Rizsázzunk!

Tavaszi köles

Na, ez egy igazi potya recept. A tegnapi köles “fasírt” soknak bizonyult, mert hát a receptben ugyan csak 5 dkg köles szerepel, de valójában 10 dekát főztem meg.

 

 

Hozzávalók:

5 dkg köles enyhén sós vízben megfőzve (recept hozzá itt)

2 zsenge retek

1 kis marék bébi spenót vagy medvehagyma

1 kicsi uborka (a kovászolni való)

1 tk. citromlé

kevés zöldségalaplé (maradt még tegnapról)

1 ek. sűrű krémes kókusztej

fekete szezámmag pirítva (dióval is tuti)

1 ek. aprított petrezselyemzöld

1 ici-pici csipet római kömény (elhagyható)

pirított rozskenyér morzsa

6 perces tojás (így szoktam)

A kölest így készítjük el. Ezután hozzáadjuk a friss, zsenge tavaszi zöldségeket, kevés citromlevet, a petrezselyemzöldet és a reszelt sajtot. Jól összekeverjük. Tálaláskor megszórjuk pirított fekete szezámmaggal és a pirított rozskenyér morzsával. Tehetünk rá egy kis reszelt sajtot is. Ennyi!

Jó étvágyat! 😉

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Karalábéfőzelék zöld spárgával

Töltött karalábét akartam főzni a hétvégén, de Anyu keresztbe húzta a számításaimat, mert töltött kelkáposztát csinált és hozott is belőle. Most egy halom karalábén ülök, úgy érzem magam, mint egy lökött tyúk, aki a kotlik a tojásain és várja a csodát.

Főzelék már rég volt, zöld spárgát meg még pénteken vettem a piacon, ijedtemben, hogy vége a szezonnak, annyit, mintha soha többet nem teremne már.

Húsmentes Hétfő kipipálva!

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 15-20 perc

Hozzávalók (1 főre, vagyis nekem):

2 közepes karalábé

6-8 szál zöld spárga

2 ek. olaj (repce vagy napraforgó, esetleg olíva)

1 kis fej vöröshagyma

1 kis gerezd fokhagyma

bors

kb. 0,5 dl sűrű zsíros kókusztej (ha kell, önthetünk még hozzá)

1-2 ek. limelé

víz vagy zöldségalaplé

1 csokor petrezselyemzöld

néhány szem mandula durvára vágva

Meghámoztam és kisebb kockákra (kb. 2×2 cm) vágtam a karalábékat. A megpucolt vörös és fokhagymákat finomra aprítottam. Megmostam a petrezselyemzöldet, hagytam száradni.

Egy kisebb fazekat hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olajat, rádobtam a vöröshagymát és finomra pároltam. Kicsit sóztam. Beletettem a felkockázott karalábét és a finomra a aprított fokhagymát. Kicsit lepirítottam. Felöntöttem annyi vízzel, ami 1 ujjnyira ellepte. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a petrezselyem zöld felét finomra vágva. Fedő alatt, közepes tűzön főzni kezdtem. Közben lepattintottam a spárgák fás részét és 1 centis darabokra vágtam. Amikor a karalábé majdnem megfőtt, hozzáadtam a zöld spárgát. A kókusztejet a botmixer edényébe tettem, adtam hozzá 1 merőkanál levet, a 2 ek. lime levet és a karalábé 1/3-át. Krémesre turmixoltam és hozzáöntöttem a karalábéhoz, kóstoltam és kicsit még sóztam és borsoztam. Egyet rottyantottam rajta. Belekevertem a maradék  petrezselyemzöldet is.

Tálaláskor megszórtam még egy kevés petrezselyemmel és a durvára vágott mandulával.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Tányérok: Eco-catering

Tormakrémleves

Gyalázatosan szeszélyesnek éreztem a húsvéti időjárást. Minden évben így vagyok vele, mert szeszélyes, de ezt most visszavonom. Dupla zoknit vettem fel, sapkát, és téli kabátot. Rozira meg ráadtam a sígatyáját és a csizmáját is.

