Rizsázzunk!

Fetás-görög joghurtos sült zöldségek

Van az úgy, hogy előny a feledékenységem. Most éppen egy kiadós, isteni ebédet köszönhetek neki. A múlt héten vásárolt, de elfelejtett cékla, krumpli és édeskrumpli ma nagyon jól jött.

Most pedig megyek és lefojtom néhány kanál nutellával, amit még múlt héten vett nekem Zoli, egy olyan nap végén, ami ment volna a levesbe, ha nem kapok tőle egy nagy üveg nutellát…

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 30-40 perc sütőtől függően

(20-25 perc után érdemes ellenőrizni a krumplikat)

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek1

 

Hozzávalók (1, esetleg 2 főre, de akkor már kell mellé mondjuk egy grillsajt is):

2 nagyobb édeskrumpli

2 közepes krumpli (Agata vagy sárga héjú krumpli)

3-4 db kisebb cékla

olívaolaj

frissen tekert bors

szárított rozmaring

szárított majoránna

1 kis fej lilahagyma

a tetejére:

4 ek. sűrű görög joghurt

pár csepp (vagy ízlés szerint) citromlé ízlés szerint

csipet só és néhány tekerésnyi bors

feta morzsolva

pirított tökmag

Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, légkeverésen.

A zöldségeket alaposan megmostam, papírtörlővel szárazra töröltem. A krumplikat és az édeskrumplikat tűzálló kerámiatálba tettem. Meglocsoltam olívaolajjal, mindenhol sóztam, borsoztam és megszórtam őket a szárított zöldfűszerekkel. A céklákat félbevágtam, alufóliára tettem őket, a krumplikhoz hasonlóan fűszereztem, mellé tettem a négy darabra vágott lilahagymát. Becsomagoltam és a kerámiatálba tettem a krumplik mellé.

Sütőben kb. 40 perc alatt megsütöttem a zöldségeket. Az utolsó 5 percbe grill fokozaton kicsit pirítottam  őket. 20-25 perc elteltével beleszúrtam a krumpliba és az édeskrumpliba, ha már puha, vegyük ki,  csak a végén tegyük vissza a cékla mellé grillezni. A céklához képest hamarabb puhulnak, érdemes figyelni rájuk. A cékláról lehúztam a héját, de a krumplikról nem.

Amíg a zöldségek sültek, kiveretem a görög joghurtot a citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal. A fetát nagyonn darabokra morzsoltam. A tökmagot száraz serpenyőben megpirítottam.

Tálaláskor a zöldségek tetejére kanalaztam a joghurtból, a morzsolt fetából és a pirított tökmagból és végül meglocsoltam azzal a fűszeres olajjal, ami a zöldségek alatt megmaradt a kerámiatálban.

Facebook: Rizsázzunk!

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek3

fetas_gorogjoghurtos_sultzoldsegek2

Vegyes zöldséges barnarizs

Van az életnek (a Jóistennek, univerzumnak, stb., kinek-kinek a saját gusztusa szerint…) humora, és még annál is konkrétabb jelzései. Engem megkínált egy közepes intenzitású gyomorbajjal, egy kis étrendváltásra (is) kényszerített, amellett, hogy a fejemben viharos sebességgel kavargó túl sok dolog szanálására is rávezetett. A dolgok túlagyalása és az ettől való szorongás nem jó, a gyomornak különösen nem, érzékeny kis műszer. Nekem ez lett az Achilles-ínam, ha szarul van nincs jól, tudom, hogy igazából én nem vagyok jól… Ironikus, ugye? A főzés, az ételek, az alapanyagok, az ízek körül forog a szívem, lelkem, és épp ez lett a gyenge pontom. Sebaj, kinyitottam magam újabb főzési technikák és alapanyagok felé, folytatom a tanulást. 😉

Laktató, tápláló zöldséges egytálételt főztem, amiben a zöldségek dominálnak, a rizs inkább csak kötőanyag. Azért került rá egy kis kemény, érlelt kecskesajt is, ha már a sajt a másik nagy kattanásom.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 45 perc (a lassú főzés az egyik lényeg)

zöldseges_barnarizs

 

Hozzávalók (3-4 főre):

4 ek. barnarizs

3. ek recpeolaj vagy 1 púpozott tk. kókuszolaj

kis darab póréhagyma (kb. 10 centis a zöld végéből)

3 fajta sárgarépa (1 hagyományos, 1 világos sárga, 1 lila)

