Rizsázzunk!

Fügés gyömbéres brownie

Nemrég felhívott Edina, hogy látott egy bloggereknek szóló versenyt, nem neveztem-e. Mivel nemleges választ adtam, hamar letettük a telefont. 😉 De még azelőtt, hogy felhívott volna, az ismert közösségi oldalon küldött egy emlékeztetőt a Csokoládé -és Édesség Fesztiválról. Szombaton mentünk volna, arra a napra ígértek értelmezhetőbb időjárást. Nem mentünk, mert az időjárás mégsem volt értelmezhető(bb).  De lebeszéltünk egy gyors hétközbeni ebédet az OSHO-ba. A sütit (ezt itt) én vittem. Persze nem fértünk be, fél 1-kor mentünk, fél Budapest ott kajált. A Babuskában kötöttünk ki, igaz ott sem voltunk egyedül. De ettem egy levest. Végül. Legközelebb fél 12-kor találkozunk és az OSHO-ban eszünk. Akkor is! A sütit én viszem.

…a tanulság pedig az, hogy soha nem menj levesezni menő levesező helyre csúcsidőben, amikor mindenki levesezik, mert a levesezésből nem lesz semmi. Ott. Vagy főzz magadnak levest otthon.

A brownie receptet Katucikonyha oldalán találtam.

Háttér: fotohatterek.hu

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 20 perc

fuges_gyomberes_brownie_merge2

 

Hozzávalók (18-20 centis formához):

10  dkg étcsokoládé (70%-os)

10 dkg vaj

2 tojás

1 vanília rúd magjai

10 dkg finomítatlan nádcukor (a fele lehet lágy sötétbarna)

10 dkg liszt (most 8 dkg sima fehér liszt + 2 dkg köles liszt)

1 ek. cukrozatlan kakaópor

csipet só

1 tk. őrölt gyömbér

2 kupak barna rum

2 friss lila füge

kevés hecsedli lekvár (elhagyható)

1 kis maréknyi dió durvára vágva

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, alsó-felső üzemmódban. Egy kivehető aljú tortaforma alját kibéleltem sütőpapírral, az oldalát kivajaztam. Mindent kimértem.

A liszteket és a kakaót egy tálba szitáltam. Hozzáadtam a sót és az őrölt gyömbért. A darabokra tört étcsokoládét és a vajat vízgőz felett felolvasztottam. Amikor felolvadt, hozzáadtam a rumot.

A tojásokat egyesével felütöttem és tálba tettem. A cukorral és a vanília rúd magjaival együtt fehéredésig szép habosra kevertem. Belecsurgattam a vajas rumos csokit, amivel óvatosan, de alaposan összekevertem. Két részletben hozzáadtam az átszitált kakaós lisztet és ugyancsak óvatosan homogénre kevertem.

A tésztát a formába öntöttem, egyenletesen elterítettem. A fügéket negyedeltem, a tészta tetejét kiraktam velük, végül az egészet megszórtam a dióval. A fügék alá egy-egy kis kanálnyi hecsedli lekvárt tettem. A 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem. Akkor van készen, amikor a tészta teteje már száraz, de a tészta maga még lágy.

Facebook: Rizsázzunk!

fuges_gyomberes_brownie8

fuges_gyomberes_brownie1

Birsalmasajt

A Wikipedia, a szabad enciklopédia, szerint a birsalma sajt édes, sűrű, birsalmából készült desszert. Előkészítése nagyon egyszerű és mélyhűtés nélkül is több hónapig tartható, ezért hagyományosan az egyik legrégebbi édesség Magyarország területén. Méliusz Juhász Péter már 1578-ban leírta a birsalma sajtot és annak gyógyító tulajdonságait. Különösen magas a misztikus P-vitamin-tartalma, ami gátolja az öregedési folyamatokat, és elősegíti a C-vitamin hatásának kifejtését. És ami nagyon jó, hogy a C-vitamin kivételével, az összes benne található vitamin, ásványi anyag és rost túléli a főzéssel járó erőteljes hőkezelést.

Egyéb források arról is szólnak, hogy a spanyol gasztronómiában is stabil helyet foglal el. Az egyik fő specialitás. Karakteres, hangsúlyos sajtok mellé adják. A birsalma egyébként Magyarországra valószínűleg a Balkánon keresztül érkezett a Földközi-tenger keleti partvidékéről.

