Rizsázzunk!

Almás pudingos pite szerecsendióval

Hagyományőrzősre vettük a figurát, népi motívumokban most már nem szenvedünk hiányt. Nagyon piaci ár alatt vettünk egy sváb kalocsai mintás étkezőgarnitúrát, Anyósoméktól meg kaptunk egy több, mint 100 éves tálast, csetreszekkel együtt. Mi oda vagyunk érte, nagyon szép. Az apukám szerint elmegy, “de hát végül is, Ti nézitek gyerekem”. Igen, szerencsére, mi nézzük.

Kezdett erősen lincs közeli hangulat kialakulni, amiért napok óta nem csináltam desszertet, így ha menteni akartam a hátsó felemet, sütnöm kellett. Uszkve 3 hete nyitva volt egy weboldal egy almás süti receptjénél. Minden reggel újra megnéztem, oké, ma megsütöm… 3 hét után sikerült erőt vennem magamon, meg a tilitolizásomon, mert már én is remegtem valami édes cuccért. Hiába, az önzés remek motiváció. 😉

De az, hogy a custard powder-t (pudingpor) simán caster sugar-ként (porcukor)  kódolta az agyam, azért okozott némi keveredést az előkészítésnél. Amikor ugyanis felfogtam, hogy amit hittem, az nem az, összerándult az arcom. Kissé pánikszerű keresgélés után, találtam a szekrényben egy csomag vaníliás pudingport, a főzős fajtát. Aztán, amikor arra is rájöttem, hogy most éppen nem szabad tartású tyúkok tojása van itthon…

Ja, és jelölték a blogomat a HVG éves blogversenyén, a Goldenblog 2014-en. Ez egy szavazós játék, tisztára mint a Big Brotherben, szóval, ha tetszik a blog, meg amit itt csinálok, nyomjatok egy szavazatot a Rizsázzunkra. Szavazni ezen az oldalon tudtok, értelemszerűen a Gasztro kategórián belül találtok meg. Hála és köszönet! 🙂

Előkészítés: kb. 20 perc

Sütés: 50 – 60 perc

szerecsendios_almas_pudingos_pite (1)

 

Hozzávalók (kb. 20 centis tortaformához):

a tésztához:

20 dkg finomliszt

12,5 dkg hideg vaj felkockázva

1 cs. vaníliás cukor (eredetileg nincs benne)

1 nagy csipet só

2 ek. vaníliás pudingpor

1 közepes tojás felverve

2 ek. hideg víz (ha kell, lehet több is)

a töltelékhez:

1,6 dl teljes tej

1,6 dl tejszín

2 közepes tojás sárgája felverve

2 púpozott tk. kukoricaliszt

40 g porcukor

1 cs. vaníliás cukor

1 csapott tk. frissen reszelt szerecsendió

60 dkg alma (hámozott, csumázott mennyiség, cikkekre vágva)

1 citrom leve

4,5 dkg demerara cukor (kristálycukor is jó)

1 nagy maréknyi demerara cukor a szóráshoz

 

Először összeállítottam a tésztát. A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a pudingport, a felkockázott hideg vajat, egy csipet sót és az ujjaimmal elmorzsoltam, durva kenyérmorzsa állagúra. Beletettem a felvert tojást, a vaníliás cukrot és 2 ek. hideg vizet, hogy szépen összeálljon a tészta. Ha kell, adhatunk hozzá még egy evőkanálnyi vizet. Ha nem áll össze a tészta, akkor pedig néhány szórásnyi liszttel korrigálhatjuk. Gyors mozdulatokkal, hogy a tészta ne melegedjen fel, összegyúrtam. Gombóccá formáztam és folpackba tekerve bő 30 percre a hűtőbe tettem.

A tejet és a tejszínt egy lábasba öntöttem, és addig melegítettem, amíg már majdnem felforrt. Közben egy kisebb edényben elkevertem a tojássárgáját a kukoricaliszttel és a porcukorral. A legalacsonyabbra állítottam a lábas alatt a lángot. A forró tejes tejszínes keverékből egy merőkanálnyit a tojásos keverékhez adtam, vékony sugárban csurgattam hozzá, miközben egy kézi habverővel folyamatosan kevertem. Ezután az egészet lassan a tejes, tejszínes keverékhez öntöttem, folyamatosan kevertem. Addig főztem takarék lángon, állandóan kevergetve, amíg besűrűsödött és egy evőkanál hátulján már nem folyt le. Húzzunk az ujjunkkal egy csíkot a kanál hátulján, és ha a krém már nem folyik össze, hanem megmarad a csík, még pár percig főzzük, és kész is. Belereszeltem a szerecsendiót, alaposan elkevertem és egy kisebb tálkába öntöttem. Szorosan lefedtem fóliával (nem lesz bőrös a teteje) és hagytam teljesen kihűlni.

