Rizsázzunk!

Nyári megaHERZ

Azt mondják, egy új minőség akkor tud belépni az életünkbe, ha egy régi, már minket nem szolgálót elengedünk. Az ember azonban, valamilyen okból kifolyólag (az elme játéka…) sokszor körme szakadtáig ragaszkodik a régi, már megszokott szarhoz dolgokhoz. Még akkor is, ha az már nem jó, rosszul érezzük magunkat tőle és csak viszi az energiát, de nem tölt vissza.

Az van, hogy ez tényleg így van. És minél magasabb az elengedésre váró kupac, az élet annál erőteljesebben teszi le elénk a jelzéseket és ezekkel együtt a lehetőségeket is. Amit vagy meglátunk, vagy nem, attól függően, mennyire süppedtünk mélyre a régi, ismert dagonyában, a vélt vagy valós mások általi elvárásokban és a saját megfelelési kényszerünkben.

Valamit megint elengedtem, időm, energiám szabadult fel általa. És szinte azonnal be is jött valami új, ami megint szenvedéllyel töltött fel. Elhanyagoltam azt, amit hosszú évek óta imádattal csináltam, és feláldoztam valami olyanért, ami nem is az enyém. A főzés, a konyha, az ízek, állagok (fellengzősen szólva, a textúrák), az érzés, hogy valami olyat teszek az asztalra, amivel más(ok)nak örömet okozohatok. Ezt tettem parkolópályára.

Feladni magamból valamit, ami mozgat, valami olyanért, ami másé, más dolgát magamra húzni, ami nem is az én feladatom lenne, na az romboló és finoman szólva kitolás magammal. De az élet mindig segít.

Egy ilyen elengedés után talált meg a Herz azzal a felkéréssel, hogy alkossam meg a saját Herz szendvicsemet. Imádtam. Minden percét. Rengeteg alapanyagot kaptam, vágódeszkát és még kést is. A feladatom csak annyi volt, hogy a Herz termékei közül valamelyiket felhasználva elkészítsem a saját “portfóliómat”.

Kedveljétek a Herz facebook oldalát és figyeljétek a Herz Food Truck menetrendjét. Akár az én Nyári MegaHERZ szendvicsemmel is találkozhattok valamelyik fesztiválon. 😉

Köszönöm!

Szóval egy kis herzegés következik. 😉

Előkészítés: 15 perc

Összeállítás: 5 perc

nyari_megaherz_javitott1

 

Hozzávalók (1 főre):

HERZ páros kolbász fele, vagyis fél pár

a kisült kolbászkarikák zsírja

1 rozsos fekete olívabogyós csavart bagette (kb. 20 cm hosszú)

1-2 tk. magos mustár

1 tk. balzsamecet

1-2 nagy csipet finomítatlan nádcukor

2 kicsi paradicsom

2 kicsi kovászos uborka + 1-2 ek. az uborka levéből

1 kis fej lilahagyma

1 kis csokor friss petrezselyem

1-2 csipet só, frissen tekert bors

12 hónapos érlelt cheddar

1 tk. sült hagyma

A paradicsomot, a lilahagymát és a kovászos uborkát apróra kockáztam, keverőtálba tettem. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a nádcukort és alaposan elkevertem. Meglocsoltam a balzsamecettel. Belekevertem a finomra aprított friss petrezselymet is. Újra alaposan elkevertem. Félretettem, hogy az ízek kicsit összeérjenek.

A Herz páros kolbászt felkarikáztam és serpenyőben kissé ropogósra sütöttem. Aprítóba tettem és durvább morzsás állagúra aprítottam.

A bagette-et hosszában félbevágtam. Meglocsoltam a kolbász zsírjával, megkentem a magos mustárral. A kovászos uborkás, paradicsomos keverékből ráhalmoztam egy jó nagy adagot. Ezt megszórtam a kolbászmorzsával, aminek a tetejére újabb adagot tettem a paradicsomos kovászos uborkából. Erre ment egy újabb jó nagy adag kolbászmorzsa. Meglocsoltam az uborkás keverék levével. Az egészet meghintettem kevés sült hagymával és végül néhány szelet érett chedarral zártam le a szendvicset.

