Rizsázzunk!

Aranygaluska. Advent. Karácsony.

Nem vagyok egy Karácsony-bajnok. Sőt, abban sem nagyon szoktam brillírozni, hogy tanácsokat osztogassak: mi kerüljön az asztalra az ünnepek alatt. Nem azért, mert nem érdekel a dolog. Inkább azért, mert azt gondolom, mindenhol megvan a saját bevált menüsor. Az internet egyébként is tele van receptekkel, nem akarok még én is a tengerbe csepegtetni. Az az igazság, hogy egy ideje kifejezetten nem esik jól ez a döbbenetes felhajtás a Karácsony körül. Persze, nekem is fontos a hangulat, a finom ételek, a meghittség, meg, hogy áradjon a szeretet, de lehet ezt csendesen is, hangzavar nélkül. Úgy, hogy lehetőleg senki ne tekeredjen be már 23-án estére. Mi felnőttek már nem is nagyon veszünk egymásnak semmit. Persze, akadnak renitensek, de ennyi belefér. Rozi 3. születésnapjára azt kértük a családtagoktól, hogy ne valamilyen 239. tárggyal, hanem egy 3 évesnek való közös programmal lepjék meg őt. Így is belefulladunk a játékokba, pedig nekünk (a szüleinek) kevés hozzáadott értékünk volt /van a tengernyi kacathoz. A Karácsonyt is ebbe az irányba szeretnénk terelni, főleg, hogy Rozi most ért abba az életkorba, amikortól már mindent akar, mindent megvetetne. Persze, egy gyereknek nagyon fontos a meglepetés, a kézzelfogható ajándék, az is lesz. De ne a játékdömping miatt legyen neki igazán fontos ez a pár nap (sem). Szép tervek, igaz? De azért elszántak vagyunk. 😉

Ezt az aranygaluskát meg a férj sütötte tegnap délután. A sodót meg én főztem. A háttérben pedig igen, égnek az adventi gyertyák, mert azért annyira nem vagyok elvetemült felhajtás ellenes. Oké, mégis itt van egy tipp: ha őrölt fahéjat és egy kevés őrölt szegfűszeget, vagy akár egy kis őrölt gyömbért is adtok a tésztához, a citromhéjat meg narancshéjra cserélitek, ez a cucc is a karácsonyi asztalra kerülhet desszertként. Tipp vége, én most jobbra/balra/középre el. 😉

aranygaluska

 

Hozzávalók:

a tésztához:

30 dkg liszt

1 csomag instant vagy 3 dkg friss élesztő

10 dkg cukor

2,5 dl tej

2 tojássárgája

1 csipet só

1 citrom reszelt héja

5 dkg vaj

a szóráshoz:

20 dkg darált dió

10 dkg cukor

2 ek. vaj olvasztva

a vanília sodóhoz:

0,5 l tej

1 púpozott ek. kukoricaliszt

1 vanília rúd kikapart magjai vagy 1 cs. vaníliás cukor

5 dkg nádcukor

1 csipet só

1 ek. vaj

Először összeállítjuk a tésztát. Az élesztőt kevés langyos tejben (max. 1 dl a 2,5 dl-ből)  5 – 10 perc alatt felfuttatjuk. A lisztet a dagasztógép edényébe szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, a maradék tejet, a tojássárgáját, a megolvasztott vajat, egy csipet sót és a felfuttatott élesztőt. Adhatunk hozzá reszelt citromhéjat, majd alaposan kidagasztjuk. Kézzel is lehet, Zoli kényelmes volt, géppel dagasztott. Kettőnk közül én vagyok a praktikusabb, aki kézzel szeret dagasztani… 😛 Akkor jó a tészta, ha szép fényes és elválik az edény falától. Takarjuk le egy száraz, tiszta konyharuhával és kelesszük a kétszeresére (30 – 40 perc).

Közben egy kb. 20 centi átmérőjű tűzálló tálat vagy kapcsos tortaformát vajazzunk ki, majd szórjuk meg mindenhol darált dióval. A maradék diót keverjük össze a cukorral. Olvasszuk meg a vajat.

A megkelt tésztából egy evőkanál segítségével szaggassunk galuskákat: az evőkanalat az olvasztott vajba mártjuk, majd a tésztából veszünk belőle, az olvasztott vajba mártjuk, majd megforgatjuk a cukros darált dióban. A vajas, diós galuskákat szépen egymás mellé tesszük a tálba. Addig szaggatjuk a galuskákat, amíg a tészta elfogy. Ha marad a cukrozott dióból, megszórhatjuk vele az egész tetejét. A végén még  30 percig kelesztjük. Kb. 10 perccel az újrakelesztési idő vége előtt melegítsük elő a sütőt 200 fokra (légkeverésen 190 fok). Süssük nagyjából 30 percig, amíg szép aranybarna lesz a teteje (tűpróba!).

