Rizsázzunk!

Diós padlizsánkrém és Terápia

Amikor kijött az HBO Terápia című sorozata, nagyjából 3 nap alatt letudtam az összes részt. Odavagyok Mácsaiért, miatta kezdtem el nézni. Na meg Csákányi Eszter miatt is. Vesztemre, az első évadon felbuzdulva nemrég megcsinálták a másodikat is, és azzal is végeztem. Ez sem volt kevésbé addiktív. Valaki tudja, hogy lesz-e harmadik évad is?

A padlizsán pedig jó. És finom. És krémes. Ez pedig itt életem első időzített bejegyzése. Eddig csak valós időben blogoltam, de tetszik, hogy valószínűleg éppen a város másik oldalán leszek, amikor a wordpress kilövi a cuccot.

(Még mindig sk. Apacuka kerámiákkal sztájlingolok. 😉 )

Sütési idő: 45 – 50 perc

Összeállítás: max. 10 perc

dios_padlizsankrem

 

Hozzávalók:

1 nagyobb padlizsán

2 nagy marék dió

3 gerezd fokhagyma

1 csapott tk. egész koriander

1 nagyobb csipet egész római kömény

1 mk. szecsuani bors

néhány csipet só

néhány csipet frissen őrölt fekete bors

1 – 2 tk. méz (elhagyható, ha valaki nem szereti kicsit édesen)

kb. fél (kicsi) citrom vagy zöld citrom leve (ízlés szerint több vagy kevesebb)

1 ek. olívaolaj

tálaláshoz olívaolaj, csilipehely, rozskenyér

A sütőt előmelegítettem 220 fokra (alsó-felső). A padlizsánokat tepsibe tettem és 45 – 50 perc alatt megsütöttem.

A diót forró száraz serpenyőben illatosra és világos aranybarnára pirítottam, tányérra tettem hűlni. A koriandert, a római köményt és a szecsuani borsot a serpenyőbe tettem és pár perc alatt azokat is illatosra pirítottam. Mozsárba tettem és finomra őröltem. Megpucoltam a fokhagymákat.

A megsült padlizsánok húsát kikapartam és szűrőben pár percig hagytam lecsepegni, hogy kevésbé legyen leves. Ezután késes robotgépbe tettem az összes hozzávalóval együtt és krémes turmixoltam. A végén megszórtam kevés csilipehellyel és meglocsoltam még egy kis olívaolajjal. Rozskenyérrel ettem.

Facebook: Rizsázzunk!

dios_padlizsankrem (3)

dios_padlizsankrem (1)

Krumplikrémleves korianderrel és kókusztejjel

Késő délután dolgom volt, Rozi a keresztapjával őrjönghetett szülői felügyelet nélkül. Én meg kuncogtam a markomba, mert ezúttal nem én kaptam meg a délutáni alvását elsztrájkoló kiskorút. Az óvónő ugyanis azzal fogadott, hogy Rozi egy töredék másodpercet sem aludt, cserébe szórakoztatta őt, így gyorsabban eltelt a délutáni sziesztaidő. Oké, a fürdés-lefekvés blokkban azért rám is fröccsent a kialvatlan gyerekből. Lefekvés előtt kicsit jól össze is kaptunk, én teátrálisan kivonultam a szobájából, Rozi meg drámai előadásba kezdett. Végül legalább annyira látványosan ki is békültünk. Simán jár nekünk az anya-lánya drámai díj. A következő fellépésünk után a virágokat az öltözőnkbe kérjük.

Előrelátóan, még délután főztem egy krumplikrémlevest és csináltam túrógombócot is.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 15 perc

Krumplikremleves_korianderrel_es_kokusztejjel (4)

 

Hozzávalók (kb. 4 főre):

75 dkg krumpli (pucolt mennyiség)

1 közepes fej vöröshagyma

2 nagy gerezd fokhagyma

1 ek. szárított egész koriander

1 csapott tk. egész római kömény

1 csapott tk. citrombors (sima fekete bors is jó)

