Rizsázzunk!

Narancsos - zöld kardamomos étcsokoládéhab

Ezt a bejegyzést most telepakoltam képekkel, mert nem voltam hajlandó lemondani egyikről sem, amelyik tetszett. Nem alkudtam meg. Ahogyan a desszerttel sem, minden benne van, ami manapság a bűnös, egészségtelen címkét viseli. A recept rövid, karakterszámban messze a keresőmotorok ingerküszöbe alatt maradok, de a sok képtől jó hosszú lett a bejegyzés.

Nagyon csokis, nagyon ízes, nagyon krémes pohárdesszert. Mondhatni, buja…

Előkészítés: kb. 15 perc

Hűtési idő: min. 2 óra

 

 

 

Hozzávalók (4 főre):

20 dkg narancsos étcsoki (60-70%-os) vagy 20 dkg étcsokoládé + kb. 1 púpozott ek. kandírozott narancshéj
1-2 ek. szobahőmérsékletű vaj
1 mk. őrölt zöld kardamom (ízlés szerint lehet több vagy kevesebb)
4 közepes tojás, szétválasztva

csipet só

a tetejére felvert tejszínhab és/vagy kandírozott narancshéj

Egy alacsonyabb falú fazékba 2-3 ujjnyi vizet tettem. Ráültettem egy keverőtálat, amibe beletördeltem az étcsokit. Arra figyeltem, hogy a keverőtál alja ne érjen bele a vízbe. A vajat is hozzáadtam. Takarék lángon, hogy a víz éppen csak gyöngyözött, összeolvasztottam a csokit és a vajat. Közben kettéválasztottam a tojásokat. A fehérjét visszatettem a hűtőbe.

Amikor a vajas csoki teljesen felolvadt, lehúztam a tűzről, hozzáadtam az őrölt zöld kardamomot, a csipet sót és a felaprított kandírozott narancshéjat. Elkevertem. Annyit hagytam hűlni, hogy már ne legyen forró. Egyesével, gyors mozdulatokkal belekevertem a tojássárgákat. A fehérjét pár perc alatt kemény habbá vertem elektromos habverővel, majd egy nagyobb kanállal két részletben a csokis masszához forgattam. Az első felével nem kell annyira óvatosan bánni, bátrabban lehet keverni, a második felét viszont nagy, alulról felfelé történő mozdulatokkal kevertem bele, addig, amíg sima, egynemű masszát kaptam. Kis pohárkákba adagoltam és betettem a hűtőbe legalább 2 órára.

Közepesen keményre felvert tejszínnel és kevés kandírozott narancshéjjal ettük.

Facebook: Rizsázzunk!

 

Vaníliás pohárkrém málnával és pöszmétével

A Mátrában vagyunk, de kedden délután vissza kellett mennem Pestre. Másnap a visszaindulás előtt még elmentem a piacra, hogy gyalult káposztát vegyek a nyári káposztához. Gyalult káposzta viszont csak szeptembertől van, addig reszelve árulják a savanyúságosnál, máshol meg még úgy sem… Szóval vettem egy kis fej egész káposztát, amit aztán legyalultunk mi itthon. És kaptam nógrádi málnát. Olyan ízes, leves, illatos, amilyen más fajta nem igen. Imádom.

És imádom a pöszmétét is. A nagypapáméknál a bokorról ettem, legtöbbször akkor, amikor még ehetetlenül savanyú volt. De én így szerettem, annyira jó volt. És rögtön a pöszméte mellett volt néhány ribizlibokor is, a vállalhatatlanul savanyú pöszmétét pedig lefojtottam a kevésbé vállalhatatlanul savanyú ribizlivel. A málna meg málna. Az a hátsó kertben volt nagypapáméknál, rögtön a hátsóépület tövében, szép hosszan, végig az épület mentén.

Előkészítés: min. 4 óra a joghurt lecsepegtetéséhez

Összeállítás: kb. 15 – 20 perc

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2) - Copy

 

Hozzávalók (3 közepes vagy 4 kicsi pohárhoz):

20 dkg málna

1 jó nagy marék pöszméte

0,5 l natúr joghurt lecsepegtetve (kb. 20 dkg krémsajt lesz belőle)

1 dl hideg (!) tejszín

1 vanília rúd kikapart magjai

méz ízlés szerint (porcukrot is használhatunk)

csipet só

1 zöld citrom leve

A natúr joghurtot még előző este csepegtetni kezdtem egy kisebb lábas felett, a hűtőben tároltam éjszakára.