1 paszternák

2 kisebb krumpli

3 kisebb cékla

6-8 db közepes kelbimbó

3 nagyobb retek

1 kicsi padlizsán (tényleg a lehető legkisebb)

1 tk. halszósz/szójaszósz (elhagyható)

só, kevés frissen őrölt bors

1 ek. citromlé

1 mk. egész kömény

1 tk. szárított kakukkfű

2 tk. szárított majoránna

víz, amennyi ellepi

a tetejére:

mindegyik zöldségből nyersen egy kevés (a retekből és a kelbimbóból kicsik)

1 nagy csokor friss petrezselyemzöld vagy koriander

pirított dió és fekete szezámmag

kemény, érlelt kecskesajt

A rizst megmostam és hagytam lecsepegni. Meghámoztam és feldaraboltam a zöldségeket. A répákat és paszternákot karikára, a krumplit nagyobb kockákra, a céklát vékony csíkokra, a retket először félbe, aztán vékony szeletekre vágtam. A kelbimbókat egészben hagytam. Vékonyan felkarikáztam a póréhagyma zöld részét.

A wokot hevíteni kezdtem, beletettem a kókuszolajat és amikor már forró volt, beleszórtam a köményt és kipattogtattam. Hozzáadtam a póréhagymát. Kicsit sóztam és meglocsoltam a halszósszal. Amikor a póréhagyma megfonnyadt, ráöntöttem a megmosott, lecsepegtetett barnarizst. 4-5 perc alatt kissé megpirítottam. Elkezdtem hozzáadni a zöldségeket: a sárgarépákat, a paszternákot, a céklát, a krumplit. Elkevertem, 5 percig tovább pirítottam, majd hozzáadtam a vastagabb szeletekre vágott retket és az egész kelbimbókat. Sóztam, borsoztam, megszórtam majoránnával, kakukkfűvel, meglocsoltam a citromlével és alaposan elkevertem. Felöntöttem annyi folyadékkal, amennyi kb. 1 kisujjnyira ellepte. Fedő alatt közepes tűzön megpároltam.

Közben száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot.

A zöldséges rizs akkor van készen, amikor a zöldségek megpuhultak, de nem főttek szét, és a rizs is kb. fogkemény. Ha kell, fűszerezzük még sóval, borssal. Tálaláskor dekoratívan elrendeztem a rizses egytálételen a nyers zöldségeket és megszórtam a pirított magokkal és a kecskesajttal.

Facebook: Rizsázzunk!

zoldseges_barnarizs_2

Sárgabarackos gombóc

Tegnapi könyörgésem meghallgattatott, miszerint kérem vissza az étvágyamat, meg a főzőkedvemet. Az előbbi még karcsúbban, az utóbbi viszont vastagon visszajött. Vírus – én 1:0… Egyelőre. Nem tudom, honnan, kitől és miért kaptam, de a jövőben nem nagyon szeretnék újra ilyet. Rossz volt, na.

Old school krumplis gombóc sárgabarackkal, ez főtt ma. Sikerült elegánsan egész adagnyi tésztát begyúrnom hármónkra, naná, hogy sok volt.  De annyira, hogy vacsorára is jutott belőle, krémsajtos kakukkfüves nudlikat csináltam kevés szerecsendióval. Az már csak a kifőzéskor ugrott be, hogy eredetileg fahéjat is tettem a tésztába, amikor a sárgabarackos gombócokat csináltam. Sebaj, szeretünk veszélyesen élni. Főleg, hogy ó krumpli már nem volt, csak új,  így dupla volt a kockázat, hogy szétfolyik a gombóctészta vagy sem.

sargabarackos_gomboc (18)

 

Hozzávalók (kb. 20 db közepes gombóchoz):

a tésztához:

1 kg ó krumpli (ha nincs, akkor több liszt kell majd)
25 – 35 dkg liszt (a krumpli lisztességétől függően)
1 ek. búzadara
2 ek. zsír (olaj is jó)
1 nagy tojás
nagy csipet só
1 tk. őrölt fahéj

a töltelékhez:

