Rizsázzunk!

Sütőtökös cupcake

Amióta Rozi ovis, Halloween is van. A Valentin-nap mellett ez a másik olyan ünnep, amivel egyáltalán nem tudok azonosulni. Kb. a Függetlenség napja áll még ennyire közel hozzám, bár Will Smith-t szerettem benne. 😛

Az ovi viszont ovi, és én akármennyire tiltakozom a Halloween ellen, csak bekúszik. Bár, az oviban inkább saját készítésű lámpás felvonulás szokott lenni, nem tökös-szellemes-cukros party, a gyerekek egymás között simán elintézik a halloween témát. Ezért tud beszivárogni. A helyzet az, hogy nem is lehetne másképpen, hiszen a csapból is ez folyik ilyenkor. Még tévét sem kell nézni hozzá, hogy a gyerek halljon róla, a többiek elintézik.

Rozi idén épp nem szereti a sütőtököt, hiába mézédes, akkor sem. Átverni nem tudtam a sütis trükkel, rájött az illatából, hogy a tésztában van, de így legalább megette a tököt is. Tavaly a spenótot nem ette, idén meg bármilyen formában falta. Ilyen ez.

Előkészítés: kb. 25 perc a sütőtök sütéséhez + 10 perc összeállítás

Sütési idő: 25 perc (tűpróbáig!)

sutotokos_cupcake (3)

 

 

Hozzávalók: (6 db-hoz)

a tésztához:

12,5 dkg sült sütőtök
50 ml olaj (valamilyen semlegesebb ízű)
1 nagy tojás
fél zöld citrom leve
7,5 dkg tönkölyliszt

7 dkg finomítatlan nádcukor

1 mk. frissen reszelt szerecsendió (lehet gyömbér vagy fahéj is)
fél csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
1 csipet só

körte vékonyan felszeletelve

a krémhez:
krémsajt
méz ízlés szerint
1 ek. puha vaj
1 vanília rúd kikapart magjai

a tetejére: darált dió és csokireszelék

A sütőtököt forró sütőben megsütöttem. Hagytam kihűlni. Pürésítettem.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

Az olajat habosra kevertem a tojással, hozzáadtam a zöld citrom levét is. A lisztet tálba szitáltam és elkevertem a többi száraz hozzávalóval. Az olajos keverékhez adtam, elkevertem, végül beleforgattam a sütőtökpürét is. A muffin sütőt kibéleltem kapszlikkal, 3/4-ig töltöttem tésztával, a tetejüket kiraktam a körteszeletekkel és 20-25 perc alatt megsütöttem. 20 percnél tűpróbával ellenőriztem.

Közben kikevertem a krémet: az összes hozzávalót jól összekevertem és a hűtőbe tettem, amíg a muffinok megsültek. Hagytam kihűlni, végül mindegyik tetejére kentem a krémből, megszórtam darált dióval és csokireszelékkel.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: Édes Élet III. évf. 3. szám

sutotokos_cupcake (1)

sutotokos_cupcake

Málnás poharazgatós

Gyerekkori barátnőm Angliában él már vagy tizen+ éve és kb. majdnem annyi ideje gyűjtögeti nekem az ilyen-olyan angol receptes kártyákat, újságokat, füzeteket, cetliket. Valahányszor hazajönnek, kapok egy testes pakkot, amiből egy általános iskolai osztály fél éves osztálypénze meglenne, ha papírt gyűjtenének.

Itthon voltak, megint. Megkaptam az aktuális éves adagot, most főleg receptkártyákat. Leginkább a Waitrose-ból. Jókat hozott, megint. Meg egy jó nagy üveg Pimm’s-t, epreset, special edition-t. Én ezt nagyon megszerettem. Jelentősebb mennyiséget meg tudtunk inni belőle, amikor náluk voltunk. Szerencsére mindig eleget vett eddig.

Azt hiszem, újra elindítom a Waitrose sorozatot, ezzel a no-bake raspberry cheesecake recepttel, aminek a magyar neve egyszerűen csak málnás poharazgatós. A sütés nélküli poharas sajttorta szerintem tök bénán hangzik, ez meg még annál is bénább legalább. 😉

Egy kis módosítással, ez az én verzióm. Ha pedig a kekszet zabpehelyre vagy házi granolára cseréljük, tápláló és laktató reggeli lehet belőle.

