Rizsázzunk!

Sültpadlizsán krémleves

El kellene mennem végre szemvizsgálatra. Szemüveg kell, közelre. De mivel hírhedten szétszórt és lusta tudok lenni, a csodálatos Canon-om helyett a mobilommal csinálok képeket. A mobil kijelzőjét látom, kábé, a fényképezőgépbe nézve viszont bárhol is van a fókusz, csak sejtem merre nézzek. De így legalább széttrollkodhatom a saját képeimet a mindenféle filterrel, meg teljesen felesleges feliratokkal. Cserébe nem vagyok benne maradéktalanul biztos, mindent leírtam-e, amit akartam. Nem látok tisztán.

Hát, helló Január.

Ez a leves meg nagyon sűrű. Tényleg.

Előkészítés: 5 perc + amíg a padlizsán megsül

Elkészítés: 15 perc

 

Hozzávalók (kb. 2 főre):

1 nagy padlizsán

1 kicsi fej vöröshagyma

1 nagy gerezd fokhagyma

6 db kicsi fej gomba (fehér vagy barna csiperke, portobello, szezonjában gesztenyegomba pl.)

5 dl zöldségalaplé (pölö így)

0,5 dl kókusztej (a sűrű konzervdobozos)

3 nagy csipet őrölt fahéj

1-2 nagy csipet őrölt római kömény

frissen tekert fekete bors

1 tk. szárított petrezselyem vagy 1 ek. friss

1-2 csipet szárított snidling

pirított mandula és pirított kenyérkocka a tetejére

A sütőt előmelegítettem 200 fokra és addig sütöttem a padlizsánt, amíg a héja megfeketedett. Kivettem a sütőből és hűlni hagytam. A sült padlizsánt egy kanállal kikapartam a héjából.

A hagymát és a fokhagymát felaprítottam. A gombafejeket áttöröltem, mindet négybe vágtam. Egy nagyobb lábast hevíteni kezdtem, olívaolajat öntöttem bele, hozzáadtam a hagymát és a gomba 3/4-ét, majd közepes lángon megdinszteltem. Picit sóztam. Rádobtam a fokhagymát és 1-2 percig pároltam azzal is. A lábasba tettem a padlizsánt, 1 csipet római köményt adtam hozzá, majd erősebb lángon sűrűn átkeverve 5 percig pirítottam. Felöntöttem az alaplével, fűszereztem a fahéjjal és a római köménnyel, és 5 perc alatt készre főztem. Botmixerrel krémesre turmixoltam, beleöntöttem a kókusztejet. Megszórtam 1 csapott tk. szárított petrezselyemzölddel és 1 nagy csipet szárított snidlinggel. Még egy kevés sóval és borssal ízesítettem. Ha nagyon sűrű marad a leves, hígíthatjuk vízzel.

A maradék gombát szárat serpenyőben, magas lángon 5 percig pirítottam. Többször átkevertem. Amikor barnulni kezdett, olívaolajat adtam hozzá. További 3-4 percig sütöttem még, sóztam, majd pár perc után elzártam alatta a lángot. Megszórtam egy nagy csipet szárított petrezselyemmel.

Tálaláskor a levest pirított gombával, kenyérkockával és mandulával díszítettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

 

 

Tavaszi köles

Na, ez egy igazi potya recept. A tegnapi köles “fasírt” soknak bizonyult, mert hát a receptben ugyan csak 5 dkg köles szerepel, de valójában 10 dekát főztem meg.

 

 

Hozzávalók:

5 dkg köles enyhén sós vízben megfőzve (recept hozzá itt)

2 zsenge retek

1 kis marék bébi spenót vagy medvehagyma

1 kicsi uborka (a kovászolni való)

1 tk. citromlé

kevés zöldségalaplé (maradt még tegnapról)

1 ek. sűrű krémes kókusztej

fekete szezámmag pirítva (dióval is tuti)

1 ek. aprított petrezselyemzöld

1 ici-pici csipet római kömény (elhagyható)

pirított rozskenyér morzsa

6 perces tojás (így szoktam)

A kölest így készítjük el. Ezután hozzáadjuk a friss, zsenge tavaszi zöldségeket, kevés citromlevet, a petrezselyemzöldet és a reszelt sajtot. Jól összekeverjük. Tálaláskor megszórjuk pirított fekete szezámmaggal és a pirított rozskenyér morzsával. Tehetünk rá egy kis reszelt sajtot is. Ennyi!

