Rizsázzunk!

Instant forró csoki helyett...

…igazi forró csokoládé, ha már. És egy a világomat alapjaiban megrendítő felismerés 12 év után.

Az óvoda utcájában, kb. 240 méterre az ovitól, a túloldalon van egy cukrászda. Stratégiailag kiemelt helyen. Az utca pedig az ovitól hosszában és széltében is arrafelé lejt… Tavasztól őszig erőteljesebben.

Fagyi ott ilyenkor már nincsen. Végül is az egy cukrászda, nem fagyizó, tök egyértelmű.  De olyan kakaós csigát sütnek, amitől párás lett a szemem, igaz, 12 évembe telt, amíg 3 napja észrevettem, hogy van nekik. Szóval, a fagyi helyett most forró csoki van (3 féle), tasakos, porból. De főleg rettenet édes. Rozi ott hagyta, pedig neki van külön sütis és csokis gyomra is. Ami az édességekhez fűződő erős (szerintem akkut) vonzalomra utal.

Tegnap csináltam neki olyat, ami közelebb áll a valósághoz.

Abszolút hiánypótló recept következik. Piaci rést tömök be vele. 😉 😛

Előkészítés: 3-5 perc

Elkészítés: 5 perc

fahejas_szerecsendios_forrocsoki_merge3

 

fahejas_szerecsendios_forrocsoki5

 

Hozzávalók (1 adaghoz):

8-10 dkg jó minőségű étcsokoládé (min. 60%-os)

1 csapott ek. jó minőségű cukrozatlan kakaópor

2-3 dl teljes tej vagy gabonatej (én ezúttal mandulás rizsitalt használtam)

1 ek. lágy sötétbarna nádcukor (lehet több vagy kevesebb ízlés szerint)

csipet só

1-2 kicsi fahéjrúd

néhány csipet frissen reszelt szerecsendió

1 tk. puha vaj (vagy kókuszzsír)

A mandulás rizsitalt/tejet egy kis lábasba öntöttem. Hozzáadtam a fahéjrudat és a cukrot. Közepes lángon felfőztem, de nem forraltam. Beletördeltem az étcsokoládét, megszórtam a szerecsendióval és a csipet sóval. Belekevertem a cukrozatlan kakaóport és egy kézi habverővel alaposan elkevertem, amíg a csokoládé teljesen felolvadt. Ha szükséges, édesíthetitek még cukorral  vagy ha túl sűrűnek találjátok, hígíthatjátok kevés tejjel vagy vízzel. A végén 1 tk. vajat adtam hozzá, amitől még krémesebb és fényes lett.

Extra bűnként tejszínhabbal dúsíthatjuk. Én hétvégén azzal fogom inni. Ez már tuti.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

fahejas_szerecsendios_forrocsoki4

fahejas_szerecsendios_forrocsoki_merge1

 

Kakaós csiga ricottás olajos tésztából

Akármennyire, bármennyire is klasszisokkal jobb a mostani telefonom kamerája, a rendes fényképezőgépet nem pótolhatja. De a semminél több, amikor a teljes fotós pakkot otthon felejtem, és úgy utazom el hétvégére a hegyekbe.

Pénteken még selymes, lágy idő volt, aztán szombatra ránk szakadt az univerzum összes vize. Hajnalban elkezdte, és egészen este 7-ig szakadt az eső. Két öntudatos kis perszónával bezárva a házba (3 és 5 évesek és nagyon tudják, kinek mi a dolga 😉 ) egészen izgalmasnak ígérkezett a nap, de aztán végül simán ment minden. Néhány klasszikus cicaharcot leszámítva, angyaliak voltak. Ebben a néhány esetben pedig betömtem a szájukat kakaós csigával. 😉

Előkészítés: 10-15 perc

Sütési idő: amíg aranybarnára sül

IMG_20160716_141250

 

Hozzávalók (kb. 16 db):

25 dkg fehér tönkölybúza liszt

1/2 csomag (6 gr) sütőpor

csipet só

25 dkg ricotta

10 dkg cukor

1/2 dl tej

5 ek. olaj (semleges ízű, pl. napraforgó, repce)

a töltelékhez:

kevés olaj a tészta lekenéséhez

2 púpozott ek. kakaópor (nem Nesquick)

6 ek. cukor (lehet porcukor vagy nádcukor is)

1 tk. fahéj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A tepsibe sütőpapírt tettem. A kakaót összekevertem a cukorral és a fahéjjal.

