Rizsázzunk!

Grillezett spárgás szendvics kemény tojással és pácolt lilahagymával

Megvolt az idény első spárgás kajája. Pár évvel ezelőtt még kirázott tőle a hideg, aztán valahol ettem egy salátát, amiben grillezett zöld spárga volt. Attól könnybe lábadt a szemem, mint Ego-nak, amikor megkóstolta a patkány lecsóját. Én pedig ma már szeretem a spárgát.

Grillezett zöld spárgás szendvics volt a tízórainak. A spárgáról egészen használható képet lőttem, a kész szendvicsről nem annyira, kicsit összecsaptam a tálalást, mert nagyon feszítette minket a szép idő. Viszont cserébe gyötrelmesen finom lett.

Előkészítés: 5 perc
Elkészítési idő: kb. 10 perc, amíg a tojások megfőnek

grillezett_spargas_szendvics

 

Hozzávalók:

4 db zsenge spárga
1 tk. szezámmag
1 kis fej lila -vagy mogyoróhagyma
4 – 5 ek. vörösborecet
6 fürjtojás vagy 2 tyúktojás
1 ek. friss kapor
2 ek. olívaolaj
1 ek. dijoni vagy sima mustár
só, frissen tekert bors
1 – 2 tk. citromlé
1 közepes rozsos stangli

A spárgát megmostam, hosszában kettévágtam, hagytam megszáradni. Egy kisebb fazékban vizet forraltam, majd amikor felforrt beletettem a fürjtojásokat és keményre főztem őket. Kb. 6 – 8 perc kellett nekik, ezután leöntöttem a forró vizet és azonnal jéghideg vizet engedtem rájuk (így könnyebb megpucolni).

A szezámmagokat száraz serpenyőben pár perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Ezután a serpenyőbe öntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon átpirítottam a spárgákat, oldalanként 3 – 4 perc alatt. Nem mozgattam, nem forgattam, hagytam, hogy szépen süljenek.

Közben megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát, egy kis befőttes üvegbe tettem, rálocsoltam a vörösborecetet és lefedve félretettem pácolódni. A rozsos stanglit hosszában félbevágtam, a közepéből kissé kikapartam a tésztát, amibe majd a spárgákat fektettem. A kikapart tésztát késes aprítóban morzsásra aprítottam, majd félretettem. Amikor a spárgák megsültek, kivettem őket a serpenyőből, majd beleszórtam a morzsát és pár perc alatt világos aranybarnára, ropogósra pirítottam.

Összeállítottam a szendvicseket. A stanglikat meglocsoltam pár csepp olívaolajjal, vékonyan megkentem a mustárral, majd rájuk fektettem a grillezett spárgát. Erre jött egy kevés pácolt lilahagyma, majd a felszeletelt tojások, és még egy réteg lilahagyma. Megszórtam a pirított szezámmaggal és a morzsával, a friss kaporral, és a borssal, végül finoman meglocsoltam a citromlével. A sót elfelejtettem, de nem is hiányzott.

A facebook-on pedig itt találtok meg, ha keresnétek.

grillezett_spargas_szendvics (17)

grillezett_spargas_szendvics_merge

Forrás: The Kitchn (némi változtatással)

Disznótoros rakott krumpli

“Itt a kenyér, itt a só, hurkát enni csuda jó!”

Én sem vagyok már mai csibe, hogy azonnal a régi, hurka reklám ugrott be, amikor megvettük a jó kis házi hurkát, kolbászt. De az igazság ott van. Hurkát, kolbászt enni jó. Ez itten kérem, pedig, egy egészen kiváló módja az elkészítésnek. Remek vendégváró Szilveszterre, kevés macera van vele,  jó nagy tepsivel készíthetünk belőle, és az itót is böcsülettel felszívja. 😉

Ha valaki hisz a babonában, vagy következetesen követi a népi hagyományokat, készíthet szárnyasból/vadból egy gyors fasírthúst és kis gombócokat tehet a krumplik közé. Merugye, éjfélig bármit, kivéve disznót, nehogy elkaparja a szerencsénket, éjféltől meg csak disznót, hogy jól kitúrja azt nekünk. Halat meg nem eszünk, mert elúszik… 😉

Boldog Új Évet kívánok Mindenkinek!

