Rizsázzunk!

Októberi piaci körkép receptekkel

Hajnalban felébredtem és nem tudtam visszaaludni. Összeraktam fejben az októberi piaci körképet és egy jó kis felvezetőt is kitaláltam. Aztán megjelent a szobánkba Rozi, befeküdt közénk és 1 perc múlva már aludt is. Én viszont még mindig nem tudtam visszaaludni, és amikor végre mégis ment volna, a gyereklány felriadt és katicákkal kezdett hadakozni. Kérte, hogy dobjam ki őket az ágyunkból. Annyira meg volt rémülve félálmában, hogy önként visszament a saját ágyába… Vaskosat álmodhatott. Beletelt vagy 20 percbe, mire teljesen belassult és sikerült visszaaludnia. Én pedig konstatáltam, hogy a tuti, nagyon frappáns felvezetőm megy a levesbe, mert az éjjeli rovarirtás közben elfelejtettem.

Marad a rövidített változat: menjetek piacra, ismerkedjetek és fogjatok kezet a termelőkkel, cseréljetek recepteket és vigyetek haza sok finom októberi termést. 🙂 Lehet, hogy tudtok még venni friss gombát is, bár lassan véget ér a szezonja. Hétvégén találtam pár tintagombát, de ezek sajnos emberi fogyasztásra már alkalmatlanok voltak, ömlött belőlük a tenta…

tintagomba (1)

 

Zöldségek

Lassan kezd beszűkülni a választék, kevesebb alapanyagból kell majd villantanunk, de azért még bőven válogathatunk az őszi zöldségek közül. Egy gyors áttekintés az októberben is fellelhető zöldségekről, salátákról, hajtásokról: brokkoli, burgonya, cékla, cukkini, fejes káposzta, fejes saláta, fekete retek, fodros kel, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel, mangold, pasztinák, paprika és paradicsom, póréhagyma, rukkola, sárga -és fehérrépa, sóska, spenót, sütőtök, újhagyma, zeller, dió, tökmag.

Mivel hamarosan beköszönt a taknyos, náthás, influenzás időszak, érdemes felturbózni az immunrendszerünket és a csomagolt vitaminok mellett zöldségekkel is megtámogatni a védekezőrendszerünket. A fekete retek, mint az egyetlen gyógynövénynek számító a retkek közül, tele van jótékony hatású, kéntartalmú illóolajokkal. Serkenti az epetermelést, ez pedig ösztönzi az emésztést, így az anyagcserét is. Elősegíti az epebetegségek, mint például az epekő, megelőzését, de már kialakult epekő esetében tartózkodjunk a fogyasztásától. A gyökere B1 -és C – vitaminban, levelei pedig vas, elő-A – vitaminban és folsavban gazdag. Enyhébb felsőlégúti  panaszok megelőzésére és kezelésére is használták a népgyógyászatban. Kevés fokhagymával, sóval, borssal, natúr joghurttal és citromlével vagy balzsamecettel remek salátát készíthetünk belőle.

 

hideg_paradicsomkremleves_karamellizalt_hagymaval_kakukkfuves_turogomboccal (2)

A hagyma szerves része a főzésünknek, számos ételünket indítjuk ezzel. Egész évben kapható, tavasszal újhagymaként, később főzőhagymaként, ősztől pedig már vöröshagymaként vehetjük meg, amit sokáig tárolhatunk. Kevés olyan zöldség van, amely főzés vagy sütés után is megőrzi értékes tápanyagait. A hagyma ezen kevesek közé tartozik. Antioxidáns hatású vegyületekben gazdag, baktériumölő és emésztést serkentő. Illóolajai számos kénvegyületet tartalmaz, ezek felelősek a csípősségért. Rendszeres fogyasztása serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és gátolhatja a vérrögök képződését. Ásványi anyagokban gazdag: foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, rezet, cinket és nátriumot tartalmaz. Nagyszerű C, B1 -és B6 -vitamin, valamint folsav forrás. A régi, népi gyógyászatban álmatlanság ellen, ízületi fájdalmak kezelésére is használták, de megfázásra, torokgyulladásra, vagy akár szemölcsök ellen is alkalmazták. Én mindenféle hagymát imádok: vöröshagyma, póréhagyma, fokhagyma, lilahagyma, salotta, újhagyma, mogyoróhagyma.

Kakukkfüves hagymaleves

Paradicsom-krémleves karamellizált hagymával

Cideres póréhagymás tejszínes csirke

 

parazson sült cekla

Az őszi, téli szezonban az egyik legnagyobb kedvencem a cékla. Nyersen, főzve vagy sütve, püréként vagy levesbe főzve, mindegy. Leginkább nyersen és sütve/grillezve szeretem. A zsenge, kicsi céklák még kevésbé földízűek, tavasztól őszig bármikor vehetünk a piacokon. Az egyik legismertebb céklás étel, a borscs, de szerencsére nagyszerűen variálható alapanyag, ami nem csak sós ételekhez passzol, de süteményekhez is jól használható. Ásványi anyagokban igen gazdag: kalcium, foszfor, jód, vas, magnézium, kálium, kén. Értékes vitaminokat tartalmaz (C, K, B1, B2, B3). Magas vas tartalma serkenti a vörösvérsejtek termelését, ami javítja a vér oxigénfelvevő képességét. Mivel gyorsítja a máj, az epe és a vese működését, jótékonyan hat a szervezet méregtelenítő folyamataira. Magas a pektintartalma, ami serkenti a bélrendszer működését. Ha a levét sárgarépával és uborkával együtt fogyasztjuk, hatékonyabban tisztítja a vesét és az epehólyagot.

Ha csokorba vesszük, a levéllel együtt csomagoltat vegyük. Ez segít abban, hogy láthassuk, mennyire friss a cékla. Ha a levelek élénk színűek és kissé keményebb tapintásúak, a cékla friss. Ha nyersen szeretnénk enni, a kisebb gumókat érdemes megvenni, mert ezek csak enyhén földízűek és sokkal édesebbek. Ha a gumón az apró hajszálgyökerek szálasan elágaznak, nagy valószínűséggel nem frissen szedett céklával van dolgunk.

Zöldségekkel sült csirkecomb

Sült céklás köles grillezett halloumival

Diós céklasaláta

 

zsalyas_rozmaringos_sutotokos_rizotto_gorgonzolaval (22)

Beindult a sütőtök szezonja is, lassan a csapból is tökös receptek folynak. De ez nem akkora nagy baj, hiszen a sütőtök finom. Nem is olyan rég olvastam, hogy az ősi tök húsa ehetetlenül keserű volt, leginkább csak héját használták fel, amit darabokra vágva megszárítottak, és fekhelyet készítettek belőle. A sütőtök a mai Guatemala és Mexikó területéről származik, a mi térségünkbe a spanyolok és a portugálok hozták be. A sütőtök közel 90%-a víz, a maradék bő 10% pedig gazdag káliumban, vasban, karotinoidokban és B3 – vitaminban gazdag, de jelentős a B6, C -és E – vitamin és folsav tartalma, hatékonyan csökkenti a vérnyomást. Értékes fehérjeforrás. Mivel rosttartalma magas, remekül tisztítja az emésztőrendszert. Természetes cukrot és keményítőt tartalmaz. Nem csupán a húsa, de a héja, a magja, sőt még hímivarú virága is ehető. A magokat ne dobjuk ki, sütőben megsüthetjük és felhasználhatjuk. Magjából egyébként olajat is sajtolnak, ami szintén nagyon egészséges. A sütőtök remekül együttműködik számos fűszerrel, mint a fokhagyma, kakukkfű, rozmaring, zsálya, szerecsendió, gyömbér, de ha csak kevés sóval, borssal és olíva -vagy tökmagolajjal fűszerezzük, akkor is zamatos lesz. Sütőtök vásárlásakor a kisebb, ütődésektől, sérülésektől mentes, de nehezebb példányokat válasszunk. Figyeljünk arra is, hogy a szára minimum 2 ujjnyi legyen.

