Rizsázzunk!

Céklás tormakrémleves

Be vagyunk zárva. Bezárkóztunk. Bezártak minket. Bezárt minden.

Boldog Nyulat mindenkinek! Helló Húsvét 2020!

Előkészítés: 15 perc
Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

1,3 liter leves + 2 dl sonkalé
1 jó nagy krumpli
2 kisebb fehérrépa
3 szál újhagyma
6-7 centis friss torma lereszelve
2-3 ek. ecetes torma + kevés citromlé
1 dl tejszín vagy ugyanennyi sűrű kókusztej
só, fehér bors

1 tk. citromlé

1 jó nagy cékla (tényleg jó nagy legyen)

a tetejére:

pirított kenyérkocka és petrezselyem

A meghámozott krumplit és fehérrépát kisebb darabokra vágtam, az újhagymát felkarikáztam. A cékla már főtt volt, előző este azzal festettünk tojást. Egyébként pedig: megpucoljuk, kis kockákra vágjuk és a többi hozzávalóval együtt megfőzzük.

Egy kisebb fazékba tettem mindent, felöntöttem a zöldséglevessel és a sonkalével. Puhára főztem a zöldségeket. Belereszeltem a friss tormát és botmixerrel összeturmixoltam. Hozzáadtam az ecetes tormát és 1 tk. kevés citromlevet.

Hozzáöntöttem a tejszínt, összemelegítettem. Kóstolás után még sóztam, borsoztam. Pirított kenyérkockákat és friss petrezselymet adtam hozzá.

Facebook: rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Medvehagymás zöldborsókrémleves

Megy a Konyha, főzünk, ami csoda nagy öröm, hiszen ezt szeretjük csinálni a leginkább. És tök jó, hogy csinálhatjuk. A megváltozott munkakörülményekből adódóan viszont jutott nekem egy kis extra idő, ha éppen nem matek példákat oldunk meg Rozival, vagy nyelvtanozunk. Azt hiszem, ajándék időt kaptam, hogy megint életet leheljek a blogba és újra fotózzak.

A múlt heti Konyha menü egyik gyöngyszeme egy medvehagymás zöldorsókrémleves volt, amit Móni főzött. Ancsásítottam kicsit. Köszi a receptet. 🙂

 

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

25 dkg zöldborsó (10 dkg maradt a tyúklevesből, amit pár napja főztünk és adtam hozzá még 15 dkg fagyasztottat)

1 közepes krumpli megfőzve (szintén a tyúklevesből maradt, amit pár napja főztünk)

1 fej lilahagyma

3 ek. olívaolaj

1 gerezd fokhagyma

5 dl zöldségalaplé (vagy víz)

1 csokor medvehagyma

1 tk. szárított tárkony

1 tk. citromlé (mehet több is, ízlés dolga)

frissen tekert fekete bors

2-3 ek. fokagymás olívaolajon pirított rozskenyér kockák (2-3 szeletből)

Elkészítés:

A medvehagyma leveleket leöblítettem, és hagytam száradni. 

Megpucoltam és apróra vágtam a lila hagymát. Egy fazekat hevíteni kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat, és rádobtam a lila hagymát. Sóztam, borsoztam, és megdinszteltem. Hozzáadtam a tyúklevesből maradt zöldborsót, és a fagyasztottat is. Sóztam, borsoztam, megszórtam a tárkonnyal, meglocsoltam a citromlével, pár percig erős lángon kevergetve pároltam, aztán felöntöttem az alaplével. Fedő alatt felforraltam.

Amikor felforrt, lehúztam a tűzről, hozzáadtam a felaprított medvehagyma 3/4-ét és botmixerrel krémesre turmixoltam. Hozzáadtam a maradék felaprított medvehagymát, ha kell, mehet még hozzá egy csipet tárkony. Lefedve félrettettem. 

