Rizsázzunk!

Pirított gombás sajtos kenyérpuding

Az utóbbi hetekben az a szokás alakult ki, hogy (általában) Zoli viszi Rozit reggel az oviba. A reggeli menetrendnek komoly szertartása is van. Amikor reggel a gyerek szemei kipattannak,, ő már abban a pillanatban 100%-on teker. Ő igen, de mi nem. És akkor jön a szeánsz. Apa, csinálsz nekem kakaót? Igen, csak hadd ébredjek fel, gyere, bújj ide még egy kicsit. Nem, csinálj nekem kakaót, na, gyere már… Apa, csinálj nekem kakaót, na, Apa, gyere máááááááááár!

Délután viszont (általában) én megyek Roziért. És valahogy mostanában nehezen jutunk ki az ovi épületéből, mert mindent meg kell mutatni, nézni, kérdezni, és persze közben ezzel párhuzamosan nem lehet felöltözni. Jó lesz már, ha végre nem kell eszkimónak öltözni. Tegnap rekordot döntött a gyerek, 33 percbe telt elhagyni az épületet. Meg kellett zsarolnom, hogy végre kijussunk a kapun. Igen, ilyen aljas módon oldottam meg a helyzetet. Mivel illedelmes, jó asszonyhoz méltóan megkérdeztem a férjemet, hogy mit szeretne enni vacsorára, a végeredmény az lett, hogy gombát kellett venni. Ő ugyanis gombát óhajtott. És itt jött a képbe a gyerek bezsarolása…

Az ötlet a Street Kitchen-től jött, kicsit egyszerűsítve.

piritott_gombas_kenyerpuding

 

Hozzávalók (4 főre):

kb. 50 dkg rozscipó

3 ek. olívaolaj

25 dkg barna csiperke

2 – 3 tk. szárított kakukkfű

fél szél póréhagyma

1 gerezd fokhagyma

2 – 3 ek. kakukkfüves fehérborecet

2 ek. nádcukor

10 dkg prosciutto vagy valamilyen más jobb minőségű sonka

5 dl tej

2 dl tejszín

6 egész tojás

só, frissen őrölt bors

frissen reszelt szerecsendió

5 nagy csipet zsemlemorzsa a tetejére

15 dkg cheddar sajt

kevés reszelt parmezán a tetejére

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra. Felkockáztam a rozscipót (kb. 2×2-es kockákra), és egy sütőpapíros tepsin betoltam a sütőbe. Kb. negyed óra alatt kissé megpirítottam. Kivettem a sütőből és félretettem. A gombafejeket nagyobb darabokra vágtam, vékonyan felszeleteltem a póréhagymát, a sonkát, finomra aprítottam a fokhagymát.

Egy serpenyőt felhevítettem, olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a gombát és nagy lángon pirítani kezdtem. A serpenyőt sűrűn megráztam, átforgattam a gombát. Kb. 10 perc múlva, amikor a gombadarabok már szépen barnultak, hozzáadtam a póréhagymát és a fokhagymát. Sóztam, borsoztam, megszórtam a kakukkfűvel, Jól átkevertem és ráöntöttem a fehérborecetet. Hagytam elsisteregni, megszórtam a nádcukorral, hozzáadtam a felcsíkozott prosciuttot és kb. 5 percig sütöttem még így.

Amíg a póréhagymás gomba tovább pirult, egy nagy keverőtálba öntöttem a tejet, a tejszínt, egyesével beleütöttem a tojásokat, sóztam és borsoztam, végül belereszeltem a cheddar sajtot. Egy kézi habverővel alaposan elkevertem, frissen reszelt szerecsendióval fűszereztem.

Összeállítottam a kenyérpudingot. Egy nagyobb tepsit kikentem olívaolajjal. Egy nagy keverőtálban tettem a pirított kenyérkockákat a póréhagymás pirított gombával, ráöntöttem a tejes, tejszínes, sajtos keveréket, alaposan összeforgattam és a kiolajozott tepsibe borítottam az egészet. A tetejét megszórtam először a zsemlemorzsával, majd a reszelt parmezánnal és a 180 fokos sütőben 40 – 45 perc alatt készre sütöttem.