Jó étvágyat! 😉

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: rizsazzunk_blog

Gumicukor és zabfasírt.

Néhány hete, valamelyik vasárnap reggel kinyitottam az ablakot. Még február volt. Aztán csak álltam ott, lecövekelve, nem tudtam megmozdulni sem. Április illat volt. Á.P.R.I.L.I.S.! A fejemet majdnem letekerte a madárcsicsergés meg a tavaszillat. Ennek a napnak az emlékére áll itt most ez a karalábéfőzelék. A zabfasírt meg csak úgy. Vagyis mégsem csak úgy. Történt ugyanis, hogy a hosszú hétvégén kaptam egy receptes újságot Rozitól, amit kifejezetten nekem választott. Szigorúan szakmai alapon:  ajándékba egy kis csomag gumicukor volt hozzá.

Előkészítés: 15 perc

A főzelék főzési ideje: kb. 15 perc

Zabfasírt sütési ideje: kb. 30 perc

Hozzávalók (2 főre):

a karalábéfőzelékhez:

3 közepes karalábé

1 nagy krumpli

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

2 vékony szelet gyömbér

1 kis csokor petrezselyem

1-2 ek. citromlé

só, fehérbors ízlés szerint

víz

1-2 ek. görög joghurt

1 ek. kukoricakeményítő – ha szükséges

a zabfasírthoz:

20 dkg apró szemű zabpehely

kb. 3 dl víz (ha van, zöldségalaplé)

só, fehérbors ízlés szerint

1 nagy csipet őrölt (római) kömény

2 szál újhagyma

1 ek. lenmag durvára őrölve

1 nagy marék tökmag pirítva

1 kis csokor petrezselyemzöld

néhány csipet őrölt füstölt fűszerpaprika

kevés olaj a sütéshez

A zabfasírttal kezdtem. A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. Mozsárban megőröltem a lenmagot. Száraz forró edényben kicsit megpörköltem a tökmagot. Megpucoltam és apróra vágtam az újhagymát és a fokhagymát. Kevés olajon kevés sóval megpároltam a hagymákat, hozzáadtam a zabpehely felét, a köményt és a borsot. Felaprítottam a megmosott petrezselyemzöldet, a fűszeres zabpehelyhez kevertem. Annyi vizet adtam hozzá, hogy sűrűbb zabkása állagot kapjak. 1 percig főztem, majd elzártam a tüzet. Hozzáadtam a lenmagot, a pirított tökmagot és a maradék zabpelyhet, alaposan elkevertem. Ha szükséges, adjunk még hozzá folyadékot. Lefedve állni hagytam, hogy a zabpehely felszívja a vizet. 10 perc pihentetés után nedves kézzel közepes pogácsákat formáztam a masszából, a sütőpapírral bélelt tepsire tettem, megkentem olajjal és 30 perc alatt megsütöttem. 15 perc után megfordítottam, a másik oldalát is lekentem olajjal és készre sütöttem.

Amíg a zabfasírt sült, megfőztem a karalábéfőzeléket. A vöröshagymát és a fokhagymát felaprítottam és alacsony hőmérsékleten, kevés olajon, kevés sóval megpároltam. A megpucolt krumplit és karalábét kb. egyforma, 2×2-es kockákra vágtam, a megpárolt hagymákhoz adtam, meglocsoltam 1 ek. citromlével és pár percig így pároltam. Felöntöttem annyi vízzel, ami fél ujjnyira ellepte, beledobtam a 2 szelet gyömbért, sóztam, borsoztam és fedő alatt megfőztem. 1 merőkanálnyit kivettem és a joghurttal együtt botmixerrel krémesre turmixoltam (a gyömbérszeleteket is). Ha így nem elég sűrű, adjunk hozzá 1 ek. kukoricakeményítőt. Beleszórtam a megmosott, finomra vágott petrezselyemzöldet. Ha szükséges, sózhatjuk, borsozhatjuk és/vagy adhatunk hozzá még egy kevés citromlevet.