Előkészítés: 10 perc + némi hűtés (mondjuk 2 óra)

Összeállítás: 1 perc

malnas_poharazgatos (3)

 

Hozzávalók (4 kis pohárhoz):

5 db digestive vagy zabkeksz

a krémsajtos réteghez:

15 dkg krémsajt (mondjuk philadelphia)

15 dkg lecsepegtetett görög joghurt

2 – 4 ek. méz

1 vanília rúd kikapart magjai vagy néhány csipet vaníliapor

csipet só

a málnás réteghez:

10 – 15 dkg málna

3 – 4 ek. ház bodzaszörp vagy málnaszörp

fél zöld citrom leve

méz, ha szükséges

A málnát egy tálkában elkevertem a bodzaszörppel, egy evőkanál hátával kicsit összetörtem. Félretettem tálalásig.

A krémsajtot kikevertem a görög joghurttal, mézzel, vaníliával és a csipet sóval. A kekszeket késes aprítóban ledaráltam, kissé darabosra. A kekszmorzsát a poharak aljába tettem, rákanalaztam a krémsajtos masszát, folpack-kal lefedtem és hűtőbe tettem legalább 2 órára.

Tálaláskor a tetejére kanalaztam a málnát.

Facebook: Rizsázzunk!

malnas_poharazgatos (4)

Vaníliás pohárkrém málnával és pöszmétével

A Mátrában vagyunk, de kedden délután vissza kellett mennem Pestre. Másnap a visszaindulás előtt még elmentem a piacra, hogy gyalult káposztát vegyek a nyári káposztához. Gyalult káposzta viszont csak szeptembertől van, addig reszelve árulják a savanyúságosnál, máshol meg még úgy sem… Szóval vettem egy kis fej egész káposztát, amit aztán legyalultunk mi itthon. És kaptam nógrádi málnát. Olyan ízes, leves, illatos, amilyen más fajta nem igen. Imádom.

És imádom a pöszmétét is. A nagypapáméknál a bokorról ettem, legtöbbször akkor, amikor még ehetetlenül savanyú volt. De én így szerettem, annyira jó volt. És rögtön a pöszméte mellett volt néhány ribizlibokor is, a vállalhatatlanul savanyú pöszmétét pedig lefojtottam a kevésbé vállalhatatlanul savanyú ribizlivel. A málna meg málna. Az a hátsó kertben volt nagypapáméknál, rögtön a hátsóépület tövében, szép hosszan, végig az épület mentén.

Előkészítés: min. 4 óra a joghurt lecsepegtetéséhez

Összeállítás: kb. 15 – 20 perc

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2) - Copy

 

Hozzávalók (3 közepes vagy 4 kicsi pohárhoz):

20 dkg málna

1 jó nagy marék pöszméte

0,5 l natúr joghurt lecsepegtetve (kb. 20 dkg krémsajt lesz belőle)

1 dl hideg (!) tejszín

1 vanília rúd kikapart magjai

méz ízlés szerint (porcukrot is használhatunk)

csipet só

1 zöld citrom leve

A natúr joghurtot még előző este csepegtetni kezdtem egy kisebb lábas felett, a hűtőben tároltam éjszakára.

Másnap a málnát és a pöszmétét megmostam. Mindkettőt külön külön botmixerrel pépesítettem és átpasszíroztam, így a magok nem kerültek a pohárkrémbe. A málna és a piszkeszószt is mézzel édesítettem. Ez ízlés kérdéses, ki mennyire szereti édesen.

A lecsepegtetett joghurtból sűrű krémsajt lett, amit 3 – 4 ek. mézzel, 1 csipet sóval, 1 vanília rúd kikapart magjaival és fél zöld citrom levével jól elkevertem.Ha valaki édesebbre akarja, tegyen még bele mézet.

A hideg tejszínt nem túl kemény habbá vertem és óvatosan, hogy a hab ne törjön, a vaníliás krémsajthoz forgattam. Poharakba rétegeztem a málnaszósszal és díszítettem a pöszméteszósszal.

A tejszínes krémsajtot össze is forgathatjuk a málnaszósszal és úgy kerülhet a tetejére vagy a pohár aljába a pöszméteszósz. Kevés ropogós morzsával, vagy durvára tört vajas keksszel is ehetjük.

Facebook: Rizsázzunk!

vanilias_poharkre_malna_es_piszkeszosszal

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2)

 

Fűszeres labneh golyók

Magyarul fűszeres joghurtsajt/krémsajt golyók. Tulajdonképpen. Ezt a kis csodát azóta tervezem, hogy levizsgáztam sajtkészítésből, mert bár a hivatalos tantervnek nem volt része a joghurt készítés, de a mi drága tanárnőnk ezt is megtanította nekünk. Ennek a tuti finomságnak ugyanis a jó minőségű (ha lehet, akkor házi) joghurt az alapja. Az egész onnan indul, hogy a sűrű, tényleg jó minőségű joghurtot elkezdjük lecsöpögtetni. A fennmaradó savója meg mehet levesbe, lepénykenyérbe, sütibe, akár.