Facebook: Rizsázzunk!

nyari_megaherz_javitott

nyari_megaherz_merge1

Olasz kenyérsaláta - avagy az én panzanellám

Papíron rengeteg ötletem van. Rengeteg. Tele epres, spárgás, spenótos meg mindenféle májusi csemegére alapozó tutiságokkal. Erre jövök itt egy paradicsomos, kígyóuborkás, kenyeres cuccal. Hát, ez van. És igen, tudom, háttal nem kezdünk mondatot, mert nem illik a másiknak hátat fordítani.

Annyira lusta vagyok, hogy az már példaértékű. Volt néhány keményebb hetünk. Rozi mélyet merített az életből – két oldali fülgyulladás 40 fokos lázzal napokig, Zoli nappal és még éjjel is dolgozott. Kábé csak zuhanyozni meg átöltözni járt haza napokig. Én vizsgára (is) készültem éjjel, amikor Rozi lázát levitte a kúp és tudott egy kicsit aludni. Nappal össze voltunk gyógyulva, akkor csak azt csináltuk, amit ő akart. Aztán végül Rozi meggyógyult, épp pár napos utókezelésen van a nagyanyjáéknál, mert a vidéki levegő és a nagyanyja kosztja mindent a helyére tesz. 😉 Zoli megint csak fényes nappal építi a munkaalapú társadalmat, és én is levizsgáztam. Ma (igazából tegnap, mert amikor ez a bejegyzés ma megjelenik, épp úton leszek Roziért) olyan szerencsés vagyok, hogy lógathatom a lábamat. Jól esik.

Soha a büdös életben eddig még nem csináltam olasz kenyérsalátát. Az utóbbi napokban viszont annyiszor jött velem szembe itt – ott, ilyen – olyan változata, amit már jelnek vettem. A hetedik érzékem, vagy harmadik szemem, meg a női megérzésem is azt mondta, ezt kell ma ennem.

Így csináltam én. Magamnak. Amit aztán lenyúlt a férj…

Előkészítés + elkészítés: kb. 20 perc

panzanella_olasz_kenyersalata (6)

 

Hozzávalók (1, max. 2 főre):

3 vastagabb szelet magos, rozsos bagett (kicsit megpirítva)

1 nagyobb paradicsom

kb. 5 centinyi kígyóuborka (pucolatlanul)

1 kis fej lilahagyma

1 nagy gerezd fokhagyma

50 ml extra szűz olívaolaj + 1 ek. chiliolaj (saját)

10 + 5 nagyobb bazsalikomlevél

frissen tekert bors

1 ek. tokaji muskotályos fehérborecet (másmilyen is jó)

A lilahagymát megpucoltam és vékony karikákra vágtam. Kis tálba tettem, NAGY csipet sóval összeforgattam és félretettem.

A bagett szeleteket enyhén megpirítottam és kisebb (falatnyi) darabokra tépkedtem. Finomra aprítottam 10 bazsalikomlevelet és az olívaolajjal együtt a kenyérkockákhoz adtam. Jól összeforgattam. Pihentettem.

1 – másfél centis kockákra vágtam a paradicsomot és az uborkát. Nagyon finomra aprítottam a fokhagymát, a késsel pépesre zúztam. Mindent a kenyérhez adtam, borsoztam, meglocsoltam még egy kanál chiliolajjal* és egy ek. borecettel. Frissen őrölt borssal fűszereztem.

Tálaláskor finomra reszelt parmezánnal és a maradék, durvára aprított bazsalikomlevéllel szórtam meg.

* chiliolaj: olívaolajba kicsi, szárított, kicsit megroppantott madárszem chiliket és szárított lime leveleket tettem)

Facebook: Rizsázzunk!

panzanella_olasz_kenyersalata (8)

panzanella_olasz_kenyersalata

panzanella_olasz_kenyersalata_merge_4

Sütőben sült marharagu

Fogalmam sincs, mikor aludtam utoljára 4 óránál többet egyben, ha egyáltalán valaha volt ilyen. És ennek semmi köze ahhoz, hogy megszületett Rozi. Oké, azóta azt a keveset is éberebben alszom végig, de ennyi. Anyukám szerint apró gyerekként sem voltam jó alvó, ebből következően Ő sem pihente laposra magát… Viszont valamilyen kegyesség folytán tegnapról mára bruttó 10 órát aludtam. Úgy saccolom, hogy ez kb. nettó min. 6 órányi színtiszta alvás volt. Köszönöm! Állítólag, egyébként, meg lehet tanítani az agyunkat a jó, pihentető alvásra. Ha ez valakinek sikerült már, keressen meg engem, és beszélgessünk. 😉

Ez meg itt az Apa főz rovat legújabb kincse. Egy lusta ebéd egy lusta vasárnapra, egy lusta desszert elé. Bár még mindig erősen húsmentesen eszek bizonyos okok miatt, ez most nagyon jól esett.

