Rizsázzunk!

Paradicsomos kovászos uborka saláta

Paradicsomsalátát bármikor ennék. Ezt meg sikerült egy kicsit feldobni, mert annyira ügyesek voltunk, megérzésből, hogy csak na. Nekem egy volt most a lényeg, hogy hideg és savanyú legyen. Nem volt koncepció sem (még az sem volt a fejemben, hogy bejegyzés lesz belőle), csak eszembe jutott, hogy  a paradicsom mellé mehetne egy kis kovászos uborka, a férj meg főzött egy krumplit, amíg én daraboltam.

Lehet kísérletezni másmilyen fűszerezéssel is, friss kakukkfűvel vagy majoránnával is isteni, de az a gyanúm, hogy akár a tárkonyt vagy a friss koriandert is elbírná.

Előkészítés: 10 – 15 perc
Hűtési idő: min. 1 óra

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata_merge6

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

2 – 3 nagyobb paradicsom
1 kis fej vöröshagyma (lilával még jobb, de az épp elfogyott)
1 nagy gerezd fokhagyma
1 nagy szem krumpli vékonyra szeletelve
3 – 4 db kovászos uborka
3 dl víz (attól függően, mennyi levet szeretnénk)
néhány ek. nádcukor
néhány ek. fehérborecet (vagy alamaecet, vagy sima étkezési ecet)

1 ek. olívaolaj
frissen tekert fekete bors

A krumplit megpucoltam, vékonyan felszeleteltem és enyhén sós vízben megfőztem. Amikor már puha volt, leszűrtem és hagytam kihűlni. Megmostam a petrezselymet, félretettem száradni.

Amíg a krumpli főtt, előkészítettem a salátát. Az öntethez a vízbe tettem a cukrot, a sót, a borsot, az olajat és az ecetet. Alaposan elkevertem és hagytam állni, hogy a cukor felolvadjon, az ízek összekeveredjenek.

Megpucoltam a hagymát és a fokhagymát. A vöröshagymát félfőre vágtam és vékonyan felkarikáztam. A fokhagymákat a kés lapjával megroppantottam, és finomra aprítottam. A megmosott paradicsomokat félbevágtam, kivágtam a szemüket és vékonyan felszeleteltem. Felkockáztam a kovászos uborkát is. Mindent egy nagyobb tálba tettem, ráöntöttem az ecetes öntetet, alaposan összekevertem és a hűtőbe tettem lehűlni.

Tálaláskor megszórtam friss petrezselyemzölddel. Isteni lett.

Facebook-on is fent vagyok.

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata (2)

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata (1)

Vörösboros aszalt szilvás diógolyók

Puha, ropogós és szaftos. A kóstolás után Apukámtól csak annyit kértem, hagyjon másnapra is néhányat a fotózáshoz. 😉 Gyors, finom és nem is olyan egészségtelen. Ha gyerekek is eszik, a vörösbor helyett (bár felfőztem, de jobb a békesség) narancslevet vagy szűretlen, cukrozatlan almalevet használhatunk. Nálunk lesz ilyen Karácsonykor, követelték. 😉

vorosboros aszalt szilvas diogolyo

 

Hozzávalók:

20 dkg dió finomra, kissé krémesre darálva
10 – 15 dkg porcukor (nádcukorból vagy nyírfacukorból)
3 cl víz
csipet só
20 dkg aszalt szilva
2 dl száraz vörösbor
2 dl víz
4 szem szegfűszeg
1 kicsi ág rozmaring (kb. 3 centis darab)
1 tk. méz
kb. 5 dkg kókuszreszelék
kakaópor a forgatáshoz

A diót finomra daráltam, elkevertem a porcukorral, a csipet sóval és a vízzel, összegyúrtam és folpackba csomagolva a hűtőbe tettem. Őszintén szólva, nem tudom, pontosan mennyi ideig volt a hűtőben, de 1 órát biztosan, mert dolgunk volt.