A Közel-Keleten, a törököknél és a görögöknél előkelő helyet foglal el az asztalon a labneh. Izraelben, Szíriában, Libanonban, Jordániában, Palesztinában, Törökországban, Egyiptomban, vagy Indiában is fogyasztják. Igazából egy gondosan lecsepegtetett, sűrű joghurtról van szó, amit esznek kenyérrel vagy pitával, olívaolajjal meglocsolva. Eszik nyers és grillezett zöldségekhez, húsokhoz, vagy akár desszertként is, mézzel, gyümölcsökkel, fahéjjal, citromhéjjal, meg ilyenek. Brutálisan sokféle módon variálható a fűszerezése és a felhasználása is. Nagyon sűrű és nagyon krémes. Szerintem egyébként friss zöld fűszerekkel a legfinomabb, egyelőre ebben az egyetlen egy ételben tudom elképzelni a friss mentát, amit egyébként egyáltalán nem szeretek.

A kecske -és juhtejes változat lesz a következő állomás, ez most tehéntejes joghurtból készült. Én most golyókat formáztam belőle, de csak úgy simán egy kis lezárható edényben is eltehetjük, olívaolajjal a tetején.

Előkészítés: 3 – 4 nap csepegtetés

Összeállítás: 10 perc

fuszeres_lebneh_golyok (21)

 

Hozzávalók (kb. 15 dkg-nyi vagy kb. 15 kis golyóhoz):

50 dkg sűrű joghurt (görög/török, kecske, tehén, juh, ki mit szeret, ki mit kap)

1 jó nagy csipet só

fűszerek tetszés szerint (most: egész szecsuáni és fekete bors, babérlevél, zöld citrom levele, 3 zöld kardamom mag kicsit megroppantva, 1 csapott mk. egész koriander, 2 kis gerezd fokhagyma, 3 db szárított madárszem chili, néhány levél friss bazsalikom)

1 kezeletlen citrom héja vagy 1 ek. szárított citromhéj

olívaolaj

steril géz, vagy kicsit ritkább szövésű tiszta konyharuha, vagy valamilyen tüll anyag, mondjuk a gyerek tütü-szoknyájáról 😉

Mivel kis golyók formázása volt a cél, nagyon sűrű krémet szerettem volna, ezért a sűrű joghurtot péntek délutántól hétfő (ma) reggelig csöpögtettem. A tiszta, kicsit ritkább anyagú konyharuhát egy szitába tettem, beleöntöttem a már eleve sűrű joghurtot, a konyharuha sarkait egy fakanálra kötöztem, a fakanalat pedig egy kisebb lábas szájára tettem úgy, hogy jó pár centi volt a lábas alja és a joghurt között. Így a savó kicsöpöghetett a joghurtból. Hétfőn (ma) reggel a krémsajtot egy nagy csipet sóval alaposan elkevertem. Egy kisebb csatos üvegbe tettem a fűszereket és a fokhagymát, felöntöttem olívaolajjal, majd olajos kézzel kicsit, cseresznyényi golyókat formáztam, amiket óvatosan a fűszeres olajba tettem. Hűtőben tárolva néhány hétig elállhat, de nem sok esélye van rá… Legközelebb már menet közben fűszerezni fogom, a 2. napon átkeverem sóval, borssal, zöld fűszerekkel és úgy hagyom tovább csöpögni még legalább 1 napot.

Ehetjük pirítóssal, pitával, salátával, grillezett húsokhoz és zöldségekhez, reggelire, ebédre és/vagy vacsorára, és bármikor, amikor nem szégyelljük, csak együk. 😉

Tálaláskor megszórhatjuk pirított dióval, vagy mandulával, esetleg fenyőmaggal. De a pirított mák is nagyon passzol hozzá.

Facebook: Rizsázzunk!

fuszeres_lebneh_golyok (22)

 

fuszeres_lebneh_golyok_merge

Egyszerű mandulás torta krémsajttal

Nagyon ritkán sütök piskótát. 1. Nem szeretem. 2. Eddig talán 2x sikerült olyanra sütnöm, amilyennek lennie kell(ene), inkább nem amortizálom önként az önbizalmamat, annyi nincs belőle. Pedig hegyekben áll a kamrapolcon a baracklekvár, tekerhetném kilométerszám a barackos piskótatekercseket. Zoli is nagyon szereti. De nem. Kelt tésztát sem sütöttem sokáig, mert féltem az élesztőtől. Aztán szerelmünk bimbózó hajnalán a volt barátom (a.k.a.: jelenlegi és eleddig egyetlen férjem) megmutatta, hogy nem akkora rakétatudomány. A piskótával ellentétben kelt tészta vonalon komoly sikereim vannak azóta is.