Sütőtökös rizottó

Sütőtökös spagetti

Pácolt sült sütőtök és cékla

 

Gyümölcsök

Alig 1 hete vadszedret szedtünk a Mátrában, még bőven érik. Szerintem az egyik legjobb gyümölcs. Ezt a fanyar, üdítő ízű gyümölcsöt régóta ismer az emberiség, de csak a 19. században kezdték termeszteni és piacon árusítani. Vadon termő változata tüskés, tekergő ágú bokrokon található meg, hasznos, ha kesztyűben szedjük. Háziasított fajtája már tüskementes és szárai egyenesen állnak. Nagyon magas a A , C -és E – vitamin tartalma, ami erősíti a szervezet védekező képességét. Rostjai jótékonyan hatnak az emésztésre, értékes gyümölcssavai és ásványi sói segítenek a baktériumokkal és vírusokkal való küzdelemben. Sok benne a karotin, amely az A – vitamin előanyaga. Az ásványi anyagok közül foszforban és vasban gazdag gyümölcs. Főzhetünk belőle lekvárt (enyhén hashajtó hatású), vagy kipréselhetjük a levét, ami nyugtatja a gyomrot, de hólyagpanaszokra is jól alkalmazható.

Ilyenkor sokat dobhat a kedvünkön az őszi málna. Szívet melengető látvány ez az üde piros gyümölcs a piacokon. Az egyik legkorábban érő gyümölcs, magas cukor, C, B1 -és B2 vitamintartalommal. Mivel a szénhidráttartalma alacsony, cukorbetegek is fogyaszthatják. Óvatosan szállítsuk, mert nagyon érzékeny, törékeny gyümölcs, így gyorsan is romlik. Készíthetünk belőle egyszerű málnapépet, főzés nélkül, kevés nádcukorral vagy mézzel, citromfűvel, fahéjjal, de egy hideg (vagy akár meleg) málnakrémlevesnek is kitűnő, tejszínnel vagy kókusztejjel. Ha valakit zavarnak az apró magok, turmixolás után passzírozza át egy szitán.

Kis szerencsével találhattok még fügét is a piacokon. Vagy otthon a kertben, ha van kertetek és fügebokrotok. 🙂

 

vadszeder

Nyári pohár (a sárgabarackot szilvára, körtére vagy szőlőre cserélhetjük)

Nyári torta (ribizli helyett ilyenkor málnával készíthetjük)

Málnás fehér csokoládés pohárkrém

Fügés kecskesajtos saláta

(N)espresso kacsa (ribizli helyett málna is lehet, vagy csak szeder)

A tél felé közeledve ismét egyre nagyobb szerepet kapnak az olajos magvak, csonthéjasok. A dió ilyenkor októberben éli fénykorát, feltéve, hogy nem vitte el valamilyen fertőzés a termést. Ehetjük magában, kicsit megpirítva, de levesekbe, salátákba vagy süteményekbe is tehetjük. Isteni pestot készíthetünk belőle. Mivel a sütőtöknek is szezonja van, a kikapart magokat ne dobjuk ki. Sütőben szárítsuk ki, kissé meg is piríthatjuk, pucoljuk meg és készítsünk belőle tökmagkrémet. Egészségünkre! 🙂

Diós pesto

Rozmaringos tökmagkrém

rozmaringos_tokmagkrem (52)

Szeptemberi piaci körkép receptekkel

Jártunk piacra júliusban és augusztusban is, csak valahogy mire eszméltem, hogy bejegyzést kellene írni, mindig vége lett az aktuális hónapnak. Ergo: lusta voltam hosszas bejegyzéseket írni. De most minden megváltozott, önvizsgálatot tartottam és vége a lustaságnak. Meg a nyárnak is. Nem vagyok nagy nyárimádó, pontosabban az évszakot, meg a piaci bőséget imádom, de a kánikulát egészen rosszul viselem. Strandra meg csak végszükség esetén megyek, akkor is a “jó lesz ott nekem” mantra hosszas kántálása után. Ettől viszont még hiányzik a nyár. Nagyon gyorsan vége lett. És sajnálom. Pedig az őszt is nagyon szeretem, sőt, ha kategorizálni kellene, ez a kedvenc évszakom. Még akkor is, ha az utóbbi időben leginkább csak esett és nyoma sincs a napos ősznek, amit ígértek.  A szeptember azért szerencsére bőkezű, válogathatunk a gyümölcsökből és a zöldségekből is. Érdemes kimenni a piacokra, amikor csak lehet. A teljesség igénye nélkül válogattam a termések és a receptek közül is.

 

osz

 

Zöldségek

A paradicsom szerintem augusztus végén, szeptember elején a legfinomabb. Az igazi szezonja júniustól nagyjából szeptember közepéig tart. Az utóbbi időben pedig már a mi piacainkon is egyre többfélét találhatunk a szilvaparadicsomtól kezdve a sárga, zöld, fekete vagy akár a zebra paradicsomig. Még mindig ízes, lédús és ami ugyanilyen fontos, jótékonyan hat ránk, ha esszük. Bőven van benne C – vitamin (segít a vas felszívódásában), A – vitamin, ami segíti az immunrendszerünket és táplálja a bőrünket is. A paradicsomban található E – vitamin is, ami antioxidáns hatással bír. A paradicsom karakteres, jellegzetes színét adó likopin egy olyan antioxidáns, ami az úgynevezett szabadgyökök felhalmozódását gátolja. Ásványi anyagokban és rostban is gazdag, tele van kalciummal és káliummal. Lúgosító hatása miatt jól alkalmazható bizonyos ízületi gondok enyhítésére. Jótékonyan hat az emésztésre és a máj működésére is.

paradicsom

Készíthetünk belőle krémlevest, sütőben kevés olívaolajjal és némi fokhagymával nagyon alacsony hőfokon megaszalhatjuk, amit aztán főzelékhez, salátákhoz adhatunk. Imádom a paradicsomsalátát lilahagymával, kevés ecettel és cukorral, friss petrezselyemzölddel. Mégis, a legfinomabb egy szelet vajas, friss kenyérrel és kevés sóval.

Hideg paradicsomkrémleves

Fűszeres paradicsomleves

Krumplifőzelék aszalt paradicsommal

Fűszeres paradicsomos szendvics

Sültparadicsom-leves

Csicseriborsókrémes aszalt paradicsomos tészta

A cukkini a másik nagy kedvencem. Júniustól szeptember elejéig, közepéig tart a szezonja, és bárhogyan elkészíthetjük. Mivel egészen semleges az íze, remekül lehet fűszerezni. Isteni kaporral főzelékként, grillezve, krémlevesnek, nyersen salátákba, de akár még süteményekhez is felhasználhatjuk. A legjobb a zsenge bébicukkini. Ehető a virága is, amivel színesíthetünk egy salátát, ilyenkor a hímivarú virágokat szedjük le és tegyük a salátába.

