Rizsázzunk!

Sült füge vaníliás-mézes joghurttal

Sorakoznak a rögzítésre váró receptek, de nem jutok most oda, hogy rendesen kidolgozzam őket.

Ez a sült füge viszont annyira nyálcsorgató és egyszerű, hogy amíg lefőtt a délelőtti kávé, megírtam. Még lehet fügét kapni, igaz, kicsit jobban kell keresni, de azért még akad. Hajrá!

Miután sikerült meggyőznöm Rozit, hogy most nem kell egyik plüss állatkája sem a képre, készséggel vállalta, hogy tartja nekem a tányért, csak szerepelhessen valamilyen formában a képen. 😉

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 10 – 15 perc (a füge érettségétől függően)

sutoben_sult_fuge (4)

 

Hozzávalók (1 főre):

2 – 3 lilafüge

kevés olvasztott vaj

1 zöld citrom leve

3 tk. finomítatlan nádcukor

kevés pirított szezámmag vagy pisztácia

a joghurtos öntethez:

2 dl sűrű joghurt

méz ízlés szerint

1 vanília rúd kikapart magjai

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. Megolvasztottam a vajat, elkevertem a zöld citrom levével és a cukorral. Kicsit állni hagytam, hogy a cukor valamennyire feloldódjon.

A fügéket megmostam, feleztem és egy kisebb kerámia edénybe tettem a vágott felükkel felfelé. Egy kenőtoll segítségével bőségesen lekentem a fügék vágott felét a vajas zöld citromos keverékkel. Ha marad ki belőle, csurgassátok nyugodtan a fügékre. Hadd tocsogjanak a vajas mázban. Egy löttyintésnyi vizet azért tettem a tál aljába, hogy a lefolyó cukros, citromos vajas keverék ne égjen szénné a sütés végére. Így fel tudtam használni a tálaláskor a kisült szaftot (is).

A fügéket a forró serpenyőbe tettem és 10 – 15 perc alatt lágy, kissé ragacsos állagúra sütöttem. Ezalatt elkevertem a joghurtot a mézzel és a vanília magokkal, egy száraz serpenyőben pedig megpirítottam a szezámmagokat.

13 – 15 perc után kivettem a fügéket a sütőből, hagytam kicsit hűlni, majd tálaláskor meglocsoltam a vaníliás mézes joghurttal, és megszórtam egy kevés pirított szezámmaggal. Pisztáciával még jobb.

Facebook: Rizsázzunk!

sutoben_sult_fuge (7)

Meggyes csokis jégkrém

Szakmányban csinálom a a joghurtos jégkrémet a kölköknek. Rákaptak, és nem átallanak követelni, ha elfogy. De megint én voltam a hülye, amikor megvettem a Vasedényben a formát. A jégkrémjét már nagyon enni akaró gyereket pedig rávenni arra, hogy még egy kép erejéig álljon egy kicsit előttem, az kínzás. Igen, megint én voltam a hülye, amikor a kezében az órák óta várt jégkrémmel, azt kértem Rozitól, hogy álldogáljon modellt nekem. “Hadd egyem mááááááááááár, így elfárad a kezem!” Szerencsés vagyok, hogy egyáltalán rajta van a képen a jégkrém. 😉

Ez egy alap recept, amit bármilyen éppen érő gyümölccsel elkészíthetünk. Remekül lehet variálni tejszínnel, fahéjjal, citromhéjjal vagy vaníliával. És egyébként nagyon jó buli házi lollipop-ot gyártani. Az egész gyakorlatilag gyümölcsből áll, az a kevés natúr joghurt, ami belekerül, épp csak a kötőanyag.

Előkészítés: 10 perc

Fagyasztás: minimum 3 óra

meggyes_csokis_joghurt_lollipop

 

Hozzávalók (6 kicsi jégrémhez)

15 dkg magozott meggy

10 dkg sárgabarack

1 dl sűrű joghurt (lehet görög is)

1 bő ek. méz

néhány szem extra meggy

néhány kocka jó minőségű 60 %-os étcsokoládé

A megmosott és kimagozott gyümölcsöket a joghurttal és a mézzel együtt a bormixer poharába tettem és az egészet összeturmixoltam. Felaprítottam a csokit.

