Rizsázzunk!

Őszi Pohárkrém? Why Not?

Szeretek a Why Not Bistro-ba menni. Enni is, és főzni is. És bár már nem először főzök ott, úgyanúgy megizgulom a magamét minden alkalommal. Amíg nincs feltálalva az étel, pattanásig tudok feszülni. Pedig tudom, hogy minden rendben van, az ételek finomak és mutatósak, de a lámpalázammal még mindig viaskodom ilyenkor. A tálalás előtti percekben szoktam meginni a védőitalomat, a szokásos nagyfröccsömet, hogy kreatív legyen a tálalás. Aztán amikor kimennek a fogások a konyháról, minden a helyére kerül.

Előkészítés: 2 óra joghurt csepegtetés + 10 perc babrálás a krémmel, a gyümölcsökkel és a dióval

Elkészítés + összeállítás: kb. 20 perc

 

Hozzávalók (4 kis pohárnyi adaghoz):

5 db Digestive vagy zabkeksz

a krémes réteghez:

15 dkg görög joghurt (lecsepegtetett mennyiség -> kb. 20 dkg joghurtból lesz ennyi)

15 dkg mascarpone

2-4 ek. méz

1 vanília rúd kikapart magjai

kevés friss gyömbér reszelve

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

csipet só

a sült gyümölcsökhöz:

poharanként 1 füge* és egy szilva

1 tk, vaj

1 mk. reszelt friss gyömbér

fél kezeletlen citrom reszelt héja

fél citrom leve (elhagyható)

méz vagy barna nádcukor** ízlés szerint (1-2 tk. bőven elég)

néhány csipet őrölt fahéj

a karamellizált dióhoz:

durvára tört dió

1 ek. cukor vagy méz

* füge helyett csak szilvával, vagy körtével is tökéletes

** barna nádcukor helyett sima kristálycukrot is használhatunk

A görög joghurtot egy vékony konyharuhával bélelt szűrőbe tettem és hűtőben, 2 órán át hagytam kicsepegni belőle a savót. Ezután kikevertem a mascarponéval és a fűszerekkel, hűtben tároltam felhasználásig.

A kekszet durvára törtem. A karamellizált dióhoz a diót száraz serpenyőben, közepes lángon pirítani kezdtem. Amikor világos aranybarnára pirult, meglocsoltam a mézzel és alacsony hőmérsékleten hagytam rotyogni. Tálra tettem tálalásig.

A sült gyümölcsök elkészítéséhez megmostam és 4 negyedre vágtam a gyümölcsöket. Persze a szilvát előtte kimagoztam. Egy serpenyőt a közepesnél kicsivel erősebb lángon felhevítettem. Beletettem a vajat. Amikor habozni kezdett, közepesre mérsékeltem a serpenyő alatt a lángot, beletettem a negyedekre vágott gyümölcsöket és sütni kezdtem őket. 2-3 perc után hozzáadtam a friss gyömbért, az őrölt fahéjat és a reszelt citromhéjat. Megszórtam 1 tk. nádcukorral. Hagytam rotyogni még 2-3 percig. Menetközben átfordítottam a gyümölcsöket, hogy minden oldaluk süljön kicsit. Meglocsoltam kevés citromlével, további 2-3 percig sütöttem, majd tálra szedtem őket. Ekkor még megmaradt a tartásuk, de már puhábbak is voltak. A gyümölcsökből kisült levet egy kis pohárba csurgattam és félretettem tálalásig.

Rétegeztem a hozzávalókat: a pohár aljába tettem a szilvából, erre került a krém, majd a tetejére a szilva és a füge. Megszórtam a keksszel és a karamellizált dióval. Extra élményként tehetünk rá kevés friss kakukkfű levelet is.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Email: rizsazzunk@gmail.com

Szilvás - birslekváros pite

Éljen a pite. Ennél több most nem jut eszembe. De ha egyszer mégis, elmesélem ugyanitt.

