Rizsázzunk!

Mustáros töltött karalábé

Az én nagymamám főzte a világ legfinomabb töltött karalábéját. Meg persze a legjobb vasárnapi húslevest, és ő készítette a legtutibb csirkepaprikást is. És a karfiolos fasírtot is. Közben pedig mesterien morgott, zsémbelt, és folyton panaszkodott, mennyire fáj a lába és neki mennyi baja van. De mindig megfőzte azt, amit kértünk, akár 3 félét is. Mert ő ilyen volt, így szeretett. A főztjével. Hiányzik. Na, tessék, most meg párás lett a szemem.

Előkészítés: 20 perc

Főzési idő: a karalábétól függően kb. 30 perc

toltott_karalabe_merge

 

Hozzávalók (4 főre):

4 db zsenge karalábé (a zöldjével együtt)

a töltelékhez:

1 kg darált hús

4 bőséges ek. orda

5 szál újhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

2-3 ek. dijoni mustár

a karalábé levelek közül a zsengék finomra vágva

a főzéshez:

a nagy karalábélevelek

víz, amennyi 2-3 ujjnyira ellepi

citromlé, ízlés szerint

1-2 ek. nádcukor

2 dl tejszín

1 ek. étkezési keményítő (elhagyható)

Összeállítottam a húsgombócokat, a hozzávalókat alaposan összegyúrtam és félretettem pihenni, amíg előkészítettem a karalábékat.

A karalábékat meghámoztam és kivájtam. A fazék aljába tettem a megmosott nagy karalábéleveleket, megtöltöttem a karalábékat a fűszeres hússal és a kivájt karalábé darabkákkal együtt a fazékba tettem mindent. Felöntöttem annyi vízzel, amennyi bőségesen ellepte. Sóztam, borsoztam. Jó közepes tűzön kb. 30 perc alatt készre főztem. A töltött karalábékat kiszedtem, a tejszínt kikevertem a keményítővel és kevés forró főzőlével a hőkiegyenlítés miatt. A tejszínes keveréket hozzáöntöttem a főzőléhez, kevés citromlével és a nádcukorral ízesítettem még. A tüzet elzártam a fazék alatt. Végül visszatettem a karalábékat a szaftba.

Tálaláskor a kis karalábé darabokból és a szaftból is mertem a tányérra. Bőségesen.

Facebook: Rizsázzunk!

toltott_karalabe (0)

Grillezett spárgás szendvics kemény tojással és pácolt lilahagymával

Megvolt az idény első spárgás kajája. Pár évvel ezelőtt még kirázott tőle a hideg, aztán valahol ettem egy salátát, amiben grillezett zöld spárga volt. Attól könnybe lábadt a szemem, mint Ego-nak, amikor megkóstolta a patkány lecsóját. Én pedig ma már szeretem a spárgát.

Grillezett zöld spárgás szendvics volt a tízórainak. A spárgáról egészen használható képet lőttem, a kész szendvicsről nem annyira, kicsit összecsaptam a tálalást, mert nagyon feszítette minket a szép idő. Viszont cserébe gyötrelmesen finom lett.

Előkészítés: 5 perc
Elkészítési idő: kb. 10 perc, amíg a tojások megfőnek

grillezett_spargas_szendvics

 

Hozzávalók:

4 db zsenge spárga
1 tk. szezámmag
1 kis fej lila -vagy mogyoróhagyma
4 – 5 ek. vörösborecet
6 fürjtojás vagy 2 tyúktojás
1 ek. friss kapor
2 ek. olívaolaj
1 ek. dijoni vagy sima mustár
só, frissen tekert bors
1 – 2 tk. citromlé
1 közepes rozsos stangli

A spárgát megmostam, hosszában kettévágtam, hagytam megszáradni. Egy kisebb fazékban vizet forraltam, majd amikor felforrt beletettem a fürjtojásokat és keményre főztem őket. Kb. 6 – 8 perc kellett nekik, ezután leöntöttem a forró vizet és azonnal jéghideg vizet engedtem rájuk (így könnyebb megpucolni).

A szezámmagokat száraz serpenyőben pár perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Ezután a serpenyőbe öntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon átpirítottam a spárgákat, oldalanként 3 – 4 perc alatt. Nem mozgattam, nem forgattam, hagytam, hogy szépen süljenek.

Közben megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát, egy kis befőttes üvegbe tettem, rálocsoltam a vörösborecetet és lefedve félretettem pácolódni. A rozsos stanglit hosszában félbevágtam, a közepéből kissé kikapartam a tésztát, amibe majd a spárgákat fektettem. A kikapart tésztát késes aprítóban morzsásra aprítottam, majd félretettem. Amikor a spárgák megsültek, kivettem őket a serpenyőből, majd beleszórtam a morzsát és pár perc alatt világos aranybarnára, ropogósra pirítottam.