Egyetek hozzá friss zsenge rukkolát, isteni vele (is).

Facebook: Rizsázzunk!

 

piritott_gombas_kenyerpuding (1)

Cideres póréhagymás tejszínes csirke

Megkérdeztem a gyerekem apját, mit enne vacsorára. Spenótot. Jó. Nem az lett. Nem azért, mert nem szeretem a spenótot, meg a férjet, hanem azért, mert aljasul szakadt az eső, nem tudtam friss spenótot venni, mirelitet meg nem akartam, ha egyszer friss póréhagymát is kaptam. A lakásban meg csak keringtem, kezemben a tányérral, kétségbeesve keresve egy aprócska felületet, ahol használható fény van. Nem volt, én meg  jól berágtam, és lámpafénynél, a tűzhelyen fényképeztem le a kaját. Sekélyes, de édes a bosszú…

Alma cider, tejszín, póréhagyma, ebben párolt csirkecomb meg kakukkfű. Eh, az elégedett hümmögés minimum járt érte vacsora közben. De most komolyan, imádom a spenótot, de ebben a takony csudálatos novemberi májusi időben jobban esett a szaftos, krémes, kicsit savanykás kaja. Meg a tudat, hogy cider is van benne.

Nincs vele sok munka, a lényeget elvégzi a serpenyő és a fedő, meg a gőz.

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 30 – 35 perc

cideres_porehagymas_tejszines_csirke

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

5 felső csirkecomb
2 ek. olívaolaj
1 púpos tk. vaj
1 szál póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor petrezselyemzöld
3 kisebb ágnyi friss kakukkfű
20 dkg kis gomba (most barna csiperke)
1 üveg alma cider (0,33 dl)
1 dl víz
jó nagy csipet só (ez nagyjából 1 csapott tk.)
frissen tekert bors (3 – 4 csipetnyi)
1 ek. kukoricaliszt (ha nem elég sűrű a szaft)
fél citrom leve (kisebb citrom kell)
2,5 – 3 dl tejszín (habtejszín, nem főzőtejszín!)
1 – 2 ek. méz
köretnek: fél csomag penne (durum) vagy valamilyen hosszú szemű rizs (25 dkg)

A gombát megpucoltam, félbevágtam, majd kicsit vastagabban (3 – 4 mm) felszeleteltem. A petrezselyemzöldet megmostam, hagytam száradni. A póréhagyma mindkét végét levágtam, a külső, vastagabb réteget lehúztam. Először hosszában kettévágtam, majd a feleket is feleztem és az így kapott negyedeket vékonyan felszeleteltem. Alaposan megmostam. A fokhagymát is megpucoltam és késsel finomra aprítottam.

A csirkét megmostam, kozmetikáztam, konyhai papírtörlővel szárazra töröltem. Nagyon picit sóztam mindkét oldalukat. Egy magasabb falú, nagyobb serpenyőt felhevítettem a közepesnél kicsit erősebb lángon, beletettem a vajat és az olívaolajat. Amikor a vaj kissé buborékozni kezdett, a bőrös felükkel lefelé beletettem a csirkecombokat és oldalanként 3 – 4 perc alatt kissé megpirítottam őket. Egy tányérra szedtem, letakartam alufóliával és hagytam pihenni.

A serpenyőbe tettem a póréhagymát, a fokhagymát, ráöntöttem az alma cidert, sóztam, borsoztam és hagytam, hogy buborékozva elfőjön belőle az alkohol. Letakartam és kb. 5 percre magára hagytam. Ezalatt felaprítottam a petrezselyemzöldet, lehúztam a kakukkfű leveleit az ágakról és azt is felaprítottam. 5 perc után levettem a fedőt a serpenyőről, beletettem az előzőleg elősütött csirkecombokat, a petrezselyemzöld és a kakukkfű felét és a tejszínt. Elkevertem és hagytam újra felforrni. Közepesre mérsékeltem a lángot és lefedve hagytam párolódni. 15 perc után hozzáadtam a kicsit vastagabb szeletekre vágott gombát is, majd fedő alatt még 10 percig pároltam. Közben egy fazékban vizet forraltam a tésztának, amibe 1 csapott ek. sót is tettem. Nagyjából 10 – 12 perc kell neki, hogy fog keményre főjön.

