Rizsázzunk!

Medvehagymás gnocchi

Idén most először főztem medvehagymával. Bamba voltam, valahogy nem állt rá az agyam a szezonra. Bár őrületes, mindent felülíró elborulásom nekem nincs, azért szeretem. És ha már itt tartunk, gnocchit is most csináltam először ebben az évben. És mivel a szavakat sem találom ma, nem is írok többet.

A recept, íme.

medvehagymas_gnocchi (5)

 

Hozzávalók (2-3 főre):

kb. 0,5 kg lisztesebb fajtájú krumpli

kb. 18 dkg liszt (lehet kevesebb és több is)

2 tojássárgája

só, frissen őrölt bors

hozzá:

a nagy csokor friss medvehagyma

kevés házi kolbász felkarikázva vagy durvára vágott pirított dió

2 gerezd fokhagyma

1 púpozott ek. vaj

frissen reszelt szerecsendió

érett cheddar sajt

A kolbászt forró serpenyőben ropogósra sütöttem és egy papírtörlőre szedtem. A serpenyőből a kisült kolbászzsír nagyját kiöntöttem, keveset hagytam benne.

A gnocchihoz a krumplikat megmostam és héjában megfőztem. Leöntöttem róla a vizet, hagytam hűlni, majd amikor már meg tudtam fogni, lehúztam a héjukat. Krumplinyomóval áttörtem, és amikor már nem volt forró, de nem is hűlt ki, hozzáadtam a liszt 2/3-át, a tojássárgákat, sóztam, borsoztam, és elkezdtem összegyúrni. A maradék lisztet is rászórtam és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Ha szükséges, adható még hozzá liszt, a lényeg, hogy rugalmas, se nem túl lágy, sem nem túl sűrű tésztát kapjunk a végén.

Egy nagyobb lábasban vizet forraltam, sóval. Amíg a víz melegedett, megformáztam a gnocchikat. Kisebb darabot téptem a tésztából, lisztezett felületen kb. 2 centi vastag hengert nyújtottam belőle, majd éles késsel 2 centis darabokra vágtam. Egy villával bordáztam a nudlik egyik oldalát. Forrásban lévő vízbe dobtam, és miután a gnocchik feljöttek a víz tetejére, még 1 percig főztem őket.

A kolbászzsíros serpenyőt felforrósítottam és pár perc alatt megpirítottam benne a kifőtt gnocchikat. Hozzáadtam a vajat és a fokhagymát, így is pirítottam egy kicsit. Szerecsendiót reszeltem rá, alaposan összekevertem és elzártam a tüzet a serpenyő alatt. Rádobtam a medvehagymát és a maradék hővel megfonnyasztottam.

A sült kolbászt egy nagy késsel felaprítottam és tálaláskor a gnocchik tetejére szórtam, kevés érett reszelt cheddarral együtt.

Sült kolbász helyett durvára aprított pirított diót is adhatunk hozzá.

Facebook: Rizsázzunk!

medvehagymas_gnocchi (6)

medvehagymas_gnocchi (7)

Spenótos nudli

Tavaly januárban vasárnapra esett a házassági évfordulónk (idén is). Én reggel elrohantam egy Cafeblog találkozóra (nagyon menő anyuka, hehehe), Zoli meg itthon maradt Rozival. Puszi, puszi, délután jövök. Egész délelőtt hiányérzetem volt… Aztán beugrott: a házassági évfordulónk. Aznap volt ugyanis. Az első. A LEGELSŐ! Lesült a bőr a képemről, telefon, ne haragudj édesem, sajnálom – így én. Erre: Én akkora gondban vagyok. Nálad van a kocsi, nem tudok elmenni sehova, vennél magadnak egy csokor virágot? – így Ő. Bang, nesze neked romantika. 😉

