Rizsázzunk!

Petrezselyem pesztós penne zöldborsóval

A legutóbbi bejegyzés márciusi. Pfff… Zavarba jöttem, amikor fel kellett tölteni ide a képet, nem emlékeztem, hogyan kell csinálni.

Van még zöldborsó, ugyan célfotós a történet, nagyon szezon vége van már.

A gramm jelölésen elegánsan lépjetek túl. A Four Bites csajokkal a legújabb nyári kínálatot tervezzük, a pesztó az egyik új falatkához egy kísérlet, a Konyhán pedig csak pontosan, szépen, hogy senki ne akarjon eret vágni magán.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 főre):

30 dkg penne (durum)

1 csésze zöldborsó (friss vagy fagyasztott)

1 ek. olívaolaj

4 szál újhagyma

2-3 csipet só (ízlés kérdése)

3-4 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 csokor friss kapor (vagy 1 púpozott tk. szárított)

a petrezselyem pesztóhoz:

66 g napraforgómag kicsit megpirítva

80 g rukkola

60 g petrezselyem

1 gerezd fokhagyma (elhagyható)

65 gr olívaolaj

15 gr citromlé

1 citrom reszelt héja

1 dl víz

2 nagy csipet só

5 tekerésnyi frissen őrölt fekete bors

1 ek. méz (elhagyható)

Egy fazékban vizet forraltam a tésztának. A vizet 2 ek. sóval sóztam. Amikor felforrt, beletettem a tésztát, amit kb. 10 perc alatt megfőztem (fog keményre).

Közben összeállítottam a petrezselyem pesztót. A napraforgómagot száraz serpenyőben enyhén megpirítottam. A többi hozzávalóval együtt késes aprítóba tettem és krémesre turmixoltam.

A borsót is elkészítettem. Vékonyan felkarikáztam az újhagymát, kevés olívaolajon pár perc alatt megfonnyasztottam. Kissé sóztam. Ezután hozzáadtam a zöldborsót. Borsoztam, megszórtam a kapor felével, és pár percig pároltam. Roppanósra hagytam. A végén megszórtam a maradék kaporral.

A tésztát leszűrtem. A főzőléből felfogtam 2-3 evőkanálnyit, amit a pesztóhoz kevertem. Tálalás előtt a tésztát összekevertem a zöldborsóval és a petrezselyem pesztóval. Megszórtam friss kaporral.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Semlegesítő tavaszi rizottó

Miután vasárnap körömpörköltet ettem, amibe szerencsére csülök, vagyis némi hús is jutott, és nem csak a bőr, így nem kellett csak a szaftot innom, két napja ellensúlyozom a nagyágyút. Tegnap sült céklás raguval, ma meg ezzel a lágy rizottóval.

Valaha régen egymást érték a fajsúlyos sültek, oldalasok, csülkök, pörköltek, meg sem éreztem. Így 40 felé már 2x is meggondolom, mikor eszem ilyeneket. Fegyelmezetten táplálkozom, az van, és ettől jól érzem magam. Persze ettől még időnként becsúszik valami nehezebb is.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: 30 perc

kokusztejesrizotto_tofuval_javitott

 

Hozzávalók (1-2 főre):

a rizottóhoz:

kb. 10 dkg kerekszemű rizs

3 ek. olívaolaj vagy 1 ek. kókuszolaj vagy 1 ek. vaj/

kb. fél liter víz vagy zöldségalaplé

1 ek. almaecet + 1 merőkanál víz elkeverve (kb. 1 dl)

1 ek. szárított natúr zöldségmix

1 vékony szelet friss gyömbér

só, bors

5-6 ek. zsíros kókusztej

a zöldséges raguhoz:

4 kicsi zsenge újrépa

3-4 kicsi zsenge paszternák

8-10 szál zsenge zöld spárga

2 szál újhagyma

1 szelet friss gyömbér finomra aprítva

1-2 ek. citromlé

só, bors

1 késhegynyi őrölt kurkuma

3-4 dl forró víz

grillezett tofu (elhagyható)

pirított szezámmag

Megmostam és hagytam lecsepegni, száradni a rizst. Egy nagyobb lábast felhevítettem, kókuszolajat tettem bele, és amikor az is forró volt, beleszórtam a rizst. Üvegesre pirítottam, sóztam, borsoztam, felöntöttem az almaecet-víz keverékkel. Hagytam elpárologni, majd hozzáadtam egy merőkanál vizet. Megszórtam a szárított zöldségkeverékkel és beledobtam egy vékony szelet friss gyömbért. Elkevertem.