1 – 2 tk. frissen reszelt gyömbér (attól függően, mennyire akarunk gyömbéresebb ízt)

fél zöld citrom leve

1 ek. só

4 ek. olívaolaj

kb. 1 l zöldségalaplé vagy víz

1 – 1,5 dl kókusztej (vagy 30%-os habtejszín)

a tetejére pirított mandula és sült hagyma

Egy száraz serpenyőben pár perc alatt (közepes lángon) kicsit megpirítottam az egész koriandert és a római köményt. Amíg a fűszerek pirultak, megpucoltam a krumplit és a hagymákat is. A krumplit kisebb kockákra vágtam, a vöröshagymát felaprítottam, a fokhagymagerezdeket nagyobb darabokra vágtam. Amikor a fűszerek illata elindult, egy tányérra szórtam és félretettem őket.

Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem közepes lángon, olívaolajat öntöttem bele és rászórtam a vöröshagymát. Kissé sóztam és 4 – 5 perc alatt megpároltam. Amíg a hagyma dinsztelődött, mozsárban finomra őröltem a koriandert és a római köményt. Amikor a hagyma puhára párolódott, rádobtam a fokhagymadarabokat és az őrölt fűszerkeverék felét. 1 percig kevergetve sütöttem, majd rádobtam a felkockázott krumplit is, ráfacsartam fél zöld citrom levét és 5 percig, a közepesnél valamivel erősebb lángon kissé megpirítottam. Folyamatosan kevergettem. Hozzáadtam 1 tk. friss reszelt gyömbért. Felengedtem a zöldségalaplével (vízzel), sóztam és fedő alatt közepes lángon puhára főztem.

Amikor a krumpli megpuhult, lehúztam a lábast a tűzről, hozzáadtam még 1 tk. gyömbért és botmixerrel krémesre turmixoltam. Citromborssal és 2 csapott ek. nádcukorral fűszereztem. Ha kell, itt még sózhatjuk, finomíthatunk az ízeken. A végén belecsurgattam a kókusztejet, alaposan elkevertem.

Tálaláskor a tetejére pirított mandulát és sült hagymát (bolti) szórtam.

A facebookon is ott vagyok.

 

Krumplikremleves_korianderrel_es_kokusztejjel (15)

Pácolt - sült zöldséges piláf friss korianderrel és zöldcitrommal

Tuti, hogy Pató Pálné voltam előző életemben, a halogatás nagy mestere vagyok, inkább az utolsó pillanatokra hagyom a dolgokat, mint nem. Jó ideje megvolt már, hogy zöldséges piláfot főzök az éppen futó VKF! játékra, el is készült, de persze megint csak tologattam a bejegyzést. Eh, egyszer a férj csináltatott nekem egy bögrét egy áthúzott MAJD felirattal… 😉

Éci a felelőse az aktuális, 62. VKF! fordulónak, amit még Chili&Vanilia Mautner Zsófi honosított meg 2007-ben. A lényege a virtuális játék, az ötletelés, a kreativitás, a főzés, az evés, és semmiképpen sem a verseny. Az eddigi VKF! fordulók listája egyébként Selectfood Alíznál található meg. A megadott téma ezúttal a rizs volt. Jippijé, a rizst ugyanis nagyon szeretjük és lássuk be, “egész Ázsia mégsem tévedhet.

Eredetileg egyébként füstölt tőkehalas kedgeree-t akartam főzni, de az van, hogy heroin árban mérik felénk a tőkehal kilóját, holmi zacskózott, füstös ízű cuccal pedig nem akartam meggyalázni ezt a remek indiai ételt. Miután sikerült érzelmileg elengednem a kedgeree-t, eldöntöttem, hogy pácolt, sült zöldséges piláfot készítek, mindenféle fajin fűszerrel, friss korianderrel, zöld citrommal. Így is lett. És akkor most megcsinálom a papírmunkát is. 😉

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (1)

 

Hozzávalók:

a pácolt zöldségekhez:

1 szál sárgarépa
1 szál paszternák vagy fehérrépa
1 kisebb édesburgony
1 kisebb kápia paprika
1 kis fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
1 tk. egész koriander
1 kis rúd fahéj
1 mk. egész római kömény
kb. 1 dl mogyoróolaj
fél zöldcitrom leve és héja
3 ek. balzsamecet
1 tk. méz
1 kis csokor citromfű
néhány vékony szelet gyömbér
frissen tekert bors

a rizshez:

20 dkg hosszú szemű barna rizs (lehet basmati is, a lényeg a hosszú szem)
1 csomag újhagyma (ebben most 4 szál volt)
2 ek. olívaolaj
5 dl alaplé (hús -vagy zöldségalaplé)
1 tk. római kömény
1 mk. frissen őrölt koriander
1 gerezd fokhagyma (a pácból vettem ki, így az az íz is ment a rizsbe)
kevés sáfrány vagy kurkuma a szép színért
fél zöldcitrom reszelt héja és leve
só, frissen tekert bors

opcionális: friss piros chili, kimagozva

A zöldségeket még az elkészítés előtti napon bepácoltam és éjszakára a hűtőbe tettem. A páchoz szárazon megpirítottam a koriandert, a római köményt és a fahéjat, majd mozsárban nagyon finomra őröltem. A zöldségeket megpucoltam és vékonyabb szeletekre vágtam. A fokhagymákat félbe, a lilahagymát és az újhagymát nagyobb darabokra vágtam. Egy nagyobb tálba tettem őket, majd fűszereztem. Megszórtam a pirított fűszerkeverékkel, frissen őrölt borssal. Hozzáadtam a gyömbért, a citromfüvet, fél zöld citrom héját és levét. Meglocsoltam a balzsamecettel, és a mézzel, majd végül a mogyoróolajjal is. Az egészet kézzel alaposan összeforgattam, majd szorosan lefedve a hűtőbe tettem egy éjszakára. Sót nem tettem bele, attól kissé megpuhulnak a zöldségek, nem lesznek üdék és roppanósak a sütés után.

Másnap kivettem a hűtőből a pácolt zöldségeket, hagytam szobahőmérsékleten melegedni. Elkészítettem a rizst is. A rizst alaposan átmostam és egy sűrűbb szövésű szűrűben hagytam lecsepegni. A barna rizsnek hosszabb a főzési ideje, ezzel érdemes kalkulálni. Megtisztítottam és vékonyan felkarikáztam az újhagymát. Egy öntött vas edényt forrósítani kezdtem, majd beleöntöttem az olívaolajat. Rádobtam az újhagymát, kissé sóztam és gyakorik kevergetés mellett 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Ekkor belereszeltem 1 gerezd fokhagymát (én a pácból vettem ki az egyiket, ezzel ment még plusz íz a hagymás alaphoz), amit kb. 1 percig pároltam. Ekkor megszórtam a római köménnyel és a korianderrel, egy nagy csipet sáfránnyal és fél zöld citrom reszelt héjával. Kb. fél percig kevergetve pároltam, amíg a fűszerek illata elindult. Ráöntöttem a rizst, sóztam, borsoztam, majd pirítani kezdtem, amíg kissé áttetszőek (opálos) lettek a rizsszemek. Ekkor felöntöttem az alaplével, de már nem kevertem meg többször, csak rátettem a fedőt és alacsony lángon puhára pároltam. Kb. 30 perc alatt. Főzés közben sem kevertem, csak hagytam, hogy a rizsszemek magukba szívják a fedő alatt a nedvességet.

A sütőt előmelegítettem 220 fokra, alsó – felső üzemmódban. Ez az én sütőmnél kb. 12 perc. Egy nagy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A pácolt zöldségek közül eltávolítottam a gyömbért és a citromfüvet, majd a felcsíkozott zöldségeket egyenletesen elterítettem a sütőpapíron. A megmaradt fűszeres olajat félretettem, később még használtam.Betoltam a tepsit a forró sütőbe és világos aranybarnára sütöttem, kb. 15 perc alatt. Érdemes figyelni, nehogy megégjenek, mert akkor az egész keserű lesz. A sült zöldségek kissé karamellizálódnak a méztől és a balzsamecettől. Az a lényeg, hogy ne süljenek túl, maradjanak még kissé roppanósak.