A jégkrémformák aljába tettem 1-1 szem meggyet félbevágva. Feltöltöttem a formákat, mindegyikbe szórtam a felaprított csokiból, egy pálcikával átkevertem kissé, hogy a csoki egyenletesen eloszoljon bennük. Mindegyikbe beleállítottam a pálcikát és fagyasztóba tettem minimum 3, de inkább 4 órára.

A megmaradt néhány korty meggyes joghurtot megittam én.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: itt

IMG_7480

Szezámos mézes gyömbéres tönkölykeksz

Kedden délelőtt simán elfelejtettem elmenni valahová, ahová egy hete alig vártam, hogy mehessek. Hiányoltak. És én is őket, onnantól, hogy délután jött a telefon, hogy vártak rám… Pontosabban hívtak a kezdés előtt, de nem tudtam felvenni, aztán visszahívtam az egyik főszervezőt (főkolompost 😉 ), akkor viszont ő nem vette fel a telefonját. És amikor visszahívott, már csak annyit tudott mondani, hogy vártak, vártak, de csak nem érkeztem meg, letudták a dolgot nélkülem is. Mindig gáz azzal szembesülni, hogy nélkülem is lezajlanak az események, bármilyen elvetemült is ez. Oké, szerencsére lesz a közeli jövőben valamikor pótlás, amire remélhetőleg oda is érek. Cserébe viszek majd valami finomat. Mondjuk ilyen kekszet (is), amit még Édesemnél találtam egyszer, régen, és először januárban az ovis farsangra sütöttem, hogy ha már teletömik a kölkök magukat, legalább tudjuk, mit esznek meg. És hogy ezek a gyerekek milyen kis gazok tudnak lenni. Megették azt a kekszet is, ami teljes kiőrlésű lisztből készült, nem volt túl édes és aszalt gyümölcsöt is tettem bele nekik. Még a zöldség csipszet is betúrták, amit bevittem nekik és egyik sem reklamált, hogy hol van a gumicukor, meg a bóti csoki. Döbbenet…. Valamelyik nap is sütöttem ilyen kekszet Rozi egyik óvónénijének, névnapra. Igen, igen, ez az: pedáloztam egy kis sk. keksszel, nem mintha kellene, Rozi már az elején mindent elintézett. 😉

Én most így variáltam át.

Előkészítés: 10 – 15 perc

Sütési idő: 10 perc

szezamos_csokis_tonkolykeksz (1)

 

Hozzávalók (kb. 20 db-hoz):

12 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt

50 gr darált mandula

1/2 tk. szódabikarbóna

1/4 tk. só

80 ml szőlőmagolaj (lehet napraforgó, vagy repce is, a lényeg, hogy semleges ízű legyen)

80 ml méz

50 gr étcsokoládé

1/2 mk. őrölt gyömbér

szezámmag a forgatáshoz

A sütőt előmelegítettem 175 fokra alsó – felső üzemmódban. A sütőtepsit kibéleltem sütőpapírral. Az étcsokoládét kb. fél centis kockákra vágtam.

A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a darált mandulát, a szódabikarbónát és a sót. A mézet simára kevertem az olajjal, majd a lisztes keverékhez öntöttem és simára kevertem a masszát. Belekevertem a felaprított étcsokoládét és elkevertem. Mielőtt formázzuk, kóstoljuk meg és ha szükséges, adhatunk hozzá még egy kis gyömbért. Diónyi gombócokat formáztam a masszából, szezámmagba forgattam mindet, majd a sütőpapírra sorakoztattam őket. Kicsit lenyomkodtam őket, kb. fél centis korongokká.

10 perc alatt készre sütöttem és hagytam kihűlni. Amikor kivesszük a sütőből, még puha, de ha kihűl, ropogós lesz a keksz.