A rozskenyeret kábé 2×2-es kockákra vágom. Hevíteni kezdek egy nagy serpenyőt, majd olívaolajat önötök bele. A forró olívaolajba teszem a rozskenyeret és 4-5 perc alatt, a serpenyőt sűrűn rázogatva, világos aranybarnára, ropogósra pirítom. 

Facebook: Rizsázzunk

Instagram: rizsazzunk_blog

 

Sültpadlizsán krémleves

El kellene mennem végre szemvizsgálatra. Szemüveg kell, közelre. De mivel hírhedten szétszórt és lusta tudok lenni, a csodálatos Canon-om helyett a mobilommal csinálok képeket. A mobil kijelzőjét látom, kábé, a fényképezőgépbe nézve viszont bárhol is van a fókusz, csak sejtem merre nézzek. De így legalább széttrollkodhatom a saját képeimet a mindenféle filterrel, meg teljesen felesleges feliratokkal. Cserébe nem vagyok benne maradéktalanul biztos, mindent leírtam-e, amit akartam. Nem látok tisztán.

Hát, helló Január.

Ez a leves meg nagyon sűrű. Tényleg.

Előkészítés: 5 perc + amíg a padlizsán megsül

Elkészítés: 15 perc

 

Hozzávalók (kb. 2 főre):

1 nagy padlizsán

1 kicsi fej vöröshagyma

1 nagy gerezd fokhagyma

6 db kicsi fej gomba (fehér vagy barna csiperke, portobello, szezonjában gesztenyegomba pl.)

5 dl zöldségalaplé (pölö így)

0,5 dl kókusztej (a sűrű konzervdobozos)

3 nagy csipet őrölt fahéj

1-2 nagy csipet őrölt római kömény

frissen tekert fekete bors

1 tk. szárított petrezselyem vagy 1 ek. friss

1-2 csipet szárított snidling

pirított mandula és pirított kenyérkocka a tetejére

A sütőt előmelegítettem 200 fokra és addig sütöttem a padlizsánt, amíg a héja megfeketedett. Kivettem a sütőből és hűlni hagytam. A sült padlizsánt egy kanállal kikapartam a héjából.

A hagymát és a fokhagymát felaprítottam. A gombafejeket áttöröltem, mindet négybe vágtam. Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele, hozzáadtam a hagymát és a gomba 3/4-ét, majd közepes lángon megdinszteltem. Picit sóztam. Rádobtam a fokhagymát és 1-2 percig pároltam azzal is. A lábasba tettem a padlizsánt, 1 csipet római köményt adtam hozzá, majd erősebb lángon sűrűn átkeverve 5 percig pirítottam. Felöntöttem az alaplével, fűszereztem a fahéjjal és a római köménnyel, és 5 perc alatt készre főztem. Botmixerrel krémesre turmixoltam, beleöntöttem a kókusztejet. Megszórtam 1 csapott tk. szárított petrezselyemzölddel és 1 nagy csipet szárított snidlinggel. Még egy kevés sóval és borssal ízesítettem. Ha nagyon sűrű marad a leves, hígíthatjuk vízzel.

A maradék gombát szárat serpenyőben, magas lángon 5 percig pirítottam. Többször átkevertem. Amikor barnulni kezdett, olívaolajat adtam hozzá. További 3-4 percig sütöttem még, sóztam, majd pár perc után elzártam alatta a lángot. Megszórtam egy nagy csipet szárított petrezselyemmel.

Tálaláskor a levest pirított gombával, kenyérkockával és mandulával díszítettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

 

 

Sült karfiol krémleves 2019

Van olyan, amikor az emberek azt gondolják, semmit sem fektetnek bele valamibe, amiből egyébként pénzt akarnak kiszedni. Eddigi 42 évem alatt párszor belefutottam már ebbe. És általában nem én voltam a be-nem-fektető, bár hazudnék, ha sosem gondoltam volna úgy, hogy jöhetne az a valami magától is. Volt időszak, amikor a sz@arabbnál is sz@arabbul voltam. Sokat ültem otthon a kanapén, amitől az kikagylósodott. Amiről álmodoztam, az viszont nem jött. Még mindig nem vagyok mestere a szelf-menedzsmentnek, de az ingyen melót (ha csak nem önként vállalt önkéntes munkáról, vagy nagyon speciális helyzetről van szó) ma már hamar kiszagolom és pillát rebegtetve megyek el onnan, nehogy valaki lemaradjon a világraszóló lehetőségről.