1cukkinilepeny2 (683x1024)

Magas víztartalma miatt remekül hidratál, a legjobb nyersen enni. Antioxidánsokban és ásványi anyagokban gazdag, megtalálható benne a kalcium, kálium, magnézium, foszfor, cink, valamint folsavban és élelmi rostokban is gazdag. Jelentős vitaminállománnyal bír, úgy mint: az A – vitamin, illetve a B1, B2, B6 és B9 vitaminok.

Cukkinis quiche

Kapros túrós cukkinilepény

Cukkinis tészta pirított dióval

Cukkinikrémleves

A spenót megint virágkorát éli. Az évnek ebben az időszakában, a tavaszi szezon mellett, szeptember és október között a legfinomabb. Én nyersen, salátába, salátaként szeretem a legjobban, de fokhagymával párolva, szerecsendióval, egy kis kék sajttal is isteni. A legjobb, ha bébispenótot veszünk, zsenge, kevésbé keserű, igaz ez leginkább a fajtájától függ. A sima, világosabb levelű spenót kevésbé kesernyés, ellentétben a sötétebb színű, fodros levelű spenóttal.

friss_spenot

Nagyon magas az ásványi anyag tartalma: szelén és magnézium található benne. Ezen kívül jelentősebb mennyiségű A -és K – vitamint, illetve folsavat tartalmaz. Kiváló az antibakteriális és lúgosító hatása van, vitaminja gyorsítják a zsírok, fehérjék, szénhidrátok emésztését.

Kéksajtos spenótkrémleves

Spenótos túrógaluska

Tavaszi saláta

Ez utóbbi ugyan tavasszal készült, de ha nem teszünk bele rebarbarát, simán összedobható most, szeptemberben is. Terem még a cukkini, van sárgarépa is, és retek is kapható a piacok standjain.

A brokkolit még a gyereklány is imádja, igaz, ez fordítva van bekötve benne. Rozi ugyanis nyersen jelentős mennyiséget képes megenni, párolva, sütve viszont egy falatot sem hajlandó lenyelni. Ez van, neki nyersen szoktam tálalni. Én mindenhogyan szeretem. Krémlevesnek, főzeléknek, tésztákkal, húsokkal, nyersen salátákba, sajttal.

Béta-karotin és nyomelemtartalma miatt erősíti az immunrendszert. Antioxidáns tartalma segíthet megakadályozni a szürkehályog kialakulását. Segíti a máj és bizonyos sejtek méregtelenítését. Jótékonyan hat a bőrünkre is.

fuszeres_sult_brokkoli (1)

Parmezános – brokkolis farfalle

Fűszeres sült brokkoli

Brokkoli fűszeres morzsával

 

Gyümölcsök

A körte augusztus közepétől, végétől hónapokon át elérhető gyümölcs, akár még januárban is vehetünk ízleteset a piacokon. Isteni levesként, szószként, de nyersen salátákba mondjuk sült kacsamáj mellé nagyon jól illik.

Nagyon gazdag élelmi rostokban, ami megtámogatja az emésztést. Számottevő a réz, kalcium, magnézium, vas, cink és kálium tartalma. Kiváló C -vitaminforrás, ami serkenti a fehérvérsejt működést, és beindítja a szervezetben az E – vitamint is.

körte ciderben

Kacsamáj körtével és sütőtökkel

Körtés palacsinta

Körte ciderben

Körtés diós kefires kevert süti

A szilva a férj kedvenc gyümölcse, amit nem felejt el megemlíteni minden alkalommal, amikor a szilva terítékre vagy szóba kerül… Igaza lehet, sokféleképpen felhasználható a konyhában, ha éppen nem pálinka készül belőle. Ugyanolyan jó süteményekbe, mint akár húsok mellé, vagy nyersen salátához. Krémlevest is készíthetünk belőle, nyersen, vagy főzéssel,  kevés fahéjjal, gyömbérrel vagy kardamommal és vörösborral.

alma szilvas turos (683x1024)

Nyár elejétől egészen ősz végéig vehetünk szilvát a piacokon, a legfinomabb nyár végén, ősszel. Tisztítja a vért, védi a szemet, fogyasztása csökkenti az egyes szívbetegségek kockázatát. A és B2 – vitaminokban, illetve élelmi rostban gazadag, de jelentős a kálium, kalcium és vastartalma is. Magas C – vitamin tartalma támogatja a szervezet védekezőrendszerét, sőt a vas felszívódásában is nagy segítség.

Gyorsítja a zsírsejtek lebontását és az anyagcserét.

Almás szilvás cobbler

Almás szilvás szelet

Szilvás leveles

Nagymamám szilvásgombóca

Gyerekkoromban a nagypapáméknál rengeteg szőlő termett. Hosszasan tudtam bóklászni a tőkék között, amikor pedig érni kezdtek a fürtök, leginkább onnan szedtem és ettem. Amíg érett, augusztustól októberig, ha nem találtak sehol az udvaron, tuti, hogy a szőlők között voltam.

karamellizalt_szololeves (4) - Copy

Jelentős antibakteriális hatása van, nagyon jól véd a kisebb fertőzésekkel szemben is (antivirális hatás). Jelentős mennyiségben tartalmaz A, B1, B5, B6 és C -vitamint, valamint gazdag az ásványi anyagokban, mint a pl. a kálium, vas, foszfor. Gyulladáscsökkentő hatóanyagai jól támogatják a szervezetünket, védik a tüdőt. Héja élelmi rostban gazdag, segít a gyomorbántalmak és az emésztési zavarok enyhítésében. Magjából olajat készítenek, ami segít az érfalak épen tartásában, megerősítésében, de akkor is jót teszünk magunkkal, ha a szőlőszemeket nem magozzuk ki, hanem szétrágjuk és a gyümölcshússal együtt lenyeljük.

Karamellizált szőlőleves

És az ősz egyik legfontosabb eseménye: a gombaszezon. Most van bőven őszi vargánya (vetési vargánya), nyúlica, azaz sárga rókagomba, a lila/szürke/márványos pereszke, fenyőalj gombák, őzlábgomba, a jellegzetesen fűszeres illatú szegfűgomba. Ha tehetitek, menjetek gombászni, de ha csak egy kicsit is bizonytalanok vagytok a gombákban, vagy nincs veletek olyan valaki, aki jól ismeri az egyes fajtákat, mindenképpen vizsgáltassátok be, mert a gombamérgezés bizony nem vicc.

A férj hatalmas őzlábgombát talált a hétvégén, reggeli lett belőle, ilyen.

Kakukkfüves őzlábgombás rántotta

 

Júniusi piaci körkép receptekkel

Ha van erőtök, mindenképpen menjetek júniusban is piacra. Mondjuk reggel 6-kor, amikor még lehet mozogni, és nem döngöl az aszfaltba a meleg. Érik a cseresznye, a meggy, a málna, a pöszméte (piszke, egres, köszméte, stb.), a ribizli, a sárgabarack. Szamóca is van még, bár végét járja már a szezonja. Zöldségfronton is jó a helyzet. Van zsenge cukkini, karalábé, karfiol, brokkoli, és persze az örök kedvencem, a zöldborsó.