Közben az aszalt szilvát felfőztem a vörösborban, az egészben hagyott rozmaringgal és a szegfűszeggel. Kevés vízzel hígítottam. Addig főztem, amíg a szaft kb. a felére sűrűsödött. Hagytam kihűlni. Ezután botmixerrel pépesítettem, és mivel sűrűnek találtam, adtam hozzá néhány evőkanálnyit a visszamaradt vörösboros szaftból. Kevertem hozzá még 1 tk. mézet és fél csomag (5 dkg) kókuszreszeléket. Az egészet a diós masszához gyúrtam és megint hagytam kb. 15 – 20 percet a hűtőben dermedni.

A tenyereim között diónyi golyókat formáztam és cukrozatlan kakaóporba forgattam.

Részeg disznó

Az a huncut kérés érkezett a Cafeblog csapatától, hogy valljunk színt, melyik a kedvenc receptünk. Nem kell feltétlenül karácsonyi receptnek lennie, de azért a Húsvéti Nyuszit még ne stresszeljük feleslegesen. Összeszedtem magam és döntöttem. 😉 Ez a ciderben pácolt és sütött tarja nagy kedvenc lett. És szerintünk akár Karácsonykor is az asztalra kerülhet, a fűszerezéssel bátran variálhatunk. Mert pl. szegfűszeggel is isteni. Az alma cideres pácolástól omlós lett a hús, az íze pedig bitang jó.

És ahogy a malacos keksznél már említettem, sűrű napok voltak. Az elmúlt egy hétben vezettem. Na nem a népszerűségi listát, arra még gyúrnom kell. 😉 Autót. Durván 700 km-t pakoltam bele a kocsiba. Ingáztam a nagyszülők – Rozi páros és a főváros között. Mondjuk ennyit szerintem simán betekertem a saját kilométerórámba is az elmúlt 2 és fél évben csak a lakás – játszótér – lakás viszonylatban. Na de, ha jól számolom (a matekkal ingatag a viszonyom), 3x tettem meg az oda-vissza utat, vagyis 6x részesülhettem a 4-es főút szépségeiből. Túléltük. Anyukám tegnap indulás előtt a kezembe nyomott egy kis tarját,  én meg azon kattogtam hazafelé – miközben a 2 és fél éves éppen aktuális kedvencét, a Nagymami c. örökzöld 60-as évekbeli slágert kellett hallgatni végtelenítve -, hogy mihez kezdjek a hússal. Soroksár magasságára összeállt a kép. Rozi meg szerencsére Albertirsa után kicsivel elaludt, kikapcsolhattam végre Nagymamit. Kezdtem túl erősen markolni a kormányt… 😉

Előkészítés: a páclé kb. 3 perc + a páclé lehűtése + a hús páclébe, majd hűtőbe ültetése
Másnapi előkészület: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 50 perc a hús vastagságától és a sütőtől függően

cideres tarja

 

Hozzávalók:

5 szelet tarja
fél csésze nádcukor
1 csapott ek. só
3 + 5 db kisebb babérlevél
2 ek. koriander mag
1 tk. mustármag
1 tk. egész fekete bors
1 gerezd fokhagyma megpucolva
1 vékony szelet friss gyömbér
2 üveg alma cider (2 x 330 ml)
1 csésze víz

1 nagyobb fej lilahagyma
6 – 8 szem közepes krumpli
3 gerezd fokhagyma felezve

3 – 4 ek. olívaolaj

A cukrot, a sót, 3 babérlevelet, 1 ek. koriandermagot, a mustármagokat, a fekete borsot, a fokhagymát és a gyömbért egy kisebb lábasba tettem. Felöntöttem 1 csésze vízzel, majd felforraltam, amíg cukor és a só teljesen felolvadt. Néhányszor megkevertem. Ezután elzártam alatta a lángot és beleöntöttem a 2 üveg cidert. Hagytam kihűlni. A hússzeleteket egy olyan nagyobb műanyag dobozba tettem, ami légmentesen lezárható. Amikor a páclé kihűlt, a húsokra öntöttem, és lezárva éjszakára a hűtőbe tettem.

Másnap a húsokat 1 órával a sütés előtt kivettem a hűtőből, hogy legyen idejük felengedni. A szeleteket szárazra töröltem. A páclevet nem dobtam ki, leszűrtem és félretettem, jól jött egy kis szaft szaporításhoz.