Sosem voltam az évfordulók bajnoka, valahogy nem tulajdonítok nekik túlzott jelentőséget, de azért az első házassági évfordulónak mégis kijárt volna egy lepke fingnyivel leheletnyivel több. 🙂 Idén nagy tervvel állt elő a férj, utazzunk el ketten, Rozit lepasszoljuk a nagyszülőknek, mi meg korrigáljuk a tavalyi bakit. Egészen Hollókőig jutottunk, évekkel ezelőtt hosszú hétvégéztünk ott, csíptük a helyet. Igen ám, de akkor épp szezon volt, most viszont nem. Annyira nem, hogy délután 4-kor bezárt az egyetlen egyébként nyitva lévő kisvendéglő is (a másik januárban szabadság miatt zárva volt). Sebaj, menjünk át Szécsénybe, ott biztosan találunk egy éttermet, fürdő úgyis van a városban, üzemelő vendéglő miért ne lenne. Na, fürdő nem volt. Később összeraktuk, honnan jött mindkettőnknek a fürdő gondolata: a Széchenyi fürdőre állt be az agyunk, ezért egyértelműnek gondoltuk, hogy Szécsényben is van fürdő… Nem volt. Étterem viszont igen, egészen tűrhető konyhával. Az egységgel szemben még egy szécsényi szobor is állt. Érted, szécsényi szobor, muhaha… Volt ott egy SZUPER kóp üzlet is, ott vettünk némi rosét estére, mert Hollókőn semmi sem volt nyitva péntek este 7-kor. Akkor vásároltuk meg ezt a remek, kis piros Berghoff tálat is, amiben ma spenótos kék sajtos nudlit sütöttem. Most már nekem is van menő Berghoff edényem. Nem, ez nem egy fizetett hirdetés, csak egy (egyelőre még 😉 ) nem jövedelmező élménybeszámoló.

A nokedlihez soha nem mérem ki a lisztet és a folyadékot sem, a mennyiségek gondolomformán lesznek megadva. Ha van jól bevált nokedli receptetek (nagymamától, szomszédasszonytól, Horváth Ilonától), használjátok nyugodtan azt.

Előkészítés: 15 – 20 perc

Sütési idő: 10 – 15 perc

spenotos_nudli (3)

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

30 dkg tönkölybúza fehérliszt

1 nagy tojás

kb. 1 dl víz

0,5 dl extra szűz olívaolaj (isteni lágy lesz tőle a tészta)

1 – 2 nagy csipet só

frissen tekert tarka bors

45 dkg fagyasztott, natúr spenót

kb. 5 dkg kéksajt

2 dl tejszín

só, bors

2 gerezd fokhagyma

diónyi vaj

frissen reszelt szerecsendió

4 – 5 marék reszelt sajt a tetejére (félkemény, reszelhető)

A spenótot egy közepes lábasban olvasztani kezdtem. Ezalatt kikevertem a nudli tésztáját. A liszthez adtam a tojást, a sót és a borsot. Beleöntöttem az olívaolajat és adagolni kezdtem hozzá a vizet. Annyi vizet adtam hozzá, amitől egy lágy, de nem folyós tésztát kaptam. Nem dolgoztam ki teljesen a tésztát, a nokedlinél az a jó, ha nem teljesen sima a tészta, a kis csomók kifejezetten jó tesznek neki. Ezután egy fazékban vizet forraltam a nudlinak.

A sütőt előmelegítettem 220 fokra, légkeverésen, felső grill fokozattal.

Amíg a víz felforrt, befejeztem a spenótos szószt. A már felolvadt spenóthoz adtam a finomra aprított fokhagymát. Beletördeltem a kéksajtot, alaposan elkevertem és hagytam elolvadni. Kóstolás után sóztam, borsoztam, és felöntöttem a tejszínnel, beletettem a vajat is. Egyszer összeforraltam, majd szerecsendiót reszeltem bele. Még egyszer megkóstoltam és még egy csipet sóval és borssal fűszereztem. Adtam hozzá egy löttyintésnyi citromlevet.

A forrásban lévő vízbe szaggattam a nokedlit és pár perc alatt (amíg feljöttek a víz tetejére) megfőztem őket. A főzőléből félretettem bő fel decinyit. A leszűrt nudlikat a spenótos keverékhez adtam, alaposan összeforgattam, majd a kivajazott jénaiba tettem. A tetejét megszórtam a reszelt sajttal (most Garabonciás natúr tehénsajttal) és bő 10 perc alatt aranybarnára sütöttem a forró sütőben.

spenotos_nudli (2)

spenotos_nudli (1)

Käsespätzle - a hütte nudli

Amikor először síeltem, az első hüttézésemkor a második dolog a käsespätzle volt, amivel találkoztam. Az első meg a Stroh 54, amitől majdnem ott maradtam a széken, de később ennek hatására meg voltam győződve róla, hogy hamarosan én leszek a pálya ördöge.

Idén nem síeltünk. Csináltam helyette käsespätzle-t. Ez a nokedli kicsit más, mint amit a gulyáslevesbe szaggatunk. Lágyabb, könnyebb. Az érett ementálival pedig istenien egybe simulnak. A pirosra sült, kissé ropogós hagymáról már nem is beszélve, amit magában bármikor enni tudnék.

