Rizsázzunk!

Kakukkfüves csirkepaprikás

Van egy általános szokás az egészségügyben: többesszám első személyben beszélnek az ott dolgozók. Szinte kivétel nélkül. A másik a szülészeten az ANYUKÁZÁS. A súlyosbított kombinációval is ott találkoztam Rozi születése után. Jó reggel ANYUKA, VOLTUNK ma már vécén? Azt nem tudom, Nővérke volt-e már, én még nem. Vagy a Jöjjön anyuka, injekciót kapunk. Én ugyan nem megyek, szúrja csak be magának az enyémet is. A legjobb mégis az volt, amikor az orvosom azt találta mondani, hogy nyomjunk egyet Anikó, hamarosan szülünk. Jaj, de jó, maga is anyuka lesz, doki? Akkor nyomjunk, szorítsuk is meg egymás kezét.

A kórházi koszt is mesés, erről meg eszembe jut az a blog, amit egy fiatal pár kezdett el írni a terhességről, gyerekvárásról, annak minden velejárójával. Dokumentálva vagyon ott is a frissen szült nő kórházi kosztja. És az még egészen tartalmas is másokéhoz képest.

Az apropó pedig az, hogy a barátainknál újabb gyerekáldás állt be, pár napja megszületett a második lányuk. Apa annyira cuki volt és nagyon igyekezett, de a 3 és fél nap alatt, amíg a feleség és legfrissebb gyermeke a kórházban velneszeztek, kicsit kezdett szétcsúszni a bő 2 és fél éves csaj mellett. A főzésre már nem igen maradt cérnája. Egy kis lábasnyi brokkolikrémlevesnek annyira megörült, hogy majdnem a nyakamba ugrott.

Főztem nekik csirkepaprikást is, persze nokedlivel, meg egy kis csavarral. A kakukkfű nem szériatartozék, de ettől még jól elvegyült az ízek között. Sőt, kifejezetten feldobta. A nokedli a klasszik Horváth Ilona vonal, olyan gondolom formán mérve. A palacsinta mellett ez az egyetlen olyan tészta, amit a büdös életben soha nem mértem még ki konyhai mérleggel. Minden mást kínos precizitással, mereven, szabályosan, ahogy kell.

Ezt a bejegyzést a barátainknak, és a legújabb kis felforgatónak ajánlom. Előre fejjel a falnak, a öntudatos 2 és fél évessel együtt főleg. Veletek vagyunk. Lélekben. 😉

Előkészítés: kb. 15 perc
Elkészítés: kb. 45 – 60 perc a csirke korától függően

kaukkfuves_csirke_paprikas_nokedlivel

 

Hozzávalók (4 felnőtt + 2 gyerek részére):

5 db felső csirkecomb
5 db alsó csirkecomb
2 nagy fej vöröshagyma
3 duci gerezd fokhagyma
1 csapott tk. egész kömény
1 paradicsom
1 paprika
2 – 3 ek. édes nemes pirospaprika
só, frissen tekert bors
1 kisebb sárgarépa
1 kicsi zellergumó
4 ek. olívaolaj
víz
2 nagyobb ág friss kakukkfű

A csirkecombokat megmostam és konyhai papírtörlővel szárazra töröltem. Félretettem.

A hagymát és fokhagymát megpucoltam, a sárgarépát és a zellert meghámoztam, megmostam a paprikát és a paradicsomot. A vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymagerezdeket félbevágtam.

