Rizsázzunk!

Sütőtökkrémleves sült körtével és kókusztejjel

Szombaton ovis szülinapi buliban voltam Rozival. Tegnap meg az agárdi popstrandon locsogtunk a vizes jégen. A hótaposóm beázott, elrepedt a talpa, amit akkor vettem észre, amikor a jégen bokáig gázoltam a vízben. Rozinak megígértem, hogy korizunk, de a kölcsönzőben nem volt a lábára való kori. És mivel azt is megígértem neki, hogy ha neki nem lesz kori, én sem kölcsönzök (hülye ősanya vagyok), béreltünk egy fakutyát. Na, az nagyon bejött neki. Gyorsabban, anya! Gyorsabban! (Hajcsár!) A végén forró italokat vettünk, Rozinak csokit, nekem bort, amit nem ittam meg, mert már az első kortynál azt éreztem, hogy menetes lyukat mar a gyomromba. Ennyire már rég örültem annak, hogy autóba kell ülnöm, azonnal levettem a csizmát és a zoknit, a nedves harisnya meg is száradt mire Pestre értünk. A gyerek lábára meg ráhúztam az egyujjas kesztyűmet, úgy nézett ki benne, mint egy csimpánzkölyök… 😉

Szerintem létezik olyan, hogy sütőmedve. Én vagyok az. Amit lehet, megsütök. Ebben a levesben sült sütőtök és sült vilmoskörte van. És még egy csomó minden más, persze.

Előkészítés: a tök sütési ideje

Főzési idő/összeállítás: 20 perc

IMG_9896

 

Hozzávalók (2 főre):

1 kicsi sütőtök

1 körte (most vilmos)

3 gerezd fokhagyma

10 centis darab póréhagyma

2 nagy vagy 4 kisebb szelet friss gyömbér

kevés citromnád (5-6 vékony szelet)

3 szem szegfűszeg

1 nagy rúd fahéj

2 zöld kardamom

1 csapott mk. koriandermag

1 ek. sötét szójaszósz (elhagyható)

fél zöld citrom leve

só, bors

víz

1 ek. méz

1 – 1,5 dl kókusztej

a tetejére:

pirított dió

fekete szezámmag

friss koriander

A sütőtököt feldaraboltam, a körtét félbevágtam, kimagoztam. A fokhagymagerezdeket nem pucoltam meg. Mindet sütőpapírral bélelt tepsire tettem, a körtéket a vágott felükkel lefelé. Meglocsoltam kevés olívaolajjal, egy nagy csipet sót szórtam rá és 200 fokos sütőben kissé barnára sütöttem. Amikor megsült, kivettem a sütőből és hagytam hűlni.

A póréhagymát feldaraboltam. Egy közepes lábast hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele, rádobtam a póréhagymát, a citromnád karikákat és a gyömbért. Kicsit sóztam, és közepes tűzön megdinszteltem. A sütőtököt, a körtét (héj nélkül) és a héjából kinyomott sült fokhagymát a hagymához adtam. Beledobtam a szegfűszeget, a fahéjat, a kés lapjával megroppantott zöld kardamom magjait és a koriandert is. Meglocsoltam szójaszósszal. Erősebb lángon, kevergetve, 4-5 percig pirítottam az egészet. Kiszedtem a fahéjat, a szegfűszeget, 1 szelet gyömbért benne hagytam. Felöntöttem annyi vízzel, ami 1-2 ujjnyira ellepte. Hagytam egyszer felforrni, majd botmixerrel pürésítettem. Ha túl sűrű, hígíthatjuk még vízzel. A végén még beállítottam az ízeket. Sóztam, borsoztam, belecsurgattam a zöld citrom levét és 1 ek. mézet. A végén hozzáadtam a kókusztejet is. Alaposan megkevertem.

Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot. Tálaláskor a magokkal és egy kevés friss korianderrel szórtam meg a leves tetejét.

Facebook: Rizsázzunk!

