Rizsázzunk!

Sosem volt húsvéti shakshuka

Ez lett volna a Húsvét utáni húsvéti shakshuka. Úgy terveztem, ellövöm maradékmentés címen a receptet sonkával és tormával. Ellőttem, de nem itt, hanem innen jó messzire. Azóta fonnyadozott néhány kápia a hútőben, egyik polcról a másikra tologattam, lehetőleg minél hátrább, hogy ne is lássam.

Húsvéti shakshuka nem készült, de a paprikamentő shakshukám megfőtt végül.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: 15-20 perc

 

 

Hozzávalók (4 főre): 

2-3 db kápia paprika

1 kicsi cukkini

4 egész tojás

8 – 10 dkg hámozott konzerv paradicsom

1 ek. sűrített paradicsom

10 – 12 szem egészen kicsi gomba

olívaolaj

bors

1 fej vöröshagyma

1 – 2 gerezd fokhagyma

1 mk édes pirospaprika

1 mk. füstölt paprika

római kömény

2 tortilla lepény (½ tortilla / fő)

kb. 4-5 dkg feta

friss petrezselyemzöld vagy koriander

A gombát külön, forró száraz serpenyőben erős lángon pirítani kezdtem. Amikor világos aranybarna színt kap, kevés olívaolajat öntök hozzá és közepes lángos 2-3 percig tovább pirítom. Többször átkeverem. Ezután sózom, borsozom, még 2-3 percig sütöm, majd félreteszem egy tányérra tálalásig.

A vöröshagymát és a fokhagymát meghámozom, és apró kockákra vágom. A paprikát kicsumázom, aztán hosszában negyedekre, majd vékony csíkokra vágom. Félbevágom a paradicsomokat, egy sajtreszelő nagylukú oldalán egy tálba reszelem a belsejüket, Apróra vágott héjas paradicsommal is oké, de ha reszelem, a héja nem marad benne. 

A padlizsánt megpucolom, és kb. 2×2-es kockákra vágom. 

Egy nagyobb serpenyőt hevítek, majd beleöntöm az olajat. Amikor forró, beleteszem a felvágott vöröshagymát, sózom, borsozom, adok hozzá római köményt. Amikor a hagyma már krémesen puha, beleteszem a zúzott fokhagymát is, ezzel együtt 1-2 percig még párolom. Ezután megy bele a paprika és a padlizsán. Folyamatos kevergetés mellett pirítom a zöldségeket, Karamellizálom is őket kicsit, majd hozzáadom a paradicsomsűrítményt is. Amikor a paradicsomsűrítmény nagyjából elfőtte a levét, felöntöm a lereszelt paradicsommal és takarékon, fedő alatt még kábe 10 percig hagyom összefőni. A tojást ezután teszem bele: egy evőkanállal kis krátereket formázok a shakshukába, ezekbe ütöm  óvatosan egyesével a tojásokat és 1-2 perc alatt lefedve készre főzöm. 

A tetejére kevés friss petrezselymet szórok, ráteszem a pirított gombákat, és kissé pirított tortilla lepénnyel tálalom. Azt a fényképezéskor persze elfelejtettem… A tetejére mehet egy kis morzsolt feta is. 

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Medvehagymás zöldborsókrémleves

Megy a Konyha, főzünk, ami csoda nagy öröm, hiszen ezt szeretjük csinálni a leginkább. És tök jó, hogy csinálhatjuk. A megváltozott munkakörülményekből adódóan viszont jutott nekem egy kis extra idő, ha éppen nem matek példákat oldunk meg Rozival, vagy nyelvtanozunk. Azt hiszem, ajándék időt kaptam, hogy megint életet leheljek a blogba és újra fotózzak.

A múlt heti Konyha menü egyik gyöngyszeme egy medvehagymás zöldorsókrémleves volt, amit Móni főzött. Ancsásítottam kicsit. Köszi a receptet. 🙂

 

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

25 dkg zöldborsó (10 dkg maradt a tyúklevesből, amit pár napja főztünk és adtam hozzá még 15 dkg fagyasztottat)

1 közepes krumpli megfőzve (szintén a tyúklevesből maradt, amit pár napja főztünk)

1 fej lilahagyma

3 ek. olívaolaj

1 gerezd fokhagyma

5 dl zöldségalaplé (vagy víz)

1 csokor medvehagyma

1 tk. szárított tárkony

1 tk. citromlé (mehet több is, ízlés dolga)

frissen tekert fekete bors

2-3 ek. fokagymás olívaolajon pirított rozskenyér kockák (2-3 szeletből)

Elkészítés:

A medvehagyma leveleket leöblítettem, és hagytam száradni. 

