Rizsázzunk!

Körtés - diós kefires kevert süti

Ezt ettem Éci facebook oldalán láttam egy süti fotóját, aminek a receptje Nyamm oldaláról ered, ami pedig Őrülten jótól. Én meg csavartam rajta még egyet, csak, hogy legyen mit kibogozni. 😉

Körtével, dióval és frissen reszelt szerecsendióval sütöttem meg, egy kis citromhéjjal és citromlével. Tuti recept! Habkönnyű tészta, nem fullad meg tőle az ember, még akkor sem, ha tömi magába.

Előkészítés: kb. 15 perc (ha nem lusta az ember mindent szépen kikészíteni)
Sütési idő: kb. 45 perc (vagy tűpróbáig)

kortes_dios_kefires_kevert_suti (10)

 

Hozzávalók (30×25 centis tepsihez):

450 g kefir
4 tojás
35 dkg vilmoskörte (hámozott, kimagozott mennyiség)
9 dkg liszt
1 tk. sütőpor
9 dkg búzadara (aka gríz)
9 dkg cukor
2 csomag vaníliás cukor
1 púpozott mk. szerecsendió
0,5 dl étolaj
csipet só
1 citrom reszelt héja és leve
2 – 3 marék dió durvára aprítva

A tepsit kibéleltem sütőpapírral. A sütőt előmelegítettem 170 fokra. A körtéket meghámoztam, majd kb. fél centis kockákra vágtam, meglocsoltam a citromlé felével és alaposan összeforgattam. A diót késsel durvára vágtam.

A 4 tojást egyenként egy nagy keverőtálba ütöttem, majd a cukorral, a vaníliás cukorral és a citromhéjjal habosra kevertem. Ezután hozzáadtam a kefirt, az olajat, a lisztet, a csipet sót, a sütőport,  a szerecsendiót és a búzadarát, és egyneműre, csomómentesre kevertem egy kézi habverővel. Én a citromlé másik felét is hozzákevertem, így a massza is kissé savanykás lett. Híg, folyós állagú tésztát kaptam.

Az egészet a sütőpapíros tepsibe öntöttem, a tetejére tettem egyenletesen a körtét, majd megszórtam a dióval. Egy kanál nyelével bele is kevertem a tésztába. A tepsit az előmelegített sütőbe tettem és 40 – 45 percig sütöttem. 35 perc után tűpróbával ellenőriztem, még ráragadt a tészta, ezért hagytam még bő 5 percig sülni.

Komolyan, nagyon finom lett és még másnap is tökéletes volt az állaga. A körtét le is reszelhetitek, ha valaki jobban szereti a kevésbé darabos állagot.

A facebook-on is ott vagyok, méghozzá itt. 🙂

kortes_dios_kefires_kevert_suti (11)

Forrázott palacsinta

Valamelyik este, fürdés közben a gyereklány közölte velem, a pacsálásból fel sem nézve, hogy:

– Anya, palacsintát akarok enni (2 és fél évesen életkorilag akar, nem pedig szeretne 😉 )
– Én meg 20 deka húszezrest szeletelve, Rozikám.
– Jó. – így Rozi.

Ennyiben maradtunk. Na ja, a zöldségek kézzel pépesítése helyett tetszett volna inkább rendesen vacsorázni. 😉 Azért csak megsütöttem a palacsintát, igaz nem aznap, nem akkor, nem este. Forrázott kefires palacsintát. Úgy, úgy, leforrázva, tej helyett pedig kefirrel. Krémes, könnyű, légies a tészta, pihentetni sem kell sütés előtt. Pár perccel tart tovább összeállítani, mint a hagyományos palacsintatésztát, de az a néhány plusz perc nagyon megéri.

forrazott_kefires_palacsinta (1)

 

Hozzávalók (8 – 10 darabhoz):

2 egész tojás
1 pohár forró víz
1 pohár kefir
1 pohár liszt, átszitálva
1/2 tk. só
késhegynyi szódabikarbóna
1 ek. nádcukor
3 ek. olaj

A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam. A vizet forralni kezdtem. A kefirt is a kezem ügyébe készítettem. Közben egy nagy keverőtálba ütöttem a 2 egész tojást és hozzáadtam a sót. Elektromos kézi habverővel elkezdtem felverni. A legmagasabb fokozaton nagyjából 3 – 4 percig fehéredésig kevertem, amíg levegős, habos lett. Ekkor lassan, vékony sugárban hozzácsurgattam a forró vizet. Közben továbbra is kevertem a legmagasabb fokozaton. Lassan hozzáöntött a kefirt is, és ezzel együtt kevertem még 1 percig.