Egy magas falú, vastag aljú, nagy serpenyőt hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam a vöröshagymát, picit sóztam és a közepesnél kicsit alacsonyabb lángon puhára dinszteltem. Sűrűn megkevergettem. Amikor a vöröshagyma megdinsztelődött, rádobtam a fokhagymát és az egész köményt, 1 percig kevergetve sütöttem, amíg elindult a fokhagyma és a kömény illata. Ezután lehúztam a tűzről, hozzáadtam a 3 ek. őrölt pirospaprikát, alaposan elkevertem. Visszatettem a tűzre, felöntöttem kb. 2 dl vízzel, alaposan elkevertem és pár percig hagytam kicsit rotyogni. Ezután beletettem a csirkecombokat, jól átforgattam, majd felöntöttem annyi vízzel, ami ellepte a húsokat. Beletettem a sárgarépát, a zellergumót, a paprikát és a paradicsomot. Hozzáadtam az egyik kakukkfűágat is. Sóztam, borsoztam és a serpenyő rázogatásával elkevertem az egészet. Fedő alatt, lassú tűzön kb. 50 perc alatt készre főztem. Amikor a csirkecombok már megpuhultak, hozzászórtam a maradék friss kakukkfüvet.

 

Karalábéfőzelék joghurttal és citrommal

Szerdán megkérdezte tőlem egy anyuka a játszótéren, hogy minden rendben van-e. Hehe, nem csoda. Percek óta ültem az egyik hintában és mantráztam, hogy karalábé, karalábé, karalábé. Nem tudhatta, amit a “BFF” anyukák igen, már rám se hederítettek. De az értem “aggódó” anyukának fingja lövése nem volt róla, hogy csak fejben főztem. Lehet, hogy azon agyalt, ki tudja-e valahogyan menekíteni a kiskorút egy családi pokolból. És még nem találkozott a férjjel. 😉

Másnap elmentünk Rozival a piacra, egészségesen bereggeliztünk lángosból, és jól bevásároltunk. Ma pedig real time-ban elkészült a karalábéfőzelék joghurttal és citrommal. Mert t-a-v-a-s-z-o-d-i-k!

Gluténmentes.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: az alaplének kb. 30 perc; a főzeléknek kb. 15 perc.

karalabe_fozelek_karalabe_levellel (1024x767)

 

Hozzávalók (2 – 3 főre)

az alapléhez:

a 3 db megmosott karalábé héja + a nagyobb levelei (én a végeit sem dobtam ki, azokat is az alapléhez adtam)
1 kisebb fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
1 sárgarépa héja (tízóraira nyers zöldségeket ettünk, meghagytam a héját)
1 tk. só (elhagyható)
3 babérlevél
1 ek. petrezselyemzöld
kb. 2 liter víz

a főzelékhez:

3 db nagyobb, de zsenge karalábé
1 kis fej vöröshagyma
3 – 4 dl alaplé
4 – 5 kisebb levél medvehagyma felaprítva (elhagyható, vagy helyettesíthető snidlinggel)
3 – 4 kisebb karalábélevél felaprítva
1 – 1,5 dl joghurt (kaukázusi kefirrel is tuti)
0,5 dl tejszín
1 ek. citromlé
1 csapott ek. kukoricaliszt
só, frissen tekert bors
2 ek. olívaolaj

Először elkészítettem az alaplevet. A karalábé leveleit és héját, a sárgarépa héját, a megpucolt, kettévágott vöröshagymát, a kicsit összeroppantott fokhagymagerezdeket egy fazékba tettem, megszórtam a fűszerekkel és a sóval, majd felöntöttem kb. 2 – 2,5 liter vízzel. Az egészet fedő alatt felforraltam, majd nagyon halkan addig főztem, amíg megpuhult minden. Leszűrtem, félretettem. Szándékosan többet főztem, hogy maradjon máskorra is. A fagyasztóban vígan elvan jó ideig.

A karalábét kb. 1,5 x 1,5 centisre felkockáztam. Felaprítottam a vöröshagymát is. Egy magasabb falú serpenyőt hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsivel erősebbre mérsékeltem a lángot és rádobtam a vöröshagymát is. Egy nagyobb csipet sóval megszórtam és pár perc alatt üvegesre pároltam. Ekkor rátettem a felkockázott karalábét és néhány percig kicsit pirítottam. Felöntöttem az alaplével és lefedve megfőztem, de nem teljesen, csak annyira, hogy kicsit még azért roppanjon, amikor ráharapok.