Amíg a tészta sül, készítsük el a vanília sodót. Keverjük simára a tojássárgákat 1 dl tejjel, a liszttel és a cukorral. A maradék tejet tegyük lábasba, adjuk hozzá a vaníliát/vaníliás cukrot, egy csipet sót és forraljuk fel. Mérsékeljük a lángot, vékony sugárban csurgassuk a forró tejbe a lisztes tojássárgás keveréket és folyamatos kevergetés mellett főzzük sűrűre. Akkor van készen, ha bevonja a kanalat. Ha egy csíkot húzunk a kanál hátán, a mártás nem folyik össze.

Az aranybarnára sült aranygaluskát langyosan, a vanília mártással ettük. Utána meg sokáig semmit…

Facebook-on itt találtok meg.

Forrás: Nagy süteménykönyv

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Szilvalekváros kakós csiga

Hoztam egy újabb szuper péksüteményt, amiből friss, illatos reggeli kerülhet a hétvégi habos kávé mellé. De egy tartalmas leves után desszert is lehet belőle. A szilvalekváros kakaós csiga tésztáját este bedagasztottam, éjszakára pedig a hűtőbe tettem egyet horpasztani. Reggel kb. 25 perc alatt megsütöttem és a család orra elé toltam a friss péksüteményt. És higgyétek el, tényleg nem kell órákat eltölteni vele a konyhában. Max. 20 percet kell vele foglalkozni, a munka többi részét elvégzi a hűtő, amíg mi álmodunk. Oké, én most kicsit túlnyúltam ezen az időkereten, mert a gyereklány a szokásosnál is aktívabban próbált segíteni. Naná, kakaó is volt a történetben. Meséltem már, hogy reggel kakaóra indul a gyerek, pöccre csak utána? 😉

Én jobban szeretem a levelestésztából készült ropogós kakaós csigát, meg a férj is, de ez a puha, kelt tésztás verzió nagyon bejött nekünk is. Kapott egy kis csavart a szilvalekvártól. Rozinak mindegy, csak kakaós legyen…

No, felcsigáztalak Benneteket? 😉

Előkészítés: max. 10 perc
Dagasztás + kelesztés: 5 perc + 40 perc (plusz az éjszakai hűtős kelesztés)
Nyújtás + kenés + tekerés + szeletelés: 5 perc
Sütési idő: 20 – 25 perc

szilvalekvaros_kakaos_csiga (1)

 

Hozzávalók (10 – 12 db kisebb csigához):

a tésztához:

30 dkg búzaliszt
1 csomag szárított élesztő vagy 2,5 dkg friss
1 tk. nádcukor
1,5 dl tej
5 dkg szobahőmérsékletű vaj
1/4 tk. só
1 ek. nádcukor
1 tojás
+ 1 tojás a lekenéshez

a töltelékhez:

5 dkg szobahőmérsékletű vaj
1 – 1,5 ek. nádcukor
4 tk. cukrozatlan kakaópor
4 ek. házi szilvalekvár (kenhető állagú)
őrölt fahéj

Először felfuttattam az élesztőt. A tejet a cukorral meglangyosítottam, majd beleszórtam az élesztőt, és langyos helyen kb. 8 – 10 perc alatt felfuttattam. A sütő olvasztó fokozatát szoktam erre használni. Pár perc alatt 40 fokon előmelegítem kicsit, aztán elzárom és így tolom be az élesztős tejet felfutni.

Közben a lisztet keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a sót és a cukrot. Megolvasztottam a vajat, de figyeltem rá, hogy ne legyen túl meleg. Ezt is a liszthez öntöttem, majd beleütöttem az egész tojást is. Hozzáöntöttem a felfutott élesztőt és 5 – 6 percig dagasztottam. Először a keverőtálban, majd amikor a tészta már kezdett összeállni, csipetnyi liszttel megszórt felületen dagasztottam tovább. Amikor a tészta szépen elvált a felülettől, visszatettem a tálba, a tetejét megszórtam kevés liszttel és egy tiszta konyharuhával letakarva, meleg helyen hagytam a duplájára kelni 40 – 45 perc alatt.

Amíg a tészta pihent, kikevertem a tölteléket is. Ehhez a szobahőmérsékletű, puha vajat habosra kevertem, majd hozzáadtam a cukrot és a kakaót is. Tisztességesen elkevertem, hogy a cukor is felolvadjon valamennyire.

