Rizsázzunk!

Sültcékla-saláta citromos kakukkfüves sárgarépával, házi szezámmagkrémmel

{Ezt még tegnapelőtt kezdtem el írni, amikor még hosszában eret akartam vágni magamon a másfél hete tartó varázslatos időtől csepergett kicsit az eső. Azóta kisütött a nap – a szerk.}

Az utolsó emlékem a napsütésről még a Krisztus előtti időkből van. Azt hiszem. De már ebben sem vagyok biztos. Nehezemre esik megmaradni optimistának, megtartani a lendületet és felszegett állal beinteni az esőnek, meg a trutymónak, meg ennek az egész elcseszett szürke november végi időjárásnak. Nyilván, az idő éppen olyan, amilyen ilyenkor lenni szokott, se több, se kevesebb.  De a hisztis gyerek bennem telet akar végre. Havat, mínuszokat és téli napsütést. (köszi, megkaptam – a szerk. megint)

Úgy emlékszem, november 18-án volt utoljára napsütés. Azóta meg nem tudom eldönteni, hogy inkább már téli kabátot vegyek fel reggel, vagy elég még a bőrdzseki egy vastag pulcsival. És most, hogy kipicsogtam magam, csupa-csupa első világbeli problémákon, mint az eső, meg a szürkeség, mutatom a receptet is.

A céklasali és a sült répa ötlete Babramegy blogjáról jött. Én a kakukkfüvet a rozmaringnál is jobban szeretem, úgyhogy azt használtam, aztán az egészet egymásra raktam, és építettem egy gigantikus téli salátát.

A csírákat Mirogreens varázskertjéből kaptam, a fokhagymakrémmel pedig sz-Ép vagyok lepett meg a legutóbbi Kiskertpiac Slow Gasztro Market-en.

Előkészítés: 15 perc

Elkészítési idő összesen: 1,5 óra

Hozzávalók (kb. 6 főre):

a céklasalátához:

10 db apróbb, zsenge cékla

olívaolaj

1 fej lilahagyma apróra vágva

1/2 mk. Sz-Ép vagyok fokhagymakrém

20 – 25 dkg sűrű görög joghurt

1 kezeletlen citrom héja

fél citrom leve

4-5 ág friss kakukkfű levelei

só, bors ízlés szerint

a citromos sült répához:

60-70 dkg sárgarépa

3 ek. olívaolaj

3-4 ek. méz (a répa édességétől függően)

fél kezeletlen citrom héja

citromlé ízlés szerint (néhány ek. elég)

1,5 ek. friss kakukkfű levél (a szárított is jó, abból elég 1 ek.)

pici só

frissen őrölt bors

a szezámmagkrémhez (tahini):

15 dkg szezámmag

0,5 dl víz (ha nagyon sűrű, lehet 1 dl)

2 ek. görög joghurt

1/4 tk. só (lehet kicsit több is)

fél mk. fokhagymakrém (elhagyható)

1 ek .citromlé

fél kezeletlen citrom héja

A sütőt bekapcsoltam 200 fokra, légkeverésen. A céklákat és a sárgarépákat megmostam.

A céklákat kevés sóval, borssal, olívaolajjal és egy kis ág friss kakukkfűvel alufóliába csomagoltam, tepsibe tettem és beraktam az előmelegített sűtőbe. Bő 1 óra alatt puhára sültek.

Közben megpucoltam és hosszabb hasábokra vágtam a sárgarépát, egy keverőtálba tettem őket. Összekevertem az olajat, a mézet, a citromlevet, a kakukkfüvet, a sót és a borsot és alaposan összeforgattam a sárgarépa hasábokkal. Sütőpapírral bélelt tepsire tettem őket és betoltam a sütőbe a cékla mellé. 30-35 perc alatt szép aranybarnára sültek.

A szezámmagkrémhez a szezámmagot száraz serpenyőben világos aranybarnára pirítottam. Hagytam kicsit hűlni, majd késes aprítóba tettem és kevés olajjal pépesíteni kezdtem. Folyamatosan adagoltam hozzá az olívaolajat, így a végén egy krémes állagú szezámkrémet kaptam. Hozzáadtam a vizet, a görög joghurtot, a sót, a fokhagymakrémet, majd a reszelt citromhéjat és a citromlevet is. Alaposan összekevertem és felhasználásig hűtőbe tettem.