Ancsa

disznotoros rakott krumpli (2)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

30 – 30 dkg kolbász/hurka (májas vagy véres, vagy vegyesen)
4 – 5 szem nagyobb krumpli
3 – 4 db tojás
1 közepes fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
5 db babérlevél
morzsolt, szárított majoránna
só, bors
6 – 8 ek. tejföl
mogyorónyi zsír a tepsi kikenéséhez

A krumplikat és a tojásokat alaposan megmostam, majd hideg vízben feltettem főni. A tojásokat a felforrástól számított 15 perc múlva kivettem, hideg vízbe tettem. Amikor a krumplik is megfőttek, kitettem őket a hidegre hűlni.

A sütőt előmelegítettem kb. 200 fokra, alsó – felső üzemmódban.

Ezalatt kb. 2 centi vastag karikákra vágtam a kolbászt és a hurkát. Megpucoltam a hagymákat, a lilahagymát 1 centi vastagra karikáztam, a fokhagymákat is kicsit vastagabb szeletekre vágtam. A tepsit kikentem a zsírral.

Amikor a krumplik kihűltek annyira, hogy ne égessék le az ujjlenyomataimat, megpucoltam és kisujjnyi vastag szeletekre vágtam. A tojásokat megpucoltam, és 4 felé vágtam. Egymás mellé sorakoztatva rétegezni kezdtem a hozzávalókat: krumpli, kolbász, krumpli, hurka, krumpli kolbász, krumpli, hurka, egészen addig, amíg tele lett a tepsi. A tetejére tettem a negyedelt tojásokat. Sóztam, borsoztam, egyenletesen eloszlattam rajta a lilahagyma karikákat, a fokhagymát, megszórtam majoránnával, majd a babérleveleket a rétegek közé csúsztattam. Megpöttyöztem a tetejét a tejföllel, nem kentem el egyenletesen, csak 8 kis kupacot tettem a tetejére.

25 – 30 perc alatt megsütöttem.

Az a gyanúm, hogy ha egy kis savanyú káposztát terítünk a tepsi aljába, nagyot nem hibázhatunk. Legközelebb így fogom kipróbálni, mert savkápból sosem lehet sok.

disznotoros rakott krumpli (1)

Hasonló receptet olvastam a Vidék Íze c. magazin legfrissebb számában, onnan szállt el az agyam.

Részeg disznó

Az a huncut kérés érkezett a Cafeblog csapatától, hogy valljunk színt, melyik a kedvenc receptünk. Nem kell feltétlenül karácsonyi receptnek lennie, de azért a Húsvéti Nyuszit még ne stresszeljük feleslegesen. Összeszedtem magam és döntöttem. 😉 Ez a ciderben pácolt és sütött tarja nagy kedvenc lett. És szerintünk akár Karácsonykor is az asztalra kerülhet, a fűszerezéssel bátran variálhatunk. Mert pl. szegfűszeggel is isteni. Az alma cideres pácolástól omlós lett a hús, az íze pedig bitang jó.

