Rizsázzunk!

Újkrumpli főzelék spenóttal

Egyszer azt bírtam írni, hogy nem szeretem túlságosan a krumplit. ??? Nyilván zavart elmeállapotban voltam a belobbanó allergiám miatt, elnézem ezt a botlást a 2015-ös nekem. Bármilyen formában jöhet a krumpli, főleg ha új, és leginkább ha parázskrumpli.

Az allergia azóta is megvan…

Előkészítés: 15 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

 

 

Hozzávalók a főzelékhez (kb. 2 főre)

20 dkg újkrumpli

10 – 15 dkg friss spenót (vagy 1 jó nagy maréknyi)

1 gerezd fokhagyma

30%-os tejszín vagy sűrű, zsíros kókusztej

3 – 4 ek. olívaolaj

só és bors

frissen reszelt szerecsendió

1 citrom (reszelt héja és kb. 1 ek a levéből)

1 tk mustár (elhagyható)

zöldségalaplé

az alapléhez: 

1 liter víz

1 tk. só

4-5 szem egész bors

1 sárgarépa + 1 fehérrépa

1 gerezd fokhagyma

1 kis fej vöröshagyma

a feltét lehet: 

köles pogácsa (recept itt)

tükörtojás

sült kolbász

citromos húsgolyó

Elkészítem az alaplevet: a megmosott zöldségeket, a megpucolt fokhagymát és a megmosott, de héjas vöröshagymát felteszem főni a sóval és a borssal. Hozzáadom a spenót szárakat is. 15 perc alatt expressz alaplevet főzők közepes lángon.

Közben hozzálátok a főzelék elkészítésének is. A megtisztított spenótot csíkokra vágom. Egy dörzsis szivaccsal átdörzsölöm az újkrumplit, nagyobb darabokra vágjuk. 

Egy nagyobb lábost hevíteni kezdek, olívaolajat öntök bele és ráteszem a feldarabolt újkrumplit. Kicsit sózom és borsozom. 3-4 percig pirítom a közepesnél kicsivel erősebb lángon. Hozzá adom a finomra vágott fokhagymát, még 3-4 percig párolom. Felöntöm annyi alaplével, amennyi 1 ujjnyira ellepi. Sózom, borsozom és lefedve 10 – 13 percig főzöm. Ezután beleteszem a spenótot, a reszelt citromhéjat és a frissen reszelt szerecsendiót. Lefedem és további kb. 5 – 7 percig főzöm, amíg a krumpli is megpuhul. Kiveszek 1 merőkanélnyit a krumpliból és 1 merőkanálnyit a léből is, amit a tejszínnel/kókusztejjel botmixer segítségével krémesre mixelek. Visszaöntöm a lábosba, és kóstolás után ízesítem még egy kis szerecsendióval, ja kell, sóval és borssal, és adok hozzá 1 ek citromlevet is.

Tükörtojással, sült kolbásszal vagy köles pogácsával ehetjük. Én most csak magában ettem, nem kellett hozzá semmi már.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Májusi zöldségtál

Évente nagyjából 3,7x használom az Ügyfélkapumat, így évente pontosan 3,7x vakarom a fejemet, amikor a bejelentkezési oldalon vagyok. Vagy a jelszó nem jut eszembe, ami a kisebbik dilemma, mert kérhetek újat emailben. Kicsit már el is kopott az Elfelejtett jelszó “gomb”. Vagy ami inkább jellemző, hogy a bejelentkezési nevemet sem tudom. És ez fájdalmas, mert ezt csak személyesen lehet elintézni.

Kaptam egy értesítőt, hogy  az apeh elkészítette az adóbevallásom tervezetét, és kíváncsi emberként érdekelt, milyen az, amikor az adóhatóság segít nekem, állampolgárnak. Igen ám, de jelszó és bejelentkezési név hiányában ezt soha nem tudom meg. Szóval a rendszer kivágott az ajtón, én meg mászhattam be a kormányablakon, hogy kikérjem a felhasználó nevet. Amikor megérkeztem, az első gondolatom az volt, hogy már megyek is. Csurig tele volt a váró. Aztán vettem egy levegőt és odamentem a sorszámos automatához. Ott állt Károly, a sorszámok őrzője, aki 8 óra 45 perc 21 mp-kor megnyomta nekem a megfelelő gombot, és kíméletlenül tájékoztatott, hogy minimum másfél órás várakozási idővel számoljak. Itt újra megfordult a fejemben az, hogy akkor én mégis csak megyek. Inkább. Adóbevallás ide vagy oda, én ezt nem várom meg. A reggeli kávémat sem ittam meg, tikkelés lesz a vége.