Amikor a sárgarépák és a céklák megsültek, hagytam kihűlni. Amikor a cékla is kihűlt, megpucoltam és felkockáztam (kb. 1×1 centi) mindet. Keverőtálba tettem, hozzáadtam a finomra vágott lilahagymát, a joghurtot és a citromlevet. Végül kicsit még sóztam, borsoztam, és fűszereztem a felaprított friss kakukkfűvel. Jól összekevertem.

Tálaláskor rétegeztem: alulra ment a sült cékla, majd rá egy jó kanálnyi szezámmagkrém, arra a sült sárgarépa, a tetejére pedig a friss csírák.

Facebook: Rizsázzunk

Instagram: rizsazzunk_blog

Vöröslencse leves baharattal és görög joghurttal

Levest főztem. Magamnak. 3 napra valót. 😉

Előkészítés: 5 perc

Főzési idő: 15-20 perc

 

Hozzávalók:

20 dkg vöröslencse

1 kisebb fej lilahagyma

1 nagyobb gerezd fokhagyma

1 közepes sárgarépa

2 kicsi paszternák

1 tk. vaj

1 ek. olívaolaj

2 ek. paradicsompüré

1 csipet egész római kömény

1 nagy babérlevél

kb. 1 csapott tk. Baharat fűszerkeverék

frissen facsart citromlé (kb. 1 ek., de ez ízléstől függ)

kb. 1 l zöldségalaplé vagy víz

a tetejére:

görög joghurt

A vöröslencsét alaposan átmostam, hagytam lecsöpögni. Megpucoltam a zöldségeket és a hagymákat.

Finomra vágtam a lilahagymát és a fokhagymát. Felforrósítottam egy közepes magasabb falú lábast, majd a vaj-olaj keveréken közepes tűzön megpároltam a lilahagymát. Amíg a lilahagyma puhult, apróra kockáztam a sárgarépát és a paszternákot. A lábasba tettem a fokhagymát és egy csipetnyi egész római köményt. Kevergetve, 1 percig pirítottam, amíg elindult az illata. Ekkor hozzáadtam a paszternákot, amit kevergetés mellett 2-3 percig hagytam pirulni. Ezután belekerült a 2 ek. passzírozott paradicsom, a sárgarépa és a vöröslencse. Alaposan elkevertem, majd felöntöttem a zöldségalaplével. Fűszereztem sóval, borssal, a citromlével és a babérlevéllel. Megszórtam a baharat arab fűszerkeverékkel. Fedő alatt kb. 10-13 perc alatt megfő a lencse. Ne főzzük szét! A végén fűszerezzük, ha szükséges. Én kicsit sóztam még, és adtam hozzá egy csipet őrölt zöld kardamomot is, mert 1. imádom, 2. semlegesíti a tejtermékek nyálkásító hatását.

Tálaláskor sűrű görög joghurtot adtam hozzá és megszórtam egy csipet chili pehellyel.

Facebook: Rizsázzunk!

Vegyes zöldséges barnarizs

Van az életnek (a Jóistennek, univerzumnak, stb., kinek-kinek a saját gusztusa szerint…) humora, és még annál is konkrétabb jelzései. Engem megkínált egy közepes intenzitású gyomorbajjal, egy kis étrendváltásra (is) kényszerített, amellett, hogy a fejemben viharos sebességgel kavargó túl sok dolog szanálására is rávezetett. A dolgok túlagyalása és az ettől való szorongás nem jó, a gyomornak különösen nem, érzékeny kis műszer. Nekem ez lett az Achilles-ínam, ha szarul van nincs jól, tudom, hogy igazából én nem vagyok jól… Ironikus, ugye? A főzés, az ételek, az alapanyagok, az ízek körül forog a szívem, lelkem, és épp ez lett a gyenge pontom. Sebaj, kinyitottam magam újabb főzési technikák és alapanyagok felé, folytatom a tanulást. 😉