Az az igazság, hogy leginkább nyersen szeretem a zöldségeket és a gyümölcsöket is, de azért nem csak nyersen esszük. Szóval, ha mindenki túlélte a hőséget, isteni dolgokat készíthetünk a friss zöldségekből, gyümölcsökből. A teljesség igénye nélkül álljon itt egy kis összefoglaló a hónap sztárjairól.

Vigyázat, bő lére eresztett írás, sok okossággal okoskodással. 😉

falun

 

Zöldségek

Nem tudok letekeredni az újkrumpliról, főleg a parázskrumpliról. Ez az apró szemű krumpli az egyik legjobb dolog a tavasz végén, nyár elején. Olyan vékony, hártyaszerű a héja, hogy nem is kell bajlódni a pucolásával. Elég csak alaposan átmosni, kicsit megdörzsölni és úgy ahogy van, megsütni. Akár sütőben, akár grillen fóliába csomagolva, vagy serpenyőben liba/kacsazsíron sütjük, isteni lesz. Köretként is jól viselkedik, de mi leginkább magában szeretjük, esetleg kevés tejföllel, vagy valamilyen intenzívebb sajttal.

ujkrumpli_majusi_piaci_korkep

Libazsíron pirított petrezselymes citromos parázskrumpli

Ha meleg, akkor kovászos uborka. Jéghidegen az egyik legüdítőbb dolog a kánikulában. Ha csak magában esszük, akkor is isteni, de akár krémlevest is készíthetünk belőle, kaporral, kefirrel, amit jól behűtve fogyaszthatunk. A lenti kovászos uborka recept még a nagymamától maradt rám, mindig így teszem el. De azt hiszem, ezen a téren is érvényes az ahány ház, annyi szokás elv.

Kovászos uborka

A paradicsom is újra fénykorát éli. Van íze, illata, leve. A burgonyafélék családjába tartozik, amit itthon leginkább zöldségként használunk fel. Számtalan fajtája van, kezdve a nálunk leginkább ismert hagyományos piros verziótól, de létezik kis bogyójú, piros és sárga cseresznye alakú, körte alakú, zöld, csíkos vagy akár hosszan barázdált paprika alakú is. Jelentős mértékben tartalmaz C vitamint és karotint, de magas az A, B1 és B2 vitamintartalma is. Tomatint tartalmaz, amelyet gombás betegségek, gyulladásos folyamatok kezelésére használnak (kenőcsökbe teszik). Magas likopin tartalma jelentősen hozzájárulhat az egészségünk megőrzéséhez, csökkenti bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét , ráadásul védelmet nyújt a káros UV sugarak ellen is. A népi gyógyászatban ízületi gyulladások kezelésére is alkalmazzák. szárított leveles hajtását fürdővízbe teszik.

Megsütve vagy nyersen, salátába mondjuk kevés kecske – vagy juhsajttal, lilahagymával, balzsamecettel, vagy hideg levesként is remek fogást készíthetünk paradicsomból, paradicsommal.

1sult paradicsomleves (1280x853)

Sültparadicsom – leves

Tejszínes fűszeres paradicsomleves

Ez a két leves jéghidegen nagyszerű nyári frissítő, ráadásul laktató is, már ha egyáltalán van étvágyunk. 😉

A cukkini a spárgatökök családjához tartozik, már van friss, szabadföldi is. Számtalan változata létezik a sötétzöldtől egészen a sötétszürke csíkosig. Én leginkább a zsenge bébi cukkinit szeretem, amit akár savanyíthatunk is. Erre még az Apósom kapatott rá, aki imádja savanyúságként a bébi cukkinit. Jól megfertőzött vele. Egészen elképesztő, mennyire változatosan használhatjuk a konyhában. Készíthetünk belőle levest, gazdagíthatjuk vele a pörköltet, vagy a lecsónkat, salátába tehetjük nyersen, vagy grillezve, meg is tölthetjük, de akár még sütemények tésztájába is belecsempészhetjük. Élettani hatásait tekintve is figyelemreméltó. Hamar jól lakhatunk tőle, viszont nem hizlal. A fogyasztása jótékonyan hat a szívünkre, a látásunkra és a csontjainknak. Húsa főleg C vitaminban gazdag, de A és B6 vitaminok is bőven találhatóak benne. Ne szabaduljunk meg a héjától sem, ami jelentős béta karotint és antioxidánsokat is tartalmaz. Az asztma kezelésében és gyulladások csökkentésében is segítségünkre lehet.

Kapros túrós cukkinilepény

Cukkinikrémleves (jéghidegen is isteni)

Cukkinis tészta pirított dióval

Tavaszi vegyes saláta grillezett cukkinivel

Sonkás cukkinis quiche

Ha valamikor, akkor most aztán igazán zsenge és édes a karalábé. Gyerekkorom óta nagyon szeretem, de sokáig csak nyersen, vagy töltve ettem, mert más lehetőséget nem láttam benne. Pedig van. Főzelékként, krémlevesként, salátába is mennyei. Remek B1, B2, B6 és C – vitamin forrás. És még a zsenge levelei is felhasználhatóak. Akár zöldségalapléhez, akár pestoba, de főzelékbe és salátába is bátran tehetjük.

Zsályás karalábékrémleves

Karalábéfőzelék joghurttal és citrommal

A zöldborsóra még mindig nagyon rá vagyok kattanva. Pedig volt idő, amikor ki lehetett kergetni vele a világűrből is a semmibe. Szerencsére ez már nem így van. A májusi körképben is szerepelt néhány recept, de azért hoztam néhány újat is.

Tárkonyos zöldborsókrémleves sült céklacsíkokkal

Nagyon tavaszi saláta

Citromos zöldborsóleves

Tavaszi zöldségleves zöldborsóval

Citromos zöldborsó leves

A karfiol klasszikusan az az alapanyag, amitől sütés, főzés közben és után még sokáig jellegzetes SZAG marad a lakásban. De ettől még finom. A környezetemben megosztó zöldség, van aki imádja, van, aki szerint ez az egyik legnagyobb emberiség elleni bűncselekmény. Én szeretem. Bárhogyan. Nyersen, levesben, sütve egy kis fűszeres morzsával a tetején. Még rántva is.

Sült karfiolkrémleves

 

Gyümölcsök

Az az igazság, hogy a zöldségekhez hasonlóan a gyümölcsöket is nyersen szeretem a legjobban. Csak úgy, magában enni a meggyet, a cseresznyét, a sárgabarackot, vagy a szamócát. De azért desszertekben is isteniek.

Ugyan a szamóca szezonja lecsengőben van, de azért még kapható, ráadásul most már tényleg olcsó. Isteni, ízes, édes, lédús.

Citromfüves bodzás nyers szamócaleves

Meggy, meggy, meggy. Sötétbordó, roppanós, illatos. Rendkívül gazdag antioxidánsokban. Magas az A és C vitamin tartalma, nagyon jó hatással bír a vérre, amivel számos szervünk is jól jár, mint a vese, a szív vagy a máj. B vitamin tartalma remekül segíti az emésztést, mivel serkenti a gyomor működését. Magas kalcium, kálium és magnézium tartalma miatt tisztítja a vért és az ereket, erősíti a szívizmot. Persze, mint általában a gyümölcsök, a meggy is akkor turbózza fel a szervezetünket igazán, ha nyersen esszük, de azért sütikben sem utolsó.