És ahogy a malacos keksznél már említettem, sűrű napok voltak. Az elmúlt egy hétben vezettem. Na nem a népszerűségi listát, arra még gyúrnom kell. 😉 Autót. Durván 700 km-t pakoltam bele a kocsiba. Ingáztam a nagyszülők – Rozi páros és a főváros között. Mondjuk ennyit szerintem simán betekertem a saját kilométerórámba is az elmúlt 2 és fél évben csak a lakás – játszótér – lakás viszonylatban. Na de, ha jól számolom (a matekkal ingatag a viszonyom), 3x tettem meg az oda-vissza utat, vagyis 6x részesülhettem a 4-es főút szépségeiből. Túléltük. Anyukám tegnap indulás előtt a kezembe nyomott egy kis tarját,  én meg azon kattogtam hazafelé – miközben a 2 és fél éves éppen aktuális kedvencét, a Nagymami c. örökzöld 60-as évekbeli slágert kellett hallgatni végtelenítve -, hogy mihez kezdjek a hússal. Soroksár magasságára összeállt a kép. Rozi meg szerencsére Albertirsa után kicsivel elaludt, kikapcsolhattam végre Nagymamit. Kezdtem túl erősen markolni a kormányt… 😉

Előkészítés: a páclé kb. 3 perc + a páclé lehűtése + a hús páclébe, majd hűtőbe ültetése
Másnapi előkészület: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 50 perc a hús vastagságától és a sütőtől függően

cideres tarja

 

Hozzávalók:

5 szelet tarja
fél csésze nádcukor
1 csapott ek. só
3 + 5 db kisebb babérlevél
2 ek. koriander mag
1 tk. mustármag
1 tk. egész fekete bors
1 gerezd fokhagyma megpucolva
1 vékony szelet friss gyömbér
2 üveg alma cider (2 x 330 ml)
1 csésze víz

1 nagyobb fej lilahagyma
6 – 8 szem közepes krumpli
3 gerezd fokhagyma felezve

3 – 4 ek. olívaolaj

A cukrot, a sót, 3 babérlevelet, 1 ek. koriandermagot, a mustármagokat, a fekete borsot, a fokhagymát és a gyömbért egy kisebb lábasba tettem. Felöntöttem 1 csésze vízzel, majd felforraltam, amíg cukor és a só teljesen felolvadt. Néhányszor megkevertem. Ezután elzártam alatta a lángot és beleöntöttem a 2 üveg cidert. Hagytam kihűlni. A hússzeleteket egy olyan nagyobb műanyag dobozba tettem, ami légmentesen lezárható. Amikor a páclé kihűlt, a húsokra öntöttem, és lezárva éjszakára a hűtőbe tettem.

Másnap a húsokat 1 órával a sütés előtt kivettem a hűtőből, hogy legyen idejük felengedni. A szeleteket szárazra töröltem. A páclevet nem dobtam ki, leszűrtem és félretettem, jól jött egy kis szaft szaporításhoz.

A krumplit, a hagymát és a fokhagymát megpucoltam, egyforma cikkekre vágtam őket, tepsibe raktam, majd meglocsoltam az olívaolajjal. Sóztam, borsoztam, kézzel jól összeforgattam. A maradék koriander magot mozsárban durvára törtem. A sütőt 215 fokon előmelegítettem. A húsokat enyhén sóztam, borsoztam, majd mindkét oldalukat bekentem a felaprított korianderrel. Egy serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsivel erősebb lángon és 2 ek. olívaolajon elősütöttem a húsokat, oldalanként kb. 2 percig. A hússzeleteket a hagymás krumplis keverékre fektettem. Aláöntöttem 2 ek. páclevet. A forró serpenyőből kb. 1 dl páclével felszedtem a pörzsanyagot, ami a hús elősütésekor keletkezett. A húsokra 1-1 babérlevelet tettem, ráöntöttem a serpenyőből a szaftot, majd a tepsit lefedtem alufóliával és 40 – 45 percig sütöttem. Ellenőriztem a krumplit és ha már az is megpuhult, még 5 percig grill fokozaton pirítottam fólia nélkül. Ha a krumpli még nem főtt meg a szaftban, tovább süthetjük a hús nélkül, amit addig egy tányéron, lefedve pihentetünk. Külön jót tesz a húsnak a pihentetés.

