Rizsázzunk!

Ecetes stangli

Soha ne essetek abba a hibába, mint én, hogy ebből a stangliból csak egy adagnyit csináltok. Gondoltam, ennyi elég lesz… A dupla mennyiség a minimum, és azért is közelharc folyik majd. Reggel összeállítottam a tésztát, délután sütöttem. Semmi fakszni, semmi görcs, semmi variálás. Csak a színtiszta siker. Mi kell még? Annyira jó, hogy ha nem figyelsz, lemaradsz róla…

Előkészítés: 10 perc
Nyújtás, szaggatás: 5 perc
Sütés: kb. 20 perc

ecetes stangli1 (1280x853)

 

Hozzávalók:

35 dkg liszt átszitálva
12,5 dkg vaj
10 dkg zsír (libazsírral a legjobb)
1 tojás
1,5 púpozott tk. só
fél ek. ecet (10%-os)
3 ek. langyos víz
1 tojás a lekenéshez
opcionális: a tetejére lenmag, mák, sajt, stb.

Mindent kimértem, előkészítettem. A vajat felkockáztam. A lisztet keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a sót. A zsírral és a vajjal elmorzsoltam, majd a közepébe ütöttem a tojást, beleöntöttem az ecetet és a vizet is és gyorsan összegyúrtam. A tésztát egy jól záródó dobozba tettem és a hűtőben hagytam pihenni. Legalább 3 órát békén kell hagyni.

A pihentetés után a sütőt előmelegítettem 200 fokra. Egy tepsit kibéleltem sütőpapírral. A tésztát lisztezett felületen kb. fél centi vékonyan téglalap alakúra nyújtottam, hosszában félbevágtam, majd az így kapott két téglalapot keresztben fél centi széles csíkokra vágtam. A csíkokat a sütőpapírra sorakoztattam, lekentem a felvert tojással. Volt, amelyikre semmit sem szórtam, volt, amire sajtot tettem, és olyan is, amire lenmagot.

Kb. 20 perc alatt megsült. Oh, my, nem lehet abbahagyni, annyira finom.

Forrás: Limara péksége

Kakaós-narancsos-mandulás madeleine

Szülinapra készült. Tortát nem süthettem, vihettem, mert áentéeszileg, meg köjálilag tilos házi készítésű cuccokat vendéglátóipari egységben rendezett bulira vinni. De az meg milyen már, hogy nem süthetek semmit, valamit… Így lett ez a madeleine az ajándék, kakaósan, narancsosan, mandulával. Csomagnak álcázva azért csak beszivárgott az ünnepelthez.

kakaos narancsos madelein1

 

Hozzávalók (12 nagyobb vagy 20 kisebb darabhoz, a forma méretétől függően):

2 tojás
7 dkg cukor
1 dkg vaníliás cukor (nekem volt házi, de a bolti is jó, a lényeg, hogy vaníliás és ne vanilin cukor legyen)
9 dkg olvasztott vaj
2 narancs reszelt héja
2 ek. narancslé
6 dkg liszt
2 dkg cukrozatlan kakaópor
4 g sütőpor
4 dkg finomra őrölt mandula
csipet só

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, légkeverésen. A madelein formákat nagyon vékonyan kivajaztam. Nekem teflon van, de szilikonos is létezik, amit még kivajazni sem kell. Mindent előkészítettem, kimértem. A vajat megolvasztottam, a mandulát finomra őröltem.

A lisztet és a kakaóport egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a sütőport és egy csipet sót. Hozzákevertem a mandulát. Az egész tojásokat egy nagyobb keverőtálban fehéredésig kevertem a cukorral és a vaníliás cukorral, amíg a cukor teljesen felolvadt. Ekkor hozzáadtam az olvasztott vajat, a reszelt narancshéjat és 2 ek. narancslevet is. Összekevertem, majd fokozatosan hozzáadtam a lisztes keveréket is, amivel homogén masszává kevertem.