Bodzavirág szirupos meggyes sütemény

Nagymamám meggyes lepénye

Meggyes morzsás süti

meggy

A cseresznye is virul már. Remek A, B és C vitamin forrás, de magas a kálium, kalcium, foszfor és nátrium tartalma is. Remek vértisztító, ami a bőr tisztulásához is jelentősen hozzájárul. Én néhány napja gyümölcslevesbe tettem, amit főzés nélkül, a lehető legegyszerűbben készítettem el. Nem is kellett más ebben a forróságban. Sütikbe is remekül passzol, könnyű poharas desszertekhez is adhatjuk, akár nyersen is.

Vegyi gyümileves főzés nélkül

cseresznye

Sárgabarack is kapható már, nagyon finomat vettem a hétvégén. Ehetjük nyerse, de szárítva is, tehetjük levesbe és lekvárt is főzhetünk belőle. Jelentős a kálium tartalma, sok benne az élelmi rost is, ami segíti az emésztést. Magas az A és C vitamin tartalma.

Barackos süti

sargabarack

A facebook-on is megtaláltok, itt.

Májusi piaci körkép receptekkel

Eddig azért panaszkodtam, hogy tavaszt akarok. Most meg a bőség zavarával nem tudok mit kezdeni. 😉 Szinte mindent hazahoznék a piacról. Úgy kell visszafognom magam, hogy csak annyit vegyek, amennyire tényleg szükségünk van. Ne hagyjátok ki, menjetek piacra májusban is. Van már zsenge zöldborsó (500 és 700 ft/kg közötti árakon), sóska és spenót, és hazai szamócát is lehet venni, a legtöbb helyen 1000 ft alatt (980, 880, 740 ft/kg és ehhez hasonlós árakat láttam).

Gondolom mindenkinek feltűnt, hogy virágzik a bodza. Készülhet a szörp, ipari mennyiségben. De ami még ennél is örvendetesebb, az az, hogy újra íze van a paradicsomnak.

marciusi_piaci_korkep

Zöldségek

Még mindig tombol a spárgaszezon. Vehetünk zöldet, fehéret, lilát. Itthon inkább a fehér és a zöld spárga kapható. Én jobban szeretem a zöldet, nyersen vagy kicsit meggrillezve, salátába vagy szendvicsbe.

grillezett_spargas_szendvics (17)

Van isteni hónapos retek, újhagyma, friss zsenge spenót és végre itt van megint a zöldborsó is.

zoldborso_piaci_korkep

A zöldborsóból főzhetünk levest, főzeléket, vagy egy kis citromlével, némi petrezselyemzölddel, olívaolajjal késes robotgépben zöldborsó pestot is készíthetünk belőle. Ha salátába teszitek, érdemes előtte kb. 1 percig blansírozni. Három borsóféle ismert: 1) a cukorborsót, amit a hüvelyével együtt fogyasztunk, 2) a velőborsót, ami tovább zsenge marad, mivel a cukortartalma csak lassabban alakul át keményítővé, és végül 3) a kifejtő borsót, aminek a cukortartalma gyorsan keményítővé alakul, így csak rövid ideig szedhető (ide tartoznak a száraz borsók (zöld, sárga). A zöldborsó gazdag a B1, B2 és C vitaminban, viszont jelentős a szénhidrát tartalma, ezért cukorbetegeknek nem ajánlott a fogyasztása. Rozi imádja kiszedni a borsószemeket a héjából, jó móka, ahogyan kipattannak belőle. 😉

Isteni salátát készíthetünk, ha a zöldborsót és a zöld spárgát összeeresztjük. Nagyon üde, nagyon tavaszi salátát dobhatunk össze, ami tápláló és laktató is.

nagyon_zold_tavaszi_salata

Főzhetünk egy kellemesen savanykás tejszínes tavaszi zöldséglevest, ami a citromtól és a fehérborecettől különleges, a tejszíntől pedig lágyan krémes ízt kap.

Nem felejthetem ki a sorból az újkrumplit. Az egyik piaci kofánál, akinél rendszeresen vásárolunk, isteni, apró parázs krumpli is van, amiből az egyik legtutibb vacsorát készíthetjük el. A megtisztított újkrumplit forró zsiradékba tesszük (én a libazsírra, a férj az olívaolajra esküszik), sózzuk, borsozzuk és fedő alatt, a serpenyőt gyakran megrázva nagyjából 15 perc alatt megpároljuk, kissé meg is pirítjuk. Friss petrezselyemzölddel és tejföllel tálaljuk.

ujkrumpli_majusi_piaci_korkep

Még mindig nagy kedvenc a spenót. Nem csak főzelékként ehetjük, ami persze nagyon finom, de beletehetjük salátába is. Sőt, krémlevest is készíthetünk belőle. Érdemes nyersen is fogyasztani, ugyanis magas a C vitamin tartalma, káliumban folsavban gazdag.

keksajtos_spenotkremleves (9)

Még mindig jó a felhozatal a különböző salátákból is. A fejes saláta most éli fénykorát, de vehetünk jégsalátát, endíviát és  madársalátát is.  A fűszernövények is életre keltek, érdemes kísérletezni velük.

Gyümölcsök

Láttam már a piacon egrest (piszke, pöszméte), fekete ribizlit és meggyet is. Sőt, cseresznyét is. Szerintem még nem az igazi az ízük, türelmesen várok tovább. Ami viszont egyre jobb, az a szamóca. Az ára is egyre barátibb, és végre magyar szamóca (köznyelven a földieper) kapható a spanyol és a görög helyett. Kalciumban, vasban, magnéziumba, valamint C vitaminban igen gazdag, ezért érdemes fogyasztani. De azt tudni kell róla, hogy nagyon meg tudja nyomni a vércukorszintet, éppen ezért cukorbetegeknek nem, vagy csak igen korlátozott mennyiségben ajánlott a fogyasztása.

Általában sütibe tesszük, vagy pohárkrémekhez adjuk, de érdemes kipróbálni salátában is. A bazsalikommal különösen jó párost alkotnak, de a spenóthoz és a zöld spárgához is jól passzol. Én idén először egy mennyei, de annál egyszerűbb süteményt készítettem belőle egy jól bevált recept alapján.

tiz_husz_harminc_epertorta

A piacon ugyan nem igen kapunk bodzavirágot, de muszáj róla írnom, mert nekem ez az egyik legtavaszibb dolog. Amikor virágozni kezdenek a bodzabokrok és mindenhol érezni lehet az illatát, az valami csoda. Innen lehet tudni, hogy tényleg vége van a télnek és jön a jó idő. Na meg a leégések és a napallergiás kiütések is, de ez már az én bajom. 🙂

A bodzaszörp szerintem a legjobb innivaló. Savanykásan, jéggel, kevés citromfűvel és levendulavirággal a legtökéletesebb nyári frissítő. Egyébként a bodza régóta ismert a népi gyógyászatban, mivel számos jó tulajdonsága van. A és B vitamint tartalmaz, a C vitamin tartalma pedig duplája a citrusféléknek. Folsavat, vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort tartalmaz. Immunerősítő, izzasztó, enyhe hashajtó és fájdalomcsillapító hatása van. Csak arra vigyázzatok, hogy ne aludjatok el a bodzabokor alatt, mert elvarázsol benneteket.

bodzavirag_bodzaszorp

Májusi zöldségek, gyümölcsök, fűszerek listája:

endívia, fejes saláta, hónapos, retek, karalábé, kelkáposzta, karfiol, madársaláta, rukkola, vöröshagyma, zöldborsó, újkrumpli, új cékla, brokkoli, csicsóka, új feke teretek, új fokhagyma, lilahagyma, rebarbara, újhagyma, spárga, sóska, spenót, új sárgarépa, cseresznye, egres, fekete ribizli, szamóca (földieper), meggy, málna, ribizli, petrezselyemzöld, lestány, kapor, snidling

Most indul a körömvirág szezonja is, aminek a szirmai ehetőek és jól passzolnak egy friss salátába.

