Rizsázzunk!

Zöldségekkel sült csirkecomb

A legjobb dolog, ami a zöldségekkel történhet, ha kevés fűszerrel és olívaolajjal megsütjük őket. Ezt határozottan merem állítani. Ha pedig csirkecomb is kerül rá, akkor megtörténik a csoda, “merugyanis” a sülő hús szaftjától csavart kapnak a zöldségek is. Az már csak egy kis extra, hogy olcsón isteni ebédet tolhatunk nagyobb mennyiségű ember elé úgy, hogy max. 20 percet töltünk munkával a konyhában. A zöldségekkel sült csirkecomb nagy kedvenc.

Előkészítés: 15 – 20 perc
Sütési idő: kb. másfél óra

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (4)

 

Hozzávalók (5 főre):

5 egész csirkecomb
5 – 6 db közepes csicsóka
5 szem közepes krumpli
2 szál közepes sárgarépa
3 kisebb cékla
3 – 4 szál paszternák
2 fej lilahagyma
5 gerezd fokhagyma
4 – 5 tk majoránna
3 tk. kakukkfű
só, frissen őrölt bors
olívaolaj
fél citrom leve

A csirkecombokat alaposan megmostam, kozmetikáztam. Szárazra töröltem mindegyiket, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, bedörzsöltem a majoránnával. Állni hagytam, amíg megpucoltam és összevágtam a zöldségeket.

A csicsókákat jól átdörzsöltem egy vizes konyhai szivacs dörzsis oldalával. A sárgarépát, a krumplit, a paszternákot, a céklát, a lilahagymát és a fokhagymát megpucoltam. A zöldségeket nagyjából egyforma darabokra, kb. 2×2 centis kockákra, a lilahagymát pedig nagyobb cikkelyekre vágtam. A fokhagymát nem pucoltam meg, a héjában sütöttem meg. A zöldségeket a remoskába tettem, jó nagy csipet sóval, frissen őrölt tarkaborssal, a majoránnával és a kakukkfűvel fűszereztem. Meglocsoltam olívaolajjal és kézzel alaposan összeforgattam. A már befűszerezett csirkecombokat a zöldségekre tettem, meglocsoltam olívaolajjal és a citromlével. Rátettem a remoska fedelét és készre sütöttem. A zöldségek szépen megpuhultak, a csirkecombon a bőr ropogósra sült.

Ha nincs kéznél remoska, sütőben, fóliával lefedve is süthetjük. 190 – 200 fokon bő egy óra alatt elkészül.

Csicsókasalátát és medvehagymás puliszkát adtam mellé.

remoskaban_sult_zoldseges_csirkecomb (9)

Penne paradicsomos húsgolyókkal

Betelt a pohár. A fejem búbjáig tele vagyok a nehéz kajákkal, a gyomrom már nyomja a látóidegeimet, muszáj pihenni. Bár hús ebben az ételben is van, de a paradicsomlétől, a citromtól és a zöld fűszerektől üdítően friss a sok füstölt íz után.

Relatíve sok hozzávalóval készül, de a zöme leginkább fűszer, az egyetlen drágább tétel a darált hús.

Előkészítés: kb. 15 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

paradicsomos husgomboc (1)

 

Hozzávalók:

1 csomag penne tészta (durum)

a húsgombóchoz:

50 dkg darált hús (sertés, marha, de baromfi is lehet)
1 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, édes nemes, őrölt piros paprika
1 kisebb szál sárgarépa
1 kis csokor friss petrezselyemzöld
1 tojás
2 evőkanál zsemlemorzsa
fél citrom leve és reszelt héja

a paradicsomos szószhoz:

7 – 8 dl sűrű házi paradicsomlé (szeretem, ha bőven van szaftja)
2 – 3 dl víz
fél citrom leve, reszelt héja
kevés nádcukor
1 kis fej vöröshagyma felaprítva
1 – 2 gerezd fokhagyma
1 közepes ág friss rozmaring
1 tk. oregánó, bazsalikom, majoránna
3 közepes babérlevél
só, bors
1 ek. balzsamecet
olívaolaj

kevés parmezán jellegű sajt, a lényeg, hogy kemény, jól reszelhető legyen

A darált húsból fasírtot csináltam: a vörös -és fokhagymát aprítóban finomra aprítottam, a répát megpucoltam, a sajtreszelő kis lyukú részén lereszeltem (de aprítóban is csinálhatjuk). A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A hozzávalókat egy nagy keverőtálba tettem és jó alaposan összegyúrtam. Hagytam pihenni, amíg előkészítettem a paradicsomszószt.

A megpucolt hagymákat apróra kockáztam. Egy magasabb falú serpenyőt (egy kisebb lábas is jó) felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon 2 ek. olívaolajon 5 – 7 perc alatt megdinszteltem a vöröshagymát. Ekkor ráraktam a fokhagymát is, majd 1 percig pároltam azzal is. Felöntöttem a paradicsomlével, a vízzel és fűszereztem a rozmaringgal, oregánóval, bazsalikommal, majoránnával. Beletettem a babérleveleket is. Sóztam, borsoztam, majd fedő alatt kb. 15 percig főztem, a közepesnél kicsivel gyengébb lángon. Ennyi idő alatt kissé besűrűsödött.

