Rizsázzunk!

Pho bo funky style

Nagyon hosszú leves. Lassan, sokáig fő. Egyszerű, de lassú.

Rozi nővérének névnapja volt. Imádja a sushit. Logikus volt, hogy sushi tekerő készletet kapjon tőlünk, mert az annyira adja magát. Mi mást is kaphatna? De ezt nem tudta, csak azt, hogy várjuk egy sushizós vacsorára. Aztán a kezébe nyomtam a szettet, hogy már tekerhet is. És ha már Japán, akkor hozzunk be egy kis szárazföldi ázsiai vonalat is. Kitaláltam, hogy pho-t főzök. Meg vietnámi fánkot sütök. Ami tulajdonképpen ugyanúgy élesztős, kelt tésztás, mint a mi fánkunk, csak egy kicsit másképp sütik és ízesítik: szezámmaggal.

Na szóval, amikor a chilipasztát csináltam és megvakartam a szemem, kicsit megbántam, hogy agymenésem volt és ezt a menüt bírtam elképesztő magabiztossággal kiagyalni… Közben sütöttem 1,3 kiló grissinit is, megrendelésre, és mert hiányzott valami, csináltam hozzá házi paradicsomszószt, hogy legyen mibe tunkolni.. Nyitok egy sütifutárdát, komolyan. De az a röpke 6 órányi PHOzési idő minden percét megérte. Fantasztikus lett a leves.

A recept a  funky pho-é, egyenesen a FÁNKY FŐÖ könyvből.

Előkészítés: összesen kb. fél óra

Főzési idő: kb. 6 óra + 3-6 perc a rizstésztának

 

 

Hozzávalók (6-8 főre):

az alapléhez:

1 kg marhacsont (pl. borda)

1 kg marha húsos csont

50-60 dkg marhalábszár

1 nagy vöröshagyma

10 dkg friss gyömbér

2 db csillagánizs

1 rúd fahéj

4 szem szegfűszeg

5 szem egész fekete bors

6 ek. halszósz

1 ek. cukor

1 csapott ek. só

víz

a tálaláshoz:

1 csomag széles szárított rizstészta (szélesmetélt)

1 zöld citrom

1 nagy csokor durvára vágott friss koriander

3 szál zsenge újhagyma

savanyított sárgarépa*

friss piros chili vagy chilipaszta*

mungóbabcsíra

1. nap: az alaplé

Egy nagy fazékban vizet forraltam. A csontokat a hússal együtt a forrásban lévő vízbe tettem. 5 percig forraltam. Ezután mindet kiszedtem és langyos folyó víz alatt lemostam a húst és a csontokat. Közben szárazon felforrósítottam egy serpenyőt. Megpucoltam és félbevágtam  a vöröshagymát, megmostam és hosszában félbevágtam a gyömbért is. A vágott felületükkel a forró serpenyőbe tettem őket, feketésre pirítottam.

A fazekat elmosogattam. Beletettem a csontokat és a húst, felöntöttem annyi vízzel, amennyi 2-3 ujjnyira ellepte (kb. 5 liter). Felforraltam, majd a legkisebb fokozatra állítottam a tűzhelyet. Hozzáadtam a vöröshagymát és a gyömbér egyik felét. 6 órán át főztem, félig lefedve. Kevés A habját folyamatosan leszedtem. Közben néha megkóstoltam, nem tudtam megállni…

Száraz serpenyőben megpirítottam a fűszereket, amiket a gyömbér másik felével félretettem. Ezeket csak a főzési idő utolsó, hatodik órájában adtam a leveshez.

3,5 óra után az alapléhez adtam a sót, a cukrot és a halszószt. Pár percig még hagytam főni, majd kivettem a húst és hideg vízben félretettem a tálalásig. Az utolsó órában beletettem a megpirított fűszereket és a maradék gyömbért is.

6 óra elteltével az elkészült alapléből kivettem a csontokat és az egészet leszűrtem.