Végül 22,8 perc alatt végeztem, amit szerintem csak annak köszönhetek, hogy nagyon gyorsan végezni akartam, na meg az egyetemes jóakarat  iránti mély elköteleződésemnek és a szorgos mormolásnak. Azért ennyi idő alatt is láthattam a mártix működését, és csodáit… Jobb rajta kívül lenni, mint benne.

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 15 perc

 

Hozzávalók (nekem):

2 vékony szál újhagyma

1 nagy marék nagyon apró parázskrumpli (mogyorónyik)

6-8 szál vékony zöld spárga

3-4 db bébi cukkini (5-6 centisek)

1 (esetleg 2) púpozott ek. mascarpone

1 ek. magos mustár

3-4 db kisebb ecetes uborka + 1 kis löttyintésnyi a levéből

só, bors

1 tk. citromlé

1 nagy csokor friss kapor

olívaolaj

A parázskrumplikat, a zöld sprágákat és a bébi cukkiniket megmostam, hagytam száradni őket. Megmostam, megszárítottam és finomra aprítottam a kaprot.

A mascarponét kikevertem a mustárral, sóval borssal, 1 tk. kaporral és az apróra kockázott ecetes uborkával.

Egy serpenyőt hevíteni kezdtem. Felkarikáztam az újhagymát, nagyobb darabokra vágtam a cukkinit, a spárga végeket lepattintottam, majd kb. 1 – 1,5 centis darabokra törtem. A fejüket félretettem. Olívaolajat öntöttem a serpenyőbe. Az újhagymát a forró serpenyőbe tettem, sóztam és 1 percig közepes lángon pároltam. Hozzáadtam a megmosott és megszárított nagyon apró parázskrumplikat, sóztam és fedő alatt főzni/sütni kezdtem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Nagyjából 8-10 perc után ez az apró krumpli fogkeményre puhult, így hozzáadtam a cukkinit és a spárgát is. Megszórtam egy jó nagy csipet aprított kaporral. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével. További 4-5 percig sütöttem az egészet, fedő alatt. Amikor elzártam a tüzet, megszórtam a maradék kaporral. A mustáros mascarponéval tálaltam és ettem.

Nekem most nem hiányzott hozzá semmi, de főzhetünk hozzá mondjuk kölest. Vagy rizst. Vagy ehetjük buggyantott tojással is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Fetás-görög joghurtos sült zöldségek

Van az úgy, hogy előny a feledékenységem. Most éppen egy kiadós, isteni ebédet köszönhetek neki. A múlt héten vásárolt, de elfelejtett cékla, krumpli és édeskrumpli ma nagyon jól jött.

Most pedig megyek és lefojtom néhány kanál nutellával, amit még múlt héten vett nekem Zoli, egy olyan nap végén, ami ment volna a levesbe, ha nem kapok tőle egy nagy üveg nutellát…

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 30-40 perc sütőtől függően

(20-25 perc után érdemes ellenőrizni a krumplikat)

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek1

 

Hozzávalók (1, esetleg 2 főre, de akkor már kell mellé mondjuk egy grillsajt is):

2 nagyobb édeskrumpli

2 közepes krumpli (Agata vagy sárga héjú krumpli)

3-4 db kisebb cékla

olívaolaj

frissen tekert bors

szárított rozmaring

szárított majoránna

1 kis fej lilahagyma

a tetejére:

4 ek. sűrű görög joghurt

pár csepp (vagy ízlés szerint) citromlé ízlés szerint

csipet só és néhány tekerésnyi bors

feta morzsolva

pirított tökmag

Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, légkeverésen.

A zöldségeket alaposan megmostam, papírtörlővel szárazra töröltem. A krumplikat és az édeskrumplikat tűzálló kerámiatálba tettem. Meglocsoltam olívaolajjal, mindenhol sóztam, borsoztam és megszórtam őket a szárított zöldfűszerekkel. A céklákat félbevágtam, alufóliára tettem őket, a krumplikhoz hasonlóan fűszereztem, mellé tettem a négy darabra vágott lilahagymát. Becsomagoltam és a kerámiatálba tettem a krumplik mellé.