Tálaláskor adtam még hozzá egy kevés friss petrezselyemzöldet. Szerintem a zab”fasírt” langyosan igazán finom, vagyis az van, hogy én forrón egyáltalán nem szeretem. 🙂

Diós áfonyás uzsonna

Idén nyáron betöltöttem a 40-et. Igazából nincs túl nagy jelentősége, főleg, hogy kb. éppen annyinak érzem magam, mint 10 éve a 30 betöltése környékén. Na de, hogy valami mégis legyen ebben a nagy idillben: rövidül a jobb kezem. És szerintem a bal is, de ezt majd az optikus megerősíti vagy megcáfolja. Főleg akkor van gáz, amikor fáradtabb vagyok. Vehetnék egy jó hosszú szelfibotot, hogy jó messzire eltarthassam a mesekönyvet, amikor Rozinak olvasok. Ezeknél a képeknél sem tudtam eldönteni, hogy elég élesek-e vagy sem. úgyhogy én most jobbra el, megyek az optikushoz.

A muffinokból betettem néhányat Rozi tízórais/uzsonnás dobozába, hogy valami olyat is egyen a suliban, ami nem csak attól egészséges, hogy sótlan…

{Az alap muffintészta továbbra is Kristóf konyhájából van, ezt ragoztam tovább.}

Előkészítés: kb. 10 perc

Sütési idő: kb. 20 perc

Hozzávalók (6 db):

1 csésze liszt

3 ek. aprószemű zabpehely

szűk 1/2 csésze nádcukor

1 tk. őrölt fahéj

1/2 cs. sütőpor

csipet só

1 nagy csipet vanília őrlemény

1 kisebb érett banán

bő 1/2 csésze víz (a zabpehely miatt kicsit több kell)

1/6 csésze olaj (pl. repceolaj)

1 nagy marék dió pirítva, durvára aprítva

1 nagy marék áfonya

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A muffin formákat kiolajoztam. Ne használok papírkapszlikat már egy ideje, sok hulladékkal jár. A diót száraz serpenyőben kissé megpirítottam.

A banánt villával összetörtem. Hozzáadtam a zabpelyhet és a vaníliát, az olajat és a vizet. Jól elkevertem. Ezen a ponton beletehetjük az áfonyát is, de tehetjük a tetejére is, mint most én.

Egy másik tálba  kimértem és elkevertem a száraz hozzávalókat és a durvára vágott diót. A cukorból először csak a felét adtam hozzá, mivel a banántól már eleve édesebb a massza. Végül még egy kevés került bele, így is elég édes lett. A száraz hozzávalókhoz forgattam a nedves alapanyagokat. Nem kevertem túl, azért, hogy a ne szorítsam ki a levegőt a tésztából. A muffin formákat 3/4-ig töltöttem a tésztával, a tetejüket megszórtam áfonyával és kb. 20 perc alatt (vagy tűpróbáig!) készre sütöttem. A formában hagytam kihűlni.

Facebook: Rizsázzunk!

Instagram: Insta Rizsa

Krémleves sült édeskrumpliból sült rizsgolyókkal

Akadt egy kis problémám a fényképezéskor, összeakadt a nadrágom rojtja a gyerek rajztáblájának lábával. Az egészet magammal rántottam, vele együtt jött a három kicsi rizsgolyócska, meg a leveses tálka is…

Aztán ott volt az állandó dilemmám, hogy az ilyen sült zöldséges krémlevesek nevét most akkor hogyan is kell helyesen leírni. Ilyenkor megkérdezem Zolit, hogy ő mit gondol róla, aztán leírom úgy, ahogy én jónak látom… Ezt a lépést most kihagytam és hallgattam a felsőbb énem hangjára, úgyhogy született egy kicsavart cím. Még gyúrnom kell rá, hogy azt halljam meg, amit a belső hangom tényleg súg…

A burgonyára meg úgy általában nem áll rá a szám. Talán mert úri huncutságnak érzem a burgonyázást. Ami meg az én heppem. De ha a nagypapámnak, aki termesztette is,  jó volt a krumpli (kolompér, kompér) akkor nekem is.

Ne rémüljön meg senki a hozzávalók sokaságától, nem luxus cuccok, és kb. 1 óra alatt megvan az egész, ha közben nem jár le a mosógép, és a mosogatógép 3,2 perces eltéréssel és nem jön a postás, az, amelyik imád beszélgetni. De most bájos mosollyal kivártam, mikor fogy el a mondandója, ugyanis pénzt hozott. 😉 Volt egy kis gubanc a kocsim biztosításával, de a végén a biztosító megkönyörült korrekt volt.

