Rizsázzunk!

Uborkás tészta

Nyári tészta szeptember derekán. Szeretem. Augusztus végén még nagyon sajnáltam magam, amiért vége a nyárnak, most viszont kaptam egy kis hosszabbítást. A 31 fokot ugyan költői túlzásnak érzem, de nem bánom, hogy nincs még eső és szél, mert kilyukadt a gumicsizmám, esőkabátom meg igazából nincs. De mivel a gyereklánynak is kell egy új kabát, magamnak is veszek majd egyet, főleg, hogy a kutyát akkor is le kell vinni sétálni, ha esik és fúj. Aki mellesleg úgy lépked a vizes járdán, mint egy úri ficsúr, akinek épp szabadnapos a komornyikja, aki szárítaná előtte a járdát..
Ez a tészta nekem a napfény. Az aranyló olívaolaj mélységet, a zöld citrom leve üdeséget ad neki.
Előkészítés: 5 perc
Elkészítés: 10-12 perc
lime_uborka_teszta_merge1
Hozzávalók (nekem):
1 marék spagetti vagy linguine
1 kisebb uborka (kovászolni való, kb. 8-10 centis)
1 marék durvára aprított dió
1 tk. fehér szezámmag
1 zöld citrom héja (csak, ha kezeletlen)
1/2 zöld citrom leve
1 kis csokor friss kapor
3 ek. extra szűz olívaolaj
frissen tekert bor
A tésztát logobó forró, jó sós vízben fogkeményre főztem, a csomagoláson szereplő idő alatt.
A diót és a szezámmagot száraz serpenyőben világos aranybarnára pirítottam. A kaprot megmostam és felaprítottam.
A zöld citromot megmostam a héját lereszeltem. kettévágtam.
A fogkeményre főtt tésztát (első hozzávaló) leszűrtem, tányérba tettem. Az uborkát megmostam, zöldséghámozóval vékony csíkokat vágtam belőle és a többi hozzávalóval együtt a tésztára tettem. AAlaposan összekevertem.
Facebook: Rizsázzunk!
lime_uborka_teszta1
lime_uborka_teszta2

Kecskesajtos puliszka sült paradicsommal és rukkolával

Fenséges íze van a paradicsomnak. Most a legfinomabb. Főleg a kicsiknek, a sárgáknak. És a zöldeknek, meg a pirosaknak is. De főleg a sárgáknak. Mézédes, szaftos, roppanós. Szeretem én azért az őszt is. Nagyon.

Előkészítés: 10 perc

Elkészítés: 25-30 perc

sult_paradicsomos_kecskesajtos_puliszka_merge3

 

Hozzávalók (4 főre):

a sült paradicsomhoz:

3 bögre (2,5 dl-es) színes koktélparadicsom

2 nagy gerezd fokhagyma

1 fej lilahagyma

kevés olívaolaj

só, bors

a rukkolához:

1 tk. vaj

2 ek. olívaolaj

5 nagy maréknyi rukkola

2-3 nagy csipet őrölt szerecsendió

1 tk. friss citromlé

a puliszkához:

3-4 bögre (2,5 dl-es) víz vagy zöldségalaplé

1 bögre kukoricadara

1 nagy csipet őrölt fehérbors

2-3 nagy csipet őrölt szerecsendió

1 tk. friss citromlé

15 dkg érett kecskesajt

1 marék pisztácia (elhagyható)

A sütőt előmelegítettem légkeverésen 210 fokra. A sütő tepsijét kibéleltem sütőpapírral. A paradicsomokat megmostam, szárazra töröltem és kevés olívaolajjal meglocsoltam, kissé sóztam. A sütőpapírra tettem őket. Megpucoltam és felnegyedeltem egy lilahagymát, a paradicsomok mellé tettem. Héjastól a tepsire raktam 2 duci gerezd fokhagymát is. A forró sütőben, kb. 20-22 perc alatt az egészet aranybarnára sütöttem. Félidőben óvatosan megfordítottam a paradicsomokat.