Tegnap szalma voltam. 2 adag mosás is lement, 2x ki is teregettem, és minden, a korábban a szárítóról leszedett ruhát is elpakoltam. Nem volt kevés, néha megmagyarázhatatlanul felgyűlnek, és nem mennek be a szekrénybe maguktól. Az ablakpucoláson után a ruhákat összehajtani és elpakolni utálom a legjobban. Ja, a mosogatógépből kipakolást sem szeretem. És ha már itt tartok, a portörlés meg egyenesen kínzás, szerintem a spanyol inkvizíció találta ki és valamiért fenn maradt, hogy keserítse az életemet.

Ehhez a mandulás tortához a hozzávalókat meg gondosan kimértem, mindet egy nagy keverőtálba, jól összekevertem elektromos kézi habverővel, és büszke voltam magamra, milyen szép sima lett a nyers tészta. Aztán belenéztem a receptbe és láttam, hogy a száraz és a nedves hozzávalókat külön tálban kellett volna kikeverni és utána elegyíteni. Egy pillanatra elkapott a pánik, abban mostanában egyébként is erős vagyok. Amikor lehiggadtam, úgy döntöttem, így is jó lesz. És jó is lett. A leírásban lent úgy szerepel majd, ahogyan az eredeti recept is utasít. És még valami: az eredeti recept két formával dolgozik, nekem viszont nincs két egyforma méretű tortaformám, ezért egyben sütöttem meg a tésztát és utána félbevágtam.

Ez a tészta piskóta jellegű, és így már tetszik a dolog.

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (5)

 

Hozzávalók (kb. 15 centis formához):

a tésztához:

5 ek. puha sótlan vaj

1/4 tk. szódabikarbóna

1/2 tk. só

3/4 tk. sütőpor

1.5 bögre fehér tönkölybúza liszt

1 egész tojás

3/4 csésze nádcukor

1 vanília rúd kikapart magjai

1 csésze tejföl

1/2 tábla 60%-os étcsokoládé

1 nagy marék aszalt meggy

fél citrom leve

60 g darált mandula

a krémsajtos réteghez:

50 dkg mascarpone

kb. 1 dl tejszín

1 nagy citrom leve

1 vanília rúd kikapart magjai

méz ízlés szerint

csipet só

a tetejére: pirított mandula (elhagyható)

A vajat megolvasztottam és hagytam szobahőmérsékletre hűlni. A mascarponét a többi hozzávalóval alaposan kikevertem és hűtőbe tettem pihenni. Amíg a torta elkészült, szépen visszaszilárdult. Késes robotgépben finomra daráltam a mandulát. Felaprítottam a csokoládét és az aszalt meggyet.

A sütőt előmelegítettem 170 fokra légkeverésen. A kapcsos tortaformát kivajaztam és kiliszteztem.

Összeállítottam a tésztát. Egy nagy keverőtálba szitáltam a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. Hozzáadtam a darált mandulát is. Egy másik nagy tálban fehéredésig habosra kevertem a cukrot a tojással. Hozzáadtam a vaníliát, a tejfölt és a citromlevet is, és alaposan eldolgoztam a masszát. Ezután a lisztes keveréket több részletben a cukros tojásos masszához adtam, mindig csomómentesre keverve. Beleöntöttem az olvasztott vajat és azzal is alaposan elkevertem. Kézi habverővel dolgoztam. A masszát a tortaformába öntöttem és tűpróbáig sütöttem. Bő 50 perc volt, de ez sütőtől is függ. Úgy 40 perc környékén érdemes megejteni az első tűpróbát.

A tortát hagytam kihűlni, majd középen vízszintesen kettévágtam. Az alsó réteget bőven megkentem a krémmel, visszatettem rá a tetejét és kívül is bevontam a krémmel. Pirított mandulával díszítettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: Alex’s Day Off

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (4)

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (3)

 

Zöld citrom - szirupos mandulatorta vaníliás joghurttal

Nehezen viselem a szelet. Összekuszálja a gondolataimat, ahogyan a Csokoládé-ban is mondják. És az, hogy közel egy hete éjjel – nappal fújt, kissé szétszórt engem.

Először 3 nappal ezelőtt futottam neki ennek a tortának. Az egész úgy kezdődött, hogy szerda reggel elkezdtem lecsöpögtetni hozzá a natúr joghurtot (150 gr), este pedig ezt a tortát akartam adni a leves után. A joghurt szépen le is csepegett, a savóját egy pohárba öntöttem, a joghurtot meg betettem egy fedeles dobozba. És ennyi, maradt továbbra is a hűtőben. A kicsöpögött savót felhasználtam, beletettem a karalábé krémlevesbe, amit aznap meg is ettünk. Azt a levest, ami után a tortát szántam.