Előkészítés: kb. 15 perc

Elkészítés: kb. 45 perc

edesburgonya_sult_kremleves_2

 

Hozzávalók:

5-6 szem közepes édeskrumpli

1 kis fej lilahagyma

2 kis gerezd fokhagyma

1 vékony szelet friss gyömbér

só, bors

kevés citromlé

1 ek. szójaszósz

0,5 – 1 dl forró víz

zöldségalaplé vagy víz, amennyi 1 ujjnyira ellepi a krumplit

0,5 – 1 dl tejszín

a rizsgolyókhoz (Vegagyerek ötlete mentén):

5 dkg átmosott, lecsepegtetett barnarizs (ha lehet, akkor kerekszemű)

víz a főzéshez (a rizs duplája)

fél fej lilahagyma apróra vágva

só, pici bors

1 tk. citromlé

1 tk. szárított bazsalikom

1 tk. szárított oregánó

1 tk. szárított majoránna

1 csapott ek. barna rizsliszt

1 ek. víz, ha kell (vagy ha maradt a rizs főzőlevéből, akkor azt)

a sütéshez kókuszolaj vagy más növényi olaj

fel/rátét:

1-2 ek. főtt csicseriborsó (elhagyható, nekem épp volt még)

pirított tökmag

valamilyen hidegen sajtolt olaj (én most lenmagolajat használtam)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen.

Neki láttam a rizsgolyóknak. Megmostam és lecsepegtettem a rizst. A lilahagymát megpucoltam, finomra vágtam és közepes tűzön kevés vízzel puhára dinszteltem. Ha vízben pároljuk meg a hagymát, nem bántja a gyomrot és az epét (5 elemes tudás 😉 ). A hagymához adtam a rizst és pár percig pirítottam. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével. Felöntöttem vízzel és bő 35-40 perc alatt megfőztem.

Közben megpucoltam és nagyobb darabokra vágtam az édeskrumplit. Egy tespibe tettem, hozzáadtam a félbevágott lilahagymát, a fokhagymát héjastól és 2 vékony szelet gyömbért. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a szójaszósszal és a citromlével. Felöntöttem a forró vízzel, lefedtem a tepsit és betoltam a sütőbe. Nagyjából 20 perc alatt megsült az egész. Az édeskrumpli hamar megpuhul.

Amikor a rizs megfőtt (nem lesz olyan puha, mint a fehér rizs, fogkemény marad), hagytam hűlni. Ha maradt még rajta felesleges lé, azt öntsétek le és tegyétek félre. Amikor a rizs kézmelegre hűlt, belekevertem a többi hozzávalót is és alaposan eldolgoztam. Kellett bele még egy evőkanélnyi folyadék. Én kis diónyi gombócokat formáztam belőle, de nagyobbakat is lehet. Egy serpenyőt hevíteni kezdtem, 2 ek. kókuszolajat tettem bele és amikor forró volt, megsütöttem bennem a golyókat. 5-6 perc kellett nekik oldalanként. A megsült rizsgolyókat konyhai papírtörlőre szedtem.

A megsült édeskrumplit egy lábasba tettem, kevés forró vízzel még feloldottam a tepsibe lesült finomságot, amit a krumplihoz adtam. Felöntöttem annyi zöldségalaplével/vízzel, amennyi ellepte (kb. 1 ujjnyira), felforraltam, majd botmixerrel krémesre turmixoltam. Még egy kicsit sóztam, borsoztam, végül hozzáadtam a tejszínt is. Ezzel már nem forraltam tovább.

Tálaláskor főtt csicseriborsót, pirított tökmagot és a sült rizsgolyókat adtam hozzá. A leves tetejét most lenmagolajjal locsoltam meg.

A fűszerezéssel bánjatok bátran bőkezűen. Én még mindig visszafogottabb voltam regnáló, de már múló gyomor-ügyeim miatt, gyomorkímélőbb fűszereket használtam. A héjában sült fokhagymában pedig az a jó, hogy így nem bántja a bensőmet, nem kell kiiktatnom.

Facebook: Rizsázzunk!

edesburgonya_sult_kremleves

Vegyes zöldséges barnarizs

Van az életnek (a Jóistennek, univerzumnak, stb., kinek-kinek a saját gusztusa szerint…) humora, és még annál is konkrétabb jelzései. Engem megkínált egy közepes intenzitású gyomorbajjal, egy kis étrendváltásra (is) kényszerített, amellett, hogy a fejemben viharos sebességgel kavargó túl sok dolog szanálására is rávezetett. A dolgok túlagyalása és az ettől való szorongás nem jó, a gyomornak különösen nem, érzékeny kis műszer. Nekem ez lett az Achilles-ínam, ha szarul van nincs jól, tudom, hogy igazából én nem vagyok jól… Ironikus, ugye? A főzés, az ételek, az alapanyagok, az ízek körül forog a szívem, lelkem, és épp ez lett a gyenge pontom. Sebaj, kinyitottam magam újabb főzési technikák és alapanyagok felé, folytatom a tanulást. 😉

Laktató, tápláló zöldséges egytálételt főztem, amiben a zöldségek dominálnak, a rizs inkább csak kötőanyag. Azért került rá egy kis kemény, érlelt kecskesajt is, ha már a sajt a másik nagy kattanásom.