Legalább 1 éjszakát pácolódjon a hús a hűtőben, de akár 2 teljes napra is békén hagyhatjuk.

cideres tarja (3)

Bazi nagy gorog szendvics ;)

Hedonizmus. Az tuti, hogy a görögöktől származik. Emlékeztek a Bazi nagy görög lagzira? A Portokalos családra, meg Portokalos apukára, és a windexre, ami mindenre gyógyír? 😉 Haha, “népünk múltja a codálatosz nag kultúra”.  A férj Görögországban dolgozott a héten, a konyhánk olyan, mintha ránk zuhant volna egy görög szállítórepülő a teljes szállítmánnyal. Nem lenne ördögtől való, egy légi csatorna alatt élünk. 😉

Szóval, haragos zöld olívaolaj, kecske fetasajt, joghurt, friss kimért olívabogyó. Ma szalma voltam, és ilyet ebédeltem. Hús nélkülit, olívaolajban tocsogót, a kanapén ülve. “…hogy érted azt, hogy nem eszik húszt? Jól van na, szemmi baj, majd szütök neki bárányt!” 😉

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 5 perc

Gorog szendvics (1)

 

Hozzávalók (nekem 😉 ):

1 szelet rozskenyér
4 db koktélparadicsom (2 sárga, 2 piros)
1 szelet fetasajt (kb. 1 centi vastag)
3 – 4 szelet lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
4 szem olívabogyó
2 ek. görög joghurt
4 – 5 ek. extra szűz olívaolaj
egy facsarásnyi citromlé

Vágtam 3 szeletet a lilahagymából, megpucoltam és nagyobb darabokra vágtam a fokhagymát. Levágtam egy 1 centi vastag szeletet a fetasajtból. A joghurtba kevertem a citromlevet, elkevertem és állni hagytam, amíg elkészítettem a szendvicset.

Egy serpenyőt felhevítettem, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon sütni kezdtem a kenyeret és a lilahagyma szeleteket. Pár perc után átfordítottam őket a másik oldalukra, mellé dobtam a paradicsomokat és a szelet sajtot is. Nem mozgattam, csak szépen grilleztem. Ekkorra a kenyér és a hagymák megpirultak. A lilahagyma épp csak kicsit, ahogyan a fokhagyma is. A pirítóst, a hagymákat és a paradicsomokat kiszedtem, a sajtot pár percig még hagytam sülni.

Amikor a sajt is elkészült, összeállítottam a szendvicsemet. A pirítósra fektettem a sült fetasajtot, erre halmoztam a lilahagymát, majd a paradicsomokat és 1 olívabogyót. Mellé tettem 1 kanál joghurtot és mééééég olívabogyót, mert abbahagyhatatlan. A sült fokhagyma darabokat a sajtra szórtam.

Ej, de jó lenne megtanulni tisztességesen fényképezni. 🙂

Sült padlizsános, fűszeres kuszkusz

Ha a kuszkusz szót kiejtem, a férj azt mondja: egészségedre. Én szeretem. A lassan 2 és fél éves pedig tegnap óta szereti, ha nem értettem félre, amit teli szájjal mondott. Valami olyasmit, hogy “anya, ez nagyon finom”, azt hiszem. Remélem. 😉

Előkészítés: sietősen 5, ráérősen 10 perc
Főzési idő: kb. 15 perc

sult padlizsanos kuszkusz4

 

Hozzávalók (2 főre):

1 közepes padlizsán
1 kisebb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 tk. egész koriander (az őrölt is tökéletesen megfelel)
1 csapott tk. őrölt római kömény
1 kis csokor petrezselyemzöld
5 ek. kuszkusz
só, bors,
3 + 1 ek. olívaolaj
fél citrom leve

Mindent előkészítettem. A petrezselymet megmostam, hagytam száradni. Az egész koriandert száraz serpenyőben közepes lángon pár perc alatt megpirítottam. Amíg a koriander pirult, meghámoztam és kb. 2 centis kockákra vágtam a padlizsánt, megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát és a fokhagymát. Fél szememet azért a korianderen tartottam, nehogy megégjen. Amikor megpirult, lehúztam a tűzről és hagytam kicsit hűlni.