20 db kisebb sárgabarack
20 mokkáskanálnyi nádcukor
őrölt fahéj

A krumplikat megmostam, majd egy fazékban, hideg vízben feltettem főni. Héjában. Amíg a krumpli főtt, megmostam, kettévágtam és kimagoztam a sárgabarackokat. Kimértem a lisztből 25 dekát.
Amikor a krumpli megfőtt, hagytam kihűlni. Megpucoltam és krumplinyomóval áttörtem. Hozzáadtam 25 dkg lisztet, a búzadarát, az olajat és a sót, összekevertem, majd beleütöttem az egész tojást és gyúrni kezdtem. Ragadt. De nagyon. Úgyhogy elkezdtem hozzáadni még lisztet. Itt már nem méricskéltem, csak apránként, 1-1 maréknyi lisztet szórtam a keverékhez. Idővel szépen összeállt a tészta. Már nem ragadt a kezemhez. Lisztezett pulton gyúrtam még, majd fél centi vékonyan kinyújtottam és nagyjából 8×8 centis kockákra vágtam. Közben ez nagy fazékban vizet kezdtem forralni, egy nagy serpenyőben pedig 2 ek. zsírral pirítani kezdtem a morzsát. Sok morzsát.
Amíg a víz felforrt, megcsináltam a gombócokat. Fél sárgabarackot a tésztakockára tettem, közepébe 1 mokkás kanál cukrot, aztán megszórtam fahéjjal, rátettem a másik fél sárgabarackot is. Az összes tésztakockát kiraktam a fahéjas, cukros barackkal. Gombócot csináltam belőlük: a tésztakockák sarkait kézzel összefogtam, jól lezártam és gombócot formáztam belőlük. Forrásban lévő vízbe tettem. Megvártam, hogy a gombócok feljöjjenek a víz tetejére, még 2-3 percig hagytam őket a zubogó vízben, aztán szűrőlapáttal átszedtem mindet a pirított morzsára és alaposan megforgattam őket. Kevés fahéjas porcukorral megszórtam.

A facebookon itt találtok meg.

sargabarackos_gomboc

sargabarackos_gomboc_merge

 

 

 

Sáfrányos - mustáros krumplifőzelék szárított paradicsommal

– Anyuka, a gyereke nem ismeri a finomfőzeléket?!
– Nem, azt nem. De a finom főzeléket igen.

Mert bizony a főzelék igenis finom. Az pedig biztos, hogy kísérletezni jó. Édes pofa ez a krumpli, olyan simulékony. Könnyen összebarátkozott a sáfránnyal és a mustárral. Mondjuk efelől nem voltak kétségeim, de az aszalt paradicsom kicsit meredek ötletnek tűnt. Aztán meg jól kiderült, hogy a bátor gondolat jó gondolat. Jó kis krumplifőzeléket (kicsit előkelőbben burgonyafőzeléket) főztem ki. A sáfránytól csuda színe lett, a mustártól és az aszalt paradicsomtól pedig üde, savanykás íze.

Külön előnye az, hogy önnön magával sűrítettem, így csatolt lisztet nem tartalmaz, tehát nem csak nagyon finom, de nagyon gluténmentes is.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 25 perc

krumplifozelek_mustarral_safrannyal (4)

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

55 – 60 dkg krumpli
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
0,5 l zöldségalaplé
2 ek. olívaolaj
só, frissen tekert bors
1 babérlevél
1 közepes csipet sáfrány
1 púpos ek. tejföl
1 púpos tk. mustár
4 – 5 db napon szárított paradicsom

A vöröshagymát megpucoltam és finomra aprítottam. A krumplit megmostam, meghámoztam és kb. 1,5 x 1,5 centis kockákra vágtam. Vízben (hogy ne barnuljon meg) félretettem, amíg a hagymát megpároltam.

Egy kisebb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon kb. 4 – 5 perc alatt megpároltam rajta a hagymát. Kicsit sóztam, így hamarabb puhult. Időnként megkevertem. Közben megpucoltam és nagyon finomra aprítottam a fokhagymát is.

Amikor a hagyma megpuhult, rádobtam a fokhagymát és alig 1 percig azt is megpároltam. Csak annyira, hogy éppen elindult az illata. Ekkor a fazékba tettem a felkockázott krumplit, kicsit erősebbre vettem a lángot, és 4 -5 perc alatt kissé lepirítottam. Gyakran megkevertem. Ezután felöntöttem a zöldségalaplével, hozzáadtam a babérlevelet és a sáfrányt, enyhén sóztam, majd lefedve 15 – 20 perc alatt puhára főztem. Krumplitól függ a teljes főzési idő.

Ezalatt, a botmixer edényében, kikevertem a tejfölt a mustárral. Felaprítottam az aszalt paradicsomokat. Amikor a krumpli megpuhult, bő 1 merőkanálnyit kivettem belőle és a mustáros tejfölhöz adtam. A levéből is mertem a botmixer edényébe. Simára mixeltem, majd visszaöntöttem a fazékba, önmagával sűrítettem a főzeléket. Egy kóstolás után még sóztam kicsit, tekertem bele borsot, majd hozzákevertem az aszalt paradicsomot is.