Sütőben kb. 40 perc alatt megsütöttem a zöldségeket. Az utolsó 5 percbe grill fokozaton kicsit pirítottam  őket. 20-25 perc elteltével beleszúrtam a krumpliba és az édeskrumpliba, ha már puha, vegyük ki,  csak a végén tegyük vissza a cékla mellé grillezni. A céklához képest hamarabb puhulnak, érdemes figyelni rájuk. A cékláról lehúztam a héját, de a krumplikról nem.

Amíg a zöldségek sültek, kiveretem a görög joghurtot a citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal. A fetát nagyonn darabokra morzsoltam. A tökmagot száraz serpenyőben megpirítottam.

Tálaláskor a zöldségek tetejére kanalaztam a joghurtból, a morzsolt fetából és a pirított tökmagból és végül meglocsoltam azzal a fűszeres olajjal, ami a zöldségek alatt megmaradt a kerámiatálban.

Facebook: Rizsázzunk!

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek3

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek2

Fügés gyömbéres brownie

Nemrég felhívott Edina, hogy látott egy bloggereknek szóló versenyt, nem neveztem-e. Mivel nemleges választ adtam, hamar letettük a telefont. 😉 De még azelőtt, hogy felhívott volna, az ismert közösségi oldalon küldött egy emlékeztetőt a Csokoládé -és Édesség Fesztiválról. Szombaton mentünk volna, arra a napra ígértek értelmezhetőbb időjárást. Nem mentünk, mert az időjárás mégsem volt értelmezhető(bb).  De lebeszéltünk egy gyors hétközbeni ebédet az OSHO-ba. A sütit (ezt itt) én vittem. Persze nem fértünk be, fél 1-kor mentünk, fél Budapest ott kajált. A Babuskában kötöttünk ki, igaz ott sem voltunk egyedül. De ettem egy levest. Végül. Legközelebb fél 12-kor találkozunk és az OSHO-ban eszünk. Akkor is! A sütit én viszem.

…a tanulság pedig az, hogy soha nem menj levesezni menő levesező helyre csúcsidőben, amikor mindenki levesezik, mert a levesezésből nem lesz semmi. Ott. Vagy főzz magadnak levest otthon.

A brownie receptet Katucikonyha oldalán találtam.

Háttér: fotohatterek.hu

Előkészítés: 10 perc

Sütési idő: kb. 20 perc

fuges_gyomberes_brownie_merge2

 

Hozzávalók (18-20 centis formához):

10  dkg étcsokoládé (70%-os)

10 dkg vaj

2 tojás

1 vanília rúd magjai

10 dkg finomítatlan nádcukor (a fele lehet lágy sötétbarna)

10 dkg liszt (most 8 dkg sima fehér liszt + 2 dkg köles liszt)

1 ek. cukrozatlan kakaópor

csipet só

1 tk. őrölt gyömbér

2 kupak barna rum

2 friss lila füge

kevés hecsedli lekvár (elhagyható)

1 kis maréknyi dió durvára vágva

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, alsó-felső üzemmódban. Egy kivehető aljú tortaforma alját kibéleltem sütőpapírral, az oldalát kivajaztam. Mindent kimértem.

A liszteket és a kakaót egy tálba szitáltam. Hozzáadtam a sót és az őrölt gyömbért. A darabokra tört étcsokoládét és a vajat vízgőz felett felolvasztottam. Amikor felolvadt, hozzáadtam a rumot.

A tojásokat egyesével felütöttem és tálba tettem. A cukorral és a vanília rúd magjaival együtt fehéredésig szép habosra kevertem. Belecsurgattam a vajas rumos csokit, amivel óvatosan, de alaposan összekevertem. Két részletben hozzáadtam az átszitált kakaós lisztet és ugyancsak óvatosan homogénre kevertem.

A tésztát a formába öntöttem, egyenletesen elterítettem. A fügéket negyedeltem, a tészta tetejét kiraktam velük, végül az egészet megszórtam a dióval. A fügék alá egy-egy kis kanálnyi hecsedli lekvárt tettem. A 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem. Akkor van készen, amikor a tészta teteje már száraz, de a tészta maga még lágy.

Facebook: Rizsázzunk!

fuges_gyomberes_brownie8

fuges_gyomberes_brownie1

A sült camembert, ami nem látszik...