A lisztet átszitáltam, hozzáadtam a sütőport és a sót. A ricottát alaposan eldolgoztam a cukorral, majd fokozatosan hozzáöntöttem a tejet és az olajat. Több részletben hozzáadtam a lisztet és összegyúrtam. Ha túl lágy a tészta (a ricottától lehet), adjunk még hozzá egy kevés lisztet.

A tésztát lisztezett gyúródeszkán kb. fél centi vékonyra kinyújtottam, vékonyan megkentem az olajjal, egyenletesen megszórtam a cukros, fahéjas kakaóval, végül szorosan feltekertem. Kb. 2 centi vastag szeleteket vágtam a tésztából, amiket a sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam. Világos aranybarnára sütöttem őket. Ne süssük túl, meg akkor kiszárad a tészta.

Aki szereti, szórja meg porcukorral a csigákat, amikor már kihűltek.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet: Házi Sajtkészítés c. könyv

kakaos_csiga1

Birsalmasajt

A Wikipedia, a szabad enciklopédia, szerint a birsalma sajt édes, sűrű, birsalmából készült desszert. Előkészítése nagyon egyszerű és mélyhűtés nélkül is több hónapig tartható, ezért hagyományosan az egyik legrégebbi édesség Magyarország területén. Méliusz Juhász Péter már 1578-ban leírta a birsalma sajtot és annak gyógyító tulajdonságait. Különösen magas a misztikus P-vitamin-tartalma, ami gátolja az öregedési folyamatokat, és elősegíti a C-vitamin hatásának kifejtését. És ami nagyon jó, hogy a C-vitamin kivételével, az összes benne található vitamin, ásványi anyag és rost túléli a főzéssel járó erőteljes hőkezelést.

Egyéb források arról is szólnak, hogy a spanyol gasztronómiában is stabil helyet foglal el. Az egyik fő specialitás. Karakteres, hangsúlyos sajtok mellé adják. A birsalma egyébként Magyarországra valószínűleg a Balkánon keresztül érkezett a Földközi-tenger keleti partvidékéről.

Előkészítés: a hámozás, kicsumázás/kimagozás

Főzési idő: kb. 30 perc + min. 1 óra

birsalmasajt (5)

 

Hozzávalók:

4 nagy birsalma

30 – 35 dkg finomítatlan nádcukor

5 egész szegfűszeg

3 egész szegfűbors

1 fahéjrúd

2 centis friss gyömbérdarab hámozva

fél zöld citrom héja

csipet só

víz

A birsalmákat megpucoltam, kicsumáztam és nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb lábasa tettem, felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyira ellepte. Hozzáadtam az egész fűszereket és a friss gyömbért. Fedő alatt puhára főztem, leszűrtem. Hagytam kicsit hűlni, botmixerrel pürésítettem és hozzáadtam a cukrot. Közepes tűzön, rendszeresen kevergetve, bő 1 óra alatt jó sűrűre főztem. Olyanra, ami nem folyt már le a fakanálról. Átlátszó fóliával kibéleltem egy formát és beleöntöttem a birsmasszát. Legalább legalább 1 hétre békén hagytam. 3-4 nap után átfordítottam, hogy az alsó fele is száradni tudjon. Ekkor már kivettem a formából, hogy minden oldala száradni tudjon. Fontos, hogy száraz helyen tároljuk.

Fóliába csomagolva nagyon sokáig eláll. Ha nincs szem előtt…

Keverhetünk bele diót, mandulát, készíthetjük zöld kardamommal és gyömbérrel, de fűszerek nélkül is isteni.

Facebook: Rizsázzunk!

Hajdinával töltött cukkini

Akármilyen meleg is volt, főtt ételt kívántam. Muszáj volt végre valami meleget is enni, napok óta nyers koszton éltem. Cukkinit szinte mindig tartok otthon, meg ilyen mindenféle gabonákat, hogy köles, rizs, hajdina.

Apa és lánya hazaértek a nyaralásukból, nekik darált hússal töltött padlizsánt is sütöttem, a hajdinával Zoli hadilábon áll, Rozinál meg éppen hangulat kérdése, hogy húsevő-e, vagy sem. Általában nem kér húst. Én meg jó ideje keveset eszem, mert nem kívánom.

A töltelék kísérlet volt, bejött. Fűszerezzetek bátran!