Tehetünk bele aszalt meggyet (vagy más kedvünkre való aszalványt), kókuszreszeléket vagy kicsit összezúzott kókuszchipset, készíthetjük darált dióval vagy török mogyoróval, étcsoki nélkül, vagy instant kávéval. Fűszerezhetjük reszelt narancs – vagy citromhéjjal (fontos, hogy kezeletlen héjú gyümölcsöt használjunk!), frissen őrölt szerecsendióval, cayenne-i borssal, vagy őrölt szegfűszeggel. Simán elszállhat a fantáziánk, nagyon hálás keksz.

Facebook: Rizsázzunk!

szezamos_csokis_tonkolykeksz (2)

Narancsos fahéjas müzliszelet

A család legfiatalabb és erre már érett kiskorúi narancsos fahéjas müzliszeletet kaptak ehető ajándékba. Csokoládét, és egyéb cukorbombát nem akartunk adni, így is jutott bőven nekik, pörögtek végig. Rozi erősen közelített élete első “menthetetlenül elcsapom a gyomromat” élményéhez, pedig nem egy mohó típus. Sőt. Na ja, előbb vagy utóbb meg kell tapasztalnia ezt is, de most még (megint) győzött az anyai józan ész (szigor)…

Előkészítés: 15 perc

narancsos_muzliszelet (8)

 

Hozzávalók (kb. 12 x 20 centis tepsihez)

15 dkg méz

10 dkg apróbb szemű zabpehely

6 dkg dió durvára aprítva

1 dkg szezámmag

1 dkg lenmag

8 – 10 dkg aszalt gyümölcs aprítva (sárgabarack, szilva, meggy, füge)

3 dkg puffasztott gabona (én most amarántot használtam)

csipet só

1 kisebb narancs leve (ha kezeletlen a narancs, a héja is reszelve)

1 mk. őrölt fahéj

A mézet egy nagyobb lábasban melegíteni kezdtem. Közben felaprítottam a diót, és a szezámmaggal, lenmaggal együtt száraz serpenyőben pár perc alatt kissé megpirítottam. Felaprítottam az aszalt gyümölcsöket is. Amikor a méz folyós lett, az összes szárazanyagot hozzáöntöttem, adtam hozzá egy csipet sót, fahájjal és a narancs levével ízesítettem. 6 – 8 perc alatt alacsony lángon, folyamatosan keverve hagytam, hogy a száraz alapanyagok felszívják a mézet és a narancslevet.

Kibéleltem a kerámia tepsit sütőpapírral,  müzlikeveréket belesimítottam 1,5 – 2 cm vastagon. Kissé vizes kézzel egyenletesen elnyomkodtam. Hagytam kicsit hűlni, végül letakartam folpackkal és nehezéket tettem rá, hogy egyenletes vastag legyen mindenhol. 12 órán át hagytam állni, a hűtőbe is betehetjük. Másnap szeleteltem és csomagoltam.

Facebook: Rizsázzunk!

A csodálatos pékzsineg az Ezt ettem: a bolt-ból érkezett.

 

narancsos_muzliszelet (9)

Ötlet innen.

Citromos petrezselymes csirke

Van egy kis elmaradásom, mert bár magammal vittem a gépemet a Mátrába, de úgy tűnt, a töltője Budapesten maradt. Persze tegnap este, kipakolás közben, megtaláltam a tápot, a gép táskájában. Végig nálunk volt…

Egész csirkét akartam sütni, de csak darabolva volt a hentesnél. Valamiért ott, falun, ahol voltunk, nem igen adják egyben a csirkéket. Mondjuk, ha hentes lennék, én sem erőltetném ott, ahol tartanak a házaknál csirkét, tyúkot, meg ilyesmiket. Így kicsit át kellett gondolnom az eredeti tervemet, Kulka János citromos petrezselymes csirkéjét. Sebaj, a combok bőre alá tuszkoltam a petrezselymet a vajjal, a többit meg rögtönöztem.