Megpucoltam és apróra vágtam a lila hagymát. Egy fazekat hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat, és rádobtam a lila hagymát. Sóztam, borsoztam, és megdinszteltem. Hozzáadtam a tyúklevesből maradt zöldborsót, és a fagyasztottat is. Sóztam, borsoztam, megszórtam a tárkonnyal, meglocsoltam a citromlével, pár percig erős lángon kevergetve pároltam, aztán felöntöttem az alaplével. Fedő alatt felforraltam.

Amikor felforrt, lehúztam a tűzről, hozzáadtam a felaprított medvehagyma 3/4-ét és botmixerrel krémesre turmixoltam. Hozzáadtam a maradék felaprított medvehagymát, ha kell, mehet még hozzá egy csipet tárkony. Lefedve félrettettem. 

A rozskenyeret kábé 2×2-es kockákra vágom. Hevíteni kezdek egy nagy serpenyőt, majd olívaolajat önötök bele. A forró olívaolajba teszem a rozskenyeret és 4-5 perc alatt, a serpenyőt sűrűn rázogatva, világos aranybarnára, ropogósra pirítom. 

Facebook: Rizsázzunk

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Petrezselyem pesztós penne zöldborsóval

A legutóbbi bejegyzés márciusi. Pfff… Zavarba jöttem, amikor fel kellett tölteni ide a képet, nem emlékeztem, hogyan kell csinálni.

Van még zöldborsó, ugyan célfotós a történet, nagyon szezon vége van már.

A gramm jelölésen elegánsan lépjetek túl. A Four Bites csajokkal a legújabb nyári kínálatot tervezzük, a pesztó az egyik új falatkához egy kísérlet, a Konyhán pedig csak pontosan, szépen, hogy senki ne akarjon eret vágni magán.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 főre):

30 dkg penne (durum)

1 csésze zöldborsó (friss vagy fagyasztott)

1 ek. olívaolaj

4 szál újhagyma

2-3 csipet só (ízlés kérdése)

3-4 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 csokor friss kapor (vagy 1 púpozott tk. szárított)

a petrezselyem pesztóhoz:

66 g napraforgómag kicsit megpirítva

80 g rukkola

60 g petrezselyem

1 gerezd fokhagyma (elhagyható)

65 gr olívaolaj

15 gr citromlé

1 citrom reszelt héja

1 dl víz

2 nagy csipet só

5 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 ek. méz (elhagyható)

Egy fazékban vizet forraltam a tésztának. A vizet 2 ek. sóval sóztam. Amikor felforrt, beletettem a tésztát, amit kb. 10 perc alatt megfőztem (fog keményre).

Közben összeállítottam a petrezselyem pesztót. A napraforgómagot száraz serpenyőben enyhén megpirítottam. A többi hozzávalóval együtt késes aprítóba tettem és krémesre turmixoltam.

A borsót is elkészítettem. Vékonyan felkarikáztam az újhagymát, kevés olívaolajon pár perc alatt megfonnyasztottam. Kissé sóztam. Ezután hozzáadtam a zöldborsót. Borsoztam, megszórtam a kapor felével, és pár percig pároltam. Roppanósra hagytam. A végén megszórtam a maradék kaporral.

A tésztát leszűrtem. A főzőléből felfogtam 2-3 evőkanálnyit, amit a pesztóhoz kevertem. Tálalás előtt a tésztát összekevertem a zöldborsóval és a petrezselyem pesztóval. Megszórtam friss kaporral.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Tavaszi köles

Na, ez egy igazi potya recept. A tegnapi köles “fasírt” soknak bizonyult, mert hát a receptben ugyan csak 5 dkg köles szerepel, de valójában 10 dekát főztem meg.