Amikor a rizs megpuhult, nekem még maradt némi folyadék, amit magas lángon elfőztem a végén. Így legalább egy kellemes ropogós réteg is lett az alján, ami a piláf egyik jellegzetessége. Megmostam, lecsöpögtettem és felaprítottam a friss koriandert, aminek a 2/3-át a rizshez kevertem, és keveset csurgattam rá a zöldségek pácolásából megmaradt olajból is, ami a fűszerektől nagyon intenzív ízű volt. Elzártam a tüzet, az edényt pedig lefedtem egy tiszta konyharuhával, feszesen, rátettem a fedőt és még kb. 10 percig békén hagytam. A konyharuha magába szívta a keletkező gőzt, a rizs pedig sokkal pergősebb lett. A végén meglocsoltam fél zöld citrom levével és hozzáforgattam a sült, karamellizálódott zöldségeket, végül megszórtam a maradék friss korianderrel.

Jó lett. És igen, eléggé macerásnak tűnhet, pedig nem az. A pácolást elvégzik a fűszerek éjjel, másnap már csak a rizzsel kell igazán törődni. Nagyon megéri nekikezdeni.

A facebook-on is megtaláhattok, itt. Nézzetek be, ha van kedvetek.

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (10)

pacolt_sult_zoldseges_pilaf_friss_korianderrel_zold_citrommal (4)

Focaccia burger

Sétatéri keverék kaja: két étel keresztezéséből ez született meg. A River Cottage burger húspogácsája (némi változtatással) és a fociacca jól összebarátkoztak. Tuti lett. Igaz, a fél napom ráment erre a kis hambi történetre, és mintegy három és fél perc alatt tűnt el minden. 😉

Ezek a focaccia burgerek a 61. VKF! játékra készültek. Ezúton is köszi a forduló háziasszonyának, Katucinak, a kegyelemet, hogy 1 nap csúszásszal is a ringben maradhattam. 😉

fociacca_burger (2)

 

Hozzávalók:

a focaccia-hoz:

10 g száraz élesztő (másfél csomag)
10 g méz
2 dl-nél kicsit több langyos víz
2 dl sör (langyos)
660 g finomliszt
15 g só
3 gerezd fokhagyma
2 ek olívaolaj
2 kk citromlé
csipet só és bors

a húspogácsához:

1 kg darált marhahús (ebből a mennyiségből nekem 12 db jött ki)
1 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
1 tk. egész római kömény
1 tk. koriandermag
1 tk. egész fekete bors
fél rúd fahéj darabokra törve
4 – 5 ek. mustár
4 ek. worcestershire szósz
3 tk. pirospaprika
2 – 3 tk. só

a fűszeres joghurthoz:

200 g natúr joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 csipet só

tálaláshoz:

salátalevelek
néhány szelet uborka
lilahagyma vékony szeletekre vágva
a fűszeres joghurt
opcionális: valamilyen finom olasz sajt

A hússal kezdtem. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fűszereket: a római köményt, koriandert, borsot és fahéjat, majd mozsárban megőröltem. Az egészet a húshoz adtam, beletettem a paprikát, a zúzott fokhagymát, az aprítóban pépesített vöröshagymát és a sót. Tettem bele mustárt és worcestershire szószt is. Az egészet kézzel összegyúrtam, és a hűtőben állni hagytam bő 1 órán át. Elkészítettem a fűszeres joghurtot: a joghurthoz adtam a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot és egy kevés citromlevet. Alaposan elkevertem.

Amíg a hús pihent, összeállítottam a focaccia “bucikat” is. A sört a mézzel együtt meglangyosítottam és beleszórtam az élesztőt, ami nagyjából 8 – 10 perc alatt felfutott. Közben apróra vágtam a fokhagymát, kis tálkába tettem, ráöntöttem az olívaolajat, a citromlevet, kissé sóztam, borsoztam. Állni hagytam.