…mert csak szerintem látszik, a férjem szerint nem. Ami szerinte kár, mert a camembert jó. Szóval, lelkesen mutogattam neki a képeket tegnap este, mert egészen szépeket sikerült lőnöm a < sült camembert balzsamos sült fügével, dióval és pisztáciával > című bejegyzéshez. Ami történetesen éppen ez a bejegyzés, amit most olvastok. Na, tehát, repesve mutatom Zolinak a fényképeket, hogy ugye milyen szépek lettek? Mire ő: kár, hogy nem látszik, hogy ez egy camembert. Én ekkor becsuktam a gépemet, és levittem a kutyát sétálni. Az egyensúly pedig beállt, mert az univerzum mindig egyensúlyra törekszik. Legalább négyen állítottak meg kutyasétáltalás közben, hogy milyen aranyos és jófej kis kutyának látszik Prézli. A látszat. Mindig csak a látszat. Mondjuk a camembert és Prézli esetében a látszat egyezik a valósággal, mert a camembert látszik, a kép róla szép, Prézli meg tényleg aranyos és jófej (értsd: igazi kis gengszter).

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 12-15 perc

sult_camembert_balzsamos_fugevel5

 

Hozzávalók (1 főre):

1 érett, lágy camembert

1 kisebb lila füge

2 kisebb zöld füge

1 ek. durvára vágott dió

1 ek. durvára vágott pisztácia

2 ek. sűrű balzsamecet

2 ek. extra szűz olívaolaj

1-2 tk. méz

1 nagy csipet só

1 nagy csipet fehér bors

A sütőt előmelegítettem 195 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A lila fügét és az egyik zöldet négy darabra vágtam, a másik zöld fügét csak bevagdostam keresztbe (a képen a bal felső sarokban van).

A balzsamecetet, az olívaolajat, a mézet, a sót és borsot összekevertem. Beleforgattam a fügét, a diót és a pisztáciát.

A camembert tetejét fél centi vastagon kivágtam, ami lejött, azt félretettem. A camembert a tepsibe tettem, a fügés, magos balzsamos öntetet a tetejére halmoztam. A bevagdosott zöld fügét megtöltöttem a camembert tetejéről levágott darabbal, meglocsoltam egy kevés balzsamos öntettel. A tepsibe tettem ezt is. Ha marad ki negyedelt füge, azt is a tepsibe tehetjük és megsüthetjük.

10-15 perc alatt készre sütöttem. Elég csak addig sütni, amíg a camembert kissé bugyogni kezd, nem kell, hogy megbarnuljon.

Friss rukkolával és egy szelet pirított rozskenyérrel tálalhatjuk.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

sult_camembert_balzsamos_fugevel3

sult_camembert_balzsamos_fugevel4

sult_camembert_balzsamos_fugevel_merge1

Kovászosuborka-rizottó

Nincs történet. Csak egy recept és a képek egy hirtelen felindulásból elkészített kajáról.

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: kb. 30 perc (a barnarizsnek hosszabb a főzési ideje)

kovaszos_rizotto_merge4

 

Hozzávalók (nekem, azaz 1 főre):

8-10 dkg rizs (arborio, de én most barnából csináltam, ez volt itthon)

fél fej lilahagyma

1 + 1 tk. vaj

1 vékony szál sárgarépa

0,5 – 1 dl kovászos uborka lé

1 kis db kovászos uborka

1 kis db kovászos cukkini

1 csipet só

1 nagy csipet fehérbors

1 ek. friss csombor

1 jó nagy csipet szárított majorána

3-4 dl zöldségalaplé vagy víz

1 tk. citromlé

1 ek. reszelt parmezán

a tetejére:

kevés vékonyan felcsíkozott nyers sárgarépa

2-3 db zöld olívabogyó

1 tk. érettebb juhtúró

A rizst kimértem, átmostam és hagytam száradni. Felaprítottam a lilahagymát, felkockáztam a kovászos uborkát és a kovászos cukkinit. Vékonyan felcsíkoztam a sárgarépát.