 

 

Hozzávalók:

5 dkg köles enyhén sós vízben megfőzve (recept hozzá itt)

2 zsenge retek

1 kis marék bébi spenót vagy medvehagyma

1 kicsi uborka (a kovászolni való)

1 tk. citromlé

kevés zöldségalaplé (maradt még tegnapról)

1 ek. sűrű krémes kókusztej

fekete szezámmag pirítva (dióval is tuti)

1 ek. aprított petrezselyemzöld

1 ici-pici csipet római kömény (elhagyható)

pirított rozskenyér morzsa

6 perces tojás (így szoktam)

A kölest így készítjük el. Ezután hozzáadjuk a friss, zsenge tavaszi zöldségeket, kevés citromlevet, a petrezselyemzöldet és a reszelt sajtot. Jól összekeverjük. Tálaláskor megszórjuk pirított fekete szezámmaggal és a pirított rozskenyér morzsával. Tehetünk rá egy kis reszelt sajtot is. Ennyi!

Jó étvágyat! 😉

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Citromos medvehagymás karalábéfőzelék mustáros köles "fasírttal"

Nekiláttam lefényképezni a kaját: szorgosan-gondosan megfúdsztájlingoltam az egészet. Kizártam a kutyát a helységből, volt már olyan, hogy egy pillanat alatt bezabálta a demó darabot. Volt fotó, nincs fotó. Bár most olyan nagyon azért nem tolongott a köles “fasírtért”… Aztán bekapcsoltam a fényképezőgépemet, és egy hosszabb anyázás után feltettem tölteni az akksiját. A csecsén feldíszített főzelék viszont már ott volt stúdiómban (a hálószobában az ágyon… khmmm…), és hát bebőrösödve annyira már nem guszta még ez kaja sem. Aztán kipattant az isteni szikra: hát van nekem egy új nokia telefonom zeiss optikával, amiért én tisztességesen megszenvedtem, mire lett: a régi, kb. 6 éves samsungom akksija tavaly végleg feladta, úgyhogy került helyette egy ingyen telefon, aminek fél év használat után leesett a képernyőt aktiváló gombja, így azt csak a körmöm épsége árán tudtam bekapcsolni. Kicseréltük, egy ugyanolyan, szintén nulla ft-os darabra, mert mi tanulunk a hibáinkból és exponenciálisan fejlődünk általuk. Ja. Azzal viszont egyáltalán nem tudtam telefonálni, mert 1. nem igen tudta értelmezni a térerőt, mint olyat; 2. én hallottam mindenkit, ha véletlenül mégis talált egy kis pöcöknyit, de engem senki… Itt untuk meg, és kerítettünk végre egy TELEFONT. Szóval, elővettem az új, csillogó, csillivilli telefonomat és fényképeztem. Mire végeztem, a gép akksija is feltöltődött.

A bivalytejfölt meg, ami a főzelékbe került, a piacon lőttem, a Sajtangyalnál, pedig nem is akartam tejfölt venni…

A köles “fasírt” ötlete Főzelékes Feri húsmentes ámokfutásából jött, innen:

 

Hozzávalók (kb. 2 főre):

a kölesfasírthoz:

5 dkg köles átmosva

kb. 1,5 dl víz

2 szál újhagyma a zöldjével együtt

1 vékony szelet gyömbér

1 kicsi vékony zsenge sárgarépa

5 dkg jó minőségű edami sajt reszelve

1 kis marék fagyasztott zöldborsó

4 levél medvehagyma

1 ek. aprított friss petrezselyemzöld

3 ek. olívaolaj

1 mk. dijon-i mustár

a karalábéfőzelékhez:

2 nagyobb zsenge karalábé (a levelei és a levelek szára is)

1 közepes lila krumpli (a sima is jó, pl. balatoni rózsa)

3 vékonyabb szál újhagyma a zöldjével együtt

2 vékony szelet gyömbér

2 ek. citromlé (vagy ízlés szerint)

2-3 medvehagymalevél vékonyra vágva

kb. fél liter zöldségalaplé

2 ek. tejföl (most bivalytejből készültet használtam)

2 ek. zabpehelyliszt (lehet kukoricakeményítő is)

Először a zöldségalaplevet főztem meg. Az alaposan megmosott karalábét, sárgarépát és krumplit meghámoztam, a héjdarabokat lábasba tettem. Az újhagyma zöldjéből levágtam valamennyit, azt is a zöldségek héjához adtam. Felöntöttem annyi vízzel, hogy 2 ujjnyira ellepje, majd 15 perc alatt expressz alaplevet főztem. Hagytam hűlni.