Megpucoltam és finomra aprítottam a 2 nagy gerezd fokhagymát. Egy magasabb falú serpenyőt hevíteni kezdtem, beletettem az olívaolajat és a vajat, majd közepes tűzön, 1-2 perc alatt megpároltam a fokhagymát. Nem szabad, hogy megbarnuljon, attól keserű lesz. Amikor a fokhagyma illatosra párolódott, lehúztam a serpenyőt a tűzről, beletettem a rukkolát, sóztam, borsoztam, őrölt szerecsendióval és kevés citromlével fűszereztem. Kevergettem, amíg kissé megpárolódott. Adtam hozzá 2 ek. reszelt kecskesajtot is. Egy tálban félretettem.

A serpenyőbe öntöttem a zöldségalaplevet/vizet, felforraltam és hozzákevertem a kukoricadarát. Alaposan elkevertem, amíg teljesen csomómentes lett. Sóztam, borsoztam és kb. 10 perc alatt megfőztem. Rendszeresen átkevertem. 1 nagy csipet őrölt szerecsenedióval és még egy kevés sóval ízesítettem. Belekevertem a kecskesajtot.

Tálaláskor a puliszkát tálkába tettem, a tetejére raktam a sült paradicsomokat és a szerecsendiós, fokhagymás rukkolát. Megszórtam még egy kevés kecskesajttal és kevés durvára vágott pisztáciával. Extra szűz olívaolajat csurgattam rá.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet: innen

sult_paradicsomos_kecskesajtos_puliszka_3A

sult_paradicsomos_kecskesajtos_puliszka_6A

Cukkini: főzelék

Régen nagyon be voltam sz.rva tartottam a változásoktól. Ez most is így van, de már MEREK beleállni a helyzetekbe. A szintidőn azért van még mit javítani, sok mindent még most is odáig tudok tili-tolizni, hogy az már fáj. Nekem a gyomrom az Achilles-em, ha valami nem a számomra éppen lehető legjobban megy, azonnal jelzi. Én meg lassan végre megtanulom már akkor felismerni a jeleket, amikor még nem kékülök bele a fájdalomba és nem telik hetekbe kisimítani a gyomromat. Lassú, de egyre kézzelfoghatóbb a fejlődés. 🙂

Nagyon szeretem a cukkinit, mert íztelen. Éppen ezért. 398.765,3 variációt lehet ráhúzni. Hétvégén meggrilleztük, és cukkinis csicseriborsósalátát is csináltam. Most meg itt van ez a jó kis kókusztejes, petrezselymes főzelék, kölesliszttel sűrítve. A gyerek is falta, pedig a ciklusában épp megint az “ezt nem szeretem, ezt sem szeretem, ezt nem eszem meg, nem kérek ilyet, anya ehetek fagyit?”-ban tart. 😉

Laktóz -és gluténmentes!

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 10-15 perc

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_01A

 

 

Hozzávalók (2 főre):

4 zsenge cukkini

3 szál újhagyma vagy 1 kicsi vöröshagyma fele

3 ek. olívaolaj vagy olvasztott kókuszolaj

só, fehérbors

3-4 ek. jó minőségű almaecet

3-4 nagy csipet szárított borsikafű

késhegynyi őrölt kurkuma

1,5 – 2 dl víz

kb. 2 dl sűrű kókusztej

1 ek. kölesliszt

1 nagy csokor petrezselyemzöld finomra vágva

A cukkinikat és a petrezselyemzöldet megmostam, az újhagymát vékonyan felkarikáztam.

Egy nagyobb, alacsonyabb falú lábast hevíteni kezdtem, majd amikor kellően forró volt, beletettem a kókuszolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és néhány perc alatt megdinszteltem. Közben kisebb darabokra vágtam a cukkinikat. Először hosszában félbe, majd a feleket is félbe, végül a negyedeket felszeleteltem. A megpárolt újhagymához adtam, kissé sóztam, megszórtam a borsikafűvel, meglocsoltam 2 ek. almaecettel, amit pár perc alatt elpárologtattam. Amikor az ecet savas, csípős illata eltűnt, felöntöttem kevés vízzel és a kókusztejjel. Fedő alatt ressre pároltam. Amikor a cukkini elkészült, fűszereztem még egy csipet borsikafűvel és kevés fehérborssal. Az 1/3-át kivettem, a maradékot botmixerrel összeturmixoltam. 1 ek. kölesliszttel sűrítettem. Ha szükséges, mehet még hozzá egy kevés almaecet, só és bors. Végül hozzákevertem a friss, felaprított petrezselymet. Aki lédúsabban szereti, önthet még hozzá vizet és/vagy kókusztejet.