Egy közepes lábast hevíteni kezdtem, beletettem a vajat és amikor felforrósodott, rátettem a lilahagymát. Üvegesre pároltam. Ezután ment rá a rizs. Pár perc alatt ezt is üvegesre pirítottam, majd hozzáadtam fél dl kovászos uborka levet. Hagytam, hogy a rizs felszívja a levet, ekkor csipet sót és fehérborsot adtam hozzá. Adagolni kezdtem az alaplét. Mindig csak egy merőkanállal, a következőt csak akkor adtam hozzá, amikor az előzőt már felszívta a rizs. A sárgarépát is beletettem, amikor a rizs már felszívta a második merőkanál alaplét. Fűszereztem a csomborral és a majoránnával.

Amikor a rizs fogkeményre főtt, belekevertem citromlevet, a felkockázott kovi ubit és cukkinit és ha nem elég kovászos az íze, a maradék kovászos uborka lét. 1 tk. vajjal és 1 ek. reszelt parmezánnal ízesítettem.

A tetejére kevés nyers sárgarépát, zöld olívabogyót és 1 tk-nyi juhtúrót tettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

kovaszos_rizotto_jav4

kovaszos_rizotto_jav1

Cukkini: főzelék

Régen nagyon be voltam sz.rva tartottam a változásoktól. Ez most is így van, de már MEREK beleállni a helyzetekbe. A szintidőn azért van még mit javítani, sok mindent még most is odáig tudok tili-tolizni, hogy az már fáj. Nekem a gyomrom az Achilles-em, ha valami nem a számomra éppen lehető legjobban megy, azonnal jelzi. Én meg lassan végre megtanulom már akkor felismerni a jeleket, amikor még nem kékülök bele a fájdalomba és nem telik hetekbe kisimítani a gyomromat. Lassú, de egyre kézzelfoghatóbb a fejlődés. 🙂

Nagyon szeretem a cukkinit, mert íztelen. Éppen ezért. 398.765,3 variációt lehet ráhúzni. Hétvégén meggrilleztük, és cukkinis csicseriborsósalátát is csináltam. Most meg itt van ez a jó kis kókusztejes, petrezselymes főzelék, kölesliszttel sűrítve. A gyerek is falta, pedig a ciklusában épp megint az “ezt nem szeretem, ezt sem szeretem, ezt nem eszem meg, nem kérek ilyet, anya ehetek fagyit?”-ban tart. 😉

Laktóz -és gluténmentes!

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 10-15 perc

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_01A

 

 

Hozzávalók (2 főre):

4 zsenge cukkini

3 szál újhagyma vagy 1 kicsi vöröshagyma fele

3 ek. olívaolaj vagy olvasztott kókuszolaj

só, fehérbors

3-4 ek. jó minőségű almaecet

3-4 nagy csipet szárított borsikafű

késhegynyi őrölt kurkuma

1,5 – 2 dl víz

kb. 2 dl sűrű kókusztej

1 ek. kölesliszt

1 nagy csokor petrezselyemzöld finomra vágva

A cukkinikat és a petrezselyemzöldet megmostam, az újhagymát vékonyan felkarikáztam.

Egy nagyobb, alacsonyabb falú lábast hevíteni kezdtem, majd amikor kellően forró volt, beletettem a kókuszolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és néhány perc alatt megdinszteltem. Közben kisebb darabokra vágtam a cukkinikat. Először hosszában félbe, majd a feleket is félbe, végül a negyedeket felszeleteltem. A megpárolt újhagymához adtam, kissé sóztam, megszórtam a borsikafűvel, meglocsoltam 2 ek. almaecettel, amit pár perc alatt elpárologtattam. Amikor az ecet savas, csípős illata eltűnt, felöntöttem kevés vízzel és a kókusztejjel. Fedő alatt ressre pároltam. Amikor a cukkini elkészült, fűszereztem még egy csipet borsikafűvel és kevés fehérborssal. Az 1/3-át kivettem, a maradékot botmixerrel összeturmixoltam. 1 ek. kölesliszttel sűrítettem. Ha szükséges, mehet még hozzá egy kevés almaecet, só és bors. Végül hozzákevertem a friss, felaprított petrezselymet. Aki lédúsabban szereti, önthet még hozzá vizet és/vagy kókusztejet.

Tálaláskor megszórtam kevés pirított lenmaggal és árpapehellyel, amiket el is hagyhatunk, de minek!

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: Fotóhátterek

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_02

Feketeerdő spárga tojásos pirított rizzsel

Tegnap este 10-kor lefeküdtem aludni és ma reggel 8-ig fel sem ébredtem. Az utóbbi hetek fajsúlyosabban teltek a szokásosnál is. Még lucernát is pakoltam, a vasvilla nyelétől vízhólyagos lett a kezem. Kesztyűn keresztül is. Ilyen az, amikor a parasztlány elszokik a szántástól.