Közben összeállítottam a köles “fasírtot”: a vizet felforraltam egy 1 mk. sóval. A kölest alaposan átmostam, majd a forrásban lévő vízbe tettem és kb. 10 perc alatt készre főztem. Kicsit szotyósra hagytam. Egy keverőtálba öntöttem. A finomra vágott újhagymát forró serpenyőben kevés olívaolajon megdinszteltem, belereszeltem a sárgarépát és hozzáadtam a zöldborsót is. Pár percig pároltam, amíg a borsó ressre puhult. A köleshez adtam. Hagytam picit hűlni, belereszeltem a sajtot, sóztam, beletettem a mustárt és alaposan összekevertem. 1-2 ek. zöldségalaplevet is adtam hozzá. Kb. 3 centi átmérőjű pogácsákat csináltam a köleses keverékből, vizes kézzel. Nagyjából 1 centi magas pogácsák készültek. Kicsit félretettem, amíg elkészítettem a főzeléket. Amikor a főzelék elkészült, forró serpenyőben kevés olívaolajon oldalanként kb. 5 perc alatt kisütöttem a köles “fasírtokat”. Ha túl száraznak találjuk sütés előtt a masszát és nem áll össze rendesen, adhatunk még hozzá kevés alaplevet.

A főzelékhez az újhagymákat vékonyan felkarikáztam, és közepesen forró serpenyőben kevés olívaolajon pár perc alatt megpároltam. A megpucolt karalábékat és a lila krumplit nagyjából egyforma, 2×2 centis kockákra vágtam és a megpárolt hagymához adtam. Meglocsoltam a citromlével, ment hozzá a 2 vékony szelet gyömbér és 4-5 percig így pároltam tovább. Ezután felöntöttem annyi zöldségalaplével, ami 1 ujjnyira ellepte. Sóztam, és fedő alatt közepes lángon ressre főztem. 1 merőkanálnyi levet és ugyanennyi karalábét kivettem, a bivalytejföllel és a zabpehelyliszttel botmixer segítségével krémesre turmixoltam. Visszaöntöttem a lábasba a karalábéhoz, belekevertem a medvehagymát, kóstolás után még kicsit sóztam. Amikor besűrűsödött, lehúztam a tűzről.

Tálaláskor felhasználtam a petrezselyemszárakat és a karalábélevelek szárát is felaprítva, így gyakorlatilag semmi sem ment kárba.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Karalábéfőzelék zöld spárgával

Töltött karalábét akartam főzni a hétvégén, de Anyu keresztbe húzta a számításaimat, mert töltött kelkáposztát csinált és hozott is belőle. Most egy halom karalábén ülök, úgy érzem magam, mint egy lökött tyúk, aki a kotlik a tojásain és várja a csodát.

Főzelék már rég volt, zöld spárgát meg még pénteken vettem a piacon, ijedtemben, hogy vége a szezonnak, annyit, mintha soha többet nem teremne már.

Húsmentes Hétfő kipipálva!

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 15-20 perc

Hozzávalók (1 főre, vagyis nekem):

2 közepes karalábé

6-8 szál zöld spárga

2 ek. olaj (repce vagy napraforgó, esetleg olíva)

1 kis fej vöröshagyma

1 kis gerezd fokhagyma

bors

kb. 0,5 dl sűrű zsíros kókusztej (ha kell, önthetünk még hozzá)

1-2 ek. limelé

víz vagy zöldségalaplé

1 csokor petrezselyemzöld

néhány szem mandula durvára vágva

Meghámoztam és kisebb kockákra (kb. 2×2 cm) vágtam a karalábékat. A megpucolt vörös és fokhagymákat finomra aprítottam. Megmostam a petrezselyemzöldet, hagytam száradni.

Egy kisebb fazekat hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olajat, rádobtam a vöröshagymát és finomra pároltam. Kicsit sóztam. Beletettem a felkockázott karalábét és a finomra a aprított fokhagymát. Kicsit lepirítottam. Felöntöttem annyi vízzel, ami 1 ujjnyira ellepte. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a petrezselyem zöld felét finomra vágva. Fedő alatt, közepes tűzön főzni kezdtem. Közben lepattintottam a spárgák fás részét és 1 centis darabokra vágtam. Amikor a karalábé majdnem megfőtt, hozzáadtam a zöld spárgát. A kókusztejet a botmixer edényébe tettem, adtam hozzá 1 merőkanál levet, a 2 ek. lime levet és a karalábé 1/3-át. Krémesre turmixoltam és hozzáöntöttem a karalábéhoz, kóstoltam és kicsit még sóztam és borsoztam. Egyet rottyantottam rajta. Belekevertem a maradék  petrezselyemzöldet is.