Holnap délig nem leszek éhes…

Käsespätzle_hutte_nudli (1)

 

Hozzávalók:

50 dkg liszt (fele búza, fele rétesliszt)
4 tojás
fél tk. frissen reszelt szerecsendió
fél tk. só
1,25 dl tej
10 ek. forró víz
2 fej vöröshagyma
5 dkg vaj
25 dkg érett, illatos ementáli sajt
só, bors
olaj bőségesen a hagyma sütéséhez

A kétféle lisztet egy nagyobb keverőtálba szitáltam. A közepébe mélyedést csináltam, beleütöttem az egész tojásokat, hozzáadtam a sót, a szerecsendiót és a borsot. Kézzel összedolgoztam a tojásokat a liszttel. Fokozatosan hozzáöntöttem a tejet, miközben egy nagyobb fakanállal kevertem. Ezután a forró vizet is beleöntöttem, 2 – 3 kanalanként. Alaposan kikevertem a tésztát egészen addig, amíg már buborékok keletkeztek keverés közben. A tálat szorosan lefedtem és a hűtőbe tettem fél órára.

Amíg a tészta pihent, megpucoltam és felszeleteltem a vöröshagymákat. Egy magas falú serpenyőben bőséges mennyiségű olajat hevítettem, majd két részletben világos aranybarnára sütöttem a hagymát. Alaposan lecsöpögtettem és félretettem. A sajtot lereszeltem és letakarva félretettem.

Egy nagy fazékban vizet forraltam 1 ek. sóval. Amikor a víz felforrt és lobogott, egy galuskaszaggatóval több részletben a forró vízbe szaggattam a tésztát. Egyszerre nem túl sokat, hogy ne ragadjanak össze. Amikor a nudlik feljöttek a víz tetejére, leszűrtem, hideg vízbe tettem, és megint leszűrtem.

Amíg a nudlik főttek, egy nagy serpenyőben közepes lángon felolvasztottam a vajat. Amikor a vaj kissé buborékozni kezdett, rádobtam a nudlikat, alaposan átforgattam őket, hogy a vaj mindegyiket bevonja. Rászórtam a már lereszelt ementálit és szépen lepirítottam. Egy kóstolás után még kicsit sóztam, borsoztam, még egy csipet szerecsendióval fűszereztem.

Tálaláskor megszórtam a sült hagymával. Piríthatunk még hozzá kockázott szalonnát és a kisült zsírral meglocsolhatjuk, hogy fokozzuk a kalóriákat. 😉

Facebookon pedig itt találtok, ha keresnétek.

Forrás: http://divany.hu/gasztro/huetteillat-a-konyhabol-kase-spatzle/

Käsespätzle_hutte_nudli

Sajtos puffancs és gyerekmunka

Jó napot kívánok kedves nézőink! Megkezdjük mai sorsolásunkat. Bemutatom állandó segítőtársamat, Rozit. 😉

Így könnyű, ugye? Még mielőtt agyalni kezdtem volna, hogyan fényképezzem le ezt a sajtos puffancsot, jött a gyereklány, felmászott a kis “ikejjás” fellépőjére, a kezébe vett egy puffancsot és közölte: anya, majd én fogom. Hát ennyi. Nem kell ide semmi fakszni, csak egy jó szárnysegéd. 🙂 Lehet, hogy hamarosan kiszorulok a konyhából és én megyek át szárnysegédbe? Aztán majd tologathatom én azt a fellépőt… 😉

Kencével vagy kence nélkül is nagyon finom. Egy tartalmas leves után tökéletes “második”, de vendégvárónak is remek, mert pikk-pakk összeállítható. A sajtok és a krémek variálásával pedig számtalan ízben készíthetjük, csak rajtunk múlik, nincs kőbe vésett szabály. Próbáljátok ki, a siker nem marad el. 😉

Tojásmentes!