Tegnap délután kinéztem a konyha ablakán, megláttam 3 gólyát elröpülni, éppen egy szivárvány alatt. Nem, nem toltam el előtte egy dzsengát, amitől ilyen giccset látok… Szóval ettől a szivárványos gólyás idilltől olyan rózsás kedvem támadt, hogy elővettem a sűrű joghurtot (is) a hűtőből és megsütöttem végre a mandulatortát. Csak fele mennyiséggel dolgoztam, a maradékot így is hazavisszük ma Anyukámékhoz, plusz egy cseppnek a tengerbe… Ja, mert hogy a héten virgonc szalmák voltunk, a gyereklány TAVASZI SZÜNETEZIK (!) a nagyanyjánál és a nagyapjánál.

Előkészítés: 20 perc

Sütési idő: kb. 25 – 30 perc, de főleg tűpróbáig

citromos_mandulatorta_vanilias_joghurtos_kremmel (2)

 

Hozzávalók (kb. 15 centi formához):

a tortához:

0,75 dl extra szűz olívaolaj

7,5 dkg nádcukor

2 tojás szétválasztva

1 tk. mandula esszencia vagy aroma

7,5 dkg fehér tönkölybúza liszt

1 tk. sütőpor

1 tk. őrölt fahéj

10 dkg darált mandula

csipet só

a joghurtos krémhez:

3 ek. sűrű, lecsepegtetett joghurt

2 ek. mascarpone

fél vanília rúd magjai

1 ek. méz

1 dl sűrű zsíros habtejszín

a citromos sziruphoz:

1 zöld citrom leve vagy egy sima citromé

csipet só

5 dkg méz

0,5 dl víz

a tetejére:

pirított mandula

valamilyen dzsem (meggy, szőlő, áfonya…)

A tortaformát kivajaztam és kiliszteztem. A sütőt előmelegítettem 170 fokon. Mindent kimértem és előkészítettem. A tojásokat szétválasztottam.

Elkészítettem a joghurtkrémet: a hozzávalókat egy tálba tettem, alaposan kikevertem és betettem a hűtőbe pihenni. Kissé meg is szilárdul a felhasználásig.

Egy keverőtálba tettem az olajat és a cukrot, és egy kézi habverővel simára kevertem. Hozzáadtam a tojássárgáját és a mandula esszenciát/aromát. Az egészet habosra kevertem. Egy másik keverőtálban elkevertem a lisztet, a darált mandulát, a sót, a fahéjat és a sütőport. A lisztes mandulás keveréket 3 részletben az olajos, cukros tojássárgájához kevertem.

Egy keverőtálban kemény habbá vertem a tojásfehérjét, amit 2 részletben a mandulás, olajos masszához forgattam. A második adag fehérjehabot nagyon óvatosan, finom mozdulatokkal kevertem bele, hogy ne törjön. Az egészet a kapcsos tortaformába öntöttem, elsimítottam és kb. 28 perc alatt, tűpróbáig, készre sütöttem.

Elkészítettem a szirupot: a hozzávalókat egy kis lábasba tettem és felforraltam. A még szinte forró tortára csurgattam, ami jól beszívta az egészet.

Joghurtkrémmel, szőlődzsemmel és pirított mandulával tálaltam.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet innen: Nők Lapja 13. szám

citromos_mandulatorta_vanilias_joghurtos_kremmel (1)

3 év és még egy torta

Amikor kiderült, hogy szülők leszünk, vagyis terhes lettem, két dolog villant át az agyamon. Nem, nem az, ami a nyomorult, szélvédőre csapódó bogaraknak szokott… Az egyik az volt, hogy aztadedurvajesszusomdebevagyoktojva, a másik meg az, hogy eh, most egy jó darabig nem lesz fröccsözés. Na jó, baromi boldog voltam, mindketten azok voltunk. Aztán azt vettem észre, hogy már egy gagyi reklámon is taknyom-nyálam egyben volt, annyira bőgök. A nyavalyás hormonok tuti forgatókönyvvel dolgoztak. Aztán megszületett Rozi, a taknyom-nyálam bőgések megmaradtak, igaz, számszerűen ritkultak. Most meg már a 3. szülinapi tortáját készítem. Hetek óta azzal nyaggat, hogy mikor lesz a szülinapja és tortát is szeretne, vagyis inkább akar, mert ő még akarva szeretne bármit is. Mondjuk ezt a felnőttek is pontosan így csinálják.