Megpucoltam és felkarikáztam a zöldségeket (kb 1 centis darabokra). Az újhagymát vékonyra szeleteltem, finomra aprítottam a friss gyömbért. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, amikor felforrósodott, beletettem a kókuszolajat, rádobtam az újhagymát és a friss gyömbért. Közepes lángon megdinszteltem.  A megpárolt gyömbéres hagymához adtam az 1 centis karikákra vágott sárgarépát. Sóztam, borsoztam és felöntöttem 2 dl forró vízzel. Lefedtem.

Közben újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizshez és alaposan elkevertem.

A sárgarépa után a paszternákot is a serpenyőbe tettem, elkevertem és újabb 1 dl forró vizet öntöttem hozzá. Megszórtam egy késhegynyi kurkumával, rácsurgattam 1 ek. citromlevet. Fedő alatt közepes lángon tovább pároltam.

Megint felöntöttem a rizst egy merőkanál vízzel. Jól megkevertem.

A végén a zöld spárga is a serpenyőbe került, kicsit sóztam és borsoztam az egészet, hozzáöntöttem még 1 dl forró vizet és még 1 ek. citromlevet. Alaposan elkevertem és fedő alatt még pár percig pároltam. A spárgának már nem kellett sok idő.

Újabb merőkanálnyi vizet adtam a rizottóhoz, és rendszeresen átkeverve hagytam, hogy a rizs beszívja azt. Ekkorra a rizs fogkeményre főtt. Meglocsoltam a kókusztejjel és kevergetés mellett kivártam, amíg azt is beszívja a rizs.

Száraz serpenyőben illatosra pirítottam kevés fekete szezámmagot, amivel tálaláskor megszórtam a zöldséges rizottót. Adhatunk mellé grillezett füstölt tofut.

Facebook: Rizsázzunk!

kokusztejes_rizotto_zoldsegekkel_javitott

 

Nagyon zöld tavaszi saláta

A 63. VKF! zajlik éppen, aminek ezúttal Zöld Múzsa a háziasszonya. A téma pedig nem is lehetne más, mint egy nagy tál friss, színes saláta. Szabályok nélkül, szabadon.

Engem pedig elkapott a pánik, mert annyi zöldség szakadt ránk így május elejére, hogy képtelen voltam eldönteni, milyen salátával vegyek részt a játékban. A piacok felrobbannak a zöldektől. Na persze, a határozottságom messze földön híres. Vagy hírhedt. De ez már egy másik történet. 🙂

Szóval, hosszas agonizálás után egy nagyon zöld salátát csináltam, zöld spárgával, zöldborsóval, bébi spenóttal, friss kaporral és zöldcitrommal.

nagyon_zold_tavaszi_salata

Hozzávalók (2 főre):

1 nagy marék bébi spenót
6 – 8 vékony szál zöld spárga
2 marék zsenge friss zöldborsó (kb. fél csésze)
2 – 3 db kisebb hónapos retek
1 marék pörkölt pisztácia, durvára vágva
4 – 5 db fűszeres olajban eltett aszalt paradicsom

az öntethez:

1 kis gerezd fokhagyma
1 ek. bodzás fehérborecet
1 ek. zöldcitromlé3 – 4 ek. olívaolaj
1 tk. méz (vagy több, ízlés szerint)
1 kis csokor friss kapor, finomra aprítva
1 nagy csipet só
1 csipet frissen tekert bors

fejenként 1 buggyantott tojás

Először elkészítettem az öntetet. A hozzávalókat egy kis befőttes üvegbe tettem, rácsavartam a kupakot és alaposan összeráztam. Félretettem.

A spárgát megmostam, majd kb. 1,5 centis darabokra vágtam. Három szál spárgát félretettem, amit később kevés olívaolajon egyben meggrilleztem. A forró olívaolajon oldalanként 3 percig pirítottam a közepesnél kicsit erősebb lángon. Kifejtettem a zöldborsót, azt is leöblítettem. Egy kisebb fazékban vizet forraltam, sóztam 1 ek. sóval, majd a lobogó vízben kb. 1 perc alatt blansíroztam a spárgát és a borsót. Jéghideg vízbe tettem és hagytam kihűlni. Kiszedtem a vízből és hagytam megszáradni.

