Rizsázzunk!

Hébe-hóba gyúr (4.) - tárkonyos raguleves

A ragulevesek sajátja, hogy mindenféle zöldséget elviselnek, finomak, könnyűek és egészségesek.  Én most a következőképpen készítettem.

tarkonyos raguleves2 (1024x678)

 

Hozzávalók:

70 dkg csirkemell
3 db közepes sárgarépa
1 db hosszabb fehérrépa
1 közepes fej vöröshagyma
20 dkg zöldbab
20 dkg zöldborsó
2-3 nagyibb fej gomba
friss petrezselyem, tárkony
só, bors
édesítő, xilit, vagy nádcukor
fél citrom leve
1 liter húsalaplé, vagy zöldségalaplé (vagy 2 kocka erőleves kocka)
1 doboz janga kefir (4,5 dl)
rizsliszt
olívaolaj

Jó nagy fazékban olajat hevítettem, a vékony csíkokra szelt csirkemellet megfuttattam rajta (nem kell jól átsütni, csak annyira, hogy fehér legyen mindenhol a hús). Hozzádobtam a kis hasábokra vágott sárgarépát, fehérrépát, összeforgattam, majd vizet öntöttem hozzá (kb. másfél litert). A hagymát megpucolva, de egészben beleraktam. Ebben a fázisban egy kevés apróra vágott petrezselyemmel, tárkonnyal, borssal és sóval ízesítettem, nomeg egy negyed citrom levével (miután a cikkből kifacsartam a levet, beledobtam a levesbe, hadd járja jobban át a citromaroma). Amikor elkezdett forrni a lé, alacsonyabb fokozatra vettem a főzőlapot, hogy ne főjenek szét a hozzávalók (ne forrjon folyamatosan, csak gyöngyözzön inkább).

Mikor a répa félig megfőtt, hozzádobtam a felszeletelt gombát, a zöldborsót, a zöldbabot és a két leveskockát. Itt még lehet hozzá vizet tenni, ha szükséges, de ne felejtsük el, hogy még közel fél liter kefir jön a leveshez.

 Egy edénybe kiöntöttem a janga kefirt, rizsliszttel jócskán megszórtam, simára elkevertem (a sok liszt mellett is önthető-folyós maradt, nem lett csirizes). Friss, vágott petrezselymet, tárkonyt és borsot raktam a habaráshoz, nomeg egy kis édesítőt. Beleöntöttem a levesbe, és jól átkevertem az egészet. A maradék negyed citrom levét a végén még hozzáfacsartam.

Petrezselyemmel megszórva tálaltam.

 

1IMG_6541 (1280x853)

Fűszeres patiszonos röszti (kiskorúval a konyhában)

A kiskorú imádott ezzel a kajával bíbelődni. Naná, lehetett gyurmázni, nyomkorászni. De még Rozival együtt is villámgyorsan elkészült. 🙂

(Húsmentes, na meg laktózmentes is, ha kihagyjátok a joghurtot, vagy laktózmenteset használtok. A sajtot pedig helyettesítheti a laktózmentes túró vagy 1 egész tojás, ami összetartja.)

1IMG_6362 (1024x683)

 

Hozzávalók (2-3 főre):

20 dkg megpucolt krumpli
1 kis fej bébi patiszon
1 fehérrépa
1 csokor kapor
só, bors
1 gerezd fokhagyma
1 csapott tk. édes őrölt paprika
5 dkg sajt (pl. gouda, maasdamer, reszelhető juhsajt)

az öntethez:

1 púpos ek. sós krémsajt (én most Fevitát használtam)
1 pohár natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
kevés friss kapor a díszítéshez
olaj a sütéshez (kb. 8-10 ek.)

A zöldségeket megmostam és megpucoltam, majd a sajtreszelő kis lyukú oldalán mindet lereszeltem. Egy nagyobb szűrőbe tettem, amit egy nagyobb keverőtálba állítottam, hogy lecsöpögjön kissé a zöldségek leve. Letakartam és elmentünk a játszótérre szellőzni.