A krumplit, a hagymát és a fokhagymát megpucoltam, egyforma cikkekre vágtam őket, tepsibe raktam, majd meglocsoltam az olívaolajjal. Sóztam, borsoztam, kézzel jól összeforgattam. A maradék koriander magot mozsárban durvára törtem. A sütőt 215 fokon előmelegítettem. A húsokat enyhén sóztam, borsoztam, majd mindkét oldalukat bekentem a felaprított korianderrel. Egy serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsivel erősebb lángon és 2 ek. olívaolajon elősütöttem a húsokat, oldalanként kb. 2 percig. A hússzeleteket a hagymás krumplis keverékre fektettem. Aláöntöttem 2 ek. páclevet. A forró serpenyőből kb. 1 dl páclével felszedtem a pörzsanyagot, ami a hús elősütésekor keletkezett. A húsokra 1-1 babérlevelet tettem, ráöntöttem a serpenyőből a szaftot, majd a tepsit lefedtem alufóliával és 40 – 45 percig sütöttem. Ellenőriztem a krumplit és ha már az is megpuhult, még 5 percig grill fokozaton pirítottam fólia nélkül. Ha a krumpli még nem főtt meg a szaftban, tovább süthetjük a hús nélkül, amit addig egy tányéron, lefedve pihentetünk. Külön jót tesz a húsnak a pihentetés.

Legalább 1 éjszakát pácolódjon a hús a hűtőben, de akár 2 teljes napra is békén hagyhatjuk.

cideres tarja (3)

Expressz mandulatorta citromsziruppal

Újabb falat Anglia a WR receptgyűjteményből. Jónak tűnt. Főleg, amikor kiderült, hogy ez a torta is sebtiben összeállítható. Szeretem az ilyet. A nehézbombázó ünnepi sütik előtt jó egyet rápihenni egy könnyedebb desszerttel. 😉 Kívül kissé ropogós, belül lágy és szaftos, a citromsziruptól kellemesen fanyar. Próbáljátok ki Ti is, ha van kedvetek. Laktóz -és gluténmentes. A cukor mennyiségét kicsit csökkentettem az eredetihez képest, de így is tökéletesen működött a süti.

Előkészítés: 10 – 15 perc
Sütési idő: 45 perc (vagy tűpróbáig)

wr santiago mandulatorta

 

Hozzávalók (20 centis tortaformához):

a tortához:

30 dkg egész mandula
4 közepes tojás, kettéválasztva; a fehérje legyen hideg
20  dkg nádcukor (kristálycukor is jó; ha valaki a 20 dekát is sokallja, lehet ennél is kevesebb; eredetileg 25 dkg cukor kell bele)
1 citrom reszelt héja
1 ek. citromlé
1 tk. őrölt fahéj

csipet só

a citromsziruphoz:

1 citrom reszelt héja és leve (a tortához használt citrom maradék levéből csináltam, plusz egy másik citrom héja)
2,5 dkg porcukor
1 ek. hideg víz

A sütőt előmelegítettem 160 fokra (gázsütőnél 3-as fokozat), légkeverésen. Egy 20 centis kapcsos tortaformát kivajaztam, az aljára sütőpapírt tettem.

A mandulát finomra őröltem. Ha ezt a lépést szeretnénk megspórolni, természetesen vehetünk darált mandulát is.

A tojásokat kettéválasztottam. Egy nagy keverőtálba tettem a sárgáját a cukorral, a citromhéjjal, a citromlével és elektromos habverővel addig kevertem, amíg kifehéredett és sűrű, krémes masszát kaptam. Ezután belekevertem a csipet sóval elkevert őrölt mandulát és a fahéjat.

A tojásfehérjéket egy tiszta, száraz keverőtálban pár perc alatt kemény habbá vertem. A mandulás masszához kevertem 2 evőkanálnyit a fehérjehabból, hogy fellazítsam. Itt még nem kell finomkodni a fehérjehab keverésével. Ezután beleforgattam a maradék habot is, de már nagy, óvatos mozdulatokkal, alulról felfelé, addig, amíg fehérjehab és a mandulás massza szépen egynemű lett.