Laktató, tápláló zöldséges egytálételt főztem, amiben a zöldségek dominálnak, a rizs inkább csak kötőanyag. Azért került rá egy kis kemény, érlelt kecskesajt is, ha már a sajt a másik nagy kattanásom.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 45 perc (a lassú főzés az egyik lényeg)

zöldseges_barnarizs

 

Hozzávalók (3-4 főre):

4 ek. barnarizs

3. ek recpeolaj vagy 1 púpozott tk. kókuszolaj

kis darab póréhagyma (kb. 10 centis a zöld végéből)

3 fajta sárgarépa (1 hagyományos, 1 világos sárga, 1 lila)

1 paszternák

2 kisebb krumpli

3 kisebb cékla

6-8 db közepes kelbimbó

3 nagyobb retek

1 kicsi padlizsán (tényleg a lehető legkisebb)

1 tk. halszósz/szójaszósz (elhagyható)

só, kevés frissen őrölt bors

1 ek. citromlé

1 mk. egész kömény

1 tk. szárított kakukkfű

2 tk. szárított majoránna

víz, amennyi ellepi

a tetejére:

mindegyik zöldségből nyersen egy kevés (a retekből és a kelbimbóból kicsik)

1 nagy csokor friss petrezselyemzöld vagy koriander

pirított dió és fekete szezámmag

kemény, érlelt kecskesajt

A rizst megmostam és hagytam lecsepegni. Meghámoztam és feldaraboltam a zöldségeket. A répákat és paszternákot karikára, a krumplit nagyobb kockákra, a céklát vékony csíkokra, a retket először félbe, aztán vékony szeletekre vágtam. A kelbimbókat egészben hagytam. Vékonyan felkarikáztam a póréhagyma zöld részét.

A wokot hevíteni kezdtem, beletettem a kókuszolajat és amikor már forró volt, beleszórtam a köményt és kipattogtattam. Hozzáadtam a póréhagymát. Kicsit sóztam és meglocsoltam a halszósszal. Amikor a póréhagyma megfonnyadt, ráöntöttem a megmosott, lecsepegtetett barnarizst. 4-5 perc alatt kissé megpirítottam. Elkezdtem hozzáadni a zöldségeket: a sárgarépákat, a paszternákot, a céklát, a krumplit. Elkevertem, 5 percig tovább pirítottam, majd hozzáadtam a vastagabb szeletekre vágott retket és az egész kelbimbókat. Sóztam, borsoztam, megszórtam majoránnával, kakukkfűvel, meglocsoltam a citromlével és alaposan elkevertem. Felöntöttem annyi folyadékkal, amennyi kb. 1 kisujjnyira ellepte. Fedő alatt közepes tűzön megpároltam.

Közben száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot.

A zöldséges rizs akkor van készen, amikor a zöldségek megpuhultak, de nem főttek szét, és a rizs is kb. fogkemény. Ha kell, fűszerezzük még sóval, borssal. Tálaláskor dekoratívan elrendeztem a rizses egytálételen a nyers zöldségeket és megszórtam a pirított magokkal és a kecskesajttal.

Facebook: Rizsázzunk!

zoldseges_barnarizs_2

Tavaszi vegyes saláta grillezett cukkinivel balzsamecetes sült céklával

Bevezetőre nem is lesz szükség, a salátának adott név elviszi a post-ot. Megvan a kellő mennyiségű flekk, cikk letudva. 😛

Hétvégén grilleztünk. A húsok mellé került tavaszi vegyes saláta is, mert nagyon meleg volt. Én csak előkészítettem a dolgokat, bepácoltam a húsokat, a spenótot megfonnyasztottam, a parázskrumplit kacsazsíron ropogósra sütöttem, meg ilyenek, de a férj szívott melózott a legtöbbet. Megnyerte a grillezést az erkélyen. És mivel drága volt a kitekerhető árnyékoló ahhoz, hogy alatta sütögessen és lángra kapjon, ácsoroghatott a grillező mellett a napon. De volt védőitala az árnyékban, úgyhogy néha a grillre is ránézett. 😉

A saláta jó lett, elfogyott, lesz még ilyen máskor is.