Tálaláskor megszórtam még egy kevés petrezselyemmel és a durvára vágott mandulával.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Tányérok: Eco-catering

Gumicukor és zabfasírt.

Néhány hete, valamelyik vasárnap reggel kinyitottam az ablakot. Még február volt. Aztán csak álltam ott, lecövekelve, nem tudtam megmozdulni sem. Április illat volt. Á.P.R.I.L.I.S.! A fejemet majdnem letekerte a madárcsicsergés meg a tavaszillat. Ennek a napnak az emlékére áll itt most ez a karalábéfőzelék. A zabfasírt meg csak úgy. Vagyis mégsem csak úgy. Történt ugyanis, hogy a hosszú hétvégén kaptam egy receptes újságot Rozitól, amit kifejezetten nekem választott. Szigorúan szakmai alapon:  ajándékba egy kis csomag gumicukor volt hozzá.

Előkészítés: 15 perc

A főzelék főzési ideje: kb. 15 perc

Zabfasírt sütési ideje: kb. 30 perc

Hozzávalók (2 főre):

a karalábéfőzelékhez:

3 közepes karalábé

1 nagy krumpli

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

2 vékony szelet gyömbér

1 kis csokor petrezselyem

1-2 ek. citromlé

só, fehérbors ízlés szerint

víz

1-2 ek. görög joghurt

1 ek. kukoricakeményítő – ha szükséges

a zabfasírthoz:

20 dkg apró szemű zabpehely

kb. 3 dl víz (ha van, zöldségalaplé)

só, fehérbors ízlés szerint

1 nagy csipet őrölt (római) kömény

2 szál újhagyma

1 ek. lenmag durvára őrölve

1 nagy marék tökmag pirítva

1 kis csokor petrezselyemzöld

néhány csipet őrölt füstölt fűszerpaprika

kevés olaj a sütéshez

A zabfasírttal kezdtem. A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. Mozsárban megőröltem a lenmagot. Száraz forró edényben kicsit megpörköltem a tökmagot. Megpucoltam és apróra vágtam az újhagymát és a fokhagymát. Kevés olajon kevés sóval megpároltam a hagymákat, hozzáadtam a zabpehely felét, a köményt és a borsot. Felaprítottam a megmosott petrezselyemzöldet, a fűszeres zabpehelyhez kevertem. Annyi vizet adtam hozzá, hogy sűrűbb zabkása állagot kapjak. 1 percig főztem, majd elzártam a tüzet. Hozzáadtam a lenmagot, a pirított tökmagot és a maradék zabpelyhet, alaposan elkevertem. Ha szükséges, adjunk még hozzá folyadékot. Lefedve állni hagytam, hogy a zabpehely felszívja a vizet. 10 perc pihentetés után nedves kézzel közepes pogácsákat formáztam a masszából, a sütőpapírral bélelt tepsire tettem, megkentem olajjal és 30 perc alatt megsütöttem. 15 perc után megfordítottam, a másik oldalát is lekentem olajjal és készre sütöttem.

Amíg a zabfasírt sült, megfőztem a karalábéfőzeléket. A vöröshagymát és a fokhagymát felaprítottam és alacsony hőmérsékleten, kevés olajon, kevés sóval megpároltam. A megpucolt krumplit és karalábét kb. egyforma, 2×2-es kockákra vágtam, a megpárolt hagymákhoz adtam, meglocsoltam 1 ek. citromlével és pár percig így pároltam. Felöntöttem annyi vízzel, ami fél ujjnyira ellepte, beledobtam a 2 szelet gyömbért, sóztam, borsoztam és fedő alatt megfőztem. 1 merőkanálnyit kivettem és a joghurttal együtt botmixerrel krémesre turmixoltam (a gyömbérszeleteket is). Ha így nem elég sűrű, adjunk hozzá 1 ek. kukoricakeményítőt. Beleszórtam a megmosott, finomra vágott petrezselyemzöldet. Ha szükséges, sózhatjuk, borsozhatjuk és/vagy adhatunk hozzá még egy kevés citromlevet.