40 perc után a tészta gyönyörűen megkelt, a duplájára dagadt. Lisztezett felületre borítottam és fél centi vékonyra kinyújtottam. Igyekeztem téglalap formára nyújtani, bár ez nekem elég ritkán sikerül. Egyenletesen megkentem a sima szilvalekvárral, majd erre jött a kakaós, vajas krém, végül megszórtam őrölt fahéjjal. A hosszabbik oldalánál fogva feltekertem, mint a bejglit, végül kb. 2 centi szélesen felszeleteltem. Egy sütőpapírral bélelt tepsire fektettem a szeleteket, letakartam fóliával, és a hűtőbe tettem. Ha kihagyjuk a hűtős kelesztést, mert mondjuk egy tartalmas leves után desszertnek szánjuk a csigákat, hagyjuk a szeleteket a sütőpapíros tepsin még egyszer megkelni, 20 percig. Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra, alsó – felső üzemmódban, és a 20 percnyi kelesztési idő után kb. 15 perc alatt süssük meg.

Másnap reggel kivettem a tepsit a hűtőből, betoltam a hideg sütőbe. A sütőt bekapcsoltam 200 fokra, alsó felső üzemmódban, és bő 20 perc alatt gyönyörű aranybarnára sütöttem a csigákat. Kevés porcukorral szórva tálaltam.

szilvalekvaros_kakaos_csiga (5)

Forrás: Nők Lapja, 3. szám

Narancsos - fahéjas csigák

Ez a narancsos – fahéjas csiga jó kis ráérős hétvégi sütemény, de péksüti is lehet belőle egy hétköznapi reggelen (mondjuk nem hétfőn, amikor minden kaotikusabb a szokásosnál is…) Csak dagasszuk be előző este, hagyjuk egyet kelni, majd töltve, tekerve, szeletelve tegyük éjszakára hűtőbe, és másnap reggel bő fél óra alatt isteni házi péksüteményt tolhatunk a család elé. Aztán csak dőljünk hátra és zsebeljük be az elismeréseket, hogy megint milyen tuti háziasszonyok voltunk. És amíg kel a tészta, letudhatunk egy mosást/teregetést, de előtte leszedjük a szárítóról a ruhát és azonnal el is pakoljuk a szekrénybe, ahelyett, hogy a karosszékben gyűjtjük a ruhákat, abban reménykedve, hátha a saját súlyuk alatt kivasalódnak a cuccok. Ha valakinek ez összejött már hétközben úgy, hogy még aznap le is feküdt aludni, meséljen, hogy csinálja…

Egyébként egy tartalmas leves után bőven elég második fogásnak, és akkor a desszert is megvan.

Előkészítés: 15 perc
Kelesztés: 1 óra + 20 – 30 perc (vagy hideg kelesztés egy éjszakán át a hűtőben)
Sütési idő: kb. 30 perc

narancsos_fahejas_csigak

Hozzávalók:

a tésztához:

1 csomag szárított élesztő (7 gr)
fél csésze langyos narancslé
1/3 csésze cukor
1/3 csésze szobahőmérsékletű, puha vaj
2 nagy tojás
1 narancs reszelt héja
1 csapott tk. só
3 csésze liszt

a töltelékhez:

1/4 csésze apró szemű nádcukor
1 ek. őrölt fahéj

a narancsos mázhoz:

3/4 csésze porcukor
4 – 5 ek. narancslé

A frissen facsart narancslevet egy kis lábasban meglangyosítottam, amit egy nagy keverőtálba öntöttem, beleszórtam a szárított élesztőt és hagytam felfutni. Ez nagyjából 10 perc volt.

Amikor az élesztő felfutott, hozzáadtam a cukrot, a vajat és a tojást, majd elektromos kézi habverővel közepes fokozaton simára kevertem. A tálba szórtam 2 csésze lisztet, a sót, és már kézzel simára kevertem. Végül hozzákevertem a maradék 1 csésze lisztet is, és addig dagasztottam, amíg egy sima, nem ragadós állagú tésztát kaptam. Amikor a tészta a keverőtálban már összeállt, kivettem kicsit és deszkán dagasztottam kb. 5 percig. Jó volt érezni, ahogyan életre kel a tészta.

A tésztát visszatettem a keverőtálba, a tetejét megszórtam kevés liszttel, majd letakarva meleg helyen hagytam duplájára kelni. Ez kb. 1 óra volt. Amíg a tészta kelt, előkészítettem a fahéjas tölteléket: a cukrot és a fahéjat összekevertem. Kizsíroztam egy kb. 20 – 22 centi átmérőjű kerek jénait.