Nagy tálba mértem a lisztet és a sót, majd a közepébe mélyedést csináltam, amibe beleöntöttem az élesztős mézes sört. Kicsit összekevertem, az ujjaimmal. Ekkor hozzáadtam a langyos vizet és jó alaposan összekevertem. Egy nedves, ragadós massza lesz a végeredmény. A tálban kezdtem dagasztani, majd amikor már nem ragadt a kezeimhez, a pulton folytattam tovább. Kb. 8 – 10 percig dagasztottam. Amikor szépen összeállt a tészta, gombócot formáztam belőle, visszatettem a tálba, kevés liszttel meghintettem, késsel megkarcoltam a tetejét és meleg helyen, letakarva hagytam a duplájára kelni. Ez nagyjából fél óra volt. Egyébként a sütőt szoktam kelesztésre használni. Az olvasztó fokozaton, 30-35 fokra állítva előmelegítem, majd elzárom és tálastól, letakarva beteszem a tésztát.
A húst kivettem a hűtőből. Tenyérnyi pogácsákat formáztam belőle, tenyérrel kb. ujjnyi vastagra lapítottam, és egy tálcára téve hagytam pihenni szobahőmérsékleten.
Miután a tészta gyönyörűen megkelt és a duplájára dagadt, finoman átgyúrtam, majd teniszlabdányi gombócokat csíptem belőle. A gombócokat 1.5 – 2 cm vastagra nyújtottam. Vékonyan meglisztezett tepsire tettem őket. Tíz ujjammal megdöfködtem a korongokat. A hamburger hatás fokozása érdekében most kevésbé nyomkodtam meg a tészta tetejét. Emiatt ugyan a jellegzetes focaccia lyukak kevésbé érvényesülhettek, de ez semmit sem rontott az élvezeti értékéből. 😉 A tetejüket megkentem a korábban összeállított fokhagymás olívaolajas keverékkel. Így hagytam még 35-40 percig kelni.
Amíg a focaccia újra megkelt, kevés olívaolajon, a közepesnél kicsivel erősebb lángon aranybarnára sütöttem a húspogácsákat. Letakarva félretettem.
Az újrakelesztés vége előtt kb. 10 perccel bekapcsoltam a sütőt 230 fokra. A bucikat 15 percig sütöttem az előmelegített sütőben.
A focaccia bucikat kettévágtam és szépen belerétegeztem mindent, a joghurtot is rácsorgattam, és bizony a húspogácsák sütéséből visszamaradt szafttal is meglocsoltam az egészet. Minden cseppje kincs volt.
Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek. 🙂
fociacca_burger

Fűszeres fokhagymakrémleves

Randi előtt az igazán tuti. 😉 Gyors, egyszerű, olcsó, finom. Jó kis leves ahhoz, hogy magunkhoz térjünk az ünnepek után. Ezt ettük a bundázott alma előtt tegnap, de akkor már nem volt erőm az esti fényekkel kínlódni, eltettem egy adagot mára, reggeli után fényképeztem csak. Így mondjuk lemaradt a sajtos pirítós, azt képzeljétek hozzá pls. 😉

Előkészítés: 10 perc
Főzési idő: 25 – 30 perc

fuszeres fokhagymakremleves (1)

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

1 fej fokhagyma (ez most 14 gerezd volt)
1 közepes fej vöröshagyma
7 dl víz (vagy ha van zöldségleves vagy húsleves)
5 – 6 szem egész bors vegyesen: fekete, zöld, fehér, piros
1 mk. koriandermag
1 csipet őrölt római kömény
2 tk. citromlé
1 – 1,5 dl tejszín
1 ek. nádcukor
1 ek. liszt
1 kis maréknyi friss petrezselyemzöld

2 ek. olívaolaj

rozskenyér
olívaolaj + reszelt sajt

Megpucoltam a hagymákat. A vöröshagymát felkarikáztam, a fokhagymát felaprítottam. Egy kisebb fazekat felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd közepes lángon párolni kezdtem a vöröshagymát. Enyhén sóztam. Ügyeltem rá, hogy a hagyma ne süljön, csak párolódjon. Időnként átkevertem.

Amíg a vöröshagyma puhult (kb. 15 perc), elkészítettem a fűszerkeveréket. A borsot és a koriandert száraz serpenyőben enyhén megpirítottam, majd megdaráltam. Hozzákevertem a csipetnyi római köményt is.