Remélem senki nem kérdezi meg, hogy jött ez ide a karfiolleveshez, mert fogalmam sincs. Vagy várjunk csak, lehet, hogy mégis: ja, igen, épp most faroltam le egy ingyen melót váró megkeresésről, amiben ingyen adok receptet, történetet, képeket.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: 40 perc

 

Hozzávalók (4-6 főre):

1 közepes karfiol rózsáira szedve

2 kisebb sárga krumpli

1 nagy gerezd fokhagyma

1 kis darab póráhagyma (8-10 cm)

kb. 7 dl zöldségalaplé

fél kezeletlen citrom héja

2-3 nagy csipet őrölt római kömény

bors

olívaolaj

kb. 1 dl kókusztej vagy zsíros tejszín

a tetejére:

kevés a sült karfiolból

1 kicsi édeskrumpli felkockázva, megsütve

kevés zsenge karfiol levél vékonyan felvágva

A sütőt előmelegítettem 180 fokon légkeverésen.

A karfiolt megmostam, rózsáira szedtem, nagy tepsibe tettem egy gerezd fokhagymával együtt, aminek nem vettem le a héját. Megpucoltam a krumplikat, felkockáztam, a karfiolhoz adtam. Az egészet sóztam, borsoztam, megszórtam római köménnyel. Meglocsoltam olívaolajjal, alaposan összeforgattam. 20-25 perc alatt megsütöttem. 1 kisebb darab karfiolt félretettem a tálaláshoz.

Meghámoztam és kb. 1×1 centis kockákra vágtam az édeskrumplit. 1 ek. olívaolajat hevítettem egy közepes fazékban, majd nagyjából 5 perc alatt megsütöttem benne az édeskrumplit. Kiszedtem és a helyére dobtam a felvágott póráhagymát, amit korábban már megmostam. Csipet sóval 4-5 perc alatt alacsony hőmérsékleten megpároltam. A megsült karfiol krumpli keveréket hozzáadtam, felöntöttem annyi alaplével, amennyi éppen ellepte. Sóztam, borsoztam, belereszeltem a citromhéjat és fedő alatt felforraltam. Ezután botmixerrel krémesre turmixoltam. Túl sűrű volt, ezért adtam még hozzá kb. 1 dl alaplevet. Beleöntöttem a kókusztejet, turmixoltam rajta még egyet, végül még egy kis sóval és római köménnyel ízesítettem.

A sült karfiollal és a sült édeskrumpli kockákkal tálaltam. Találtam itthon chilis tortilla csipszet, azt is rátettem, csak hogy meglegyen a textúrák játéka. 😉

facebook: Rizsázzunk!

instagram:  rizsazzunk_blog

Tormakrémleves

Gyalázatosan szeszélyesnek éreztem a húsvéti időjárást. Minden évben így vagyok vele, mert szeszélyes, de ezt most visszavonom. Dupla zoknit vettem fel, sapkát, és téli kabátot. Rozira meg ráadtam a sígatyáját és a csizmáját is.

Húsvétkor végül nem csináltam meg ezt a levest, mert a.) harmatos halovány zsenge volt a torma, semennyire nem csípett; b.) Anyukám főzött csirkehúslevest, amit semmi sem köröz le; c.) volt mit tenni, nem hiányzott a tormakrémleves…

Előkészítés: 15 perc
Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók (kb. 4 kis csészényi):

1,5 liter zöldségleves (vagy 1,3 liter leves + 2 dl sonkalé)
1 nagy krumpli
2 kisebb fehérrépa
3 szál újhagyma
6-7 centis friss torma lereszelve
2-3 ek. ecetes torma + kevés citromlé
1 dl tejszín vagy ugyanennyi sűrű kókusztej
só, fehér bors
1 jó nagy csokor kapor (tényleg nagy legyen, keveset félretettem a tálaláshoz)

A meghámozott krumplit és fehérrépát kisebb darabokra vágtam, az újhagymát felkarikáztam.