Előkészítés: a hámozás, kicsumázás/kimagozás

Főzési idő: kb. 30 perc + min. 1 óra

birsalmasajt (5)

 

Hozzávalók:

4 nagy birsalma

30 – 35 dkg finomítatlan nádcukor

5 egész szegfűszeg

3 egész szegfűbors

1 fahéjrúd

2 centis friss gyömbérdarab hámozva

fél zöld citrom héja

csipet só

víz

A birsalmákat megpucoltam, kicsumáztam és nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb lábasa tettem, felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyira ellepte. Hozzáadtam az egész fűszereket és a friss gyömbért. Fedő alatt puhára főztem, leszűrtem. Hagytam kicsit hűlni, botmixerrel pürésítettem és hozzáadtam a cukrot. Közepes tűzön, rendszeresen kevergetve, bő 1 óra alatt jó sűrűre főztem. Olyanra, ami nem folyt már le a fakanálról. Átlátszó fóliával kibéleltem egy formát és beleöntöttem a birsmasszát. Legalább legalább 1 hétre békén hagytam. 3-4 nap után átfordítottam, hogy az alsó fele is száradni tudjon. Ekkor már kivettem a formából, hogy minden oldala száradni tudjon. Fontos, hogy száraz helyen tároljuk.

Fóliába csomagolva nagyon sokáig eláll. Ha nincs szem előtt…

Keverhetünk bele diót, mandulát, készíthetjük zöld kardamommal és gyömbérrel, de fűszerek nélkül is isteni.

Facebook: Rizsázzunk!

Zacskós leves

A mai nap mantrája a sütőtök volt. Sütőtök. Sütőtök. Sütőtök. És egy gyönyörű sütőtökös mandalát is bevizionáltam magamnak, annyira beragadt a sütőtök a fejembe még reggel 6-kor, amikor ébresztett a telefonom.

Zacskós* leves. A javából. Krémes. Édes. Sütőtökből.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: kb. 40 perc

sutotok_kremleves_sutozacskobol

 

Hozzávalók:

1 sütőzacskó (25×45 cm)

1 kisebb sütőtök

fél szál póréhagyma

3 nagy gerezd fokhagyma

1 vékony szár halványító zeller

1 nagy ág friss rozmaing

1 ujjnyi vastag darab friss gyömbér

4 zsályalevél

3 ek. olívaolaj

3 ek. szójaszósz

2 ek. almaecet vagy fehárborecet

frissen tekert bors

2 ek. finomítatlan nádcukor (lehet több és kevesebb is)

kis darab póréhagyma (kb. 5 centis)

1 vékony szelet friss gyömbér

1 tk. vaj

víz

0,5 dl tejszín

a tetejére:

pirított tökmag

pirított zabpehely

tökmagolaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A tepsijét kibéleltem sütőpapírral. Levágtam egy kb. 5 centi széles csíkot a sütőzacskó szájából, ezzel kötöttem össze később a sütőzacskót. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a tökmagot és a zabpelyhet.

A sütőtököt megmostam, kisebb darabokra vágtam. A póréhagymát nagyobb darabokra vágtam, a gyömbért megpucoltam és félbe vágtam. Sütőzacskóba tettem a tököt, a póréhagymát, a gyömbért, a rozmaringot, a zsályát, a zellerszárat és a fokhagymagerezdeket héjastól. Meglocsoltam az olívaolajjal, a szójaszósszal és az almaecettel, megszórtam frissen tekert borssal és a cukorral. 30 perc alatt készre, puhára pároltam/sütöttem.

Egy nagyobb lábast felmelegítettem, beletettem a vajat. Miután felolvadt, rádobtam a póréhagymát és egy vékony szelet gyömbért. Kicsit sóztam és közepes tűzön megpároltam a hagymát. A sütőzacskóból a zöld fűszerek kivételével mindent a lábasba öntöttem. A fokhagymákat kinyomtam a héjukból. Az egészet felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy felforrjon. Botmixerrel krémesítettem, belecsurgattam a tejszínt és végül kicsit még fűszereztem sóval, borssal, még egy ek. almaecettel és kevés friss rozmaringgal.

Tálaláskor megszórtam pirított tökmaggal és zabpehellyel. A tetejét megcsurgattam kevés tökmagolajat.

*sütőzacskós sütési eljárás: megóvja az ízeket és (állítólag) a vitaminokat. Az előbbit igazolom, az utóbbira nézve még nem végeztem kutatásokat, azt Heston Blumental megteszi/megtette. Szag -és ízsemleges, amiből ez utóbbit nem teljesen tudom értelmezni, viszont egészségesebb és energiatakarékosabb sütőzacskóban elkészíteni a vacsit. Tök jó.