Előkészítés: 15 perc
Sütési idő: 1,5 – 2 óra

citromos_petrezselymes_csirke (1)

 

Hozzávalók (4 főre):

4 egész csirkecomb
1 kg újkrumpli
2 csomag petrezselyemzöld
1 ek. majoránna
1 nagyobb citrom
1 ek. méz
4 vékony szelet vaj
só, bors
olívaolaj

A csirkecombokat megmostam, kozmetikáztam, majd szárazra töröltem és félretettem őket. Megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. A citrom egyik felét felszeleteltem, a másik felét kicsavartam.

Az újkrumplit egy dörzsi szivaccsal megmostam, annyira vékony volt a héja, hogy elég volt egy alapos mosás. Nagyjából 1 centis szeletekre vágtam, majd egy akkora tepsibe terítettem a szeleteket, amiben a combok is kényelmesen elfértek. Sóztam, borsoztam, megszórtam a petrezselyem egyik felével. Meglocsoltam olívaolajjal, 1 ek. citromlével és kézzel alaposan összeforgattam. Ráfektettem a citromkarikákat.

A száraz csirkecombokat sóztam, borsoztam, majd mindegyik bőre alá tettem a petrezselyemzöldből, a vajból. Nagy csipet majoránna mindegyikbe került. A csirkecombok külsejét is megszórtam majoránnával. A krumplira tettem őket. A mézet elkevertem a citromlével, majd meglocsoltam vele a combokat, egyenletesen, nagyjából mindre egyformán jutott belőle.

Alufóliával letakartam a tepsit, betettem a sütőbe és 180 fokon készre sütöttem. 1 óra elteltével megnéztem, mennyire puhult meg a hús és a krumpli. Még visszatoltam a sütőbe, fóliával együtt. Újabb fél óra után már puha volt a hús és a krumpli is. Levettem a fóliát és aranybarnára pirítottam a combokat.

Szépen, lassan sült, jól összeértek az ízek. A citromlétől kellemesen savanykás lett a krumpli, a csirkehús pedig puha, szaftos, omlós a vajtól, a mézes citromos locsolástól meg isteni ropogósra sült a bőre.

A facebook-on is ott vagyok, klikk ide, ha kíváncsiak vagytok. 🙂

citromos_petrezselymes_csirke (7)

citromos_petrezselymes_csirke (2)

Aszalt gyümölcsös joghurt mézes pirított magokkal

Ez volt az a reggeli, amitől még én is pörögtem egész délelőtt, mint egy zománcos lavór a hátán… Tuti egyveleg: aszalt gyümölcs, zabpehely, pirított magok, méz, joghurt. Általában a reggelik okozzák a legnagyobb fejtörést, de ezzel kicsit könnyítettem a saját életemen. Ez az aszalt gyümölcsös joghurt a mézes pirított magokkal tökéletes reggeli, és még variálható is, attól függően, éppen mi van a hűtőben, kamrában, vagy éppen milyen lábbal kelek fel reggel.

Előkészítés: 5 perc
Főzési/pirítási idő: 10 perc

gyumolcsos_joghurt_piritott_magokkal_piritott_zabpehyellyel

 

Hozzávalók (2 főre):

8 szem aszalt sárgabarack
6 szem aszalt szilva
1 ek. aszalt vörös áfonya (hozzáadott cukor nélküli, ha lehet)
2 dl szűretlen gyümölcslé (narancs, alma, körte, ki milyet szeret)
1 vanília rúd (magok nem voltak már benne, csak a rudat használtam)
1 csapott ek. szezámmag
1 csapott ek. lenmag
1 ek. hántolt, natúr tökmag
1 kis marék durvára tört dió
3 – 4 ek. zabpehely
1 ek. méz
4 – 5 ek. natúr joghurt
csipet só

A sárgabarackot és a szilvát megfeleztem, majd a vörös áfonyával együtt egy kis lábasba tettem. Ráöntöttem a gyümölcslevet, én most frissen facsart narancslevet használtam. Beletettem a magtalan vanília rudat. Csipet sót is adtam hozzá. Felforraltam, majd alacsonyra mérsékeltem a lángot és lefedve állni hagytam, amíg a gyümölcsök jól magukba szívták a narancslevet. Kb. 6 – 8 perc után leszűrtem, egy lapos tányéron egyenletesen elterítettem, és hagytam kihűlni a gyümölcskeveréket. A visszamaradt narancslevet jól megittam.