A kefires tojásos masszát több részletben a liszthez kevertem, kézi habverővel. Közben hozzáadtam a szódabikarbónát, a cukrot és az olajat is. Csomómentesre kevertem.

Hevíteni kezdtem a palacsintasütőt, majd néhány csepp olajat tettem bele. Megsütöttem a palacsintákat, közepes lángon. Érdemes 2 falapátot magunk mellé készíteni, mert a forgatásnál mindkettőre szükség lehet.

A tölteléket az ízlésetekre bízom. Lehet édes, lehet sós. A tészta viszont örök.

A receptet még tavaly találtam, azóta leginkább csak ez a verzió készül. Ha pedig keresnétek, Facebook-on is megtaláltok, csak katt ide.

*ma reggeli friss hír: teljes kiőrlésű búzaliszttel is működik a tészta. Fele sima, fele pedig teljes kiőrlésű búzaliszttel is jó. Kicsit nehezebb persze a tészta, de még mindig krémes, könnyű így is. Ha kicsit egészségesebb palacsintát szeretnétek, próbáljátok ki így is.

forrazott_kefires_palacsinta

Sárgaborsó főzelék római köménnyel, kefirrel, pirított hagymával

Kicsit hosszúra nyúlt a cím. Na, de sebaj, annál kevesebb időbe telik elkészíteni. Más, mint ahogyan általában főzöm, azt leszámítva, hogy most is önmagával sűrítettem be. Én leginkább “feltétlenül” szeretem a főzelékeket, de ehhez a sárgaborsóhoz adta magát a sült hagyma. Azt meg magában is bármikor enni tudnám.

Előkészület: 5 perc
Főzési idő: kb. 35 perc

sargaborsofozelek romai komennyel2

 

Hozzávalók (2 – 3 főre)

35 dkg sárgaborsó
1 nagyobb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma
6 – 8 dl víz (beleértve azt is, amiben a borsó ázott)
1,5 dl kefir
1 ek. citromlé
só, bors
1 nagy késhegynyi római kömény
petrezselyemzöld (1 kis csokor friss vagy 2-3 csapott tk. szárított)
csipetnyi füstölt piros paprika a tálaláshoz (elhagyható)
kevés liszt a hagymához
4 ek. olívaolaj

A sárgaborsót 2 órával a főzés előtt leöblítettem, majd beáztattam. A hagymákat megpucoltam, a lilahagyma felét apróra kockáztam, a másik felét és a vöröshagymát vékonyan felszeleteltem. A fokhagymát késsel felaprítottam.

Egy nagyobb lábasban felforrósítottam az olajat, majd rádobtam a felkockázott lilahagymát. Enyhén sóztam. Pár perc alatt üvegesre pároltam. A megmosott, beáztatott sárgaborsót leszűrtem, de a levét nem öntöttem ki, megtartottam a főzéshez. Amikor a lilahagyma üvegesre párolódott, rátettem a sárgaborsót és a fokhagymát, pár percig pirítottam, sóztam, borsoztam, megszórtam a római köménnyel és a petrezselyem felével. Felöntöttem 6 dl vízzel és fedő alatt megfőztem. Én szeretem, ha nem fő szét teljesen, ezért kicsit rövidebb ideig, bő fél órán át főztem csak. Időnként megkavartam és ha kellett, pótoltam a vizet.

Amíg a borsó főtt, előkészítettem a sült hagymát. A főzési idő vége előtt pár perccel a vékonyra szeletelt lila -és vöröshagymát megforgattam kevés lisztben. Egy nagyobb serpenyőben kevés olívaolajat forrósítottam, majd a vékonyan lisztezett hagymaszeleteket pár perc alatt ropogósra, aranybarnára sütöttem, a közepesnél kicsivel erősebb lángon. Figyelni kell, mert egy ponton túl a liszt miatt könnyen megéghet. Papírtörlővel bélelt tálra szedtem, hogy a felesleges olajat leitassam róla.

Amikor a sárgaborsó megfőtt, egy merőkanálnyit kivettem belőle, amit a botmixer edényébe tettem a kefirrel és a maradék petrezselyemzölddel együtt. Krémesre turmixoltam. Visszaöntöttem a lábasba, majd hozzáadtam a citromlevet is. Alaposan összekevertem, kóstoltam és kicsit még hangoltam az ízeken kevés sóval, és még egy csipet római köménnyel. Hagytam egyet rottyanni.