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: kb. 45 perc

hajdinaval_toltott_cukkini (13)

 

Hozzávalók (1 főre):

1 jó közepes cukkini

1 dl hajdina

3 ek. olívaolaj

1 kis fej lilahagyma

1 nagy gerezd fokhagyma

1 kisebb paradicsom

3 – 4 dl sűrű házi paradicsomlé (lehet több is)

só és frissen őrölt fekete bors

1 nagy marék aranymazsola

1 nagy babérlevél

1 ek. nádcukor

fél citrom leve és héja, ha kezeletlen a citrom

1 csokor friss petrezselyemzöld felaprítva

őrölt fahéj ízlés szerint

a tetejére:

morzsolt feta vagy valamilyen sósabb fehérsajt

a paradicsommártáshoz:

0,5 liter sűrű házi paradicsomlé

kb. 1 dl víz

só, bors

1 ek. balzsamecet

1 ek. nádcukor

1 csokor petrezselyemzöld felaprítva

A lilahagymát és fokhagymát megpucoltam és finomra aprítottam. Megmostam a petrezselyemzöldet, hagytam száradni. Egy serpenyőt felforrósítottam, beletettem a lilahagymát, egy nagy csipet sót adtam hozzá és 4 – 5 perc alatt a közepesnél kicsit erősebb lángon megdinszteltem. Hozzáadtam a fokhagymát, 1 percig pároltam, majd beleöntöttem a hajdinát, beletettem a megmosott egész paradicsomot, sóztam. Rendszeres kevergetés mellett nagyjából 5 perc alatt kissé megpirítottam. Felöntöttem a paradicsomlével, frissen őrölt borsot, babérlevelet és aranymazsolát adtam hozzá. Egy nagy csipet őrölt fahájjal fűszereztem. Lefedve, közepes lángon kb. 10 percig főztem. Belekevertem a nádcukort és a citromlevet. Ha úgy találjuk, túlságosan elfőtte a paradicsomlevet, adjunk még hozzá. Az a jó, hogy kellően szaftos, így a sütés nem lesz fullasztóan száraz a töltelék.

Közben a sütőt előmelegítettem 180 fokra, légkeverésen. A cukkinit megmostam, 3 centit levágtam a vékonyabb végéből és felkockáztam. A maradék cukkinit hosszában kettévágtam, a közepét kivájtam úgy, hogy maradjon egy kb. 1 centis pereme. A kivágott cukkini darabokat is felkockáztam.

A fahéjas, aranymazsolás, paradicsomos hajdinához kevertem a  a kivájt és felkockázott cukkinit és a felaprított petrezselyemzöld felét. Adtam hozzá még egy kevés őrölt fahéjat, a babérlevelet kivettem.A tölteléket a cukkinikbe halmoztam. Nyugodtan legyünk vele bőkezűek. A töltött cukkinik tetejére fetát morzsoltam és a forró sütőben kb. fél óra alatt készre sütöttem.

Amíg a cukkini sült, a paradicsommártáshoz a paradicsomlevet kevés sóval, borssal és a vízzel kb. a felére beforraltam. Hozzáadtam a balzsamecetet, a cukrot. Alaposan elkevertem, majd a végén beleszórtam a friss petrezselymet.

Tálaláskor a paradicsomszószból a tányérra kanalaztam, erre tettem a töltött cukkinit. A fetát el is hagyhatjuk

Facebook: Rizsázzunk!

hajdinaval_toltott_cukkini (14)

hajdinaval_toltott_cukkini (5)

Olívaolajos kakaós süti cseresznyével

Na jó, legutóbb azt mondtam, hogy az egyetlen étel, amiért 40 fokban is bekapcsolom a sütőt, az a nyári káposzta. És most mégis, megint használtam a sütőt. De megmagyarázom, jó okom volt rá, tényleg. Először is, a Mátrában vagyunk, a háznak közel 90 centi vastag fala van, a legelvetemültebb hőségben sem melegszik fel a ház 23 – 24 foknál többre. Még nyitott ajtónál, ablaknál sem. Aztán, a másik érv, hogy rengeteg cseresznye van itthon, szépek, ízesek, roppanósak, de nem győzzük enni. A harmadik nyomós érvem pedig az, hogy vasárnap van, zárva vannak a plázák, nem tudok shoppingolni. Így hát sütök, hogy jó feleség és anya legyek, összetartsam a családot, és egy finom süti mellett beszélgethessünk arról, amiről csak vasárnap lehet…