Egy kisebb fazekat felforrósítottam, olívaolajat öntöttem bele, majd 5 perc alatt kissé átpirítottam rajta a zöldségeket és a hagymát. Felöntöttem a zöldséglevessel. A finomra vágott kapor felét hozzáadtam. Puhára főztem a zöldségeket. Belereszeltem a friss tormát és botmixerrel összeturmixoltam. Hozzáadtam az ecetes tormát és egy kevés citromlevet.

Kótolás után még sóztam, borsoztam. Hozzáöntöttem a sűrű, kérmes kókusztejet és beleszórtam a maradék kaprot is.

Tálalhatjuk krutonnal, pirított sonkakockákkal, vagy füstölt sajttallérokkal.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Pho bo funky style

Nagyon hosszú leves. Lassan, sokáig fő. Egyszerű, de lassú.

Rozi nővérének névnapja volt. Imádja a sushit. Logikus volt, hogy sushi tekerő készletet kapjon tőlünk, mert az annyira adja magát. Mi mást is kaphatna? De ezt nem tudta, csak azt, hogy várjuk egy sushizós vacsorára. Aztán a kezébe nyomtam a szettet, hogy már tekerhet is. És ha már Japán, akkor hozzunk be egy kis szárazföldi ázsiai vonalat is. Kitaláltam, hogy pho-t főzök. Meg vietnámi fánkot sütök. Ami tulajdonképpen ugyanúgy élesztős, kelt tésztás, mint a mi fánkunk, csak egy kicsit másképp sütik és ízesítik: szezámmaggal.

Na szóval, amikor a chilipasztát csináltam és megvakartam a szemem, kicsit megbántam, hogy agymenésem volt és ezt a menüt bírtam elképesztő magabiztossággal kiagyalni… Közben sütöttem 1,3 kiló grissinit is, megrendelésre, és mert hiányzott valami, csináltam hozzá házi paradicsomszószt, hogy legyen mibe tunkolni.. Nyitok egy sütifutárdát, komolyan. De az a röpke 6 órányi PHOzési idő minden percét megérte. Fantasztikus lett a leves.

A recept a  funky pho-é, egyenesen a FÁNKY FŐÖ könyvből.

Előkészítés: összesen kb. fél óra

Főzési idő: kb. 6 óra + 3-6 perc a rizstésztának

 

 

Hozzávalók (6-8 főre):

az alapléhez:

1 kg marhacsont (pl. borda)

1 kg marha húsos csont

50-60 dkg marhalábszár

1 nagy vöröshagyma

10 dkg friss gyömbér

2 db csillagánizs

1 rúd fahéj

4 szem szegfűszeg

5 szem egész fekete bors

6 ek. halszósz

1 ek. cukor

1 csapott ek. só

víz

a tálaláshoz:

1 csomag széles szárított rizstészta (szélesmetélt)

1 zöld citrom

1 nagy csokor durvára vágott friss koriander

3 szál zsenge újhagyma

savanyított sárgarépa*

friss piros chili vagy chilipaszta*

mungóbabcsíra

1. nap: az alaplé

Egy nagy fazékban vizet forraltam. A csontokat a hússal együtt a forrásban lévő vízbe tettem. 5 percig forraltam. Ezután mindet kiszedtem és langyos folyó víz alatt lemostam a húst és a csontokat. Közben szárazon felforrósítottam egy serpenyőt. Megpucoltam és félbevágtam  a vöröshagymát, megmostam és hosszában félbevágtam a gyömbért is. A vágott felületükkel a forró serpenyőbe tettem őket, feketésre pirítottam.