Mivel eléggé bénán kezelem a habzsákot, inkább egy kanál segítségével megtöltöttem a formákat nagyjából 3/4-ig és az előmelegített sütőben kerek 10 perc alatt megsütöttem. Hagytam kissé kihűlni, majd kiszedtem a sütiket a formákból. Eredetileg olvasztott csokiba akartam mártani, miután kihűlt, de sikerült elpusztítanunk az étcsokit, így cukrozatlan kakaóporral hintettem meg.

Az ötletet Katuci kakaós-kókuszos verziója adta.

Narancsos-gyömbéres csokihab (mousse)

A WR szekta új tagja. Legális ajzószer, tömény kalóriabomba, de kit érdekel, péntek van. 🙂 Hébe-hóba brüsszeli beszámolója adta a lökést, úgyhogy ma ez a csokimousse volt a csicsóka krémleves után. Nagyot lehet vele villantani, meg bezsebelni az elismeréseket. Ez az igazi desszert, kevés munka, isteni végeredmény, flancos név, elismerő pillantások, elégedett hümmögések. Ide vele. 🙂

A 2 évessel közelharc folyt a kanálért, mert étrendtudatos anyjaként azért 1 egész pohárnyit nem bíztam rá… 🙂

Előkészítés: 15 perc
Hűtési idő: min. 2 óra

2narancsos gyomberes csokimussz2 (1280x853)

 

Hozzávalók (2 főre):

10 dkg narancsos étcsoki (70%-os)
1 ek. szobahőmérsékletű vaj
1 csapott tk. őrölt gyömbér (ha valaki nincs jóban a gyömbérrel, helyettesítheti szegfűszeggel, de akár szerecsendióval is)
2 közepes tojás, szétválasztva
némi darált dió díszítésként

Egy alacsonyabb falú fazékba kb. 3 ujjnyi vizet tettem. Ráültettem egy keverőtálat, amibe beletördeltem az étcsokit. Arra figyeltem, hogy a keverőtál alja ne érjen bele a vízbe. A vajat is hozzáadtam. Takarék lángon, hogy a víz éppen csak gyöngyözzön, összeolvasztottam a csokit és a vajat. Közben kettéválasztottam a tojásokat. A fehérjét visszatettem a hűtőbe.

Amikor a vajas csoki teljesen felolvadt, lehúztam a tűzről, hozzáadtam az őrölt gyömbért, jól elkevertem és hagytam kézmelegre hűlni. Ekkor belekevertem a tojássárgáját. A fehérjét pár perc alatt kemény habbá vertem elektromos habverővel, majd egy nagyobb kanállal két részletben a csokis masszához forgattam. Az első felével nem kell annyira óvatosan bánni, bátrabban lehet keverni, a második felét viszont nagy, alulról felfelé történő mozdulatokkal kevertem bele, addig, amíg sima, egynemű masszát kaptam.

Kis pohárkákba adagoltam és betettem a hűtőbe legalább 2 órára. Tálaláskor megszórtam egy csipet darált dióval.

Körtés fűszeres palacsinta reggelire

A jó öreg amerikai palacsinta recept. Ezzel még nem lőttem mellé. Pikk-pakk megvoltam vele. Az összeállítással, sütéssel, fényképezéssel együtt is megvolt 20 perc alatt. A gyömbértől pikáns lett, a körtétől meg még finomabb.

Vigyázz Jamie, itt a konkurencia, jövök a 20 perces kajáimmal. 🙂

4kortes bananos amcsipalcsi (4) (1280x853)

 

Hozzávalók (3-4 főre):

11,5 dkg liszt
1 púpozott tk. sütőpor
2 tk. vaníliás porcukor (nekem még volt saját készítésű, de a bolti vaníliás cukor is ugyanúgy jó)
1 kicsi csipet só
1 tk. őrölt gyömbér
2-3 tk. citromlé
3 tojás szétválasztva (a tojások legyenek hidegek, a fehérjéből így lehet kemény habot verni)
1,4 dl tej
1 kisebb körte + néhány vékony szelet a tálaláshoz
1 kisebb banán + néhány vékony karika a tálaláshoz
méz
1-2 ek. olaj a sütéshez

A gyümölcsöket meghámoztam. A körtét lereszeltem, a banánt villával összetörtem.