A tortaformába öntöttem és betoltam a sütőbe. A sütési idő 45 perc, de érdemes 30 perc után tűpróbával ellenőrizni. Sütőnként változhat, hogy hosszabb vagy rövidebb idő alatt sül meg. Akkor van készen, ha a tű már tisztán jön ki a tésztából. A formában hagytam kihűlni.

Amíg a torta hűlt, elkészítettem a citromszirupot. Egy szórásnyit félretettem a reszelt citromhéjból a díszítéshez. A többit egy lábasba tettem a citromlével és a cukorral együtt. Hozzáadtam 1 ek. hideg vizet is. Közepes lángos, finoman melegíteni kezdtem, amíg a cukor teljesen felolvadt. A még meleg szirupot a torta tetejére csurgattam.

Tálaláskor megszórtam kevés porcukorral és a félretett citromhéjjal. Lágyan felvert tejszínhabbal vagy görög joghurttal turbózhatjuk.

Tipp 1.: ha nem kapunk görög joghurtot, a natúr joghurtot tegyük gézbe, vagy egy kisebb sűrűbb szövésű szűrűbe, “lógassuk” egy kisebb lábas felé, tegyük a hűtőbe és hagyjuk lecsöpögni jó néhány órán át.

Tipp 2.: citrom helyett narancsot is használhatunk, a fahéj helyett pedig szegfűszeget.

A recept megtalálható elektronikusan is a Waitrose honlapján

Sváb császármorzsa

Tegnap estig soha életemben nem készítettem császármorzsát. Enni talán 2x ettem. Volt is nagy műsor, amikor sűrűsödni kezdett a massza és eluralkodni látszott rajtam a pánik… Drámakirálynő a színen… Persze attól, hogy én bénáztam, a császármorzsa még egy nagyszerű desszert marad, akármennyire is haragudtam rá. 🙂

Most egy sváb receptet követtem, ez lett belőle. Azért majd palacsintatésztával is megugrom hamarosan.

csaszarmorzsa

 

Hozzávalók (3-4 főre):

5 dl tej
4 ek. cukor + 1 ek. porcukor
10 gr vaníliás cukor (házi vagy bolti)
csipet só
15 dkg gríz
4 egész tojás kettéválasztva
2 ek. vaj
1 marék mazsola beáztatva
sárgabarack vagy szilvalekvár

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A mazsolát kevés vízben beáztattam.

Egy nagyobb, magasabb falú serpenyőben a tejet 3 ek. cukorral, a vaníliás cukorral és egy csipet sóval felforraltam. Ezután folyamatos kevergetés mellett apránként hozzáadtam a grízt és alacsony lángon főzni kezdtem egészen addig, amíg a massza összeáll és elválik a serpenyő falától. Hagytam kissé lehűlni.

Ezalatt a tojásokat kettéválasztottam. A sárgáját kikevertem 1 ek. cukorral, a fehérjéből 1 ek. porcukorral kemény habot vertem. A már kissé kihűlt masszához kevertem a mazsolát, a cukros tojássárgáját, majd több részletben, óvatos, nagy mozdulatokkal a fehérjehabot is. Eleinte reménytelennek tűnt a helyzet, de végül szépen lassan megadta magát a tészta és egynemű lett. Itt azért volt egy pont, amikor majdnem szétestem… 🙂

Elővettem egy olyan serpenyőt, amit a sütőbe is betolhattam később. Ebben 2 ek. vajat habzásig forrósítottam, majd beleöntöttem a masszát. A közepesnél kicsit erősebb lángon sütni kezdtem. Ez volt a másik pillanat, amikor elgurult a pöttyös labdám és koordinálatlanná kezdtem válni. 🙂 Érdemes óvatosnak lenni, a vaj fröcsköl. Amikor az alja aranybarna és ropogós volt, egy nagy szedőlapáttal megfordítottam és összetörtem. Betoltam a sütőbe és kb. negyed óra alatt készre sütöttem. Néha átkevertem és törtem rajta, hogy minél nagyobb felületen ropogós legyen.

Kevés porcukorral meghintettem, házi sárgabaracklekvárral tálaltam.

Ezerarcú Sharlotka

Az úgy volt, hogy a férj dolgozott aktuális nemzeti ünnepünkkor. Ezért összecsomagoltam a kiskorút és átmentünk drimbölni Hébe-hóbanhoz. Ő főzte a levest, én sütöttem a sütit.