Aztán ma reggel (vagyis tegnap, tehát vasárnap) boldog szülinapot kívántunk neki, majd közölte, hogy köszi anya, neked is boldog szülinapot. Az időérzék még kialakulóban van. De ettől még 3 éves lett és kapott tortát. És persze összeomlottunk, annyira jó fej volt. Ja, és köszi Apu, hogy a nyári tortával ellentétben ezt most nem akartad ISO audit alá vetni. Hálás vagyok érte, de tényleg. 😉

És komolyan mondom, szülőnek lenni az egyik legtutibb dolog a világon. Főleg, ha már fröccsözhetünk is mellette. 😉

A cuki kis favillák, meg a kis táblácska az Ezt ettem boltból van.

sutes_nelkuli_szedres_kremsajttorta (5)

 

Hozzávalók (kb. 22 centis tortaformához):

az alaphoz:

20 dkg apró szemű zabpehely kicsit átdarálva
5 dkg sótlan, pörkölt mogyoró
10 dkg vaj olvasztva
1 – 2 ek. porcukor nádcukorból (attól függően, mennyire akarjuk édesre az alapot)
csipet só

a krémhez:

40 dkg natúr krémsajt (én lecsepegtetett natúr joghurtból csináltam, de mascarpone is lehet)
3 ek. tejföl
2 dl 35%-os nagyon hideg tejszín
10 g vaníliás cukor (házi vagy 1 cs. bolti)
8 – 20 dkg porcukor (finomítatlan nádcukrot ledaráltam)
1 zöld citrom leve
csipet só
5 dkg vaj megolvasztva, lehűtve

az áfonyapüréhez:

20 dkg áfonya
1 ek. nádcukor (ha túl savanyú, adhattok hozzá még cukrot)
1 ek. víz

a díszítéshez áfonyaszemek

Elkészítettem a zabpelyhes alapot. Megolvasztottam a vajat és hagytam kihűlni. Addig a zabpelyhet aprítóban kissé megőröltem. A mogyorót is összeaprítottam, nem túl finomra, csak annyira, hogy még morzsa állagú maradjon.  Összekevertem a zabpelyhet, a mogyorót, a cukrot és a csipet sót, hozzáöntöttem az olvasztott vajat és jól összekevertem. A tortaforma aljába szórtam és alaposan lenyomkodtam egy pohár aljával. Hűtőbe tettem szilárdulni.

Amíg a zabpelyhes alap hűlt, elkészítettem a krémet és az áfonyaszószt. A megmosott áfonyákat 1 ek. nádcukorral és 1 ek. vízzel elkevertem és botmixerrel pürésítettem. Félretettem.

Megolvasztottam 5 dkg vajat és hagytam kihűlni. A krémsajtot kikevertem a porcukorral és a vaníliás cukorral, a csipet sóval. Belekevertem a tejfölt és hozzáöntöttem a zöld citrom levét is. Elkevertem. A hideg tejszínt elektromos kézi habverővel kemény habbá vertem. A krémsajtos masszához kevertem az áfonyaszószt, a már kihűlt vajat, majd óvatosan, nagy mozdulatokkal beleforgattam a kemény habbá vert tejszínt is.

Az áfonyás krémet a zabpelyhes tortaalapra simítottam és az egészet hűtőbe tettem szilárdulni. A legjobb, ha egy egész napot vagy éjszakát pihen a hűtőben, mert akkor áll össze az áfonyás krémsajt és a zabpelyhes alap is.

Tálaláskor áfonyaszemekkel díszítettem. Ez pedig itt a facebook oldalam.

sutes_nelkuli_szedres_kremsajttorta (14)

sutes_nelkuli_szedres_kremsajttorta (15)

sutes_nelkuli_szedres_kremsajttorta (9)

Kapros tormás krémsajt

Van egy tuti hely a piacon, ahol isteni kencéket lehet venni, meg friss rozsos magos bagettet. Persze, tudom, itthon sem rakétatudomány összerakni egy körözöttet, de néha bedarál a látvány. Olívabogyókrém, tormás csülökkrém, fetás spenótos krém, aszalt paradicsomos kence, stb. Nagyon finom natúr krémsajtot vettem és demóba csináltam egy kapros tormás krémsajtot, hogy ne csak a sonka terrorizáljon minket. Talán lesz esélye ennek a kencének is mellette.