A lisztet elkevertem a sütőporral, a gyömbérrel, a csipet sóval, a cukorral, majd hozzáadtam a tojások sárgáját, a tejet és a citromlevet. Kézi habverővel csomómentesre kevertem. Beletettem a reszelt körtét és a pépesített banánt, és ezzel is átkevertem. Sűrű, sima tészta lett.

Egy nagy vastagabb aljú serpenyőt a közepesnél kicsit erősebb lángon hevíteni kezdtem. Addig a tojásfehérjéket elektromos habverővel 2-3 perc alatt kemény habbá vertem. Két részletben a lisztes masszához kevertem, a második felét óvatos, nagy mozdulatokkal, alulról felfelé keverve.

A serpenyőt vékonyan kikentem az olajjal, közepesre mérsékeltem a hőt és púpozott evőkanálnyi adagokat halmoztam bele. 3-4 percig sütöttem az egyik oldalukat, majd miután világos aranybarnák lettek, megfordítottam és még 1-2 percig sütöttem a másik oldalukat is.

Tálaláskor meglocsoltam mézzel és friss gyümölcsöt adtam mellé.

Kakukkfüves őzlábgombás rántotta

Szóval, éve óta lopjuk a napot a Mátrában, amikor csak tehetjük, erre most kiderül, hogy tele van a kert őzlábgombával. Nesze nekünk, így jár, aki bambán ül és csak nézi, ahogy nő a fű. Na ez a ciki, nem a körömgomba… Megmutattuk a szomszédnak, egy két lábon járó gombaszakértő, és igen, őzlábgombák voltak. A fiúkat meg elkapta a gépszíj, hoztak egy hegynyit, még erdőszéli csiperkét is találtak. Oké, ez nem volt egy pilótavizsgás feladat, az erdő szélén voltunk…

1kakukkfuves ozgombas rantotta (1280x853)

 

Hozzávalók (4 főre):

6-8 db közepes, már kiterült őzlábgomba
4-5 tojás
1 dl tej
1 fej közepes vöröshagyma
2-3 ek. olívaolaj
1 kis csokor petrezselyemzöld
2 tk. szárított kakukkfű
1 tk. szárított majorána
só, bors
csipet piros paprika a tálaláshoz

A gombákat megpucoltuk, nagyon gyorsan megmostuk, hogy a víz ne áztassa el, majd egy konyharuhára fektettük száradni. Amíg a gombák száradtak, megpucoltuk és felaprítottuk a vöröshagymát. Egy nagyobb serpenyőt felhevítettünk, beleöntöttük az olajat, majd rádobtuk a vöröshagymát és a közepes lángon 5-6 perc alatt megdinszteltük.

Amíg a hagyma párolódott, kockára vágtuk az őzlábgombákat. Megmostuk és felaprítottuk a petrezselyemzöldet is. Amikor a hagyma üveges lett, rátettük a gombát, pár percig  hagytuk a hagymával pirulni. Ezután megszórtuk a majoránnával, és tovább pároltuk még 5 percig. Ekkor már elég levet eresztett a gomba ahhoz, hogy ne égjen oda. Megszórtuk a kakukkfűvel is, egyet hagytuk “rottyanni”, amíg felvertük a tojásokat, amit sóztunk, borsoztunk, beleszórtuk a petrezselyemzöld felé és hozzáöntöttük a teje is. A tojásos keveréket a hagymás gombára öntöttük és készre sütöttük, de csak annyira, hogy még szaftos maradjon.

Tálaláskor megszórtuk a maradék friss petrezselyemmel. Árpagyöngyös rozskenyérrel ettük.