Előkészítés: kb. 15 perc

Főzési idő: kb. 45 perc (a lassú főzés az egyik lényeg)

zöldseges_barnarizs

 

Hozzávalók (3-4 főre):

4 ek. barnarizs

3. ek recpeolaj vagy 1 púpozott tk. kókuszolaj

kis darab póréhagyma (kb. 10 centis a zöld végéből)

3 fajta sárgarépa (1 hagyományos, 1 világos sárga, 1 lila)

1 paszternák

2 kisebb krumpli

3 kisebb cékla

6-8 db közepes kelbimbó

3 nagyobb retek

1 kicsi padlizsán (tényleg a lehető legkisebb)

1 tk. halszósz/szójaszósz (elhagyható)

só, kevés frissen őrölt bors

1 ek. citromlé

1 mk. egész kömény

1 tk. szárított kakukkfű

2 tk. szárított majoránna

víz, amennyi ellepi

a tetejére:

mindegyik zöldségből nyersen egy kevés (a retekből és a kelbimbóból kicsik)

1 nagy csokor friss petrezselyemzöld vagy koriander

pirított dió és fekete szezámmag

kemény, érlelt kecskesajt

A rizst megmostam és hagytam lecsepegni. Meghámoztam és feldaraboltam a zöldségeket. A répákat és paszternákot karikára, a krumplit nagyobb kockákra, a céklát vékony csíkokra, a retket először félbe, aztán vékony szeletekre vágtam. A kelbimbókat egészben hagytam. Vékonyan felkarikáztam a póréhagyma zöld részét.

A wokot hevíteni kezdtem, beletettem a kókuszolajat és amikor már forró volt, beleszórtam a köményt és kipattogtattam. Hozzáadtam a póréhagymát. Kicsit sóztam és meglocsoltam a halszósszal. Amikor a póréhagyma megfonnyadt, ráöntöttem a megmosott, lecsepegtetett barnarizst. 4-5 perc alatt kissé megpirítottam. Elkezdtem hozzáadni a zöldségeket: a sárgarépákat, a paszternákot, a céklát, a krumplit. Elkevertem, 5 percig tovább pirítottam, majd hozzáadtam a vastagabb szeletekre vágott retket és az egész kelbimbókat. Sóztam, borsoztam, megszórtam majoránnával, kakukkfűvel, meglocsoltam a citromlével és alaposan elkevertem. Felöntöttem annyi folyadékkal, amennyi kb. 1 kisujjnyira ellepte. Fedő alatt közepes tűzön megpároltam.

Közben száraz serpenyőben illatosra pirítottam a diót és a fekete szezámmagot.

A zöldséges rizs akkor van készen, amikor a zöldségek megpuhultak, de nem főttek szét, és a rizs is kb. fogkemény. Ha kell, fűszerezzük még sóval, borssal. Tálaláskor dekoratívan elrendeztem a rizses egytálételen a nyers zöldségeket és megszórtam a pirított magokkal és a kecskesajttal.

Facebook: Rizsázzunk!

zoldseges_barnarizs_2

Zöldségerőleves

Lábon kihordtam egy frankó gyomorrontást. Bár inkább volt ez egy könnyedebb ételmérgezés… Ez is megvolt, ezen is átestem. Többet, köszönöm, nem kérek ilyet. Most pihegek, lassú vagyok, és gyenge.

A húsra most rá sem nézek, az ominózus kajában volt az is… A zöldségleves gondolata viszont melegséggel töltötte el a szívemet. Beiratkoztam 5 elemes kínai konyhát tanulni, ennek a levesnek az alapját is ott tanultam, Kicsi Vú-tól. Némi módosítással ezt hoztam ki belőle. A KÍNAI (nem az itthoni gyorsbüfés vonal) konyha jó, bölcs és laktató. A receptek pedig tök jól adaptálhatóak az én hazai/helyi/50 km-es alapanyag mániámra is.