Összeállítottam a szendvicseket. A stanglikat meglocsoltam pár csepp olívaolajjal, vékonyan megkentem a mustárral, majd rájuk fektettem a grillezett spárgát. Erre jött egy kevés pácolt lilahagyma, majd a felszeletelt tojások, és még egy réteg lilahagyma. Megszórtam a pirított szezámmaggal és a morzsával, a friss kaporral, és a borssal, végül finoman meglocsoltam a citromlével. A sót elfelejtettem, de nem is hiányzott.

A facebook-on pedig itt találtok meg, ha keresnétek.

grillezett_spargas_szendvics (17)

grillezett_spargas_szendvics_merge

Forrás: The Kitchn (némi változtatással)

Sáfrányos - mustáros krumplifőzelék szárított paradicsommal

– Anyuka, a gyereke nem ismeri a finomfőzeléket?!
– Nem, azt nem. De a finom főzeléket igen.

Mert bizony a főzelék igenis finom. Az pedig biztos, hogy kísérletezni jó. Édes pofa ez a krumpli, olyan simulékony. Könnyen összebarátkozott a sáfránnyal és a mustárral. Mondjuk efelől nem voltak kétségeim, de az aszalt paradicsom kicsit meredek ötletnek tűnt. Aztán meg jól kiderült, hogy a bátor gondolat jó gondolat. Jó kis krumplifőzeléket (kicsit előkelőbben burgonyafőzeléket) főztem ki. A sáfránytól csuda színe lett, a mustártól és az aszalt paradicsomtól pedig üde, savanykás íze.

Külön előnye az, hogy önnön magával sűrítettem, így csatolt lisztet nem tartalmaz, tehát nem csak nagyon finom, de nagyon gluténmentes is.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 25 perc

krumplifozelek_mustarral_safrannyal (4)

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

55 – 60 dkg krumpli
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
0,5 l zöldségalaplé
2 ek. olívaolaj
só, frissen tekert bors
1 babérlevél
1 közepes csipet sáfrány
1 púpos ek. tejföl
1 púpos tk. mustár
4 – 5 db napon szárított paradicsom

A vöröshagymát megpucoltam és finomra aprítottam. A krumplit megmostam, meghámoztam és kb. 1,5 x 1,5 centis kockákra vágtam. Vízben (hogy ne barnuljon meg) félretettem, amíg a hagymát megpároltam.

Egy kisebb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon kb. 4 – 5 perc alatt megpároltam rajta a hagymát. Kicsit sóztam, így hamarabb puhult. Időnként megkevertem. Közben megpucoltam és nagyon finomra aprítottam a fokhagymát is.

Amikor a hagyma megpuhult, rádobtam a fokhagymát és alig 1 percig azt is megpároltam. Csak annyira, hogy éppen elindult az illata. Ekkor a fazékba tettem a felkockázott krumplit, kicsit erősebbre vettem a lángot, és 4 -5 perc alatt kissé lepirítottam. Gyakran megkevertem. Ezután felöntöttem a zöldségalaplével, hozzáadtam a babérlevelet és a sáfrányt, enyhén sóztam, majd lefedve 15 – 20 perc alatt puhára főztem. Krumplitól függ a teljes főzési idő.

Ezalatt, a botmixer edényében, kikevertem a tejfölt a mustárral. Felaprítottam az aszalt paradicsomokat. Amikor a krumpli megpuhult, bő 1 merőkanálnyit kivettem belőle és a mustáros tejfölhöz adtam. A levéből is mertem a botmixer edényébe. Simára mixeltem, majd visszaöntöttem a fazékba, önmagával sűrítettem a főzeléket. Egy kóstolás után még sóztam kicsit, tekertem bele borsot, majd hozzákevertem az aszalt paradicsomot is.

Isteni, laktató, ízes. És a legjobb az egészben, hogy piszok egyszerűen elkészül.

Facebook-on is megtaláltok.

krumplifozelek_mustarral_safrannyal (6)

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Lencse karamellizált hagymával és füstölt oldalassal

Mindenkinek üdv 2014-ben. Újra a fedélzeten. Ez a bejegyzés valahogy eltűnt a süllyesztőben, a nagy év végi konyházásban a vázlatok között maradt elmentve. No sebaj, azért így is megosztom Veletek, mert lencsét mi is ettünk, hátha kő gazdagok leszünk idén. 😉