Előkészítés: 20 perc + kb. 1 óra hűtés a tésztának

Sütési idő: kb. 50 perc

szilvas_birslekvaros_pite2b

 

Hozzávalók (kb. 22 cm-es piteformához):

a tésztához:

25 dkg liszt
10 dkg hideg vaj
5 dkg pirított darált dió
3,6 dkg cukor
1 kupak vanília kivonat (vagy 1 vanília rúd kikapart magjai)
2 evőkanál hideg víz
csipet só
a töltelékhez:
75 – 80 dkg szilva (kimagozott súly)
1 kezeletlen citrom héja és leve (ha nagy a citrom, elég csak a fele)
3 – 4 ek. birsalmalekvár
5 dkg finomítatlan nádcukor (lehet több is, ha valaki édesebben szereti)
1 tk. őrölt fahéj
1 kupak vanília kivonat (itt el is hagyható)
1 – 2 ek. étkezési keményítő (attól függően, mennyi levet eresz a szilva)
1 maréknyi zsemlemorzsa
1 maréknyi darált dió
A sütőt előmelegítettem 180 C fokra. Ez gázsütő esetében, azt hiszem a 3-as fokozat, de ez leginkább sütőfüggő.
A tésztát robotgéppel összeállítottam. Először a felkockázott hideg vajat tettem a keverőbe, majd hozzáadtam a lisztet, a cukrot és a sót is. Nagyjából 1 perc alatt morzsásra keverte a gép. Ezután a tésztát átöntöttem egy tálba, amihez hozzátettem a 2 evőkanál hideg vizet. Tényleg legyen jó hideg a víz, akár a fagyasztóba is betehetjük 1-2 percre, mielőtt a tésztához adjuk. Ha már a víz is a tésztában van, nagyjából 1 perc alatt gyors mozdulatokkal összegyúrom, majd lefedve 1 órára hideg helyre tettem pihenni.
Amíg a tészta pihent, kivajaztam egy tortaforma alját és oldalát. Előkészítettem a tölteléket is. A szilvákat megmostam, kimagoztam és egy nagy keverőtálba tettem. Megszórtam a cukorral és a fahéjjal. Meglocsoltam a citromlével és a vaníliakivonattal, végül hozzáadtam a birsalmalekvárt és a keményítőt is.
A tésztát két részre osztottam. A nagyobbat nagyjából fél centi vékonyra nyújtottam úgy, hogy a piteforma oldalára is jusson. Megszórtam a zsemlemorzsával és a darált dióval is. Ráöntöttem a szilvát. Kinyújtottam a tészta másik felét is, nagyjából fél centi vékonyra. Derelyevágóval 1 – 1,5 centi vastag csíkokra vágtam és a szilvás töltelék tetejére tettem. Középen egy kis darab kör alakúra formázott tésztát tettem. Villával lenyomkodtam a piteforma pereménél és a közepén is. A tészta tetejére kis lyukat vágtam, így a sülés közben képződő gőz távozni tud, a tészta nem púposodik fel.
Nagyjából 50 percig sütöttem a 180C fokos sütőben. Amikor  elkészült, a tetejét még forrón megkentem kevés birsalmalekvárral, amitől szép fényes lett.
Ha a tetejét sűrűbben akarjuk berácsozni vagy teljesen befedni, készítsünk dupla mennyiségű tortát, vagy használjunk kisebb formát.
Facebook: Rizsázzunk!
szilvas_birslekvaros_pite3
szilvas_birslekvaros_pite4

Nyár végi süti

Ülök a teraszon és nézem, ahogyan a szél fújja a leveleket. És ahogyan szépen sorban hullanak lefelé a fákról, egymás után. Vagy együtt. A gesztenyefa kezdi a sort, mindig ő kezdi. Egy-egy gumó is leesik már. Elmúlt a nyár. Rajtam meg reggel óta ül valami nehéz melankólia. Prézli vadászik a levelekre, a koppanó gesztenyegumókat pedig megugatja. Miután ásott egy akkora gödröt, amibe másfélszer belefér, leült mellém. Most meg befészkelte magát az ölembe. Ilyenkor rápihen a következő gaztettére. Pontosan tudom, mikor készül valamire. Előtte mindig szétnéz, hogy valaki figyeli-e.