Előkészítés: 10 perc

Főzési idő: bő 1 óra

Összeállítás: 5 perc

zoldsegeroleves_piritott_zoldseggel (1)

 

Hozzávalók:

az alapléhez:

3 sárgarépa

2 fehérrépa

1 kis gumó zeller és a zöldje

3 közepes krumpli

4 gerezd fokhagyma

1 vöröshagyma

1 paradicsom

2 centis gyömbérdarab

a levesbetéthez (1 főre):

2 ek. olívaolaj (vagy 1 ek. kókuszzsír)

3 szál újhagyma

1 nagyobb piros retek

1 sárgarépa

2 – 3 bébi kukorica

1 kis marék zöldbab

fél zöld citrom leve

1 ek. finomítatlan nádcukor

kevés szójaszósz vagy halszósz

vékonyan szeletelt friss gyömbér

1 kis csokor friss koriander (vagy petrezselyemzöld)

néhány szelet friss chili vagy egy csipet szárított chilipehely

1 marék rizstészta

A zöldségalapléhez minden zöldséget alaposan megmostam, de nem pucoltam meg csak a fokhagymákat. A zöldségeket feldaraboltam.

3 liter vizet 1 ek. sóval felforraltam, beletettem a zöldségeket és lassú tűzön, fedő alatt bő 1 órán át főztem. Amikor elkészült, a levest leszűrtem és lefedve félretettem.

A levesbetéthez a hozzávalókat felaprítottam, nem túl vékonyra, kicsire. A friss gyömbért lehelet vékonyra szeleteltem. Egy serpenyőt felhevítettem, beleöntöttem az olívaolajat és hozzáadtam a feldarabolt zöldségeket. Meglocsoltam kevés halszósszal/szójaszósszal és a zöld citrom levével, megszórtam a nádcukorral. A halszósszal/szójaszósszal bánjuk óvatosan, erőteljes, sós íze van. A zöldségeket magas lángon, folyamatosan rázogatva, kevergetve kb. 5 percig pirítottam. Közben sós forró vízben 4 – 5 perc alatt megfőztem a rizstésztát is.

Tálaláskor a tésztát és a zöldségeket mély tálba tettem, erre mertem rá a zöldséglevest. Megszórtam friss korianderrel és kevés aprított friss chilivel.

Facebook: Rizsázzunk!

zoldsegeroleves_piritott_zoldseggel

zoldsegeroleves_piritott_zoldseggel (2)

Sültcékla-leves

Tökéletesen időzített a bejegyzés. Szakad az eső, minden szürke, a piacra menet eláztunk Rozival, és a ‘híresen végtelen’ türelmem is elveszett valahol.

Éppen most kell ez a sűrű leves. Utána még jó lenne valami nagyon édes, nagyon krémes, nagyon tömény süti, mondjuk egy NAGY szelet dobostorta, a tészta nem is kell, csak a krém és a dob a tetejéről. Az most lecsendesítené a tomboló egomat. Nincs itthon dobostorta, kénytelen leszek én a helyére tenni…

Előkészítés: kb. 15 perc a hámozáshoz, aprításhoz (addig előmelegszik a sütő)

Elkészítés: kb. 1 óra

sultcekla_leves (1) (853x1280)

Hozzávalók (kb. 4 főre):

1 kg zsenge cékla (pucolt súly)

5 céklagunó zsenge szárai

5 zsenge céklalevél

0,5 kg sárga krumpli (pucolt súly)

2 vékonyabb szál sárgarépa

2 közepes paszternák vagy fehérrépa

2 kisebb fej lilahagyma

5 gerezd fokhagyma

olívaolaj

5 ág friss kakukkfű

só, bors

1,5 l zöldségalaplé

2 nagyobb babérlevél

1 – 2 ek. balzsamecet

1 kicsi citrom felének a leve (tényleg kicsi citrom legyen)

1 ek. finomítatlan nádcukor

2 csokor petrezselyemzöld

lila újhagyma a zöldjével együtt

kevés friss kapor durvára vágva

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, légkeverésen.

Megmostam, megpucoltam és felkockáztam (kb. 2×2 cm) a céklát, a sárgarépát és a krumplit. Meglocsoltam olívaolajjal, sóztam, borsoztam, hozzáadtam a cékla zsenge szárát, és alaposan összeforgattam. Egy sütőpapírral kibélelt tepsire terítettem, hozzáadtam a cikkekre vágott lilahagymát, a fokhagymagerezdeket héjastól és megszórtam 3 ágnyi friss kakukkfűlevéllel. A maradék 2 ág kakukkfüvet egészben adtam hozzá. A tepsit betoltam a sütőbe és kb. 1 óra alatt megsütöttem, amíg a zöldségek puhára sültek. A céklának még így is maradt tartása, egy leheletnyit roppanós maradt.