Isteni, laktató, ízes. És a legjobb az egészben, hogy piszok egyszerűen elkészül.

Facebook-on is megtaláltok.

krumplifozelek_mustarral_safrannyal (6)

Citromos kókusztejes krumplikrémleves

Azt mondták, hétvégén végre tél lesz, ha már január van. Hehe, hiszem, ha fázom. De ha mégis száguldanának a mínuszok, ahogy ígérik, jól jöhet egy forró krémleves. Finom, egyszerű, gyors és olcsó. Minden együtt van.

Volt a fagyasztóban egy kis füstölt “comblé”. A férj nemrég zöldbablevest készített, füstölt combot vett hozzá, amit megfőzött. A visszamaradt isteni füstölt levet én meg gyorsan lefagyasztottam, ki tudja, mikor kellhet alapon. Most jól jött. Nagyon finom, ízes, karakteres lett tőle a krumplikrémleves. Most csak sóztam, borsoztam, semmilyen más fűszert nem használtam, csak egy kis citromlével frissítettem a füstölt ízt. Ja, azért egy kis huncutságot mégis elkövettem: tejszín helyett kókusztejjel lágyítottam a végén. Ha idegenkednétek a kókusztejtől, vagy épp nincs otthon a stelázsin (évek óta nem vettem én sem a múlt hétig), a jó öreg tejszín is tökéletes lezárása a levesnek.

Glutén -és laktózmentes.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: 20 – 25 perc

citromos_kokusztejes_krumplikremleves (7)

 

Hozzávalók:

3 ek. olívaolaj

2 – 3 nagyobb krumpli
1 szál kisebb sárgarépa
1 nagyobb fej mogyoróhagyma (sima vöröshagyma is jó, abból 1 kisebb fej)
2 – 3 gerezd fokhagyma
7  dl füstölt sonkalé
3 – 4 dl víz, ha túl sűrű a végén a leves
1 – 1,5 dl kókusztej (1 kis konzervnyi) vagy tejszín (nem főzőtejszín, hanem igazi tejszín)
2 maréknyi felkockázott bacon
kevés frissen facsart citromlé (néhány evőkanálnyi)

A hagymákat megpucoltam. A mogyoróhagymát felaprítottam, a fokhagymát kisebb darabokra vágtam. Egy nagyobb fazekat felhevítettem, majd olívaolajat öntöttem bele és közepes lángon dinsztelni kezdtem rajta a mogyoróhagymát. Kicsit sóztam, időnként megkevertem. Amíg a hagyma sült, a krumplikat megmostam, megpucoltam, és felkockáztam kb. 3 x 3 centis darabokra. A sárgarépát is megpucoltam, majd kisujjnyi vastagon felkarikáztam.

Kb. 5 – 6 perc dinsztelés után a mogyoróhagymára dobtam a fokhagymát is, és 1 percig együtt pirítottam őket. Ezután a fazékba tettem a krumplit és a sárgarépát is, majd kb. 10 percig, sűrűn átkevergetve, lepirítottam. Ezalatt kicsit puhultak is. Ekkor felöntöttem a füstölt lével, kissé sóztam, borsoztam, csak óvatosan, mert a füstölt alaplé már eleve sós volt. Felforraltam és forrástól számított lefedve, puhára főztem. Közben egy kis serpenyőben lepirítottam a felkockázott bacont.

Amikor a krumpli és a sárgarépa is megpuhult, levettem a fazekat a tűzről és botmixerrel simára kevertem a levest. Öntöttem hozzá egy kevés vizet, mert túl sűrűnek találtam. Ízlés szerint készíthetjük sűrűbbre vagy hígabbra is. Ezután hozzáadtam a kókusztejet, majd sóztam és borsoztam még. Végül beleöntöttem a citromlevet is. Összekevertem.

Egy kanál tejföllel (laktózérzékenyek hagyják el, nélküle is tökéletes a leves) és a sült baconnel tálaltam.

Nézzetek be a Facebook-ra is. Ott is zajlik az élet.