Ezerarcú Sharlotka

Az úgy volt, hogy a férj dolgozott aktuális nemzeti ünnepünkkor. Ezért összecsomagoltam a kiskorút és átmentünk drimbölni Hébe-hóbanhoz. Ő főzte a levest, én sütöttem a sütit.

Amikor először hallottam ezt a nevet, azt hittem, valamilyen habos-babos lányregény elpiruló, olvadozó főhőséről van szó. Kicsit mellélőttem, no. 🙂 Egy újabb süti, amivel alig van munka, viszont annál nagyobb az élvezeti értéke. Lemértem: 13 perc kellett az összeállításához. Ez eléggé csábító, nem? A többit elvégzi a sütő. Én lájkolom.

Az eredeti recept csak almával és a tésztával dolgozik, de ha valakinek van pontosabb infója, bátran ossza meg velem/velünk. Ez a torta orosz, amit egy kicsit átgondoltam. De ezúton is innen köszönöm a nagy Oroszországnak. A körtétől kicsit szaftosabb lett, a tészta pedig nedvesebb, nehezebb.

1osszevont

 

Hozzávalók (26 centi tortaformában):

5-6 nagyobb vilmoskörte
1 bögre nádcukor
3 nagy tojás
1 bögre liszt
1 vanília rúd kikapart magjai
1 citrom reszelt héja és leve
csipet só
2 púpozott tk. őrölt gyömbér
1 marék fenyőmag (elhagyható, nekem volt még itthon)
2 ek. zsemlemorzsa

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy 26 centis tortaformát kibéleltem sütőpapírral egészen a pereméig. Ezután jött a gályameló. 🙂 A körtéket megmostam, meghámoztam, majd mindet félbe vágtam. A feleket is feleztem, majd az így kapott darabokat 1 centi vastagra szeleteltem. A szeleteket kb. 1×1 centis kockákra vágtam és egy keverőtálba tettem. Megszórtam 1 tk. őrölt gyömbérrel, majd fél citrom levévelés jól összeforgattam. A sütőpapírral bélelt tortaforma aljába szórtam a zsemlemorzsát, ez felvettem valamennyire a gyümölcs levét. Erre öntöttem a felkockázott körtét és egyenletesen elterítettem benne.

Összeállítottam a tésztát. A tojásokat 3-4 perc alatt elektromos kézi habverővel habosra kevertem. Ezután hozzáadtam a citromhéjat, 1 tk. gyömbért, a vanília kikapart magját és egy csipet sót. 3 részletben néhány mozdulattal hozzákevertem a lisztet is. A tésztát a körtére öntöttem, a tortaformát kicsit ide-oda mozgattam a pulton, hogy a massza egyenletesen elterüljön. 2x, 3x óvatos, de határozott mozdulattal a pulthoz ütögettem a forma alját, így lejjebb is jutott a tésztából. a tetejét megszórtam a maréknyi fenyőmaggal.

Betoltam a sütőbe és kb. 50-55 perc alatt készre sült. 40 perc elteltével érdemes tűpróbával ellenőrizni, hogyan is áll a süti. Vanília sodóval, kevés enyhén cukrozott zsíros tejföllel vagy vanília fagyival isteni.

sharlotka1 (1024x678)

Birsalmás szegfűszeges muffin

Oké, nem ez a legegészségesebb reggeli, de legalább van benne gyümölcs és nádcukorral csináltam. Haha… Cserébe fél óra alatt friss “péksüti” volt reggelire. Múlt pénteken kaptunk egy szatyornyi birsalmát, de csak hányódtak a kamrában. Most kettőt belereszeltem a muffin tésztájába. A recept bögrés, méricskélni sem nagyon kellett hozzá.