Diós padlizsánkrém és Terápia

Amikor kijött az HBO Terápia című sorozata, nagyjából 3 nap alatt letudtam az összes részt. Odavagyok Mácsaiért, miatta kezdtem el nézni. Na meg Csákányi Eszter miatt is. Vesztemre, az első évadon felbuzdulva nemrég megcsinálták a másodikat is, és azzal is végeztem. Ez sem volt kevésbé addiktív. Valaki tudja, hogy lesz-e harmadik évad is?

A padlizsán pedig jó. És finom. És krémes. Ez pedig itt életem első időzített bejegyzése. Eddig csak valós időben blogoltam, de tetszik, hogy valószínűleg éppen a város másik oldalán leszek, amikor a wordpress kilövi a cuccot.

(Még mindig sk. Apacuka kerámiákkal sztájlingolok. 😉 )

Sütési idő: 45 – 50 perc

Összeállítás: max. 10 perc

dios_padlizsankrem

 

Hozzávalók:

1 nagyobb padlizsán

2 nagy marék dió

3 gerezd fokhagyma

1 csapott tk. egész koriander

1 nagyobb csipet egész római kömény

1 mk. szecsuani bors

néhány csipet só

néhány csipet frissen őrölt fekete bors

1 – 2 tk. méz (elhagyható, ha valaki nem szereti kicsit édesen)

kb. fél (kicsi) citrom vagy zöld citrom leve (ízlés szerint több vagy kevesebb)

1 ek. olívaolaj

tálaláshoz olívaolaj, csilipehely, rozskenyér

A sütőt előmelegítettem 220 fokra (alsó-felső). A padlizsánokat tepsibe tettem és 45 – 50 perc alatt megsütöttem.

A diót forró száraz serpenyőben illatosra és világos aranybarnára pirítottam, tányérra tettem hűlni. A koriandert, a római köményt és a szecsuani borsot a serpenyőbe tettem és pár perc alatt azokat is illatosra pirítottam. Mozsárba tettem és finomra őröltem. Megpucoltam a fokhagymákat.

A megsült padlizsánok húsát kikapartam és szűrőben pár percig hagytam lecsepegni, hogy kevésbé legyen leves. Ezután késes robotgépbe tettem az összes hozzávalóval együtt és krémes turmixoltam. A végén megszórtam kevés csilipehellyel és meglocsoltam még egy kis olívaolajjal. Rozskenyérrel ettem.

Facebook: Rizsázzunk!

dios_padlizsankrem (3)

dios_padlizsankrem (1)

Krumplikrémleves korianderrel és kókusztejjel

Késő délután dolgom volt, Rozi a keresztapjával őrjönghetett szülői felügyelet nélkül. Én meg kuncogtam a markomba, mert ezúttal nem én kaptam meg a délutáni alvását elsztrájkoló kiskorút. Az óvónő ugyanis azzal fogadott, hogy Rozi egy töredék másodpercet sem aludt, cserébe szórakoztatta őt, így gyorsabban eltelt a délutáni sziesztaidő. Oké, a fürdés-lefekvés blokkban azért rám is fröccsent a kialvatlan gyerekből. Lefekvés előtt kicsit jól össze is kaptunk, én teátrálisan kivonultam a szobájából, Rozi meg drámai előadásba kezdett. Végül legalább annyira látványosan ki is békültünk. Simán jár nekünk az anya-lánya drámai díj. A következő fellépésünk után a virágokat az öltözőnkbe kérjük.

Előrelátóan, még délután főztem egy krumplikrémlevest és csináltam túrógombócot is.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 15 perc

Krumplikremleves_korianderrel_es_kokusztejjel (4)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

75 dkg krumpli (pucolt mennyiség)

1 közepes fej vöröshagyma

2 nagy gerezd fokhagyma

1 ek. szárított egész koriander

1 csapott tk. egész római kömény

1 csapott tk. citrombors (sima fekete bors is jó)

1 – 2 tk. frissen reszelt gyömbér (attól függően, mennyire akarunk gyömbéresebb ízt)

fél zöld citrom leve

1 ek. só

4 ek. olívaolaj

kb. 1 l zöldségalaplé vagy víz

1 – 1,5 dl kókusztej (vagy 30%-os habtejszín)

a tetejére pirított mandula és sült hagyma

Egy száraz serpenyőben pár perc alatt (közepes lángon) kicsit megpirítottam az egész koriandert és a római köményt. Amíg a fűszerek pirultak, megpucoltam a krumplit és a hagymákat is. A krumplit kisebb kockákra vágtam, a vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymagerezdeket nagyobb darabokra vágtam. Amikor a fűszerek illata elindult, egy tányérra szórtam és félretettem őket.

Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem közepes lángon, olívaolajat öntöttem bele és rászórtam a vöröshagymát. Kissé sóztam és 4 – 5 perc alatt megpároltam. Amíg a hagyma dinsztelődött, mozsárban finomra őröltem a koriandert és a római köményt. Amikor a hagyma puhára párolódott, rádobtam a fokhagymadarabokat és az őrölt fűszerkeverék felét. 1 percig kevergetve sütöttem, majd rádobtam a felkockázott krumplit is, ráfacsartam fél zöld citrom levét és 5 percig, a közepesnél valamivel erősebb lángon kissé megpirítottam. Folyamatosan kevergettem. Hozzáadtam 1 tk. friss reszelt gyömbért. Felengedtem a zöldségalaplével (vízzel), sóztam és fedő alatt közepes lángon puhára főztem.

Amikor a krumpli megpuhult, lehúztam a lábast a tűzről, hozzáadtam még 1 tk. gyömbért és botmixerrel krémesre turmixoltam. Citromborssal és 2 csapott ek. nádcukorral fűszereztem. Ha kell, itt még sózhatjuk, finomíthatunk az ízeken. A végén belecsurgattam a kókusztejet, alaposan elkevertem.

Tálaláskor a tetejére pirított mandulát és sült hagymát (bolti) szórtam.

A facebookon is ott vagyok.

 

Krumplikremleves_korianderrel_es_kokusztejjel (15)

Korianderes kukorica krémleves édesburgonya csipsszel

Erről a kukorica krémlevesről Rozi döntött. A mai napot Ő mentette meg, amikor a fagyasztóban matatott és megtalálta a mirelit kukoricát. Én ugyanis lassan 1 hete szenvedek akut ötlettelenségben, hogy mi legyen az ebéd. Rozi kukoricát kért. Persze, ha rajta múlt volna, a zacskóból, fagyottan ette volna. Még jó, hogy van egy szőrös szívű anyja. Valamilyen megmagyarázhatatlan és erőteljes érzelmi kötődéssel viseltetik a fagyasztott zöldségek iránt.

Jó, legyen kukorica krémleves. Friss koriander még volt itthon, cserébe tejszín nem. De kókusztej igen, meg édesburgonya is, amit még a zöldséges piláfhoz vettem. Engem meg elkapott a nosztalgia, ugyanis a kókusztejtől, a friss koriandertől és a citromlétől Thaiföld íze lett. Ott pedig nagyon jó volt. Ha nagyon csöpögős akarnék lenni, de nem vagyok, akkor azt mondhatnám, hogy egy korty Thaiföld. Eh, mégis leírtam. Öregszem.

Sok szeretettel ajánlom ez a levest Hajninak, aki pontosan tudja, miről fecsegek.

Laktóz – és gluténmentes.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: 15 – 20 perc

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves (1)

 

Hozzávalók (2 főre):

25 dkg kukorica (mirelit)
1 kis fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
1 csapott tk. egész koriander (őrölt is jó)
4 – 5 szál friss koriander
4 – 5 dl zöldségalaplé (vagy víz)
1 dl kókusztej
1 tk. citromlé
1 kisebb édesburgonya
1 csapott tk. kurkuma (a színe miatt)
sajtos pirítós (opcionális)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral. Meghámoztam az édesburgonyát. A felét vékonyan felszeleteltem, a másik felét kis kockákra vágtam. Az édesburgonya szeleteket kissé sóztam, majd meglocsoltam kevés olívaolajjal, jól összeforgattam, majd a sütőpapírra terítettem.

Megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát, a fokhagymát is megpucoltam és összezúztam. Egy kisebb fazekat forrósítani kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat, majd rádobtam a lilahagymát. Kissé sóztam. Közepesnél kicsivel erősebb tűzön 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Közben mozsárban finomra őröltem a koriandert. Amikor a lilahagyma megpárolódott, beletettem a felkockázott édesburgonyát és kb. 5 percig pirítottam. Ekkor hozzáadtam a zúzott fokhagymát és még 1 percig sütöttem. Az egészre ráöntöttem a mirelit kukoricát, sóztam, borsoztam, megszórtam a finomra őrölt korianderrel. Néhány percig a kukoricát is pirítottam, majd felöntöttem az alaplével. Lefedve 8 – 10 percig főztem.

Közben a sütőbe tettem az édesburgonya szeleteket is. Kb. 10 perc alatt megsült a csipsz. Érdemes szemmel tartani, mert könnyen megéghet.

Amikor a kukorica és az édesburgonya is megpuhult, lehúztam a tűzről a levest, botmixerrel összeturmixoltam, végül átszűrtem egy szűrőn, hogy teljesen krémes legyen. Hozzákevertem a kókusztejet, a citromlevet és a finomra aprított friss koriandert. Ha szükséges, itt még adhatunk hozzá sót, ha igényli a leves. Vagy aki sósabban szeret enni.

Tálaláskor megszórtam az édesburgonya csipsszel. Mi ettünk hozzá sütőben sütött sajtos pirítóst is, de ez elhagyható.

Ez pedig itt a facebook oldalam.

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves (2)

Pácolt - sült zöldséges piláf friss korianderrel és zöldcitrommal

Tuti, hogy Pató Pálné voltam előző életemben, a halogatás nagy mestere vagyok, inkább az utolsó pillanatokra hagyom a dolgokat, mint nem. Jó ideje megvolt már, hogy zöldséges piláfot főzök az éppen futó VKF! játékra, el is készült, de persze megint csak tologattam a bejegyzést. Eh, egyszer a férj csináltatott nekem egy bögrét egy áthúzott MAJD felirattal… 😉

Éci a felelőse az aktuális, 62. VKF! fordulónak, amit még Chili&Vanilia Mautner Zsófi honosított meg 2007-ben. A lényege a virtuális játék, az ötletelés, a kreativitás, a főzés, az evés, és semmiképpen sem a verseny. Az eddigi VKF! fordulók listája egyébként Selectfood Alíznál található meg. A megadott téma ezúttal a rizs volt. Jippijé, a rizst ugyanis nagyon szeretjük és lássuk be, “egész Ázsia mégsem tévedhet.

Eredetileg egyébként füstölt tőkehalas kedgeree-t akartam főzni, de az van, hogy heroin árban mérik felénk a tőkehal kilóját, holmi zacskózott, füstös ízű cuccal pedig nem akartam meggyalázni ezt a remek indiai ételt. Miután sikerült érzelmileg elengednem a kedgeree-t, eldöntöttem, hogy pácolt, sült zöldséges piláfot készítek, mindenféle fajin fűszerrel, friss korianderrel, zöld citrommal. Így is lett. És akkor most megcsinálom a papírmunkát is. 😉

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (1)

 

Hozzávalók:

a pácolt zöldségekhez:

1 szál sárgarépa
1 szál paszternák vagy fehérrépa
1 kisebb édesburgony
1 kisebb kápia paprika
1 kis fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
1 tk. egész koriander
1 kis rúd fahéj
1 mk. egész római kömény
kb. 1 dl mogyoróolaj
fél zöldcitrom leve és héja
3 ek. balzsamecet
1 tk. méz
1 kis csokor citromfű
néhány vékony szelet gyömbér
frissen tekert bors

a rizshez:

20 dkg hosszú szemű barna rizs (lehet basmati is, a lényeg a hosszú szem)
1 csomag újhagyma (ebben most 4 szál volt)
2 ek. olívaolaj
5 dl alaplé (hús -vagy zöldségalaplé)
1 tk. római kömény
1 mk. frissen őrölt koriander
1 gerezd fokhagyma (a pácból vettem ki, így az az íz is ment a rizsbe)
kevés sáfrány vagy kurkuma a szép színért
fél zöldcitrom reszelt héja és leve
só, frissen tekert bors

opcionális: friss piros chili, kimagozva

A zöldségeket még az elkészítés előtti napon bepácoltam és éjszakára a hűtőbe tettem. A páchoz szárazon megpirítottam a koriandert, a római köményt és a fahéjat, majd mozsárban nagyon finomra őröltem. A zöldségeket megpucoltam és vékonyabb szeletekre vágtam. A fokhagymákat félbe, a lilahagymát és az újhagymát nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb tálba tettem őket, majd fűszereztem. Megszórtam a pirított fűszerkeverékkel, frissen őrölt borssal. Hozzáadtam a gyömbért, a citromfüvet, fél zöld citrom héját és levét. Meglocsoltam a balzsamecettel, és a mézzel, majd végül a mogyoróolajjal is. Az egészet kézzel alaposan összeforgattam, majd szorosan lefedve a hűtőbe tettem egy éjszakára. Sót nem tettem bele, attól kissé megpuhulnak a zöldségek, nem lesznek üdék és roppanósak a sütés után.

Másnap kivettem a hűtőből a pácolt zöldségeket, hagytam szobahőmérsékleten melegedni. Elkészítettem a rizst is. A rizst alaposan átmostam és egy sűrűbb szövésű szűrűben hagytam lecsepegni. A barna rizsnek hosszabb a főzési ideje, ezzel érdemes kalkulálni. Megtisztítottam és vékonyan felkarikáztam az újhagymát. Egy öntött vas edényt forrósítani kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és gyakorik kevergetés mellett 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Ekkor belereszeltem 1 gerezd fokhagymát (én a pácból vettem ki az egyiket, ezzel ment még plusz íz a hagymás alaphoz), amit kb. 1 percig pároltam. Ekkor megszórtam a római köménnyel és a korianderrel, egy nagy csipet sáfránnyal és fél zöld citrom reszelt héjával. Kb. fél percig kevergetve pároltam, amíg a fűszerek illata elindult. Ráöntöttem a rizst, sóztam, borsoztam, majd pirítani kezdtem, amíg kissé áttetszőek (opálos) lettek a rizsszemek. Ekkor felöntöttem az alaplével, de már nem kevertem meg többször, csak rátettem a fedőt és alacsony lángon puhára pároltam. Kb. 30 perc alatt. Főzés közben sem kevertem, csak hagytam, hogy a rizsszemek magukba szívják a fedő alatt a nedvességet.

A sütőt előmelegítettem 220 fokra, alsó – felső üzemmódban. Ez az én sütőmnél kb. 12 perc. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A pácolt zöldségek közül eltávolítottam a gyömbért és a citromfüvet, majd a felcsíkozott zöldségeket egyenletesen elterítettem a sütőpapíron. A megmaradt fűszeres olajat félretettem, később még használtam.Betoltam a tepsit a forró sütőbe és világos aranybarnára sütöttem, kb. 15 perc alatt. Érdemes figyelni, nehogy megégjenek, mert akkor az egész keserű lesz. A sült zöldségek kissé karamellizálódnak a méztől és a balzsamecettől. Az a lényeg, hogy ne süljenek túl, maradjanak még kissé roppanósak.

Amikor a rizs megpuhult, nekem még maradt némi folyadék, amit magas lángon elfőztem a végén. Így legalább egy kellemes ropogós réteg is lett az alján, ami a piláf egyik jellegzetessége. Megmostam, lecsöpögtettem és felaprítottam a friss koriandert, aminek a 2/3-át a rizshez kevertem, és keveset csurgattam rá a zöldségek pácolásából megmaradt olajból is, ami a fűszerektől nagyon intenzív ízű volt. Elzártam a tüzet, az edényt pedig lefedtem egy tiszta konyharuhával, feszesen, rátettem a fedőt és még kb. 10 percig békén hagytam. A konyharuha magába szívta a keletkező gőzt, a rizs pedig sokkal pergősebb lett. A végén meglocsoltam fél zöld citrom levével és hozzáforgattam a sült, karamellizálódott zöldségeket, végül megszórtam a maradék friss korianderrel.