Engem is meglepetésként ért, de a süti bizony erősen hajaz egy jó sűrű csokipuding állagára. Megmondom őszintén, meglepett, mert inkább ilyenre számítottam, hiszen ez volt a kiindulási alap. De a zsíros görög joghurt szépen dolgozott és a végén nem is bántam meg, hogy így alakult. Ehhez meg kellett várni, hogy teljesen kihűljön, mert melegen, langyosan nem volt biztató. Rozi ugyanis a kakaó és a csoki ellenére visszadobta, hogy nem kell. Hidegen viszont két nagy kockát is megevett belőle. Nagyon ritkán improvizálok a sütikkel, kínosan kimérek mindent és tartom magam az előírásokhoz, maximum a fűszerezéssel variálok, de az alapanyagokkal szinte soha. Nem véletlenül, nehezen viselem a nem várt meglepetéseket…

Előkészítés: a cseresznye kimagozása + 15 perc az összeállítás

Sütési idő: 20 – 25 perc (tűpróbáig!)

olivaolaos_kakaos_suti_cseresznyevel (26)

 

Hozzávalók (kb. 15 cm x 22 cm-es tepsihez vagy egy kb. 23 centis piteformához):

25 dkg cseresznye (magozott mennyiség)

25 dkg tönkölybúza fehérliszt (vagy sima búzaliszt)

12 dkg finomítatlan nádcukor

1 csomag sütőpor

1 vanília rúd kikapart magjai

3 púpozott ek. cukrozatlan kakaópor

2 tk. őrölt fahéj

1 tojás

5 dl görög joghurt

1 dl extra szűz olívaolaj

csipet só

2 ek. reszelt citromhéj (zacskós szárított volt)

10 dkg étcsokoládé

a tetejére:

2 – 3 ek. finomítatlan nádcukor

1 nagy marék mandulapálcika vagy szeletelt mandula

magozott felezett cseresznye

A sütőt előmelegítettem 175 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

Az összes száraz hozzávalót egy nagy keverőtálba tettem és elkevertem. Egy másik nagyobb keverőtálban elkevertem a nedves hozzávalókat. Néhány részletben a tojásos, cukros masszához adtam a lisztes keveréket, majd a magozott felezett cseresznyéket és a felaprított étcsokoládét. Elkevertem. A masszát a tepsibe simítottam, a szélei felé kicsit magasabban, hogy a közepe is könnyebben megsüljön. A tetejét kiraktam a kimagozott, felezett cseresznyékkel, megszórtam mandulapálcikával és a végén nádcukorral. A tepsit betettem a sütőbe és kb. 35 perc alatt megsütöttem a sütit. Tűpróbával ellenőriztem. Sütőtől függően 25 – 35 perc lehet a teljes sütési idő, itt fapados sütőnk van, ebben mindent tovább kell sütni.

Tálaláskor megszórhatjuk kevés porcukorral. Mézzel és citrommal kikevert tejfölt vagy sűrű görög joghurtot adhatunk hozzá. Friss ribizlit is tehetünk mellé.

Facebook: Rizsázzunk!

olivaolaos_kakaos_suti_cseresznyevel (44)

 

olivaolaos_kakaos_suti_cseresznyevel (30)

 

Narancsos - fahéjas csigák

Ez a narancsos – fahéjas csiga jó kis ráérős hétvégi sütemény, de péksüti is lehet belőle egy hétköznapi reggelen (mondjuk nem hétfőn, amikor minden kaotikusabb a szokásosnál is…) Csak dagasszuk be előző este, hagyjuk egyet kelni, majd töltve, tekerve, szeletelve tegyük éjszakára hűtőbe, és másnap reggel bő fél óra alatt isteni házi péksüteményt tolhatunk a család elé. Aztán csak dőljünk hátra és zsebeljük be az elismeréseket, hogy megint milyen tuti háziasszonyok voltunk. És amíg kel a tészta, letudhatunk egy mosást/teregetést, de előtte leszedjük a szárítóról a ruhát és azonnal el is pakoljuk a szekrénybe, ahelyett, hogy a karosszékben gyűjtjük a ruhákat, abban reménykedve, hátha a saját súlyuk alatt kivasalódnak a cuccok. Ha valakinek ez összejött már hétközben úgy, hogy még aznap le is feküdt aludni, meséljen, hogy csinálja…

Egyébként egy tartalmas leves után bőven elég második fogásnak, és akkor a desszert is megvan.