Ahhoz már túl öreg vagyok, hogy éjszakázzak, a másnaposság már régen többnaposság lenne, úgyhogy inkább kihagyom. Ahhoz viszont túl fiatal vagyok, hogy álmatlanul fetrengjek az ágyban. Na éjjel pont ez történt. A lánygyerek megébredt éjfélkor. Fel is voltam háborodva, rendesen el vagyunk kényeztetve, ezért rosszul érintett a dolog. 😉 Persze Rozi seperc alatt visszaaludt, én meg csak fetrengtem kipöckölt szemekkel. Naná, hogy az sem segített, hogy többször megnéztem, mennyi az idő… 3 órával és 823 birkával később sikerült elaludnom. Reggel azon gondolkoztam, ma be sem teszem a lábamat a konyhába, inkább rendelünk valamit. 😉 De pofára estem, mert egy erdő közepén vagyunk, közel s távol semmi, nemhogy rendelhető kaja. Aztán bevillant, hogy a Foodpanda oldalán láttam valamelyik nap egy lencsefőzelék fotóját. Tátátátáááám, hiszen az még maradt, kaja megoldva. 😉

Ha most Pesten lettünk volna, befigyelt volna mondjuk egy rendelt pizza. Vagy valami más. Mert néha igenis bocsánatos bűn az ételrendelés (is). 😉 Könnyű eligazodni az oldalon, nem vakulok meg a másodpercenként felvillanó flash-ektől, és nem csak az éttermeket, hanem a legjobb ajánlatokat is listázzák. Szimpatikus oldal.

lencsefozelek fustolt oldalassal (3)

 

Hozzávalók:

50 dkg lencse
1 kg füstölt oldalas
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
4 – 5 db babérlevél az áztatáshoz + 3 levél a lencse főzéséhez
3 babérlevél + 5 szem bors + 2 gerezd fokhagyma + fél fej vöröshagyma az oldalas főzéséhez
só, bors
2 ek. nádcukor
2 – 3 ek. tejföl
1 – 2 ek. mustár

A lencsét átmostam, majd a feldarabolt oldalassal, a félbevágott vöröshagymával, a fokhagymával és a babérlevéllel éjszakára beáztattam.

Másnap a lencsét leszűrtem. Az oldalast feltettem főni a vöröshagyma egyik felével, a fokhagymával, egész borssal, babérlevéllel. Bő 1 óra alatt puhára főtt.

A vöröshagyma másik felét vékonyan felkarikáztam. A fokhagymákat egészben hagytam. Egy fazékban karamellizálni kezdtem a cukrot, majd amikor már felolvadt és világos aranybarna színe lett, rádobtam a hagymát és megfonnyasztottam rajta. Kicsit sóztam. Amikor a hagyma aranybarna lett, rátettem a lencsét, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a fokhagymát és a friss babérleveleket is. Felöntöttem annyi vízzel,  hogy 1 ujjnyira ellepje. Fedő alatt főzni kezdtem. Mivel egész éjszaka ázott a lencse, hamar megpuhult. A tejfölt elkevertem a mustárral, majd a lencse levéből is adtam hozzá 1 merőkanálnyit. Ezután a lencséhez kevertem a tejfölös mustáros “habarást”. Hagytam egyet rottyanni, majd kóstolás után még kicsit sóztam és borsoztam. Elég sűrű lett, ezért nem habartam be liszttel.

Amikor az oldalas is megfőtt, kivettem a főzőlevélből és átraktam a lencsefőzelékbe. A főzőlevet megtartottam a korhelyleveshez. Isteni füstölt íze lett tőle.

lencsefozelek fustolt oldalassal (2)

Fehér vadas marha, ahogy a Nagymamám csinálta

Általában furcsán néznek rám, amikor elmondom, hogy felénk fehér a vadas. A nagymamám mindig így csinálta, nekünk így égett be. De a zöldséges verziót is nagyon szeretem. Emlékszem, milyen vérre menő csaták folytak a szaftjáért, ezért én mindig dupla annyival főzöm, mint a nagymamám. 🙂 Nagyon rég főztem vadast, általában csak késő ősztől kora tavaszig kerül elő, melegben nem kívánjuk.

A marhahúst már csütörtökön megspékeltem szalonnával és fokhagymával, és be is pácoltam. Volt ideje fejlődni. 🙂

3IMG_6914 (1280x853)

 

Hozzávalók:

a vadas marhához:

1 kg marhacomb
2 fej vöröshagyma
8 – 10 gerezd fokhagyma
szalonna
8 – 10 babérlevél
6 – 8 szem egész bors
1 tk. mustármag
só, bors
mustár
2 l víz
2 – 3 ek. ecet
2 ek. cukor
3 púpozott ek. tejföl2-3 ek. cukor és 1 ek. citromlé3 ek. zsír/olaj a sütéshez

a zsemlegombóchoz:

2 nagy zsemle
2 egész tojás
2 ek. zsemlemorzsa
1 fej közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors
2 ek. liszt
friss petrezselyemzöld

A marhahúst megmostam, megtöröltem. Vékony, kb. 2-3 centi hosszú szalonnacsíkokat vágtam. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a 4 gerezd fokhagymát kisebb darabokra vágtam. A húst alaposan sóztam, borsoztam, egy spékelőtűvel megtűzdeltem: beledugdostam a szalonnát és a fokhagymát. Bőségesen bekentem mustárral.