Amíg a gyümölcsök párolódtak, egy nagyobb száraz serpenyőben egyenletesen elterítettem zabpelyhet és magas lángon 2 – 3 perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Kiszedtem egy lapos tányérra és hagytam hűlni, amíg a magokat is megpirítottam. Gyakran átforgattam az egészet, hogy mindenhol egyenletesen piruljanak. Vigyázat! A tökmag, a lenmag és a szezámmag nagyon pattog, amikor pirulni kezd. Érdemes lefedni. Amikor a magok megpirultak, elzártam a serpenyő alatt a lángot és rácsorgattam a mézet. A méz a forró serpenyőben sistergett és buborékozott, de szorgalmasan kevergettem, amíg az minden magot bevont. Pár percig hagytam hűlni, amitől az egész kellemesen ropogós lett.

Összeállítottam a poharainkat: egy réteg gyümölcs, egy réteg pirított, ropogós zabpehely, egy réteg mézes, ropogós magkeverék, majd 2 evőkanál natúr joghurt. Ezt addig ismételtem, amíg elfogytak a hozzávalók. A tetejét megszórtam még egy kevés mézes maggal és már ettük is.

A facebook-on is megtaláltok, ha ide kattintotok.

gyumolcsos_joghurt_piritott_magokkal_piritott_zabpehyellyel_osszevagott

Vörösboros aszalt szilvás diógolyók

Puha, ropogós és szaftos. A kóstolás után Apukámtól csak annyit kértem, hagyjon másnapra is néhányat a fotózáshoz. 😉 Gyors, finom és nem is olyan egészségtelen. Ha gyerekek is eszik, a vörösbor helyett (bár felfőztem, de jobb a békesség) narancslevet vagy szűretlen, cukrozatlan almalevet használhatunk. Nálunk lesz ilyen Karácsonykor, követelték. 😉

vorosboros aszalt szilvas diogolyo

 

Hozzávalók:

20 dkg dió finomra, kissé krémesre darálva
10 – 15 dkg porcukor (nádcukorból vagy nyírfacukorból)
3 cl víz
csipet só
20 dkg aszalt szilva
2 dl száraz vörösbor
2 dl víz
4 szem szegfűszeg
1 kicsi ág rozmaring (kb. 3 centis darab)
1 tk. méz
kb. 5 dkg kókuszreszelék
kakaópor a forgatáshoz

A diót finomra daráltam, elkevertem a porcukorral, a csipet sóval és a vízzel, összegyúrtam és folpackba csomagolva a hűtőbe tettem. Őszintén szólva, nem tudom, pontosan mennyi ideig volt a hűtőben, de 1 órát biztosan, mert dolgunk volt.

Közben az aszalt szilvát felfőztem a vörösborban, az egészben hagyott rozmaringgal és a szegfűszeggel. Kevés vízzel hígítottam. Addig főztem, amíg a szaft kb. a felére sűrűsödött. Hagytam kihűlni. Ezután botmixerrel pépesítettem, és mivel sűrűnek találtam, adtam hozzá néhány evőkanálnyit a visszamaradt vörösboros szaftból. Kevertem hozzá még 1 tk. mézet és fél csomag (5 dkg) kókuszreszeléket. Az egészet a diós masszához gyúrtam és megint hagytam kb. 15 – 20 percet a hűtőben dermedni.

A tenyereim között diónyi golyókat formáztam és cukrozatlan kakaóporba forgattam.

Zabos reggel - gyors és gyümölcsös zabkása

…már ha valaki szereti.