Másnap a málnát és a pöszmétét megmostam. Mindkettőt külön külön botmixerrel pépesítettem és átpasszíroztam, így a magok nem kerültek a pohárkrémbe. A málna és a piszkeszószt is mézzel édesítettem. Ez ízlés kérdéses, ki mennyire szereti édesen.

A lecsepegtetett joghurtból sűrű krémsajt lett, amit 3 – 4 ek. mézzel, 1 csipet sóval, 1 vanília rúd kikapart magjaival és fél zöld citrom levével jól elkevertem.Ha valaki édesebbre akarja, tegyen még bele mézet.

A hideg tejszínt nem túl kemény habbá vertem és óvatosan, hogy a hab ne törjön, a vaníliás krémsajthoz forgattam. Poharakba rétegeztem a málnaszósszal és díszítettem a pöszméteszósszal.

A tejszínes krémsajtot össze is forgathatjuk a málnaszósszal és úgy kerülhet a tetejére vagy a pohár aljába a pöszméteszósz. Kevés ropogós morzsával, vagy durvára tört vajas keksszel is ehetjük.

Facebook: Rizsázzunk!

vanilias_poharkre_malna_es_piszkeszosszal

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2)

 

Nyári pohár

Könyörgöm, legyen desszert! Így a férj, amikor indultam a szomszéd faluba a piacra. Nem terveztem semmit, úgyhogy volt 4 perc 39 másodpercem kitalálni, amíg átértem, hogy mi legyen. Eszem ágában nem volt még csak a sütő közelébe sem menni. Meleg van, olyan meleg, amit én már nehezen tolerálok. Persze, nyár van, meg ilyenek, de ettől még arcátlanság, hogy 30 fok felé ment a higanyszál.

A gyerek meg azzal fogadott, amikor visszaértem, hogy anya hoztál nekem görögdinnyét? Se szia, se puszi, csak a dinnye érdekelte. Tudom én a helyemet, na. Visszavágásiból jól lenyúltam a hintáját a fényképezéshez. 😉

Előkészítés: 4 – 5 óra, amíg a joghurt lecsepeg + pár perc a gyümölcsszósz elkészítéséhez
Összeállítás: 5 perc (se)

nyari_pohar

 

Hozzávalók (3 kisebb pohárnyi):

a krémhez:

630 gr natúr joghurt
10 gr vaníliás cukor (vagy 1 csomag bolti)
3 – 4 ek. 20%-os tejföl
2 – 3 ek. méz (ízléstől függően lehet több, kevesebb)
csipet só

a gyümölcsszószhoz:

5 – 6 db sárgabarack
1 kis doboz málna
3 – 4 ek. méz (ízléstől függően lehet több, kevesebb)
1 csapott mk. őrölt gyömbér
+ 6 db zabkeksz nagyobb darabokra törve
néhány szem szeder a díszítéshez

Egy magasabb falú edényt használtam a joghurt lecsepegtetéséhez. A joghurtot egy textilpelenkába tettem, egy fakanál nyelére kötöztem és az edénybe lógatva legalább 4 órán át hagytam lecsepegni. Hűtőbe tettem.

A gyümölcsöket megmostam, a sárgabarackot kettévágtam, kimagoztam. A málnával együtt botmixerrel pépesítettem, majd átszűrtem, hogy a málna magjai ne legyenek zavaróak. A mézzel és az őrölt gyömbérrel ízesítettem. Hűtőbe tettem pihenni.

A lecsepegtetett joghurtból sűrű krémes masszát kaptam, mintha krémsajt lenne. Egy tálba tettem, és kikevertem a tejföllel, a mézzel, a vaníliás cukorral.

Pohárba rétegeztem: összetörtem egy zabkekszet, a pohár aljába tettem, amire 2 kanál krémsajtos réteg jött, majd a gyömbéres gyümölcsszósz. Egy újabb réteg vaníliás, tejfölös krémsajtot tettem a pohárba, majd meglocsoltam a gyümölcsszósszal. A tetejére rámorzsoltam még egy kekszet és szederrel díszítettem. Egy órára visszatettem a hűtőbe.

Savanykás, hideg, krémes, könnyű. Ha már meleg van, legalább a sütőt ne kelljen bekapcsolni. A gyümölcsszósz persze túl sok lett, de az a jó, hogy jó pár napig eláll a hűtőben. Reggelihez natúr joghurtba, vagy sütikhez, újabb adag poharas desszertekhez simán felhasználható.