Héjában sült krumpli kakukkfüves, pirított gombával és krémsajttal

Remek téli vacsora, főleg egy nyálkás szürke nap végén. Ne ijedjetek meg, csak a neve bonyolult és hosszú (jobbat nem találtam), elkészíteni gyerekjáték. Rozi is beszállt a főzésbe, úgyhogy tényleg az. 😉

Az ötlet River Cottage Hugh-tól származik (könyv: Three good things on a plate/TV Paprika sorozat: Hugh mesterhármasa), csak Ő a kedvenc házi curry krémjét keverte bele, amiből nekünk nem volt, ezért helyette krémsajtot és kakukkfüvet használtam. Én bizony örülök, hogy ez a Hugh gyerek repült a menő étterem menő konyhájából, mert River Cottage jól áll neki. Meg a rövid haj is, amitől ugyan nem lett szebb, de nem is ezért szeretjük. 😉

Glutén -és húsmentes.

Előkészítés: 10 perc + 1 óra sütési idő a krumplinak
Főzés, összeállítás: 25 – 30 perc

kakukkfüves gombával töltött krumpli (2)

 

Hozzávalók:

2 nagy krumpli
4 db nagyobb fehér és 4 db nagyobb barna csiperke
1 duci gerezd fokhagyma
15 dkg natúr krémsajt
1 tk. szárított vagy friss kakukkfű (ízléstől függően persze lehet több vagy kevesebb)
só, frissen őrölt fekete bors
2 ek. napraforgóolaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. A gombákat egy tiszta, nedves szivaccsal megtöröltem, félbevágtam, majd nagyjából egyforma, kb. kisujjyni vastag szeletekre vágtam. Megpucoltam és felaprítottam a fokhagymát.

A krumplikat alaposan megmostam, keresztbe nem túl mélyen bevágtam, a vágott felüket lekentem kevés vízzel és durva szemű sóval megszórtam. Tepsibe tettem és kb. 1 óra alatt megsütöttem.

Közben elkészítettem a tölteléket. Egy magasabb falú, nagy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd rádobtam a gombát és sütni kezdtem. Sóztam, borsoztam. Amikor bő levet eresztett, megszórtam a fél tk. kaukkfűvel. Addig sütöttem, amíg a leve elfőtt és a gomba aranybarnára sült. Közben a krémsajtot kikevertem egy kis sóval, frissen őrölt borssal és a maradék fél tk. kakukkfűvel.

Bő 1 óra sütési idő egy fogpiszkálóval megszúrtam a krumplit, puha volt. Kivettem a sütőből és félbevágtam a korábbi bemetszés mentén. Kicsit hagytam hűlni, majd egy kiskanállal óvatosan kikapartam a belsejét. Kb. fél centi vastag kérget hagytam. 5 percre visszatettem a sütőbe pirulni. Addig a kikapart krumplit hozzákevertem a krémsajthoz és egy villával összetörtem. Hozzáadtam a gombát is, alaposan összeforgattam. Ezzel a masszával töltöttem meg a krumplikat és még újabb 12-15 percre betoltam a sütőbe.

A végén kimaradt egy kis töltelék, amiből kisebb kupacokat csináltam és a krumpli mellé tettem sülni. Kevés tejföllel és egy szórásnyi kakukkfűvel tálaltam. Félbarna sörrel mennyei. A Facebook-on pedig mást is találhattok még.

kakukkfüves gombával töltött krumpli (1)

Krumpliquiche

Végtelenül egyszerű összeállítani, gyorsan elkészül és kevés alapanyag kell hozzá, a krumpli helyett pedig használhatunk zellert, paszternákot, sütőtököt, de akár céklát is.

Valójában ezek a krumpliquiche-ek krumplikosárkák, de mennyivel menőbb a quiche elnevezés, nem? 😉 Mer’ ugyanis a tölteléke olyan quiche-es a tejszíntől és a tojástól. Arról nem is beszélve, hogy így lisztmentes (ráadásul olcsó és gyors) quiche-t készíthetünk, fincsi kis harapnivaló lehet gluténérzékenyeknek is. De villanthatunk vele akár a vendégek előtt is, jó kis partyfalatok, és közben nem olvad le rólunk sem a smink, sem a frizura, a vendégeinkkel is tudunk pacsizni, amíg készítjük. 😉

Glutén -és húsmentes, de azért a sajt összetevőit alaposan olvassák el azok, akik gluténérzékenyek, mert lehet olyan összetevő, ami tiltott. Ha tehetitek, vegyetek friss házi sajtot a piacon néniktől, bácsiktól. Ők valószínűleg nem turbózzák fel adalékanyagokkal.