Amikor a tészta megkelt, óvatosan, néhány mozdulattal átgyúrtam, majd lisztezett felületen nagyjából 25 cm x 45 cm nagyságú, kb. fél centi vékony téglalappá nyújtottam. Megszórtam a fahéjas cukros keverékkel, de a szélétől kb. 1,5 centit üresen hagytam. A téglalap hosszabbik oldalánál feltekertem. 4 centi széles szeleteket vágtam a roládból, majd a szeleteket a jénaiba sorakoztattam. Letakarva még 30 percig kelesztettem. A kelesztési idő vége előtt 10 perccel előmelegítettem a sütőt 180 fokra, alsó – felső üzemmódba. Ha reggeli péksüteményt szeretnénk készíteni belőle, a kizsírozott jénaiba sorakoztatott szeleteket flopackkal szorosan letakarva tegyük a hűtőbe kelni, majd másnap reggel süssük meg. Két lehetőség van: 1. hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni (addig lezuhanyozhatunk), majd az előmelegítette sütőben süssük készre; 2. hidegen tegyük a hideg sütőbe, amit 180 fokra állítunk be. Mindkét esetben bő 10 perccel tart tovább kivárni a végeredményt.

Amikor a tészta újra szépen megkelt, betoltam a sütőbe és 30 – 35 perc alatt aranybarnára sütöttem. Közben kikevertem a narancsos mázat. A porcukrot és narancslevet kézi habverővel simára kevertem. Amikor a tészta megsült, kivettem a sütőből, 5 percet hagytam hűlni, majd meglocsoltam a narancsos sziruppal. Tömör gyönyör.

Egyébként vanília öntettel is isteni.

Forrás: The Kitchn

Gesztenyés kifli

Bob és Bobek in da’ house. Kaptunk két hibernált nyulat, de miattuk kicsit üríteni kellett a fagyasztót. Előkerült egy csomag gesztenyemassza is. Én gesztenyepürét akartam csinálni, de a férj rávezetett, hogy 1. nekem nincs krumplinyomóm (ő, izé, tényleg….), 2. én igazából gesztenyés kiflit akarok sütni, mert azt a Nagymamája olyan jól tudta. Na ja, ennyi. 😉

Előkészítés: 15 – 20 perc
Kelesztés: kb. 1 óra
Sütési idő: kb. 30 perc (sütőtől függően)

kész gesztenyés kifli (2)

 

Hozzávalók:

a tésztához:

25 dkg liszt
10 g friss élesztő
10 dkg libazsír
10 dkg vaj vagy margarin
csipet só
1 csapott ek. nádcukor
0,75 dl tej
0,5 dl tejföl

a gesztenyés töltelékhez:

25 dkg natúr gesztenyemassza, kiolvasztva
0,5 – 0,75 dl tejszín
2 ek. házi sárgabaracklekvár
3 csapott ek. nádcukor
1 tk. vaníliás cukor
1 tk. cukrozatlan kakaópor
1 tk. fahéj
2 tk. rum vagy rumaroma

1 tojás a lekenéshez
porcukor a “csomagoláshoz”

Mindent kimértem.

A tejet elkevertem a csapott ek. cukorral, meglangyosított, majd belemorzsoltam az élesztőt. Kb. 10 perc alatt szépen felfutott. Ezalatt a lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, majd elmorzsoltam a zsiradékkal. Adtam hozzá egy csipet sót, és beleöntöttem a tejfölt is. A közepébe egy mélyedést készítettem. Amikor az élesztő szépen felfutott, a mélyedésbe öntöttem, majd jó alaposan összegyúrtam. Kb. 5 percig dagasztottam.  Amikor már szépen elvált a keverőtál falától, gombócot formáztam belőle, kevés liszttel meghintettem a tetejét és egy tiszta konyharuhával letakarva kb. 1 órán át hagytam megkelni, szobahőmérsékleten.

Amíg a tészta kelt, elkészítettem a tölteléket. A felengedett gesztenyemasszához szitáltam a kakaóport, hozzáadtam a többi hozzávalót és alaposan elkevertem. Felhasználásig a hűtőbe tettem.

1 óra után a tészta gyönyörűen megkelt, a kétszeresére. Ezen a ponton bekapcsoltam a sütőt, 180 fokra, alsó felső üzemmódban. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A tésztát lisztezett felületen (kb.) kör alakúra nyújtottam, nagyjából 2 – 3 mm vékonyra. Kb. egyforma cikkekre vágtam.

kinyujtott felcikkezett

Mindegyik cikkelyre tettem a gesztenyés töltelékből, szépen feltekertem és kifli alakúra formáztam. A sütőpapíros tepsire sorakoztattam őket, a tetejüket lekentem a felvert tojással, ügyelve arra, hogy a tojás ne csurogjon le, mert akkor nem emelkedik meg a süti.

toltelekes feltekert

Az előmelegített sütőbe toltam és kb. 30 perc alatt (lehet hosszabb vagy rövidebb is) aranybarnára sütöttem. Tálaláskor megszórtam kevés porcukorral.

kész gesztenyés kifli (1)

A No Salty-ról puskáztam kicsit az arányokhoz, bár sok időm nem volt keresgélni, mert a képet látva férj rábökött, hogy ez az, ilyet csinált a Nagymamája. Azért kicsit összezavartam, mert nem pont olyan lett. 😉

Egy tartalmas leves után éppen elegendő.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!