Amikor a vöröshagyma megpárolódott, megszórtam a nádcukorral, jól elkevertem. Beleszórtam a felaprított fokhagymát és mérsékelt tűzön (hogy a fokhagyma ne égjen meg) pároltam még 4 – 5 percig. Ezalatt megmostam és felaprítottam a petrezselymet. Előkészítettem a sajtos pirítóst is. A sütőt előmelegítettem 215 fokra, légkeverésen. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A kenyérszeleteket meglocsoltam kevés olívaolajjal, megszórtam a reszelt sajttal és 6 – 7 perc alatt megpirítottam.  A sütőben hagytam, hogy ne hűljön ki.

Amikor a fokhagyma is megpuhult, az egészet meghintettem a liszttel és a közepesnél kicsivel erősebb lángon pirítottam, 1 – 2 percig. Épp csak annyira, hogy a liszt kapjon egy kis színt. Felöntöttem a vízzel, hozzáadtam a petrezselyem 3/4-ét, és hagytam felforrni. Ezután fűszereztem a bors-koriander-római kömény keverékkel, sóztam, majd még egyszer felforraltam. Ekkor levettem a tűzről, bormixerrel simára turmixoltam. A tejszínt kikevertem néhány evőkanálnyi forró levessel, majd lassan a leveshez öntöttem. Belecsurgattam a citromlevet is. Jól elkevertem, kóstoltam és még 1 kicsit sóztam.

A sajtos pirítóssal ettük.

fuszeres fokhagymakremleves

Sült padlizsános, fűszeres kuszkusz

Ha a kuszkusz szót kiejtem, a férj azt mondja: egészségedre. Én szeretem. A lassan 2 és fél éves pedig tegnap óta szereti, ha nem értettem félre, amit teli szájjal mondott. Valami olyasmit, hogy “anya, ez nagyon finom”, azt hiszem. Remélem. 😉

Előkészítés: sietősen 5, ráérősen 10 perc
Főzési idő: kb. 15 perc

sult padlizsanos kuszkusz4

 

Hozzávalók (2 főre):

1 közepes padlizsán
1 kisebb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 tk. egész koriander (az őrölt is tökéletesen megfelel)
1 csapott tk. őrölt római kömény
1 kis csokor petrezselyemzöld
5 ek. kuszkusz
só, bors,
3 + 1 ek. olívaolaj
fél citrom leve

Mindent előkészítettem. A petrezselymet megmostam, hagytam száradni. Az egész koriandert száraz serpenyőben közepes lángon pár perc alatt megpirítottam. Amíg a koriander pirult, meghámoztam és kb. 2 centis kockákra vágtam a padlizsánt, megpucoltam és felaprítottam a lilahagymát és a fokhagymát. Fél szememet azért a korianderen tartottam, nehogy megégjen. Amikor megpirult, lehúztam a tűzről és hagytam kicsit hűlni.

Addig egy serpenyőt felhevítettem, 3 ek. olívaolajat öntöttem bele és rádobtam a lilahagymát és közepes lángon elkezdtem sütni. Kissé sóztam. Amíg a lilahagyma dinsztelődött, egy mozsárban megőröltem a koriandert. A hagymát időnként megkevertem, majd amikor üvegesre párolódott, rádobtam a fokhagymát és 1 percig még sütöttem. Ezután rákerült a padlizsán is. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam néhány csavarásnyi citromlével és sütni kezdtem.

Amíg a padlizsán puhult, feltettem főni a kuszkuszt is. Egy közepes lábast felhevítettem, 1 ek. olívaolajat öntöttem bele, majd hozzáadtam a kuszkuszt is. Közepes lángon pár percig pirítottam, amíg kapott egy kis világos aranybarna színt. Ekkor meglocsoltam pár csavarintásnyi citromlével, sóztam, borsoztam, hozzáadtam 2 csipetnyit az őrölt köményből és 1 csipetnyit az őrölt korianderből, majd dupla mennyiségű vízben a közepesnél kicsit gyengébb lángon készre főztem. Ez. kb. 5 perc volt.