Húsvétkor végül nem csináltam meg ezt a levest, mert a.) harmatos halovány zsenge volt a torma, semennyire nem csípett; b.) Anyukám főzött csirkehúslevest, amit semmi sem köröz le; c.) volt mit tenni, nem hiányzott a tormakrémleves…

Előkészítés: 15 perc
Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók (kb. 4 kis csészényi):

1,5 liter zöldségleves (vagy 1,3 liter leves + 2 dl sonkalé)
1 nagy krumpli
2 kisebb fehérrépa
3 szál újhagyma
6-7 centis friss torma lereszelve
2-3 ek. ecetes torma + kevés citromlé
1 dl tejszín vagy ugyanennyi sűrű kókusztej
só, fehér bors
1 jó nagy csokor kapor (tényleg nagy legyen, keveset félretettem a tálaláshoz)

A meghámozott krumplit és fehérrépát kisebb darabokra vágtam, az újhagymát felkarikáztam.

Egy kisebb fazekat felforrósítottam, olívaolajat öntöttem bele, majd 5 perc alatt kissé átpirítottam rajta a zöldségeket és a hagymát. Felöntöttem a zöldséglevessel. A finomra vágott kapor felét hozzáadtam. Puhára főztem a zöldségeket. Belereszeltem a friss tormát és botmixerrel összeturmixoltam. Hozzáadtam az ecetes tormát és egy kevés citromlevet.

Kótolás után még sóztam, borsoztam. Hozzáöntöttem a sűrű, kérmes kókusztejet és beleszórtam a maradék kaprot is.

Tálalhatjuk krutonnal, pirított sonkakockákkal, vagy füstölt sajttallérokkal.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Háztartás(bel)i keksz

A vártnál jóval korábban kiütött az ilyenkor menetrendszerinti őszi takonykór nátha. Zsinórban 2 nyomorult napot töltöttem el fekvéssel. Ebből a másodikra Rozi is csatlakozott hozzám. Így, a kiskutyával együtt, hárman sűrítettük itthon a levegőt. A harmadik kényszerpihenős nap ügyeletben üzemelt, a gyereket és a kiskutyát elláttam, megetettem, megitattam, ahogy az előző két napban is, csak már kicsit gyorsabban. Csendesen pangtunk, de a nap végére becsúszott egy kis tikkelés. Jöttek, mentek a mantrák, meg az oóóóómmmmmmok. Mára egészen emberi lettem. Nem vagyok még kint belőle teljesen, de érzem az ízeket és az illatokat. Persze a gyereknek ma reggelre kutyabaja sem volt. 2, még egyszer lassan K – É – T, nap alatt újra 100% fordulatszámom pörgött. Előtte csak 84-en. Én meg…

Járt valami édes. 3 nap minimál és htb üzemmód után kellett valami, ami kimozdít minket a pangásból. Sütöttünk. Kekszet. És megkentünk erkölcstelenül sok csokikrémmel.

Pillanatok (drámai felnagyítás) alatt összeraktuk Rozival az egészet, de tényleg. Komolyan nem volt több, mindennel együtt, 1 óránál. Beleértve Rozi waldorfosan szabad alkotási vágyát a csokikrémmel. Ehhez képest lassan 3. órája remegek a képek kiválasztásán. Rosszabb vagyok, mint amikor nyáron egy bizsu boltban Rozi huszonhét és fél perce képtelen volt kiválasztani egy nyamvadt cuki apróságot magának, amit kivételesen, lényem zordabb és nem túl megengedő részét torkon rúgva elcsendesítve, megengedtem neki. Egészen elképesztő, néha mennyire nehezen hozok meg döntéseket. Ennek fényében az a huszonhét és fél perc édes kis semmiség, úgyhogy nem voltam túl fair, amikor kivonszoltam a gyereklányt az üzletből felróttam ezt a gyermekemnek.

…alig 40 perccel később. Most, most, most, most összeszedtem magam. Íme. És egészségetekre!

Étcsokoládé ganache: kb. 10 perc + hűtés (akár egy éjszakán át)

Tészta előkészítése: 10 perc + kb. 15 perc hűtés

Sütési idő: 2 x 10 perc

etcsokolades_haztartasi_keksz

 

Hozzávalók (szaggatótól függően kb. 30 db):

a tésztához:

20 dkg rizsliszt

7,5 dkg porcukor (finomítatlan nádcukrot daráltam le)

fél csomag sütőpor

1 csipet só

10 dkg jéghideg vaj lereszelve

1 tojás

1 kezeletlen citrom reszelt héja

1-2 ek. citromlé

1 vanília rúd kikapart magjai

az étcsokoládé krémhez (ganache):

10 dkg jó minőségű étcsokoládé (min. 55-60%)

1,5 dkg vaj

0,75 dl tejszín

1 ek. cukrozatlan kakaópor (elhagyható)

néhány jó nagy csipet őrölt fahéj

A krémet még előző este elkészítettem. Az étcsokoládét a vajjal vízgőz felett összeolvasztottam. Ezután levettem a gőzről, hozzáadtam a fahéjat, a csipet sót, és felöntöttem a tejszínnel. Alaposan elkevertem, amíg sima, fényes és egynemű lett. Hűtőbe tettem másnapig.