Facebook-on itt találtok meg.

nyari_pohar (2)

nyari_pohar (13)

Málnás fehér csokoládés pohárkrém

Nem volt semmi koncepció, csak egy tálca málna, ami inkább szebb volt, mint ízes. Van egy bejáratott zöldségesünk Recsken, jó a felhozatala, szép árúja van. Mondjuk az árak is szépek, kb. pesti szinten nyomják, ezen mindig hőbörgök egy sort ledöbbenek. Ebbe a málna ügybe most egy kicsit belenyúltam, nem kóstoltam, csak megvettem. Azért nem hagytam veszni.

Mascarpone helyett sűrű görög joghurttal is csinálhatjuk. Ha nincs görög joghurt, pár órán át hagyjuk a natúr joghurtot a hűtőben, vékony szövésű konyharuhába vagy gézbe csavarva lecsepegni.

Elkészítés: 10 perc + kb. 2 óra hűtési idő

malnas_fehercsokolades_poharkrem (11)

 

Hozzávalók:

25 dkg mascarpone
1,5 dl hideg (!) tejszín
1 ek. porcukor (ledarált nádcukrot használtam)
1 vanília rúd kikapart magjai vagy 1 cs. vaníliás cukor
fél citrom leve
5 kocka fehér csokoládécsipet só
8 – 10 dkg málna

A málnákat megmostam, hagytam lecsepegni.

A mascarponét kikevertem a porcukorral, a vaníliás cukorral, a citromlével és a csipet sóval. Késsel felaprítottam a fehér csokoládét, azt is a mascarponéhoz adtam. Le is lehet reszelni a csokit.

Kemény habbá vertem a hideg tejszínt, majd óvatosan, hogy ne törjön, a mascarponéhoz kevertem. Hűtőbe tettem hűlni a krémet. Tálaláskor a málnaszemeket a pohár aljába tettem, rákanalaztam a tejszínes mascarponéból, majd a tetejére is raktam néhány szem málnát. Megszórtam kevés aprított fehér csokival.

Facebookon is megtaláltok, itt ni.

malnas_fehercsokolades_poharkrem (6)

malnas_fehercsokolades_poharkrem (9)

Tejszínes joghurtkrém meggyzselével

Az a jó az elfelejtett és közzé nem tett bejegyzésekben, hogy amikor épp nem jön az ihlet, csalhatok vele. Valamikor 2 hete csináltam vacsi utánra desszertet, nulla koncepcióval. A végén egészen jó kis pohárkrém lett belőle. Gyorsan le is írtam másnap a receptet, aztán bedarált a napirend, este meg úgy ott felejtettem, mint eb a… egyszer az egyik hiperben a pénztárnál a teljes, teli, már kifizetett tartalmú bevásárlószatyrot. Azután csak álltam bambán és zavartan, amikor be akartam pakolni az autóba a cuccokat, de a gyereken kívül más nem volt a bevásárlókocsiban. Nálam jobban csak a pénztáros volt megrémülve, amikor visszamentünk. Ráfért volna egy kupica pálinka. 😉

Nem vagyok jó a zselatin használatában, általában rossz a viszonyunk, de ezt most pont eltaláltam. Ismételni nem biztos, hogy tudnám. 😉

tejszines_joghurtos_hab_meggyzselevel

 

Hozzávalók (3 – 4 kis pohárhoz):

a krémhez:

4 púpozott ek. natúr joghurt lecsöpögtetve
1 dl hideg tejszín
1 vanília rúd kikapart magjai
cukor (kinek milyen hite szerint) vagy méz ízlés szerint (én 3 ek. mézet használtam)
fél citrom leve (kicsi citrom volt)
csipet só

a meggyzseléhez:

1 nagy marék kimagozott meggy
a kikapart vanília rúd
5 citromfűlevél
fél dl bodzaszörp (elhagyható)
1 dl víz
3 – 4 ek. cukor (kinek milyen hite szerint, de a napraforgóméz is jó, ami jól bírja a melegítést)
2 csapott tk. porzselatin

a tetejére:

pirított mandulaszeletek

A natúr joghurtot gézbe tettem és egy kisebb lábas felé kötve (fakanál nyelére) hagytam lecsöpögni. Néhány óra alatt sűrűbb lesz, de a legjobb, ha egy éjszakán át hagyjuk csepegni.

Kikapartam a vaníliarúd magjait. A szeletelt mandulát száraz serpenyőben világos aranybarnára pirítottam.