A joghurtot és a tejszínt a botmixer edényébe öntöttem, hozzáadtam bő 1 evőkanálnyit a karalábéból és simára turmixoltam. Belekevertem 1 csapott ek. kukoricalisztet is, ezzel is elkevertem, majd hozzáöntöttem a többi karalábéhoz. Ezen a ponton beletettem a felaprított karalábéleveleket is. Hagytam egyet rottyanni, majd egy kóstolás után még egy csipet sóval ízesítettem, végül belekevertem a citromlevet is. A végén az apróra vágott medvehagymát is hozzáforgattam, ami a forró főzelékben pillanatok alatt puha lett. Kellemes fokhagymás ízt adott az egésznek, de nem csapta agyon a zsenge karalábét. Alaposan elkevertem, majd tálaltam. Zsenge karalábé, savanykás, krémes állag, enyhe fokhagymás beütéssel. Isteni lett.

A facebook-on is megtalálsz, ha ide kattintasz.

karalabefozelek_joghurttal_citrommal (10)

karalabefozelek_joghurttal_citrommal (13)

Medvehagymás puliszka

Pánikszerűen veszik az emberek a medvehagymát. Én is. Mintha abban a néhány hétben dőlne el minden, amikor nő. Lehet, hogy igen. Vagy csak annyira friss zöld hiányunk van már, hogy mindet akarjuk. 😉

Többen lettünk a szombati ebédre, mint terveztük, úgyhogy kellett még valami, amivel “csalhattam”. A keletkezett hiányt puliszkával pótoltam, a zöldségekkel sült csirkecomb és a csicsókasaláta mellett ez is köret lett. Mindenki jól lakott, én meg jól megnyugodtam. 😉 Jó ez a kukoricadara, szeretem, hogy variálható, hangulattól, rendelkezésre álló hozzávalóktól függően. Most krémes medvehagyás puliszka lett belőle. Mert medvehagymát eszünk medvehagymával.

Előkészítés: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 55 perc

medvehagymas_puliszkakockak (10)

 

Hozzávalók (egy kisebb, kb. 12×25 centis tepsihez):

12 dkg bacon felkockázva (előre kockázottat is vehetünk)
1 kisebb, vékonyabb póréhagyma
1 nagy csokor medvehagyma
2 nagy tojás
1 csésze tej (zöldségalaplé is lehet)
2 csésze víz
3/4 csésze kukoricadara
1/4 tk. só
frissen őrölt bors
olívaolaj a tepsi kikenéséhez

A sütőt előmelegítettem 175 fokra, alsó – felső üzemmódban. Egy tepsit (kb. 12 cm x 25 cm) kiolajoztam az olívaolajjal.

Egy serpenyőbe tettem a felkockázott bacont és sütni kezdtem. Nagyjából 7 – 8 percig sütöttem, közepes lángon. Időnként átkevertem. Közben megmostam a medvehagymát és a póréhagymát is. A medvehagymát hagytam lecsöpögni, a póréhagymát vékonyan felkarikáztam.

Amikor a bacon kissé ropogósra sült, hozzáadtam a póréhagymát és kb. 5 alatt megdinszteltem. Közben felaprítottam a medvehagymát, majd amikor a póréhagyma megpuhult, azt is a serpenyőbe tettem és pár perc alatt kissé átsütöttem.

Egy nagyobb tálba ütöttem a tojásokat. Felvertem, sóztam, borsoztam. Hozzáöntöttem a tejet és a vizet, majd belekevertem a kukoricadarát is. Hozzáadtam a baconös medvehagymás keveréket is, alaposan elkevertem, majd a kiolajozott tepsibe öntöttem. Nagyjából 50 perc alatt megsütöttem. Tűpróbával ellenőriztem. Amikor nem ragad már tészta a tűre (vagy késre), készen van a puliszka. Kétszer átkeverhetjük, egyszer 15 perc, majd még egyszer 30 perc után. Én ezt most bizony elfelejtettem, így két rétegű lett a puliszka, egy isteni kukoricadarás alj és rajta egy krémes, tejes tojásos réteg. Így is, úgy is nagyon finom.