Áprilisi piaci körkép receptekkel

Áprilisban is menjetek piacra, mert egyre több a zöld, a friss, a ropogós. De esőkabát, gumicsizma, esernyő, viharkabát, stb. azért legyen nálatok, mert amilyen szeszélyes az időjárás, bármikor elcsíphettek egy jó kis záport.

marciusi_piaci_korkep

Zöldségek

A medvehagyma szezonja ugyan lecsengőben van, de lehet még kapni az árusoknál. Ha nem untatok rá, érdemes venni néhány csokorral. Ilyenkor már erőteljes mind az illata, mind az íze, jóval intenzívebb, mint a szezon kezdetén. Nyersen, vajas kenyérre aprítva, friss, roppanós salátákhoz, vagy pogácsatésztába keverve is isteni. Jótékony hatással bír a gyomorra, az emésztésre, enyhíti a szédülést és a fejfájást, csökkentheti a vérnyomást, és még vértisztító hatása is van. A többi hagymaféléhez hasonlóan ráadásul erősíti a vágyat, a szenvedélyt, ki – ki vérmérsékletétől függően egyen többet vagy kevesebbet belőle. 😉 Arra azért érdemes figyelni, hogy a medvehagyma fokozza a vérzés kockázatát (mivel enyhe vérlemezke – összecsapódást gátló hatása van), így véralvadásgátló gyógyszer szedése esetén nem javasolt a medvehagymát enni. Egyszerűen tartósíthatjátok, felaprítva, kevés sóval és olajjal összekeverve, de kis tasakokban le is fagyaszthatjátok.

Van már friss, zsenge spenót, aminek nagyon örülök, mert akár nyersen, salátába, főzelékként, vagy egy jó kis túrógaluskába is nagyon szeretem.

friss_spenot

Egyik legnagyobb előnye az, hogy könnyen emészthető, így nem terheli meg a szervezetünket. Jó hatással van az emésztésre, nagyobb mennyiségben tartalmaz C – vitamint, káliumot (ami fontos szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában), és folsavat is, aminek nagy a jelentősége a várandósság alatt. Az viszont csak egy urbánus legenda, hogy rengeteg vasat tartalmaz, így a vérszegények egyék azt kilószámra. De tény, hogy ha C – vitaminban gazdag alapanyagokkal együtt esszük, több vasat tudunk hasznosítani belőle.

nagyon_tavaszi_salata (1)

A gyerekek másik nagy mumusa, a sóska is elérhető már. Én mártást szoktam csinálni belőle kevés nádcukorral és tejföllel. Na nem a csomós, csirizes menzai változatot, hanem a selymes, krémes sóskamártást. 🙂

Még mindig nem tudok ráunni a friss hónapos retekre, amit leginkább egy szelet vajas kenyérrel és friss, aprított snidlinggel szeretek enni. De salátába is szívesen teszem. Egyébként ha némi zöld fűszerrel (pl. kakukkfű), kevés borecettel és olívaolajjal bepácoljuk, majd sütőben, vagy serpenyőben kissé megpirítjuk, döbbenetes finomságot kapunk. Ehetjük húsok mellé köretként, vagy főzelékhez feltétként is. Mivel kevesebb rostot és illóolajat tartalmaz, mint a fekete retek, azok is bátrabban ehetik, akiknek érzékenyebb a gyomra.

Az egyik legnagyobb szerelem a karalábé. Édeskés, zsenge, ropogós, legjobban nyersen szeretem, ráadásul magas B1, B2, B6 és C – vitamin tartalma is így hasznosul a leginkább. Felhasználhatjuk salátákba vékonyan felcsíkozva, vagy lereszelve. Megtölthetjük fűszeres darált hússal töltött karalábénak, készíthetünk belőle üde tavaszi karalábéfőzeléket, vagy egy kis zsályával, kevés tejszínnel és citromlével mennyei krémlevest is főzhetünk belőle.

karalabe_fozelek_karalabe_levellel

zsalyas_karalabekremleves_merge

A friss fejes saláta, ami ilyenkor tavasszal terem, klasszisokkal jobb, mint az év többi szakaszában kapható, kissé szomorú sorsú társai. Ilyenkor van igazán színe, tartása, enyhe, nem tolakodó az íze, ezért remek “dúsítója” lehet mindenféle salátának. Persze, mint más zöldségeket, ezt is nyersen érdemes leginkább fogyasztani, mert így hasznosul a legjobban a magas C – vitamin, B – vitamin, fehérje, kalcium, kálium és foszfor tartalma. A fejes saláta jó hatással bír a gyomor működésére, cukorbetegek és túlsúlyosak is bátran fogyaszthatják. Az egyik legjobb dolog, ami történhet vele, ha egy jó kis tojásos nokedli mellett kerül az asztalra, de remek főzeléket is készíthetünk belőle. Igen, főzeléket. 😉 A fejes saláta főzelék igenis finom. 🙂

Április közepe felé már megjelenik a fehér (azaz halványított), a zöld és a lila spárga is, bár én idén még nem főztem vele. De ami késik, nem múlik, hamarosan lesznek spárgás receptek is a blogon. Zsenge, megvastagodott hajtását fogyasztjuk. A fehér spárgát inkább krémlevesként, a zöldet pedig akár nyersen salátákba darabolva esszük, de kevés olívaolajon meg is süthetjük, némi citromlével leöntve, bacon-be tekerve remek köret lehet sültek mellé. A hallal például egészen zseniális párost alkotnak. Vízhajtó hatása miatt jótékonyan hat a keringésre, segíti a szervezet méregtelenítését. Gazdag A, B1, B2, C, valamint E – vitaminban, magas a folsav tartalma. Koleszterinmentes, és kifejezetten alacsony a cukortartalma. Kalciumot, foszfort, vasat, jelentősebb mennyiségű káliumot tartalmaz.

Találhatunk már zsenge zöldborsót is. Megmondom őszintén, én főzeléknek szeretem a leginkább, mondjuk pirított csirkemájjal, vagy borsikafűvel, vagy joghurttal.