Előkészítés: 15 perc
Kelesztés: 1 óra + 20 – 30 perc (vagy hideg kelesztés egy éjszakán át a hűtőben)
Sütési idő: kb. 30 perc

narancsos_fahejas_csigak

Hozzávalók:

a tésztához:

1 csomag szárított élesztő (7 gr)
fél csésze langyos narancslé
1/3 csésze cukor
1/3 csésze szobahőmérsékletű, puha vaj
2 nagy tojás
1 narancs reszelt héja
1 csapott tk. só
3 csésze liszt

a töltelékhez:

1/4 csésze apró szemű nádcukor
1 ek. őrölt fahéj

a narancsos mázhoz:

3/4 csésze porcukor
4 – 5 ek. narancslé

A frissen facsart narancslevet egy kis lábasban meglangyosítottam, amit egy nagy keverőtálba öntöttem, beleszórtam a szárított élesztőt és hagytam felfutni. Ez nagyjából 10 perc volt.

Amikor az élesztő felfutott, hozzáadtam a cukrot, a vajat és a tojást, majd elektromos kézi habverővel közepes fokozaton simára kevertem. A tálba szórtam 2 csésze lisztet, a sót, és már kézzel simára kevertem. Végül hozzákevertem a maradék 1 csésze lisztet is, és addig dagasztottam, amíg egy sima, nem ragadós állagú tésztát kaptam. Amikor a tészta a keverőtálban már összeállt, kivettem kicsit és deszkán dagasztottam kb. 5 percig. Jó volt érezni, ahogyan életre kel a tészta.

A tésztát visszatettem a keverőtálba, a tetejét megszórtam kevés liszttel, majd letakarva meleg helyen hagytam duplájára kelni. Ez kb. 1 óra volt. Amíg a tészta kelt, előkészítettem a fahéjas tölteléket: a cukrot és a fahéjat összekevertem. Kizsíroztam egy kb. 20 – 22 centi átmérőjű kerek jénait.

Amikor a tészta megkelt, óvatosan, néhány mozdulattal átgyúrtam, majd lisztezett felületen nagyjából 25 cm x 45 cm nagyságú, kb. fél centi vékony téglalappá nyújtottam. Megszórtam a fahéjas cukros keverékkel, de a szélétől kb. 1,5 centit üresen hagytam. A téglalap hosszabbik oldalánál feltekertem. 4 centi széles szeleteket vágtam a roládból, majd a szeleteket a jénaiba sorakoztattam. Letakarva még 30 percig kelesztettem. A kelesztési idő vége előtt 10 perccel előmelegítettem a sütőt 180 fokra, alsó – felső üzemmódba. Ha reggeli péksüteményt szeretnénk készíteni belőle, a kizsírozott jénaiba sorakoztatott szeleteket flopackkal szorosan letakarva tegyük a hűtőbe kelni, majd másnap reggel süssük meg. Két lehetőség van: 1. hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni (addig lezuhanyozhatunk), majd az előmelegítette sütőben süssük készre; 2. hidegen tegyük a hideg sütőbe, amit 180 fokra állítunk be. Mindkét esetben bő 10 perccel tart tovább kivárni a végeredményt.

Amikor a tészta újra szépen megkelt, betoltam a sütőbe és 30 – 35 perc alatt aranybarnára sütöttem. Közben kikevertem a narancsos mázat. A porcukrot és narancslevet kézi habverővel simára kevertem. Amikor a tészta megsült, kivettem a sütőből, 5 percet hagytam hűlni, majd meglocsoltam a narancsos sziruppal. Tömör gyönyör.

Egyébként vanília öntettel is isteni.

Forrás: The Kitchn

Karamellizált fehér forró csoki

Karamellizált fehér forró csoki. Oh my! Tökéletes hétvégi bűnözés. Nincs vele túl sok macera, a fehér csoki pedig isteni pörkölt ízt kap a karamellizálástól. Akkor jó, ha olyan jó kis mogyoróvaj színe lesz. Reszelt friss gyömbérrel, de akár egy csipet cayenne borssal vagy csilivel is isteni. Kényeztessük magunkat, mert megérdemeljük! Jó hétvégét kívánok Nektek. 😉

Karamellizálás: 30 – 35 perc
Összeállítás: 5 perc

karamellizált fehér forró csoki (2)