Facebook: Rizsázzunk!

sutotok_kremleves_sutozacskobol (1)

Gyömbéres birs-körte krémleves

Pofátlanul inspirálódtam Zöld Múzsa birsleveséből. Szeretem a receptjeit. Nagyon.

Maga a birsleves már megvolt fejben, vártam a szezonját, krémes, tejszínes levest akartam belőle. Imádom a birsalma fanyarságát, koncentráltan benne van az ősz íze. De azért jó lett volna valami bele is, ami még tartalmasabbá teszi. A túrógombóc tuti. Egy ideje búzadara helyett kukoricadarával készítem. Szép sárgás lesz tőle, meg gluténmentes is. A szárított citromhéj már csak egy kis plusz.

Olyan helyes, hogy így passzolnak egymással színben a gombócok és a leves.

Előkészítés: 10-15 perc

Főzési idő: kb. 15 perc a levesnek + kb. 5 perc a túrógombócnak

birsalma_kremleves (2)

 

Hozzávalók:

a leveshez:

1 púpozott tk. vaj

1 ek. finomítatlan nádcukor

3 birsalma

2 nem túl érett körte

3 szem szegfűbors

3 egész szegfűszeg

1 ujjnyi vastag friss gömbér meghámozva

víz, amennyi bő 1 ujjnyira ellepi a gyümölcsöket

1 kikapart vanília rúd

1 tk. szárított citromhéj

2 ek. citromlé

csipet só

1 dl tejszín

méz ízlés szerint

a túrógombóchoz:

25 dkg túró

1 tojás kettéválasztva

3 ek. kukoricadara

1 vanília rúd kikapart magjai

1 ek. finomítatlan nádcukor vagy napraforgóméz (jól bírja a hevítést)

csipet só

1 tk. szárított citromhéj

pirított magok vegyesen (dió, szezámmag, lenmag, mandula)

A túrógombóchoz a túrót átkevertem egy villával, hozzáadtam a a tojássárgáját, a cukrot, a csipet sót, a vaníliát és végül a kukoricadarát. Jól összeforgattam és lefedve a hűtőbe tettem, amíg a leves készült. A tojásfehérjét is hűtőbe tettem felhasználásig.

Egy száraz serpenyőben megpirítottam a magokat. Félretettem kihűlni.

A birsalmákat és a körtéket meghámoztam, kimagoztam és felkockáztam. Egy nagyobb lábast forrósítani kezdtem, beledobtam a vaja és kisebbre vettem alatta a lángot, hogy a vaj ne égjen meg. Megszórtam 1 ek. cukorral és hagytam összeolvadni. A vajas alapra tettem a birsalmákat és a körtéket, hozzáadta, a szegfűszeget, szegfűborsot, a már kikapart vanília rudat, a szárított citromhéjat és a friss gyömbért egészben. Alaposan elkevertem, lefedtem és megpároltam. Kiszedtem az egész fűszereket és a vanília rudat, az egészet felöntöttem annyi vízzel, amennyi bő 1 ujjnyira ellepte. Felforraltam. A lábast levettem a tűzről, a levest botmixerrel krémesre turmixoltam. Ha a leves túl sűrű lenne, kevés vízzel még hígítható. Édesítettem mézzel, végül kevergetés mellett hozzáöntöttem a tejszínt. Lefedve félretettem.

Elkészítettem a gombócokat. Egy nagyobb lábasban vizet forraltam. Felvertem a tojásfehérjét, két részletben a masszához forgattam. A hab második felét óvatosan dolgoztam a túrós alaphoz, hogy ne törjem össze és a gombócok könnyűek maradjanak. Kicsi gombócokat formáztam, majd a forrásban lévő vízben megfőztem őket. Megvártam, hogy feljöjjenek a víz tetejére, szűrőlapát segítségével kiszedtem, lecsepegtettem őket és mindet megforgattam a pirított magokban.

Tálaláskor a leves tetejét is megszórtam magokkal. Sűrű, tartalmas, laktató gyümölcskrémleves.

Facebook: Rizsázzunk!

birsalma_kremleves

birsalma_kremleves (1)

birsalma_kremleves (3)

Gyömbéres áfonyás pite

És már megint a gyerek. Még a legelszántabbak tudata is beszűkül, valamennyire, ha gyereke születik. Én is így vagyok ezzel most már kicsit több, mint 4 éve. Elszánt voltam és vagyok, tudatosan is figyelek rá, hogy ne csak Rozi létezzen, és ne csak ő határozza meg az én létezésemet, hiszen rajta kívül is van élet. De ettől még megmásíthatatlanul szerves részem ez a kis csibe, és az életem egy nagyon vastag szeletét ő teszi ki. Fantasztikus kis lény.