Elő -és elkészítés: 15 – 20 perc

tavaszi_vegyes_salata (4)

 

Hozzávalók:

3 kisebb zsenge sárgarépa
4 zsenge retek
1 kisebb cukkini
2 új cékla
10 vékony szál zöld spárga
2 + 2 ek. olívaolaj
3 ek. balzsamecet

az öntethez:

1 kis pohár natúr joghurt
só, frissen tekert bors
1 kis gerezd fokhagyma
1 ek. olívaolaj
2 – 3 ek. balzsamecet
1 bő tk. méz

vagy:

citromlé, olívaolaj, só és bors

Először elkészítettem a joghurtos öntetet, amihez a hozzávalókat a joghurthoz kevertem. Hűtőbe tettem pihenni.

A zöldségeket megmostam, a zöld spárga kivételével mindet megpucoltam. A spárgát kb. 1 centis darabokra tördeltem. A cukkiniket kb. fél centi vastagon felszeleteltem, sóztam, és félretettem egy saláta szárítóban, amibe lecsöpöghetett a leve. Addig a céklákat 1×1 centis kockákra vágtam. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem 2 ek. olívaolajat, majd a cukkinit a közepesnél kicsivel erősebb lángon, oldalanként pár perc alatt meggrilleztem. Még kissé roppanós maradt. Konyhai papírtörlőre szedtem. Ezután a serpenyőbe öntöttem újabb 2 ek. olívaolajat, majd rádobtam a felkockázott céklát. Enyhén sóztam és erősebb lángon 2 – 3 percig hagytam kicsit lepirulni. Közepesre mérsékeltem a lángot, ráöntöttem a balzsamecetet és félpuhára/fogkeményre sütöttem. Zsenge cékla volt, ez sem tartott tovább 3 – 5 percnél. Konyhai papírtörlőre szedtem. Hagytam hűlni.

Közben vékonyan felkarikáztam a sárgarépát, a retket pedig vékonyan felcsíkoztam. Amikor a cékla és a cukkini is kihűlt, mindent egy nagy tálba szedtem. Öntettel vagy öntet nélkül is isteni volt.

Ha valaki nem szereti nyersen a zöld spárgát, pár perc alatt olívaolajon egy csipet sóval meggrillezheti. Kicsit puhul, de még roppanós marad úgy is.

A facebook-on is ott vagyok.

tavaszi_vegyes_salata (1)

tavaszi_vegyes_salata (6)

Hébe-hóba gyúr (4.) - tárkonyos raguleves

A ragulevesek sajátja, hogy mindenféle zöldséget elviselnek, finomak, könnyűek és egészségesek.  Én most a következőképpen készítettem.

tarkonyos raguleves2 (1024x678)

 

Hozzávalók:

70 dkg csirkemell
3 db közepes sárgarépa
1 db hosszabb fehérrépa
1 közepes fej vöröshagyma
20 dkg zöldbab
20 dkg zöldborsó
2-3 nagyibb fej gomba
friss petrezselyem, tárkony
só, bors
édesítő, xilit, vagy nádcukor
fél citrom leve
1 liter húsalaplé, vagy zöldségalaplé (vagy 2 kocka erőleves kocka)
1 doboz janga kefir (4,5 dl)
rizsliszt
olívaolaj

Jó nagy fazékban olajat hevítettem, a vékony csíkokra szelt csirkemellet megfuttattam rajta (nem kell jól átsütni, csak annyira, hogy fehér legyen mindenhol a hús). Hozzádobtam a kis hasábokra vágott sárgarépát, fehérrépát, összeforgattam, majd vizet öntöttem hozzá (kb. másfél litert). A hagymát megpucolva, de egészben beleraktam. Ebben a fázisban egy kevés apróra vágott petrezselyemmel, tárkonnyal, borssal és sóval ízesítettem, nomeg egy negyed citrom levével (miután a cikkből kifacsartam a levet, beledobtam a levesbe, hadd járja jobban át a citromaroma). Amikor elkezdett forrni a lé, alacsonyabb fokozatra vettem a főzőlapot, hogy ne főjenek szét a hozzávalók (ne forrjon folyamatosan, csak gyöngyözzön inkább).