A meggyet megmostam, kimagoztam, majd egy lábasba tettem a citromfűvel, a vanília rúddal, a bodzaszörppel, a vízzel és a nyírfacukorral. Felforraltam, majd takarékon hagytam rotyogni, amíg kicsit besűrűsödött. Nagyjából 5 perc után sziruposodni kezdett. Ha kell, adhatunk még hozzá cukrot vagy mézet. Hagytam, hogy langyosra hűljön, majd botmixerrel simára turmixoltam. Ekkor hozzákevertem a porzselatint, majd folyamatos kevergetés mellett újra felforraltam. Elzártam a lábas alatt a tüzet, hagytam kissé kihűlni a meggyes zselét, majd kis poharak aljába adagoltam. Félretettem.

Közben elkészítettem a tejszínes joghurtkrémet. A lecsepegtetett joghurtot egy keverőtálba tettem, belekapartam a vaníliamagokat, hozzáöntöttem a mézet és a citromlevet, és egy kézi habverővel simára kevertem. A hideg tejszínt elektromos kézi habverővel kemény habbá vertem, majd 2 részletben óvatosan, lassú, nagy mozdulatokkal a joghurthoz kevertem. Eddigre a meggyes zselé is kihűlt annyira, hogy rákanalaztam a krémet. A tetejét megszórtam a pirított mandulával.

Variálhatunk is, ha a meggyzselét a tejszínes joghurthoz keverjük, vagy csak egy sima, sűrű meggyszószt készítünk, amit belekeverhetünk a habba, de rétegezhetjük is, vagy a hab tetejére csurgathatjuk. Ebben az esetben kimarad a zselatin para, de a végeredmény így is tuti.

A facebook-on itt találhattok meg.

tejszines_joghurtos_hab_meggyzselevel (4)

tejszines_joghurtos_hab_meggyzselevel (3)

 

Poharas lúdláb torta

A csokis desszertek szinte minden esetben jolly joker-nek bizonyulnak, Karácsonykor is újíthatunk ezzel a poharasított “tortával”.  De vigyázat! Nagyon csokis, nagyon tömény. A kalóriákra ne gondoljunk, csak hunyjuk be a szemünket és úgy falatozzuk. Amiről nem tudunk, az nem hizlal. 😉

Nagymamám húga rendszeresen készített lúdláb tortát. Imádtam. Az utóbbi időben messzemenő következtetésre jutottam: egy egész torta, még fele mennyiséggel is, sok nekünk, ezért mi lenne, ha poharasítanám az egészet. Rápróbáltam és bejött. 😉 Az elkészítése csak kicsivel tart tovább, mint amíg a tészta megsül. A kölkök miatt nem hardcore étcsokit használtam, de akár 70%-os kakaótartalmút is tehetünk bele.

Előkészítés: kb. 10 – 15 perc
Sütési idő: 25 perc

Összeállítás: 5 perc

poharas ludlabtorta

 

Hozzávalók:

a tésztához:

65 g 50 vagy 60%-os étcsokoládé
65 g vaj
50 g cukor (sötét barna, lágy nádcukrot használtam)
1 tojás
35 g liszt

2 tk. rum (esetleg rumaroma)

a krémhez:

10 dkg étcsoki (50  – 60 %-os)
1 ek. szobahőmérsékletű vaj
2 közepes tojás, szétválasztva

a meggyszószhoz:

házi meggylekvár (szezonban friss meggy kevés nádcukorral)
1 dl víz
fél citrom reszelt héja

a tetejére:

kevés olvasztott étcsokoládé (50 vagy 60%-os)

Megcsináltam a tésztát. Ehhez előmelegítettem a sütőt 180 fokra. Egy kis lábasba 2 ujjnyi vizet melegítettem és éppen csak gyöngyöző vízgőz felett megolvasztottam a csokit. Közben a puha, szobahőmérsékletű vajat habosra kevertem a cukorral, hozzáadtam az egész tojást, a rumot, a lisztet és simára kevertem. Ezalatt megolvadt a csoki, sőt kicsit hűlt is, a masszához kevertem. Egy kicsi tűzálló tálba simítottam a csokis tésztát és 25 perc alatt ropogósra sütöttem.

Addig elkészítettem a krémet is. Egy alacsonyabb falú fazékba kb. 3 ujjnyi vizet tettem. Ráültettem egy keverőtálat, amibe beletördeltem az étcsokit. Arra figyeltem, hogy a keverőtál alja ne érjen bele a vízbe. A vajat is hozzáadtam. Takarék lángon, hogy a víz éppen csak gyöngyözzön, összeolvasztottam a csokit és a vajat. Közben kettéválasztottam a tojásokat. A fehérjét visszatettem a hűtőbe.