A zöldségeket kinyomkodtam, majd sóztam, borsoztam, belereszeltem a fokhagymát és a sajtot is. Hozzáadtam a felaprított kaprot és a pirospaprikát is.  Teflon palacsintasütőben felhevítettem az olajat, majd mérsékeltem közepesre a lángot. Hehe, ez egy villanytűzhely esetében érdekes szóhasználat. 🙂

Amíg az olaj felmelegedett, lapos kis pogácsákat formáztam a zöldségből. Ízlés szerint lehetnek kisebb vagy nagyobb pogácsák. Az olajba sorakoztattam a pogácsákat és oldalanként 7-8 perc alatt ropogósra sütöttem.

Ezalatt kikevertem a joghurtot a krémsajttal, a fokhagymával és a kaporral. 1 tk. extra szűz olívaolajat is tettem hozzá. Ezzel együtt tálaltam a fűszeres rösztit. A fotózással meg rohannom kellett, mert a kukta már elkezdte megbontani a kompozíciót (lásd lejjebb. de most komolyan, tisztára olyan, mint az Addams Family-ben Izé, a kéz :P).

fuszeres roszti osszesitett

Október Feszt - Sült csirkecomb zöldségekkel

Kicsit befenyített az október. Karcosak a reggelek, meg az esték is. A zöldségesek viszont tele vannak a jobbnál jobb őszi zöldségekkel, gyümölcsökkel. Van még remény. 🙂

Az októberi Nők Lapja Konyhában találtam egy receptet, megtetszett. Kicsit variáltam vele, de a lényeg nem veszett el, csak átalakult.

sult csirke őszi zöldségekkel (683x1024)

 

Hozzávalók:

3 egész csirkecomb
só és bors
20 dkg sütőtök
20 dkg cékla
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
1 kisebb zellergumó
1 szál póréhagyma
3 közepes krumpli
fél citrom leve
2 + 4 evőkanál extra szűz olívaolaj
majoránna
rozmaring (4-5 ág friss, vagy 2-3 tk. morzsolt szárított)

A csirkecombokat megmostam és szárazra töröltem. Tepsibe tettem mindet, bőkezűen sóztam, borsoztam őket, megszórtam majoránnával és bekentem 2 ek. olívaolajjal. A tepsit lefedtem alufóliával és bő 1 órán át 220-230 fokon sütöttem.

Ezalatt megpucoltam a zöldségeket. Mindent apró kockára vágtam, a póréhagymát fél centis karikákra vágtam. Meglocsoltam 4 ek. olívaolajjal és a fél citrom levével, sóztam, borsoztam, a rozmaringgal fűszereztem és alaposan összeforgattam.

60-65 perc után levettem a csirkéről a fóliát, kivettem a tepsiből, a zöldségeket beleszórtam, alaposan összeforgattam a csirke szaftjával, majd visszatettem a csirkét is a zöldségágyra. Kevés rozmaringgal még megszórtam. Visszatettem a fóliát a tepsire és 15-20 percig sütöttem, majd levettem a fóliát és még 15-20 percig hagytam a sütőben. Ezalatt a zöldségek megsültek, a csirkecombok bőre pedig aranybarna, ropogós lett.

Citromos zöldborsó leves friss petrezselyemzölddel

Ahogy ígértem… Szezonális alapanyagokból készült ételeket hozok, receptekkel.

Az egyik legegyszerűbb és legjobb leves. Puritán, mint ez a kép is. Semmi fakszni, semmi bonyolítás, a végeredmény viszont zseniális.

borsoleves3 (1024x683)

 

Hozzávalók: (8-an ettük)

50 dkg zöldborsó (a fagyasztott is megfelel)
3 szál közepes sárgarépa
2 szál fehérrépa
1 kisebb fej zsenge karalábé
1 fej közepes vöröshagyma
1 csokor petrezselyemzöld
2 szem közepes krumpli
3 l víz (ha van, zöldség alaplé is mehet bele 0.5 l – 1 l)
1 kisebb fehér paprika1 szem kisebb paradicsomolaj
só, bors

fél citrom leve (ha valaki savanykásabban szereti, akkor 1 citrom leve)
1 csapott ek. cukor

tejföl a tálaláshoz

a nokedlihez:

25 dkg búza finomliszt
1 tojás
2-3 dl víz
1 nagy csipet só
1 ek. olaj

A zöldségeket megpucoltam, előkészítettem: a répákat ujjnyi vastagon felkarikáztam, a krumplit és a karalábét nagyjából 2×2 centis darabokra kockáztam. A vöröshagymát megpucoltam, egyben hagytam. Megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. A paprikát kicsumáztam, a magokat kiszedtem, a paradicsomot megmostam.

