Rizsázzunk!

Gyümölcsös fűszerolaj, pikk-pakk DIY ajándék

Az olajakkal is remekül lehet ám kísérletezni. És nem csak sós ételekhez, hanem sütikhez, palacsintákhoz, stb. is készíthetünk mutatós és finom olajakat. Hoztam egy olyan verziót, amit remekül használhatunk palacsintához, muffinokhoz, ahol olajat ad meg a recept, vagy mondjuk gofrihoz. Az csak a non plus ultra, hogy egy salátát is feldobhatunk vele. 😉 Ha szép üvegbe tesszük és felcicomázzuk, csuda egy ajándék lehet Karácsonyra. Tehetünk rá címkét, amin listázzuk az összetevőket, mellékelhetünk hozzá kézzel írt receptet is.

Csak rajtunk áll, milyen fűszereket és gyümölcsöket használunk. Lehet benne aszalt gyümölcs, de akár 1 szelet citrom, vagy narancs, kandírozott narancshéj, szegfűszeg, bármi, stb. Én most egy lehetséges verziót készítettem. 2 – 3 hét alatt összeérnek az ízek.

Ez az olaj a 20. SAD játékhoz készült, ami a Karácsony jegyében zajlik.

gyumolcsos fuszeres mogyoroolaj ajandek (6)

 

Hozzávalók:

3 – 4 dl semleges ízű olaj az üveg méretétől függően (mogyoróolaj, repceolaj, én most kb. 3 dl mogyoróolajat használtam)
3 – 4 fahéjrúd
4 – 5 vékony szelet friss gyömbér
1 előkészített narancs héja
6 – 8 szem aszalt aranymazsola
6 – 8 szem aszalt vörösáfonya

A hozzávalókat az üvegbe szuszakoltam. A gyömbért nem hámoztam meg, csak kb. 1 centi széles és 2 – 3 mm vékony csíkokra vágtam, beletettem a vékonyan felcsíkozott narancshéjat is, majd az aranymazsolát és a vörösáfonyát is. Felöntöttem az olajjal, annyival, hogy a fahéjrudakat is ellepje. Szorosan lezártam a kupakkal. Néhány hét után már használható is.

gyumolcsos fuszeres mogyoroolaj ajandek (4)

Zserbógolyók (3:1 édesség)

Zippelt zserbó. Mint a gömbösített Mikulás, tudjátok, akit hóeséssel együtt üveggömbbe szuszakoltak. 😉 Na a zserbógolyó egy nagyon jó kis tömörítése minden íznek, ami a zserbóban van, viszont összehasonlíthatatlanul egyszerűbb elkészíteni. Ez is egy blogkóstolás eredménye, szintén Flórától. Képtelen voltam abbahagyni, remek receptjei vannak. 🙂 Nem mellesleg kellemes gasztroajándék is lehet, szép kis dobozban, szalaggal átkötve. De akár szaloncukrot is készíthetünk belőle, csak akkor hengeres testűre kell formázni.

3 az 1-ben finomság: egyszerűsített zserbó, vagy potenciális gasztroajándék, vagy szaloncukor.

Előkészítés: ráérősen szűk 15 perc + hűtés
Elkészítés: kb. 15 perc + amíg a csokis máz tisztességesen megszárad

zserbogolyo (2)

 

Hozzávalók (kb. 20 db-hoz)

15 dkg darált háztartási keksz
10 dkg darált dió + kevés a díszítéshez
10 – 12 dkg sárgabaracklekvár (a lekvár sűrűségétől függően)
15 – 20 dkg étcsokoládé apróra törve, megolvasztva (max. 60%-os, ha magasabb kakaótartalmút használunk, túlságosan keserű lehet, ami elnyomja az ízeket)

A diót és a kekszet ledaráltam és összekevertem. Hozzáadtam annyi lekvárt, amennyitől jól kezelhető, formázható masszát kaptam. Kisebb diónyi golyókat formáztam, majd a hűtőbe tettem kb. 15 percre dermedni.

Ezután vízgőz felett megolvasztottam a csoki 3/4-ét, majd belekevertem a maradékot is. Haha, temperáltam, mint a nagyok. 😉 Amikor teljesen elolvadt a csoki, belemártottam a golyókat (két fogpiszkálót használtam a mártogatáshoz), lecsepegtettem, sütőpapírra raktam és mindegyik tetejét megszórtam kevés darált dióval.

zserbogolyo (5)

Rozmaringos skót vajas keksz (shortbread)

Szusszanok egyet, kezd megtelni az orrom a karácsonyi fűszerek illatával, nem szeretnék idő előtt megcsömörleni. Valami frisset kerestem, ami kicsit helyére billenti a szaglószervemet. Egyébként (szerintem) simán megállja a helyét ez a rozmaringos citromos keksz Karácsonykor is. És ha szépen csomagoljuk, ajándékként is tuti lehet. A 2 és fél évest alig tudtam lecsavarni a tepsiről, annyira bejött neki. Oké, Rozi alapvetően mindenevő, a rozmaringot meg 1 éves kora óta eszi a bokorról. 😉

Előkészítés: 10 perc (amíg a sütőt előmelegítjük, összeállítható a tészta)
Sütési idő: 8 – 9 perc

rozmaringos shortbread

 