*A savanyított sárgarépa: 0,5 kg sárgarépa, 180 ml halszósz, 100 ml elecet (Tokaji aszúecetet használtam, de a 10%-os ételecet is tökéletes), 175 g cukor, 200 ml víz, 5 gerezd fokhagyma, néhány szelet friss gyömbér –> a megpucolt sárgarépát vékony csíkokra vágtam, alaposan megsóztam és egy szűrőbe tettem. 1 órára állni hagytam. Közeben a léhez a cukrot feloldottam a halszószban, ecetben, majd hozzáöntöttem a vizet. 1 óra elteltével a sárgarépát folyó víz alatt alaposan leöblítettem. Csatos üvegbe tettem, hozzáadtam a finomra aprított fokhagymát és a gyömbérszeleteket. Ráöntöttem az ecetes alapot. Másnapig a konyhapulton hagytam, szobahőmérsékleten.

**A chilipaszta: 50 g chilipehely, 1-2 kisebb gerezd fokhagyma, 1 nagyon kicsi vöröshagyma (kb. diónyi nagyságú), 1 thai citromfű, 100 g olaj, 1 ek. 10%-os ecet, 1 csapott ek. cukor –> minden hozzávalót a turmixba tettem és a legerősebb fokozaton krémesre turmixoltam. A hűtőben kb. 2 hétig eláll.

2. nap: a tálalás

Vizet forraltam a rizstésztának. Közben melegíteni kezdtem az alaplevet.

A forrásban lévő vízbe tettem a tésztát és 3-5 percig főztem. Leszűrtem. Egy nagyobb tálba (pl. müzlis tál) tettem a tésztából, erre ment a hús és a mungóbabcsíra. A kellően forró alapléből a tésztára és a húsra öntöttem, a tetejére szórtam a julienre vágott újhagymát és a durvára vágott friss koriandert. Facsartam rá zöld citrom levet és adtam hozzá chilipasztát.

Facebook: Rizsázzunk!

 

 

Sütőben sült marharagu

Fogalmam sincs, mikor aludtam utoljára 4 óránál többet egyben, ha egyáltalán valaha volt ilyen. És ennek semmi köze ahhoz, hogy megszületett Rozi. Oké, azóta azt a keveset is éberebben alszom végig, de ennyi. Anyukám szerint apró gyerekként sem voltam jó alvó, ebből következően Ő sem pihente laposra magát… Viszont valamilyen kegyesség folytán tegnapról mára bruttó 10 órát aludtam. Úgy saccolom, hogy ez kb. nettó min. 6 órányi színtiszta alvás volt. Köszönöm! Állítólag, egyébként, meg lehet tanítani az agyunkat a jó, pihentető alvásra. Ha ez valakinek sikerült már, keressen meg engem, és beszélgessünk. 😉

Ez meg itt az Apa főz rovat legújabb kincse. Egy lusta ebéd egy lusta vasárnapra, egy lusta desszert elé. Bár még mindig erősen húsmentesen eszek bizonyos okok miatt, ez most nagyon jól esett.

Előkészítés: 15 – 20 perc

Sütés: 2 – 2,5 óra

sutoben_sult_provance_marharagu

 

Hozzávalók:

80 dkg marhahús (lábszár vagy comb)

5 ek. olívaolaj

2 fej vöröshagyma

1 nagy doboz paradicsomkonzerv (kb. 35 – 40 dkg)

2 ek. cukor

4 – 5 gerezd fokhagyma

4 – 5 babérlevél

1 csapott  ek. kakukkfű

1 csapott ek. rozmaring

frissen őrölt bors

60 dkg kicsi krumpli

2 – 3 ek. fekete olívabogyó kimagozva, felezve

1 ek. kapribogyó (elhagyható, de nagyon finom lesz tőle)

1 csokor friss petrezselyem

Melegítsd elő a sütőt 170 fokra. Mosd meg és vágd kb. 3 centis kockákra a húst. Pucold meg és aprítsd fel a vöröshagymát és a fokhagymát.

Öntsd közepesen forró vaslábasba az olívaolajat, majd amikor az olaj felforrósodott, dobd rá a hagymát és a fokhagymát, majd sózd és borsozd. Sűrű kevergetés mellett párold kb. 8 percig, amíg a hagymák megpuhulnak és kissé aranybarnák lesznek.

Add hozzá a felkockázott marhahús és 3 – 4 percig, kevergetve, süsd, amíg a húskockák kissé megbarnulnak. Ekkor add hozzá a paradicsomot, a cukrot és a babérlevelet. Forrald fel, fedd le és tedd a sütőbe kb. 1 órára. Pucold meg a krumplit és tartsd vízben felhasználásig, hogy ne barnuljon meg.