Elképesztően szépek ma a színek. Még mindig nyár illata van az erdőnek, de már érezni lehet benne a közeledő őszt is. Azt is nagyon szeretem, valahogy most mégis szomorú, ahogyan elmúlik a nyár.

A sütit még akkor sütöttem, amikor pár napja elvittük a görög barátainkat Zoli szüleihez egy ebédre.

Előkészítés: kb. 15 perc

Sütési idő: 15 + 20-25 perc

szilvas_szedre_citromos_pite_merge5

 

Hozzávalók (kb. 25 centis piteformához):

a tésztához:

12 ek. puha vaj

1/3 csésze finomítatlan nádcukor

1,5 csésze fehér tönkölybúza liszt

1 csipet só

1 kezeletlen citrom héja

a krémhez:

3 egész tojás

3/4 csésze cukor

1 csomag vaníliás cukor

3 ek. liszt

3 ek. + 3 ek. citromlé

5 szem szilva

1 maréknyi szeder

1 maréknyi ribizli

1 tk. fahéj

3 ek. jó minőségű rum

A sütőt előmelegítettem 175 fokra. Kivajaztam, kiliszteztem egy kb. 25 centis piteformát.

Robotgéppel összeállítottam a tésztát. Alacsony fokozaton krémesre kevertem a vajat és a cukrot, majd hozzáadtam a többi a többi hozzávalót is. A tésztát egyenletesen elterítettem a formában és 15 percre a sütőbe tettem.

Közben összeállítottam a krémet. A gyümölcsöket megmostam. A szilvákat feleztem, kimagoztam, majd a feleket is feleztem. A szederrel és a ribizlivel együtt keverőtálba tettem, megszórtam a cukorral, a fahéjjal, meglocsoltam a citromlével és a rummal. Alaposan összekevertem. Ezután simára kevertem a tojást a cukorral,  hozzáadtam a lisztet is. Végül a tojásos masszába forgattam a fűszeres gyümölcsöket és jól elkevertem az egészet.

15 perc után kivettem a tésztát a sütőből, ráöntöttem a gyümölcsös tojásos masszát és ezzel együtt még kb. 20 percig sütöttem. Hagytam teljesen kihűlni. Az a lényeg, hogy a krém már ne lötyögjön, de ne is legyen kőkemény.

Tálaláskor megszórhatjuk porcukorral, adhatunk mellé lágyan felvert tejszínhabot vagy vanília sodót.

Facebook: Rizsázzunk!

Háttér: fotohatterek.hu

Ötlet: innen

szilvas_szedre_citromos_pite2

szilvas_szedres_lemon_bar1

Háromsajtos fügés saláta

Kiegyenlítődés. Ez a lényeg. Erről szól minden.

Tegnap szakadt az eső, ma nem esik. Rozi és Zoli vidéken vannak, én Pesten maradtam. Zoli elvitte a fényképezőgépet, nekem maradt a jó fajta kávé az itthoni jó fajta kávéfőzőből. Tegnap este egy hatalmas szelet dobostortát vacsoráztam, ma salátát eszem. Tegnap késő este megírtam az időzített posztot, ma korán reggel megcsináltam a salátát, lefényképeztem (telefonnal, mert Zoli elvitte a gépet, hogy egy ajtót (!!!) fotózzon), a blog meg közzéteszi. Én pedig mentem a dolgomra. A nap végére megint együtt lesz a család.

Kiegyenlítődés. Ez a lényeg. Erről szól minden.

Előkészítés: 10 perc

Összeállítás: kb. 3 perc vagy 17 mozdulat…

haromsajtos_fuges_salata

Hozzávalók (1 főre):

a salátához:

1 jó nagy marék rukkola

1 nagyobb közepesen érett szilva

1 érett lila füge

1 sárga bébi cukkini

néhány szeletnyi puha, jó érett camemebert

kevés kék penészes sajt morzsolva

parmezán(jellegű) forgácsok ízlés szerint

1 ek. fenyőmag pirítva

1 ek. dió pirítva

vagy 1 ek. pirított pisztácia

az öntethez:

2 ek. olívaolaj

2 ek. zöld citromlé

1 ek. balzsamecet

1 ek. méz (több is lehet, ha édesebben szeretitek)

1 mk. friss kakukkfű vagy friss rozmaring finomra aprítva

1 kis gerezd fokhagyma reszelve

só, frissen tekert fekete bors

Az öntethez a hozzávalókat összekevertem és félretettem pihenni. Száraz serpenyőben illatosra pirítottam a fenyőmagot és a diót. Hagytam hűlni.