Mi most köretként ettük a zöldségekkel sült csirkecomb mellé, de magában is remek. Ha önálló fogásként esszük, kevés parmezánnal megszórhatjuk a tetejét és adhatunk mellé salátát (pl. rukkolát).

Nézzetek be a Facebookra is, itt találtok meg.

medvehagymas_puliszkakockak (13)

medvehagymas_puliszkakockak (11)

Zöldségekkel sült csirkecomb

A legjobb dolog, ami a zöldségekkel történhet, ha kevés fűszerrel és olívaolajjal megsütjük őket. Ezt határozottan merem állítani. Ha pedig csirkecomb is kerül rá, akkor megtörténik a csoda, “merugyanis” a sülő hús szaftjától csavart kapnak a zöldségek is. Az már csak egy kis extra, hogy olcsón isteni ebédet tolhatunk nagyobb mennyiségű ember elé úgy, hogy max. 20 percet töltünk munkával a konyhában. A zöldségekkel sült csirkecomb nagy kedvenc.

Előkészítés: 15 – 20 perc
Sütési idő: kb. másfél óra

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (4)

 

Hozzávalók (5 főre):

5 egész csirkecomb
5 – 6 db közepes csicsóka
5 szem közepes krumpli
2 szál közepes sárgarépa
3 kisebb cékla
3 – 4 szál paszternák
2 fej lilahagyma
5 gerezd fokhagyma
4 – 5 tk majoránna
3 tk. kakukkfű
só, frissen őrölt bors
olívaolaj
fél citrom leve

A csirkecombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam. Szárazra töröltem mindegyiket, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, bedörzsöltem a majoránnával. Állni hagytam, amíg megpucoltam és összevágtam a zöldségeket.

A csicsókákat jól átdörzsöltem egy vizes konyhai szivacs dörzsis oldalával. A sárgarépát, a krumplit, a paszternákot, a céklát, a lilahagymát és a fokhagymát megpucoltam. A zöldségeket nagyjából egyforma darabokra, kb. 2×2 centis kockákra, a lilahagymát pedig nagyobb cikkelyekre vágtam. A fokhagymát nem pucoltam meg, a héjában sütöttem meg. A zöldségeket a remoskába tettem, jó nagy csipet sóval, frissen őrölt tarkaborssal, a majoránnával és a kakukkfűvel fűszereztem. Meglocsoltam olívaolajjal és kézzel alaposan összeforgattam. A már befűszerezett csirkecombokat a zöldségekre tettem, meglocsoltam olívaolajjal és a citromlével. Rátettem a remoska fedelét és készre sütöttem. A zöldségek szépen megpuhultak, a csirkecombon a bőr ropogósra sült.

Ha nincs kéznél remoska, sütőben, fóliával lefedve is süthetjük. 190 – 200 fokon bő egy óra alatt elkészül.

Csicsókasalátát és medvehagymás puliszkát adtam mellé.

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (9)

Póréhagymás köles kakukkfüves pirított gombával

A sütő, egy propan/butan kempingfőző és egy remoska között zsonglőrködöm 1 hete. A kreatív konyha újraértelmezése… Még mindig nem tudjuk, mikor kapjuk vissza a szerviztől a főzőlapunkat. Kb. mára ígérték, hogy elkészül, bár még egy árajánlatot (szerűséget) sem sikerült kivarázsolni belőlük. A kb.-t már hozták, a konkrét dátum meg gondolom a kb. egyszer csak. Viszont ettől még remek póréhagymás kölest csináltam, kakukkfüves, pirított gombával. Szerettük.