Tálaláskor megszórtam kevés pirított lenmaggal és árpapehellyel, amiket el is hagyhatunk, de minek!

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: Fotóhátterek

petrezselymes_kokusztejes_cukkinifozelek_02

Mogyoróvajas keksz

Peanut butter cookie. Ezt sokkal, sokkal hamarabb meg kellett volna már sütnöm, csak valahogy a kekszek sütése nem vált szerves részemmé. Ha bolti a mogyoróvaj, pontosan 5 perc összeállítani a masszát, ha kézműves* (a.k.a. házi), akkor 20-25 perc, de megéri.

És nincs benne liszt. Meg tejtermék sem. Mondjuk cserébe jó édes. <3 És Rozi mégsem cuppant rá, amitől gyanakodni kezdtem, hogy vajon megvan-e még a sütis gyomra. De az is lehet, hogy egyszerűen csak nem jött be neki. Mert nem csokis…

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 8-10 perc

mogyorovajas_keksz_2

 

Hozzávalók (18-20 db):

1 csésze darabos mogyoróvaj

1/2 csésze világos cukor (lehet kevesebb is, ha bolti, eleve édes mogyoróvajat használunk vagy kevésbé édesen szeretjük)

1/2 csésze barna cukor (lehet kevesebb is, ha bolti, eleve édes mogyoróvajat használunk vagy kevésbé édesen szeretjük)

1 citrom reszelt héja

1 tk. őrölt gyömbér (lehet több is, kevesebb is, ki hogyan szereti)

1 tojás

1 csipet só

1 tk. szódabikarbóna

A sütőt előmelegítettem 175 fokra, sütőpapírral kibéleltem egy nagy tepsit.

A hozzávalókat egy nagyobb keverőtálba mértem és simára kevertem. Kb. 2,5 centis golyókat formáztam a masszából, a sütőpapírral bélelt tepsibe tettem őket, egymástól bő 4 centire. Sülés közben kissé szétterülnek, kell neki a hely. Egy villa segítségével kissé lelapítottam mindet.

8-10 perc alatt megsütöttem őket, majd a tepsin hagytam kihűlni a kekszeket.

*házi mogyoróvaj készítése: kell hozzá egy erős, nagy teljesítményű késes aprító és 1 csomag (25 dkg) pörkölt, sótlan földimogyoró, 2 ek. olaj (napraforgó vagy repceolaj, a lényeg, hogy semleges ízű legyen), és egy nagy csipet só. A mogyorót az aprítóba teszem és pulzálva darálni kezdem. Amikor krémesedni kezd, hozzáadom az olajat, amitől lágyabb lesz, nem lesz száraz, tapadós. A végén sózom egy jó nagy csipet sóval. Én darabosan (crunchy) szeretem, de teljesen simára is készíthetjük.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: I am baker

mogyorovajas_keksz_3

Semlegesítő tavaszi rizottó

Miután vasárnap körömpörköltet ettem, amibe szerencsére csülök, vagyis némi hús is jutott, és nem csak a bőr, így nem kellett csak a szaftot innom, két napja ellensúlyozom a nagyágyút. Tegnap sült céklás raguval, ma meg ezzel a lágy rizottóval.