Bő 1 óra elteltével vedd ki a ragut a sütőből, fűszerezd még egy kis sóval, borssal, a rozmaringgal és a kakukkfűvel. Add a raguhoz az egész krumplikat, tedd vissza a vaslábasra a fedőt és tedd a sütőbe újabb 1 órára vagy amíg a hús és a krumpli is puha lesz. Ekkor add hozzá az olívabogyót és a kapribogyót is, majd tálaláskor szórd meg friss petrezselyemzölddel.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: Rachel Allen

sutoben_sult_provance_marharagu (1)

Chilis bab

Az úgy kezdődött, hogy a férj apósa kitalálta (a.k.a. az én drága jó apám), hogy megint főzzünk szilvalekvárt, de idén 10 kilóval több szilvát vett, mert jajj, a tavalyi befőzés már elfogyott. Eh, a fene egye meg, hogy éppen a friss befőzés előtt már nem volt az “ólekvárból”…

A kamasz meg 1 hónapja nyúz, hogy főzzek neki chilis babot, ezért a férj kitalálta, hogy ezt a befőzéskor (tegnap, azaz szombaton) épp meg is csinálhatnám. Megfőztem. Az üst mellett már úgyis elég meleg volt, egy kis extra már nem számított. A fiúk ma chilis babot reggeliztek… Fogalmam sincs, mennyire autentikus ez a verzió, de nekünk bejött. Biztosan létezik egy ős recept, ami mindnek az alapja, de azt én nem ismerem.

A 40 kiló szilvát pedig megmostuk, kimagoztuk, a piszkos munkát elvégeztük, de a több órányi kevergetést megnyerte magának a főszervező. Kellett neki zizegni. 😉

Előkészítés: kb. 20 perc
Főzési idő: 1 – 1,5 óra

chilis_bab (23)

 

Hozzávalók (6 főre):

75 dkg marhahús (pl. fehérpecsenye)
50 dkg szárazbab (vesebab)
4 db közepes vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
1 sárga paprika
1 piros paprika
5 db hámozott paradicsom (konzerv is tökéletesen megfelel)
1,5 l víz (vagy húsleves/húsalaplé)
4 ek. paradicsompüré
1 sárga és 1 piros chili kimagozva
2 mk. chilipor
3 ek. őrölt pirospaprika
só, citrombors
1 ek. nádcukor
2 tk. őrölt koriander
2 tk. kakukkfű
2 tk. oregano
2 – 3 tk. majoránna
1 ág friss rozmaring
2 tk. őrölt fahéj

a tálaláshoz:

vörös és fehér cheddar sajt
tejföl

A babot előző este beáztattam hideg vízben.

Másnap a marhahúst kis kockákra vágtam, a rostjaira merőlegesen, hogy tutira megpuhuljon. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymát egy nagy kés lapjával összenyomtam, majd felaprítottam. A megmosott paprikákat kicsumáztam, kimagoztam, félbevágtam, majd megint félbe és felszeleteltem.

Egy magas falú, vastag aljú serpenyőt felhevítettem, néhány ek. olívaolajat öntöttem bele, majd pirítani kezdtem benne a felkockázott marhahúst. Amikor a hús kissé megpirult, kiszedtem egy tányérra és lefedve félretettem.

2 ek. olívaolajat öntöttem a serpenyőbe, hozzáadtam a hagymát, a fokhagymát és a paprikát, majd 5 – 6 percig pároltam. Időnként átkevertem. Ezután hozzáadtam a feldarabolt hámozott paradicsomot, a leszűrt babot, a paradicsompürét és a húst is. Felöntöttem a vízzel és alaposan összekevertem. Félbevágtam és kimagoztam a chilipaprikákat, majd felaprítottam. A babos húshoz adtam a chiliporral és a pirospaprikával együtt. Bőven sóztam, kissé borsoztam, megszórtam korianderrel, majoránnával, oreganoval, kakukkfűvel és beledobtam egy ág friss rozmaringot is. 1 ek. nádcukrot adtam hozzá, ami a paradicsom savasságát lágyította. Felforraltam, 10 percig nagy lángon bugyogva hagytam főni, végül lefedtem és bő 1 órán át takarék lángon hagytam főni. A végén kicsit még fűszereztem, mindenből egy csipetnyit adtam hozzá. Ha szükséges, még lehet sózni.