Amikor a csirke mellett a gomba is megpuhult, de még nem főtt szét, hozzáöntöttem a citromlevet, belecsurgattam a mézet, még egy kicsit borsoztam (ha kell, sózhatjátok is), megszórtam a maradék petrezselyemmel és kakukkfűvel. Leszűrtem a tésztát, aminek a főzőlevéből fél merőkanálnyit félretettem. Ezzel és egy kevés forró szafttal kikevertem a kukoricalisztet, majd besűrítettem vele a tejszínes, cideres mártást.

Pennével ettük, de az az érzésem, hogy sült/grillezett zöldségekkel még jobb lesz legközelebb. Ha csirkemellel készítitek, kb. 20 perc alatt elkészül. A csirkemellet csíkozzátok fel és úgy tegyétek a mártásba párolódni.

A facebook-on is megtaláltok, már ha keresnétek. Itt vagyok.

cideres_porehagymas_tejszines_csirke (2)

forrás (némi módosítással): Jamie’s Ministry of Food

Medvehagymás puliszka

Pánikszerűen veszik az emberek a medvehagymát. Én is. Mintha abban a néhány hétben dőlne el minden, amikor nő. Lehet, hogy igen. Vagy csak annyira friss zöld hiányunk van már, hogy mindet akarjuk. 😉

Többen lettünk a szombati ebédre, mint terveztük, úgyhogy kellett még valami, amivel “csalhattam”. A keletkezett hiányt puliszkával pótoltam, a zöldségekkel sült csirkecomb és a csicsókasaláta mellett ez is köret lett. Mindenki jól lakott, én meg jól megnyugodtam. 😉 Jó ez a kukoricadara, szeretem, hogy variálható, hangulattól, rendelkezésre álló hozzávalóktól függően. Most krémes medvehagyás puliszka lett belőle. Mert medvehagymát eszünk medvehagymával.

Előkészítés: kb. 15 perc
Sütési idő: 45 – 55 perc

medvehagymas_puliszkakockak (10)

 

Hozzávalók (egy kisebb, kb. 12×25 centis tepsihez):

12 dkg bacon felkockázva (előre kockázottat is vehetünk)
1 kisebb, vékonyabb póréhagyma
1 nagy csokor medvehagyma
2 nagy tojás
1 csésze tej (zöldségalaplé is lehet)
2 csésze víz
3/4 csésze kukoricadara
1/4 tk. só
frissen őrölt bors
olívaolaj a tepsi kikenéséhez

A sütőt előmelegítettem 175 fokra, alsó – felső üzemmódban. Egy tepsit (kb. 12 cm x 25 cm) kiolajoztam az olívaolajjal.

Egy serpenyőbe tettem a felkockázott bacont és sütni kezdtem. Nagyjából 7 – 8 percig sütöttem, közepes lángon. Időnként átkevertem. Közben megmostam a medvehagymát és a póréhagymát is. A medvehagymát hagytam lecsöpögni, a póréhagymát vékonyan felkarikáztam.

Amikor a bacon kissé ropogósra sült, hozzáadtam a póréhagymát és kb. 5 alatt megdinszteltem. Közben felaprítottam a medvehagymát, majd amikor a póréhagyma megpuhult, azt is a serpenyőbe tettem és pár perc alatt kissé átsütöttem.

Egy nagyobb tálba ütöttem a tojásokat. Felvertem, sóztam, borsoztam. Hozzáöntöttem a tejet és a vizet, majd belekevertem a kukoricadarát is. Hozzáadtam a baconös medvehagymás keveréket is, alaposan elkevertem, majd a kiolajozott tepsibe öntöttem. Nagyjából 50 perc alatt megsütöttem. Tűpróbával ellenőriztem. Amikor nem ragad már tészta a tűre (vagy késre), készen van a puliszka. Kétszer átkeverhetjük, egyszer 15 perc, majd még egyszer 30 perc után. Én ezt most bizony elfelejtettem, így két rétegű lett a puliszka, egy isteni kukoricadarás alj és rajta egy krémes, tejes tojásos réteg. Így is, úgy is nagyon finom.