Addig egy serpenyőt felhevítettem, 3 ek. olívaolajat öntöttem bele és rádobtam a lilahagymát és közepes lángon elkezdtem sütni. Kissé sóztam. Amíg a lilahagyma dinsztelődött, egy mozsárban megőröltem a koriandert. A hagymát időnként megkevertem, majd amikor üvegesre párolódott, rádobtam a fokhagymát és 1 percig még sütöttem. Ezután rákerült a padlizsán is. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam néhány csavarásnyi citromlével és sütni kezdtem.

Amíg a padlizsán puhult, feltettem főni a kuszkuszt is. Egy közepes lábast felhevítettem, 1 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd hozzáadtam a kuszkuszt is. Közepes lángon pár percig pirítottam, amíg kapott egy kis világos aranybarna színt. Ekkor meglocsoltam pár csavarintásnyi citromlével, sóztam, borsoztam, hozzáadtam 2 csipetnyit az őrölt köményből és 1 csipetnyit az őrölt korianderből, majd dupla mennyiségű vízben a közepesnél kicsit gyengébb lángon készre főztem. Ez. kb. 5 perc volt.

Közben a padlizsán is puhulni kezdett. Erősebbre vettem alatta a lángot, fűszereztem a maradék korianderrel és őrölt köménnyel, kissé sóztam. Hagytam sülni, pirulni. Közben felaprítottam a petrezselyemzöldet is. Amikor a padlizsán kezdett színt kapni, rászórtam az aprított petrezselyem felét, összeforgattam és még pár percig pirítottam. Kóstoltam. Kellett még hozzá egy kevés citromlé, meglocsoltam.

Közben a kuszkusz is megpuhult. Összeforgattam a fűszeres padlizsánnal, majd megszórtam a maradék friss petrezselyemzölddel.

sult padlizsanos kuszkusz6

Ropogós lilakáposzta saláta

Gyanús, hogy ma húsmentes hétfőnk lesz. A lilakáposzta ennek köszönhetően nem lesz az enyészeté. Na jó, egy kis bacon azért került bele. Friss, ropogós, gyors. Meg jó harsány is. 🙂 Magában vagy köretként, hússal vagy hús nélkül. Ráadásul a lilakáposztának szezonja van. Akkor meg miért is ne? 🙂

Előkészítés: 5 perc
Összeállítás: 10 perc

lilakaposzta sali magokkal3 (1280x853)

 

Hozzávalók (2-3 főre):

30 – 35 dkg lilakáposzta
fél fej lilahagyma
1 marék felkockázott bacon + 1 ek. olívaolaj
1 marék magkeverék (tökmag, napraforgómag, szezámmag, vagy ami tetszik)
só, frissen őrölt bors
1 csipet egész római kömény (tényleg csak 1 csipet, mert nagyon intenzív)
3 -4 kupaknyi balzsamecet
1 ek. tökmagolaj (elhagyható)
1 nagy csipet nádcukor

A káposztát legyalultam, a lilahagymát apró kockákra vágtam. Egy nagyobb keverőtálba tettem őket, majd sóztam, borsoztam, csipetnyi római köménnyel fűszereztem. Ezután 1 ek. olívaolajon megpirítottam a bacont, egy száraz serpenyőben pedig a magokat. Vigyáztam, mert könnyen megéghetnek, ezért, amikor elindult az illatuk, le is kapcsoltam a serpenyő alatt a lángot.

A kisütött bacont a hagymás káposztához kevertem, hozzáadtam a csipetnyi nádcukrot, beleszórtam a magokat, meglocsoltam a balzsamecettel és a tökmagolajjal. Alaposan összeforgattam, majd kóstolás után még kicsit sóztam.