Tegnapra sikerült annyira lemerülnöm, hogy este csak eldőltem és már a jó éjszakát mondat elhangzására sem emlékszem, valahol a jé és az ó között elaludtam…

feketeerdo_zold_sparga_1

 

Hozzávalók (1-2 főre):

12 vékony szál zöld spárga

8 szelet feketeerdő sonka

4 vékony szelet lágyabb gouda sajt

3 ek. olívaolaj

fél zöld citrom leve (ha kell, lehet több is)

só, bors

2-3 ág friss kakukkfű (vagy 1 tk. szárított)

adagonként 1-2 koktélparadicsom felezve

a rizshez:

1 zacskó előgőzölt barnarizs

3 ek. olívaolaj

só, bors

1 nagy csipet szárított kakukkfű

2 nagy tojás

A barnarizst sós vízben feltettem főni. 45-50 perc kellett hozzá, a barnarizs lassabban fő meg.

Amikor a rizs megfőtt, leöntöttem róla a főzővizet, amiből megtartottam 1 dl-t. Elkészítettem a sonkába tekert spárgát. A spárgát megmostam, papírtörlővel szárazra töröltem. Két szelet sonkát egymás mellé tettem úgy, hogy kicsit fedjék egymást. Egy vékony szelet goudát fektettem rájuk, arra három szál spárgát, végül az egészet szorosan feltekertem. A maradék spárgákkal is ugyanezt tettem. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, amikor felforrósodott, beleöntöttem az olívaolajat. A serpenyőbe tettem a sonkával, sajttal göngyölt spárgacsomagokat, meglocsoltam kevés zöld citromlével, kevés sóval, borssal és friss kakukkfűvel fűszereztem. Oldalanként 2-3 perc alatt megsütöttem. A paradicsomokat is melléjük tettem. 8-10 perc alatt a sonka kissé megpirult, a sajt megolvadt, a spárga pedig épp annyira sült át, hogy még roppanós maradt. A paradicsom is kellemesen karamellizálódott. Mindent egy tányérra szedtem és a még forró serpenyőbe tettem a főtt barnarizst, megszórtam egy kevés kakukkfűvel, kicsit borsoztam. Ha kell, még sózhatjuk. Pár percig erős lángon pirítottam, végül ráöntöttem a félretett főzőlevet, ráütöttem a két nagy tojást és összeforgattam. Azonnal elzártam a tüzet.

Tálaláskor megszórhatjuk még egy kevés kakukkfűvel és pirított magokkal (fehér és fekete szezámmag, lenmag, sbt.)

Facebook: Rizsázzunk!

feketeerdo_zold_sparga_2

Birsalmasajt

A Wikipedia, a szabad enciklopédia, szerint a birsalma sajt édes, sűrű, birsalmából készült desszert. Előkészítése nagyon egyszerű és mélyhűtés nélkül is több hónapig tartható, ezért hagyományosan az egyik legrégebbi édesség Magyarország területén. Méliusz Juhász Péter már 1578-ban leírta a birsalma sajtot és annak gyógyító tulajdonságait. Különösen magas a misztikus P-vitamin-tartalma, ami gátolja az öregedési folyamatokat, és elősegíti a C-vitamin hatásának kifejtését. És ami nagyon jó, hogy a C-vitamin kivételével, az összes benne található vitamin, ásványi anyag és rost túléli a főzéssel járó erőteljes hőkezelést.

Egyéb források arról is szólnak, hogy a spanyol gasztronómiában is stabil helyet foglal el. Az egyik fő specialitás. Karakteres, hangsúlyos sajtok mellé adják. A birsalma egyébként Magyarországra valószínűleg a Balkánon keresztül érkezett a Földközi-tenger keleti partvidékéről.