Szóval, éppen akkor, amikor a gombát vettük, meglátta az áfonyát is. És persze jött szinte pontosan ugyanaz a monológ, csak a gombát áfonyával helyettesítette, valahogy így:

“Anya, én szeretem az áfonyát. Komolyan, hidd el, én már szeretem az áfonyát. Megszerettem. Nyugodtan vehetsz belőle, meg fogom enni.”

Zseniális.

Evett belőle nyersen, magában is, de a pitét is megkóstolta. A tészta a málnás – sárgabarackos cobbleré, csak most a sütőport szódabikarbónára cseréltem, amitől még könnyebb, levegősebb lett.

Előkészítés: 15 perc

Sütési idő: kb. 35 perc (tűpróbáig)

afonyas_pite (13)

Hozzávalók (kb. 25 centis piteformához):

15 dkg áfonya

1 körte

2 alma

1 citrom leve

2 – 3 ek. finomítatlan nádcukor

1 tk. őrölt gyömbér

a tésztához:

15 dkg tönkölybúza fehérliszt

1 csapott tk. szódabikarbóna

1 csipet só

1 tk. őrült gyömbér

10 dkg hideg vaj vagy kókuszolaj

10 dkg darált mogyoró (pörkölt, sótlan)

5 dkg (2 ek. ) finomítatlan nádcukor

1 nagyobb tojás

1 citrom leve és héja (ha kezeletlen)

1,5 dl hideg tejszín vagy kókusztej(szín)

A sütőt előmelegítettem 170 fokra légkeverésen. Előkészítettem a piteformát.
A gyümölcsöket megmostam. Az áfonyát hagytam száradni. A körtét és az almákat meghámoztam, kimagoztam kb. 2×2 centis darabokra vágtam. A gyümölcsöket a piteforma aljába tettem, megszórtam a nádcukorral és az őrölt gyömbérrel, meglocsoltam a citromlével és alaposan összeforgattam az egészet.
A lisztet tálba szitáltam, hozzáadtam a szódabikarbónát, a cukrot, a gyömbért, a csipet sót, majd a feldarabolt hideg vajjal gyorsan összemorzsoltam. Ezt egy séses aprítóban is csinálhatjuk.
Egy kis tálban összekevertem a hideg tejszínt és az egész tojást, jól elkevertem és a lisztes keverékhez öntöttem.Hozzáadtam 1 citrom levét és héját. Egy fakanállal összekevertem. Ragacsos masszát kaptam. Egy evőkanál segítségével a gyümölcsök tetejére kanalaztam. Most nem figyeltem rá, hogy a tésztakupacok között maradjon egy kis hely, mert azt szerettem volna, ha szépen összesül egyenletesre a tészta.  Bő 30 perc alatt (tűpróbáig) szép aranybarnára sütöttem.
Vanília fagyival tálaltam.
Facebook: Rizsázzunk!
afonyas_pite (14)
afonyas_pite (30)

Fűszeres sültsárgarépa-krémleves

Tegnap kilistáztam, mit akarok főzni a héten. Mostanában csak így működik, ha nem akarok valamit, de leginkább mindent elfelejteni. Két dolog stabil, a reggeli kávé és az, hogy délután elmegyek a gyerekért az oviba. A kettő között listát vezetek (a világtól elvonulni akkor fogok végleg, ha a listáról is emlékeztető kell majd).

Lent például, a kép alatt, ennek a sült sárgarépából készített krémlevesnek a hozzávalóit listáztam ki, nektek, ha Ti is elfelejtenétek mostanában mindent. Kóstolgassátok, és fűszerezzétek bátra menetközben, kinek mi a szája íze. Én imádom, ha tobzódnak az ízek, sokszor a határmezsgyén mozgok, néha át is billenek a túlzásba. Szóval, csak bátran, mindenki a saját kénye kedve szerint használja a fűszereket.

SÜT A NAP!