Amikor először hallottam ezt a nevet, azt hittem, valamilyen habos-babos lányregény elpiruló, olvadozó főhőséről van szó. Kicsit mellélőttem, no. 🙂 Egy újabb süti, amivel alig van munka, viszont annál nagyobb az élvezeti értéke. Lemértem: 13 perc kellett az összeállításához. Ez eléggé csábító, nem? A többit elvégzi a sütő. Én lájkolom.

Az eredeti recept csak almával és a tésztával dolgozik, de ha valakinek van pontosabb infója, bátran ossza meg velem/velünk. Ez a torta orosz, amit egy kicsit átgondoltam. De ezúton is innen köszönöm a nagy Oroszországnak. A körtétől kicsit szaftosabb lett, a tészta pedig nedvesebb, nehezebb.

1osszevont

 

Hozzávalók (26 centi tortaformában):

5-6 nagyobb vilmoskörte
1 bögre nádcukor
3 nagy tojás
1 bögre liszt
1 vanília rúd kikapart magjai
1 citrom reszelt héja és leve
csipet só
2 púpozott tk. őrölt gyömbér
1 marék fenyőmag (elhagyható, nekem volt még itthon)
2 ek. zsemlemorzsa

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy 26 centis tortaformát kibéleltem sütőpapírral egészen a pereméig. Ezután jött a gályameló. 🙂 A körtéket megmostam, meghámoztam, majd mindet félbe vágtam. A feleket is feleztem, majd az így kapott darabokat 1 centi vastagra szeleteltem. A szeleteket kb. 1×1 centis kockákra vágtam és egy keverőtálba tettem. Megszórtam 1 tk. őrölt gyömbérrel, majd fél citrom levévelés jól összeforgattam. A sütőpapírral bélelt tortaforma aljába szórtam a zsemlemorzsát, ez felvettem valamennyire a gyümölcs levét. Erre öntöttem a felkockázott körtét és egyenletesen elterítettem benne.

Összeállítottam a tésztát. A tojásokat 3-4 perc alatt elektromos kézi habverővel habosra kevertem. Ezután hozzáadtam a citromhéjat, 1 tk. gyömbért, a vanília kikapart magját és egy csipet sót. 3 részletben néhány mozdulattal hozzákevertem a lisztet is. A tésztát a körtére öntöttem, a tortaformát kicsit ide-oda mozgattam a pulton, hogy a massza egyenletesen elterüljön. 2x, 3x óvatos, de határozott mozdulattal a pulthoz ütögettem a forma alját, így lejjebb is jutott a tésztából. a tetejét megszórtam a maréknyi fenyőmaggal.

Betoltam a sütőbe és kb. 50-55 perc alatt készre sült. 40 perc elteltével érdemes tűpróbával ellenőrizni, hogyan is áll a süti. Vanília sodóval, kevés enyhén cukrozott zsíros tejföllel vagy vanília fagyival isteni.

sharlotka1 (1024x678)

Zabpelyhes keksz v2.

A 2 évesnek van már uzsis tasija is. Igaz nem hengeres, de legalább nem veszik el tőle, így nem lesz szomorú. Az van, hogy ez az uzsonnás doboz valójában tízórais, mert az uzsonnáját mindig itthon eszi meg, ellenben a tízórait szinte mindig mozgásban (játszótér és egyéb kalandok).

Egy valamirevaló tízórais/uzsonnás tasiba kell muníció. Így teljesült be a sorsa a zabpelyhes keksznek. A v1.0 után kipróbáltam egy újabbat, Rozival reggeli után megsütöttük. Ez is jó, bátran vállalom.

zabpelyhes keksz v2 2 (683x1024)

 

Hozzávalók (10-15 darabhoz):

15 dkg zabpehely
5.5 dkg cukor (finomítatlan sötétbarna nádcukrot tettem bele, de lehet méz és persze mezei kristálycukor is)
2 tojás
15 dkg dió finomra aprítva
3 dkg aszalt szilva
3 dkg aszalt sárgabarack
2 tk. őrölt fahéj
fél tk. őrölt szegfűszeg
csipet só

Mivel csak nagy szemű zabpelyhet kaptam, a késes betétű aprítóban kicsit finomítottam rajta. Nem őröltem porrá, de apróbbra dolgoztattam a géppel.Az aszalványokat és a diót késsel felaprítottam.