Amíg a spárga és a borsó kicsit megszáradtak, megfőztem a buggyantott tojást. Egy kis lábasban vizet forraltam. Amikor a víz felforrt, alacsonyra vettem alatta a lángot. A víz éppen csak gyöngyözött. A tojást felütöttem egy kis pohárba, majd nagyon óvatosan a gyöngyöző vízbe csúsztattam. Pontosan 3 percig főztem, majd egy kiszedő lapáttal tányérra tettem.

Vékonyan felszeleteltem a retket, csíkokra vágtam az aszalt paradicsomot. A pisztáciát durvára aprítottam.

Összeállítottam a salátát. A bébi spenótot, a spárgát, a zöldborsót, a retket, a pisztáciát és az aszalt paradicsomot egy nagy tálba tettem. A tetejére tettem a buggyantott tojást és a grillezett spárga végeit is. Meglocsoltam az öntettel és megettem. 🙂

A facebook-on is ott vagyok, itt ni. 🙂

nagyon_zold_tavaszi_salata (2)

Ötlet: innen

Tejszínes fűszeres paradicsomleves

Megpróbáltam reprodukálni a paradicsomlevest, amit Maki főzött nekünk a késelés óra végén. Ahhoz bamba voltam, hogy megkérdezzem tőle, pontosan hogyan készítette, na meg ugye az ujjaimra figyeltem. Utána meg el voltam foglalva azzal, hogy vedeljem a levest, mert az bizony eléggé jó volt. Szóval, rögtönzés volt, megérzésből főztem. Ez a paradicsomleves úgy jó, ahogy van. Tejszín, oregánó, bazsalikom. Isteni!

Maki rábólintott, hogy azt, amit Tőle tanultam, a saját verziómban közreadjam. Íme. 🙂

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: 10 – 15 perc

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (2)

 

Hozzávalók (4 főre):

10 közepes szem paradicsom
2 gerezd fokhagyma
1 ek. oregánó (friss vagy szárított)
1 ek. bazsalikom (friss vagy szárított)
só, frissen tekert bors
5 dl zöldségalaplé (vagy víz)
1 – 1,5 dl tejszín (nem főző!)
1 – 2 ek. cukor (nyírfát használtam)
3 ek. olívaolaj

csipet őrölt piros paprika

friss rozskenyér enyhén pirítva

A paradicsomokat meghámoztam, most késsel, gyakorolni akartam a tanultakat. 🙂 Egyébként a leforrázás is tökéletes, amikor lobogó, forró vízbe tesszük a paradicsomot egy pillanatra, majd hideg vízbe tesszük, és hámozzuk. A meghámozott paradicsomokat félbevágtam, kivágtam a szemüket, majd felkockáztam őket. A fokhagymákat megpucoltam, megroppantottam, a paradicsommal együtt félretettem.

Egy közepes, de magasabb falú lábast felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat, a lángot pedig közepesre mérsékeltem alatta. Beleszórtam az oregánót, amit előtte a tenyereim között kissé megmorzsolgattam. Kb. 1 percig kevergetve kicsit átpirítottam. Vigyázni kell, nagyon könnyen megéghet. Ekkor rádobtam a fokhagymákat, és 1 percig, kevergetve kicsit pároltam, csak amíg elindult az illata. Ezután a lábasba öntöttem a felkockázott paradicsomot, sóztam, borsoztam, majd főzni kezdtem. Amikor már bő levet eresztett, megszórtam cukorral és felöntöttem a lével. Felforraltam, azután takarékra vettem a lángot és pár percig hagytam csendesen gyöngyözni.

Botmixerrel krémesre turmixoltam. Megkóstoltam és kevés sóval, borssal, még egy kicsi cukorral kiegyenlítettem az ízeket. Vékony sugárban belecsurgattam a tejszínt, majd megszórtam a bazsalikommal. Alaposan elkevertem.

Pirított rozskenyérrel ettük.

A facebook-on itt találtok meg.

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (7)

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (20)

Kéksajtos spenótkrémleves

Ebből a levesből csak ebédelni terveztem, bejegyzést írni róla nem, de annyira finom lett, hogy mégis megírtam. Bele lehet fulladni a friss spenótba a piacon, túl is vásároltam magam legutóbb. Ennek egyenesági következményeként volt a fagyasztóban kb. 40 deka megfonnyasztott spenót, kvázi püré. Egy kis kéksajt, némi tejszín és szerecsendió, egy löttyintésnyi citromlé, az én adagomra kevés csilipehely. Ennyi. Friss rozsos stanglival a legjobb.