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: kb. 35 perc

fuszeres_sultsargarepa_kremleves (18)

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

3 szál nagyobb sárgarépa

1 kisebb szál fehérrépa

2 fej salottahagyma

3 kisebb gerezd fokhagyma

1 szál halványító zeller a zöldjével együtt

1 közepes krumpli

4 ek. olívaolaj

5 dl zöldségalaplé + víz

só, frissen tekert bors

1 tk. finomra aprított friss gyömbér

1 púposabb tk. currypor

2 nagy csipet baharat fűszerkeverék

1 ek. halszósz (elhagyható)

2 -3 tk. méz

fél zöld citrom leve

4 – 5 vékony karika friss chili

1 kis csokor friss koriander vagy friss petrezselyemzöld

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A répákat, a krumplit és a hagymákat megpucoltam. A salottát negyedeltem, a sárga -és fehérrépát fél centi vastagon felszeleteltem. Tepsibe tettem mindet. Hozzáadtam egészben 2 gerezd fokhagymát, a szárzellert zöldjével együtt, meglocsoltam olajjal, egy nagy csipet sóval fűszereztem. Alaposan összeforgattam és kb. 20 perc alatt megsütöttem. A zöldségek széle kissé meg is barnult.

Megpucoltam és finomra aprítottam a gyömbért és a maradék 1 gerezd fokhagymát. Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem. Amikor már forró volt, beleöntöttem 2 ek. olívaolajat, beledobtam a gyömbért, a fokhagymát és a chilit. Megfuttattam az olajon, amíg érezni kezdtem a fokhagyma és a gyömbér illatát. Ekkor a lábasba öntöttem a sült sárgarépás keveréket. Rászórtam a curryport és a 1 nagy csipet baharat fűszerkeveréket. Az egészet kb. 1 percig pirítottam, folyamatosan kevergetve. Felöntöttem a zöldségalaplével, sóztam (1 nagyobb csipet), borsoztam. Lefedtem, hagytam felforrni. Ezután még 5 percig közepes lángon fedő alatt főztem.

Az egészet botmixerrel pürésítettem, majd adtam még hozzá néhány kb. 3 – 4 dl vizet. A mézzel, a zöld citrom levével és még egy kis friss gyömbérrel fűszereztem. Érdemes kóstolgatni, mert itt még ki lehet egyenlíteni az ízeket. Tálaláskor megszórtam friss petrezselyemmel és chilivel.

1 dl kókusztejjel vagy zsíros tejszínnel dúsítható, igény szerint.

Facebook: Rizsázzunk!

fuszeres_sultsargarepa_kremleves (1)

fuszeres_sultsargarepa_kremleves_merge3

fuszeres_sultsargarepa_kremleves_merge6

Szezámos mézes gyömbéres tönkölykeksz

Kedden délelőtt simán elfelejtettem elmenni valahová, ahová egy hete alig vártam, hogy mehessek. Hiányoltak. És én is őket, onnantól, hogy délután jött a telefon, hogy vártak rám… Pontosabban hívtak a kezdés előtt, de nem tudtam felvenni, aztán visszahívtam az egyik főszervezőt (főkolompost 😉 ), akkor viszont ő nem vette fel a telefonját. És amikor visszahívott, már csak annyit tudott mondani, hogy vártak, vártak, de csak nem érkeztem meg, letudták a dolgot nélkülem is. Mindig gáz azzal szembesülni, hogy nélkülem is lezajlanak az események, bármilyen elvetemült is ez. Oké, szerencsére lesz a közeli jövőben valamikor pótlás, amire remélhetőleg oda is érek. Cserébe viszek majd valami finomat. Mondjuk ilyen kekszet (is), amit még Édesemnél találtam egyszer, régen, és először januárban az ovis farsangra sütöttem, hogy ha már teletömik a kölkök magukat, legalább tudjuk, mit esznek meg. És hogy ezek a gyerekek milyen kis gazok tudnak lenni. Megették azt a kekszet is, ami teljes kiőrlésű lisztből készült, nem volt túl édes és aszalt gyümölcsöt is tettem bele nekik. Még a zöldség csipszet is betúrták, amit bevittem nekik és egyik sem reklamált, hogy hol van a gumicukor, meg a bóti csoki. Döbbenet…. Valamelyik nap is sütöttem ilyen kekszet Rozi egyik óvónénijének, névnapra. Igen, igen, ez az: pedáloztam egy kis sk. keksszel, nem mintha kellene, Rozi már az elején mindent elintézett. 😉

Én most így variáltam át.