Közben a padlizsán is puhulni kezdett. Erősebbre vettem alatta a lángot, fűszereztem a maradék korianderrel és őrölt köménnyel, kissé sóztam. Hagytam sülni, pirulni. Közben felaprítottam a petrezselyemzöldet is. Amikor a padlizsán kezdett színt kapni, rászórtam az aprított petrezselyem felét, összeforgattam és még pár percig pirítottam. Kóstoltam. Kellett még hozzá egy kevés citromlé, meglocsoltam.

Közben a kuszkusz is megpuhult. Összeforgattam a fűszeres padlizsánnal, majd megszórtam a maradék friss petrezselyemzölddel.

sult padlizsanos kuszkusz6

Sárgaborsó főzelék római köménnyel, kefirrel, pirított hagymával

Kicsit hosszúra nyúlt a cím. Na, de sebaj, annál kevesebb időbe telik elkészíteni. Más, mint ahogyan általában főzöm, azt leszámítva, hogy most is önmagával sűrítettem be. Én leginkább “feltétlenül” szeretem a főzelékeket, de ehhez a sárgaborsóhoz adta magát a sült hagyma. Azt meg magában is bármikor enni tudnám.

Előkészület: 5 perc
Főzési idő: kb. 35 perc

sargaborsofozelek romai komennyel2

 

Hozzávalók (2 – 3 főre)

35 dkg sárgaborsó
1 nagyobb fej lilahagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma
6 – 8 dl víz (beleértve azt is, amiben a borsó ázott)
1,5 dl kefir
1 ek. citromlé
só, bors
1 nagy késhegynyi római kömény
petrezselyemzöld (1 kis csokor friss vagy 2-3 csapott tk. szárított)
csipetnyi füstölt piros paprika a tálaláshoz (elhagyható)
kevés liszt a hagymához
4 ek. olívaolaj

A sárgaborsót 2 órával a főzés előtt leöblítettem, majd beáztattam. A hagymákat megpucoltam, a lilahagyma felét apróra kockáztam, a másik felét és a vöröshagymát vékonyan felszeleteltem. A fokhagymát késsel felaprítottam.

Egy nagyobb lábasban felforrósítottam az olajat, majd rádobtam a felkockázott lilahagymát. Enyhén sóztam. Pár perc alatt üvegesre pároltam. A megmosott, beáztatott sárgaborsót leszűrtem, de a levét nem öntöttem ki, megtartottam a főzéshez. Amikor a lilahagyma üvegesre párolódott, rátettem a sárgaborsót és a fokhagymát, pár percig pirítottam, sóztam, borsoztam, megszórtam a római köménnyel és a petrezselyem felével. Felöntöttem 6 dl vízzel és fedő alatt megfőztem. Én szeretem, ha nem fő szét teljesen, ezért kicsit rövidebb ideig, bő fél órán át főztem csak. Időnként megkavartam és ha kellett, pótoltam a vizet.

Amíg a borsó főtt, előkészítettem a sült hagymát. A főzési idő vége előtt pár perccel a vékonyra szeletelt lila -és vöröshagymát megforgattam kevés lisztben. Egy nagyobb serpenyőben kevés olívaolajat forrósítottam, majd a vékonyan lisztezett hagymaszeleteket pár perc alatt ropogósra, aranybarnára sütöttem, a közepesnél kicsivel erősebb lángon. Figyelni kell, mert egy ponton túl a liszt miatt könnyen megéghet. Papírtörlővel bélelt tálra szedtem, hogy a felesleges olajat leitassam róla.

Amikor a sárgaborsó megfőtt, egy merőkanálnyit kivettem belőle, amit a botmixer edényébe tettem a kefirrel és a maradék petrezselyemzölddel együtt. Krémesre turmixoltam. Visszaöntöttem a lábasba, majd hozzáadtam a citromlevet is. Alaposan összekevertem, kóstoltam és kicsit még hangoltam az ízeken kevés sóval, és még egy csipet római köménnyel. Hagytam egyet rottyanni.

A sült hagymával, kevés szárított petrezselyemmel és egy csipet füstölt piros paprikával szórtam meg.

sargaborsofozelek római komennyel1

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!