Kis befőttes üvegben meg jó elvihetjük magunkkal oda, ahova épp megyünk. 😉

Elkészítési idő: kb. 10 perc

keksajtos_spenotkremleves

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

kb. 40 dkg spenót püré (friss spenótból legalább 1 kg, de inkább a duplája)
2 – 3 ek. olívaolaj
3 közepes gerezd fokhagyma
só, frissen tekert bors
néhány nagyobb csipet frissen reszelt szerecsendió
4 – 5 dl zöldségalaplé (víz is jó)
1 ek. kukoricaliszt
5 – 6 dkg kéksajt
kb. 1 dl tejszín
1 – 2 ek. citromlé

A spenótpürét 1 órával a főzés előtt kivettem a fagyasztóból.

Megpucoltam és késsel felaprítottam a fokhagymákat. Egy nagyobb csipetnyit félretettem belőle. Egy szélesebb, közebes lábast hevíteni kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat, közepesre mérsékeltem alatta a hőt. Beledobtam a fokhagymát és 1 perc alatt, kevergetve megpároltam. Éppen csak annyira, hogy elinduljon az illata. Figyelni kell, mert nagyon könnyen megéghet, amitől keserű lesz. Ezután rátettem a spenótot, felöntöttem az alaplével, majd sóztam és borsoztam, egy nagy csipetnyi szerecsendiót is adtam hozzá. Pár perc alatt összeforraltam. Ekkor beletördeltem a sajtot, megszórtam a félretett csipetnyi zúzott fokhagymával, majd botmixerrel az egészet krémesre kevertem. Hozzáadtam a kukoricalisztet is, a botmixerrel csomómentesre kevertem. Szépen besűrítette. Végül lassan, vékony sugárban belecsurgattam a tejszínt, majd az 1 ek. citromlevet. Alaposan elkevertem, egy kóstolás után még sóztam, és a maradék friss szerecsendiót is beleszórtam.  Ha valaki savanykásabban szereti, tehet bele még egy ek. citromlevet.

Ha friss spenótból készítjük, ugyanez a menete, csak a spenót mosásával, előkészítésével (ha nem bébi) és megfonnyasztásával tovább tart a folyamat. Haha, ezért érdemes a mélyhűtőben tartani fagyasztott spenótot is. 🙂

A facebookon itt találtok meg.

keksajtos_spenotkremleves (9)

keksajtos_spenotkremleves (16)

Zsályás karalábékrémleves

Húsvétkor ez a leves biztosan ott lesz az asztalon. Most használtam először karalábéhoz zsályát, elég jól megvannak egymással. A gyereklány is jóváhagyta, zöld utat kapott. Főleg, hogy megfőzni is segített, no meg segédkezett a fényképezésnél is. 🙂

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 20 perc + pár perc az összeállítás

zsalyas_karalabekremleves (5)

 

Hozzávalók (4 főre):

3 nagyobb karalábé + néhány zsengébb levél
2 vastagabb szál újhagyma
2 kisebb gerezd fokhagyma
1,5 l víz
2 ek. olívaolaj
só, frissen tekert bors
1 dl tejszín (nem főző)
1 ek. citromlé
10 – 12 kisebb zsályalevél

Megpucoltam az újhagymát, a fokhagymát és a karalábékat is. A karalábé zsenge leveleit megmostam. Az újhagymát felszeleteltem. Egy közepes lábast hevíteni hevíteni kezdtem. Beleöntöttem az olívaolajat, közepesre mérsékeltem a lángot és rádobtam az újhagymát. Enyhén sóztam, majd 4 – 5 perc alatt megpároltam. Ezalatt felkockáztam a karalábékat is.

Amikor a hagyma megpárolódott, hozzáadtam az összelapított fokhagymagerezdeket és még 1 percig pároltam. Rátettem a felkockázott karalábét, sóztam, és újabb 5 percig erősebb lángon kicsit lepirítottam. Felöntöttem a vízzel, beledobtam a zsenge karalábéleveleket is, majd fedő alatt puhára főztem.

Amikor a karalábé megpuhult, lehúztam a lábast a tűzről, beletettem a finomra aprított zsályát, és botmixerrel krémesre turmixoltam a levest. Hozzácsorgattam a tejszínt, a citromlevet, alaposan elkevertem. Még egyszer megkóstoltam és egy csipet sót még adtam hozzá.

A facebook-on itt találtok meg.

zsalyas_karalabekremleves_merge

Sült camembert

Rántott camembert-nek indult, de lusta dög voltam a panírozáshoz, úgyhogy sütőben sült fűszeres camembert-ként végezte a két zöld borsos sajt. Valamikor réges-régen csináltam már hasonlót, Jamie Oliver sült camembert-es rigatoniját. Az alapelv ugyanaz volt most is, csak kissé fűszeresebb lett és nagyon egészségesre vettük a figurát. Már ami a köretet illeti.