1birsalmas szegfuszeges muffin (1024x683)

 

Hozzávalók (12 nagyobb darabhoz):

1 bögre = 250 ml

2 bögre liszt
1 csomag sütőpor
1 bögre nádcukor
1 bögre tej
fél bögre olaj
1 tojás
csipet só
2 nagyobb birsalma
2 tk. őrölt szegfűszeg
néhány kocka étcsokoládé

A sütőt előmelegítettem 175 fokra. A muffin formát vékonyan kikentem vajjal. A birsalmákat megmostam, megpucoltam és a sajtreszelő nagy lyukú oldalán lereszeltem.

A lisztet elkevertem a sütőporral és a szegfűszeggel. Egy nagyobb keverőtálban a tojást habosra kavartam, majd hozzáadtam a cukrot, a tejet és az olajat is. Jól összekevertem. Több részletben beleszórtam a sütőporos, szegfűszeges lisztet és összedolgoztam. A muffin esetében nem kell annyira parázni azon, hogy teljesen csomómentes legyen a tészta. Persze azért ne legyenek benne hegyomlásnyi göbök. Ezután hozzáadtam a reszelt birsalmát is, ezzel is elkevertem, majd egy kanál segítségével a formákba kanalaztam. 4 formába csokikockát is tettem: félig töltöttem a mélyedést, rátettem a csokit, majd még egy kevés masszát kanalaztam rá. A formákat nagyjából 3/4-ig töltöttem meg a nyers tésztával, több nem igen kell bele, hiszen a sütőportól szépen megemelkednek a sütik.

20 perc alatt készre sütöttem. Kb. 18 perc elteltével érdemes tűpróbával ellenőrizni a tésztát. Ha a tű tiszta marad, a muffinok megsültek. Kb. fél nap elteltével lesz igazán finom. Durvára vágott dióval gazdagítható még, az nagyon megy a birsalmához.

Sajtos karfiolos rakott tészta

Ha most annyiszor 100 forintot kapnék, ahányszor szentül megfogadtam, hogy én fogom gyúrni és saját kezűleg készíteni a tésztát (na nem a csigatésztát, annyira azért nem vagyok fanatikus), ma este a Costes-ben tolnánk Hébe-hóbannal a degusztációs menüt. Százasokat nem kaptam, így maradt a főzés. Nekiálltam tésztát gyúrni. Az októberi Nők Lapja Konyha tele van isteni fogásokkal, ez is onnan van. Én csak annyit módosítottam rajta, hogy a szalonnát zsírjára sütöttem, a hagymát pedig a szalonna zsírján megdinszteltem.

1rakott karfiolos teszta (1024x683)

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 nagyobb fej karfiol
só, bors
10 dkg szalonna
10 dkg félkemény sajt
2 dkg vaj
5 tojás
5 dl tejföl

a tésztához (kb. 30 dekányihoz):

25 dkg liszt
fél kk. só
2 egész tojás + 3 tojássárgája
1 ek. olívaolaj
1 tk. víz

Először begyúrtam a tésztát. A lisztet jól elkevertem a sóval. A tojásokat és a tojássárgájákat jól összekevertem, majd beledolgoztam a lisztbe. Közben hozzáadtam az olajat és a vizet, majd simára, készre gyúrtam. Fóliába csomagolva fél órára a hűtőbe tettem pihenni.

Amíg a tészta pihent, megmostam és rózsáira szedtem a karfiolt. Egy fazékban vizet forraltam, sóztam. 4-5 perc alatt megfőztem, leszűrtem és lecsepegtettem a karfiolt. A szalonnát és a hagymát apró kockákra vágtam, a sajtot lereszeltem. Egy serpenyőben kisütöttem a szalonnát, de nem ropogósra csak üvegesre. Kiszedtem a zsírból, majd a kisült zsíron megdinszteltem a hagymát. Ezt is kiszedtem. A tejfölt összekevertem az 5 egész tojással és a sóval.

180 fokra előmelegítettem a sütőt, légkeverésen.