Ha valami, akkor a zabkása üzembiztosan gyors reggeli. Cserébe nem túl mutatós, de legalább egészségesnek mondják. Vakartam a fejemet reggel, hogy mivel induljon a nap, de nem jött a megvilágosodás. A müzli nem volt pálya, mert ahhoz kevés volt a joghurt. Haha, tej viszont volt bőven. Zabkása lett. Na, nem a férjnek, csak a női szakasznak. Őt nem vegzáltam ilyennel, csak a kiskorút.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: max. 5 perc

zabkasa3

 

Hozzávalók (2 személyre):

6 dkg zabpehely
1,5 dl tej
1 dl ribizlis, vagy natúr joghurt (elhagyható, nekünk épp volt itthon gyümölcsjoghurt)
1 ek. napraforgóméz (jól bírja a melegítést)
1 kis marék olajos mag vegyesen (dió, mandula, mogyoró, napraforgómag)
4 szem aszalt szilva
4 szem aszalt sárgabarack
1-2 csipet őrölt szegfűszeg

Az olajos magvakat durvára vágtam, az aszalt gyümölcsöket felaprítottam. A zabpelyhet, a magokat, az aszalványokat, a mézet és a szegfűszeget elkevertem, majd a tejjel együtt egy lábasba öntöttem. Közepes lángon főzni kezdtem. 4-5 perc után lehúztam a tűzről, majd lassan hozzákevertem a joghurtot is.

Tálaláskor megszórtam még egy kevés maggal és aszalt gyümölccsel. Ennyi. 🙂

Körtés fűszeres palacsinta reggelire

A jó öreg amerikai palacsinta recept. Ezzel még nem lőttem mellé. Pikk-pakk megvoltam vele. Az összeállítással, sütéssel, fényképezéssel együtt is megvolt 20 perc alatt. A gyömbértől pikáns lett, a körtétől meg még finomabb.

Vigyázz Jamie, itt a konkurencia, jövök a 20 perces kajáimmal. 🙂

4kortes bananos amcsipalcsi (4) (1280x853)

 

Hozzávalók (3-4 főre):

11,5 dkg liszt
1 púpozott tk. sütőpor
2 tk. vaníliás porcukor (nekem még volt saját készítésű, de a bolti vaníliás cukor is ugyanúgy jó)
1 kicsi csipet só
1 tk. őrölt gyömbér
2-3 tk. citromlé
3 tojás szétválasztva (a tojások legyenek hidegek, a fehérjéből így lehet kemény habot verni)
1,4 dl tej
1 kisebb körte + néhány vékony szelet a tálaláshoz
1 kisebb banán + néhány vékony karika a tálaláshoz
méz
1-2 ek. olaj a sütéshez

A gyümölcsöket meghámoztam. A körtét lereszeltem, a banánt villával összetörtem.

A lisztet elkevertem a sütőporral, a gyömbérrel, a csipet sóval, a cukorral, majd hozzáadtam a tojások sárgáját, a tejet és a citromlevet. Kézi habverővel csomómentesre kevertem. Beletettem a reszelt körtét és a pépesített banánt, és ezzel is átkevertem. Sűrű, sima tészta lett.

Egy nagy vastagabb aljú serpenyőt a közepesnél kicsit erősebb lángon hevíteni kezdtem. Addig a tojásfehérjéket elektromos habverővel 2-3 perc alatt kemény habbá vertem. Két részletben a lisztes masszához kevertem, a második felét óvatos, nagy mozdulatokkal, alulról felfelé keverve.

A serpenyőt vékonyan kikentem az olajjal, közepesre mérsékeltem a hőt és púpozott evőkanálnyi adagokat halmoztam bele. 3-4 percig sütöttem az egyik oldalukat, majd miután világos aranybarnák lettek, megfordítottam és még 1-2 percig sütöttem a másik oldalukat is.

Tálaláskor meglocsoltam mézzel és friss gyümölcsöt adtam mellé.