A fazekat elmosogattam. Beletettem a csontokat és a húst, felöntöttem annyi vízzel, amennyi 2-3 ujjnyira ellepte (kb. 5 liter). Felforraltam, majd a legkisebb fokozatra állítottam a tűzhelyet. Hozzáadtam a vöröshagymát és a gyömbér egyik felét. 6 órán át főztem, félig lefedve. Kevés A habját folyamatosan leszedtem. Közben néha megkóstoltam, nem tudtam megállni…

Száraz serpenyőben megpirítottam a fűszereket, amiket a gyömbér másik felével félretettem. Ezeket csak a főzési idő utolsó, hatodik órájában adtam a leveshez.

3,5 óra után az alapléhez adtam a sót, a cukrot és a halszószt. Pár percig még hagytam főni, majd kivettem a húst és hideg vízben félretettem a tálalásig. Az utolsó órában beletettem a megpirított fűszereket és a maradék gyömbért is.

6 óra elteltével az elkészült alapléből kivettem a csontokat és az egészet leszűrtem.

*A savanyított sárgarépa: 0,5 kg sárgarépa, 180 ml halszósz, 100 ml elecet (Tokaji aszúecetet használtam, de a 10%-os ételecet is tökéletes), 175 g cukor, 200 ml víz, 5 gerezd fokhagyma, néhány szelet friss gyömbér –> a megpucolt sárgarépát vékony csíkokra vágtam, alaposan megsóztam és egy szűrőbe tettem. 1 órára állni hagytam. Közeben a léhez a cukrot feloldottam a halszószban, ecetben, majd hozzáöntöttem a vizet. 1 óra elteltével a sárgarépát folyó víz alatt alaposan leöblítettem. Csatos üvegbe tettem, hozzáadtam a finomra aprított fokhagymát és a gyömbérszeleteket. Ráöntöttem az ecetes alapot. Másnapig a konyhapulton hagytam, szobahőmérsékleten.

**A chilipaszta: 50 g chilipehely, 1-2 kisebb gerezd fokhagyma, 1 nagyon kicsi vöröshagyma (kb. diónyi nagyságú), 1 thai citromfű, 100 g olaj, 1 ek. 10%-os ecet, 1 csapott ek. cukor –> minden hozzávalót a turmixba tettem és a legerősebb fokozaton krémesre turmixoltam. A hűtőben kb. 2 hétig eláll.

2. nap: a tálalás

Vizet forraltam a rizstésztának. Közben melegíteni kezdtem az alaplevet.

A forrásban lévő vízbe tettem a tésztát és 3-5 percig főztem. Leszűrtem. Egy nagyobb tálba (pl. müzlis tál) tettem a tésztából, erre ment a hús és a mungóbabcsíra. A kellően forró alapléből a tésztára és a húsra öntöttem, a tetejére szórtam a julienre vágott újhagymát és a durvára vágott friss koriandert. Facsartam rá zöld citrom levet és adtam hozzá chilipasztát.

Facebook: Rizsázzunk!

 

 

Vöröslencse leves baharattal és görög joghurttal

Levest főztem. Magamnak. 3 napra valót. 😉

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók:

20 dkg vöröslencse

1 kisebb fej lilahagyma

1 nagyobb gerezd fokhagyma

1 közepes sárgarépa

2 kicsi paszternák

1 tk. vaj

1 ek. olívaolaj

2 ek. paradicsompüré

1 csipet egész római kömény

1 nagy babérlevél

kb. 1 csapott tk. Baharat fűszerkeverék

frissen facsart citromlé (kb. 1 ek., de ez ízléstől függ)

kb. 1 l zöldségalaplé vagy víz

a tetejére:

görög joghurt

A vöröslencsét alaposan átmostam, hagytam lecsöpögni. Megpucoltam a zöldségeket és a hagymákat.