Előkészítés: 15 – 20 perc

Sütés: 2 – 2,5 óra

sutoben_sult_provance_marharagu

 

Hozzávalók:

80 dkg marhahús (lábszár vagy comb)

5 ek. olívaolaj

2 fej vöröshagyma

1 nagy doboz paradicsomkonzerv (kb. 35 – 40 dkg)

2 ek. cukor

4 – 5 gerezd fokhagyma

4 – 5 babérlevél

1 csapott  ek. kakukkfű

1 csapott ek. rozmaring

frissen őrölt bors

60 dkg kicsi krumpli

2 – 3 ek. fekete olívabogyó kimagozva, felezve

1 ek. kapribogyó (elhagyható, de nagyon finom lesz tőle)

1 csokor friss petrezselyem

Melegítsd elő a sütőt 170 fokra. Mosd meg és vágd kb. 3 centis kockákra a húst. Pucold meg és aprítsd fel a vöröshagymát és a fokhagymát.

Öntsd közepesen forró vaslábasba az olívaolajat, majd amikor az olaj felforrósodott, dobd rá a hagymát és a fokhagymát, majd sózd és borsozd. Sűrű kevergetés mellett párold kb. 8 percig, amíg a hagymák megpuhulnak és kissé aranybarnák lesznek.

Add hozzá a felkockázott marhahús és 3 – 4 percig, kevergetve, süsd, amíg a húskockák kissé megbarnulnak. Ekkor add hozzá a paradicsomot, a cukrot és a babérlevelet. Forrald fel, fedd le és tedd a sütőbe kb. 1 órára. Pucold meg a krumplit és tartsd vízben felhasználásig, hogy ne barnuljon meg.

Bő 1 óra elteltével vedd ki a ragut a sütőből, fűszerezd még egy kis sóval, borssal, a rozmaringgal és a kakukkfűvel. Add a raguhoz az egész krumplikat, tedd vissza a vaslábasra a fedőt és tedd a sütőbe újabb 1 órára vagy amíg a hús és a krumpli is puha lesz. Ekkor add hozzá az olívabogyót és a kapribogyót is, majd tálaláskor szórd meg friss petrezselyemzölddel.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: Rachel Allen

sutoben_sult_provance_marharagu (1)

Chilis bab

Az úgy kezdődött, hogy a férj apósa kitalálta (a.k.a. az én drága jó apám), hogy megint főzzünk szilvalekvárt, de idén 10 kilóval több szilvát vett, mert jajj, a tavalyi befőzés már elfogyott. Eh, a fene egye meg, hogy éppen a friss befőzés előtt már nem volt az “ólekvárból”…

A kamasz meg 1 hónapja nyúz, hogy főzzek neki chilis babot, ezért a férj kitalálta, hogy ezt a befőzéskor (tegnap, azaz szombaton) épp meg is csinálhatnám. Megfőztem. Az üst mellett már úgyis elég meleg volt, egy kis extra már nem számított. A fiúk ma chilis babot reggeliztek… Fogalmam sincs, mennyire autentikus ez a verzió, de nekünk bejött. Biztosan létezik egy ős recept, ami mindnek az alapja, de azt én nem ismerem.