A kölesnek pedig igenis jár a nagyobb megbecsülés, mert finom és még egészséges is. Gyorsan megfő, és tengernyi módon felhasználhatjuk. Salátákhoz, köleskásaként reggelire, köretként, egytálételekbe, desszertként. Kevés kalória, magas rosttartalom, sok magnézium, és B – vitamin, no és magas fehérjetartalom jellemzi. És ami a legjobb, hogy jó kedvre derít.

(Pajzsmirigy problémákkal küzdők csak korlátozottan fogyasszák!)

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

1 csésze köles leöblítve (2,5 dl-es csésze)
1 vékony szál póréhagyma
1 duci gerezd fokhagyma
35 – 40 dkg barna csiperkegomba
5 dl húsleves (vagy húsalaplé, vagy zöldségalaplé, vagy víz)
4 ek. olívaolaj
só, frissen őrölt bors
1 tk. szárított kakukkfű
kevés lágy kecskesajt (elhagyható)

A póréhagyma külső keményebb rétegét leszedtem, hosszában kettévágtam, majd alaposan lemostam folyóvíz alatt. Vékonyan felszeleteltem. Megpucoltam és összezúztam a fokhagymát.

Egy magasabb falú, vastag aljú serpenyőt felhevítettem (az én esetemben ez a remoska volt), 2 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a póréhagymát. Kissé sóztam és közepes lángon 4 – 5 perc alatt világos aranybarnára dinszteltem. Időnként megkevertem.

Amíg a póréhagyma párolódott, áttöröltem a gombákat egy tiszta, nedves konyhai szivaccsal. Félbevágtam őket, majd bő fél centis szeletekre vágtam. Egy másik nagyobb serpenyőt felforrósítottam (a propan/butan kempingfőzőn), beleöntöttem 2 ek. olívaolajat, majd rádobtam a gombaszeleteket. Egy Nagy csipet sóval fűszereztem, megszórtam frissen őrölt tarka borssal, majd sütni kezdtem. Amikor a gombaszeletek bő levet eresztettek, megszórtam fél tk. kakukkfűvel. Addig sütöttem, amíg aranybarnák lettek.

Amíg a gomba sült, megfőztem a kölest is. A már megdinsztelt póréhagymához adtam a zúzott fokhagymát és 1 percig, kevergetve pároltam még. A serpenyőbe (remoskába – a szerk.) öntöttem a leöblített kölest, majd közepes lángon 3 – 4 percig pirítottam. Felöntöttem a húslevessel és 15 – 20 perc alatt, lefedve puhára főztem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Ha szükséges, kevés vizet még lehet önteni hozzá. Amikor a köles már majdnem puha volt, megkóstoltam, kicsit sóztam, borsoztam és megszórtam a maradék bő fél teáskanálnyi kakukkfűvel.

Tálaláskor a köles tetejére halmoztam a kakukkfüves pirított gombából, morzsoltam rá kevés kecskesajtot. De össze is keverhetitek a gombát a kölessel.

A barna csiperke helyett szárított gombát is használhattok, amit a felhasználás előtt kis időre áztassátok be hideg vízbe. Kakukkfű helyett (ha valaki nem szereti ezt a markáns ízt), tökéletes választás a friss petrezselyemzöld.

Ha tetszett, nézzetek be a Facebook-ra is, itt találjátok az oldalamat.

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval (6)

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Kecskesajtos céklás rizottó

2 in 1 kaja. Finom, és a körömlakkozás is elintézve. 😉 Ha valaki mégsem szeretne testfestést, húzzon fel egy vékony gumikesztyűt a cékla pucolásához. Azért egy kis citromlével leszedhető a nyoma, vagy dugjuk zsebre a kezeinket. 😉

Isteni rizottó készült céklával. Egy kis száraz vörösbor, némi sajt, meg kapor és kész is volt az egészséges, olcsó, gyors vacsoránk. A kecskesajt elhagyható, de néha megéri venni, mert nagyon finom. Ráadásul tényleg nem kell sok ehhez a kajához. A kaprot friss rozmaringra is cserélhetjük.