Mi most köretként ettük a zöldségekkel sült csirkecomb mellé, de magában is remek. Ha önálló fogásként esszük, kevés parmezánnal megszórhatjuk a tetejét és adhatunk mellé salátát (pl. rukkolát).

Nézzetek be a Facebookra is, itt találtok meg.

medvehagymas_puliszkakockak (13)

medvehagymas_puliszkakockak (11)

Póréhagymás köles kakukkfüves pirított gombával

A sütő, egy propan/butan kempingfőző és egy remoska között zsonglőrködöm 1 hete. A kreatív konyha újraértelmezése… Még mindig nem tudjuk, mikor kapjuk vissza a szerviztől a főzőlapunkat. Kb. mára ígérték, hogy elkészül, bár még egy árajánlatot (szerűséget) sem sikerült kivarázsolni belőlük. A kb.-t már hozták, a konkrét dátum meg gondolom a kb. egyszer csak. Viszont ettől még remek póréhagymás kölest csináltam, kakukkfüves, pirított gombával. Szerettük.

A kölesnek pedig igenis jár a nagyobb megbecsülés, mert finom és még egészséges is. Gyorsan megfő, és tengernyi módon felhasználhatjuk. Salátákhoz, köleskásaként reggelire, köretként, egytálételekbe, desszertként. Kevés kalória, magas rosttartalom, sok magnézium, és B – vitamin, no és magas fehérjetartalom jellemzi. És ami a legjobb, hogy jó kedvre derít.

(Pajzsmirigy problémákkal küzdők csak korlátozottan fogyasszák!)

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 20 perc

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

1 csésze köles leöblítve (2,5 dl-es csésze)
1 vékony szál póréhagyma
1 duci gerezd fokhagyma
35 – 40 dkg barna csiperkegomba
5 dl húsleves (vagy húsalaplé, vagy zöldségalaplé, vagy víz)
4 ek. olívaolaj
só, frissen őrölt bors
1 tk. szárított kakukkfű
kevés lágy kecskesajt (elhagyható)

A póréhagyma külső keményebb rétegét leszedtem, hosszában kettévágtam, majd alaposan lemostam folyóvíz alatt. Vékonyan felszeleteltem. Megpucoltam és összezúztam a fokhagymát.

Egy magasabb falú, vastag aljú serpenyőt felhevítettem (az én esetemben ez a remoska volt), 2 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd rádobtam a póréhagymát. Kissé sóztam és közepes lángon 4 – 5 perc alatt világos aranybarnára dinszteltem. Időnként megkevertem.

Amíg a póréhagyma párolódott, áttöröltem a gombákat egy tiszta, nedves konyhai szivaccsal. Félbevágtam őket, majd bő fél centis szeletekre vágtam. Egy másik nagyobb serpenyőt felforrósítottam (a propan/butan kempingfőzőn), beleöntöttem 2 ek. olívaolajat, majd rádobtam a gombaszeleteket. Egy Nagy csipet sóval fűszereztem, megszórtam frissen őrölt tarka borssal, majd sütni kezdtem. Amikor a gombaszeletek bő levet eresztettek, megszórtam fél tk. kakukkfűvel. Addig sütöttem, amíg aranybarnák lettek.

Amíg a gomba sült, megfőztem a kölest is. A már megdinsztelt póréhagymához adtam a zúzott fokhagymát és 1 percig, kevergetve pároltam még. A serpenyőbe (remoskába – a szerk.) öntöttem a leöblített kölest, majd közepes lángon 3 – 4 percig pirítottam. Felöntöttem a húslevessel és 15 – 20 perc alatt, lefedve puhára főztem. Időnként megrázogattam a serpenyőt. Ha szükséges, kevés vizet még lehet önteni hozzá. Amikor a köles már majdnem puha volt, megkóstoltam, kicsit sóztam, borsoztam és megszórtam a maradék bő fél teáskanálnyi kakukkfűvel.