Finomra vágtam a lilahagymát és a fokhagymát. Felforrósítottam egy közepes magasabb falú lábast, majd a vaj-olaj keveréken közepes tűzön megpároltam a lilahagymát. Amíg a lilahagyma puhult, apróra kockáztam a sárgarépát és a paszternákot. A lábasba tettem a fokhagymát és egy csipetnyi egész római köményt. Kevergetve, 1 percig pirítottam, amíg elindult az illata. Ekkor hozzáadtam a paszternákot, amit kevergetés mellett 2-3 percig hagytam pirulni. Ezután belekerült a 2 ek. passzírozott paradicsom, a sárgarépa és a vöröslencse. Alaposan elkevertem, majd felöntöttem a zöldségalaplével. Fűszereztem sóval, borssal, a citromlével és a babérlevéllel. Megszórtam a baharat arab fűszerkeverékkel. Fedő alatt kb. 10-13 perc alatt megfő a lencse. Ne főzzük szét! A végén fűszerezzük, ha szükséges. Én kicsit sóztam még, és adtam hozzá egy csipet őrölt zöld kardamomot is, mert 1. imádom, 2. semlegesíti a tejtermékek nyálkásító hatását.

Tálaláskor sűrű görög joghurtot adtam hozzá és megszórtam egy csipet chili pehellyel.

Facebook: Rizsázzunk!

Petrus-krémleves

Harmadik hete szottyad a mentett bejegyzések között ez a cikk… Az egész úgy kezdődött, hogy Zoli húslevest főzött. Erről annyit kell tudni, hogy generációkon átívelő görcsként ő is minimum 3 literrel dolgozik, de inkább többel. A többi meg alakult. Petruskakrémlevessé is. Így lett nekem egy új bejegyzésem végre.

Előkészítés: kb. 10 perc

Főzési idő: 10-15 perc

petrezselyemkremleves2

 

Hozzávalók:

3 nagyobb csokor petrezselyemzöld

3 + 2 ek. olívaolaj

1 kis fej lilahagyma

1 közepes krumpli

2-3 gerezd fokhagyma

1 liter zöldségalaplé/zöldségleves/húsleves

víz, ha szükséges

só, bors

néhány nagy csipet frissen őrölt szerecsendió

kevés citromlé

1 dl tejszín

1 tk. vaj

a tetejére:

friss petrezselyemzöld

pirított rozskenyérkocka

pirított bacon (elhagyható)

A bacont kevés olívaolajon ropogósra pirítottam. Ugyanebben a serpenyőben a visszamaradt zsiradékon megpirítottam a kockára vágott rozskenyeret. A baconnel együtt konyhai papírtölővel bélelt tányéron félretettem.

A petrezselymet megmostam, az egyik csokorról lecsipegettem kevés levelet. Hagytam száradni. Felaprítottam a lilahagymát, nagyobb darabokra vágtam a fokhagymagerezdeket. A krumplit megpucoltam és apróra kockáztam.

Egy magas falú lábast hevíteni kezdtem, amikor felforrósodott, beleöntöttem az olívaolajat, rádobtam a lilahagymát és a felkockázott krumplit. Kicsit sóztam. Üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a fokhagymát. 1 percig, kevergetve illatosra sütöttem. 2 csokor szárastól levelestől felaprított petrezselymet a hagymás keverékhez adtam. Fűszereztem borssal, frissen reszelt szerecsendióval, kevés sóval. Megfonnyasztottam, felöntöttem a levessel és felforraltam. Hagytam pár percig rotyogni. Levettem a lábast a tűzről, a levest botmixerrel krémesre turmixoltam. Hozzáadtam a tejszínt, jól elkevertem. Ha szükséges, adhatunk még hozzá sót, borsot, szerecsendiót. A citromlével frissítjük az ízeket.

Tálaláskor a pirított baconnel, kenyérkockával és friss petrezselyemzölddel tálaljuk. Meglocsolhatjuk extra szűz olívaolajjal.

Ötlet: innen

petrezselyemkremleves1

Kovászosuborka-rizottó

Nincs történet. Csak egy recept és a képek egy hirtelen felindulásból elkészített kajáról.