Egy 5 literes fazékban olajat hevítettem, amire rádobtam a sárga -és fehérrépát. Közepes lángon fedő alatt 5 percig pároltam, pirítottam. Ezután beletettem a vöröshagymát, majd felengedtem 3 liter vízzel. Sóztam, borsoztam, beledobtam a paprikát, paradicsomot. Továbbra is közepes lángon, fedő alatt hagytam főni nagyjából 15-20 percig. Amikor a répák félig megpuhultak, jött a karalábé és a krumpli. Ha friss borsót használunk, ezen a ponton az is mehet a többi zöldséghez. Ha mirelit a borsó, akkor elég pár perccel azelőtt beletenni a levesbe, ahogy a nokedlit szaggatjuk. Kicsit megint sóztam és fedő alatt újabb 10 percre magára hagytam a levest.

Közben kikevertem a nokedlit: a lisztet, az egész tojást, a nagy csipet sót, a vizet és az olajat összekevertem. A vizet fokozatosan adtam a lisztes keverékhez, így könnyebb vele dolgozni. Ha túl sűrűnek találjuk a tésztát, kevés vizet még adhatunk hozzá. Nem kell simára keverni, a nokedli tésztája akkor jó, ha kicsit csomós marad. Pihentetni sem kell, mint a palacsintatésztát, pár perccel a kifőzés előtt elég előkészíteni.

Ezalatt a karalábé és a krumpli is majdnem megpuhult, így hozzáadtam a borsót, majd nagyjából 5 perc elteltével beleszaggattam a nokedlit is. Amikor a kis nudlik feljöttek a leves tetejére, még egyszer kóstoltam és sóztam, borsoztam.

Tálaláskor kevés tejfölt raktam a tetejére. Ha valaki eredendően tejfölösen szereti, a végén egy kis lisztes, tejfölös habarással gazdagíthatja.

Én így főzöm a gulyáslevest

Apa főz. Így.
“Vettünk 1,2 kg marhalábszárat. 3×3 cm-es kockára vágtam. 3 fej hagymát felgordonoztam*. 5 sárga, 4 fehérrépa, pucolva, felezve. 1-1 zeller, karaláb negyedelve. 1 nagy fej paradicsom kockázva. 1 kg krumpli hámozva, kockázva. 1 tojás, liszt a csipetkéhez. Só, bors, édes-nemes pirospaprika.
Tüzet raktam a bogrács alatt, majd elővettem egy nagyobbat. Nem fért volna bele.
A száraz bográcsba beletettem a felkockázott húst és hagytam, hogy levet eresszen. Ment bele a hagyma, paradicsom, fél marék só. Fedő alatt még mindig víz nélkül hagytam, hogy minél több levet eresszenek. Pirosparika és 2 liter forrásvíz csatlakozott a húshoz. Így hagytam lassan zubogva fél órán át. Addig 1 tojás csipet só egy marék liszt és két kéz segítségével csipetkét gyúrtam és kiszaggattam.
További fél óra kellett a zöldségeknek, majd aztán a krumpli.
A húst nyomáspróbának vetettem alá. Majdnem puha volt, mehetett bele a csipetke és színezésnek még egy fél marék pirospaprika.
Mire a csipetke megfőtt minden kellő puhaságú lett.
Kóstolás, utánsózás után mehetett az asztal mellé a földre, mi pedig az asztal köré.

Desszertnek máglyarakás volt.

A gulyás

 

Gordon Ramsey hagymát kockáz

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!