Tálaláskor reszelt vörös és fehér cheddar sajttal szórtam meg, 1 ek. tejfölt adtam hozzá.

Ha a végén nem lenne elég sűrű, 2 ek. kukoricaliszttel gazdagítható. Ha valaki nem találja elég csípősnek, megszórhatja szárított chilipehellyel vagy friss chilipaprikával, esetleg kevés Cayenne -borssal.

chilis_bab (13)

chilis_bab (31)

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Fehér vadas marha, ahogy a Nagymamám csinálta

Általában furcsán néznek rám, amikor elmondom, hogy felénk fehér a vadas. A nagymamám mindig így csinálta, nekünk így égett be. De a zöldséges verziót is nagyon szeretem. Emlékszem, milyen vérre menő csaták folytak a szaftjáért, ezért én mindig dupla annyival főzöm, mint a nagymamám. 🙂 Nagyon rég főztem vadast, általában csak késő ősztől kora tavaszig kerül elő, melegben nem kívánjuk.

A marhahúst már csütörtökön megspékeltem szalonnával és fokhagymával, és be is pácoltam. Volt ideje fejlődni. 🙂

3IMG_6914 (1280x853)

 

Hozzávalók:

a vadas marhához:

1 kg marhacomb
2 fej vöröshagyma
8 – 10 gerezd fokhagyma
szalonna
8 – 10 babérlevél
6 – 8 szem egész bors
1 tk. mustármag
só, bors
mustár
2 l víz
2 – 3 ek. ecet
2 ek. cukor
3 púpozott ek. tejföl2-3 ek. cukor és 1 ek. citromlé3 ek. zsír/olaj a sütéshez

a zsemlegombóchoz:

2 nagy zsemle
2 egész tojás
2 ek. zsemlemorzsa
1 fej közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors
2 ek. liszt
friss petrezselyemzöld

A marhahúst megmostam, megtöröltem. Vékony, kb. 2-3 centi hosszú szalonnacsíkokat vágtam. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a 4 gerezd fokhagymát kisebb darabokra vágtam. A húst alaposan sóztam, borsoztam, egy spékelőtűvel megtűzdeltem: beledugdostam a szalonnát és a fokhagymát. Bőségesen bekentem mustárral.

Egy nagy, zárható dobozba 2 liter vizet tettem, amit enyhén eceteztem és 2 ek. cukorral édesítettem. Beleszórtam az egész borsokat és a mustármagokat, hozzáadtam a vöröshagymát, a maradék 4 gerezd fokhagymát és a babérleveleket. A húst beletettem a páclébe, és lezárt dobozban 2 napig állni hagytam a hűtőben.

A húst a sütés előtt 1 órával kivettem a hűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Addig – a zsemlegombóchoz – egy serpenyőben megdinszteltem a vöröshagymát, amire az utolsó 1 percben rádobtam a felaprított fokhagymát is. A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A húst kivettem a pácléből, azt leszűrtem és megtartottam.

Egy nagy vastag aljú serpenyőt felhevítettem, beletettem a zsírt, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon a hús mindegyik oldalát 4-5 percig pirítottam fedő alatt. Ezután a húst vékonyan felszeleteltem, a rostjaira merőlegesen. Visszatettem a serpenyőbe, felöntöttem a páclével. 40 percig főztem fedő alatt, közepes lángon.

Közben egy nagy fazékban vizet kezdtem forralni a zsemlegombócnak. Összeállítottam a zsemlegombóc masszáját. A zsemléket félbevágtam és száraz serpenyőben kicsit megpirítottam, majd vízbe áztattam. Alaposan kinyomkodtam, majd hozzáadtam a dinsztelt hagymát, a petrezselymet, a 2 tojást és a 2 ek. zsemlemorzsát. Sóztam, borsoztam. Jól összekevertem. Hagytam állni nagyjából 15 percig, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát a nedvességgel. Ezután megszórtam 2 ek. liszttel, tisztességesen elkevertem, majd amikor a víz már forrt, vizes kanállal és kézzel tojásnyi gombócokat formáztam. Amikor a gombócok feljöttek a víz tetejére, még további 5 – 6 percig főztem. Leszűrtem, 1 tk. zsírt tettem rá és lefedve melegen tartottam, amíg befejeztem a vadast.