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 30 – 35 perc

krumpliquiche (3)

 

Hozzávalók (6 db közepes kosárkához):

2 nagyobb krumpli
1 szál zöldhagyma vagy 1 kis fej mogyoróhagyma (alia salotta)
1 kis gerezd fokhagyma
1 egész tojás
2 nagy marék reszelt sajt (most gouda)
0,5 – 1 dl 30%-os tejszín
kevés frissen reszelt szerecsendió
kevés só, frissen őrölt fekete bors

kevés friss rukkola a tálaláshoz

A sütőt előmelegítettem 190 fokra, légkeverésen. Egy muffinforma 6 mélyedését bőségesen kivajaztam.

A krumplikat meghámoztam és a sajtreszelő nagy lyukú oldalán lereszeltem. A muffinformákat kibéleltem a reszelt krumplival, az aljukba és az oldalukra is, így pofás kis kosárkákat kaptam. Betoltam a sütőbe és kb. 15 – 20 perc alatt megsütöttem. Annyira, hogy kissé már ropogós volt a krumpli.

Amíg a krumplikosarak sültek, elkészítettem a tölteléket. Egy tálba tettem az apróra vágott mogyoróhagymát és a reszelt fokhagymát. Hozzáadtam a reszelt sajtot, az egész tojást, sóztam, borsoztam és jól elkevertem. Beleöntöttem a tejszínt, reszeltem hozzá szerecsendiót, és még egyszer alaposan összekevertem.

Amikor a krumplikosarak megsültek, mindegyikbe öntöttem a tejszínes, sajtos masszából és visszatoltam a sütőbe. Nagyjából újabb 15 – 20 perc alatt készre sült. Ha a krumpli elkezdene túlzottan pirulni, takarjuk le a muffinformát egy darab alufóliával. Akkor jó, ha a fogpiszkáló vagy hústű már szárazon jön ki belőle.

Friss rukkolával ettük.1

krumpliquiche (5)

Forrás: The Kitchn

Részeg disznó

Az a huncut kérés érkezett a Cafeblog csapatától, hogy valljunk színt, melyik a kedvenc receptünk. Nem kell feltétlenül karácsonyi receptnek lennie, de azért a Húsvéti Nyuszit még ne stresszeljük feleslegesen. Összeszedtem magam és döntöttem. 😉 Ez a ciderben pácolt és sütött tarja nagy kedvenc lett. És szerintünk akár Karácsonykor is az asztalra kerülhet, a fűszerezéssel bátran variálhatunk. Mert pl. szegfűszeggel is isteni. Az alma cideres pácolástól omlós lett a hús, az íze pedig bitang jó.

És ahogy a malacos keksznél már említettem, sűrű napok voltak. Az elmúlt egy hétben vezettem. Na nem a népszerűségi listát, arra még gyúrnom kell. 😉 Autót. Durván 700 km-t pakoltam bele a kocsiba. Ingáztam a nagyszülők – Rozi páros és a főváros között. Mondjuk ennyit szerintem simán betekertem a saját kilométerórámba is az elmúlt 2 és fél évben csak a lakás – játszótér – lakás viszonylatban. Na de, ha jól számolom (a matekkal ingatag a viszonyom), 3x tettem meg az oda-vissza utat, vagyis 6x részesülhettem a 4-es főút szépségeiből. Túléltük. Anyukám tegnap indulás előtt a kezembe nyomott egy kis tarját,  én meg azon kattogtam hazafelé – miközben a 2 és fél éves éppen aktuális kedvencét, a Nagymami c. örökzöld 60-as évekbeli slágert kellett hallgatni végtelenítve -, hogy mihez kezdjek a hússal. Soroksár magasságára összeállt a kép. Rozi meg szerencsére Albertirsa után kicsivel elaludt, kikapcsolhattam végre Nagymamit. Kezdtem túl erősen markolni a kormányt… 😉

Előkészítés: a páclé kb. 3 perc + a páclé lehűtése + a hús páclébe, majd hűtőbe ültetése
Másnapi előkészület: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 50 perc a hús vastagságától és a sütőtől függően

cideres tarja

 

Hozzávalók:

5 szelet tarja
fél csésze nádcukor
1 csapott ek. só
3 + 5 db kisebb babérlevél
2 ek. koriander mag
1 tk. mustármag
1 tk. egész fekete bors
1 gerezd fokhagyma megpucolva
1 vékony szelet friss gyömbér
2 üveg alma cider (2 x 330 ml)
1 csésze víz

1 nagyobb fej lilahagyma
6 – 8 szem közepes krumpli
3 gerezd fokhagyma felezve

3 – 4 ek. olívaolaj

A cukrot, a sót, 3 babérlevelet, 1 ek. koriandermagot, a mustármagokat, a fekete borsot, a fokhagymát és a gyömbért egy kisebb lábasba tettem. Felöntöttem 1 csésze vízzel, majd felforraltam, amíg cukor és a só teljesen felolvadt. Néhányszor megkevertem. Ezután elzártam alatta a lángot és beleöntöttem a 2 üveg cidert. Hagytam kihűlni. A hússzeleteket egy olyan nagyobb műanyag dobozba tettem, ami légmentesen lezárható. Amikor a páclé kihűlt, a húsokra öntöttem, és lezárva éjszakára a hűtőbe tettem.