Előkészítés: 10 – 15 perc

Sütési idő: 10 perc

szezamos_csokis_tonkolykeksz (1)

 

Hozzávalók (kb. 20 db-hoz):

12 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt

50 gr darált mandula

1/2 tk. szódabikarbóna

1/4 tk. só

80 ml szőlőmagolaj (lehet napraforgó, vagy repce is, a lényeg, hogy semleges ízű legyen)

80 ml méz

50 gr étcsokoládé

1/2 mk. őrölt gyömbér

szezámmag a forgatáshoz

A sütőt előmelegítettem 175 fokra alsó – felső üzemmódban. A sütőtepsit kibéleltem sütőpapírral. Az étcsokoládét kb. fél centis kockákra vágtam.

A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a darált mandulát, a szódabikarbónát és a sót. A mézet simára kevertem az olajjal, majd a lisztes keverékhez öntöttem és simára kevertem a masszát. Belekevertem a felaprított étcsokoládét és elkevertem. Mielőtt formázzuk, kóstoljuk meg és ha szükséges, adhatunk hozzá még egy kis gyömbért. Diónyi gombócokat formáztam a masszából, szezámmagba forgattam mindet, majd a sütőpapírra sorakoztattam őket. Kicsit lenyomkodtam őket, kb. fél centis korongokká.

10 perc alatt készre sütöttem és hagytam kihűlni. Amikor kivesszük a sütőből, még puha, de ha kihűl, ropogós lesz a keksz.

Tehetünk bele aszalt meggyet (vagy más kedvünkre való aszalványt), kókuszreszeléket vagy kicsit összezúzott kókuszchipset, készíthetjük darált dióval vagy török mogyoróval, étcsoki nélkül, vagy instant kávéval. Fűszerezhetjük reszelt narancs – vagy citromhéjjal (fontos, hogy kezeletlen héjú gyümölcsöt használjunk!), frissen őrölt szerecsendióval, cayenne-i borssal, vagy őrölt szegfűszeggel. Simán elszállhat a fantáziánk, nagyon hálás keksz.

Facebook: Rizsázzunk!

szezamos_csokis_tonkolykeksz (2)

Sült zöldségek kókusztejjel és gyömbérrel

Nagyon elszaladt velem a ló év végén. Még december közepén volt néhány orrfújós napom. Aztán december 30-ra letaknyosodtam. December 31-re már ugatva köhögtem. Az új év első napjára majd szétszakadt a fejem, agyastól, szemgolyóstól, üregestől. Január másodikán pedig bemutatkoztam a recski ügyeletes orvosnak. Kaptam antibiotikumot, meg köptetőt, meg sok kalciumot és még több  probiotikumot, aminek a szedését nagyon erősen javasolta a doki. Tudom, miért…. Ja, szilveszter este 3/4 11-kor elaludtam és újév 0.08 perckor ébredtem, arra, hogy az egyetlen egészséges nagykorú kinyit egy üveg pezsgőt, amit aztán senki sem ivott meg… Még most sem vagyok teljesen 100, de legalább a fejem nem feszül annyira szét a tokámtól az orrnyergemig.

Vasárnap úgy döntöttem, hogy nem eszem húst. Legalább is, egy darabig biztosan nem. Nem kattantam be, nem szippantott be semmilyen mai divatos áramlat. Csak annyi van, hogy túl sok húst ettem az ünnepek alatt, amitől szerintem még egy elvetemült húsevő is elgondolkozna.

A szupi kerámia  tányérokat még tavaly csináltam egy Apacuka Kerámia workshopon. Én, saját kezűleg és Juditnak csak 2x kellett közbeavatkoznia. 😉 Komolyan, terápiás célzattal, receptre írnám fel mindenkinek az agyagozást. Nagyon jó.

sult_zoldsegek_kokusztejjel_gyomberrel (10)

 

Hozzávalók:

1 közepes édesburgonya

4 kisebb sárgarépa

3 kisebb/vékonyabb paszternák

2 fej közepes lilahagyma

6 gerezd fokhagyma

5 kisebb ág friss kakukkfű

2 – 3 centinyi friss gyömbér

2 – 3 ek. nádcukor

2 – 3 ek. fehérborecet

só, frissen őrölt bors

2 dl kókusztej

kb. 4 dl víz

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen.