Azt meg csak most vettem észre, hogy a kencés bolt szomszédságában friss házi tejet lehet venni, ami mellett évek óta vakegérként mentem el. Mindig is a szemfülességemről voltam híres…

Előkészítés: 5 perc
Összeállítás: 5 perc

kapros_tormas_kremsajt (9)

 

Hozzávalók:

15 – 20 dkg natúr krémsajt
1 nagy csokor friss kapor
3 – 5 ek. frissen reszelt torma
4- 5 szál újhagyma
1 – 2 ek. citromlé
frissen őrölt tarka bors
2 – 3 ek. tejföl
3 – 4 ek. reszelt parmezán vagy parmezán jellegű kemény sajt

Az újhagymákat megpucoltam és apróra vágtam. A krémsajtot a tejföllel és a reszelt kemény sajttal együtt késes betétű aprítóba tettem, majd jó alaposan összeforgattam. Nagyon sűrű krémsajtot kaptam, a robotgéppel könnyebb volt eldolgozni. Ha lágyabb a sajt, egy fakanál is megteszi.

A krémsajtos keveréket egy keverőtálba tettem, hozzáadtam az újhagymát. A tormát pucolás után lereszeltem, az erkélyen, de még így is csípte az agyamat is. A kaprot megmostam és finomra aprítottam, majd a tormával együtt a krémsajthoz kevertem. Hozzáadtam a frissen őrölt tarka borsot és a citromlevet is. Alaposan összekevertem, majd egy kóstolás után kicsit még sóztam.

Hónapos retek, újhagyma, magos rozskenyér. Jó kis egyveleg.

A facebook-on is megtaláltok, itt ni. 🙂

kapros_tormas_kremsajt (27)

Pirított gombás krémsajtos lepény

Betáraztam a kedvenc (bolti) leveles tésztámból, egészen kiváló minőségű. Épp volt készleten a sarki közértben. Néha nem értem, mit/miért/mennyit rendelnek, vagy nem rendelnek. Kissé rapszodikus a készletük, de ők biztosan jobban tudják. Vettem 5 csomaggal a tésztából, mintha világvégére készülnék, de hát nagymamámnál is mindig volt a spájzban pár bödön házi zsír, biztos, ami biztos. 🙂

Pirított gombás krémsajtos lepényt sütöttem. Tuti vacsora kb. fél óra alatt. A bolti leveles tésztával csaltam, a többi sk. készült. Kisebb volt az étvágy, mint terveztük, a maradékot ma reggel férj megkapta hengeres uzsis táska hiányában fóliába csomagolva.

Előkészítés: kb. 15 perc, a gomba pirításával együtt (ezalatt előmelegszik a sütő)
Sütési idő: 15 – 20 perc sütési idő a lepényeknek

piritott_gombas_kremsajtos lepeny (4)

 

Hozzávalók (3 főre):

3 x 125 g leveles tészta (készre és méretre nyújtott)
50 dkg barna csiperke (vagy erdei gomba mix, vagy vargánya)
1 szál vékony póréhagyma
2 kisebb gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolajsó, frissen tekert bors
1 púpozott tk. szárított kakukkfű (frissből kicsit kevesebb)
20 – 25 dkg natúr krémsajt (pl. Philadelphia)
kevés kéksajt morzsolva (márványsajt is tökéletes)
3 maréknyi reszelt füstölt sajt a tetejére
1 tojás a kenéshez

Előmelegítettem a sütőt 230 fokra, alsó – felső üzemmódban. Az én sütőmnek kb. 12 – 15 perc kell ahhoz, hogy 230 fokra melegedjen. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A póréhagyma felső keményebb héját levettem, az egészet folyóvíz alatt megmostam (zöldjével lefelé a  víz alatt), hosszában félbevágtam, majd vékonyan felszeleteltem. Egy magasabb falú serpenyőt felhevítettem, olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a póréhagymát. Közepes lángon nagyjából 5 perc alatt megpároltam. Kicsit sóztam, így gyorsabban puhult. Ezalatt nedves szivaccsal alaposan áttöröltem a gombákat, nem pucoltam meg őket. Félbevágtam a fejeket, majd mindegyiket vékonyan felszeleteltem. Megpucoltam és finomra aprítottam a fokhagymát is.

Amikor a póréhagyma megpárolódott, rádobtam a fokhagymát és kb. 1 percig kevergetve pároltam azzal is, majd hozzáadtam a gombát. Kicsit megint sóztam, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon pirítani kezdtem. Amikor a gomba levet eresztett, megszórtam a kakukkfűvel. Akkor jó a gomba, ha már nincs leve és szép világos aranybarna színt kap.

Amikor a gomba szépen megpirult, lehúztam a tűzről és hagytam kicsit hűlni. Ezalatt kikevertem a krémsajtot, hozzámorzsoltam kevés kéksajttal, frissen őrölt fekete borssal fűszereztem. Kóstoltam és kicsit még sóztam. Óvatosan, mert a kéksajt sós volt. Reszeltem némi füstölt sajtot, kb. 3 maréknyit.