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: kb. 30 perc (a barnarizsnek hosszabb a főzési ideje)

kovaszos_rizotto_merge4

 

Hozzávalók (nekem, azaz 1 főre):

8-10 dkg rizs (arborio, de én most barnából csináltam, ez volt itthon)

fél fej lilahagyma

1 + 1 tk. vaj

1 vékony szál sárgarépa

0,5 – 1 dl kovászos uborka lé

1 kis db kovászos uborka

1 kis db kovászos cukkini

1 csipet só

1 nagy csipet fehérbors

1 ek. friss csombor

1 jó nagy csipet szárított majorána

3-4 dl zöldségalaplé vagy víz

1 tk. citromlé

1 ek. reszelt parmezán

a tetejére:

kevés vékonyan felcsíkozott nyers sárgarépa

2-3 db zöld olívabogyó

1 tk. érettebb juhtúró

A rizst kimértem, átmostam és hagytam száradni. Felaprítottam a lilahagymát, felkockáztam a kovászos uborkát és a kovászos cukkinit. Vékonyan felcsíkoztam a sárgarépát.

Egy közepes lábast hevíteni kezdtem, beletettem a vajat és amikor felforrósodott, rátettem a lilahagymát. Üvegesre pároltam. Ezután ment rá a rizs. Pár perc alatt ezt is üvegesre pirítottam, majd hozzáadtam fél dl kovászos uborka levet. Hagytam, hogy a rizs felszívja a levet, ekkor csipet sót és fehérborsot adtam hozzá. Adagolni kezdtem az alaplét. Mindig csak egy merőkanállal, a következőt csak akkor adtam hozzá, amikor az előzőt már felszívta a rizs. A sárgarépát is beletettem, amikor a rizs már felszívta a második merőkanál alaplét. Fűszereztem a csomborral és a majoránnával.

Amikor a rizs fogkeményre főtt, belekevertem citromlevet, a felkockázott kovi ubit és cukkinit és ha nem elég kovászos az íze, a maradék kovászos uborka lét. 1 tk. vajjal és 1 ek. reszelt parmezánnal ízesítettem.

A tetejére kevés nyers sárgarépát, zöld olívabogyót és 1 tk-nyi juhtúrót tettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

kovaszos_rizotto_jav4

kovaszos_rizotto_jav1

Krémleves sült édeskrumpliból sült rizsgolyókkal

Akadt egy kis problémám a fényképezéskor, összeakadt a nadrágom rojtja a gyerek rajztáblájának lábával. Az egészet magammal rántottam, vele együtt jött a három kicsi rizsgolyócska, meg a leveses tálka is…

Aztán ott volt az állandó dilemmám, hogy az ilyen sült zöldséges krémlevesek nevét most akkor hogyan is kell helyesen leírni. Ilyenkor megkérdezem Zolit, hogy ő mit gondol róla, aztán leírom úgy, ahogy én jónak látom… Ezt a lépést most kihagytam és hallgattam a felsőbb énem hangjára, úgyhogy született egy kicsavart cím. Még gyúrnom kell rá, hogy azt halljam meg, amit a belső hangom tényleg súg…

A burgonyára meg úgy általában nem áll rá a szám. Talán mert úri huncutságnak érzem a burgonyázást. Ami meg az én heppem. De ha a nagypapámnak, aki termesztette is,  jó volt a krumpli (kolompér, kompér) akkor nekem is.

Ne rémüljön meg senki a hozzávalók sokaságától, nem luxus cuccok, és kb. 1 óra alatt megvan az egész, ha közben nem jár le a mosógép, és a mosogatógép 3,2 perces eltéréssel és nem jön a postás, az, amelyik imád beszélgetni. De most bájos mosollyal kivártam, mikor fogy el a mondandója, ugyanis pénzt hozott. 😉 Volt egy kis gubanc a kocsim biztosításával, de a végén a biztosító megkönyörült korrekt volt.