Valaha régen egymást érték a fajsúlyos sültek, oldalasok, csülkök, pörköltek, meg sem éreztem. Így 40 felé már 2x is meggondolom, mikor eszem ilyeneket. Fegyelmezetten táplálkozom, az van, és ettől jól érzem magam. Persze ettől még időnként becsúszik valami nehezebb is.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 30 perc

kokusztejesrizotto_tofuval_javitott

 

Hozzávalók (1-2 főre):

a rizottóhoz:

kb. 10 dkg kerekszemű rizs

3 ek. olívaolaj vagy 1 ek. kókuszolaj vagy 1 ek. vaj/

kb. fél liter víz vagy zöldségalaplé

1 ek. almaecet + 1 merőkanál víz elkeverve (kb. 1 dl)

1 ek. szárított natúr zöldségmix

1 vékony szelet friss gyömbér

só, bors

5-6 ek. zsíros kókusztej

a zöldséges raguhoz:

4 kicsi zsenge újrépa

3-4 kicsi zsenge paszternák

8-10 szál zsenge zöld spárga

2 szál újhagyma

1 szelet friss gyömbér finomra aprítva

1-2 ek. citromlé

só, bors

1 késhegynyi őrölt kurkuma

3-4 dl forró víz

grillezett tofu (elhagyható)

pirított szezámmag

Megmostam és hagytam lecsepegni, száradni a rizst. Egy nagyobb lábast felhevítettem, kókuszolajat tettem bele, és amikor az is forró volt, beleszórtam a rizst. Üvegesre pirítottam, sóztam, borsoztam, felöntöttem az almaecet-víz keverékkel. Hagytam elpárologni, majd hozzáadtam egy merőkanál vizet. Megszórtam a szárított zöldségkeverékkel és beledobtam egy vékony szelet friss gyömbért. Elkevertem.

Megpucoltam és felkarikáztam a zöldségeket (kb 1 centis darabokra). Az újhagymát vékonyra szeleteltem, finomra aprítottam a friss gyömbért. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, amikor felforrósodott, beletettem a kókuszolajat, rádobtam az újhagymát és a friss gyömbért. Közepes lángon megdinszteltem.  A megpárolt gyömbéres hagymához adtam az 1 centis karikákra vágott sárgarépát. Sóztam, borsoztam és felöntöttem 2 dl forró vízzel. Lefedtem.

Közben újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizshez és alaposan elkevertem.

A sárgarépa után a paszternákot is a serpenyőbe tettem, elkevertem és újabb 1 dl forró vizet öntöttem hozzá. Megszórtam egy késhegynyi kurkumával, rácsurgattam 1 ek. citromlevet. Fedő alatt közepes lángon tovább pároltam.

Megint felöntöttem a rizst egy merőkanál vízzel. Jól megkevertem.

A végén a zöld spárga is a serpenyőbe került, kicsit sóztam és borsoztam az egészet, hozzáöntöttem még 1 dl forró vizet és még 1 ek. citromlevet. Alaposan elkevertem és fedő alatt még pár percig pároltam. A spárgának már nem kellett sok idő.

Újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizottóhoz, és rendszeresen átkeverve hagytam, hogy a rizs beszívja azt. Ekkorra a rizs fogkeményre főtt. Meglocsoltam a kókusztejjel és kevergetés mellett kivártam, amíg azt is beszívja a rizs.

Száraz serpenyőben illatosra pirítottam kevés fekete szezámmagot, amivel tálaláskor megszórtam a zöldséges rizottót. Adhatunk mellé grillezett füstölt tofut.

Facebook: Rizsázzunk!

kokusztejes_rizotto_zoldsegekkel_javitott

 

Feles zöldborsó-krémleves

Tegnap jéggé fagytak a lábaim és az ujjaim. Van az a fura szokása az embereknek, hogy ugyan csukott ajtót nyitnak ki, amikor belépnek valahova (most történetesen a csarnokba) vagy kilépnek valahonnan (most történetesen a csarnokból), de valahogy a folyamat nem ér a végére, csak a hiányérzet marad, és az ajtó nyitva. Langyos tavaszon lágy, illatos szellővel vagy fülledt nyári napokon ez több, mint üdvözítő. – 2 fokban, enyhe hideg szél mellett viszont kicsit kellemetlen(ebb). Tegnap és ma – durva számításaim szerint – 1,3 km ajtót csuktam be… Ettől (és a daknyosodó orrobtól) eltekintve megint varázslat volt, és köszönöm mindenkinek, aki jött, beszélgetett, és még vásárolt is. Mindig élmény. 😉