Gyümölcsök

Megjelentek az első szamócák, de az az igazság, hogy én ezt még nem szeretem. Nem igazán van még ízük, úgyhogy inkább türelmesen várok. Megéri. És ha már jó ízesek lesznek, megint főzhetek belőlük szamócalekvárt. 🙂

Van viszont rebarbara, ami ugyan nem tipikusan hazai, és nem is gyümölcs, hanem zöldség, viszont sokoldalúan felhasználható. Mártásnak, kompótnak, szamóca mellé lekvárba, vagy süteménybe is. Például egy jó kis pitéhez.

rebarbaras_pite (13)

Márciusi piaci körkép receptekkel

Ébrednek a piacok, egyre több a standokon a zöld. Igaz, nem nehéz, előbújtak a medvehagymák. Van még csicsóka és paszternák, vehetünk fekete retket, de akad már friss hónapos retek is. És napsütés 3. napja. Elő a kosarakkal, bringára fel és irány a piac. Tuti kajákat főzhetünk márciusban is. Aztán már csak egy ugrás a nyár.

marciusi_piaci_korkep

Fotó: Rizsázzunk!

Zöldségek

Még mindig túlsúlyban vannak a gumós növények (pl. cékla, burgonya, csicsóka, zellergumó, fekete retek), tartják magukat a gyökérzöldségek is (sárgarépa, petrezselyemgyökér, paszternák), és a káposztafélék is rendelkezésünkre állnak (lilakáposzta, édeskáposzta). Már előfordul a zsenge hónapos retek is, ami a fekete reteknél kevesebb rostot és illóolajat tartalmaz, így kevésbé terheli meg az emésztőrendszert. Érzékenyebb gyomrúak is ehetik. Kevés citromlével, sóval, borssal és natúr joghurttal üdítő salátát készíthetünk belőle. Reszelhetünk hozzá kevés sárgarépát is. Ugyanígy készíthetünk salátát a fekete retekből is, amihez még egy kis fokhagymát is adhatunk. Remek megfázás/nátha ellen.

A gumókból, gyökerekből mennyei krémleveseket főzhetünk, de azt hiszem, a legjobb, amit tehetünk, ha egyszerűen csak megsütjük a sütőben kevés olívaolajjal, kevés sóval, ízlés szerinti fűszerekkel. Isteni csemege, akár magában, de húsok mellé, mondjuk sült csirkecombbal is fogyaszthatjuk. Ugyanígy, főzeléket is készíthetünk belőle: a sült zöldségeket csak pépesíteni kell, kevés zöldségalaplével hígítani és már kész is a főzelék. Az íze teljesen más lesz, mintha főznénk.

Egy tipp: ne dobjátok ki a megpucolt zöldségek megmosott héját, kiváló alaplevet lehet főzni belőlük.

Én most csicsókából, hónapos retekből és medvehagymából készítettem egy isteni, ropogós salátát. Próbáljátok ki, amíg tart a csicsóka szezonja, nyersen is nagyon finom.

csicsokasalata_retekkel_medvehagymaval (13)

Csicsókasaláta hónapos retekkel és medvehagymával

Egyébként pedig együnk még mindig sok savanyú káposztát, magas a C – vitamin tartalma, ami a vírusokkal terhelt időszakban megtámogatja kicsit a szervezetünket.

marciusi_piaci_korkep (16)

Gyümölcsök

A március kissé mostoha gyümölcsök tekintetében, leginkább csak az alma áll rendelkezésünkre. Persze, ma már szinte minden elérhető az év bármely szakaszában, de ha tartani szeretnénk magunkat a szezonális alapanyagok felhasználásához, akkor bizony a gyümölcsökkel még várni kell. Továbbra is érdemes aszalványokat venni, müzliben, süteménybe, tízóraira jól jönnek. Minden piacon vannak nénik, bácsik, akiknél biztosan az van az üvegben, amit ráírtak, tőlük vehetünk jó házi lekvárokat, szörpöket.

Olajos magvak, gabonák

Dió, mogyoró, tökmag, napraforgómag, csak hogy a leggyakrabban használtakat említsem. De érdemes mandulát, szezámmagot vagy lenmagot is beiktatnunk az étkezésünkbe, mert nagyon jó hatással vannak a szervezetünkre. Értékes vitaminokat, antioxidánsokat, ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek segíthetnek az tél során kiürült szervezetnek. Jótékony hatással bírnak az idegrendszerre. A dió például erősítő hatású, és a koleszterint is segíthet kordában tartani. A mandula nyomelemekben gazdag, a mogyoró pedig segíti az idegműködést. Persze, mint minden mást, ezt is mértékkel érdemes enni.

Köretknek nem csak főtt krumplit és párolt rizst készíthetünk, sok egyéb gabonaféle felhasználható. Bulgur, hajdina, barna rizs, vagy a köles, amiből mellesleg akár desszert is készülhet, de egytálételként is tökéletes kevés póréhagymával és pirított gombával.

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval (6)

Póréhagymás köles kakukkfüves pirított gombával

Fűszerek, korai hajtások és vad hajtások

Az ablakpárkányon dédelgetett fűszernövények (rozmaring, kakukkfű, snidling, majoránna, stb.) mindig jól jönnek, de szárított formában is használhatjuk. Készíthetünk finom snidlinges túrókrémet, de akár krémlevesbe is vághatjuk. Csíráztathatunk magvakat (búza, mustár, koriander, retek, stb.), a csírákat pedig salátához, húsok mellé adhatjuk, szendvicsbe, krémlevesekbe is tehetjük. Ropogós és nagyon egészséges. Az újhagyma is kezdi megmutatni magát, ami remekül illik egy friss tavaszi salátába. Nagyon magas a C – vitamin tartalma, érdemes enni, főleg a tél elmúltával, amikor egyébként is lemerültek a tartalékaink.

És ami kikerülhetetlen ilyenkor, az a medvehagyma, vagy más néven a vad fokhagyma. Nagyon rövid ideig hajt (kb. másfél hónap), úgyhogy érdemes kihasználni, hogy szezonja van. Arra nagyon figyeljünk, hogy könnyű összetéveszteni a gyöngyvirággal vagy az őszi kikericcsel, mindkettő mérgező. A medvehagymának erőteljes fokhagyma illata van, ez segíthet beazonosítani. Krémlevesbe, főzelékekbe, sós süteményekbe tehetjük, de frissen is isteni és üde színfolt egy salátában. Bármit feldob. Akár egy egyszerű puliszkát is.

marciusi_piaci_korkep (27)

Medvehagyma

Februári piaci körkép (receptekkel)

Elsurrant a január. A kiskorú meg betöltötte a 2 és fél évet. Őrület, hogy öregszik. 😉 Közben jött egy kis tél is a januári tavaszba, most pedig épp jégen csúszik a fél ország. Nehéz lépést tartani az időjárással. De a piacok legalább stabilan állnak a helyükön. Menjünk hát és nézzünk körül.

osz_tel_gyumolcs

Zöldségek – krumpli, cékla, csicsóka, édeskáposzta, fekete retek, fokhagyma, kelkáposzta, lilakáposzta, pasztinák, lilahagyma, petrezselyemgyökér, póréhagyma, zellergumó, vöröshagyma, sárgarépa

Gyümölcsök – alma, körte, naspolya, bogyósok közül a kökény

Ehetünk lekvárokat, aszalt gyümölcsöket, befőtteket, savanyúságokat, a savanyú káposzta tuti C vitamin forrás, és számtalan ételbe tehetjük. De készíthetünk zöldség chipset (sárgarépa, zeller, cékla, pasztinák) is, forró sütőben, tocsogó olaj nélkül.