Nagyon gyors és nagyon finom vacsora.

Előkészítés: kb. 5 perc
Sütési idő: 15 – 18 perc

hejaban_sult_fuszeres_camambert

 

Hozzávalók (2 főre):

2 camembert sajt (20 dkg darabonként; most zöld borsos Tihany volt)
1 kisebb gerezd fokhagyma
1 bő mk. egész tarka bors (de lehet zöld, vagy rózsa, vagy akár fekete bors is)
1 kisebb rozmaring ág (ha nincs friss, 1 csapott tk. szárított)
2 tk. olívaolaj
1 ek. fehérborecet
1 ek. balzsamecet
friss rukkola és vegyes saláta
2 – 4 db magos rozskifli (étvágytól függően)
kevés hántolt tökmag

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen.Elővettem egy tepsit, meg némi sütőpapírt és madzagot.

Megpucoltam és viszonylag vékonyan felszeleteltem a fokhagymát. Leszedegettem a rozmaringleveleket az ágról. Durvára őröltem mozsárban a borsot. A sajtok tetejét körben bevágtam, majd leszedtem róluk a penészes kérget. Nem dobtam ki, félretettem, mert később visszaraktam rájuk. Négy helyen kicsit bevágtam a sajtok tetejét, belenyomkodtam a fokhagymaszeleteket, majd megszurkáltam a rozmaringlevelekkel is. Az egészet megszórtam a durvára őrölt tarka borssal. Körbecsomagoltam sütőpapírral (2 réteggel), majd madzaggal szorosra kötöztem. A sajtokat meglocsoltam olívaolajjal. Az egyik sajt tetejére fehérborecetet, a másikra pedig balzsamecetet csurgattam (nekem ez a verzió jött be nagyon).

Tepsibe tettem a csomagokat és betoltam a forró sütőbe. Amíg a sajtok sültek, kettévágtam a kifliket és egy másik tepsibe raktam a szeleteket, egymás mellé. Kb. 5 perccel a sajtok sütési idejének vége előtt a kifliket is betettem a sütőbe. Mire a sajt megolvadt és a teteje világos aranybarnára sült, a kiflik is megpirultak kissé. A még forró kiflikre olívaolajat csorgattam. Előtte fokhagymával is bedörzsölhetjük, elég csak néhány fokhagymás húzás a kiflikre és isteni íze lesz.

Friss rukkolával és tökmaggal megszórt vegyes salátát is ettük hozzá. Na ez volt az egészséges rész. 😉 A férjnek kevertem egy kis joghurtos öntet is a nyúltáp mellé, olívaolajjal, sóval, borssal, kevés fokhagymával és citromlével.

A facebook-on is megtalálhattok, ha ide kattintotok.

hejaban_sult_fuszeres_camambert (1)

És ami erre a vacsorára késztetett: Nők Lapja Konyha áprilisi szám/Lila Füge

Korianderes kukorica krémleves édesburgonya csipsszel

Erről a kukorica krémlevesről Rozi döntött. A mai napot Ő mentette meg, amikor a fagyasztóban matatott és megtalálta a mirelit kukoricát. Én ugyanis lassan 1 hete szenvedek akut ötlettelenségben, hogy mi legyen az ebéd. Rozi kukoricát kért. Persze, ha rajta múlt volna, a zacskóból, fagyottan ette volna. Még jó, hogy van egy szőrös szívű anyja. Valamilyen megmagyarázhatatlan és erőteljes érzelmi kötődéssel viseltetik a fagyasztott zöldségek iránt.

Jó, legyen kukorica krémleves. Friss koriander még volt itthon, cserébe tejszín nem. De kókusztej igen, meg édesburgonya is, amit még a zöldséges piláfhoz vettem. Engem meg elkapott a nosztalgia, ugyanis a kókusztejtől, a friss koriandertől és a citromlétől Thaiföld íze lett. Ott pedig nagyon jó volt. Ha nagyon csöpögős akarnék lenni, de nem vagyok, akkor azt mondhatnám, hogy egy korty Thaiföld. Eh, mégis leírtam. Öregszem.

Sok szeretettel ajánlom ez a levest Hajninak, aki pontosan tudja, miről fecsegek.