Kacsamáj sütőtökkel, körtével

Chili&Vanilia aktuális MANCS-os receptje adta az alapot, csak kicsit magamra szabtam. A piac roskadásig tele volt bébispenóttal, sütőtökkel és paszternákkal. Mindenféle gyümölccsel, pl. vilmoskörtével. Kacsamájunk volt, vidékről, háztól kaptuk, amit még tegnap este beültettem fokhagymás tejbe és éjszakára a hűtőben hagytam.

1kacsamaj sutotokos kortes bebispenottal (1024x683)

 

Hozzávalók (3 főre):

az öntethez:

1 nagyobb citrom leve és reszelt héja
2-3 tk. méz
1 sovány gerezd fokhagyma fele
1 csapott tk. gyömbér (pucolt, reszelt friss vagy őrölt)
1 csapott tk. felaprított, friss rozmaring
csipet só (tényleg csak annyi, amennyi éppen elfér a két ujjbegy között)
2-3 ek. olívaolaj

a salátához:

1-2 db vilmoskörte
kb. 20 dkg nyers reszelt sütőtök
fejenként 2-3 nagy marék nyers bébispenót

a rösztihez:

20 dkg megpucolt krumpli
10-12 dkg nyers sütőtök
1 kisebb paszernák
kicsi csipet só, bors, 1 kisebb ágnyi friss rozmaring (vagy 2 tk. szárított)
2 ek. sós krémsajt
5 dkg sajt (pl. gouda)
10 ek. olaj a sütéshez

a kacsamáj:

6-8 szelet pecsenyekacsamáj (bő 1 centi vastag szeletek, vagy 20 dkg)
1 ek. liszt
1 púpozott tk. zsír (ha van, akkor kacsazsír)

A bébispenótot megmostam, lecsöpögtettem.

A rösztihez a zöldségeket megmostam, megpucoltam és a kis lyukú reszelőn lereszeltem. Pár percig hagytam állni, ezalatt elkészítettem az öntetet. A citrom héját lereszeltem, a levét kicsavartam, a friss rozmaringot megmostam, késsel apróra vágtam.  A citrom levét elkevertem a mézzel, a citromhéjjal, a gyömbérrel, a sóval és a borssal, hozzáadtam a rozmaringot, végül az olívaolajat. Félretettem. A körtéket megmostam, de nem hámoztam meg. Szép pirosas vilmoskörtét kaptunk a piacon, remekül mutatott a zöld salátán a színes körtehéj. Kimagoztam, majd fél centis szeletekre vágtam. Meglocsoltam 1 tk. citromlével, hogy ne barnuljanak meg. A sajtreszelő nagy lukú oldalán lereszeltem a nyers sütőtököt.

A rösztihez lereszelt zöldségeket alaposan kicsavartam, majd fűszereztem. Megmostam, nagyon apróra vágtam a rozmaringot és a zöldséges masszához adtam. Belekevertem a sós krémsajtot, borsoztam, óvatosan sóztam, mert a krémsajt már kellően sós volt. Kézzel alaposan összedolgoztam. Kicsit hagytam állni, amíg a májat megmostam és felszeleteltem.

Két nagyobb serpenyőt felhevítettem. Az egyikbe az olajat, a másikba a kacsazsírt tettem. Az olajos serpenyőben közepes lángon kisütöttem a vékony pogácsákká formázott rösztiket, oldalanként 6-8 perc alatt. A másik, kacsazsíros forró serpenyőbe tettem a lisztben vékonyan megforgatott májszeleteket, és oldalanként 2-3 percig sütöttem a közepesnél kicsit erősebb lángon. Ezután tányérra szedve pihentettem, amíg a röszit is megsült.

Összeállítottam a tálat. Bébispenótot halmoztam a tányér közepére, rászórtam a nyers, reszelt sütőtököt, majd ráraktam a körteszeleteket is. Meglocsoltam az öntettel. A halom tetejére raktam 1 rösztit, majd 2 kis szelet kacsamájat. Durva szemű sóval szórtam meg.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!