Rizsázzunk!

Almás-körtés palacsinta - serpenyőben

Ha volna padlásunk, tele lenne palacsintás receptekkel. Ideje leporolni az archívumot. Ez az egyik, amit a sorsolási bizottság mára dobott (becsukott szemmel, ujjbeggyel rábök). Pontosabban az alapot, vagyis a tésztát és a serpenyős sütést. A többi a szokásos “mi van itthon” kör. Végtelenül jól variálható.

Anya, ezt is lefényképezeded? Segíthetek? – a gyereklány kattintott. Őt is beszippantotta a gépezet…

Előkészítés: kb. 10 perc
Sütési idő: kb. 20 perc

serpenyos gyumolcsos palacsinta3 (1280x853)

 

Hozzávalók:

a gyümölcsös raguhoz:

2 kisebb alma
1 kisebb körte
5 dkg vaj
2 ek. nádcukor
3 cl bodzaszörp (még maradt a nyár eleji befőzésből)
1 tk. citromlé
1 tk. őrölt fahéj

a tésztához:

1,2 dl tej
2 egész tojás
6 dkg liszt
1 mk. őrölt fahéj
csipet só

A gyümölcsöket meghámoztam, felkockáztam. A sütőt előmelegítettem 200 fokra.Mozsárban megőröltem a fahéjat, mert csak egész fahéjrudak voltak itthon.

Egy serpenyőben felolvasztottam a vajat, de vigyáztam, mert könnyen megéghet. Amikor a vaj buborékozni kezdett, beletettem a gyümölcsöket, rászórtam a cukrot. Pár percig pároltam, amíg a gyümölcs kissé megpuhult, a cukor pedig kissé megbarnult. Közben kikevertem a tésztát: a tejet, a tojást és a lisztet egy keverőtálba tettem és csak annyira kevertem el, hogy ne legyen túlságosan csomós. Nem kell túl homogénre keverni. Ezután megszórtam a gyümölcsöket a fahéjjal, rálocsoltam a citromlevet és a bodzaszörpöt. Hagytam egyet rottyanni, elzártam alatta a tüzet, ráöntöttem a tésztát és az előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt világos aranybarnára sütöttem. Szépen megemelkedett. Házi sárgabarack lekvárral tálaltam. Kevés porcukorral megszórtam a tetejét, de ez elhagyható.

A recept a gimis amerikai – anyanyelvi tanártól van. Még akkor mesélte, amikor szerencsétlen megpróbált baseballozni tanítani minket. Sejthetitek, mennyire sikerült… Egyszer csinált is nekünk, csak ő szőlővel és fahéj nélkül. Oh, my…. de rég volt az.

A palacsintareceptek leporolásának ötletét egy október végi, november eleji Chili&Vanilia MANCS-os cikk adta.

Palacsinta vajas-citromos fürdőben

Ez is olyan recept, aminek baromi jó az angol neve: pancakes in tangy lemon butter. Én meg itt agyaltam rajta a férjjel együtt, hogy mi legyen a magyar neve… Sokra jutottunk, ugye? 😛 Viszont tudtátok azt, hogy Angliában február 5-e a nemzeti Palacsinta-nap (ezzel zárják a farsangi időszakot)? Mert én bizony nem. Hiába, mindig tanul az ember valamit.

Ez is az ominózus WR kupacból van, mint a sültparadicsom-leves. Igazából ez volt utána a desszert, amíg a paradicsomok sültek, előkészítettem.

Előkészítés: kb. 10 perc
Sütés-főzés: kb. 25 perc

2vajas citrommartasos palacsinta (1280x853)

 

Hozzávalók (8 db palacsintához):

a palacsintához:

10 dkg liszt
2 db közepes tojás
3 dl tej
2 ek. olvasztott vaj + 1 ek. a sütéshez
csipet só (épp csak annyi, amennyi az ujjbegyeink között elfér)

a citrommártáshoz:

10 dkg puha, sótlan vaj
10-12 dkg vaníliás porcukor nádcukorból (az eredeti recept 12,5 dkg sima porcukrot ír)
1 citrom leve és reszelt héja

A lisztet egy csipet sóval egy nagyobb keverőtálba szitáltam. Egyesével beleütöttem a tojásokat és egy kézi habverővel összekevertem. Apránként hozzáöntöttem a tejet és sima masszává kevertem. Lefedtem és félretettem pihenni.