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 10 – 12 perc (a forma nagyságától függően)

sajtos puffancs (6)

 

Hozzávalók (közepes méretű muffinformában 8 db lesz):

2,5 dl liszt
1 nagy csipet só
2 tk. sütőpor
5 dkg vaj vagy libazsír (én most az utóbbit tettem bele, mert elfogyott a vaj)
2 – 3 nagy csipet őrölt kurkuma
1 csipet cukor
25 dkg reszelt sajt (most gouda, de lehet trappista, ementáli, vagy akár vörös cheddar is)
1,3 dl tej

a kéksajtos krémhez:

2 ek. kéksajt (sima márványsajt is tökéletesen megfelel)
2 ek. tejföl
1 kis gerezd fokhagyma
csipet só, frissen őrölt fekete bors
néhány reszelésnyi szerecsendió

a kapros kencéhez:

4 ek. tejföl
1 kis fej mogyoróhagyma kevés olajon megdinsztelve
1 csapott tk. kapor (friss vagy szárított)
só, frissen őrölt fekete bors

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, légkeverésen. A muffinformákat kizsíroztam.

Egy nagy keverőtálba mértem a lisztet, hozzáadtam a sütőport, a kurkumát, a sót, a csipet cukrot és jól elkevertem. Gyors mozdulatokkal elmorzsoltam a libazsírral.

Ezután jöttek a nedves alapanyagok: hozzáadtam a sajtot, majd a tejet, és összedolgoztam. Tömör állagot kell kapni, de arra figyeljünk, hogy túl sokáig ne keverjük. Éppen csak addig, amíg összeáll a tészta. Egyenletesen elosztottam a formákban, mindegyiket kb. a 3/4-ig töltöttem meg. Betoltam a sütőbe és 12 perc alatt világos aranybarnára sütöttem. A teteje kicsit már ropogós lett, de belül még mindig finom puha maradt.

Amíg a puffancsok sültek, gyorsan kikevertem a krémeket. Az elkészült puffancsok tetejét kézzel kissé szétnyitottam, és az így kapott mélyedésbe töltöttem a krémeket.

A Facebookon is zajlik az élet, nézzetek be oda is.

sajtos puffancs (3)

Kecskesajtos céklás rizottó

2 in 1 kaja. Finom, és a körömlakkozás is elintézve. 😉 Ha valaki mégsem szeretne testfestést, húzzon fel egy vékony gumikesztyűt a cékla pucolásához. Azért egy kis citromlével leszedhető a nyoma, vagy dugjuk zsebre a kezeinket. 😉

Isteni rizottó készült céklával. Egy kis száraz vörösbor, némi sajt, meg kapor és kész is volt az egészséges, olcsó, gyors vacsoránk. A kecskesajt elhagyható, de néha megéri venni, mert nagyon finom. Ráadásul tényleg nem kell sok ehhez a kajához. A kaprot friss rozmaringra is cserélhetjük.

Glutén -és húsmentes.

Előkészítés: 5 perc
Főzési idő: kb. 35 perc

céklás rizottó (2)

Hozzávalók:

15 dkg reszelt cékla
15 dkg rizottó rizs
1 kis fej lilahagyma
1 duci gerezd fokhagyma
1 dl száraz vörösbor
5 dl zöldségalaplé
só, bors
2 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
2 – 3 ek. reszelt parmezán jellegű kemény sajt
2 csapott ek. szárított kapor
5 dkg kecskesajt (elhagyható, de nagyon finom lesz tőle)

Megpucoltam a lilahagymát és a fokhagymát, apróra vágtam őket. Egy magasabb falú serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, és a közepesnél kicsivel erősebb lángon 5 – 6 perc alatt megpároltam rajta a hagymát. Időnként megkevertem. Amíg a hagyma párolódott, meghámoztam és a sajtreszelő legkisebb lyukú oldalán lereszeltem a céklát.

Ezután a lilahagymához adtam az aprított fokhagymát és még 1 percig pároltam. A serpenyőbe öntöttem a rizst, 3 – 4 percig kevergetve “elősütöttem”, amíg minden szemet alaposan bevont az olaj. Felöntöttem a vörösborral és hagytam elsisteregni, amíg azt is beszívták a rizsszemek. Ezután fokozatosan adagolni kezdtem a zöldséglevest, közepes erősségű tűzön. Mindig csak 1 merőkanállal. Hagytam, hogy a rizs tisztességesen magába szívja a folyadékot. Közben kevergettem. Csak akkor adtam hozzá a következő adagot, amikor a rizs felszívta az előzőt. Az utolsó merőkanálnyi zöldségleves előtt a rizshez kevertem a céklát és a kaprot, 1 percig kevergetve összeforgattam, majd jött az utolsó adag leves. Mire ezt is beitták a rizsszemek, krémesre, selymesre főtt az egész. Megszórtam a reszelt parmezánnal, hozzáadtam a vajat, és alaposan összeforgattam.