A készre nyújtott leveles tésztákat a tepsire fektettem, kb. 1 centire a szélektől késsel kicsit bevágtam, minden oldalon. Így könnyebb volt peremet csinálni. Ezt a vékony sávot lekentem felvert tojással, majd szépen felhajtottam a széleket. A sarkoknál összenyomtam a tésztát. Mindegyik tésztalap tetejére halmoztam a kakukkfüves pirított gombás, krémsajtos töltelékből. Egyenletesen elterítettem rajtuk a masszát. Próbáltam egyenlő mennyiséget tenni mindre. Megszórtam a reszelt sajttal és a forró sütőben bő 15 perc alatt készre sütöttem. Sütőtől függ a teljes sütési idő. A tészta ropogós, a sajt pedig szép aranybarna lett a tetején.

Kevés friss rukkolával és tejföllel ettük.

Facebook-on is megtaláltok, ha van kedvetek, nézzetek be oda is. És nyomjatok egy lájkot. 😉

piritott_gombas_kremsajtos lepeny (1)

piritott_gombas_kremsajtos lepeny (9)

Cidercsirke

Majoránnával, kakukkfűvel, krémsajttal. Ez bitang lett, de komolyan. Nagyon egyben voltak az ízek. Ráadásul nagyjából fél óra alatt elkészült, nem lett csatakos a hajam a gőztől, nem fojt le a sminkem (ami sosincs), nem töltöttem a délelőttöt a konyhában. Szuper. Érdemes elmenteni a receptet, ha valami gyors, de pikáns ebédet szeretnétek. Ez a ciderben főtt, kakukkfüves, mustáros csirkecomb bizony az. Ciderrel főzni jó, ez nem vitás. Meghálálta már a benne pácolt tarja és a körte is.

Azt már csak a kép szerkesztésekor vettem észre, hogy a kis Picasso keze a fatálat is elérte. Nézzétek csak, a tál bal alsó sarkában hanyagul elhelyezett szignót. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 25 perc

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (14)

 

Hozzávalók (4 főre):

6 egész csirkecomb lebőrözve, kicsontozva, felkockázva
1 nagy szál póréhagyma
2 ek. olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
1 üveg alma cider
2 púpozott ek. natúr krémsajt (kb. 17 dkg)
2 ek. magos vagy sima mustár
só, bors
1 tk. szárított, morzsolt majoránna
1 csapott tk. szárított kakukkfű (ha van, akkor persze friss)

A csirkecombokat megmostam, megtöröltem, kicsontoztam, majd a húst nagyobb kockákra vágtam. Félretettem. A póréhagymát megpucoltam, a zöld végével lefelé a csap alá tartottam és kimostam belőle a földet. Felkarikáztam. Egy vaslábast (egy magas falú serpenyő is jó) a közepesnél kicsit erősebb lángon felhevítettem. Beleöntöttem az olívaolajat, majd rádobtam a felkarikázott póréhagymát. Sóztam. Közepes lángon kb. 6 – 7 perc alatt szépen megdinszteltem a pórét. Amíg a hagyma párolódott, megpucoltam a fokhagymákat is.

Amikor a póréhagyma kicsit már aranybarna lett, hozzáadtam a reszelt fokhagymát, 1 percig kevergetve pároltam, majd rádobtam a felkockázott, szárazra törölt húskockákat. Kicsit meg is pirítottam, kb. 6 – 7 perc alatt. Hozzáadtam a majoránna és a kakukkfű felét. Felöntöttem a ciderrel, alaposan összekevertem és hagytam egyet forrni. Ezután mérsékeltem kissé a lángot és fedő alatt még 10 percig főztem. A végére az alkohol elpárolgott, de megmaradt a kellemes cider íz.

Amíg a csirke főtt a ciderben, kikevertem a krémsajtot a mustárral. 10 perc után levettem a fedőt a lábasról. A mustáros krémsajthoz mertem egy merőkanálnyit a hús forró szaftjából, alaposan elkevertem, majd az egészet a csirkehúsra öntöttem, beleszórtam a maradék majoránnát és kakukkfüvet. Még 5 percig hagytam alacsony lángon rotyogni. A végén még egyszer megkóstoltam, kissé sóztam, borsoztam és megszórtam még 1 csipet kakukkfűvel.

Párolt rizzsel ettük. Egyébként ízlés szerint más húst is használhatunk, köretnek pedig párolt brokkolit vagy kelbimbót is készíthetünk. Bátran kísérletezzetek Ti is.

Ez pedig itt a FB oldalam, nézz be oda is, ha tetszett a cidercsirke.

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (13)

kakukkfuves_ciderben_sult_csirkecomb (4)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!