Mikor a répa félig megfőtt, hozzádobtam a felszeletelt gombát, a zöldborsót, a zöldbabot és a két leveskockát. Itt még lehet hozzá vizet tenni, ha szükséges, de ne felejtsük el, hogy még közel fél liter kefir jön a leveshez.

 Egy edénybe kiöntöttem a janga kefirt, rizsliszttel jócskán megszórtam, simára elkevertem (a sok liszt mellett is önthető-folyós maradt, nem lett csirizes). Friss, vágott petrezselymet, tárkonyt és borsot raktam a habaráshoz, nomeg egy kis édesítőt. Beleöntöttem a levesbe, és jól átkevertem az egészet. A maradék negyed citrom levét a végén még hozzáfacsartam.

Petrezselyemmel megszórva tálaltam.

 

1IMG_6541 (1280x853)

Október Feszt - Sült csirkecomb zöldségekkel

Kicsit befenyített az október. Karcosak a reggelek, meg az esték is. A zöldségesek viszont tele vannak a jobbnál jobb őszi zöldségekkel, gyümölcsökkel. Van még remény. 🙂

Az októberi Nők Lapja Konyhában találtam egy receptet, megtetszett. Kicsit variáltam vele, de a lényeg nem veszett el, csak átalakult.

sult csirke őszi zöldségekkel (683x1024)

 

Hozzávalók:

3 egész csirkecomb
só és bors
20 dkg sütőtök
20 dkg cékla
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
1 kisebb zellergumó
1 szál póréhagyma
3 közepes krumpli
fél citrom leve
2 + 4 evőkanál extra szűz olívaolaj
majoránna
rozmaring (4-5 ág friss, vagy 2-3 tk. morzsolt szárított)

A csirkecombokat megmostam és szárazra töröltem. Tepsibe tettem mindet, bőkezűen sóztam, borsoztam őket, megszórtam majoránnával és bekentem 2 ek. olívaolajjal. A tepsit lefedtem alufóliával és bő 1 órán át 220-230 fokon sütöttem.

Ezalatt megpucoltam a zöldségeket. Mindent apró kockára vágtam, a póréhagymát fél centis karikákra vágtam. Meglocsoltam 4 ek. olívaolajjal és a fél citrom levével, sóztam, borsoztam, a rozmaringgal fűszereztem és alaposan összeforgattam.

60-65 perc után levettem a csirkéről a fóliát, kivettem a tepsiből, a zöldségeket beleszórtam, alaposan összeforgattam a csirke szaftjával, majd visszatettem a csirkét is a zöldségágyra. Kevés rozmaringgal még megszórtam. Visszatettem a fóliát a tepsire és 15-20 percig sütöttem, majd levettem a fóliát és még 15-20 percig hagytam a sütőben. Ezalatt a zöldségek megsültek, a csirkecombok bőre pedig aranybarna, ropogós lett.

Citromos zöldborsó leves friss petrezselyemzölddel

Ahogy ígértem… Szezonális alapanyagokból készült ételeket hozok, receptekkel.

Az egyik legegyszerűbb és legjobb leves. Puritán, mint ez a kép is. Semmi fakszni, semmi bonyolítás, a végeredmény viszont zseniális.

borsoleves3 (1024x683)

 

Hozzávalók: (8-an ettük)

50 dkg zöldborsó (a fagyasztott is megfelel)
3 szál közepes sárgarépa
2 szál fehérrépa
1 kisebb fej zsenge karalábé
1 fej közepes vöröshagyma
1 csokor petrezselyemzöld
2 szem közepes krumpli
3 l víz (ha van, zöldség alaplé is mehet bele 0.5 l – 1 l)
1 kisebb fehér paprika1 szem kisebb paradicsomolaj
só, bors

fél citrom leve (ha valaki savanykásabban szereti, akkor 1 citrom leve)
1 csapott ek. cukor

tejföl a tálaláshoz

a nokedlihez:

25 dkg búza finomliszt
1 tojás
2-3 dl víz
1 nagy csipet só
1 ek. olaj

A zöldségeket megpucoltam, előkészítettem: a répákat ujjnyi vastagon felkarikáztam, a krumplit és a karalábét nagyjából 2×2 centis darabokra kockáztam. A vöröshagymát megpucoltam, egyben hagytam. Megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. A paprikát kicsumáztam, a magokat kiszedtem, a paradicsomot megmostam.