Laktóz – és gluténmentes.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: 15 – 20 perc

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves (1)

 

Hozzávalók (2 főre):

25 dkg kukorica (mirelit)
1 kis fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
1 csapott tk. egész koriander (őrölt is jó)
4 – 5 szál friss koriander
4 – 5 dl zöldségalaplé (vagy víz)
1 dl kókusztej
1 tk. citromlé
1 kisebb édesburgonya
1 csapott tk. kurkuma (a színe miatt)
sajtos pirítós (opcionális)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral. Meghámoztam az édesburgonyát. A felét vékonyan felszeleteltem, a másik felét kis kockákra vágtam. Az édesburgonya szeleteket kissé sóztam, majd meglocsoltam kevés olívaolajjal, jól összeforgattam, majd a sütőpapírra terítettem.

Megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát, a fokhagymát is megpucoltam és összezúztam. Egy kisebb fazekat forrósítani kezdtem, beleöntöttem az olívaolajat, majd rádobtam a lilahagymát. Kissé sóztam. Közepesnél kicsivel erősebb tűzön 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Közben mozsárban finomra őröltem a koriandert. Amikor a lilahagyma megpárolódott, beletettem a felkockázott édesburgonyát és kb. 5 percig pirítottam. Ekkor hozzáadtam a zúzott fokhagymát és még 1 percig sütöttem. Az egészre ráöntöttem a mirelit kukoricát, sóztam, borsoztam, megszórtam a finomra őrölt korianderrel. Néhány percig a kukoricát is pirítottam, majd felöntöttem az alaplével. Lefedve 8 – 10 percig főztem.

Közben a sütőbe tettem az édesburgonya szeleteket is. Kb. 10 perc alatt megsült a csipsz. Érdemes szemmel tartani, mert könnyen megéghet.

Amikor a kukorica és az édesburgonya is megpuhult, lehúztam a tűzről a levest, botmixerrel összeturmixoltam, végül átszűrtem egy szűrőn, hogy teljesen krémes legyen. Hozzákevertem a kókusztejet, a citromlevet és a finomra aprított friss koriandert. Ha szükséges, itt még adhatunk hozzá sót, ha igényli a leves. Vagy aki sósabban szeret enni.

Tálaláskor megszórtam az édesburgonya csipsszel. Mi ettünk hozzá sütőben sütött sajtos pirítóst is, de ez elhagyható.

Ez pedig itt a facebook oldalam.

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves

kokusztejes_korianderes_kukoricakremleves (2)

Pácolt - sült zöldséges piláf friss korianderrel és zöldcitrommal

Tuti, hogy Pató Pálné voltam előző életemben, a halogatás nagy mestere vagyok, inkább az utolsó pillanatokra hagyom a dolgokat, mint nem. Jó ideje megvolt már, hogy zöldséges piláfot főzök az éppen futó VKF! játékra, el is készült, de persze megint csak tologattam a bejegyzést. Eh, egyszer a férj csináltatott nekem egy bögrét egy áthúzott MAJD felirattal… 😉

Éci a felelőse az aktuális, 62. VKF! fordulónak, amit még Chili&Vanilia Mautner Zsófi honosított meg 2007-ben. A lényege a virtuális játék, az ötletelés, a kreativitás, a főzés, az evés, és semmiképpen sem a verseny. Az eddigi VKF! fordulók listája egyébként Selectfood Alíznál található meg. A megadott téma ezúttal a rizs volt. Jippijé, a rizst ugyanis nagyon szeretjük és lássuk be, “egész Ázsia mégsem tévedhet.

Eredetileg egyébként füstölt tőkehalas kedgeree-t akartam főzni, de az van, hogy heroin árban mérik felénk a tőkehal kilóját, holmi zacskózott, füstös ízű cuccal pedig nem akartam meggyalázni ezt a remek indiai ételt. Miután sikerült érzelmileg elengednem a kedgeree-t, eldöntöttem, hogy pácolt, sült zöldséges piláfot készítek, mindenféle fajin fűszerrel, friss korianderrel, zöld citrommal. Így is lett. És akkor most megcsinálom a papírmunkát is. 😉

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (1)

 

Hozzávalók:

a pácolt zöldségekhez:

1 szál sárgarépa
1 szál paszternák vagy fehérrépa
1 kisebb édesburgony
1 kisebb kápia paprika
1 kis fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
1 tk. egész koriander
1 kis rúd fahéj
1 mk. egész római kömény
kb. 1 dl mogyoróolaj
fél zöldcitrom leve és héja
3 ek. balzsamecet
1 tk. méz
1 kis csokor citromfű
néhány vékony szelet gyömbér
frissen tekert bors

a rizshez:

20 dkg hosszú szemű barna rizs (lehet basmati is, a lényeg a hosszú szem)
1 csomag újhagyma (ebben most 4 szál volt)
2 ek. olívaolaj
5 dl alaplé (hús -vagy zöldségalaplé)
1 tk. római kömény
1 mk. frissen őrölt koriander
1 gerezd fokhagyma (a pácból vettem ki, így az az íz is ment a rizsbe)
kevés sáfrány vagy kurkuma a szép színért
fél zöldcitrom reszelt héja és leve
só, frissen tekert bors

opcionális: friss piros chili, kimagozva

A zöldségeket még az elkészítés előtti napon bepácoltam és éjszakára a hűtőbe tettem. A páchoz szárazon megpirítottam a koriandert, a római köményt és a fahéjat, majd mozsárban nagyon finomra őröltem. A zöldségeket megpucoltam és vékonyabb szeletekre vágtam. A fokhagymákat félbe, a lilahagymát és az újhagymát nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb tálba tettem őket, majd fűszereztem. Megszórtam a pirított fűszerkeverékkel, frissen őrölt borssal. Hozzáadtam a gyömbért, a citromfüvet, fél zöld citrom héját és levét. Meglocsoltam a balzsamecettel, és a mézzel, majd végül a mogyoróolajjal is. Az egészet kézzel alaposan összeforgattam, majd szorosan lefedve a hűtőbe tettem egy éjszakára. Sót nem tettem bele, attól kissé megpuhulnak a zöldségek, nem lesznek üdék és roppanósak a sütés után.

Másnap kivettem a hűtőből a pácolt zöldségeket, hagytam szobahőmérsékleten melegedni. Elkészítettem a rizst is. A rizst alaposan átmostam és egy sűrűbb szövésű szűrűben hagytam lecsepegni. A barna rizsnek hosszabb a főzési ideje, ezzel érdemes kalkulálni. Megtisztítottam és vékonyan felkarikáztam az újhagymát. Egy öntött vas edényt forrósítani kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és gyakorik kevergetés mellett 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Ekkor belereszeltem 1 gerezd fokhagymát (én a pácból vettem ki az egyiket, ezzel ment még plusz íz a hagymás alaphoz), amit kb. 1 percig pároltam. Ekkor megszórtam a római köménnyel és a korianderrel, egy nagy csipet sáfránnyal és fél zöld citrom reszelt héjával. Kb. fél percig kevergetve pároltam, amíg a fűszerek illata elindult. Ráöntöttem a rizst, sóztam, borsoztam, majd pirítani kezdtem, amíg kissé áttetszőek (opálos) lettek a rizsszemek. Ekkor felöntöttem az alaplével, de már nem kevertem meg többször, csak rátettem a fedőt és alacsony lángon puhára pároltam. Kb. 30 perc alatt. Főzés közben sem kevertem, csak hagytam, hogy a rizsszemek magukba szívják a fedő alatt a nedvességet.

A sütőt előmelegítettem 220 fokra, alsó – felső üzemmódban. Ez az én sütőmnél kb. 12 perc. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A pácolt zöldségek közül eltávolítottam a gyömbért és a citromfüvet, majd a felcsíkozott zöldségeket egyenletesen elterítettem a sütőpapíron. A megmaradt fűszeres olajat félretettem, később még használtam.Betoltam a tepsit a forró sütőbe és világos aranybarnára sütöttem, kb. 15 perc alatt. Érdemes figyelni, nehogy megégjenek, mert akkor az egész keserű lesz. A sült zöldségek kissé karamellizálódnak a méztől és a balzsamecettől. Az a lényeg, hogy ne süljenek túl, maradjanak még kissé roppanósak.

Amikor a rizs megpuhult, nekem még maradt némi folyadék, amit magas lángon elfőztem a végén. Így legalább egy kellemes ropogós réteg is lett az alján, ami a piláf egyik jellegzetessége. Megmostam, lecsöpögtettem és felaprítottam a friss koriandert, aminek a 2/3-át a rizshez kevertem, és keveset csurgattam rá a zöldségek pácolásából megmaradt olajból is, ami a fűszerektől nagyon intenzív ízű volt. Elzártam a tüzet, az edényt pedig lefedtem egy tiszta konyharuhával, feszesen, rátettem a fedőt és még kb. 10 percig békén hagytam. A konyharuha magába szívta a keletkező gőzt, a rizs pedig sokkal pergősebb lett. A végén meglocsoltam fél zöld citrom levével és hozzáforgattam a sült, karamellizálódott zöldségeket, végül megszórtam a maradék friss korianderrel.