A zöldségeket megpucoltam és 3 – 4 centis darabokra vágtam. A gyömbért megpucoltam és finomra aprítottam. A megpucolt lilahagymákat először feleztem, majd a feleket is kettévágtam. Egy vaslábast felhevítettem, 3 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a lilahagyma cikkeket. Sóztam és pár percig erősebb lángon pirítottam. Folyamatosan kevergettem. Ezután a lábasba tettem a zöldségeket, az egész fokhagymákat és a közepesnél kicsit erősebb lángon 4 – 5 percig pirítottam. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a fehérborecettel, cukroztam és alaposan elkevertem. Pár perc alatt hagytam, hogy a borecet elpárologjon. Felöntöttem 2 dl vízzel, hozzáadtam a friss gyömbért, a kakukkfű leveleit és 5 percig fedő alatt pároltam. Ráöntöttem a kókusztejet, a maradék 2 dl vizet, elkevertem és fedővel együtt betoltam a forró sütőbe kb. 10 – 15 percre. Nagyjából 15 perc után ellenőriztem a zöldségeket, már puhák, de még roppanósak voltak.

Amíg a zöldségek sültek, egy száraz serpenyőben kevés szezámmagot, diót és kókuszreszeléket aranybarnára pirítottam. A sült zöldségeket tálaláskor szórjuk meg a pirított magokkal, a kókuszreszelékkel és kevés friss kakukkfűvel.

Facebook: Rizsázzunk!

sult_zoldsegek_kokusztejjel_gyomberrel

Csilis gyömbéres sült sütőtökös spagetti

Rendszeresen belefutok a saját hülyeségembe, csilis kézzel megdörzsöltem a szememet. Végre elmúlt a két hete gyötrő tikkelés, erre most meg kiégetem a szememet kapszaicinnel. Izzó, vörös, könnyező szemmel fényképezni megfizethetetlen élmény. De legalább rákenhetem valamire, ha nem lettek elég jók a képek.

Az 5. emeleten, legfelül lakunk. Bő 3 éve leburkoltattuk az erkélyünket deszkákkal, a kő ugyanis a tető nélküli erkélyen olyan forró tudott lenni  májustól augusztusig, hogy csukott ajtók és ablakok mellett is befűtötte a klimatizált lakást. Arról nem beszélve, hogy rendszeresen kipusztította a kis balkonkertészetemet. Mondjuk a fásítás óta meg nincs balkonkertészetem, szóval 1:1. Az első évben sikeresen elblicceltük a deszkák karbantartását, az őszi lekenést. Az asztalosunk is csak húzódozott, hogy jaj, rengeteg munkám van, nem tudom, mikor tudok elmenni hozzátok. Tavaly annyival ügyesebben intéztük, hogy a srác eljutott hozzánk felmérni, hány deszkát kell kicserélni az olajos kenegetés előtt. És múlt héten kedden végül meg is érkezett, hogy pontosítsunk, mennyi az annyi. Aztán az egyik embere másnap délelőtt 10 körül megjelent néhány új deszkával, úgy tervezte, sitty-sutty végez. Este 6-kor ment el tőlünk. De itt hagyta a kicserélt régi faanyagot. És milyen jól tettem, hogy nem hagytam, hogy elvigye. Egészen jó fotós felületnek bizonyultak.

Maradt még sütőtök a múlt heti piacozásból, amit tegnap megsütöttem, Azt terveztem, hogy levest csinálok belőle ma, miután Rozit elvittem az oviba. Hazajöttem, nekiálltam takarítani és mire végeztem, már nem akartam levest enni. A sült sütőtök adott volt, meg a spagetti is. A csilim kezdett megrogyni, de nem akartam kidobni, úgyhogy mire eltettem a felmosót is, előkerült a gyömbér és a zöld citrom is.

Előkészítés: 20 perc sütés a töknek + pár perc másnap
Elkészítés: 10 – 12 perc, amíg a tészta megfő

csilis_gyomberes_sult_sutotokos_spagetti (4)

 

Hozzávalók (1 főre):

1 nagy maréknyi sült sütőtök kocka
1 kis sonkahagyma
2 + 1 kis gerezd fokhagyma
1 csipet só
1 kicsi piros csili (kb. 2 centis darab)
1 nagyobb csipet nádcukor
1 nagyobb csipet citrombors (fekete bors is jó)
1 jó nagy csipet őrölt gyömbér
fél zöld citrom leve
olívaolaj
1 marék durum spagetti (étvágytól függően kis vagy nagy marékkal)