Glutén -és húsmentes.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 35 perc

céklás rizottó (2)

Hozzávalók:

15 dkg reszelt cékla
15 dkg rizottó rizs
1 kis fej lilahagyma
1 duci gerezd fokhagyma
1 dl száraz vörösbor
5 dl zöldségalaplé
só, bors
2 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
2 – 3 ek. reszelt parmezán jellegű kemény sajt
2 csapott ek. szárított kapor
5 dkg kecskesajt (elhagyható, de nagyon finom lesz tőle)

Megpucoltam a lilahagymát és a fokhagymát, apróra vágtam őket. Egy magasabb falú serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, és a közepesnél kicsivel erősebb lángon 5 – 6 perc alatt megpároltam rajta a hagymát. Időnként megkevertem. Amíg a hagyma párolódott, meghámoztam és a sajtreszelő legkisebb lyukú oldalán lereszeltem a céklát.

Ezután a lilahagymához adtam az aprított fokhagymát és még 1 percig pároltam. A serpenyőbe öntöttem a rizst, 3 – 4 percig kevergetve “elősütöttem”, amíg minden szemet alaposan bevont az olaj. Felöntöttem a vörösborral és hagytam elsisteregni, amíg azt is beszívták a rizsszemek. Ezután fokozatosan adagolni kezdtem a zöldséglevest, közepes erősségű tűzön. Mindig csak 1 merőkanállal. Hagytam, hogy a rizs tisztességesen magába szívja a folyadékot. Közben kevergettem. Csak akkor adtam hozzá a következő adagot, amikor a rizs felszívta az előzőt. Az utolsó merőkanálnyi zöldségleves előtt a rizshez kevertem a céklát és a kaprot, 1 percig kevergetve összeforgattam, majd jött az utolsó adag leves. Mire ezt is beitták a rizsszemek, krémesre, selymesre főtt az egész. Megszórtam a reszelt parmezánnal, hozzáadtam a vajat, és alaposan összeforgattam.

Tálaláskor kis kecskesajt kupacokat raktam rá. És mivel a cékla csak az utolsó pár percben kerül bele, nem fő szanaszét, megmaradnak az értékes tápanyagok benne.

Van kedvenc rizottótok? Osszátok meg bátran a Facebook-on is. Nézzetek be oda is.

céklás rizottó (1)

Forrás: www.waitrose.com

Penne paradicsomos húsgolyókkal

Betelt a pohár. A fejem búbjáig tele vagyok a nehéz kajákkal, a gyomrom már nyomja a látóidegeimet, muszáj pihenni. Bár hús ebben az ételben is van, de a paradicsomlétől, a citromtól és a zöld fűszerektől üdítően friss a sok füstölt íz után.

Relatíve sok hozzávalóval készül, de a zöme leginkább fűszer, az egyetlen drágább tétel a darált hús.

Előkészítés: kb. 15 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

paradicsomos husgomboc (1)

 

Hozzávalók:

1 csomag penne tészta (durum)

a húsgombóchoz:

50 dkg darált hús (sertés, marha, de baromfi is lehet)
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, édes nemes, őrölt piros paprika
1 kisebb szál sárgarépa
1 kis csokor friss petrezselyemzöld
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa
fél citrom leve és reszelt héja

a paradicsomos szószhoz:

7 – 8 dl sűrű házi paradicsomlé (szeretem, ha bőven van szaftja)
2 – 3 dl víz
fél citrom leve, reszelt héja
kevés nádcukor
1 kis fej vöröshagyma felaprítva
1 – 2 gerezd fokhagyma
1 közepes ág friss rozmaring
1 tk. oregánó, bazsalikom, majoránna
3 közepes babérlevél
só, bors
1 ek. balzsamecet
olívaolaj

kevés parmezán jellegű sajt, a lényeg, hogy kemény, jól reszelhető legyen

A darált húsból fasírtot csináltam: a vörös -és fokhagymát aprítóban finomra aprítottam, a répát megpucoltam, a sajtreszelő kis lyukú részén lereszeltem (de aprítóban is csinálhatjuk). A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A hozzávalókat egy nagy keverőtálba tettem és jó alaposan összegyúrtam. Hagytam pihenni, amíg előkészítettem a paradicsomszószt.