Egy nagyobb mély tányérba tettem egy jó nagy marék rukkolát. Zöldséghámozóval vékonyan lehámoztam a megmosott sárga cukkini zsenge héját és a rukkolára halmoztam. A cukkinit felkarikáztam és az alaphoz adtam. A megmosott fügéket és a szilvát negyedeltem, a rukkolás alapra tettem. Rámorzsoltam a kék sajtot, rákockáztam a camembert és megszórtam a parmezán forgáccsal.

Az egészet meglocsoltam az öntettel. Rozskenyérrel ettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Szilvás mogyorós piskóta

A kiindulás ez az egyszerű olajos piskóta. A liszt egy részét most darált pörkölt mogyoróra cseréltem, fahéjat és szilvát tettem bele.

Előkészítés: 15 – 20 perc

Sütési idő: 30 – 35 perc

szilvas_mogyoros_piskota

 

Hozzávalók (25 centis lapos piteformához):

2 jó nagy tojás kettéválasztva

10 dkg finomítatlan nádcukor

4 dkg finomítatlan nádcukor a tojásfehérjehabhoz

12,5 dkg tönköly fehér liszt

5 dkg finomra darált pörkölt mogyoró

6 g sütőpor (fél csomag)

1 csomag vaníliás cukor

1 púpozott tk. őrölt fahéj

1 kisebb kezeletlen citrom leve és héja

75 ml olaj

75 ml tej

1 csipet só

a tetejére:

5 – 6 db kisebb, félkemény szilva

1 kis marék durvára tört pörkölt mogyoró

kevés finomítatlan nádcukor

néhány csipet őrölt fahéj

Mindent előkészítettem, kimértem. A sütőt előmelegítettem 175 fokra. Kivajaztam, kiliszteztem egy üveg piteformát. A szilvákat megmostam, feleztem és kimagoztam, majd a feleket is feleztem.

Ledaráltam a mogyorót. A lisztet és a sütőport egy nagyobb keverőtálba szitáltam, hozzákevertem a finomra darált mogyorót, a fahéjat és a csipet sót. Elektromos kézi habverővel habosra kevertem tojássárgákat a 10 dkg cukorral, a vaníliás cukorral és a reszelt citromhéjjal. Hozzáöntöttem az olajat és a tejet, ezekkel is alaposan elkevertem.

A habverőket elmostam. Egy másik kisebb keverőtálban a tojásfehérjét egy csipet sóval először lágyabb, lazább habbá vertem, majd hozzáadtam a 4 dkg cukrot és az egészet kemény, fényes habbá vertem.

A sütőporos, darált mogyorós lisztet 3 részletben a cukros, olajos, tejes tojássárgájához kevertem. Végül hozzáforgattam a fehérjehabot, az első felét erőteljes mozdulatokkal, hogy fellazítsam a lisztes masszát. A maradék habot már óvatosan, lassú, nagy mozdulatokkal kevertem bele, hogy ne törjem össze.

A masszát az előkészített formába simítottam, a szélénél a forma pereme felé húztam kissé a tésztát. A tetejét kiraktam a negyedelt szilvákkal, megszórtam a durvára tört mogyoróval, kevés nádcukorral és fahéjjal. A forró sütőbe tettem 30 – 35 perc alatt aranybarnára sütöttem. 20 perc környékén tűpróbával ellenőriztem. A piskótát pár percig a kikapcsolt, de még forró sütőben hagytam.

Házi szeder – bodzabogyó lekvárral és felvert tejszínhabbal ettük.