Tálaláskor adtam még hozzá egy kevés friss petrezselyemzöldet. Szerintem a zab”fasírt” langyosan igazán finom, vagyis az van, hogy én forrón egyáltalán nem szeretem. 🙂

Májusi zöldségtál

Évente nagyjából 3,7x használom az Ügyfélkapumat, így évente pontosan 3,7x vakarom a fejemet, amikor a bejelentkezési oldalon vagyok. Vagy a jelszó nem jut eszembe, ami a kisebbik dilemma, mert kérhetek újat emailben. Kicsit már el is kopott az Elfelejtett jelszó “gomb”. Vagy ami inkább jellemző, hogy a bejelentkezési nevemet sem tudom. És ez fájdalmas, mert ezt csak személyesen lehet elintézni.

Kaptam egy értesítőt, hogy  az apeh elkészítette az adóbevallásom tervezetét, és kíváncsi emberként érdekelt, milyen az, amikor az adóhatóság segít nekem, állampolgárnak. Igen ám, de jelszó és bejelentkezési név hiányában ezt soha nem tudom meg. Szóval a rendszer kivágott az ajtón, én meg mászhattam be a kormányablakon, hogy kikérjem a felhasználó nevet. Amikor megérkeztem, az első gondolatom az volt, hogy már megyek is. Csurig tele volt a váró. Aztán vettem egy levegőt és odamentem a sorszámos automatához. Ott állt Károly, a sorszámok őrzője, aki 8 óra 45 perc 21 mp-kor megnyomta nekem a megfelelő gombot, és kíméletlenül tájékoztatott, hogy minimum másfél órás várakozási idővel számoljak. Itt újra megfordult a fejemben az, hogy akkor én mégis csak megyek. Inkább. Adóbevallás ide vagy oda, én ezt nem várom meg. A reggeli kávémat sem ittam meg, tikkelés lesz a vége.

Végül 22,8 perc alatt végeztem, amit szerintem csak annak köszönhetek, hogy nagyon gyorsan végezni akartam, na meg az egyetemes jóakarat  iránti mély elköteleződésemnek és a szorgos mormolásnak. Azért ennyi idő alatt is láthattam a mártix működését, és csodáit… Jobb rajta kívül lenni, mint benne.

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 15 perc

 

Hozzávalók (nekem):

2 vékony szál újhagyma

1 nagy marék nagyon apró parázskrumpli (mogyorónyik)

6-8 szál vékony zöld spárga

3-4 db bébi cukkini (5-6 centisek)

1 (esetleg 2) púpozott ek. mascarpone

1 ek. magos mustár

3-4 db kisebb ecetes uborka + 1 kis löttyintésnyi a levéből

só, bors

1 tk. citromlé

1 nagy csokor friss kapor

olívaolaj

A parázskrumplikat, a zöld sprágákat és a bébi cukkiniket megmostam, hagytam száradni őket. Megmostam, megszárítottam és finomra aprítottam a kaprot.

A mascarponét kikevertem a mustárral, sóval borssal, 1 tk. kaporral és az apróra kockázott ecetes uborkával.

Egy serpenyőt hevíteni kezdtem. Felkarikáztam az újhagymát, nagyobb darabokra vágtam a cukkinit, a spárga végeket lepattintottam, majd kb. 1 – 1,5 centis darabokra törtem. A fejüket félretettem. Olívaolajat öntöttem a serpenyőbe. Az újhagymát a forró serpenyőbe tettem, sóztam és 1 percig közepes lángon pároltam. Hozzáadtam a megmosott és megszárított nagyon apró parázskrumplikat, sóztam és fedő alatt főzni/sütni kezdtem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Nagyjából 8-10 perc után ez az apró krumpli fogkeményre puhult, így hozzáadtam a cukkinit és a spárgát is. Megszórtam egy jó nagy csipet aprított kaporral. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével. További 4-5 percig sütöttem az egészet, fedő alatt. Amikor elzártam a tüzet, megszórtam a maradék kaporral. A mustáros mascarponéval tálaltam és ettem.