Tálaláskor a köles tetejére halmoztam a kakukkfüves pirított gombából, morzsoltam rá kevés kecskesajtot. De össze is keverhetitek a gombát a kölessel.

A barna csiperke helyett szárított gombát is használhattok, amit a felhasználás előtt kis időre áztassátok be hideg vízbe. Kakukkfű helyett (ha valaki nem szereti ezt a markáns ízt), tökéletes választás a friss petrezselyemzöld.

Ha tetszett, nézzetek be a Facebook-ra is, itt találjátok az oldalamat.

porehagymas_koles_kakukkfuves_piritott_gombaval (6)

Póréhagymás krémsajtos lepénykék

Gyors. Egyszerű. Nem diétás. Cserébe finom és egészen olcsó. Mi kell még egy galád novemberi nap végén? Jó, egy kis sör, vagy bor, vagy unicum. Csak kevert ne, mert az másnap lever…

Előkészítés: 10 perc
Sütési idő: kb. 15 perc

pores keksajtos leveles lepenyek.5jpg

 

Hozzávalók (4 főre):

50 dkg leveles tészta
10 dkg natúr krémsajt
8 dkg kék sajt (pl. viking, ami egészen finom, és nem drága)
negyed szál póréhagyma
1 gerezd fokhagyma
10 dkg kockázott bacon
só, bors
frissen reszelt szerecsendió
1 ek. olívaolaj
tojás a lekenéshez
néhány karika póréhagyma és pár szem fekete olívabogyó negyedelve a díszítéshez

A sütőt előmelegítettem 230 fokra, alsó-felső üzemmódban. A sütő tepsijét kibéleltem sütőpapírral.

A kéksajtot kikevertem a natúr krémsajttal, a frissen reszelt szerecsendióval, csipet borssal és a zúzott fokhagymával. Sózni egyáltalán nem kell, mert a kék sajt éppen eléggé sós.

Egy serpenyőben 1 ek olívaolajon a közepesnél kicsivel erősebb lángon pirítani kezdtem a bacont. Közben előkészítettem a póréhagymát. A vastagabb, fehér végét levágtam, majd a zöld végével lefelé a csap alatt gyorsan átmostam. Vékonyan felkarikáztam, néhány karikát meghagytam a díszítéshez. 3-4 perc után a póréhagymát a baconre dobtam és pár percig együtt pirítottam vele. Ekkor lehúztam a tűzről és hagytam kissé kihűlni, amíg előkészítettem a leveles tésztát. 1 evőkanálnyit meghagytam belőle a tálaláshoz.

A kb. fél centi vastag leveles tésztát 6-7 x 10 centis téglalapokká vágtam. A szélüket nagyjából 1 centis csíkban lekentem a felvert tojással, majd mindegyik oldalon visszahajtottam. A visszahajtott széleket is lekentem tojással. A baconös póréhagymát belekevertem a kéksajtos masszában, jól összeforgattam, majd az előkészített tésztákra halmoztam és egyenletesen eloszlattam. Lepényenként bő 1 teáskanálnyi sajtos masszát használtam. A forró sütőbe tettem bő 15 percre. Sütőnként változó, hogy mennyi a végleges sütési idő, de valahol 15 perc körül mozog.

Tálaláskor kevés pirított bacon – póréhagyma keverékkel és olívabogyóval díszítettem.

Kakukkfüves hagymaleves

Nehezen vettem rá magam, hogy délután lelóduljunk Rozival a játszótérre, de annál jobban jártam. Mire hazaértünk, a férj elsírta minden bánatát. Ugyanis megpucolta és összevágta a hagymát a leveshez. Ellenkező esetben gázmaszk kell.