Tipp: ha valaki nem szereti a római kömény intenzív ízét, nyugodtan helyettesítheti sima köménnyel. Egyébként köménymag nélkül is nagyon finom.

Tipp: a bacon elhagyható, én csak maradéktalanítottam a hűtőt, ezért került bele

Márton napi libacomb vörösborban párolva

A Márton napi menü főszereplője a liba volt. Haha, életemben először tegnap sütöttem, valahogy nem volt szerves része az életemnek. Inkább kacsásak vagyunk. Tavaly a férj dobta össze a Márton napi libasültet, korábban meg ez valahogy kimaradt. Abban biztos voltam, hogy lassan fogom megsütni, dinsztelt káposzta lesz mellé és vörösbor is lesz a benne. A Díványon olvastam egy kacsacomb receptet, az almalé ötlet onnan jött. Fólia alatt, lassú tűzön, sokáig párolódtak a libacombok. A hús mesésen omlós lett, a bőre pedig igazán ropogós. Van vele némi munka, előkészület, de a legtöbbet a sütő és a fűszerek dolgoznak. Az ünnepelt jóváhagyta a végeredményt, megtartom a receptet. 🙂

marton napi liba osszevont

 

Hozzávalók (5 – 7 főre):

a libasülthöz:

5 egész libacomb
1 kg krumpli
2 fej közepes vöröshagyma
6 – 8 gerezd fokhagyma (3 gerezd pucolatlanul)
4 nagyobb alma
2,5 dl száraz vörösbor
2,5 dl szűretlen almalé
só, bors
1 közepes rozmaringág apróra vágva, 1 ág egészben
szárított lestyán

a dinsztelt lilakáposztához:

1 közepes fej lilakáposzta
1 fej lila hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 db alma
2 dl balzsamecet + 1 ek. mézes borecet, ha van otthon
só, bors
2 – 3 ek. nádcukor (ha valaki édesebben szereti, többet is tehet bele)
5 db babérlevél
1 tk. egész kömény (ha valaki nem szereti egészben, az őrölt is ugyanolyan jó)
1 púpozott ek. vaj + 1 ek. olívaolaj

A libacombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam, mert a hentes kicsit lezseren szőrtelenítette a baromfit. Papírtörlővel szárazra töröltem őket, a bőrüket bevagdostam. Egy nagy serpenyőt felhevítettem, amiben elősütöttem a még natúr libacombokat. Oldalanként 6-7 percig, a bőrös oldalával kezdve. Első körben hármat, majd a maradék két combot is. Közben előmelegítettem a sütőt, alsó-felső üzemmódban, 160 fokra.

Közben elővettem egy nagy tepsit, amibe majd minden belefért. Amíg a combok elősültek, megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. 3 gerezd fokhagymát héjastól tettem a tepsibe, mert a héjában sült fokhagyma kihagyhatatlan, krémes, selymes. A vöröshagymákat negyedeltem, a fokhagymákat egészben hagytam. Amikor az összes libacombbal végeztem, bőrös felükkel felfelé a tepsire tettem őket, alaposan sóztam, borsoztam mindet, majd bedörzsöltem a fűszerekkel. Köréjük szórtam a hagymákat, azokat is sóztam, borsoztam. Alá öntöttem a vörösboros almás keveréket, majd a lehető legszorosabban lefóliáztam a tepsit. Bő másfél órára a sütőbe toltam.

Közben megcsináltam a dinsztelt káposztát is, amit a férj már legyalult nekem. A lila hagymát félfőre vágtam, vékonyan felszeleteltem. Az almákat megmostam, és egy almadarabolóval cikkekre vágtam. Jó kis szerkezet, ki is csumázza az almát. Egy magas falú, nagy teflon serpenyőben (nagy lábas is jó) felolvasztottam a vajat egy ek. olívaolajjal (így nem ég meg a vaj), rátettem a hagymát, pár percig sütöttem, kissé sóztam, hozzáadtam az egész köményt is, hogy kicsit kipattogjon. Amikor a kömény illata elindult, hozzáadtam a káposztát és a babérlevelet is. Kb. 5 percig dinszteltem, ezután beletettem az almát, felöntöttem a balzsamecettel és a borecettel. Sóztam, borsoztam, cukroztam, majd puhára pároltam. A végén kicsit erősebb lángon rápirítottam.