A tojásokat egyesével egy keverőtálba ütöttem és felvertem. Hozzáadtam a cukrot, a csipet sót, a fahéjat és a szegfűszeget. Alaposan összekevertem. Vagyis Rozi keverte. Amint meghallotta a robotgép hangját, faképnél hagyta Rumcájszt (éppen aktuális, reggeli utáni 5-10 perces tv előtti butulás) és tolta mellém a fellépőjét.

A tojásos keverékhez adtuk a gyümölcsöket és a zabpelyhet, jól összeforgattam, hogy minden mindennel érintkezzen, aztán hagytam úgy 20-25 percig pihenni. Ennyi idő alatt a zabpehely bőven megszívta magát a tojás nedvességével. A pihentetés azért lényeges, mert így lehet jól formázni anélkül, hogy szétesne.

Közben előmelegítettem a sütőt 180 fokra alsó-felső fokozaton. Aztán rájöttem, hogy elfogyott a sütőpapír. Kivajaztam, kiliszteztem a tepsit. 25 perc elteltével tepsire tettem a sütit: vizes kézzel előbb golyókat formáztam, majd a tenyereim között lapos korongokat csináltam a golyókból. 15 perc alatt készre sütöttem. Nem baj, ha kicsit még puha, amikor kivesszük a sütőből. Hűlés közben szilárdulni fognak a kekszek. Ha túlsütjük, ebből a verzióból is fűrészpor korongok lehetnek.

Skót vajas keksz. És a kiskorú...

Felkötöm a gatyámat, a 2 éves a babérjaimra pályázik. Kever, gyúr, nyújt, szaggat. Aztán észre sem veszem és már Ő írja a blogot. 🙂

Süteményt sütöttünk. Először együtt az elejétől a végééig. Jutott belőle mindenhova. Pultra, földre, gyomorba. Mert ugyanis a kiskorú a csipegetést élvezte a leginkább. A süti jó lett (bár nem ez a legjobb shortbread recept), de a közös móka még jobb volt. Tovább tartott ugyan össze -és feltakarítani utána, mint összeállítani a tésztát, de kit érdekel.

shortbread rizsnyak (1024x683)

Hozzávalók:

12 dkg puha vaj
6 dkg porcukor (nádcukorból, mert abból szoktam gyártani)
16 dkg búza finomliszt
5 dkg rizsliszt
csipet só

A sütőt előmelegítettük 180 fokra (gázsütő 4-es fokozat). Alsó – felső sütési módra állítottuk. Egy tepsit kibéleltünk szilikonos, méretre vágott sütőpapírral. Áldott legyen a neve annak, aki kitalálta a méretre vágott sütőpapírt. Minden alapanyagot kimértünk. A lisztkeverékhez csipet sót is adtunk.

A puha vajat és a porcukrot egy nagy keverőtálba tettük és elektromos kézi habverővel pár perc alatt simára, krémesre kevertük. Több részletben, apránként hozzászitáltuk a liszt/rizsliszt keverékét és fokozatosan összedolgoztuk a masszát, majd egy nagy gombócot formáztam belőle. Ezután jött csak a buli. Lisztezett felületre borítottam és tessék-lássék kört formáztam belőle. Rozi a saját kis kupacát kozmetikázta (és ette…). Nagyjából 1 centi vékonyra kinyújtottuk, aztán Rozi kiszúróival és egy kisebb pogácsaszaggatóval (kb. 3 centi átmérőjű) szaggatni kezdtük: kör, kacsa, szív, korona, tükör, nyúl, stb. Amíg a kiszaggatott nyers kekszeket a sütőpapírra raktam és villával megszurkáltam, Rozi tisztára nyalta a pultot. Takarítás fele elintézve. 🙂

Eredetileg 35-40 percig kell sütni ezt a teasütit, de én 30 perc után késznek láttam.

Rozi első keksze skót vajas keksz (1024x683)2

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!