 

Hozzávalók (2 kisebb vagy 1 nagy börényi adag):

11,5 dkg fehér csokoládé
1,8 dl tej
1 dl tejszín
1 vanília rúd kikapart magjai
1 fahéj rúd
csipet só

1 mk. reszelt narancshéj

A sütőt előmelegítettem 150 fokra. A csokit egy tűzálló üvegedénybe tettem, egészben. A sütőbe toltam és olvasztani kezdtem. 10 percenként átkevertem. A csoki olvasztás közben darabos lesz, de ettől nem kell megijedni, ez természetes része a folyamatnak. A forró tejes keverékben majd szépen felolvad. Addig karamellizáltam, amíg szép mogyoróvaj barna lett a színe. Ez kb. 30 – 35 perc lehet, sütőtől függően.

Miközben a csoki olvadozott a sütőben, a karamellizálási idő vége előtt pár perccel a tejet és a tejszínt egy kis lábasba öntöttem, beletettem egy vanília rúd kikapart magjait és a “tokot” is, egy fahéjrudat és a reszelt narancshéjat is. Ez adott neki még egy plusz ízt. Felforraltam.

Amikor a fehér csokoládé elérte a kívánt mogyoróvaj színt, kivettem a sütőből és a forró tejes, tejszínes keverékhez kapartam, egy kézi habverő segítségével pedig simára kevertem. Egy csipet sóval erősítettem fel az ízeket.

karamellizált fehér forró csoki

Forrás: The Kitchen

Körte ciderben (Apa főz)

Van egy francia hagyományos desszert a  Poire au vin. Recept itt: http://lacuisinedannie.20minutes.fr/recette-poires-au-vin-460.html. Ilyennek már csináltam, de a rizsázós csaj (a feleség) a minap ciderben pácolt hússal örvendeztetett meg. Ekkor fogant a gondolat, hogy én is alternatív módon hasznosítom a cider-t. Abból is a körtéset. BTW, a cider hazájában a körtés változat ismeretlen.

körte ciderben

 

Ezekből és így csináld:

5 db Sándor körte meghámozva, de a szárát hagyd rajta
3 üveg (Somersby) körte cider
1/2 citrom
10 egész szegfűszeg
3 nagyobb egész fahéj
2 evőkanál cukor
1 tábla fehér (milka) csoki
1/2 deci tejszín
teáskanálnyi vaj
Darált, pörkölt dió

A körtét hámozd meg, az vágj  le az aljából 1 cm-nyit, hogy majd megálljon a saját lábán. A fűszeres cider-ben főzd 25 percig. Ha nem elég puha ráhúzhat  még 10 percet. A körtét vedd ki, a fennmaradó levet idd meg, ugyanis az tán mondanom se kell, forralt bor. Hagyd kihűlni és megszáradni a körtéket.

Olvaszd fel gőz felett a csokit , vajjal és a tejszínnel. Legyen folyós, de ne híg, hiszen rá fogod önteni a körtére és azt akarod, hogy rajta is maradjon. Szórd meg a darált és pörkölt dióval. Ha ez a  macera sok lenne, hagyd ki. Hagyd alaposan kihűlni.

Desszertként fogyasszátok, főételnek nem válik be. Én vertem hozzá tejszínhabot is. Ha lusta vagy vegyél hozzá konzervhabot. Bár inkább ne.

(u.i.: a fotózáshoz kölcsönbe kapott objektívért köszönet az apósnak. irigyek vagyunk, mint a dög.)

Gyümölcsös fűszerolaj, pikk-pakk DIY ajándék

Az olajakkal is remekül lehet ám kísérletezni. És nem csak sós ételekhez, hanem sütikhez, palacsintákhoz, stb. is készíthetünk mutatós és finom olajakat. Hoztam egy olyan verziót, amit remekül használhatunk palacsintához, muffinokhoz, ahol olajat ad meg a recept, vagy mondjuk gofrihoz. Az csak a non plus ultra, hogy egy salátát is feldobhatunk vele. 😉 Ha szép üvegbe tesszük és felcicomázzuk, csuda egy ajándék lehet Karácsonyra. Tehetünk rá címkét, amin listázzuk az összetevőket, mellékelhetünk hozzá kézzel írt receptet is.