1kakukkfüves hagymaleves2 (1024x683)

 

Hozzávalók (4 főre):

3 nagy fej vöröshagyma
2 nagyobb fej lilahagyma
1 szál póréhagyma
5-6 gerezd fokhagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
só, bors
1 nagy csipet szárított kakukkfű
4 cl kakukkfüves  tokaji borecet (opcionális, de mi megvadultunk tőle)
1 – 1.5 l zöldség alaplé
1.5 dl tejszín (30%-os)
rozskenyér, reszelt sajt (ementáli, gouda…)

A megpucolt hagymákat félfőre vágta a férj, majd felszeletelte. A fokhagymákkal is ugyanígy járt el. Ezután egy közepes fazékban az olajat és a vajat felhevítettem. Először a vöröshagymát dobtam rá, pár percig hagytam párolódni, majd a lilahagyma, a póréhagyma és végül a fokhagyma ment bele. Sóztam, borsoztam, hozzáadtam a borecet felét és megszórtam egy nagy csipet szárított kakukkfűvel. Az egészet 3-4 percig pirítottam nagyobb lángon, majd közepesre mérsékeltem a tüzet és fedő alatt 30 percig hagytam párolódni. Időnként megkevertem.

Fél óra elteltével levettem a fedőt és erős lángon, sűrűn megkeverve kicsit pirítottam, amíg elpárolgott a hagymás keverék leve. Kóstolás után sóztam, borsoztam és hozzáadtam a maradék kakukkfüves borecetet is.

Ekkor felöntöttem a zöldség alaplével, hagytam felforrni, majd mérsékelt tűzön, fedő alatt 15 percig hagytam főni. Közben a sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral, a kenyérszeletekből háromszögeket vágtam, reszelt sajtot halmoztam a tetejükre. 6-7 perc alatt aranybarnára sütöttem rajtuk a sajtot és a kenyér is ropogós lett.

Egy utolsó kóstolás után egyet, cseppet sóztam, majd lassan hozzákevertem a tejszínt. Hagytam egyet forrni, lefedtem és lehúztam a tűzről. A sajtos pirítóssal ettük.

1kakukkfüves hagymaleves1 (683x1024)

Október Feszt - Sült csirkecomb zöldségekkel

Kicsit befenyített az október. Karcosak a reggelek, meg az esték is. A zöldségesek viszont tele vannak a jobbnál jobb őszi zöldségekkel, gyümölcsökkel. Van még remény. 🙂

Az októberi Nők Lapja Konyhában találtam egy receptet, megtetszett. Kicsit variáltam vele, de a lényeg nem veszett el, csak átalakult.

sult csirke őszi zöldségekkel (683x1024)

 

Hozzávalók:

3 egész csirkecomb
só és bors
20 dkg sütőtök
20 dkg cékla
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
1 kisebb zellergumó
1 szál póréhagyma
3 közepes krumpli
fél citrom leve
2 + 4 evőkanál extra szűz olívaolaj
majoránna
rozmaring (4-5 ág friss, vagy 2-3 tk. morzsolt szárított)

A csirkecombokat megmostam és szárazra töröltem. Tepsibe tettem mindet, bőkezűen sóztam, borsoztam őket, megszórtam majoránnával és bekentem 2 ek. olívaolajjal. A tepsit lefedtem alufóliával és bő 1 órán át 220-230 fokon sütöttem.

Ezalatt megpucoltam a zöldségeket. Mindent apró kockára vágtam, a póréhagymát fél centis karikákra vágtam. Meglocsoltam 4 ek. olívaolajjal és a fél citrom levével, sóztam, borsoztam, a rozmaringgal fűszereztem és alaposan összeforgattam.

60-65 perc után levettem a csirkéről a fóliát, kivettem a tepsiből, a zöldségeket beleszórtam, alaposan összeforgattam a csirke szaftjával, majd visszatettem a csirkét is a zöldségágyra. Kevés rozmaringgal még megszórtam. Visszatettem a fóliát a tepsire és 15-20 percig sütöttem, majd levettem a fóliát és még 15-20 percig hagytam a sütőben. Ezalatt a zöldségek megsültek, a csirkecombok bőre pedig aranybarna, ropogós lett.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!