A sütőtököt előző nap megsütöttem. A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a tepsijét kibéleltem sütőpapírral. A megpucolt sütőtököt felkockáztam, a sütőpapírra tettem. Egy nagy csipet sóval és 2 nagy csipet nádcukorral fűszereztem, mellé tettem a pucolatlan fokhagymát, meglocsoltam olívaolajjal és kb. 20 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Egy nagyobb lábasban vizet forraltam, bőven sóztam, majd amikor a víz felforrt, beletettem a spagettit. Közben megpucoltam és finomra aprítottam a sonkahagymát és a fokhagymát. Vékonyan felszeleteltem a csilit. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem 2 ek. olívaolajat és rádobtam a sonkahagymát. Egy pici csipet sót adtam hozzá. Pár perc alatt megfonnyasztottam, majd rádobtam a finomra aprított fokhagymát és éppen csak annyi ideig pároltam, hogy elinduljon az illata. A serpenyőbe szórtam a csilit is és 1 percig kevergetve kicsit megfonnyasztottam. Hozzáadtam a felkockázott sült sütőtököt, egy nagy csipet nádcukrot, a gyömbért, a citromborsot és a fél zöld citrom levét. Kicsit pirítottam az egészet, majd elzártam a serpenyő alatt a tüzet.

Amikor a tészta fog keményre főtt (kb. 10 perc), leszűrtem és a csilis gyömbéres sütőtökre öntöttem. Óvatosan, hogy a tök ne törjön péppé, összeforgattam. Tálaláskor tettem még rá kevés sütőtököt és friss csilit. Meglocsoltam olívaolajjal és még egy kevés zöld citromlével.

A facebookon itt találtok meg.

csilis_gyomberes_sult_sutotokos_spagetti (5)

Pácolt sült sütőtök és cékla

A múltkori több napos, konstans özönvíz alatt/után kissé megviselt voltam. Ráadásul a csizmám is beázik. Azóta tikkel a jobb szemem felső szemhéja, kezdem eléggé unni, baromi szar nem vicces érzés. Vagy csak rosszul állok hozzá…

Fogalmam nem volt, mi lesz majd belőlük, de olyan szépek voltak, hogy a zsenge céklagumót és a kicsi tököt is megvettem a piacon. A kofa is bájosan mosolygott mellé, meg régen is találkoztunk. Végül bepácoltam a zöldségeket, éjszakára a hűtőben hagytam, másnap megsütöttem. A fűszerezés pedig teljesen egyéni szocializáció kérdése, hiszen nincs kőbe vésett szabály, csak az ízlés. Csak bátran.

Előkészítés: 10 perc + 1 éjszaka a hűtőben
Elkészítés: kb. 20 perc sütés + 5 perc az összeállítás

gyomberes_pacolt_sult_cekla_es_sutotok (17)

 

Hozzávalók (1 személyes tál):

2 marék felkockázott zsenge sütőtök (kb. 1,5 x 1,5 centis kockák)
1 kis gumó zsenge cékla felkockázva (1×1 cm)
1,5 zöld citrom leve
2 – 3 nagy csipet só
4 ek. nádcukor vagy méz
4 tk. őrölt gyömbér
2 – 3 tk. szárított kakukkfű
4 kisebb zsályalevél
frissen tekert fekete bors
6 ek. extra szűz olívaolaj

1 duci gerezd fokhagyma

a tálaláshoz:

1 marék tökmag
friss kakukkfű
görög joghurt vagy mascarpone
kevés tökmadolaj
sonka

A céklát és a sütőtököt meghámoztam és felkockáztam. Külön tálba tettem őket. Megpucoltam és vékonyan felszeleteltem a fokhagymát. A páchoz összekevertem a zöld citrom levét, a cukrot, a sót, a borsot, a gyömbért, a zsályát, a kakukkfüvet és a fokhagymát. Hozzáadtam az olívaolajat, alaposan elkevertem, hogy a cukor elolvadjon. Meglocsoltam vele a céklakocákat és a sütőtököt is. Lefedve a hűtőbe tettem éjszakára. Másnap előmelegítettem a sütőt 200 fokra légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral, az egyik felébe tettem a céklát, a másikba a sütőtököt. Kb. 20 perc alatt megsütöttem, még kissé roppanós maradt. Közben párszor meglocsoltam a tálkában visszamaradt páclével.

Amíg a cékla és a tök sült, egy száraz serpenyőben pár perc alatt kissé megpirítottam a tökmagokat. Hagytam kihűlni.

Tálaláskor egy tálba halmoztam a sült céklát és a sült sütőtököt, megszórtam friss kakukkfűvel, meglocsoltam kevés tökmagolajjal, a tetejére pedig krémsajtot és egy vékony szelet sonkát tettem.

A facebookon itt találtok meg.

gyomberes_pacolt_sult_cekla_es_sutotok (24)

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!