És akkor néhány finomság. Kezdésnek rögtön itt van egy egyszerű, de annál finomabb krumplikrémleves.

citromos_kokusztejes_krumplikremleves (7)

Az egyik legjobb dolog, ami a savanyú káposztával történhet, ha szoljanka készül belőle. De vigyázat! Csak ipari mennyiségben érdemes főzni.

szoljanka_leves (1)

Hoztam egy isteni zellerkrémleves receptet.

zellekremleves_szalonnaporccel

A frankfurti leves tuti. Laktató, sűrű leves, a köménymagtól pikáns és a maradék virslit is el lehet tüntetni benne. 😉

1frankfurti leves1 (853x1280)

Ez itt kérem, a tökéletes hagymaleves. De tényleg. És nem (csak) azért, mert én főztem. 😉 Hibátlanul passzolnak egymáshoz a hozzávalók, arányok, ízek. Ráadásul a vörös -és póréhagyma, no és a fokhagyma is terítékre kerül benne.

1kakukkfüves hagymaleves2 (1024x683)

És akkor jöjjön néhány édes is ennyi sós után. Először is: egy sharlotka torta kicsit újragondolva körtével.

1osszevont

Villámgyors fűszeres körtés palacsinták.

4kortes bananos amcsipalcsi (4) (1280x853)

És a jó öreg máglyarakás.

maglyarakas

Januári piaci körkép receptekkel

Majdnem elfelejtettem bejelentkezni a szokásos havi piaci körképpel, pedig januárban is kerülhetnek finomságok a kosárba. Nézzétek csak! A teljesség igénye nélkül persze, íme néhány szezonális zöldség és gyümölcs, amivel bátran kísérletezhetünk. Hoztam pár receptet is, amit mi nagyon szeretünk. És akkor szépen sorban: a lista és az ételek.

Jó válogatást itt is, és a piacon is. Egészségetekre! 😉

osz_tel_gyumolcs

Zöldségek – krumpli, cékla, cikória, csicsóka, édeskáposzta, feketeretek, fokhagyma, kelkáposzta, lilahagyma, lilakáposzta, pasztinák, petrezselyemgyökér, póréhagyma, sárgarépa, sütőtök, vöröshagyma, zellergumó

Gyümölcsök – alma, birsalma, körte, kökény, naspolya, aszalványok

Értékes tápanyagokhoz juthatunk az olajos magvakból, a csíráztatott magvakból, vagy a hajtásokból is (pl. petrezselyem, hagyma). Ilyenkor előkerülhetnek a kamrapolcról a savanyúságok, lekvárok, befőttek.

És akkor íme néhány kiváló fogás szezonális, januári alapanyagok felhasználásával:

A fokhagyma szuper krémlevesalap, egy kevés fűszerrel pedig pikánssá tehetjük. Mondjuk utána ne menjünk randira. 😉

fuszeres fokhagymakremleves

Van egy isteni csicsókakrémleves recept is. Nem árt számon tartani ezt a gumósunkat, mert nagyon jótékony hatása van a szervezetre. No meg finom is.

1csicsoka kremleves1 (1280x853)

A sütőtököt is érdemes beiktatni, akár leves, akár egy kacsamájas saláta formájában, de tésztával kiegészítve is mennyei fogásokat készíthetünk. Mint például egy sütőtökös – gombás rétes, vagy egy sütőtökös lasagne. A süteményeket is feldobja, ráadásul így kevesebb cukrot kell használnunk, ami csak jó. Ez a kis sütőtökös tortácska nagyon finom, és könnyen elkészíthető.

5etcsokis sutotokos suti1

A zeller húsokhoz, salátába, chips-ként megsütve is isteni, de én leginkább krémlevesnek szeretem. Egy jó kis zellerkrémleves sokat dobhat a napunkon, főleg, ha olyan szürke, mint mostanság általában.

zellekremleves (683x1024)

Gyümölcsös desszertekkel nagyot villanthatunk, mint egy gyorsan és könnyen elkészíthető serpenyős palacsintával, vagy a fűszeres ciderben főtt, fehércsokoládés körtével.

körte ciderben

A cékla megosztó ízű gumós, de megkerülni nem lehet. Vagy nagyon szeretik, vagy ki nem állhatják. Mi az előbbi tábort erősítjük. diós céklasalátát viszonylag sűrűn készítek, mert nagyon egyszerű, és finom is. De Rizottóba is tehetjük, amitől a rizs gyönyörű bíborszínt kap.

céklás rizottó (2)

És végül, de nem utolsó sorban itt van ez az isteni lilakáposzta saláta, egy igazi íz és vitaminbomba. Személy szerint az egyik kedvenc salátám, a frissessége, roppanós állaga miatt.

lilakaposzta sali magokkal3 (1280x853)

Az első, piacos képet a guglin találtam, nem saját kattintás. A többi viszont igen. 😉

Nézzetek be a Facebook oldalra is, ne felejtsetek el lájkolni is és megnyomni a Following gombot. 😉

Decemberi piaci körkép

Eltelt újabb 1 hónap, és melegebb sem lett. Kezdünk belecsúszni a télbe, de azért ne adjuk fel, ma is milyen szépen süt a nap. A piacokon is érdemes bóklászni, sok finomságra ráakadhatunk decemberben is. Decemberi piaci mustra, hogy legyen miből meríteni. Mert szerencsére ilyenkor is van miből.

osz_tel_gyumolcs

Zöldségek: cikória, endívia, fejes saláta, karalábé, pasztinák, petrezselyemgyökér, póréhagyma, vöröshagyma, szárzeller, zellergumó, krumpli, cékla, csicsóka, édeskáposzta, feketeretek, főzőtök, sütőtök, fokhagyma, lilakáposzta, kelkáposzta, lilahagyma, sárgarépa, vöröshagyma, kelbimbó, madársaláta

Gyümölcsök: aszalványok, alma, körte, birsalma + ne feledkezzünk meg a kökényről sem

Fűszerek: petrezselyemzöld, szárított fűszerek,

Hajtások: petrezselyem, hagyma és ami fontos, a csíráztatott magvak

Érdemes észben tartanunk a tápláló téli olajos magvakat (dió, mandula, mogyoró, napraforgómag, tökmag, stb.), a gabonaféléket (köles, árpa, hajdina, rizs, stb.), a hüvelyeseket (lencse, babfélék), vagy akár a gyógynövényeket (citromfű, hársfa, csipkebogyóhús, cickafarkfű, kamilla, stb.) és a mézet.

Az olajos magvak értékes vitaminokat, antioxidánsokat, ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek segíthetnek az “áttelelésben”. Jótékony hatással bírnak az idegrendszerre, ami lássuk be, a sötét téli hónapokban nem utolsó szempont. 🙂 A dió erősítő hatású, és a koleszterint is segíthet kordában tartani (hátrányos helyzetű, kissé magas koleszterinszintes gasztrobloggerként kifejezetten kedves nekem ;)). A mandula nyomelemekben gazdag, a mogyoró pedig segíti az idegműködést.

Ha bővebben szeretnétek olvasni az olajos magvak jótékony hatásairól, csapjátok fel a Nők Lapja 48. számát (70-71. oldal), én is onnan vagyok ennyire okos. 😉

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!