Nekem most nem hiányzott hozzá semmi, de főzhetünk hozzá mondjuk kölest. Vagy rizst. Vagy ehetjük buggyantott tojással is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Tormakrémleves

Gyalázatosan szeszélyesnek éreztem a húsvéti időjárást. Minden évben így vagyok vele, mert szeszélyes, de ezt most visszavonom. Dupla zoknit vettem fel, sapkát, és téli kabátot. Rozira meg ráadtam a sígatyáját és a csizmáját is.

Húsvétkor végül nem csináltam meg ezt a levest, mert a.) harmatos halovány zsenge volt a torma, semennyire nem csípett; b.) Anyukám főzött csirkehúslevest, amit semmi sem köröz le; c.) volt mit tenni, nem hiányzott a tormakrémleves…

Előkészítés: 15 perc
Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók (kb. 4 kis csészényi):

1,5 liter zöldségleves (vagy 1,3 liter leves + 2 dl sonkalé)
1 nagy krumpli
2 kisebb fehérrépa
3 szál újhagyma
6-7 centis friss torma lereszelve
2-3 ek. ecetes torma + kevés citromlé
1 dl tejszín vagy ugyanennyi sűrű kókusztej
só, fehér bors
1 jó nagy csokor kapor (tényleg nagy legyen, keveset félretettem a tálaláshoz)

A meghámozott krumplit és fehérrépát kisebb darabokra vágtam, az újhagymát felkarikáztam.

Egy kisebb fazekat felforrósítottam, olívaolajat öntöttem bele, majd 5 perc alatt kissé átpirítottam rajta a zöldségeket és a hagymát. Felöntöttem a zöldséglevessel. A finomra vágott kapor felét hozzáadtam. Puhára főztem a zöldségeket. Belereszeltem a friss tormát és botmixerrel összeturmixoltam. Hozzáadtam az ecetes tormát és egy kevés citromlevet.

Kótolás után még sóztam, borsoztam. Hozzáöntöttem a sűrű, kérmes kókusztejet és beleszórtam a maradék kaprot is.

Tálalhatjuk krutonnal, pirított sonkakockákkal, vagy füstölt sajttallérokkal.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Vöröslencse leves baharattal és görög joghurttal

Levest főztem. Magamnak. 3 napra valót. 😉

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók:

20 dkg vöröslencse

1 kisebb fej lilahagyma

1 nagyobb gerezd fokhagyma

1 közepes sárgarépa

2 kicsi paszternák

1 tk. vaj

1 ek. olívaolaj

2 ek. paradicsompüré

1 csipet egész római kömény

1 nagy babérlevél

kb. 1 csapott tk. Baharat fűszerkeverék

frissen facsart citromlé (kb. 1 ek., de ez ízléstől függ)

kb. 1 l zöldségalaplé vagy víz

a tetejére:

görög joghurt

A vöröslencsét alaposan átmostam, hagytam lecsöpögni. Megpucoltam a zöldségeket és a hagymákat.

Finomra vágtam a lilahagymát és a fokhagymát. Felforrósítottam egy közepes magasabb falú lábast, majd a vaj-olaj keveréken közepes tűzön megpároltam a lilahagymát. Amíg a lilahagyma puhult, apróra kockáztam a sárgarépát és a paszternákot. A lábasba tettem a fokhagymát és egy csipetnyi egész római köményt. Kevergetve, 1 percig pirítottam, amíg elindult az illata. Ekkor hozzáadtam a paszternákot, amit kevergetés mellett 2-3 percig hagytam pirulni. Ezután belekerült a 2 ek. passzírozott paradicsom, a sárgarépa és a vöröslencse. Alaposan elkevertem, majd felöntöttem a zöldségalaplével. Fűszereztem sóval, borssal, a citromlével és a babérlevéllel. Megszórtam a baharat arab fűszerkeverékkel. Fedő alatt kb. 10-13 perc alatt megfő a lencse. Ne főzzük szét! A végén fűszerezzük, ha szükséges. Én kicsit sóztam még, és adtam hozzá egy csipet őrölt zöld kardamomot is, mert 1. imádom, 2. semlegesíti a tejtermékek nyálkásító hatását.

Tálaláskor sűrű görög joghurtot adtam hozzá és megszórtam egy csipet chili pehellyel.

Facebook: Rizsázzunk!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!