A kekszhez a hozzávalókat késes robotgépben tettem, Rozi meg jól “összemorzsolta”. A tésztát egy keverőtálba öntöttem és kézzel, gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Folpackba csomagolva a hűtőbe tettem kb. 15 percre. Közben 180 fokon (alsó-felső üzemmód) bekapcsoltam és előmelegítettem a sütőt.

A sütő két nagy tepsijét kibéleltem sütőpapírral. A krémet kivettem a hűtőből, hogy kicsit lágyabb és kenhetőbb legyen.

Bő 15 perc elteltével a tésztát két folpack réteg között 3-4 mm vékonyan kinyújtottam. Dolgozzunk tempósan. Használhatunk sütőpapírt is, mindkét esetben rizsliszttel szórjuk meg a felületeket. A tésztát gyors mozdulatokkal kiszaggattam és a sütőpapírral bélelt tepsire tettem. Több féle méretű és formájú szaggatót használtam. A sütőbe tettem és 10 perc alatt megsütöttem. Hagytam teljesen kihűlni.

A kihűlt kekszeket megkentük az étcsokoládés krémmel és összeragasztottuk.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet innen: házi háztartási keksz

Háttér: fotohatterek.hu

etcsokolades_haztartasi_keksz1

etcsokolades_haztartasi_keksz2

Írós cukkinifőzelék kígyóbabbal és petrezselyemmel

A Mátra szélén, a parádi kópban találtam írót a tejtermékes pultban. Fura. Azonnal a kosárba tettem. Fogalmam sem volt, mibe teszem, csak megvettem. Egy része ebbe a főzelékbe került, a többihez keresek a hétvégén valami süti receptet. Rachel Allen-nél biztosan lesz… 😉

A főzelékemet most is Viki 5elemes konyhája inspirálta. Épp befejeztük a nyári tanfolyamot, tananyag volt a cukkini is.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: kb. 15 perc

iros_kigyobabos_cukkinifozelek_jav_2

 

Hozzávalók (2 főre):

5 db salátacukkini

1 szűk maréknyi kígyóbab

2 kisebb krumpli

3 szál újhagyma

annyi víz, amennyi fél ujjnyira ellepi

6 ek. író

1 nagy csipet fehérbors

1 késhegynyi őrölt kurkuma

1 jó nagy csipet finomítatlan nádcukor

fél citrom leve (kicsi citromé)

1 kis csokor petrezselyemzöld

A cukkiniket megmostam, egy kivételével mindet megpucoltam. A babot megmostam, és kb. 1 centis darabokra vágtam. A krumplikat meghámoztam és apró kockákra vágtam. Megmostam a petrezselymet, félretettem.

Egy magasabb falú lábast hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele és amikor forró lett, beletettem az újhagymát és közepes tűzőn üvegesre pároltam. A hagymához adtam a krumplit, a babot és a cukkinit is. Sóztam, borsoztam, cukroztam és felöntöttem annyi vízzel, amennyi fél ujjnyira ellepi. Fedő alatt, kis lángon megpároltam. Ezután az 1/3-át a botmixer edényébe tettem, hozzáadtam az írót és az egészet krémesre turmixoltam. Visszaöntöttem a lábasba. Még egy kicsit sóztam, megszórtam a kurkumával, a citromlevet is belecsurgattam. Végül belekevertem a friss aprított petrezselymet is.

Tálaláskor még egy kevés friss petrezselymet szórtam a tetejére.