A citromos vajas mártáshoz a vajat jól elkevertem a citromlével, a reszelt héjjal és a vaníliás porcukorral. Nem kell megijedni, ahogyan én tettem, egy kissé darabos, nem túl homogén masszát kapunk. Egy kisebb lábasban, alacsony hőmérsékletem, hogy a vaj ne égjen meg,  összemelegítettem a mártást, hogy folyós legyen.

A 2 ek. vajat megolvasztottam és a palacsintatésztához öntöttem, elkevertem. Egy teflon palacsintasütőt a közepesnél kicsivel erősebb lángon felmelegítettem, majd közepesre mérsékeltem a lángot alatta és az 1 evőkanálnyi vajból egy mogyorónyit beletettem. Amikor teljesen felolvadt, beleöntöttem egy kis merőkanálnyit a tésztából, kicsit átmozgattam, hogy kör alakú legyen és 2 percig sütöttem, amíg világos aranybarna színe lett a sülő oldalnak. Ezután megfordítottam és még 1-2 percig sütöttem a másik oldalát is. Így sütöttem ki a palacsintákat.

Tálaláskor meglocsoltam a palacsintákat a citromos vajas mártással, félbehajtottam, majd megint félbe és még egy kevés mártással öntöztem meg. Kevés pirított dióval is jó lehet. Maradt még kevés bodzaszörp a májusi befőzésből, legközelebb citromlé helyett bodzaszörppel készítem el a mártást. 🙂

Körtés fűszeres palacsinta reggelire

A jó öreg amerikai palacsinta recept. Ezzel még nem lőttem mellé. Pikk-pakk megvoltam vele. Az összeállítással, sütéssel, fényképezéssel együtt is megvolt 20 perc alatt. A gyömbértől pikáns lett, a körtétől meg még finomabb.

Vigyázz Jamie, itt a konkurencia, jövök a 20 perces kajáimmal. 🙂

4kortes bananos amcsipalcsi (4) (1280x853)

 

Hozzávalók (3-4 főre):

11,5 dkg liszt
1 púpozott tk. sütőpor
2 tk. vaníliás porcukor (nekem még volt saját készítésű, de a bolti vaníliás cukor is ugyanúgy jó)
1 kicsi csipet só
1 tk. őrölt gyömbér
2-3 tk. citromlé
3 tojás szétválasztva (a tojások legyenek hidegek, a fehérjéből így lehet kemény habot verni)
1,4 dl tej
1 kisebb körte + néhány vékony szelet a tálaláshoz
1 kisebb banán + néhány vékony karika a tálaláshoz
méz
1-2 ek. olaj a sütéshez

A gyümölcsöket meghámoztam. A körtét lereszeltem, a banánt villával összetörtem.

A lisztet elkevertem a sütőporral, a gyömbérrel, a csipet sóval, a cukorral, majd hozzáadtam a tojások sárgáját, a tejet és a citromlevet. Kézi habverővel csomómentesre kevertem. Beletettem a reszelt körtét és a pépesített banánt, és ezzel is átkevertem. Sűrű, sima tészta lett.

Egy nagy vastagabb aljú serpenyőt a közepesnél kicsit erősebb lángon hevíteni kezdtem. Addig a tojásfehérjéket elektromos habverővel 2-3 perc alatt kemény habbá vertem. Két részletben a lisztes masszához kevertem, a második felét óvatos, nagy mozdulatokkal, alulról felfelé keverve.

A serpenyőt vékonyan kikentem az olajjal, közepesre mérsékeltem a hőt és púpozott evőkanálnyi adagokat halmoztam bele. 3-4 percig sütöttem az egyik oldalukat, majd miután világos aranybarnák lettek, megfordítottam és még 1-2 percig sütöttem a másik oldalukat is.

Tálaláskor meglocsoltam mézzel és friss gyümölcsöt adtam mellé.

Kakukkfüves őzlábgombás rántotta

Szóval, éve óta lopjuk a napot a Mátrában, amikor csak tehetjük, erre most kiderül, hogy tele van a kert őzlábgombával. Nesze nekünk, így jár, aki bambán ül és csak nézi, ahogy nő a fű. Na ez a ciki, nem a körömgomba… Megmutattuk a szomszédnak, egy két lábon járó gombaszakértő, és igen, őzlábgombák voltak. A fiúkat meg elkapta a gépszíj, hoztak egy hegynyit, még erdőszéli csiperkét is találtak. Oké, ez nem volt egy pilótavizsgás feladat, az erdő szélén voltunk…

1kakukkfuves ozgombas rantotta (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