Tálaláskor kis kecskesajt kupacokat raktam rá. És mivel a cékla csak az utolsó pár percben kerül bele, nem fő szanaszét, megmaradnak az értékes tápanyagok benne.

Van kedvenc rizottótok? Osszátok meg bátran a Facebook-on is. Nézzetek be oda is.

céklás rizottó (1)

Forrás: www.waitrose.com

Krumpliquiche

Végtelenül egyszerű összeállítani, gyorsan elkészül és kevés alapanyag kell hozzá, a krumpli helyett pedig használhatunk zellert, paszternákot, sütőtököt, de akár céklát is.

Valójában ezek a krumpliquiche-ek krumplikosárkák, de mennyivel menőbb a quiche elnevezés, nem? 😉 Mer’ ugyanis a tölteléke olyan quiche-es a tejszíntől és a tojástól. Arról nem is beszélve, hogy így lisztmentes (ráadásul olcsó és gyors) quiche-t készíthetünk, fincsi kis harapnivaló lehet gluténérzékenyeknek is. De villanthatunk vele akár a vendégek előtt is, jó kis partyfalatok, és közben nem olvad le rólunk sem a smink, sem a frizura, a vendégeinkkel is tudunk pacsizni, amíg készítjük. 😉

Glutén -és húsmentes, de azért a sajt összetevőit alaposan olvassák el azok, akik gluténérzékenyek, mert lehet olyan összetevő, ami tiltott. Ha tehetitek, vegyetek friss házi sajtot a piacon néniktől, bácsiktól. Ők valószínűleg nem turbózzák fel adalékanyagokkal.

Előkészítés: 5 perc
Sütési idő: 30 – 35 perc

krumpliquiche (3)

 

Hozzávalók (6 db közepes kosárkához):

2 nagyobb krumpli
1 szál zöldhagyma vagy 1 kis fej mogyoróhagyma (alia salotta)
1 kis gerezd fokhagyma
1 egész tojás
2 nagy marék reszelt sajt (most gouda)
0,5 – 1 dl 30%-os tejszín
kevés frissen reszelt szerecsendió
kevés só, frissen őrölt fekete bors

kevés friss rukkola a tálaláshoz

A sütőt előmelegítettem 190 fokra, légkeverésen. Egy muffinforma 6 mélyedését bőségesen kivajaztam.

A krumplikat meghámoztam és a sajtreszelő nagy lyukú oldalán lereszeltem. A muffinformákat kibéleltem a reszelt krumplival, az aljukba és az oldalukra is, így pofás kis kosárkákat kaptam. Betoltam a sütőbe és kb. 15 – 20 perc alatt megsütöttem. Annyira, hogy kissé már ropogós volt a krumpli.

Amíg a krumplikosarak sültek, elkészítettem a tölteléket. Egy tálba tettem az apróra vágott mogyoróhagymát és a reszelt fokhagymát. Hozzáadtam a reszelt sajtot, az egész tojást, sóztam, borsoztam és jól elkevertem. Beleöntöttem a tejszínt, reszeltem hozzá szerecsendiót, és még egyszer alaposan összekevertem.

Amikor a krumplikosarak megsültek, mindegyikbe öntöttem a tejszínes, sajtos masszából és visszatoltam a sütőbe. Nagyjából újabb 15 – 20 perc alatt készre sült. Ha a krumpli elkezdene túlzottan pirulni, takarjuk le a muffinformát egy darab alufóliával. Akkor jó, ha a fogpiszkáló vagy hústű már szárazon jön ki belőle.

Friss rukkolával ettük.1

krumpliquiche (5)

Forrás: The Kitchn

Gyömbéres tejszínes csirke, rozmaringgal, pirított krumplival (gyors és 1xű)

Lassan kezdem úgy érezni magam, mint aki csak édeset eszik és etet a családjával is. Pedig nem, csak kicsit. De tényleg, főzök én rendes ételt is, nem csak sütit sütök. De azért kezdett beszűkülni a blogtudat. Ez a fene nagy karácsonyi nyomás, meg a mézeskalácsok. Ja, azt én nem is sütök, mert igazából nem szeretem. Most lebuktam.