A megpucolt hagymákat apróra kockáztam. Egy magasabb falú serpenyőt (egy kisebb lábas is jó) felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon 2 ek. olívaolajon 5 – 7 perc alatt megdinszteltem a vöröshagymát. Ekkor ráraktam a fokhagymát is, majd 1 percig pároltam azzal is. Felöntöttem a paradicsomlével, a vízzel és fűszereztem a rozmaringgal, oregánóval, bazsalikommal, majoránnával. Beletettem a babérleveleket is. Sóztam, borsoztam, majd fedő alatt kb. 15 percig főztem, a közepesnél kicsivel gyengébb lángon. Ennyi idő alatt kissé besűrűsödött.

Amíg a szósz készült, kisebb tojásnyi méretű golyókat formáztam a húsmasszából, a tenyereim között pedig kicsit ellapítottam. Egy teflonserpenyőt felhevítettem, majd kb. kisujjnyi olívaolajat öntöttem bele. Szép aranybarnára sütöttem benne a húsgolyókat, nagyjából 10 perc alatt.

Közben a paradicsomszósz is elkészült, egy kóstolás után még finomítottam az ízeken: 2 – 3 ek. nádcukorral és a balzsamecettel kiegyensúlyoztam a paradicsom savasságát. Kicsit még sóztam és borsoztam, majd beletettem a kisütött húsgombócokat és félig lefedve 15 percig takarékon főztem. Közben a tésztát is megfőztem, kb. 10 – 12 perc alatt, fog keményre.

Kevés reszelt parmezán (típusú) sajttal tálaltam.

Disznótoros rakott krumpli

“Itt a kenyér, itt a só, hurkát enni csuda jó!”

Én sem vagyok már mai csibe, hogy azonnal a régi, hurka reklám ugrott be, amikor megvettük a jó kis házi hurkát, kolbászt. De az igazság ott van. Hurkát, kolbászt enni jó. Ez itten kérem, pedig, egy egészen kiváló módja az elkészítésnek. Remek vendégváró Szilveszterre, kevés macera van vele,  jó nagy tepsivel készíthetünk belőle, és az itót is böcsülettel felszívja. 😉

Ha valaki hisz a babonában, vagy következetesen követi a népi hagyományokat, készíthet szárnyasból/vadból egy gyors fasírthúst és kis gombócokat tehet a krumplik közé. Merugye, éjfélig bármit, kivéve disznót, nehogy elkaparja a szerencsénket, éjféltől meg csak disznót, hogy jól kitúrja azt nekünk. Halat meg nem eszünk, mert elúszik… 😉

Boldog Új Évet kívánok Mindenkinek!

Ancsa

disznotoros rakott krumpli (2)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

30 – 30 dkg kolbász/hurka (májas vagy véres, vagy vegyesen)
4 – 5 szem nagyobb krumpli
3 – 4 db tojás
1 közepes fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
5 db babérlevél
morzsolt, szárított majoránna
só, bors
6 – 8 ek. tejföl
mogyorónyi zsír a tepsi kikenéséhez

A krumplikat és a tojásokat alaposan megmostam, majd hideg vízben feltettem főni. A tojásokat a felforrástól számított 15 perc múlva kivettem, hideg vízbe tettem. Amikor a krumplik is megfőttek, kitettem őket a hidegre hűlni.