6-8 db közepes, már kiterült őzlábgomba
4-5 tojás
1 dl tej
1 fej közepes vöröshagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 kis csokor petrezselyemzöld
2 tk. szárított kakukkfű
1 tk. szárított majorána
só, bors
csipet piros paprika a tálaláshoz

A gombákat megpucoltuk, nagyon gyorsan megmostuk, hogy a víz ne áztassa el, majd egy konyharuhára fektettük száradni. Amíg a gombák száradtak, megpucoltuk és felaprítottuk a vöröshagymát. Egy nagyobb serpenyőt felhevítettünk, beleöntöttük az olajat, majd rádobtuk a vöröshagymát és a közepes lángon 5-6 perc alatt megdinszteltük.

Amíg a hagyma párolódott, kockára vágtuk az őzlábgombákat. Megmostuk és felaprítottuk a petrezselyemzöldet is. Amikor a hagyma üveges lett, rátettük a gombát, pár percig  hagytuk a hagymával pirulni. Ezután megszórtuk a majoránnával, és tovább pároltuk még 5 percig. Ekkor már elég levet eresztett a gomba ahhoz, hogy ne égjen oda. Megszórtuk a kakukkfűvel is, egyet hagytuk “rottyanni”, amíg felvertük a tojásokat, amit sóztunk, borsoztunk, beleszórtuk a petrezselyemzöld felé és hozzáöntöttük a teje is. A tojásos keveréket a hagymás gombára öntöttük és készre sütöttük, de csak annyira, hogy még szaftos maradjon.

Tálaláskor megszórtuk a maradék friss petrezselyemmel. Árpagyöngyös rozskenyérrel ettük.

Julia Child nyomában - fűszeres paradicsom és pirítós

Tegnap a kezembe nyomott egy dvd-t a keresztlányunk anyja, hogy nézzem meg. A Julie & Julia volt az. Mert hogy én ezt még nem láttam, mindig csak terveztem, hogy leülök és megnézem. No, ez aztán jó kis film. És Julia? Az a hang, az a mozgás, és a kaják… Tegnap, miközben moziztunk, végigszkenneltem a hűtőt és a kamrát. A reggelink ma tőle jött, olajban sült kenyér fűszeres paradicsommal. Nem pontosan úgy és ugyanúgy készült, de valami bitang jó lett.

1IMG_6581 (853x1280)

 

Hozzávalók (2 főre):

2-4 szelet rozskenyér
1 kis doboz koktélparadicsom
fél csokor friss petrezselyemzöld
1 gerezd fokhagyma
só, bors
olívaolaj (1 ek. a paradicsomhoz, 1 ujjnyi a sütéshez)
2-3 csipet cukor
1 löttyintésnyi (1tk.) balzsamecet
1 löttyintésnyi (1 tk.) bazsalikomos borecet
(Fekete-erdő sonka, de ez elhagyható, nekünk volt még itthon néhány szelet, azért tettem rá, nélküle is tökéletes)
rukkola

Tele vagyunk tokaji bor -és balzsamecetekkel, még az Apukámtól kaptunk vagy 10 félét, 4 cl-es kiszerelésben. Ez most jól jött ehhez a reggelihez.

A petrezselymet megmostam, felaprítottam. A paradicsomokat is megmostam, majd mindegyiket 4 részre vágtam. Egy tálba tettem, majd fűszereztem: sóztam, borsoztam, ráreszeltem a fokhagymát. Ezután meglocsoltam 1 ek. extra szűz olívaolajjal, a balzsam -és borecettel, végül  hozzáadtam a cukrot. Megszórtam a felaprított petrezselyemmel is, és jól összekevertem.

Egy serpenyőt felhevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon felforrósítottam benne az olívaolajat. Beletettem a kenyérszeleteket és oldalanként 2-3 perc alatt megsütöttem.

A pirítósra kevés rukkolát raktam, erre halmoztam 2 evőkanálnyit a paradicsomból, majd Jamie-s hanyagsággal ráművészkedtem a fekete-erdő sonkát, majd még egy kevés paradicsomot tettem rá. A paradicsom levéből keveset csurgattam rá, épp csak annyit, hogy szaftos legyen, de a pirítóst ne áztassa el teljesen.

Reggeli közben csak hümmögés volt, szó nem hagyta el a szánkat. És mindössze negyed óra kellett hozzá.

2IMG_6586 (853x1280)

 

A gyógytorna a kacsával meg eléggé vicces. 🙂

juliachild kacsa

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!