Jó lett. És igen, eléggé macerásnak tűnhet, pedig nem az. A pácolást elvégzik a fűszerek éjjel, másnap már csak a rizzsel kell igazán törődni. Nagyon megéri nekikezdeni.

A facebook-on is megtaláhattok, itt. Nézzetek be, ha van kedvetek.

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (10)

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (4)

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Fűszeres fokhagymakrémleves

Randi előtt az igazán tuti. 😉 Gyors, egyszerű, olcsó, finom. Jó kis leves ahhoz, hogy magunkhoz térjünk az ünnepek után. Ezt ettük a bundázott alma előtt tegnap, de akkor már nem volt erőm az esti fényekkel kínlódni, eltettem egy adagot mára, reggeli után fényképeztem csak. Így mondjuk lemaradt a sajtos pirítós, azt képzeljétek hozzá pls. 😉

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 25 – 30 perc

fuszeres fokhagymakremleves (1)

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

1 fej fokhagyma (ez most 14 gerezd volt)
1 közepes fej vöröshagyma
7 dl víz (vagy ha van zöldségleves vagy húsleves)
5 – 6 szem egész bors vegyesen: fekete, zöld, fehér, piros
1 mk. koriandermag
1 csipet őrölt római kömény
2 tk. citromlé
1 – 1,5 dl tejszín
1 ek. nádcukor
1 ek. liszt
1 kis maréknyi friss petrezselyemzöld

2 ek. olívaolaj

rozskenyér
olívaolaj + reszelt sajt

Megpucoltam a hagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a fokhagymát felaprítottam. Egy kisebb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd közepes lángon párolni kezdtem a vöröshagymát. Enyhén sóztam. Ügyeltem rá, hogy a hagyma ne süljön, csak párolódjon. Időnként átkevertem.

Amíg a vöröshagyma puhult (kb. 15 perc), elkészítettem a fűszerkeveréket. A borsot és a koriandert száraz serpenyőben enyhén megpirítottam, majd megdaráltam. Hozzákevertem a csipetnyi római köményt is.

Amikor a vöröshagyma megpárolódott, megszórtam a nádcukorral, jól elkevertem. Beleszórtam a felaprított fokhagymát és mérsékelt tűzön (hogy a fokhagyma ne égjen meg) pároltam még 4 – 5 percig. Ezalatt megmostam és felaprítottam a petrezselymet. Előkészítettem a sajtos pirítóst is. A sütőt előmelegítettem 215 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A kenyérszeleteket meglocsoltam kevés olívaolajjal, megszórtam a reszelt sajttal és 6 – 7 perc alatt megpirítottam.  A sütőben hagytam, hogy ne hűljön ki.

Amikor a fokhagyma is megpuhult, az egészet meghintettem a liszttel és a közepesnél kicsivel erősebb lángon pirítottam, 1 – 2 percig. Épp csak annyira, hogy a liszt kapjon egy kis színt. Felöntöttem a vízzel, hozzáadtam a petrezselyem 3/4-ét, és hagytam felforrni. Ezután fűszereztem a bors-koriander-római kömény keverékkel, sóztam, majd még egyszer felforraltam. Ekkor levettem a tűzről, bormixerrel simára turmixoltam. A tejszínt kikevertem néhány evőkanálnyi forró levessel, majd lassan a leveshez öntöttem. Belecsurgattam a citromlevet is. Jól elkevertem, kóstoltam és még 1 kicsit sóztam.