A 40 kiló szilvát pedig megmostuk, kimagoztuk, a piszkos munkát elvégeztük, de a több órányi kevergetést megnyerte magának a főszervező. Kellett neki zizegni. 😉

Előkészítés: kb. 20 perc
Főzési idő: 1 – 1,5 óra

chilis_bab (23)

 

Hozzávalók (6 főre):

75 dkg marhahús (pl. fehérpecsenye)
50 dkg szárazbab (vesebab)
4 db közepes vöröshagyma
5 gerezd fokhagyma
1 sárga paprika
1 piros paprika
5 db hámozott paradicsom (konzerv is tökéletesen megfelel)
1,5 l víz (vagy húsleves/húsalaplé)
4 ek. paradicsompüré
1 sárga és 1 piros chili kimagozva
2 mk. chilipor
3 ek. őrölt pirospaprika
só, citrombors
1 ek. nádcukor
2 tk. őrölt koriander
2 tk. kakukkfű
2 tk. oregano
2 – 3 tk. majoránna
1 ág friss rozmaring
2 tk. őrölt fahéj

a tálaláshoz:

vörös és fehér cheddar sajt
tejföl

A babot előző este beáztattam hideg vízben.

Másnap a marhahúst kis kockákra vágtam, a rostjaira merőlegesen, hogy tutira megpuhuljon. Megpucoltam a vörös -és fokhagymákat. A vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymát egy nagy kés lapjával összenyomtam, majd felaprítottam. A megmosott paprikákat kicsumáztam, kimagoztam, félbevágtam, majd megint félbe és felszeleteltem.

Egy magas falú, vastag aljú serpenyőt felhevítettem, néhány ek. olívaolajat öntöttem bele, majd pirítani kezdtem benne a felkockázott marhahúst. Amikor a hús kissé megpirult, kiszedtem egy tányérra és lefedve félretettem.

2 ek. olívaolajat öntöttem a serpenyőbe, hozzáadtam a hagymát, a fokhagymát és a paprikát, majd 5 – 6 percig pároltam. Időnként átkevertem. Ezután hozzáadtam a feldarabolt hámozott paradicsomot, a leszűrt babot, a paradicsompürét és a húst is. Felöntöttem a vízzel és alaposan összekevertem. Félbevágtam és kimagoztam a chilipaprikákat, majd felaprítottam. A babos húshoz adtam a chiliporral és a pirospaprikával együtt. Bőven sóztam, kissé borsoztam, megszórtam korianderrel, majoránnával, oreganoval, kakukkfűvel és beledobtam egy ág friss rozmaringot is. 1 ek. nádcukrot adtam hozzá, ami a paradicsom savasságát lágyította. Felforraltam, 10 percig nagy lángon bugyogva hagytam főni, végül lefedtem és bő 1 órán át takarék lángon hagytam főni. A végén kicsit még fűszereztem, mindenből egy csipetnyit adtam hozzá. Ha szükséges, még lehet sózni.

Tálaláskor reszelt vörös és fehér cheddar sajttal szórtam meg, 1 ek. tejfölt adtam hozzá.

Ha a végén nem lenne elég sűrű, 2 ek. kukoricaliszttel gazdagítható. Ha valaki nem találja elég csípősnek, megszórhatja szárított chilipehellyel vagy friss chilipaprikával, esetleg kevés Cayenne -borssal.

chilis_bab (13)

chilis_bab (31)

Paradicsomos kovászos uborka saláta

Paradicsomsalátát bármikor ennék. Ezt meg sikerült egy kicsit feldobni, mert annyira ügyesek voltunk, megérzésből, hogy csak na. Nekem egy volt most a lényeg, hogy hideg és savanyú legyen. Nem volt koncepció sem (még az sem volt a fejemben, hogy bejegyzés lesz belőle), csak eszembe jutott, hogy  a paradicsom mellé mehetne egy kis kovászos uborka, a férj meg főzött egy krumplit, amíg én daraboltam.

Lehet kísérletezni másmilyen fűszerezéssel is, friss kakukkfűvel vagy majoránnával is isteni, de az a gyanúm, hogy akár a tárkonyt vagy a friss koriandert is elbírná.

Előkészítés: 10 – 15 perc
Hűtési idő: min. 1 óra

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata_merge6

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

2 – 3 nagyobb paradicsom
1 kis fej vöröshagyma (lilával még jobb, de az épp elfogyott)
1 nagy gerezd fokhagyma
1 nagy szem krumpli vékonyra szeletelve
3 – 4 db kovászos uborka
3 dl víz (attól függően, mennyi levet szeretnénk)
néhány ek. nádcukor
néhány ek. fehérborecet (vagy alamaecet, vagy sima étkezési ecet)

1 ek. olívaolaj
frissen tekert fekete bors

A krumplit megpucoltam, vékonyan felszeleteltem és enyhén sós vízben megfőztem. Amikor már puha volt, leszűrtem és hagytam kihűlni. Megmostam a petrezselymet, félretettem száradni.