Amíg a zöldségek sültek, az alaposan megmosott zöldségek héjából, egy vöröshagymából, 2 gerezd fokhagymából 1 evőkanál sóval, 2 szem szegfűborssal, pár szem egész borssal és köménnyel alaplevet főztem.

Amikor a zöldségek megsültek, a két kakukkfű ág kivételével, mindet egy nagyobb lábasba tettem, adtam hozzá néhány vékony csíkokra vágott céklalevelet és apróra vágott céklaszárat, babérlevelet, és felöntöttem 1,5 liter alaplével. Fedő alatt, közepes lángon hagytam, hogy felforrjon. Ezután ízesítettem még 2 ek. balzsamecettel és egy csapott ek. nádcukorral. Elkevertem. Egy merőkanálnyit kivettem a zöldségekből és ugyanennyi lével és fél citrom levével botmixerrel összeturmixoltam. Az egészet visszaöntöttem a levesbe, összekevertem és még egy kicsit sóztam, borsoztam.

Tálaláskor kevés friss petrezselyemmel, kaporral, felkarikázott újhagymával és tejföllel dúsítottam.

Facebook: Rizsázzunk!

sultcekla_leves (3) (853x1280)

sultcekla_leves (2) (853x1280)

ötlet: Stahl Magazin/Házias őszi ételek

Meleg feketelencse-saláta pirított kakukkfüves gombával

Néhány nappal Karácsony előtt, egyik nap ovi után, bevásárolni mentünk Rozival. Semmi extra, kb. a tej-kenyér-herz szalámi kör, csak a sarki közértig jutottunk. Viszonylag gyorsan végeztünk, alig 10 – 12 dologról kellett csak lebeszélnem a csajszit. Már a pénztárnál álltunk, Rozi a szalagra pakolta a cuccokat a kosárból, közben be nem állt a szája, mindent el kellett mesélnie a pénztárosnak. Ő meg csak húzogatta lefele a tételeket, mint egy gép. Nekem meg egyszer csak valami gyanús lett, nem volt meg a mozdulat, hogy a kosárba teszek egy kicsi kerek üveget. Mert nem is én tettem oda, hanem Rozi. Egy kis üveg fekete kaviárt. “- Ez hogy került ide? – Én tettem oda anya, vegyük meg. – És tudod, mi ez leányom? – Nem, de szépek a kis fekete golyók. – Ez kaviár. – Az jó, én nagyon szeretem a kaviárt.” És nézett rám. Így…

kandúr

Ez pedig itt egy meleg feketelencse-saláta, mert nem kell mindig kaviár.

Elkészítés az előkészítéssel együtt: kb. 35 perc

meleg_lencsesalata_kakukkfuves_piritott_gombaval (3)

 

Hozzávalók (1 – 2 főre):

a lencséhez:

kb. 10 dkg fekete lencse (francia típusú)

3 db babérlevél

1 nagy ág friss kakukkfű

1 gerezd fokhagyma

negyed szál póréhagyma

só, frissen őrölt bors

kb. 5 dl víz vagy zöldségalaplé

a kakukkfüves gombához:

5 nagyobb fej barna csiperke

fél szál póréhagyma

3 ek. olívaolaj

só, frissen őrölt fekete bors

1 nagy ág friss kakukkfű vagy 1 csapott tk. szárított

a vinaigrette-hez:

3 ek. olívaolaj

2 csapott ek. dijon-i mustár

1 ek. borecet

csipet só, frissen őrölt fekete bors

1 nagyobb csipet cukor (elhagyható)

A lencsét leöblítettem, majd a fűszerekkel együtt kb. fél liter vízben feltettem főni. Alacsony lángon, gyöngyöző vízben főztem, kb. 25 percig, vagy addig, amíg már puha, mégis kissé roppanós és nem esik szét.

Közben elkészítettem a pirított gombát. Egy nagyobb serpenyőt felhevítettem, az olajat felforrósítottam. A felszeletelt póréhagymát kevés sóval 4 – 5 perc alatt megdinszteltem. Ezután rádobtam a gombát és sütni kezdtem. Enyhén sSóztam, borsoztam. Amikor bő levet eresztett, megszórtam a kakukkfűvel. Addig sütöttem, amíg a leve elfőtt és a gomba aranybarnára sült. Sűrűn megkevertem.