Facebook: Rizsázzunk!

szilvas_mogyoros_piskota (2)

szilvas_mogyoros_piskota (3)

Szilvás - körtés pite szilvapálinkás gyümölcsraguval

Semmit sem készítettem elő. Sikerült olyan káoszban megfőznöm a szombati ebédet, amilyet már régen nem produkáltam. Így lett kb. 1 óra helyett közel 2 és fél óra, az elejétől a végééig, plusz a mosogatás. Hálás vagyok, hogy ma nem főzünk, van annyi ilyen olyan maradék, hogy ne okozzak káoszt magamnak. Szóval, ma nem lesz vasárnapi rántott hús és krumplipüré. De tejfölös uborkasaláta igen.

Nem voltak túl érettek a szilvák, meg a körte sem, viszont ebbe a sütibe éppen ezért voltak tökéletesek. Mire az egész megsült, még mindig maradt tartásuk, de kellemesen meg is puhultak.

A tészta alapreceptje Fűszeres Eszteré, nyáron sokszor sütöttem, ilyen meg olyan gyümölcsökkel, darált magokkal. A 10 körmömről lekaptak minden alkalommal, akik ették, annyira ízlett nekik. Tényleg zseniális.

Előkészítés: kb. 15 perc

Sütési idő: 30 – 40 perc (tűpróbáig)

szilvas_kortes_pite_merge9

Hozzávalók (kb. 25 cm-es formához):

10 dkg puha vaj

13 dkg finomítatlan nádcukor

2 egész tojás

2 dl tejföl

7 dkg rétesliszt

6 dkg sima liszt

6 g sütőpor (fél csomag)

1 késhegynyi szódabikarbóna

1 csipet só

1 púpozott tk. őrölt gyömbér

6 db szilva

1 nagy körte fele

1 zöld citrom leve és reszelt héja

1 vanília rúd magjai

a pálinkás gyümölcsraguhoz:

4 db szilva

fél körte

1 ek. vaj

2 – 3 ek. finomítatlan nádcukor

fél citrom leve

egy nagy löttyintésnyi szilvapálinka

A sütőt előmelegítettem 170 fokra. A formát kivajaztam és kiliszteztem,

A gyümölcsöket megmostam, kimagoztam és felvágtam. A szilvákat negyedekre, a körtét vastagabb szeletekre. A két féle lisztet a sütőporral és a szódabikarbónával együtt egy tálba szitáltam. Adtam hozzá egy csipet sót.

A puha vajat habosra kevertem a cukorral, a zöld citrom héjával és a vanília magokkal. Egyenként hozzáadtam a tojásokat és azokkal is elkeverem. Belekevertem a tejfölt és addig kevertem, amíg már kellően habos volt. Beleöntöttem a zöld citrom levét is. Hozzákevertem a lisztes keveréket és gyorsan összeforgattam.

A tésztát a kivajazott, kilisztezett formába simítottam és kiraktam a negyedelt szilvákkal és körtével. A gyümölcsök tetejét megszórtam még egy kevés nádcukorral. 30 – 35 perc alatt aranybarnára sütöttem. sütöm. 25 perc környékén tűpróbával ellenőriztem. A tű nem tisztán jött ki a tésztából, tovább sütöttem.

Amíg a süti sült, elkészítettem a gyümölcsragut. 1 ek. vajat összeolvasztottam a nádcukorral. Amikor az egész világos karamell színű lett, hozzáadtam a cikkekre vágott gyümölcsöket és a citromlevet, végül a szilvapálinkát, és addig főztem, amíg a gyümölcsök megpuhultak, de még nem főttek péppé. Addigra a pálinka alkoholtartalma is elpárolgott.

Amikor a pite megsült, kivettem a sütőből és hagytam kihűlni. Kiszedtem a formából és a szilvapálinkás gyümölcsraguval tálaltam.