Egy 5 literes fazékban olajat hevítettem, amire rádobtam a sárga -és fehérrépát. Közepes lángon fedő alatt 5 percig pároltam, pirítottam. Ezután beletettem a vöröshagymát, majd felengedtem 3 liter vízzel. Sóztam, borsoztam, beledobtam a paprikát, paradicsomot. Továbbra is közepes lángon, fedő alatt hagytam főni nagyjából 15-20 percig. Amikor a répák félig megpuhultak, jött a karalábé és a krumpli. Ha friss borsót használunk, ezen a ponton az is mehet a többi zöldséghez. Ha mirelit a borsó, akkor elég pár perccel azelőtt beletenni a levesbe, ahogy a nokedlit szaggatjuk. Kicsit megint sóztam és fedő alatt újabb 10 percre magára hagytam a levest.

Közben kikevertem a nokedlit: a lisztet, az egész tojást, a nagy csipet sót, a vizet és az olajat összekevertem. A vizet fokozatosan adtam a lisztes keverékhez, így könnyebb vele dolgozni. Ha túl sűrűnek találjuk a tésztát, kevés vizet még adhatunk hozzá. Nem kell simára keverni, a nokedli tésztája akkor jó, ha kicsit csomós marad. Pihentetni sem kell, mint a palacsintatésztát, pár perccel a kifőzés előtt elég előkészíteni.

Ezalatt a karalábé és a krumpli is majdnem megpuhult, így hozzáadtam a borsót, majd nagyjából 5 perc elteltével beleszaggattam a nokedlit is. Amikor a kis nudlik feljöttek a leves tetejére, még egyszer kóstoltam és sóztam, borsoztam.

Tálaláskor kevés tejfölt raktam a tetejére. Ha valaki eredendően tejfölösen szereti, a végén egy kis lisztes, tejfölös habarással gazdagíthatja.

Én így főzöm a gulyáslevest

Apa főz. Így.
“Vettünk 1,2 kg marhalábszárat. 3×3 cm-es kockára vágtam. 3 fej hagymát felgordonoztam*. 5 sárga, 4 fehérrépa, pucolva, felezve. 1-1 zeller, karaláb negyedelve. 1 nagy fej paradicsom kockázva. 1 kg krumpli hámozva, kockázva. 1 tojás, liszt a csipetkéhez. Só, bors, édes-nemes pirospaprika.
Tüzet raktam a bogrács alatt, majd elővettem egy nagyobbat. Nem fért volna bele.
A száraz bográcsba beletettem a felkockázott húst és hagytam, hogy levet eresszen. Ment bele a hagyma, paradicsom, fél marék só. Fedő alatt még mindig víz nélkül hagytam, hogy minél több levet eresszenek. Pirosparika és 2 liter forrásvíz csatlakozott a húshoz. Így hagytam lassan zubogva fél órán át. Addig 1 tojás csipet só egy marék liszt és két kéz segítségével csipetkét gyúrtam és kiszaggattam.
További fél óra kellett a zöldségeknek, majd aztán a krumpli.
A húst nyomáspróbának vetettem alá. Majdnem puha volt, mehetett bele a csipetke és színezésnek még egy fél marék pirospaprika.
Mire a csipetke megfőtt minden kellő puhaságú lett.
Kóstolás, utánsózás után mehetett az asztal mellé a földre, mi pedig az asztal köré.

Desszertnek máglyarakás volt.

A gulyás

 

Gordon Ramsey hagymát kockáz

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!