A sütőt előmelegítettem kb. 200 fokra, alsó – felső üzemmódban.

Ezalatt kb. 2 centi vastag karikákra vágtam a kolbászt és a hurkát. Megpucoltam a hagymákat, a lilahagymát 1 centi vastagra karikáztam, a fokhagymákat is kicsit vastagabb szeletekre vágtam. A tepsit kikentem a zsírral.

Amikor a krumplik kihűltek annyira, hogy ne égessék le az ujjlenyomataimat, megpucoltam és kisujjnyi vastag szeletekre vágtam. A tojásokat megpucoltam, és 4 felé vágtam. Egymás mellé sorakoztatva rétegezni kezdtem a hozzávalókat: krumpli, kolbász, krumpli, hurka, krumpli kolbász, krumpli, hurka, egészen addig, amíg tele lett a tepsi. A tetejére tettem a negyedelt tojásokat. Sóztam, borsoztam, egyenletesen eloszlattam rajta a lilahagyma karikákat, a fokhagymát, megszórtam majoránnával, majd a babérleveleket a rétegek közé csúsztattam. Megpöttyöztem a tetejét a tejföllel, nem kentem el egyenletesen, csak 8 kis kupacot tettem a tetejére.

25 – 30 perc alatt megsütöttem.

Az a gyanúm, hogy ha egy kis savanyú káposztát terítünk a tepsi aljába, nagyot nem hibázhatunk. Legközelebb így fogom kipróbálni, mert savkápból sosem lehet sok.

disznotoros rakott krumpli (1)

Hasonló receptet olvastam a Vidék Íze c. magazin legfrissebb számában, onnan szállt el az agyam.

Hébe-hóba gyúr - petrezselymes tonhalas spagetti szárított paradicsommal

Finom és sokszor életmentően gyors megoldás a tonhalas spagetti. Ráadásul, ha durumtésztát használunk, még elmegy a gyúrós kategóriában is. Persze csak és kizárólag ebédre, és úgy, hogy délután legyúrjuk a kalóriákat. 🙂

Tonhalas spagetti szárított paradicsommal (1280x960)

 

Hozzávalók (2 főre):

25 dkg spagetti
2-3 szem paradicsom (a méret a lényeg: 2 nagyobb vagy 3 közepes, de mehet bele több is, ha valaki nagyon paradicsomosan szereti)
2 tonhalkonzerv (saját levében, de nem az aprított változat, hanem ahol egyben van a halhús)
1 közepes fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2-3 db szárított paradicsom (a száraz, és nem az olajos verzió)
olívaolaj
fél citrom leve
kevés csili
1 zacskó mini mozzarella light
friss petrezselyem
só, bors, édesítő

Az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pároljuk a felhevített olívaolaj a kevés felkarikázott csilivel. Rádobjuk a felkockázott paradicsomot és a vékony csíkokra vágott szárított paradicsomot is. Amikor kicsit összeesett az egész, beleöntjük a tonhalkonzerveket. Ne féljünk használni a levét is, halasabb ízű lesz az alap. Mérsékeljük a hőfokot, és az első rottyanás után mehet bele a zúzott fokhagyma, a bors, a só, a fél citrom leve és az édesítő. Ekkor még előfordulhat, hogy a paradicsom leve túl sok, de ne aggódjunk, mire a tészta kész, elfő. Ha túl száraznak tűnne a szósz, akkor se essünk kétségbe, bátran kerekítsünk hozzá a tészta levéből.

A tésztát “al dente” keménységűre, sós főzővízben főzzük meg. Lecsöpögtetés után összeforgatjuk a szósszal, majd tálaljuk. A mini mozzarellákat félbevagdossuk, egyenletesen eloszlatjuk a tésztán. Jó sok frissen aprított petrezselyemzölddel, kevés borssal megszórjuk.

Tipp: ha valaki nem szereti a petrezselymet, egye bazsalikommal.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!