Amíg a krumpli főtt, előkészítettem a salátát. Az öntethez a vízbe tettem a cukrot, a sót, a borsot, az olajat és az ecetet. Alaposan elkevertem és hagytam állni, hogy a cukor felolvadjon, az ízek összekeveredjenek.

Megpucoltam a hagymát és a fokhagymát. A vöröshagymát félfőre vágtam és vékonyan felkarikáztam. A fokhagymákat a kés lapjával megroppantottam, és finomra aprítottam. A megmosott paradicsomokat félbevágtam, kivágtam a szemüket és vékonyan felszeleteltem. Felkockáztam a kovászos uborkát is. Mindent egy nagyobb tálba tettem, ráöntöttem az ecetes öntetet, alaposan összekevertem és a hűtőbe tettem lehűlni.

Tálaláskor megszórtam friss petrezselyemzölddel. Isteni lett.

Facebook-on is fent vagyok.

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata (2)

paradicsomos_kovaszos_uborka_salata (1)

Tejszínes fűszeres paradicsomleves

Megpróbáltam reprodukálni a paradicsomlevest, amit Maki főzött nekünk a késelés óra végén. Ahhoz bamba voltam, hogy megkérdezzem tőle, pontosan hogyan készítette, na meg ugye az ujjaimra figyeltem. Utána meg el voltam foglalva azzal, hogy vedeljem a levest, mert az bizony eléggé jó volt. Szóval, rögtönzés volt, megérzésből főztem. Ez a paradicsomleves úgy jó, ahogy van. Tejszín, oregánó, bazsalikom. Isteni!

Maki rábólintott, hogy azt, amit Tőle tanultam, a saját verziómban közreadjam. Íme. 🙂

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: 10 – 15 perc

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (2)

 

Hozzávalók (4 főre):

10 közepes szem paradicsom
2 gerezd fokhagyma
1 ek. oregánó (friss vagy szárított)
1 ek. bazsalikom (friss vagy szárított)
só, frissen tekert bors
5 dl zöldségalaplé (vagy víz)
1 – 1,5 dl tejszín (nem főző!)
1 – 2 ek. cukor (nyírfát használtam)
3 ek. olívaolaj

csipet őrölt piros paprika

friss rozskenyér enyhén pirítva

A paradicsomokat meghámoztam, most késsel, gyakorolni akartam a tanultakat. 🙂 Egyébként a leforrázás is tökéletes, amikor lobogó, forró vízbe tesszük a paradicsomot egy pillanatra, majd hideg vízbe tesszük, és hámozzuk. A meghámozott paradicsomokat félbevágtam, kivágtam a szemüket, majd felkockáztam őket. A fokhagymákat megpucoltam, megroppantottam, a paradicsommal együtt félretettem.

Egy közepes, de magasabb falú lábast felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat, a lángot pedig közepesre mérsékeltem alatta. Beleszórtam az oregánót, amit előtte a tenyereim között kissé megmorzsolgattam. Kb. 1 percig kevergetve kicsit átpirítottam. Vigyázni kell, nagyon könnyen megéghet. Ekkor rádobtam a fokhagymákat, és 1 percig, kevergetve kicsit pároltam, csak amíg elindult az illata. Ezután a lábasba öntöttem a felkockázott paradicsomot, sóztam, borsoztam, majd főzni kezdtem. Amikor már bő levet eresztett, megszórtam cukorral és felöntöttem a lével. Felforraltam, azután takarékra vettem a lángot és pár percig hagytam csendesen gyöngyözni.

Botmixerrel krémesre turmixoltam. Megkóstoltam és kevés sóval, borssal, még egy kicsi cukorral kiegyenlítettem az ízeket. Vékony sugárban belecsurgattam a tejszínt, majd megszórtam a bazsalikommal. Alaposan elkevertem.

Pirított rozskenyérrel ettük.

A facebook-on itt találtok meg.