Hozzávalók (kb. 18 db csillaghoz):

8,75 dkg hideg vaj
3,75 dkg porcukor
8,75 dkg búza finomliszt
3,75 dkg kukoricaliszt
csipet só
2,5 tk citromlé
2 tk apróra vágott friss rozmaring

A rozmaringot leöblítettem, hagytam száradni. A sütőt előmelegítettem 180 fokra, alsó-felső üzemmódban. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A finomlisztet, a kukoricalisztet és a porcukrot egy keverőtálba szitáltam, csipet sót adtam hozzá. Kicsavartam fél citrom levét. A már száraz rozmaringágról lehúztam a leveleket és felaprítottam. A lisztes cukros keverékhez adtam a kis kockákra felvágott vajat, a rozmaringot és a citromlevet. A maradék citromlé ment a szódámba. Gyors mozdulatokkal, kézzel összegyúrtam a hozzávalókat. A tésztát enyhén lisztezett felületen (tényleg éppen csak egy szórásnyi liszttel) 5-6 mm vékonyra nyújtottam, majd a kissé lisztezett csillagformával kiszaggattam. A sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam mindet és az előmelegített sütőben 8 – 9 perc alatt készre sütöttem. Ügyeljünk rá, hogy a sütési időt tartsuk, a kekszek alja pedig nem szabad, hogy barna legyen, mert akkor lőttek az omlósságnak, kemény lesz, mint a csizmatalp. Amikor kivesszük a sütőből őket, még puhák lesznek, de ahogy kihűlnek, pont a tökéletes állagig szilárdulnak. Ezért fontos, hogy ne süssük tovább a megadott időtartamnál, bármennyire is elbizonytalanít minket a kekszek puhasága.

A tepsit rácsra tettem és hagytam kihűlni a kis csillagokat. Aztán nekiestünk. 😉

Forrás: Kicsi Vú citromos rozmaringos szívecskéi – meglehetősen örülök, hogy rátaláltam, és annak is, hogy ezúttal semmit sem variáltam, változtattam. Jó döntés volt. Ez a keksz úgy tökéletes, ahogy van. A grundon a gyerekek (vagy inkább a szülők ;)) kimarták a kezemből a sütis dobozt, annyira ízlett nekik. Köszönöm a receptet! 😉 Én most csak fele mennyiséggel dolgoztam, hiba volt. Pont, mint az ecetes stanglinál

rozmaringos shortbread (6)

Forralt bor fűszerkeverék

Mire lehet jó a vanília rúd “kémcsöve” és egy szép szalag? Becsomagolni a házi forralt bor fűszerkeveréket. 😉 Nem találtam fel a spanyol viaszt ezzel az ötlettel, és biztosan nem is én vagyok az első, aki előrukkol vele, de most ez is beugrott, mint egy lehetséges gasztroajándék. Pár perc alatt összeállítható, dekoratívan csomagolható, a cukor mennyiségét pedig mindenki maga állíthatja be, hiszen azt nem adtam a keverékhez. Írhatunk hozzá receptet is, amitől még személyesebb lesz. A dominánsabb fűszerekből, mint a gyömbér, szegfűszeg, szegfűbors, kicsit kevesebb kell, a fahéjból mehet bele kicsivel több is. Hangsúlyozom: szerintem. 🙂

Házi, kandírozott narancs -és/vagy citromhéjjal még megbolondítható. Olyat is hozok majd.

forraltborfuszer1

 

Hozzávalók (1 adaghoz):

3 fahéjrúd
4-5 szem szegfűszeg
4-5 szem szegfűbors
kevés frissen reszelt szerecsendió
negyed vanília rúd kikapart magja
1 mk. őrölt gyömbér
1 szem fekete bors (én bizony azt is szoktam tenni a forralt borhoz)

Én most mozsárban, kézzel őröltem meg a fűszereket, de ha van konyhai elektromos daráló, azzal gyorsabb és kevésbé mazochista. 😉 A fahéjrudakat kisebb darabokra törtem, majd a szegfűszeggel, a szegfűborssal és az 1 szem fekete borssal finomra őröltem.

A fűszereket egy kis tálkába szórtam a mozsárból, összekevertem a gyömbérrel, és reszeltem hozzá kevés szerecsendiót is. Végül beledobtam a vanília magokat is. Egy csipet keményítő is adható hozzá, így kisebb az esély rá, hogy a nedvességtől összeáll a fűszerkeverék. Bár, az sem tragédia, hiszen a borban úgyis feloldódik majd. Ha így fűszerezzük a bort, érdemes fogyasztás előtt egy kis konyhai szűrőn át a bögrékbe mérni.

Tipp 1.: a csomagoláskor extra dekorációként tehetünk a fűszerkeverék mellé egy fahéjrudat. Vagy egy kis zsákban (kreatív és/vagy dekorboltokban lehet kapni) kandírozott narancs -és/vagy citromhéjat is.

Tipp 2.: a fenti keverék természetesen csak egy lehetséges verzió, mindenkinek megvan a saját jól bevált receptje, bátran kísérletezhetünk, csak jó lehet a végeredmény. 🙂

Tipp 3.: a vanília rúd kémcsöve helyett persze bármilyen kicsi üvegbe is tehetjük.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!