kiliszteztem egy 26 centis tortaformát.
A lisztet és a cukrot egy nagy tálba mértem, hozzáadtam a csipet sót és a felkockázott vajat. Ujjbeggyel összemorzsoltam. Hozzáadtam a tojássárgáját és alaposan összegyúrtam. Belesimítottam a tortaformába és 20 percre a sütőbe tettem.
Ezalatt megmostam és kicsumáztam az epret, majd cikkekre vágtam. Félretettem. Pár perccel a tészta sütési idejének vége előtt kemény habbá vertem a 2 tojásfehérjét.
Amikor a tészta megsült, elrendeztem a tetején az epret, megszórtam a cukorral, majd óvatosan elterítettem rajta a tojásfehérje habot. Megszórtam a mandulával és újabb 20 percre visszatoltam a sütőbe. A mandula a végén szép, világos aranybarnára pirul.
Isteni, morzsás, omlós a tésztája, savanykás az epertől és a citromtól. Vanília fagyival vagy tejszínhabbal még jobb, de nélkülük is hamar elfogy.
tiz_husz_harminc_epertorta
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!