Előkészítés: kb. 15 perc

Elkészítés: kb. 45 perc

edesburgonya_sult_kremleves_2

 

Hozzávalók:

5-6 szem közepes édeskrumpli

1 kis fej lilahagyma

2 kis gerezd fokhagyma

1 vékony szelet friss gyömbér

só, bors

kevés citromlé

1 ek. szójaszósz

0,5 – 1 dl forró víz

zöldségalaplé vagy víz, amennyi 1 ujjnyira ellepi a krumplit

0,5 – 1 dl tejszín

a rizsgolyókhoz (Vegagyerek ötlete mentén):

5 dkg átmosott, lecsepegtetett barnarizs (ha lehet, akkor kerekszemű)

víz a főzéshez (a rizs duplája)

fél fej lilahagyma apróra vágva

só, pici bors

1 tk. citromlé

1 tk. szárított bazsalikom

1 tk. szárított oregánó

1 tk. szárított majoránna

1 csapott ek. barna rizsliszt

1 ek. víz, ha kell (vagy ha maradt a rizs főzőlevéből, akkor azt)

a sütéshez kókuszolaj vagy más növényi olaj

fel/rátét:

1-2 ek. főtt csicseriborsó (elhagyható, nekem épp volt még)

pirított tökmag

valamilyen hidegen sajtolt olaj (én most lenmagolajat használtam)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen.

Neki láttam a rizsgolyóknak. Megmostam és lecsepegtettem a rizst. A lilahagymát megpucoltam, finomra vágtam és közepes tűzön kevés vízzel puhára dinszteltem. Ha vízben pároljuk meg a hagymát, nem bántja a gyomrot és az epét (5 elemes tudás 😉 ). A hagymához adtam a rizst és pár percig pirítottam. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével. Felöntöttem vízzel és bő 35-40 perc alatt megfőztem.

Közben megpucoltam és nagyobb darabokra vágtam az édeskrumplit. Egy tespibe tettem, hozzáadtam a félbevágott lilahagymát, a fokhagymát héjastól és 2 vékony szelet gyömbért. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a szójaszósszal és a citromlével. Felöntöttem a forró vízzel, lefedtem a tepsit és betoltam a sütőbe. Nagyjából 20 perc alatt megsült az egész. Az édeskrumpli hamar megpuhul.

Amikor a rizs megfőtt (nem lesz olyan puha, mint a fehér rizs, fogkemény marad), hagytam hűlni. Ha maradt még rajta felesleges lé, azt öntsétek le és tegyétek félre. Amikor a rizs kézmelegre hűlt, belekevertem a többi hozzávalót is és alaposan eldolgoztam. Kellett bele még egy evőkanélnyi folyadék. Én kis diónyi gombócokat formáztam belőle, de nagyobbakat is lehet. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, 2 ek. kókuszolajat tettem bele és amikor forró volt, megsütöttem bennem a golyókat. 5-6 perc kellett nekik oldalanként. A megsült rizsgolyókat konyhai papírtörlőre szedtem.

A megsült édeskrumplit egy lábasba tettem, kevés forró vízzel még feloldottam a tepsibe lesült finomságot, amit a krumplihoz adtam. Felöntöttem annyi zöldségalaplével/vízzel, amennyi ellepte (kb. 1 ujjnyira), felforraltam, majd botmixerrel krémesre turmixoltam. Még egy kicsit sóztam, borsoztam, végül hozzáadtam a tejszínt is. Ezzel már nem forraltam tovább.

Tálaláskor főtt csicseriborsót, pirított tökmagot és a sült rizsgolyókat adtam hozzá. A leves tetejét most lenmagolajjal locsoltam meg.

A fűszerezéssel bánjatok bátran bőkezűen. Én még mindig visszafogottabb voltam regnáló, de már múló gyomor-ügyeim miatt, gyomorkímélőbb fűszereket használtam. A héjában sült fokhagymában pedig az a jó, hogy így nem bántja a bensőmet, nem kell kiiktatnom.

Facebook: Rizsázzunk!

edesburgonya_sult_kremleves

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!