Anyukám kicsit a kezem alá dolgozott (épp náluk csövezünk a két és fél évessel), mert pl. a csirkemellet már tegnap kiklopfolta, a krumplit meg jól megpucolta, mire feleszméltem. Na ja, így könnyű arcoskodni és hozni a 15 perces előkészítést. 😉

És nem, ez itt NEM hawaii csirkemell (brrrr…) , az ott a tetején nem ananász, hanem sajtszeletek.;)

Előkészítés: kb. 15 perc
Sütési idő: kb. 30 perc

gyomberes rozmaringos tejszines csirkemell (1)

 

Hozzávalók:

5 szelet csirkemell vékonyra klopfolva
1 kis fej vöröshagyma
1 kisebb gerezd fokhagyma
2 + 2 ek. olívaolaj
só, bors
3 dl tejszín
5 – 8 dkg reszelt füstölt sajt
6 – 8 vékony szelet gouda a tetejére
1 közepes ág friss rozmaring 4 ágacskára vágva
4 – 5 vékony szelet friss gyömbér
6 – 8 szem krumpli+ olívaolaj a lekenéshez

A megpucolt és keresztben félbevágott krumplikat sós vízben majdnem készre főzzük. Egy tűzálló tálat, tepsit kikenünk olajjal, majd a krumplikat is megkenjük az olívaolajjal, és vágott felükkel lefelé a tepsibe állítjuk mindet. 200 fokon sütni kezdjük. Nagyjából fél óra kell a krumplinak. Közben összeállítjuk a húst.

Amíg a krumpli sülni kezd a sütőben, nekifuthatunk a húsos résznek. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd a kiklopfolt csirkemelleket magas hőmérsékleten átpirítottam rajta. Oldalanként kb. 5 perc. Ezalatt megpucoltam és felaprítottam a vörös -és fokhagymát, felcsíkoztam a gyömbért, 4 kis ágacskára vágtam a rozmaringot.

A húsokat a tűzálló tálba tettem, letakartam alufóliával. A vöröshagymát abba a serpenyőbe dobtam, amiben a csirke sült. Kevés olajat még öntöttem hozzá, majd megdinszteltem. Cseppet sóztam. Közben a tejszínhez kevertem a reszelt füstölt sajtot, enyhén sóztam. Tényleg csak módjával, mert a sajt kellően sós volt. Amikor a vöröshagyma már kapott egy kis színt, hozzáadtam az aprított fokhagymát és kb. 1 percig sütöttem, de figyeltem, nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz.

A sajtos tejszínt a hagymához öntöttem, picit borsoztam és hagytam egyet rottyanni, amíg a sajt elolvadt. A húsokat a tűzálló tálba fektettem, majd rájuk raktam a rozmaringot, melléjük pedig egyenletesen eloszlatva a gyömbérszeleteket is. Leöntöttem a sajtos tejszínes lével és az egészet a gouda szeletekkel zártam. Betoltam a sütőbe a krumpli mellé, ami ekkorra már teljesen puha volt, csak pirulnia kellett. A hőmérsékletet megemeltem 220 fokra fokra és kb. 15 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Még édes dárga jó apámnak is ízlett, pedig nem kifejezetten szereti a rozmaringot. 🙂

Krémes, sült sütőtökös lasagne rozmaringgal

A sütőtöktől édes, a krémsajttól selymes, a rozmaringtól friss és üde. És alig egy óra alatt elkészült. A sütőtököt reggel megsütöttem, este csak össze kellett állítani a vacsorát. A balkonkertészetünk gyakorlatilag utolsó, de vihogó gerilla túlélője egy rozmaringbokor. Vagyis bokrocska, hiszen alig 15 centi magas. Na, kicsit megnyesegettem, ha már olyan virgonc.

sutotokos lasagne2 (5)

 

Hozzávalók (4 – max. 6 személyre):

25 dkg lasange tészta (durum)
25 dkg sült sütőtök pürésítve
25 dkg túró
15 dkg tejszínes krémsajt (enyhén sós)
1-1,5 dl tejszín
fél szál póréhagyma (a zöld fele)
2 kis gerezd fokhagyma
1 közepes ág friss rozmaring (szárított is megfelel)
frissen reszelt szerecsendió
1 nagy marék kockázott bacon (ennyi volt itthon ;))
15-20 dkg tejszínes krémsajt  + 5-10 dkg reszelt sajt (pl. gouda)
só, bors
1 ek. olívaolaj

Egy nagy fazékban vizet forraltam a tésztának. Bőkezűen sóztam. Amíg a víz felforrt, elkészítettem a krémet. Egy serpenyőbe tettem a kockázott bacont 1 ek. olívaolajjal és közepes lángon sütni kezdtem. Amikor a bacon már ereszteni kezdte a zsírját, rádobtam a felkarikázott póréhagymát. Kb. 5 perc alatt megfonnyadt. Ekkor rádobtam az 1 gerezd felaprított fokhagymát is és még 1 percig sütöttem az egészet. Elzártam alatta a lángot. Hagytam kihűlni.