Ez a leves már majdnem főzelék. Kókusztejjel pedig még laktózmentes is. És isteni.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: kb. 15 perc

IMG_9749

 

Hozzávalók:

20 dkg feles zöldborsó

fél szál póréhagyma

2 duci gerezd fokhagyma

3 ek. olívaolaj

3 babérlevél

3-4 zöld kardamom

8-10 dl zöldségerőleves

1 kicsi citrom/zöld citrom

1 dl tejszín/krémes, zsíros kókusztej

só, frissen tekert bors

A feles borsót 3x átmostam, hagytam lecsöpögni.

Felkarikáztam a pórét, megpucoltam és megroppantottam a fokhagymagerezdeket. Egy nagyobb lábast felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd a póréhagymát. Egy csipet sóval párolni kezdtem, közepes lángon. 4-5 perc múlva rádobtam a megroppantott fokhagymát, 1 percig pároltam, amíg elindult az illata. Ekkor hozzáadtam a megmosott, lecsepegtetett feles zöldborsót, a babérleveleket és a kardamom magjait. Óvatosans sóztam és borsoztam, mert a zöldségerőlevesben már volt só. Kevergetés mellett 3-4 percig pirítottam, végül felöntöttem a zöldségerőlevessel. Fedő alatt közepes lángon puhára főztem.

Amikor a feles borsó megpuhult, a lábast lehúztam a tűzről. Kivettem a babérleveleket és egy botmixerrel krémesre mixeltem az egészet. Ha túl sűrű lenne, kevés vízzel hígítható. Kóstolás után még sóztam, borsoztam, belecsavartam a zöld citrom levét (először csak az egyik felét, ha így is elég savanyú, nem kell bele a másik fele), elkevertem a tejszínnel/kókusztejjel (így laktózmentes), és tálaltam.

Pirított fekete szezámmaggal vagy érett, kemény juhsajttal gazdagíthatjuk.

Facebook: Rizsázzunk!

IMG_9738

IMG_9758

Fűszeres cookie

Steiner Kristófot még a zenecsatornáról ismerem. Eddig teljesen egyedi a sztorim, nem…? Ő a tv képernyőjén élt, én meg egy vidéki kisvárosban pangtam éltem, ahol a legnagyobb izgalom az volt, ha az Ifjúsági Házban koncertet adott a Kispál és a Borz lelkesen álmodoztam a nagyváros nyüzsgéséről. És akkor a valóság: nem igen vonzott a nagyváros, de tényleg tudtam, ki az a Steiner Kristóf, mert persze azért egy idő után már a vidéki kisvárosba is került parabola meg műholdas adás. Arra nem emlékszem, mikor kezdtem el figyelni az írásaira, de onnantól nagyon, hogy kicuccolt Tel Avivba és onnan (is) írt. Elolvadtam attól a várostól és egy részem ott is maradt, pedig jó pár éve volt, hogy Izraelben jártam. Aztán úgy alakult, hogy egyre jobban szeretni kezdtem ezt a srácot. Most meg itt van ez a könyv, tele receptekkel, élettel, boldogsággal, szabadsággal. Most ezt az egyszerű cookie receptet próbáltam ki. Nagyon működött. És boldogságot okoztam vele a vegán részemnek is.