Előkészítés: a hámozás, kicsumázás/kimagozás

Főzési idő: kb. 30 perc + min. 1 óra

birsalmasajt (5)

 

Hozzávalók:

4 nagy birsalma

30 – 35 dkg finomítatlan nádcukor

5 egész szegfűszeg

3 egész szegfűbors

1 fahéjrúd

2 centis friss gyömbérdarab hámozva

fél zöld citrom héja

csipet só

víz

A birsalmákat megpucoltam, kicsumáztam és nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb lábasa tettem, felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyira ellepte. Hozzáadtam az egész fűszereket és a friss gyömbért. Fedő alatt puhára főztem, leszűrtem. Hagytam kicsit hűlni, botmixerrel pürésítettem és hozzáadtam a cukrot. Közepes tűzön, rendszeresen kevergetve, bő 1 óra alatt jó sűrűre főztem. Olyanra, ami nem folyt már le a fakanálról. Átlátszó fóliával kibéleltem egy formát és beleöntöttem a birsmasszát. Legalább legalább 1 hétre békén hagytam. 3-4 nap után átfordítottam, hogy az alsó fele is száradni tudjon. Ekkor már kivettem a formából, hogy minden oldala száradni tudjon. Fontos, hogy száraz helyen tároljuk.

Fóliába csomagolva nagyon sokáig eláll. Ha nincs szem előtt…

Keverhetünk bele diót, mandulát, készíthetjük zöld kardamommal és gyömbérrel, de fűszerek nélkül is isteni.

Facebook: Rizsázzunk!

Zacskós leves

A mai nap mantrája a sütőtök volt. Sütőtök. Sütőtök. Sütőtök. És egy gyönyörű sütőtökös mandalát is bevizionáltam magamnak, annyira beragadt a sütőtök a fejembe még reggel 6-kor, amikor ébresztett a telefonom.

Zacskós* leves. A javából. Krémes. Édes. Sütőtökből.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: kb. 40 perc

sutotok_kremleves_sutozacskobol

 

Hozzávalók:

1 sütőzacskó (25×45 cm)

1 kisebb sütőtök

fél szál póréhagyma

3 nagy gerezd fokhagyma

1 vékony szár halványító zeller

1 nagy ág friss rozmaing

1 ujjnyi vastag darab friss gyömbér

4 zsályalevél

3 ek. olívaolaj

3 ek. szójaszósz

2 ek. almaecet vagy fehárborecet

frissen tekert bors

2 ek. finomítatlan nádcukor (lehet több és kevesebb is)

kis darab póréhagyma (kb. 5 centis)

1 vékony szelet friss gyömbér

1 tk. vaj

víz

0,5 dl tejszín

a tetejére:

pirított tökmag

pirított zabpehely

tökmagolaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A tepsijét kibéleltem sütőpapírral. Levágtam egy kb. 5 centi széles csíkot a sütőzacskó szájából, ezzel kötöttem össze később a sütőzacskót. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a tökmagot és a zabpelyhet.

A sütőtököt megmostam, kisebb darabokra vágtam. A póréhagymát nagyobb darabokra vágtam, a gyömbért megpucoltam és félbe vágtam. Sütőzacskóba tettem a tököt, a póréhagymát, a gyömbért, a rozmaringot, a zsályát, a zellerszárat és a fokhagymagerezdeket héjastól. Meglocsoltam az olívaolajjal, a szójaszósszal és az almaecettel, megszórtam frissen tekert borssal és a cukorral. 30 perc alatt készre, puhára pároltam/sütöttem.

Egy nagyobb lábast felmelegítettem, beletettem a vajat. Miután felolvadt, rádobtam a póréhagymát és egy vékony szelet gyömbért. Kicsit sóztam és közepes tűzön megpároltam a hagymát. A sütőzacskóból a zöld fűszerek kivételével mindent a lábasba öntöttem. A fokhagymákat kinyomtam a héjukból. Az egészet felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy felforrjon. Botmixerrel krémesítettem, belecsurgattam a tejszínt és végül kicsit még fűszereztem sóval, borssal, még egy ek. almaecettel és kevés friss rozmaringgal.

Tálaláskor megszórtam pirított tökmaggal és zabpehellyel. A tetejét megcsurgattam kevés tökmagolajat.

*sütőzacskós sütési eljárás: megóvja az ízeket és (állítólag) a vitaminokat. Az előbbit igazolom, az utóbbira nézve még nem végeztem kutatásokat, azt Heston Blumental megteszi/megtette. Szag -és ízsemleges, amiből ez utóbbit nem teljesen tudom értelmezni, viszont egészségesebb és energiatakarékosabb sütőzacskóban elkészíteni a vacsit. Tök jó.

Facebook: Rizsázzunk!

sutotok_kremleves_sutozacskobol (1)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!