A sajtos pirítóssal ettük.

fuszeres fokhagymakremleves

Részeg disznó

Az a huncut kérés érkezett a Cafeblog csapatától, hogy valljunk színt, melyik a kedvenc receptünk. Nem kell feltétlenül karácsonyi receptnek lennie, de azért a Húsvéti Nyuszit még ne stresszeljük feleslegesen. Összeszedtem magam és döntöttem. 😉 Ez a ciderben pácolt és sütött tarja nagy kedvenc lett. És szerintünk akár Karácsonykor is az asztalra kerülhet, a fűszerezéssel bátran variálhatunk. Mert pl. szegfűszeggel is isteni. Az alma cideres pácolástól omlós lett a hús, az íze pedig bitang jó.

És ahogy a malacos keksznél már említettem, sűrű napok voltak. Az elmúlt egy hétben vezettem. Na nem a népszerűségi listát, arra még gyúrnom kell. 😉 Autót. Durván 700 km-t pakoltam bele a kocsiba. Ingáztam a nagyszülők – Rozi páros és a főváros között. Mondjuk ennyit szerintem simán betekertem a saját kilométerórámba is az elmúlt 2 és fél évben csak a lakás – játszótér – lakás viszonylatban. Na de, ha jól számolom (a matekkal ingatag a viszonyom), 3x tettem meg az oda-vissza utat, vagyis 6x részesülhettem a 4-es főút szépségeiből. Túléltük. Anyukám tegnap indulás előtt a kezembe nyomott egy kis tarját,  én meg azon kattogtam hazafelé – miközben a 2 és fél éves éppen aktuális kedvencét, a Nagymami c. örökzöld 60-as évekbeli slágert kellett hallgatni végtelenítve -, hogy mihez kezdjek a hússal. Soroksár magasságára összeállt a kép. Rozi meg szerencsére Albertirsa után kicsivel elaludt, kikapcsolhattam végre Nagymamit. Kezdtem túl erősen markolni a kormányt… 😉

Előkészítés: a páclé kb. 3 perc + a páclé lehűtése + a hús páclébe, majd hűtőbe ültetése
Másnapi előkészület: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 50 perc a hús vastagságától és a sütőtől függően

cideres tarja

 

Hozzávalók:

5 szelet tarja
fél csésze nádcukor
1 csapott ek. só
3 + 5 db kisebb babérlevél
2 ek. koriander mag
1 tk. mustármag
1 tk. egész fekete bors
1 gerezd fokhagyma megpucolva
1 vékony szelet friss gyömbér
2 üveg alma cider (2 x 330 ml)
1 csésze víz

1 nagyobb fej lilahagyma
6 – 8 szem közepes krumpli
3 gerezd fokhagyma felezve

3 – 4 ek. olívaolaj

A cukrot, a sót, 3 babérlevelet, 1 ek. koriandermagot, a mustármagokat, a fekete borsot, a fokhagymát és a gyömbért egy kisebb lábasba tettem. Felöntöttem 1 csésze vízzel, majd felforraltam, amíg cukor és a só teljesen felolvadt. Néhányszor megkevertem. Ezután elzártam alatta a lángot és beleöntöttem a 2 üveg cidert. Hagytam kihűlni. A hússzeleteket egy olyan nagyobb műanyag dobozba tettem, ami légmentesen lezárható. Amikor a páclé kihűlt, a húsokra öntöttem, és lezárva éjszakára a hűtőbe tettem.

Másnap a húsokat 1 órával a sütés előtt kivettem a hűtőből, hogy legyen idejük felengedni. A szeleteket szárazra töröltem. A páclevet nem dobtam ki, leszűrtem és félretettem, jól jött egy kis szaft szaporításhoz.