Az almákat meghámoztam, kimagoztam és kb. fél centi vastag cikkekre vágtam. Meglocsoltam a citromlével, rászórtam a cukrot, alaposan összekevertem és félretettem.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy kb. 20 centis kapcsos tortaforma aljára sütőpapírt tettem. A hideg tésztát enyhén lisztezett deszkán 3 mm vékonyra nyújtottam, nagyjából 35-40 centis kört kaptam. A tortaformába tettem, a széleit hagytam lelógni a forma pereméről. Beletettem az almát, szépen visszahajtogattam a tészta széleit, össze is csipkedtem a hajtásoknál, és beleöntöttem a vaníliapudingot. A tészta visszahajtott széleit lekentem a felvert tojással, végül az egészet megszórtam egy nagy maréknyi cukorral. Kb. 50 perc alatt készre sütöttem. Ahhoz, hogy szeletelhetőbb legyen és a puding kevésbé legyen folyós, hagyjuk teljesen kihűlni.

Vanília fagyival még sokkal jobb, egyetek hozzá bátran.

szerecsendios_almas_pudingos_pite (6)

 

szerecsendios_almas_pudingos_pite

Édes kukoricakenyér

Van abban valami báj, amikor az éppen szabadságát töltő férj reggel 7-kor nekiáll kukoricakenyeret sütni. Nincs mit többet ragozni ezen, romantika ez a javából. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc

Sütési idő: 25 – 30 perc

edes_kukoricakenyer (7) (683x1024)

 

Hozzávalók (kb. 15 x 10 centis formához):

1 bögre kukoricaliszt

1 bögre búzaliszt

1 bögre tej

2 – 3 ek. cukor

4 tk. sütőpor

1 tojás

3 ek. olaj

1 nagy csipet só

vaníliás cukor (elhagyható)

A sütőt előmelegítjük 175 fokra. Ha nincs szilikonos sütőformánk, sütőpapírral kibéleljük azt, amiben sütni szeretnénk a kukoricakenyeret. Kb. 15 x 10-es formát használtunk.

Összevegyítjük a száraz hozzávalókat, majd hozzáadjuk a tojást, a tejet és az olajat is. Homogénre keverjük és a masszát a sütőformába öntjük. A forró sütőben nagyjából 25 perc alatt készre sütjük. 20 perc után tűpróbával ellenőrizzük a tészta állagát.

Lekvárral, vajjal, mézzel ehetjük.

edes_kukoricakenyer (9) (683x1024)

edes_kukoricakenyer (683x1024)

Forrás: allthecooks

Kéksajtos spenótkrémleves

Ebből a levesből csak ebédelni terveztem, bejegyzést írni róla nem, de annyira finom lett, hogy mégis megírtam. Bele lehet fulladni a friss spenótba a piacon, túl is vásároltam magam legutóbb. Ennek egyenesági következményeként volt a fagyasztóban kb. 40 deka megfonnyasztott spenót, kvázi püré. Egy kis kéksajt, némi tejszín és szerecsendió, egy löttyintésnyi citromlé, az én adagomra kevés csilipehely. Ennyi. Friss rozsos stanglival a legjobb.

Kis befőttes üvegben meg jó elvihetjük magunkkal oda, ahova épp megyünk. 😉

Elkészítési idő: kb. 10 perc

keksajtos_spenotkremleves

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

kb. 40 dkg spenót püré (friss spenótból legalább 1 kg, de inkább a duplája)
2 – 3 ek. olívaolaj
3 közepes gerezd fokhagyma
só, frissen tekert bors
néhány nagyobb csipet frissen reszelt szerecsendió
4 – 5 dl zöldségalaplé (víz is jó)
1 ek. kukoricaliszt
5 – 6 dkg kéksajt
kb. 1 dl tejszín
1 – 2 ek. citromlé

A spenótpürét 1 órával a főzés előtt kivettem a fagyasztóból.

Megpucoltam és késsel felaprítottam a fokhagymákat. Egy nagyobb csipetnyit félretettem belőle. Egy szélesebb, közebes lábast hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat, közepesre mérsékeltem alatta a hőt. Beledobtam a fokhagymát és 1 perc alatt, kevergetve megpároltam. Éppen csak annyira, hogy elinduljon az illata. Figyelni kell, mert nagyon könnyen megéghet, amitől keserű lesz. Ezután rátettem a spenótot, felöntöttem az alaplével, majd sóztam és borsoztam, egy nagy csipetnyi szerecsendiót is adtam hozzá. Pár perc alatt összeforraltam. Ekkor beletördeltem a sajtot, megszórtam a félretett csipetnyi zúzott fokhagymával, majd botmixerrel az egészet krémesre kevertem. Hozzáadtam a kukoricalisztet is, a botmixerrel csomómentesre kevertem. Szépen besűrítette. Végül lassan, vékony sugárban belecsurgattam a tejszínt, majd az 1 ek. citromlevet. Alaposan elkevertem, egy kóstolás után még sóztam, és a maradék friss szerecsendiót is beleszórtam.  Ha valaki savanykásabban szereti, tehet bele még egy ek. citromlevet.

Ha friss spenótból készítjük, ugyanez a menete, csak a spenót mosásával, előkészítésével (ha nem bébi) és megfonnyasztásával tovább tart a folyamat. Haha, ezért érdemes a mélyhűtőben tartani fagyasztott spenótot is. 🙂

A facebookon itt találtok meg.

keksajtos_spenotkremleves (9)

keksajtos_spenotkremleves (16)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!