Facebook: Rizsázzunk!

merge_2

iros_kigyobabos_cukkinifozelek_jav_3

 

Cukkini: főzelék

Régen nagyon be voltam sz.rva tartottam a változásoktól. Ez most is így van, de már MEREK beleállni a helyzetekbe. A szintidőn azért van még mit javítani, sok mindent még most is odáig tudok tili-tolizni, hogy az már fáj. Nekem a gyomrom az Achilles-em, ha valami nem a számomra éppen lehető legjobban megy, azonnal jelzi. Én meg lassan végre megtanulom már akkor felismerni a jeleket, amikor még nem kékülök bele a fájdalomba és nem telik hetekbe kisimítani a gyomromat. Lassú, de egyre kézzelfoghatóbb a fejlődés. 🙂

Nagyon szeretem a cukkinit, mert íztelen. Éppen ezért. 398.765,3 variációt lehet ráhúzni. Hétvégén meggrilleztük, és cukkinis csicseriborsósalátát is csináltam. Most meg itt van ez a jó kis kókusztejes, petrezselymes főzelék, kölesliszttel sűrítve. A gyerek is falta, pedig a ciklusában épp megint az “ezt nem szeretem, ezt sem szeretem, ezt nem eszem meg, nem kérek ilyet, anya ehetek fagyit?”-ban tart. 😉

Laktóz -és gluténmentes!

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 10-15 perc

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_01A

 

 

Hozzávalók (2 főre):

4 zsenge cukkini

3 szál újhagyma vagy 1 kicsi vöröshagyma fele

3 ek. olívaolaj vagy olvasztott kókuszolaj

só, fehérbors

3-4 ek. jó minőségű almaecet

3-4 nagy csipet szárított borsikafű

késhegynyi őrölt kurkuma

1,5 – 2 dl víz

kb. 2 dl sűrű kókusztej

1 ek. kölesliszt

1 nagy csokor petrezselyemzöld finomra vágva

A cukkinikat és a petrezselyemzöldet megmostam, az újhagymát vékonyan felkarikáztam.

Egy nagyobb, alacsonyabb falú lábast hevíteni kezdtem, majd amikor kellően forró volt, beletettem a kókuszolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és néhány perc alatt megdinszteltem. Közben kisebb darabokra vágtam a cukkinikat. Először hosszában félbe, majd a feleket is félbe, végül a negyedeket felszeleteltem. A megpárolt újhagymához adtam, kissé sóztam, megszórtam a borsikafűvel, meglocsoltam 2 ek. almaecettel, amit pár perc alatt elpárologtattam. Amikor az ecet savas, csípős illata eltűnt, felöntöttem kevés vízzel és a kókusztejjel. Fedő alatt ressre pároltam. Amikor a cukkini elkészült, fűszereztem még egy csipet borsikafűvel és kevés fehérborssal. Az 1/3-át kivettem, a maradékot botmixerrel összeturmixoltam. 1 ek. kölesliszttel sűrítettem. Ha szükséges, mehet még hozzá egy kevés almaecet, só és bors. Végül hozzákevertem a friss, felaprított petrezselymet. Aki lédúsabban szereti, önthet még hozzá vizet és/vagy kókusztejet.

Tálaláskor megszórtam kevés pirított lenmaggal és árpapehellyel, amiket el is hagyhatunk, de minek!

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: Fotóhátterek

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_02

Mogyoróvajas keksz

Peanut butter cookie. Ezt sokkal, sokkal hamarabb meg kellett volna már sütnöm, csak valahogy a kekszek sütése nem vált szerves részemmé. Ha bolti a mogyoróvaj, pontosan 5 perc összeállítani a masszát, ha kézműves* (a.k.a. házi), akkor 20-25 perc, de megéri.

És nincs benne liszt. Meg tejtermék sem. Mondjuk cserébe jó édes. <3 És Rozi mégsem cuppant rá, amitől gyanakodni kezdtem, hogy vajon megvan-e még a sütis gyomra. De az is lehet, hogy egyszerűen csak nem jött be neki. Mert nem csokis…

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 8-10 perc

mogyorovajas_keksz_2

 

Hozzávalók (18-20 db):

1 csésze darabos mogyoróvaj

1/2 csésze világos cukor (lehet kevesebb is, ha bolti, eleve édes mogyoróvajat használunk vagy kevésbé édesen szeretjük)

1/2 csésze barna cukor (lehet kevesebb is, ha bolti, eleve édes mogyoróvajat használunk vagy kevésbé édesen szeretjük)

1 citrom reszelt héja

1 tk. őrölt gyömbér (lehet több is, kevesebb is, ki hogyan szereti)

1 tojás

1 csipet só

1 tk. szódabikarbóna

A sütőt előmelegítettem 175 fokra, sütőpapírral kibéleltem egy nagy tepsit.