Facebook: Rizsázzunk!

szilvas_kortes_pite_merge8

szilvas_kortes_pite (7)

Gyümölcsös tejberizses rétes

Genetikailag kódolt defekt lehet, hogy sokszor túlvásárolom magam. Mintha másnap megállna a világ. Persze, hogy több réteslapot vettem a kelleténél. A 2/3-át felhasználtam a sütőtökös réteshez, de valamit kezdeni kellett a maradékkal is. És jött a szikra, amikor a férj közölte, hogy ő bizony gyümölcsös tejberizst akar enni, és bizony meg is csinálja. A kezébe nyomtam a réteslapokat, hogy akkor ebbe jól csavarja bele azt a tejberizst. Ilyen lett. És így csinálta – Gizike üzemmód: férj dolgozik, megnyertem a poszt begépelését. A fotó viszont az én bűnöm, legalább. 🙂

1gyumolcsos tejberizses retes (1024x683)

 

Hozzávalók (2 darab kb. fél méteres rúdhoz):

réteslap (7 db maradt)
1 bögre rizs 1 léből átmosva
2 bögre víz
1 bögre tej
fél citrom reszelt héja
1 tk. őrölt fahéj
1 ek. nádcukor
1 cs. vaníliás cukor
2 hideg tojásfehérje (ennyi maradt meg az előző napi szilvás sütihez készítette vanília sodóból)
2.5 dkg vaj
1 körte, 2-3 szilva, 15-20 szem szőlő, 1 alma
olaj a rétes kenéséhez

A rizst 1x átmosta, majd dupla mennyiségű vízben (2 bögrényi) lassú tűzön feltette főni. Fedetlenül, mert lusta volt fedőt keresni. Amikor a rizs magába szívta a vizet, fokozatosan hozzáöntötte a hideg tejet, hozzáadta a nádcukrot és a vaníliás cukrot, majd ezzel is hagyta addig főni, amíg a tej felszívódott, a rizs megpuhult. Ekkor beleszórta az őrölt fahéjat, a citrom reszelt héját, a vajat, jól összekeverte, és hagyta kihűlni. Közben megmosta, megpucolta, kimagozta, kockára vágta a gyümölcsöket.

A sütőt előmelegítette 200-220 fokra, egy tepsit kibélelt sütőpapírral. A kihűlt tejberizshez forgatta a gyümölcsöket, majd a kemény habbá vert tojásfehérjéket, óvatos, nagy mozdulatokkal. Bőkezűen megkente a réteslapokat olajjal, egymásra rétegezte őket, majd a hozzá közelebbi felére halmozta a tejberizst. Szorosan feltekerte a rétest, ügyelve arra, hogy lehetőleg ne szakadjon a tészta. Ezt még egyszer megismételte, így két rúd rétes lett. A tetejüket is megkente olajjal és a forró sütőben 20-30 perc alatt aranybarnára, ropogósra sütötte.

Még melegen kevés porcukorral szórta meg.

Október Feszt - almás szilvás túrós szelet

Szintén Nők Lapja Konyha október. Egyszerű, mint az 1×1. Szabadon variálható, én is ezt tettem, kicsit személyre szabtam az eredeti receptet.

1alma szilvas turos (683x1024)

 

Hozzávalók:

35 dkg liszt
1 csomag sütőpor
15 dkg túró
19 dkg nádcukor
10 g vaníliás cukor
1 ek őrölt fahéj
1 citrom héja + a leve
1.5 dl olaj
csipet só
3 db alma
10-12 db szilva félbevágva, magozva

a vanília sodóhoz:

0.5 dl tej
2 tojássárgája
1 vanília rúd vagy 10 g vaníliás cukor
5 dkg nádcukor (vaníliás cukor esetén csak 4 dkg cukor)
1 ek. liszt
1 ek vaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy tepsit kibéleltem szilikonos sütőpapírral.

Egy nagy tálba mértem a száraz alapanyagokat. Jól elkevertem, majd a nedves hozzávalókat is beletettem (kivéve az almát) és egynemű masszává kevertem. Ezután a 3 almát meghámoztam, kb. 1×1 centis darabokra kockáztam és a tésztához kevertem. A nyers tésztát egyenletesen eloszlattam a tepsiben. A kimagozott szilvákat először félbevágtam, aztán a feleket is feleztem, így negyedeket kaptam. Kiraktam vele a tészta tetejét. Megszórtam fahéjjal és kevés nádcukorral. Az előmelegített sütőben kb. 35-45 perc alatt megsütöttem. 30 perc elteltével tűpróbával ellenőriztem.