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (7)

tejszines_fuszeres_paradicsomkremleves (20)

Sültparadicsom-leves

Kicsit idétlenül hangzik magyarul, pedig az angol neve olyan menő: roasted tomato soup. De ez a leves tényleg menő, magyarul is, angolul is. Hegyomlásnyi Waitrose-os receptgyűjteményem van, amit még drága barátnémtól kaptam, szorgosan szemezgetett nekem az ingyenes receptkártyákból. Szerintem már csak miattam járt egy időben a Waitrose-ba. Vagy ennyire ne legyek azért öntelt? 🙂

A 2 éves lekotorta őket a polcról, mert elfelejtettem, hogy azt a bizonyos polcot már réges régen eléri. Hozta és közölte, hogy “ez a tiéd”. Én meg jól megfőztem, mert 1. imádjuk a paradicsomlevest, 2. fél óra alatt megvan, 3. nem drága, de cserébe olcsó. Kicsit magyarítottam a hozzávalókon, mert pl. Waitrose English Classic Vine paradicsomot nem kaptam a piacon. 🙂

Előkészítés: kb. 10 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

1sult paradicsomleves (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

95 dkg paradicsom (apró, lédús paradicsomokat vettem most)
2 kisebb fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
3 ek. olívaolaj
6 szelet bacon (elhagyható)
1,5 liter zöldség alaplé vagy ugyanennyi víz
4 ek. balzsamecet
só, bors, 1 ek. nádcukor
1 ek. szárított majoránna
1 ek. oregánó
1 ek. bazsalikom
2 nagyobb babérlevél

A sütőt légkeverésen előmelegítette, 220 fokra (gázsütőnél 7-es fokozat). Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

A paradicsomokat megmostam, negyedeltem. A vöröshagymát, fokhagymát megpucoltam, a vöröshagymát vékonyan szeleteltem, a fokhagymákat késsel nagyobb darabokra vágtam. Mindent a tepsire halmoztam, megszórtam nagy csipet sóval, a zöld fűszerekkel, meglocsoltam 3 ek. olívaolajjal és 3 ek. balzsamecettel. Kézzel óvatosan, de alaposan összeforgattam, majd betoltam a sütőbe és addig sütöttem, amíg a paradicsomos keverék megpuhult és kissé karamellizálódott. Ez bő 15 perc volt.

Ezalatt egy fazékban felforraltam az alaplevet. Amíg ez felforrt, egy serpenyőben kevés olívaolajon ropogósra sütöttem a bacont, tányérra szedtem és hagytam kihűlni. A hagymás, fűszeres sült paradicsomokat az alapléhez adtam, beletettem a cukrot és botmixerrel simára turmixoltam. Még egyszer megkóstoltam, kevés sóval, frissen őrölt borssal és még egy kevés bazsalikommal kiigazítottam az ízeket. Tálalásig beletettem a 2 babérlevelet, ennyi idő éppen elég volt ahhoz, hogy az íze diszkréten ott legyen a levesben.

A sült bacon-el és friss olívás ciabatta-val tálaltam. A tetejét meglocsoltam még egy kis balzsamecettel.

Julia Child nyomában - fűszeres paradicsom és pirítós

Tegnap a kezembe nyomott egy dvd-t a keresztlányunk anyja, hogy nézzem meg. A Julie & Julia volt az. Mert hogy én ezt még nem láttam, mindig csak terveztem, hogy leülök és megnézem. No, ez aztán jó kis film. És Julia? Az a hang, az a mozgás, és a kaják… Tegnap, miközben moziztunk, végigszkenneltem a hűtőt és a kamrát. A reggelink ma tőle jött, olajban sült kenyér fűszeres paradicsommal. Nem pontosan úgy és ugyanúgy készült, de valami bitang jó lett.

1IMG_6581 (853x1280)

 

Hozzávalók (2 főre):

2-4 szelet rozskenyér
1 kis doboz koktélparadicsom
fél csokor friss petrezselyemzöld
1 gerezd fokhagyma
só, bors
olívaolaj (1 ek. a paradicsomhoz, 1 ujjnyi a sütéshez)
2-3 csipet cukor
1 löttyintésnyi (1tk.) balzsamecet
1 löttyintésnyi (1 tk.) bazsalikomos borecet
(Fekete-erdő sonka, de ez elhagyható, nekünk volt még itthon néhány szelet, azért tettem rá, nélküle is tökéletes)
rukkola

Tele vagyunk tokaji bor -és balzsamecetekkel, még az Apukámtól kaptunk vagy 10 félét, 4 cl-es kiszerelésben. Ez most jól jött ehhez a reggelihez.