Másnap a húsokat 1 órával a sütés előtt kivettem a hűtőből, hogy legyen idejük felengedni. A szeleteket szárazra töröltem. A páclevet nem dobtam ki, leszűrtem és félretettem, jól jött egy kis szaft szaporításhoz.

A krumplit, a hagymát és a fokhagymát megpucoltam, egyforma cikkekre vágtam őket, tepsibe raktam, majd meglocsoltam az olívaolajjal. Sóztam, borsoztam, kézzel jól összeforgattam. A maradék koriander magot mozsárban durvára törtem. A sütőt 215 fokon előmelegítettem. A húsokat enyhén sóztam, borsoztam, majd mindkét oldalukat bekentem a felaprított korianderrel. Egy serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsivel erősebb lángon és 2 ek. olívaolajon elősütöttem a húsokat, oldalanként kb. 2 percig. A hússzeleteket a hagymás krumplis keverékre fektettem. Aláöntöttem 2 ek. páclevet. A forró serpenyőből kb. 1 dl páclével felszedtem a pörzsanyagot, ami a hús elősütésekor keletkezett. A húsokra 1-1 babérlevelet tettem, ráöntöttem a serpenyőből a szaftot, majd a tepsit lefedtem alufóliával és 40 – 45 percig sütöttem. Ellenőriztem a krumplit és ha már az is megpuhult, még 5 percig grill fokozaton pirítottam fólia nélkül. Ha a krumpli még nem főtt meg a szaftban, tovább süthetjük a hús nélkül, amit addig egy tányéron, lefedve pihentetünk. Külön jót tesz a húsnak a pihentetés.

Legalább 1 éjszakát pácolódjon a hús a hűtőben, de akár 2 teljes napra is békén hagyhatjuk.

cideres tarja (3)

Gyömbéres tejszínes csirke, rozmaringgal, pirított krumplival (gyors és 1xű)

Lassan kezdem úgy érezni magam, mint aki csak édeset eszik és etet a családjával is. Pedig nem, csak kicsit. De tényleg, főzök én rendes ételt is, nem csak sütit sütök. De azért kezdett beszűkülni a blogtudat. Ez a fene nagy karácsonyi nyomás, meg a mézeskalácsok. Ja, azt én nem is sütök, mert igazából nem szeretem. Most lebuktam.

Anyukám kicsit a kezem alá dolgozott (épp náluk csövezünk a két és fél évessel), mert pl. a csirkemellet már tegnap kiklopfolta, a krumplit meg jól megpucolta, mire feleszméltem. Na ja, így könnyű arcoskodni és hozni a 15 perces előkészítést. 😉

És nem, ez itt NEM hawaii csirkemell (brrrr…) , az ott a tetején nem ananász, hanem sajtszeletek.;)

Előkészítés: kb. 15 perc
Sütési idő: kb. 30 perc

gyomberes rozmaringos tejszines csirkemell (1)

 

Hozzávalók:

5 szelet csirkemell vékonyra klopfolva
1 kis fej vöröshagyma
1 kisebb gerezd fokhagyma
2 + 2 ek. olívaolaj
só, bors
3 dl tejszín
5 – 8 dkg reszelt füstölt sajt
6 – 8 vékony szelet gouda a tetejére
1 közepes ág friss rozmaring 4 ágacskára vágva
4 – 5 vékony szelet friss gyömbér
6 – 8 szem krumpli+ olívaolaj a lekenéshez

A megpucolt és keresztben félbevágott krumplikat sós vízben majdnem készre főzzük. Egy tűzálló tálat, tepsit kikenünk olajjal, majd a krumplikat is megkenjük az olívaolajjal, és vágott felükkel lefelé a tepsibe állítjuk mindet. 200 fokon sütni kezdjük. Nagyjából fél óra kell a krumplinak. Közben összeállítjuk a húst.