Jó lett. És igen, eléggé macerásnak tűnhet, pedig nem az. A pácolást elvégzik a fűszerek éjjel, másnap már csak a rizzsel kell igazán törődni. Nagyon megéri nekikezdeni.

A facebook-on is megtaláhattok, itt. Nézzetek be, ha van kedvetek.

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (10)

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (4)

Póréhagymás köles kakukkfüves pirított gombával

A sütő, egy propan/butan kempingfőző és egy remoska között zsonglőrködöm 1 hete. A kreatív konyha újraértelmezése… Még mindig nem tudjuk, mikor kapjuk vissza a szerviztől a főzőlapunkat. Kb. mára ígérték, hogy elkészül, bár még egy árajánlatot (szerűséget) sem sikerült kivarázsolni belőlük. A kb.-t már hozták, a konkrét dátum meg gondolom a kb. egyszer csak. Viszont ettől még remek póréhagymás kölest csináltam, kakukkfüves, pirított gombával. Szerettük.

A kölesnek pedig igenis jár a nagyobb megbecsülés, mert finom és még egészséges is. Gyorsan megfő, és tengernyi módon felhasználhatjuk. Salátákhoz, köleskásaként reggelire, köretként, egytálételekbe, desszertként. Kevés kalória, magas rosttartalom, sok magnézium, és B – vitamin, no és magas fehérjetartalom jellemzi. És ami a legjobb, hogy jó kedvre derít.

(Pajzsmirigy problémákkal küzdők csak korlátozottan fogyasszák!)

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

1 csésze köles leöblítve (2,5 dl-es csésze)
1 vékony szál póréhagyma
1 duci gerezd fokhagyma
35 – 40 dkg barna csiperkegomba
5 dl húsleves (vagy húsalaplé, vagy zöldségalaplé, vagy víz)
4 ek. olívaolaj
só, frissen őrölt bors
1 tk. szárított kakukkfű
kevés lágy kecskesajt (elhagyható)

A póréhagyma külső keményebb rétegét leszedtem, hosszában kettévágtam, majd alaposan lemostam folyóvíz alatt. Vékonyan felszeleteltem. Megpucoltam és összezúztam a fokhagymát.

Egy magasabb falú, vastag aljú serpenyőt felhevítettem (az én esetemben ez a remoska volt), 2 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a póréhagymát. Kissé sóztam és közepes lángon 4 – 5 perc alatt világos aranybarnára dinszteltem. Időnként megkevertem.

Amíg a póréhagyma párolódott, áttöröltem a gombákat egy tiszta, nedves konyhai szivaccsal. Félbevágtam őket, majd bő fél centis szeletekre vágtam. Egy másik nagyobb serpenyőt felforrósítottam (a propan/butan kempingfőzőn), beleöntöttem 2 ek. olívaolajat, majd rádobtam a gombaszeleteket. Egy Nagy csipet sóval fűszereztem, megszórtam frissen őrölt tarka borssal, majd sütni kezdtem. Amikor a gombaszeletek bő levet eresztettek, megszórtam fél tk. kakukkfűvel. Addig sütöttem, amíg aranybarnák lettek.

Amíg a gomba sült, megfőztem a kölest is. A már megdinsztelt póréhagymához adtam a zúzott fokhagymát és 1 percig, kevergetve pároltam még. A serpenyőbe (remoskába – a szerk.) öntöttem a leöblített kölest, majd közepes lángon 3 – 4 percig pirítottam. Felöntöttem a húslevessel és 15 – 20 perc alatt, lefedve puhára főztem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Ha szükséges, kevés vizet még lehet önteni hozzá. Amikor a köles már majdnem puha volt, megkóstoltam, kicsit sóztam, borsoztam és megszórtam a maradék bő fél teáskanálnyi kakukkfűvel.

Tálaláskor a köles tetejére halmoztam a kakukkfüves pirított gombából, morzsoltam rá kevés kecskesajtot. De össze is keverhetitek a gombát a kölessel.

A barna csiperke helyett szárított gombát is használhattok, amit a felhasználás előtt kis időre áztassátok be hideg vízbe. Kakukkfű helyett (ha valaki nem szereti ezt a markáns ízt), tökéletes választás a friss petrezselyemzöld.

Ha tetszett, nézzetek be a Facebook-ra is, itt találjátok az oldalamat.

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval (6)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!