Amíg a süti sült, elkészítettem a vanília sodót.

A tojássárgákat simára kevertem 1 dl tejjel, a cukorral és a liszttel. A maradék tejet felforraltam és hozzáadtam a lisztes, cukros tojássárgáját. Folyamatosan keverve felfőztem, de nagyon figyeltem rá, hogy ne forrjon, különben a tojássárgája csomós rántottává változott volna. Amikor kész lett, lehúztam a tűzről és belekevertem a vajat. Ettől szép fényes lett. Onnan lehet tudni, hogy a krém készen van és megfelelő sűrűségű, hogy bevonja a kanalat, ha pedig egy csíkot húzunk rajta, a mártás nem folyik össze rajta.

Giginek szeretettel: habos szilvás

Három süti receptjéből összegyúrva született egy tuti jó negyedik. Szülinapi torta lett belőle az egyik bátyónak, de a legtöbbet nem ő ette belőle. A nővér. De előtte “bocizott”, mert a laktózzal van egy kis nézeteltérése.
A tészta a 10-20-30-as epres süti tésztája szerint készült. Ami pedig fontos: jó, ha a torta egy egész éjszakát pihenhet a hűtőben, a habnak kell ennyi idő ahhoz, hogy tartása legyen.A telefonom meg állítólag okos, szerintem meg oktalan, azzal készült a kép, ezért a gyatra minőség. Meg persze a szegényes tálalás is, of course… Bocsi.

Hozzávalók:

a tésztához (ha valaki vékonyabb tésztás, lehet felezni/harmadolni/negyedelni a mennyiségeket):

10 dkg cukor
20 dkg vaj
30 dkg liszt
1 tojássárgája
a habhoz:
1 kiló szilva kimagozva + 4-5 darab a díszítéshez
25 dkg mascarpone
3 dl zsíros habtejszín
1 csomag habfixáló
15 dkg natúr joghurt lecsöpögtetve
3-4 evőkanál porcukor
1 citrom leve és héja
2-3 tk. őrölt fahéj
A natúr joghurtot még reggel gézbe tettem és jó pár órán át (egy tál felett) hagytam kicsepegni, így jó sűrű, “gorogos” joghurtot kaptam.
Először elkészítettem a tésztát. A sütőt előmelegítettem 175 fokra légkeverésen. Kivajaztam és kiliszteztem egy 26 centis tortaformát. A lisztet és a cukrot egy nagy tálba mértem és hozzáadtam a felkockázott vajat. Alaposan összegyúrtam. Belesimítottam a tortaformába és 20 percre a sütőbe tettem. Amikor megsült, hagytam teljesen kihűlni. Közben felfújtam vagy 30 lufit…

Megcsináltam a krémet is. Megmostam és kimagoztam a szilvákat és egy nagy tálba tettem mindet. Belereszeltem a citrom héját, rálocsoltam a levét, megszórtam az őrölt fahéjjal, majd botmixerrel pürésítettem. Nem hámoztam meg a szilvát, a botmixer tette a dolgát. A külcsínnek jót tett az apró héjdarabok látványa, és a belbecsen sem rontott egy fikarcnyit sem. 4-5 evőkanálnyit félretettem a szilvapüréből, amit később a tészta tetejére kentem.A habfixálóval felvertem a hideg tejszínt. A mascarponét simára kevertem és a porcukorral, a szilvapürével, a fahéjjal, a lecsepegtetett joghurttal együtt óvatosan a tejszínhabhoz forgattam. Nagy, alulról felfelé történő mozdulatokkal, hogy ne törjem össze a habot.Annyira finom szilvát sikerült szereznem, hogy nem kellett a krémhez plusz cukrot adnom. De ha valaki nem találná elég édesnek, bátran cukrozzon. Szóval, a kihűlt tésztát megkentem a korábban megmenekített szilvapürével, majd a gyümölcsös habot is rásimítottam. Hűtőbe tettem dermedni. Jó sok időre.
Tálalás előtt a cikkekre vágott szilvával díszítettem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!