Amíg a szósz készült, kisebb tojásnyi méretű golyókat formáztam a húsmasszából, a tenyereim között pedig kicsit ellapítottam. Egy teflonserpenyőt felhevítettem, majd kb. kisujjnyi olívaolajat öntöttem bele. Szép aranybarnára sütöttem benne a húsgolyókat, nagyjából 10 perc alatt.

Közben a paradicsomszósz is elkészült, egy kóstolás után még finomítottam az ízeken: 2 – 3 ek. nádcukorral és a balzsamecettel kiegyensúlyoztam a paradicsom savasságát. Kicsit még sóztam és borsoztam, majd beletettem a kisütött húsgombócokat és félig lefedve 15 percig takarékon főztem. Közben a tésztát is megfőztem, kb. 10 – 12 perc alatt, fog keményre.

Kevés reszelt parmezán (típusú) sajttal tálaltam.

Disznótoros rakott krumpli

“Itt a kenyér, itt a só, hurkát enni csuda jó!”

Én sem vagyok már mai csibe, hogy azonnal a régi, hurka reklám ugrott be, amikor megvettük a jó kis házi hurkát, kolbászt. De az igazság ott van. Hurkát, kolbászt enni jó. Ez itten kérem, pedig, egy egészen kiváló módja az elkészítésnek. Remek vendégváró Szilveszterre, kevés macera van vele,  jó nagy tepsivel készíthetünk belőle, és az itót is böcsülettel felszívja. 😉

Ha valaki hisz a babonában, vagy következetesen követi a népi hagyományokat, készíthet szárnyasból/vadból egy gyors fasírthúst és kis gombócokat tehet a krumplik közé. Merugye, éjfélig bármit, kivéve disznót, nehogy elkaparja a szerencsénket, éjféltől meg csak disznót, hogy jól kitúrja azt nekünk. Halat meg nem eszünk, mert elúszik… 😉

Boldog Új Évet kívánok Mindenkinek!

Ancsa

disznotoros rakott krumpli (2)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

30 – 30 dkg kolbász/hurka (májas vagy véres, vagy vegyesen)
4 – 5 szem nagyobb krumpli
3 – 4 db tojás
1 közepes fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
5 db babérlevél
morzsolt, szárított majoránna
só, bors
6 – 8 ek. tejföl
mogyorónyi zsír a tepsi kikenéséhez

A krumplikat és a tojásokat alaposan megmostam, majd hideg vízben feltettem főni. A tojásokat a felforrástól számított 15 perc múlva kivettem, hideg vízbe tettem. Amikor a krumplik is megfőttek, kitettem őket a hidegre hűlni.

A sütőt előmelegítettem kb. 200 fokra, alsó – felső üzemmódban.

Ezalatt kb. 2 centi vastag karikákra vágtam a kolbászt és a hurkát. Megpucoltam a hagymákat, a lilahagymát 1 centi vastagra karikáztam, a fokhagymákat is kicsit vastagabb szeletekre vágtam. A tepsit kikentem a zsírral.

Amikor a krumplik kihűltek annyira, hogy ne égessék le az ujjlenyomataimat, megpucoltam és kisujjnyi vastag szeletekre vágtam. A tojásokat megpucoltam, és 4 felé vágtam. Egymás mellé sorakoztatva rétegezni kezdtem a hozzávalókat: krumpli, kolbász, krumpli, hurka, krumpli kolbász, krumpli, hurka, egészen addig, amíg tele lett a tepsi. A tetejére tettem a negyedelt tojásokat. Sóztam, borsoztam, egyenletesen eloszlattam rajta a lilahagyma karikákat, a fokhagymát, megszórtam majoránnával, majd a babérleveleket a rétegek közé csúsztattam. Megpöttyöztem a tetejét a tejföllel, nem kentem el egyenletesen, csak 8 kis kupacot tettem a tetejére.

25 – 30 perc alatt megsütöttem.

Az a gyanúm, hogy ha egy kis savanyú káposztát terítünk a tepsi aljába, nagyot nem hibázhatunk. Legközelebb így fogom kipróbálni, mert savkápból sosem lehet sok.

disznotoros rakott krumpli (1)

Hasonló receptet olvastam a Vidék Íze c. magazin legfrissebb számában, onnan szállt el az agyam.