A sült hagymával, kevés szárított petrezselyemmel és egy csipet füstölt piros paprikával szórtam meg.

sargaborsofozelek római komennyel1

Hébe-hóba gyúr (4.) - tárkonyos raguleves

A ragulevesek sajátja, hogy mindenféle zöldséget elviselnek, finomak, könnyűek és egészségesek.  Én most a következőképpen készítettem.

tarkonyos raguleves2 (1024x678)

 

Hozzávalók:

70 dkg csirkemell
3 db közepes sárgarépa
1 db hosszabb fehérrépa
1 közepes fej vöröshagyma
20 dkg zöldbab
20 dkg zöldborsó
2-3 nagyibb fej gomba
friss petrezselyem, tárkony
só, bors
édesítő, xilit, vagy nádcukor
fél citrom leve
1 liter húsalaplé, vagy zöldségalaplé (vagy 2 kocka erőleves kocka)
1 doboz janga kefir (4,5 dl)
rizsliszt
olívaolaj

Jó nagy fazékban olajat hevítettem, a vékony csíkokra szelt csirkemellet megfuttattam rajta (nem kell jól átsütni, csak annyira, hogy fehér legyen mindenhol a hús). Hozzádobtam a kis hasábokra vágott sárgarépát, fehérrépát, összeforgattam, majd vizet öntöttem hozzá (kb. másfél litert). A hagymát megpucolva, de egészben beleraktam. Ebben a fázisban egy kevés apróra vágott petrezselyemmel, tárkonnyal, borssal és sóval ízesítettem, nomeg egy negyed citrom levével (miután a cikkből kifacsartam a levet, beledobtam a levesbe, hadd járja jobban át a citromaroma). Amikor elkezdett forrni a lé, alacsonyabb fokozatra vettem a főzőlapot, hogy ne főjenek szét a hozzávalók (ne forrjon folyamatosan, csak gyöngyözzön inkább).

Mikor a répa félig megfőtt, hozzádobtam a felszeletelt gombát, a zöldborsót, a zöldbabot és a két leveskockát. Itt még lehet hozzá vizet tenni, ha szükséges, de ne felejtsük el, hogy még közel fél liter kefir jön a leveshez.

 Egy edénybe kiöntöttem a janga kefirt, rizsliszttel jócskán megszórtam, simára elkevertem (a sok liszt mellett is önthető-folyós maradt, nem lett csirizes). Friss, vágott petrezselymet, tárkonyt és borsot raktam a habaráshoz, nomeg egy kis édesítőt. Beleöntöttem a levesbe, és jól átkevertem az egészet. A maradék negyed citrom levét a végén még hozzáfacsartam.

Petrezselyemmel megszórva tálaltam.

 

1IMG_6541 (1280x853)

Almás zellerkrém leves sajtos pirítóssal (társszerzői fénykép prömier)

Hát idáig is eljutottunk – lefényképeztem a művemet. Bár a leves mellett nyilván a kép minőségén is lehetne csámcsogni, de azt ugyebár nem illik.
A zellerkrémleves egészséges, könnyű, ráadásul pillanatok alatt elkészíthető. Almával pedig még pikánsabb is.
Almás zellerkrémleves
Összetevők:
1 nagy zellergumó
1 nagy savanykás alma
só, bors, méz
A habaráshoz janga kefír és liszt, nomeg egy jóadag petrezselyem.
A zellert és az almát megpucoljuk, az almát kimagozzuk. Nagyobb kockákra vágjuk az összetevőket, és feltesszük annyi vízben főni, hogy kényelmesen ellepje. Sózzuk, borsozzuk a levest, majd mikor minden megfőtt, tűzről, lapról levéve összeturmixoljuk az egészet, jó pépesre, hogy ne maradjon darabos. Ezt követően behabarjuk: jangakefírt és lisztet összekeverünk, belerakunk sót, borsot, mézet és jó sok petrezselymet (arányokat senki ne kérdezzen, szemre csináltam, az összeturmixolt alap sűrűségéhez mérten). A habarást beleöntjük, az egészet újra rotyogtatjuk, de nem sokáig, épphogycsak kialakuljon a végső textúra. Közben pirítósra sajtot rakunk, majd sütőben rápirítunk kicsit, hogy a sajt kellemesen elolvadjon, a kenyér pedig izgalmasan ropogjon.
Jó étvágyat mindenkinek ehhez a forró finomsághoz az őszi estéken. (A díszítéshez két csöpp tökmagolajat is felhasználtam.) 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!