A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A paradicsomokat is megmostam, majd mindegyiket 4 részre vágtam. Egy tálba tettem, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, ráreszeltem a fokhagymát. Ezután meglocsoltam 1 ek. extra szűz olívaolajjal, a balzsam -és borecettel, végül  hozzáadtam a cukrot. Megszórtam a felaprított petrezselyemmel is, és jól összekevertem.

Egy serpenyőt felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon felforrósítottam benne az olívaolajat. Beletettem a kenyérszeleteket és oldalanként 2-3 perc alatt megsütöttem.

A pirítósra kevés rukkolát raktam, erre halmoztam 2 evőkanálnyit a paradicsomból, majd Jamie-s hanyagsággal ráművészkedtem a fekete-erdő sonkát, majd még egy kevés paradicsomot tettem rá. A paradicsom levéből keveset csurgattam rá, épp csak annyit, hogy szaftos legyen, de a pirítóst ne áztassa el teljesen.

Reggeli közben csak hümmögés volt, szó nem hagyta el a szánkat. És mindössze negyed óra kellett hozzá.

2IMG_6586 (853x1280)

 

A gyógytorna a kacsával meg eléggé vicces. 🙂

juliachild kacsa

 

Analfabéta paradicsomleves

Én imádom a betűtésztát és az édesebb (nem túl gejl) paradicsomlevest, de kifejezetten jó hatással volt rám, hogy rátaláltam Doki bazsalikomos verziójára. Főleg, hogy tele voltunk paradicsommal, mert annyira szépet találtunk a piacon, hogy képtelen voltam mértékkel venni belőle. Azért kicsit sikerült csavarnom az eredeti recepten, mert a bazsalikom helyett az oregánó akadt a kezembe…. Zöld zacskó, egyforma zacskó. 🙂 Egy kis módosítással nálam így alakult a leves.
oreganos paradicsomkremleves (1024x683)
Hozzávalók (3 főre):
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3-4 evőkanál olívaolaj
2 db közepes méretű krumpli
5 db közepes paradicsom
2 tk. szárított oregánó
2 tk szárított bazsalikom
só, frissen őrölt bors
6 db kenyérkarika (csak kenyér volt itthon, pogácsaszaggatóval készült :-P)
reszelt sajt (kinek mi van otthon, pl. gouda, trappista)
Olívaolajat forrósítottam egy nagyobb lábasban. A hagymát megpucoltam, apróra vágtam, és üvegesre pirítottam az olajon. Ezalatt egy másik lábasban vizet forraltam, majd amikor felforrt, beletettem a paradicsomokat pár percre (2-3), kivettem és lehúztam a héjukat.
Meghámoztam és kockákra vágtam a krumplikat, majd a hagymán megpirítottam.
A paradicsomokat felkockáztam, lábasba öntöttem a hagymás krumplival együtt, felöntöttem 6 dl vízzel és felforraltam. 2 tk. oregánóval, sóval és borssal fűszereztem és közepes lángon hagytam főni, míg a krumpli teljesen megpuhult, a paradicsomok pedig szétfőttek.
Közben megcsináltam a sajtos krutonokat. Előmelegítettem a sütőt 200 fokra. Pogácsaszaggatóval 8 egyforma karikát szaggattam a kenyérszeletekből*. Sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem őket és reszelt sajtot szórtam a rájuk. 5-8 perc alatt megpirultak. Kivettem a sütőből, és hagytam kicsit hűlni.
Amikor a paradicsom és a krumpli is teljesen megfőtt, botmixerrel pürésítettem a levest. Ezen a ponton érdemes még egyet kóstolni, és ha szükséges, kicsit még fűszerezni. Én vacsorára is ezt ettem, mert maradt 1 bő csészényi.

* a maradék kenyérből zsemlemorzsa lesz. Tálcára tettem és hagyom szikkadni. Aztán ledarálom és tökéletes lesz a rántott hús – krumpli püré – ubisali vasárnapi ebédhez. 😛

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!