Túl vagyok már a kamaszkoron, a csipogós-visítós rajongásokon, Rick Astley-től is sokkal visszafogottabban izzadok le. De az biztos, hogy Kristóf személyének, személyiségének nagyon is köze van hozzá, hogy ennyire szeretem a konyháját is. Mondjuk ez eléggé logikus, az ember általában nem vesz olyan könyvet, ami nem tetszik, vagy nem kedves neki a szerzője…

Hangsúlyozni szeretném, hogy a bevezető nem szponzorált, még csak nem is fizetett hirdetés. A kutya nem kért rá, hogy szakácskönyv kritikát írjak, magamtól van közléskényszerem. Bár biztosan sokat lendítene a könyvön az én blogom olvasottsága. 😉

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 11 perc + kb. 10 perc hűlés

fuszeres_cookie (2)

 

Hozzávalók (kb. 20 db-hoz):

1 csésze fehér tönkölyliszt

1 csésze zabpehelyliszt

3/4 csésze finomítatlan nádcukor

6 gr sütőpor (fél csomag)

csipet só

1 púpozott tk. őrölt fahéj

1 csapott tk. gyömbér

1 mk. őrölt szerecsendió

1 csapott ek. narancshéj

2 nagy ek. kandírozott narancshéj

1 púpozott ek. szárított citromhéj

2 nagy ek. fehér szezámmag

1 nagy ek. fekete szezámmag

1/2 csésze olaj

1/4 – 1/2 csésze szűretlen almalé (eredetileg 1/4 csésze folyadékot ír, de a zabpehelyliszt többet felvehet)

A sütőt előmelegítettem 190 fokra. A tepsijét kibéleltem sütőpapírral.

Az első 12 hozzávalót egy nagy keverőtálba mértem és jól elkevertem. Egy kis tálba öntöttem az olajat, hozzá az almalevet, elkevertem.

Folyamatos keverés mellett az olajos keveréket a lisztes keverékhez öntöttem. Ha túl morzsalékos lenne, mehet hozzá még egy kevés folyadék. Egy fakanállal addig keverem, amíg összeáll a massza. Egy pohárban vizet készítettem magam mellé, beletettem egy kanalat, majd a vizes kanállal kb. pingpongnyi golyókat tettem egymás mellé a sütőpapíros tepsire. 3 -4 centi távolságot hagytam a golyók között. A vizes kanál hátával kicsit ellapítottam a golyókat.

11 perc alatt (1 perccel sem tovább) megsütöttem őket. A tepsin hagytam teljesen kihűlni a már megsült cookie-kat.

Facebook: Rizsázzunk!

fuszeres_cookie (1)

fuszeres_cookie (3)

Körtés puy lencse

Pár óra és eltelik egy újabb év. Mindenkinek boldog, örömködős, élettel teli friss évet kívánok!

kortes_puy_lencse (1)

 

Hozzávalók (1 főre):

kb. 10 dkg fekete lencse (francia típusú)

3 db babérlevél

1 nagy ág friss kakukkfű vagy 1 tk. szárított

1 gerezd fokhagyma zúzva

negyed szál póréhagyma vékonyan felkarikázva

só, frissen őrölt bors

kb. 5 dl víz vagy zöldségalaplé

a körtés raguhoz:

1 nagyobb körte felkockázva

2 rúd fahéj

1 tk. vaj

1 ek. olívaolaj

1 szál újhagyma vékonyan felkarikázva

1 szál kakukkfű

1 – 2 tk. lágy balzsamecet

1 kezeletlen citrom reszelt héja vagy 1 csapott ek. szárított citromhéj

kevés víz

a vinaigrette-hez:

3 ek. olívaolaj

2 csapott ek. dijon-i mustár

1 ek. lágy, édes balzsamecet

csipet só, frissen őrölt fekete bors

a tetejére:

pirított dió

pirított szezámmag (fehér és fekete vegyesen)

Összeállíttam a vinaigrette-t. Egy kisebb üvegbe tettem a hozzávalókat, rázártam a fedelét és alaposan összeráztam. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és szezámmagokat. Félretettem.

A lencsét leöblítettem, majd a fűszerekkel együtt kb. fél liter alaplében/vízben feltettem főni. Alacsony lángon, gyöngyöző vízben főztem, kb. 25 percig, vagy addig, amíg már puha, mégis kissé roppanós és nem esik szét.