A krumplit, a hagymát és a fokhagymát megpucoltam, egyforma cikkekre vágtam őket, tepsibe raktam, majd meglocsoltam az olívaolajjal. Sóztam, borsoztam, kézzel jól összeforgattam. A maradék koriander magot mozsárban durvára törtem. A sütőt 215 fokon előmelegítettem. A húsokat enyhén sóztam, borsoztam, majd mindkét oldalukat bekentem a felaprított korianderrel. Egy serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsivel erősebb lángon és 2 ek. olívaolajon elősütöttem a húsokat, oldalanként kb. 2 percig. A hússzeleteket a hagymás krumplis keverékre fektettem. Aláöntöttem 2 ek. páclevet. A forró serpenyőből kb. 1 dl páclével felszedtem a pörzsanyagot, ami a hús elősütésekor keletkezett. A húsokra 1-1 babérlevelet tettem, ráöntöttem a serpenyőből a szaftot, majd a tepsit lefedtem alufóliával és 40 – 45 percig sütöttem. Ellenőriztem a krumplit és ha már az is megpuhult, még 5 percig grill fokozaton pirítottam fólia nélkül. Ha a krumpli még nem főtt meg a szaftban, tovább süthetjük a hús nélkül, amit addig egy tányéron, lefedve pihentetünk. Külön jót tesz a húsnak a pihentetés.

Legalább 1 éjszakát pácolódjon a hús a hűtőben, de akár 2 teljes napra is békén hagyhatjuk.

cideres tarja (3)

Sült padlizsános, fűszeres kuszkusz

Ha a kuszkusz szót kiejtem, a férj azt mondja: egészségedre. Én szeretem. A lassan 2 és fél éves pedig tegnap óta szereti, ha nem értettem félre, amit teli szájjal mondott. Valami olyasmit, hogy “anya, ez nagyon finom”, azt hiszem. Remélem. 😉

Előkészítés: sietősen 5, ráérősen 10 perc
Főzési idő: kb. 15 perc

sult padlizsanos kuszkusz4

 

Hozzávalók (2 főre):

1 közepes padlizsán
1 kisebb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 tk. egész koriander (az őrölt is tökéletesen megfelel)
1 csapott tk. őrölt római kömény
1 kis csokor petrezselyemzöld
5 ek. kuszkusz
só, bors,
3 + 1 ek. olívaolaj
fél citrom leve

Mindent előkészítettem. A petrezselymet megmostam, hagytam száradni. Az egész koriandert száraz serpenyőben közepes lángon pár perc alatt megpirítottam. Amíg a koriander pirult, meghámoztam és kb. 2 centis kockákra vágtam a padlizsánt, megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát és a fokhagymát. Fél szememet azért a korianderen tartottam, nehogy megégjen. Amikor megpirult, lehúztam a tűzről és hagytam kicsit hűlni.

Addig egy serpenyőt felhevítettem, 3 ek. olívaolajat öntöttem bele és rádobtam a lilahagymát és közepes lángon elkezdtem sütni. Kissé sóztam. Amíg a lilahagyma dinsztelődött, egy mozsárban megőröltem a koriandert. A hagymát időnként megkevertem, majd amikor üvegesre párolódott, rádobtam a fokhagymát és 1 percig még sütöttem. Ezután rákerült a padlizsán is. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam néhány csavarásnyi citromlével és sütni kezdtem.

Amíg a padlizsán puhult, feltettem főni a kuszkuszt is. Egy közepes lábast felhevítettem, 1 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd hozzáadtam a kuszkuszt is. Közepes lángon pár percig pirítottam, amíg kapott egy kis világos aranybarna színt. Ekkor meglocsoltam pár csavarintásnyi citromlével, sóztam, borsoztam, hozzáadtam 2 csipetnyit az őrölt köményből és 1 csipetnyit az őrölt korianderből, majd dupla mennyiségű vízben a közepesnél kicsit gyengébb lángon készre főztem. Ez. kb. 5 perc volt.

Közben a padlizsán is puhulni kezdett. Erősebbre vettem alatta a lángot, fűszereztem a maradék korianderrel és őrölt köménnyel, kissé sóztam. Hagytam sülni, pirulni. Közben felaprítottam a petrezselyemzöldet is. Amikor a padlizsán kezdett színt kapni, rászórtam az aprított petrezselyem felét, összeforgattam és még pár percig pirítottam. Kóstoltam. Kellett még hozzá egy kevés citromlé, meglocsoltam.

Közben a kuszkusz is megpuhult. Összeforgattam a fűszeres padlizsánnal, majd megszórtam a maradék friss petrezselyemzölddel.

sult padlizsanos kuszkusz6

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!