Összeállíttam a vinaigrette-t. Egy kisebb üvegbe tettem a hozzávalókat, rázártam a fedelét és alaposan összeráztam.

A megfőtt, meleg lencsét leszűrtem a kakukkfüves gombára öntöttem és alaposan összekevertem. Még melegen meglocsoltam az öntettel, hogy a lencse magába szívja az ízt. A vinaigrette-el is jól összeforgattam, hogy minden lencseszemet bevonjon.

Főtt tojással tálaltam. Mellesleg egy kis pirított kókusz csipsszel is isteni, csak az lemaradt a képről.

Facebook: Rizsázzunk!

meleg_lencsesalata_kakukkfuves_piritott_gombaval (2)

meleg_lencsesalata_kakukkfuves_piritott_gombaval (1)

Aszalt gyümölcsös joghurt mézes pirított magokkal

Ez volt az a reggeli, amitől még én is pörögtem egész délelőtt, mint egy zománcos lavór a hátán… Tuti egyveleg: aszalt gyümölcs, zabpehely, pirított magok, méz, joghurt. Általában a reggelik okozzák a legnagyobb fejtörést, de ezzel kicsit könnyítettem a saját életemen. Ez az aszalt gyümölcsös joghurt a mézes pirított magokkal tökéletes reggeli, és még variálható is, attól függően, éppen mi van a hűtőben, kamrában, vagy éppen milyen lábbal kelek fel reggel.

Előkészítés: 5 perc
Főzési/pirítási idő: 10 perc

gyumolcsos_joghurt_piritott_magokkal_piritott_zabpehyellyel

 

Hozzávalók (2 főre):

8 szem aszalt sárgabarack
6 szem aszalt szilva
1 ek. aszalt vörös áfonya (hozzáadott cukor nélküli, ha lehet)
2 dl szűretlen gyümölcslé (narancs, alma, körte, ki milyet szeret)
1 vanília rúd (magok nem voltak már benne, csak a rudat használtam)
1 csapott ek. szezámmag
1 csapott ek. lenmag
1 ek. hántolt, natúr tökmag
1 kis marék durvára tört dió
3 – 4 ek. zabpehely
1 ek. méz
4 – 5 ek. natúr joghurt
csipet só

A sárgabarackot és a szilvát megfeleztem, majd a vörös áfonyával együtt egy kis lábasba tettem. Ráöntöttem a gyümölcslevet, én most frissen facsart narancslevet használtam. Beletettem a magtalan vanília rudat. Csipet sót is adtam hozzá. Felforraltam, majd alacsonyra mérsékeltem a lángot és lefedve állni hagytam, amíg a gyümölcsök jól magukba szívták a narancslevet. Kb. 6 – 8 perc után leszűrtem, egy lapos tányéron egyenletesen elterítettem, és hagytam kihűlni a gyümölcskeveréket. A visszamaradt narancslevet jól megittam.

Amíg a gyümölcsök párolódtak, egy nagyobb száraz serpenyőben egyenletesen elterítettem zabpelyhet és magas lángon 2 – 3 perc alatt világos aranybarnára pirítottam. Kiszedtem egy lapos tányérra és hagytam hűlni, amíg a magokat is megpirítottam. Gyakran átforgattam az egészet, hogy mindenhol egyenletesen piruljanak. Vigyázat! A tökmag, a lenmag és a szezámmag nagyon pattog, amikor pirulni kezd. Érdemes lefedni. Amikor a magok megpirultak, elzártam a serpenyő alatt a lángot és rácsorgattam a mézet. A méz a forró serpenyőben sistergett és buborékozott, de szorgalmasan kevergettem, amíg az minden magot bevont. Pár percig hagytam hűlni, amitől az egész kellemesen ropogós lett.

Összeállítottam a poharainkat: egy réteg gyümölcs, egy réteg pirított, ropogós zabpehely, egy réteg mézes, ropogós magkeverék, majd 2 evőkanál natúr joghurt. Ezt addig ismételtem, amíg elfogytak a hozzávalók. A tetejét megszórtam még egy kevés mézes maggal és már ettük is.

A facebook-on is megtaláltok, ha ide kattintotok.

gyumolcsos_joghurt_piritott_magokkal_piritott_zabpehyellyel_osszevagott

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!