Közben elkészítettem a körteragut. Egy nagyobb serpenyőt felhevítettem, a vajat az olajjal együtt felforrósítottam. A felszeletelt újhagymát 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Ezután hozzáadtam a felkockázott körtét és párolni kezdtem. Enyhén sóztam, borsoztam, megszórtam a citromhéjjal. Amikor kezdett levet ereszteni, fűszereztem a kakukkfűvel és a balzsamecettel. Addig pároltam, amíg a körték annyira megpuhultak, hogy még egy kicsit roppanósak is maradtak. Néha megrázogattam a serpenyőt.

A megfőtt, meleg lencsét leszűrtem és összekevertem a fűszeres körteraguval. Még melegen meglocsoltam az öntettel, és alaposan elkevertem, hogy a lencse magába szívja az ízt. Az egészet megszórtam a pirított magokkal.

Facebook: Rizsázzunk!

Sültcékla-leves

Tökéletesen időzített a bejegyzés. Szakad az eső, minden szürke, a piacra menet eláztunk Rozival, és a ‘híresen végtelen’ türelmem is elveszett valahol.

Éppen most kell ez a sűrű leves. Utána még jó lenne valami nagyon édes, nagyon krémes, nagyon tömény süti, mondjuk egy NAGY szelet dobostorta, a tészta nem is kell, csak a krém és a dob a tetejéről. Az most lecsendesítené a tomboló egomat. Nincs itthon dobostorta, kénytelen leszek én a helyére tenni…

Előkészítés: kb. 15 perc a hámozáshoz, aprításhoz (addig előmelegszik a sütő)

Elkészítés: kb. 1 óra

sultcekla_leves (1) (853x1280)

Hozzávalók (kb. 4 főre):

1 kg zsenge cékla (pucolt súly)

5 céklagunó zsenge szárai

5 zsenge céklalevél

0,5 kg sárga krumpli (pucolt súly)

2 vékonyabb szál sárgarépa

2 közepes paszternák vagy fehérrépa

2 kisebb fej lilahagyma

5 gerezd fokhagyma

olívaolaj

5 ág friss kakukkfű

só, bors

1,5 l zöldségalaplé

2 nagyobb babérlevél

1 – 2 ek. balzsamecet

1 kicsi citrom felének a leve (tényleg kicsi citrom legyen)

1 ek. finomítatlan nádcukor

2 csokor petrezselyemzöld

lila újhagyma a zöldjével együtt

kevés friss kapor durvára vágva

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, légkeverésen.

Megmostam, megpucoltam és felkockáztam (kb. 2×2 cm) a céklát, a sárgarépát és a krumplit. Meglocsoltam olívaolajjal, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a cékla zsenge szárát, és alaposan összeforgattam. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire terítettem, hozzáadtam a cikkekre vágott lilahagymát, a fokhagymagerezdeket héjastól és megszórtam 3 ágnyi friss kakukkfűlevéllel. A maradék 2 ág kakukkfüvet egészben adtam hozzá. A tepsit betoltam a sütőbe és kb. 1 óra alatt megsütöttem, amíg a zöldségek puhára sültek. A céklának még így is maradt tartása, egy leheletnyit roppanós maradt.

Amíg a zöldségek sültek, az alaposan megmosott zöldségek héjából, egy vöröshagymából, 2 gerezd fokhagymából 1 evőkanál sóval, 2 szem szegfűborssal, pár szem egész borssal és köménnyel alaplevet főztem.

Amikor a zöldségek megsültek, a két kakukkfű ág kivételével, mindet egy nagyobb lábasba tettem, adtam hozzá néhány vékony csíkokra vágott céklalevelet és apróra vágott céklaszárat, babérlevelet, és felöntöttem 1,5 liter alaplével. Fedő alatt, közepes lángon hagytam, hogy felforrjon. Ezután ízesítettem még 2 ek. balzsamecettel és egy csapott ek. nádcukorral. Elkevertem. Egy merőkanálnyit kivettem a zöldségekből és ugyanennyi lével és fél citrom levével botmixerrel összeturmixoltam. Az egészet visszaöntöttem a levesbe, összekevertem és még egy kicsit sóztam, borsoztam.

Tálaláskor kevés friss petrezselyemmel, kaporral, felkarikázott újhagymával és tejföllel dúsítottam.