A hússzeleteket kivettem a szaftból és finomra hangoltam a mártást a cukorral, a citromlével, még egy kevés sóval és borssal. A tejfölt elkevertem 2 ek. liszttel és kevés szafttal, majd lassan, fokozatosan felöntöttem a lisztes tejföllel, hagytam egyet rottyanni, hogy besűrűsödjön. Visszatettem a húsokat, még egyet rottyant, majd elzártam alatta a tüzet.

Sok szafttal és a zsemlegombóccal tálaltam.

Hébe-hóba gyúr 3. - Marhasült almás zöldségpürével és párolt fokhagymás zöldbabbal

Mostanában újra rákaptam a marhahúsra: a csirke helyett megfelelő alternatíva, ráadásul szeretem az ízét. Az almás zöldségpüré pedig remekül kiegészíti édeskés, gyümölcsös ízével.

1marhashult zoldbabbal zoldsegpurevel (2)

 

Hozzávalók:

2 szelet marhahús (felsál, fehérpecsenye, bélszín, ami szép, illetve amit a pénztárca megenged)
sütőtök (ha tömör karikákat nézünk, akkor 5 szelet)
2 alma (inkább édesebb, mint savanyú legyen)
2 szál sárgarépa
20 dkg zöldbab
petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
só, bors, őrölt szerecsendió
olívaolaj

A hússzeleteket sózzuk, borsozzuk, kevés olajjal átkenjük, grillezzünk, vagy serpenyőben megsütjük, vékonyabb csíkokra vágjuk. A sütőtököt megmossuk, felszeleteljük, olívaolajjal kikent jénaiban megsütjük.

Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, a sárgarépákat megpucoljuk, feldaraboljuk. Minimális vízben megpároljuk. Amikor megfőtt minden, leöntjük a fölös vizet, adunk hozzá kevés őrölt szerecsendiót, majd hozzátesszük az 5 szelet tököt és botmixerrel összedolgozzuk. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. A zöldbabot sós vízben felrakjuk párolni, a fokhagymát hozzáreszeljük. Amikor már nem nyers, de nem is főtt meg teljesen, leöntjük róla a vizet és friss, aprított petrezselyemmel összeforgatjuk.

Lehet tálalni, enni. Mondjuk jól lakni csak módjával tud az ember, mert nagyon könnyű ételről van szó.

Én így főzöm a gulyáslevest

Apa főz. Így.
“Vettünk 1,2 kg marhalábszárat. 3×3 cm-es kockára vágtam. 3 fej hagymát felgordonoztam*. 5 sárga, 4 fehérrépa, pucolva, felezve. 1-1 zeller, karaláb negyedelve. 1 nagy fej paradicsom kockázva. 1 kg krumpli hámozva, kockázva. 1 tojás, liszt a csipetkéhez. Só, bors, édes-nemes pirospaprika.
Tüzet raktam a bogrács alatt, majd elővettem egy nagyobbat. Nem fért volna bele.
A száraz bográcsba beletettem a felkockázott húst és hagytam, hogy levet eresszen. Ment bele a hagyma, paradicsom, fél marék só. Fedő alatt még mindig víz nélkül hagytam, hogy minél több levet eresszenek. Pirosparika és 2 liter forrásvíz csatlakozott a húshoz. Így hagytam lassan zubogva fél órán át. Addig 1 tojás csipet só egy marék liszt és két kéz segítségével csipetkét gyúrtam és kiszaggattam.
További fél óra kellett a zöldségeknek, majd aztán a krumpli.
A húst nyomáspróbának vetettem alá. Majdnem puha volt, mehetett bele a csipetke és színezésnek még egy fél marék pirospaprika.
Mire a csipetke megfőtt minden kellő puhaságú lett.
Kóstolás, utánsózás után mehetett az asztal mellé a földre, mi pedig az asztal köré.

Desszertnek máglyarakás volt.

A gulyás

 

Gordon Ramsey hagymát kockáz

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!