Sültparadicsom-leves

Kicsit idétlenül hangzik magyarul, pedig az angol neve olyan menő: roasted tomato soup. De ez a leves tényleg menő, magyarul is, angolul is. Hegyomlásnyi Waitrose-os receptgyűjteményem van, amit még drága barátnémtól kaptam, szorgosan szemezgetett nekem az ingyenes receptkártyákból. Szerintem már csak miattam járt egy időben a Waitrose-ba. Vagy ennyire ne legyek azért öntelt? 🙂

A 2 éves lekotorta őket a polcról, mert elfelejtettem, hogy azt a bizonyos polcot már réges régen eléri. Hozta és közölte, hogy “ez a tiéd”. Én meg jól megfőztem, mert 1. imádjuk a paradicsomlevest, 2. fél óra alatt megvan, 3. nem drága, de cserébe olcsó. Kicsit magyarítottam a hozzávalókon, mert pl. Waitrose English Classic Vine paradicsomot nem kaptam a piacon. 🙂

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

1sult paradicsomleves (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

95 dkg paradicsom (apró, lédús paradicsomokat vettem most)
2 kisebb fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
6 szelet bacon (elhagyható)
1,5 liter zöldség alaplé vagy ugyanennyi víz
4 ek. balzsamecet
só, bors, 1 ek. nádcukor
1 ek. szárított majoránna
1 ek. oregánó
1 ek. bazsalikom
2 nagyobb babérlevél

A sütőt légkeverésen előmelegítette, 220 fokra (gázsütőnél 7-es fokozat). Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A paradicsomokat megmostam, negyedeltem. A vöröshagymát, fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát vékonyan szeleteltem, a fokhagymákat késsel nagyobb darabokra vágtam. Mindent a tepsire halmoztam, megszórtam nagy csipet sóval, a zöld fűszerekkel, meglocsoltam 3 ek. olívaolajjal és 3 ek. balzsamecettel. Kézzel óvatosan, de alaposan összeforgattam, majd betoltam a sütőbe és addig sütöttem, amíg a paradicsomos keverék megpuhult és kissé karamellizálódott. Ez bő 15 perc volt.

Ezalatt egy fazékban felforraltam az alaplevet. Amíg ez felforrt, egy serpenyőben kevés olívaolajon ropogósra sütöttem a bacont, tányérra szedtem és hagytam kihűlni. A hagymás, fűszeres sült paradicsomokat az alapléhez adtam, beletettem a cukrot és botmixerrel simára turmixoltam. Még egyszer megkóstoltam, kevés sóval, frissen őrölt borssal és még egy kevés bazsalikommal kiigazítottam az ízeket. Tálalásig beletettem a 2 babérlevelet, ennyi idő éppen elég volt ahhoz, hogy az íze diszkréten ott legyen a levesben.

A sült bacon-el és friss olívás ciabatta-val tálaltam. A tetejét meglocsoltam még egy kis balzsamecettel.

Kakukkfüves őzlábgombás rántotta

Szóval, éve óta lopjuk a napot a Mátrában, amikor csak tehetjük, erre most kiderül, hogy tele van a kert őzlábgombával. Nesze nekünk, így jár, aki bambán ül és csak nézi, ahogy nő a fű. Na ez a ciki, nem a körömgomba… Megmutattuk a szomszédnak, egy két lábon járó gombaszakértő, és igen, őzlábgombák voltak. A fiúkat meg elkapta a gépszíj, hoztak egy hegynyit, még erdőszéli csiperkét is találtak. Oké, ez nem volt egy pilótavizsgás feladat, az erdő szélén voltunk…

1kakukkfuves ozgombas rantotta (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

6-8 db közepes, már kiterült őzlábgomba
4-5 tojás
1 dl tej
1 fej közepes vöröshagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 kis csokor petrezselyemzöld
2 tk. szárított kakukkfű
1 tk. szárított majorána
só, bors
csipet piros paprika a tálaláshoz

A gombákat megpucoltuk, nagyon gyorsan megmostuk, hogy a víz ne áztassa el, majd egy konyharuhára fektettük száradni. Amíg a gombák száradtak, megpucoltuk és felaprítottuk a vöröshagymát. Egy nagyobb serpenyőt felhevítettünk, beleöntöttük az olajat, majd rádobtuk a vöröshagymát és a közepes lángon 5-6 perc alatt megdinszteltük.

Amíg a hagyma párolódott, kockára vágtuk az őzlábgombákat. Megmostuk és felaprítottuk a petrezselyemzöldet is. Amikor a hagyma üveges lett, rátettük a gombát, pár percig  hagytuk a hagymával pirulni. Ezután megszórtuk a majoránnával, és tovább pároltuk még 5 percig. Ekkor már elég levet eresztett a gomba ahhoz, hogy ne égjen oda. Megszórtuk a kakukkfűvel is, egyet hagytuk “rottyanni”, amíg felvertük a tojásokat, amit sóztunk, borsoztunk, beleszórtuk a petrezselyemzöld felé és hozzáöntöttük a teje is. A tojásos keveréket a hagymás gombára öntöttük és készre sütöttük, de csak annyira, hogy még szaftos maradjon.

Tálaláskor megszórtuk a maradék friss petrezselyemmel. Árpagyöngyös rozskenyérrel ettük.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!