A libához a krumplit megpucoltam, kb. 3 centis kockákra vágtam és lesóztam. Az almákat negyedeltem. Bő másfél óra elteltével kivettem a libacombokat a sütőből, a tepsibe szórtam a krumplit és az almát, rádobtam az egészben hagyott rozmaringágat, visszatettem a fóliát és még bő 1 órára a sütőbe toltam, de már 180 fokon. Kb. 70 perc múlva ellenőriztem a krumplit, mivel még nem puhult meg, visszatoltam a sütőbe kb. negyed órára. Amikor végül a krumpli is puha lett, levettem a fóliát és 220 fokon megpirítottam a libacombok bőrét.

A végeredmény egy omlós, szaftos húsú, ropogós bőrű sült lett. Nem beszélve a vörösboros ízről, ami mélyen a húsba és a köretbe ivódott.

Éppen elég volt előtte a rozmaringos sütőtökkrémleves, így legalább még a sütinek is maradt hely, ha nem is sok…

Kakukkfüves hagymaleves

Nehezen vettem rá magam, hogy délután lelóduljunk Rozival a játszótérre, de annál jobban jártam. Mire hazaértünk, a férj elsírta minden bánatát. Ugyanis megpucolta és összevágta a hagymát a leveshez. Ellenkező esetben gázmaszk kell.

1kakukkfüves hagymaleves2 (1024x683)

 

Hozzávalók (4 főre):

3 nagy fej vöröshagyma
2 nagyobb fej lilahagyma
1 szál póréhagyma
5-6 gerezd fokhagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
só, bors
1 nagy csipet szárított kakukkfű
4 cl kakukkfüves  tokaji borecet (opcionális, de mi megvadultunk tőle)
1 – 1.5 l zöldség alaplé
1.5 dl tejszín (30%-os)
rozskenyér, reszelt sajt (ementáli, gouda…)

A megpucolt hagymákat félfőre vágta a férj, majd felszeletelte. A fokhagymákkal is ugyanígy járt el. Ezután egy közepes fazékban az olajat és a vajat felhevítettem. Először a vöröshagymát dobtam rá, pár percig hagytam párolódni, majd a lilahagyma, a póréhagyma és végül a fokhagyma ment bele. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a borecet felét és megszórtam egy nagy csipet szárított kakukkfűvel. Az egészet 3-4 percig pirítottam nagyobb lángon, majd közepesre mérsékeltem a tüzet és fedő alatt 30 percig hagytam párolódni. Időnként megkevertem.

Fél óra elteltével levettem a fedőt és erős lángon, sűrűn megkeverve kicsit pirítottam, amíg elpárolgott a hagymás keverék leve. Kóstolás után sóztam, borsoztam és hozzáadtam a maradék kakukkfüves borecetet is.

Ekkor felöntöttem a zöldség alaplével, hagytam felforrni, majd mérsékelt tűzön, fedő alatt 15 percig hagytam főni. Közben a sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral, a kenyérszeletekből háromszögeket vágtam, reszelt sajtot halmoztam a tetejükre. 6-7 perc alatt aranybarnára sütöttem rajtuk a sajtot és a kenyér is ropogós lett.

Egy utolsó kóstolás után egyet, cseppet sóztam, majd lassan hozzákevertem a tejszínt. Hagytam egyet forrni, lefedtem és lehúztam a tűzről. A sajtos pirítóssal ettük.

1kakukkfüves hagymaleves1 (683x1024)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!