Egy nagy, zárható dobozba 2 liter vizet tettem, amit enyhén eceteztem és 2 ek. cukorral édesítettem. Beleszórtam az egész borsokat és a mustármagokat, hozzáadtam a vöröshagymát, a maradék 4 gerezd fokhagymát és a babérleveleket. A húst beletettem a páclébe, és lezárt dobozban 2 napig állni hagytam a hűtőben.

A húst a sütés előtt 1 órával kivettem a hűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Addig – a zsemlegombóchoz – egy serpenyőben megdinszteltem a vöröshagymát, amire az utolsó 1 percben rádobtam a felaprított fokhagymát is. A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A húst kivettem a pácléből, azt leszűrtem és megtartottam.

Egy nagy vastag aljú serpenyőt felhevítettem, beletettem a zsírt, majd a közepesnél kicsit erősebb lángon a hús mindegyik oldalát 4-5 percig pirítottam fedő alatt. Ezután a húst vékonyan felszeleteltem, a rostjaira merőlegesen. Visszatettem a serpenyőbe, felöntöttem a páclével. 40 percig főztem fedő alatt, közepes lángon.

Közben egy nagy fazékban vizet kezdtem forralni a zsemlegombócnak. Összeállítottam a zsemlegombóc masszáját. A zsemléket félbevágtam és száraz serpenyőben kicsit megpirítottam, majd vízbe áztattam. Alaposan kinyomkodtam, majd hozzáadtam a dinsztelt hagymát, a petrezselymet, a 2 tojást és a 2 ek. zsemlemorzsát. Sóztam, borsoztam. Jól összekevertem. Hagytam állni nagyjából 15 percig, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát a nedvességgel. Ezután megszórtam 2 ek. liszttel, tisztességesen elkevertem, majd amikor a víz már forrt, vizes kanállal és kézzel tojásnyi gombócokat formáztam. Amikor a gombócok feljöttek a víz tetejére, még további 5 – 6 percig főztem. Leszűrtem, 1 tk. zsírt tettem rá és lefedve melegen tartottam, amíg befejeztem a vadast.

A hússzeleteket kivettem a szaftból és finomra hangoltam a mártást a cukorral, a citromlével, még egy kevés sóval és borssal. A tejfölt elkevertem 2 ek. liszttel és kevés szafttal, majd lassan, fokozatosan felöntöttem a lisztes tejföllel, hagytam egyet rottyanni, hogy besűrűsödjön. Visszatettem a húsokat, még egyet rottyant, majd elzártam alatta a tüzet.

Sok szafttal és a zsemlegombóccal tálaltam.

Diós céklasaláta

Gyors és laktató vacsora, vagy akár marhasült mellé kísérő is lehet ez a céklasaláta. Évekkel ezelőtt csinálta az egyik barátnőm, csak ő dió és balzsamecet nélkül. Én meg tovább finomítottam: dióval és balzsamecettel. 🙂 Akkor igazán finom, ha zsengébb, kisebb céklából készítjük, így kevésbé lesz földes íze. Az sem árt neki, ha állhat legalább fél napot. Ezalatt összeérnek az ízek.

1dios ceklasalata (1024x683)

 

Hozzávalók (4 kisebb céklából):

4 kisebb cékla
3-4 ek. mustár (ki mennyire szereti savanykásan)
3-4 ek. olívaolaj
1 duci gerezd fokhagyma
2-3 ek. méz (ki mennyire szereti édesen)
fél citrom leve
só, frissen őrölt bors
1 (max. 2) ek. balzsamecet
1 nagy marék dió

A céklákat megmostam és feltettem főni. Még finomabb, ha sütőben sütjük meg.

Amíg a céklák főttek, elkészítettem a mustáros öntetet. Megpucoltam a fokhagymát. A mustárt kevés sóval és borssal elkevertem, majd apránként hozzácsurgattam az olívaolajat és elkevertem. Egy homogén állagú mustáros alapot kaptam. Belereszeltem a fokhagymát, édesítettem a mézzel, majd a citromlével savanyítottam. Érdemes folyamatosan kóstolgatni, így tudjuk, miből kellhet még a tökéletes ízhez. Beleöntöttem a balzsamecetet, elkevertem, félretettem. A diót késsel durvára aprítottam, száraz serpenyőben megpirítottam, hagytam kihűlni.

A megfőtt cékláról leöntöttem a főzővizet, megvártam, amíg kihűlt. Megpucoltam és nagyjából fél centis csíkokra szeleteltem, majd jól összeforgattam a mustáros balzsamecetes öntettel és a dióval.

Egy szelet rozskenyérrel jó kis vacsora lett belőle. A látszat ellenére eléggé laktató. 🙂

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!