Facebook: Rizsázzunk!

sultcekla_leves (3) (853x1280)

sultcekla_leves (2) (853x1280)

ötlet: Stahl Magazin/Házias őszi ételek

Bodzás muffin (Konyhai bénázásaim 4. évad 13. rész)

Sütőporotokat a sütiből ki ne hagyjátok!

Tegnap hazahoztam Rozit a nagyszüleitől. Indulás előtt vettünk innivalót. És helókittis mini muffin papírt, meg egy helókittis spaltulát. Ritkán adom be a derekamat, de most jobbnak láttam mégis megvenni a cicás szettet, mert még előttem állt 120 km a 4-es főúton, amitől erősen tikkelt a bármim. Ma pedig muffin receptet kerestem, hogy a kisasszony felavathassa a vadiúj konyhai cuccait. Szinte soha nem sütök muffint, de egy biztos: ha a recept sütőport is ír, akkor az nem véletlen, sőt, kifejezetten nem hátrány, ha belekerül a sütibe. Én ugyanis vígan kimértem és összekevertem mindent, precízen 3/4-ig kiadagoltam a tésztát a kapszlikba, és betoltam az egészet a sütőbe. 10 perc múlva meg a homlokomra csaptam, amikor benéztem a sütő ajtaján, de a muffinok nem sokat emelkedtek. A sütőport elfelejtettem hozzáadni a cucchoz, annak ellenére, hogy gondosan kikészítettem, még ki is nyitottam a zacskót.

“Látod anya, EZ milyen magas lett?!” Igen, a kakukktojás muffin a képen egy olyan muffin, amibe tettek sütőport. De nem én… 😉

bodzas_muffin (41)

Na, szóval! Így is jó lett, a bodzaszörptől és az aszalt meggytől jó savanykás, de ha levegősebb tésztát szeretnétek, tegyétek csak bele nyugodtam azt a zacskó sütőport… Így ugyanis olyan tömör, mint egy teljes kiőrlésű süti…

Az eset tükrében is úgy döntöttem, közreadom a receptet, mert ha sütőpor nélkül ilyen finom lett, akkor valószínűleg azzal az adalékanyaggal egyenesen légiesen habkönnyű is. 😉

Előkészítés: kb. 10 perc

Sütési idő: 22 – 25 perc

bodzas_muffin (22)

 

Hozzávalók (2 dl-es bögrével kb. 8 – 10 normál muffinhoz):

2 bögre fehér tönkölyliszt

1 bögre nádcukor

1 csomag sütőpor

1 csomag vaníliás cukor

1 tk. őrölt fahéj

1 csipet só

fél csésze aszalt meggy

fél csésze szezámmag

fél csésze olaj

1 csésze bodzaszörp

1 közepes bodzavirág (erdőben gyűjtött; elhagyható)

a tetejére:

szezámmag fahéjjal és nádcukorral elkeverve

vagy mascarpone mézzel

vagy görög joghurt mézzel

A sütőt előmelegítettem 180 fokra (légkeverésen 160 fok). A 12 muffin formából nyolcat rendes, négyet a mini helókittis papírral béleltem ki.

Egy nagyobb keverőtálba szitáltam a lisztet, hozzáadtam a cukrot, a vaníiliás cukrot, a SÜTŐPORT ( 😉 ), a csipet sót, az aprított aszalt meggyet, a friss bodzavirágot és a szezámmagot. Az egészet elkevertem.

Egy kis keverőtálban elkevertem az olajat és a bodzaszörpöt. Fokozatosan a lisztes keverékhez öntöttem, finoman, óvatosan simára kevertem, hogy a levegőt ne nyomjam ki belőle. Nem kell túldolgozni, atom erővel keverni.

A muffin papírokat 3/4-ig megtöltöttem a tésztával, a sütőbe toltam és 22 – 25 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Magában ettük, de lekvárral, mascarponével vagy sűrű görög joghurttal is biztosan remek lenne.

Facebook: Rizsázzunk!

bodzas_muffin (13)

bodzas_muffin_merge5

forrás: itt

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!