Közben a sütőtököt botmixerrel összeturmixoltam, hozzáadtam a krémsajtot és ezzel is turmixoltam kb. fél percig. Egy selymes, homogén krémet kaptam. Ezután fűszereztem: sóztam, borsoztam, belereszeltem a szerecsendiót és a másik gerezd fokhagymát, majd hozzáadtam az apróra vágott friss rozmaringot. Belekevertem a túrót is és alaposan összeforgattam. Kóstoltam és még kevés sóval helyükre igazítottam az ízeket. Egy keverőtálba reszeltem a sajtot és elkevertem a krémsajttal, ez került a végén az egész tetejére.

A sütőt előmelegítettem 210 fokra, légkeverésen.

Amikor a tészta vize felforrt, beletettem a lasagne lapokat és 4-5 perc alatt előfőztem. Közben egy tepsit, amiben a lapok kényelmesen elfértek keresztben is, vékonyan kikentem olívaolajjal. Rétegezni kezdtem: 1 sor lasagne lap, majd 4 ek. sütőtökös krém, újabb tésztaréteg, megint 4 ek. sütőtökös krém, egészen addig, amíg el nem fogytak a hozzávalók. Összesen 4 sor tésztát raktam le, a legfelső sorra pedig rásimítottam a reszelt sajtos, krémsajtos masszát.

Aranybarnára sütöttem, nagyjából 25 perc alatt. Érdemes 20 perc környékén rápillantani, nehogy megégjen a krémsajt a tetején.

sutotokos lasagne4

Parmezános-brokkolis farfalle

Alakul a WR verseny, egyre több a nevező. Következő játékosunk kevés kellékkel, egyszerűen játszik. Magyarítva még egyszerűbb, már majdnem faék… A bacon azért itt is feltűnik. Az angolok nehezen vannak meg nélküle. Én meg beújítottam néhány csuda evőeszközt a lomistól 187,5 Ft-os darabáron, némi alkudozás után, ez volt a legjobb része. 🙂

Előkészület: 10 perc
Főzési idő: 15 perc

parmezanos brokkolis farfalle3

 

Hozzávalók (4 főre):

40 dkg farfalle tészta (az eredeti recept festonit ad meg, de azt nem kaptam)
1 közepes fej brokkoli (az eredeti recept lila/lilás brokkolit ír, de az sem volt a piacon)
2 ek. olívaolaj
25 dkg bacon összevágva (haha, WR Sweet Cured Smoked Back Bacon with Marple Syrup… épp nem volt még a hentesnél sem :P)
2 ducibb gerezd fokhagyma, felaprítva
kb. 1 dl mézes tokaji borecet (fehérbort ad meg a recept, de az nem volt itthon, felittam :P)
5 dkg parmezán lereszelve (ez az egyetlen drágább tétel, grangustot vettem, ami parmezán jellegű és most 800 ft volt 20 dkg)
3-4 maréknyi bébi spenót (ezt nem írta a recept, de vettem a piacon, mert friss volt és üde)
3,5 – 4 l víz
3 ek. só
frissen őrölt bors

Egy nagyobb fazékban feltettem a tészta vizét forrni. Bőkezűen sóztam. Amikor felforrt, beletettem a tésztát, jól megkevertem és újraforrástól számítva 10-12 percig főztem. A brokkolit a főzési idő vége előtt 3 perccel tettem a vízbe.

Tehát, amíg a tészta főtt, előkészítettem a brokkolit és a bacont. A brokkolit rózsákra szedtem, a szárait kisujjnyi vastag szeletekre vágtam. A szárrész legvastagabb részét, a végét nem használtam. A bacont kb. 1,5 – 2 centis kockákra vágtam. A fokhagymát is megpucoltam, felaprítottam. Egy serpenyőben olívaolajat hevítettem, majd a közepesnél kicsivel erősebb lángon kb. 4-5 perc alatt ropogósra sütöttem rajta a bacont. Ekkor hozzáadtam az aprított fokhagymát, közepesre mérsékeltem a lángot és 1 percig sütöttem a fokhagymával is. Ráöntöttem a borecetet (legyünk óvatosak, fröcsköl és buborékos lesz), és hagytam kicsit elfőni. Ekkor még egy csipet sót adtam hozzá.