Amikor a vajas csoki teljesen felolvadt, lehúztam a tűzről és hagytam kéz melegre hűlni. Ekkor belekevertem a tojássárgáját. A fehérjét pár perc alatt kemény habbá vertem elektromos kézi habverővel, majd egy nagyobb kanállal két részletben a csokis masszához forgattam. Az első felével nem kell annyira óvatosan bánni, bátrabban lehet keverni, a második felét viszont nagy, alulról felfelé történő mozdulatokkal kevertem bele, addig, amíg sima, egynemű masszát kaptam.

Közben megsült a tészta is, amit hagytam kihűlni. Ezalatt csináltam a rapid meggyszószt, jó sűrűt. A meggyet a vízzel és a reszelt citromhéjjal feltettem főni. Szépen beforraltam, amíg felére sűrűsödött a leve. Lehúztam a tűzről és hagytam kicsit hűlni. Nem turmixoltam össze, azt szerettem volna, ha vannak benne kisebb meggydarabok.

Ezután vízgőz felett egy kisebb keverőtálban megolvasztottam az étcsokit a tetejéhez, majd lehúztam a tűzről. Összeállítottam a poharakat: az aljukba morzsoltam a tésztát, majd rákanalaztam keveset a meggyszószból, erre halmoztam a csokikrémet, majd megint tészta és csokikrém, kevés morzsolt tészta,  majd a meggyszósz, végül meglocsoltam az olvasztott étcsokival.

poharas ludlabtorta (5)

Meggyszósz helyett felezett meggyet is használhatunk, így még gyorsabban elkészülhetünk vele. A citromhéjat is elhagyhatjuk, de kár lenne, mert ad neki egy kis csavart. Érdemes lehűteni kicsit, fejvesztés terhe mellett. 😉

A csokihab a gyömbéres csokimousse krémje (gyömbér és narancshéj nélkül), a tésztás alap pedig a  túró rudi pohár receptből van, ami még Dokitól származik.

poharas ludlabtorta (1)

Szabadon variálható kapros túróhab

Bizarr? Kapor és édes túróhab? Pedig nagyon is jó kombó. És ha valami bizarr, akkor ez a dal az, a kapros túróhab meg finom. 🙂

A kapornak még szezonja van, málna helyett meg lehet hozzá körte is. Vagy semmi gyümölcs, semmi bonyolítás. (Ej, jó régi ez a kép, olyan is. Nagy fotográfus voltam ám. 😛 Digitális gép, ott felejtett dátum, rossz szögből rossz fényviszonyokkal fotózott kaja. Megvolt az összes gyerekbetegség :-P).

kapros krém

 

Hozzávalók (4 pohárkányi):

1 dl 30%-os tejszín
1 ek. porcukor
25 dkg szobahőmérsékletű, krémes túró (vagy mezei tehén túró jól áttörve)
2 ek. méz
1 zöldcitrom reszelt héja (ha nem kapunk lime-ot, a sima citrom is jó)
fél zöldcitrom leve
csipet só, épp csak annyi, amennyi a hüvelyk -és a mutatóujj begyei között elfér
1 csokor kapor
(25 dkg málna, ha szezonban készítjük el ezt a desszertet)

A hideg tejszínt elektromos kézi habverővel kemény habbá vertem egy evőkanál porcukorral. Fontos, hogy hideg legyen, mert akkor lesz igazán tartása a tejszínhabnak. A legjobb, ha a habverőket is betesszük 1 órára a hűtőbe. A felvert habot a felhasználásig visszatettem a hűtőbe.

Megmostam és hagytam lecsepegni a kaprot. Ezután a túrót jól kikevertem a mézzel, a csipet sóval, a zöldcitrom héjával és fél zöldcitrom levével. Ha hagyományos túróval dolgozunk, alaposan passzírozzuk, törjük át.

Finomra aprítottam a kaprot (a szárát nem, csak a leveleket), és a túrós masszába kevertem. Ezt követően beleforgattam a hideg tejszínhabot is. Én több, mint 2 órára a hűtőbe tettem, de minimum 1 óra kell neki, hogy igazán összeérjenek az ízek. Kis poharakban tálaltam, a tetejét kaporral (és málnával) díszítettem.

Eperrel és bazsalikommal is kiválóan működik ez a desszert, ha megint szezonja lesz az epernek, érdemes kipróbálni.

Forrás: Chili&Vanilia/Magyar Narancs (már nem emlékszem, melyik szám volt)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!