Csak rajtunk áll, milyen fűszereket és gyümölcsöket használunk. Lehet benne aszalt gyümölcs, de akár 1 szelet citrom, vagy narancs, kandírozott narancshéj, szegfűszeg, bármi, stb. Én most egy lehetséges verziót készítettem. 2 – 3 hét alatt összeérnek az ízek.

Ez az olaj a 20. SAD játékhoz készült, ami a Karácsony jegyében zajlik.

gyumolcsos fuszeres mogyoroolaj ajandek (6)

 

Hozzávalók:

3 – 4 dl semleges ízű olaj az üveg méretétől függően (mogyoróolaj, repceolaj, én most kb. 3 dl mogyoróolajat használtam)
3 – 4 fahéjrúd
4 – 5 vékony szelet friss gyömbér
1 előkészített narancs héja
6 – 8 szem aszalt aranymazsola
6 – 8 szem aszalt vörösáfonya

A hozzávalókat az üvegbe szuszakoltam. A gyömbért nem hámoztam meg, csak kb. 1 centi széles és 2 – 3 mm vékony csíkokra vágtam, beletettem a vékonyan felcsíkozott narancshéjat is, majd az aranymazsolát és a vörösáfonyát is. Felöntöttem az olajjal, annyival, hogy a fahéjrudakat is ellepje. Szorosan lezártam a kupakkal. Néhány hét után már használható is.

gyumolcsos fuszeres mogyoroolaj ajandek (4)

Karácsonyi mandulás keksz - Advent első vasárnapja

Alternatíva a mézeskalács útvesztőjében bolyongóknak, anti mézeskalácsosoknak, vagy azoknak, akik – hozzám hasonlóan – keresik az igazit, de csak puhányokba vagy túlzottan keménykedőkbe futottak eddig bele. Ez egy ropogós, fűszeres keksz, akár 1 hétig is eláll. Én nem díszítettem fel, mert néha a habzsák megtöltésével is gondjaim vannak, a rajztehetségem pedig még ennél is bizonytalanabb. 😉 Laktóz -és tojásmentes.

Szép napot mindenkinek Advent első vasárnapján.

Előkészítés: 15 perc + éjszakai hűtős pihentetés
Sütési idő: 10 – 13 perc

karácsonyi mandulás keksz (1)

 

Hozzávalók:

15 dkg liszt
15 dkg margarin (liga margarin, abban nincs tejsavópor, laktózérzékenyek is használhatják)
8 dkg darált mandula
8 – 10 dkg vaníliás porcukor (ki mennyire édesszájú)
1 tk. fahéj
1 mk. őrölt szegfűszeg
1 mk. őrölt gyömbér
frissen reszelt szerecsendió (ízlés szerint, de ki is hagyható)
1 citrom vagy narancs reszelt héja
kevés citrom vagy narancslé
csipet só

A lisztet nagy keverőtálba mértem, majd hozzáadtam egy csipet sót, a felkockázott margarint és elmorzsoltam. Ezután beleszórtam a darált mandulát, a vaníliás porcukrot, a fűszereket, és a reszelt citromhéjat. Gyors mozdulatokkal összegyúrtam, folpackba csomagoltam és egész éjszakára a hűtőbe tettem. Ha erre nincs idő, minimum 3 órát pihenjen a hűtőben.

Másnap reggel egy tepsit kibéleltem sütőpapírral, a sütőt előmelegítettem 180 fokra, légkeverésen.

A tésztát lisztezett deszkán nagyjából 5 mm (lehet kicsivel vastagabb is) vékonyra nyújtottam a tésztát, majd karácsonyi formákkal kiszaggattam. A kiszaggatott még nyers kekszeket a tepsire raktam, betoltam a sütőbe, a hőmérsékletet mérsékeltem 165 fokra. 10 – 13 perc alatt megsütöttem. Akkor jó, ha már van egy kis halvány barna színe. Ilyenkor még kicsit puha, de ahogy kihűl, ropogós lesz és omlós. Jó, ha szemmel tartjuk, mert könnyen túlsülhet és kiszáradhat. Ha hozzám hasonlóan szellősen pakoljátok a sütiket és még egy tepsi kijön, figyeljetek rá, hogy a sütési idő pár perccel lerövidülhet, mert a sütő a folyamatos 165 fok mellett is melegszik valamennyit. Érdemes pár perccel hamarabb kivenni a második tepsi kekszet.

Ebből a mennyiségből két szellősen rakott tepsinyi keksz lesz. Az alapja ez a diós keksz, amit “karácsonyítottam”.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!