A hozzávalókat egy nagyobb keverőtálba mértem és simára kevertem. Kb. 2,5 centis golyókat formáztam a masszából, a sütőpapírral bélelt tepsibe tettem őket, egymástól bő 4 centire. Sülés közben kissé szétterülnek, kell neki a hely. Egy villa segítségével kissé lelapítottam mindet.

8-10 perc alatt megsütöttem őket, majd a tepsin hagytam kihűlni a kekszeket.

*házi mogyoróvaj készítése: kell hozzá egy erős, nagy teljesítményű késes aprító és 1 csomag (25 dkg) pörkölt, sótlan földimogyoró, 2 ek. olaj (napraforgó vagy repceolaj, a lényeg, hogy semleges ízű legyen), és egy nagy csipet só. A mogyorót az aprítóba teszem és pulzálva darálni kezdem. Amikor krémesedni kezd, hozzáadom az olajat, amitől lágyabb lesz, nem lesz száraz, tapadós. A végén sózom egy jó nagy csipet sóval. Én darabosan (crunchy) szeretem, de teljesen simára is készíthetjük.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: I am baker

mogyorovajas_keksz_3

Semlegesítő tavaszi rizottó

Miután vasárnap körömpörköltet ettem, amibe szerencsére csülök, vagyis némi hús is jutott, és nem csak a bőr, így nem kellett csak a szaftot innom, két napja ellensúlyozom a nagyágyút. Tegnap sült céklás raguval, ma meg ezzel a lágy rizottóval.

Valaha régen egymást érték a fajsúlyos sültek, oldalasok, csülkök, pörköltek, meg sem éreztem. Így 40 felé már 2x is meggondolom, mikor eszem ilyeneket. Fegyelmezetten táplálkozom, az van, és ettől jól érzem magam. Persze ettől még időnként becsúszik valami nehezebb is.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 30 perc

kokusztejesrizotto_tofuval_javitott

 

Hozzávalók (1-2 főre):

a rizottóhoz:

kb. 10 dkg kerekszemű rizs

3 ek. olívaolaj vagy 1 ek. kókuszolaj vagy 1 ek. vaj/

kb. fél liter víz vagy zöldségalaplé

1 ek. almaecet + 1 merőkanál víz elkeverve (kb. 1 dl)

1 ek. szárított natúr zöldségmix

1 vékony szelet friss gyömbér

só, bors

5-6 ek. zsíros kókusztej

a zöldséges raguhoz:

4 kicsi zsenge újrépa

3-4 kicsi zsenge paszternák

8-10 szál zsenge zöld spárga

2 szál újhagyma

1 szelet friss gyömbér finomra aprítva

1-2 ek. citromlé

só, bors

1 késhegynyi őrölt kurkuma

3-4 dl forró víz

grillezett tofu (elhagyható)

pirított szezámmag

Megmostam és hagytam lecsepegni, száradni a rizst. Egy nagyobb lábast felhevítettem, kókuszolajat tettem bele, és amikor az is forró volt, beleszórtam a rizst. Üvegesre pirítottam, sóztam, borsoztam, felöntöttem az almaecet-víz keverékkel. Hagytam elpárologni, majd hozzáadtam egy merőkanál vizet. Megszórtam a szárított zöldségkeverékkel és beledobtam egy vékony szelet friss gyömbért. Elkevertem.

Megpucoltam és felkarikáztam a zöldségeket (kb 1 centis darabokra). Az újhagymát vékonyra szeleteltem, finomra aprítottam a friss gyömbért. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, amikor felforrósodott, beletettem a kókuszolajat, rádobtam az újhagymát és a friss gyömbért. Közepes lángon megdinszteltem.  A megpárolt gyömbéres hagymához adtam az 1 centis karikákra vágott sárgarépát. Sóztam, borsoztam és felöntöttem 2 dl forró vízzel. Lefedtem.

Közben újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizshez és alaposan elkevertem.

A sárgarépa után a paszternákot is a serpenyőbe tettem, elkevertem és újabb 1 dl forró vizet öntöttem hozzá. Megszórtam egy késhegynyi kurkumával, rácsurgattam 1 ek. citromlevet. Fedő alatt közepes lángon tovább pároltam.

Megint felöntöttem a rizst egy merőkanál vízzel. Jól megkevertem.

A végén a zöld spárga is a serpenyőbe került, kicsit sóztam és borsoztam az egészet, hozzáöntöttem még 1 dl forró vizet és még 1 ek. citromlevet. Alaposan elkevertem és fedő alatt még pár percig pároltam. A spárgának már nem kellett sok idő.

Újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizottóhoz, és rendszeresen átkeverve hagytam, hogy a rizs beszívja azt. Ekkorra a rizs fogkeményre főtt. Meglocsoltam a kókusztejjel és kevergetés mellett kivártam, amíg azt is beszívja a rizs.

Száraz serpenyőben illatosra pirítottam kevés fekete szezámmagot, amivel tálaláskor megszórtam a zöldséges rizottót. Adhatunk mellé grillezett füstölt tofut.

Facebook: Rizsázzunk!

kokusztejes_rizotto_zoldsegekkel_javitott

 

Sütőtökkrémleves sült körtével és kókusztejjel

Szombaton ovis szülinapi buliban voltam Rozival. Tegnap meg az agárdi popstrandon locsogtunk a vizes jégen. A hótaposóm beázott, elrepedt a talpa, amit akkor vettem észre, amikor a jégen bokáig gázoltam a vízben. Rozinak megígértem, hogy korizunk, de a kölcsönzőben nem volt a lábára való kori. És mivel azt is megígértem neki, hogy ha neki nem lesz kori, én sem kölcsönzök (hülye ősanya vagyok), béreltünk egy fakutyát. Na, az nagyon bejött neki. Gyorsabban, anya! Gyorsabban! (Hajcsár!) A végén forró italokat vettünk, Rozinak csokit, nekem bort, amit nem ittam meg, mert már az első kortynál azt éreztem, hogy menetes lyukat mar a gyomromba. Ennyire már rég örültem annak, hogy autóba kell ülnöm, azonnal levettem a csizmát és a zoknit, a nedves harisnya meg is száradt mire Pestre értünk. A gyerek lábára meg ráhúztam az egyujjas kesztyűmet, úgy nézett ki benne, mint egy csimpánzkölyök… 😉

Szerintem létezik olyan, hogy sütőmedve. Én vagyok az. Amit lehet, megsütök. Ebben a levesben sült sütőtök és sült vilmoskörte van. És még egy csomó minden más, persze.

Előkészítés: a tök sütési ideje

Főzési idő/összeállítás: 20 perc

IMG_9896

 

Hozzávalók (2 főre):

1 kicsi sütőtök

1 körte (most vilmos)

3 gerezd fokhagyma

10 centis darab póréhagyma

2 nagy vagy 4 kisebb szelet friss gyömbér

kevés citromnád (5-6 vékony szelet)

3 szem szegfűszeg

1 nagy rúd fahéj

2 zöld kardamom

1 csapott mk. koriandermag

1 ek. sötét szójaszósz (elhagyható)

fél zöld citrom leve

só, bors

víz

1 ek. méz

1 – 1,5 dl kókusztej

a tetejére:

pirított dió

fekete szezámmag

friss koriander

A sütőtököt feldaraboltam, a körtét félbevágtam, kimagoztam. A fokhagymagerezdeket nem pucoltam meg. Mindet sütőpapírral bélelt tepsire tettem, a körtéket a vágott felükkel lefelé. Meglocsoltam kevés olívaolajjal, egy nagy csipet sót szórtam rá és 200 fokos sütőben kissé barnára sütöttem. Amikor megsült, kivettem a sütőből és hagytam hűlni.

A póréhagymát feldaraboltam. Egy közepes lábast hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele, rádobtam a póréhagymát, a citromnád karikákat és a gyömbért. Kicsit sóztam, és közepes tűzön megdinszteltem. A sütőtököt, a körtét (héj nélkül) és a héjából kinyomott sült fokhagymát a hagymához adtam. Beledobtam a szegfűszeget, a fahéjat, a kés lapjával megroppantott zöld kardamom magjait és a koriandert is. Meglocsoltam szójaszósszal. Erősebb lángon, kevergetve, 4-5 percig pirítottam az egészet. Kiszedtem a fahéjat, a szegfűszeget, 1 szelet gyömbért benne hagytam. Felöntöttem annyi vízzel, ami 1-2 ujjnyira ellepte. Hagytam egyszer felforrni, majd botmixerrel pürésítettem. Ha túl sűrű, hígíthatjuk még vízzel. A végén még beállítottam az ízeket. Sóztam, borsoztam, belecsurgattam a zöld citrom levét és 1 ek. mézet. A végén hozzáadtam a kókusztejet is. Alaposan megkevertem.

Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot. Tálaláskor a magokkal és egy kevés friss korianderrel szórtam meg a leves tetejét.

Facebook: Rizsázzunk!

Hajdinával töltött cukkini

Akármilyen meleg is volt, főtt ételt kívántam. Muszáj volt végre valami meleget is enni, napok óta nyers koszton éltem. Cukkinit szinte mindig tartok otthon, meg ilyen mindenféle gabonákat, hogy köles, rizs, hajdina.

Apa és lánya hazaértek a nyaralásukból, nekik darált hússal töltött padlizsánt is sütöttem, a hajdinával Zoli hadilábon áll, Rozinál meg éppen hangulat kérdése, hogy húsevő-e, vagy sem. Általában nem kér húst. Én meg jó ideje keveset eszem, mert nem kívánom.

A töltelék kísérlet volt, bejött. Fűszerezzetek bátran!

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: kb. 45 perc

hajdinaval_toltott_cukkini (13)

 

Hozzávalók (1 főre):

1 jó közepes cukkini

1 dl hajdina

3 ek. olívaolaj

1 kis fej lilahagyma

1 nagy gerezd fokhagyma

1 kisebb paradicsom

3 – 4 dl sűrű házi paradicsomlé (lehet több is)

só és frissen őrölt fekete bors

1 nagy marék aranymazsola

1 nagy babérlevél

1 ek. nádcukor

fél citrom leve és héja, ha kezeletlen a citrom

1 csokor friss petrezselyemzöld felaprítva

őrölt fahéj ízlés szerint

a tetejére:

morzsolt feta vagy valamilyen sósabb fehérsajt

a paradicsommártáshoz:

0,5 liter sűrű házi paradicsomlé

kb. 1 dl víz

só, bors

1 ek. balzsamecet

1 ek. nádcukor

1 csokor petrezselyemzöld felaprítva

A lilahagymát és fokhagymát megpucoltam és finomra aprítottam. Megmostam a petrezselyemzöldet, hagytam száradni. Egy serpenyőt felforrósítottam, beletettem a lilahagymát, egy nagy csipet sót adtam hozzá és 4 – 5 perc alatt a közepesnél kicsit erősebb lángon megdinszteltem. Hozzáadtam a fokhagymát, 1 percig pároltam, majd beleöntöttem a hajdinát, beletettem a megmosott egész paradicsomot, sóztam. Rendszeres kevergetés mellett nagyjából 5 perc alatt kissé megpirítottam. Felöntöttem a paradicsomlével, frissen őrölt borsot, babérlevelet és aranymazsolát adtam hozzá. Egy nagy csipet őrölt fahájjal fűszereztem. Lefedve, közepes lángon kb. 10 percig főztem. Belekevertem a nádcukort és a citromlevet. Ha úgy találjuk, túlságosan elfőtte a paradicsomlevet, adjunk még hozzá. Az a jó, hogy kellően szaftos, így a sütés nem lesz fullasztóan száraz a töltelék.

Közben a sütőt előmelegítettem 180 fokra, légkeverésen. A cukkinit megmostam, 3 centit levágtam a vékonyabb végéből és felkockáztam. A maradék cukkinit hosszában kettévágtam, a közepét kivájtam úgy, hogy maradjon egy kb. 1 centis pereme. A kivágott cukkini darabokat is felkockáztam.

A fahéjas, aranymazsolás, paradicsomos hajdinához kevertem a  a kivájt és felkockázott cukkinit és a felaprított petrezselyemzöld felét. Adtam hozzá még egy kevés őrölt fahéjat, a babérlevelet kivettem.A tölteléket a cukkinikbe halmoztam. Nyugodtan legyünk vele bőkezűek. A töltött cukkinik tetejére fetát morzsoltam és a forró sütőben kb. fél óra alatt készre sütöttem.

Amíg a cukkini sült, a paradicsommártáshoz a paradicsomlevet kevés sóval, borssal és a vízzel kb. a felére beforraltam. Hozzáadtam a balzsamecetet, a cukrot. Alaposan elkevertem, majd a végén beleszórtam a friss petrezselymet.

Tálaláskor a paradicsomszószból a tányérra kanalaztam, erre tettem a töltött cukkinit. A fetát el is hagyhatjuk

Facebook: Rizsázzunk!

hajdinaval_toltott_cukkini (14)

hajdinaval_toltott_cukkini (5)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!