Amíg a krumpli sülni kezd a sütőben, nekifuthatunk a húsos résznek. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd a kiklopfolt csirkemelleket magas hőmérsékleten átpirítottam rajta. Oldalanként kb. 5 perc. Ezalatt megpucoltam és felaprítottam a vörös -és fokhagymát, felcsíkoztam a gyömbért, 4 kis ágacskára vágtam a rozmaringot.

A húsokat a tűzálló tálba tettem, letakartam alufóliával. A vöröshagymát abba a serpenyőbe dobtam, amiben a csirke sült. Kevés olajat még öntöttem hozzá, majd megdinszteltem. Cseppet sóztam. Közben a tejszínhez kevertem a reszelt füstölt sajtot, enyhén sóztam. Tényleg csak módjával, mert a sajt kellően sós volt. Amikor a vöröshagyma már kapott egy kis színt, hozzáadtam az aprított fokhagymát és kb. 1 percig sütöttem, de figyeltem, nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz.

A sajtos tejszínt a hagymához öntöttem, picit borsoztam és hagytam egyet rottyanni, amíg a sajt elolvadt. A húsokat a tűzálló tálba fektettem, majd rájuk raktam a rozmaringot, melléjük pedig egyenletesen eloszlatva a gyömbérszeleteket is. Leöntöttem a sajtos tejszínes lével és az egészet a gouda szeletekkel zártam. Betoltam a sütőbe a krumpli mellé, ami ekkorra már teljesen puha volt, csak pirulnia kellett. A hőmérsékletet megemeltem 220 fokra fokra és kb. 15 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Még édes dárga jó apámnak is ízlett, pedig nem kifejezetten szereti a rozmaringot. 🙂

Frankfurti leves, kis lábasban kegyelmeséktől

Reggel hazaállított a férj ezzel a kis lábassal és kanállal (meg még egy kanállal és 3 villával), a lomisoktól vette a faluban. Frankfurti levessel avattam fel. Azt nem tudom, van-e demó recept, olyan 0.0-ás alap, ami szent és sérthetetlen. Nálunk családon belül is több változat kering. Mikor melyik kerül elő… Én most így készítettem el, ez egy gyors(abb) verzió, de így is finom volt. Ha több időm van, más zöldségeket is használok (pl. sárgarépa, zeller). A végén tejföllel dúsítottam.

A sütőtökös sütivel fojtottuk le. Bőven sok is volt.

1frankfurti leves2 (1280x853)

 

Hozzávalók:

1 fej közepes kelkáposzta
6 szem közepes krumpli
4-6 pár frankfurti virsli
1 fej közepes vöröshagyma
4 duci gerezd fokhagyma
1 kisebb paradicsom
1 kisebb édes paprika
2 szál zellerzöld
3 ek. olívaolaj
1 púpozott tk. egész kömény
só, bors
3-4 ek. tejföl
3 púpozott tk. édes nemes pirospaprika
víz

Előkészítettem a hozzávalókat. Leveleire szedtem a kelkáposztát, megmostam, félbevágtam, majd 1 centis csíkokra felszeleteltem. A krumplit megmostam, megpucoltam és kb. 2×2 centis kockákra vágtam. A vörös -és fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát apróra vágtam. A zellerzöldet, a paradicsomot és a paprikát megmostam.

Egy nagyobb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd rádobtam a vöröshagymát sóztam és közepes lángon megdinszteltem. Ekkor belereszeltem 2 gerezd fokhagymát és hozzáadtam a köménymagot, kb. fél percig hagytam pirulni, éppen csak annyit, hogy elinduljon az illata. Rádobtam a krumplit, 1 percig pirítottam, majd beletettem a kelkáposztát, öntöttem alá 2 dl vizet és fedő alatt 5 percig pároltam. Ekkor hozzáadtam a zellerzöldet, a paradicsomot és a paprikát, felöntöttem annyi vízzel, ami 3 ujjnyira ellepte, sóztam borsoztam, fedő alatt főztem. Amikor a zöldségek már puhulni kezdtek, beleraktam a virslit és készre főztem.

Kikevertem a tejfölt a borssal és a piros paprikával, 2 merőkanál levessel kiegyenlítettem a hőt. Kivettem belőle a paradicsomot, a paprikát és a zellerzöldet. Belereszeltem a másik 2 gerezd fokhagymát, kóstolás után még kicsit sóztam, borsoztam, belekevertem a tejfölt.

Tálaláskor megszórtam egy csipetnyi piros paprikával.

1frankfurti leves1 (853x1280)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!