Amikor a tészta és a brokkoli megfőtt, egy szűrőlapáttal átszűrtem a serpenyőbe (nem baj, ha átcsorog egy kevés a főzővízből), frissen őrölt borssal megszórtam, alaposan elkevertem, és hozzáadtam még 3-4 evőkanálnyit a tészta főzővizéből. Ez szépen bevonta a tésztát. A végén megszórtam a bébi spenóttal és éppen csak összeforgattam, hogy a spenótnak még maradjon tartása.

Frissen reszelt parmezánnal (jellegűvel :-)) szórtam meg tálaláskor.

parmezanos brokkolis farfalle2

Sajtmártásban sült penne (gyors vacsora)

Annyira egyszerű volt a tegnapi vacsoránk, mint az 1×1. Tipródtam is kicsit, hogy megírjam-e. Mert hát tényleg annyira egyszerű.  A fotó meg egy kicsikét butácska… Hiába, nem vagyok profi fotós, a lámpafényes fotózás sokszor kifog rajtam. Jut eszembe, tegnap belefutottam egy jó kis írásba arról, hogyan lehet összerakni viszonylag egyszerűen házi műtermet. Érdemes elolvasni. Na, de vissza a tegnapi vacsihoz. Túl sok kedvem nem volt sokáig a konyhában állni, későn is értünk haza a 2 évessel a délutáni ténfergésből, sötét is volt, meg november is… Megnéztem, mi van itthon. Ez lett belőle. Hajnal 2-kor, amikor a férj hazaért a munkából, és megebédelt, csak hümmögött elégedetten. Bár, amilyen éhes volt, valószínűleg egy “bigmekmenüre” is Michelin-csillagot adott volna. 🙂

1sajtos besalemes penne3 (1280x853)

 

Hozzávalók (3-4 főre):

30 dkg penne durumlisztből (ez bő fél csomagnyi)
1 kis fej vöröshagyma
1 kis gerezd fokhagyma
1 piros pritamin paprika – elhagyható, ha valakinek nem szimpatikus, helyette lehet friss petrezselyemzöld is, amivel sütés előtt és tálaláskor szórjuk meg
2-3 ek. olívaolaj
20 dkg sajt (pl. gouda, edami)
5 dkg vaj
1 púpozott ek. liszt
4-5 dl tej
só, frissen őrölt feketebors
frissen reszelt szerecsendió (én legalább felet belereszeltem)

Egy tűzálló tálat kikentem kevés olívaolajjal, a sütőt légkeverésen előmelegítettem 180 fokra.

Egy kisebb fazékban vizet forraltam a tésztának. Bőven sóztam. Amikor a víz felforrt, beletettem a tésztát. Arra figyeltem, hogy a al dente keménységnél épp egy kicsivel keményebb maradjon, hiszen később a sütőben még puhul keveset a mártással is.

Amíg a tészta főtt, felaprítottam a vöröshagymát, egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olajat, majd a hagymát és közepes lángon 4-5 perc alatt üvegesre pároltam. Kissé sóztam. Ezalatt apró kockákra vágtam a paprikát, és amikor a megpárolt hagymára tettem. Kissé erősebb lángon 3 percig pirítottam még. Addigra a tészta is épp megfelelő keménységűre főtt, leszűrtem és a tűzálló tálba tettem.

Megcsináltam a sajtmártást is, úgy, ahogyan a spenótos túrógaluskánál, csak ezúttal kicsit hígabbra, hogy a tészta szaftosabb legyen. Lereszeltem a sajt 2/3-át. Egy kisebb lábasban felolvasztottam a vajat, belekevertem a lisztet és a reszelt sajtot, alaposan elkevertem. A sajtot hagytam megolvadni. Ekkor apránként felengedtem a szobahőmérsékletű tejjel, csomómentesre kevertem, belereszeltem a fokhagymát és hagytam összefőni. Sóztam, borsoztam, frissen őrölt szerecsendióval fűszereztem. Hozzáadtam a hagymás paprikát és jól elkevertem.

A mártást a tésztára öntöttem, alaposan összeforgattam, majd megszórtam a maradék sajttal és 15-20 percre a sütőbe toltam. A tetején világos aranybarnára sült a sajt.

1sajtos besalemes penne (853x1280)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!