Kivettem a tésztát a hűtőből, majd lisztezett felületen 1 mm vékonyra nyújtottam. Ezután a tepsi formájára vágtam. 3 lapot nyújtottam. Kivajaztam a tepsit, beletettem az első tésztalapot, ráraktam a karfiol, a szalonna és a hagyma egyik felét. Meglocsoltam a tojásos tejföl 1/3-val. Ráraktam a következő tésztalapot, sóztam, borsoztam, majd egy újabb karfiol-szalonna-hagyma réteg következett, amit megint meglocsoltam tojásos tejföl. Sóztam, borsoztam. Végül a harmadik tésztalappal lezártam a rakottast, rászórtam a maradék szalonnát és hagymát, meglocsoltam a maradék tojásos tejföllel, végül megszórtam a reszelt sajttal.

20-25 perc alatt készre sütöttem. A teteje aranybarna lett.

Zabpelyhes keksz v2.

A 2 évesnek van már uzsis tasija is. Igaz nem hengeres, de legalább nem veszik el tőle, így nem lesz szomorú. Az van, hogy ez az uzsonnás doboz valójában tízórais, mert az uzsonnáját mindig itthon eszi meg, ellenben a tízórait szinte mindig mozgásban (játszótér és egyéb kalandok).

Egy valamirevaló tízórais/uzsonnás tasiba kell muníció. Így teljesült be a sorsa a zabpelyhes keksznek. A v1.0 után kipróbáltam egy újabbat, Rozival reggeli után megsütöttük. Ez is jó, bátran vállalom.

zabpelyhes keksz v2 2 (683x1024)

 

Hozzávalók (10-15 darabhoz):

15 dkg zabpehely
5.5 dkg cukor (finomítatlan sötétbarna nádcukrot tettem bele, de lehet méz és persze mezei kristálycukor is)
2 tojás
15 dkg dió finomra aprítva
3 dkg aszalt szilva
3 dkg aszalt sárgabarack
2 tk. őrölt fahéj
fél tk. őrölt szegfűszeg
csipet só

Mivel csak nagy szemű zabpelyhet kaptam, a késes betétű aprítóban kicsit finomítottam rajta. Nem őröltem porrá, de apróbbra dolgoztattam a géppel.Az aszalványokat és a diót késsel felaprítottam.

A tojásokat egyesével egy keverőtálba ütöttem és felvertem. Hozzáadtam a cukrot, a csipet sót, a fahéjat és a szegfűszeget. Alaposan összekevertem. Vagyis Rozi keverte. Amint meghallotta a robotgép hangját, faképnél hagyta Rumcájszt (éppen aktuális, reggeli utáni 5-10 perces tv előtti butulás) és tolta mellém a fellépőjét.

A tojásos keverékhez adtuk a gyümölcsöket és a zabpelyhet, jól összeforgattam, hogy minden mindennel érintkezzen, aztán hagytam úgy 20-25 percig pihenni. Ennyi idő alatt a zabpehely bőven megszívta magát a tojás nedvességével. A pihentetés azért lényeges, mert így lehet jól formázni anélkül, hogy szétesne.

Közben előmelegítettem a sütőt 180 fokra alsó-felső fokozaton. Aztán rájöttem, hogy elfogyott a sütőpapír. Kivajaztam, kiliszteztem a tepsit. 25 perc elteltével tepsire tettem a sütit: vizes kézzel előbb golyókat formáztam, majd a tenyereim között lapos korongokat csináltam a golyókból. 15 perc alatt készre sütöttem. Nem baj, ha kicsit még puha, amikor kivesszük a sütőből. Hűlés közben szilárdulni fognak a kekszek. Ha túlsütjük, ebből a verzióból is fűrészpor korongok lehetnek.

Citromos zöldborsó leves friss petrezselyemzölddel

Ahogy ígértem… Szezonális alapanyagokból készült ételeket hozok, receptekkel.

Az egyik legegyszerűbb és legjobb leves. Puritán, mint ez a kép is. Semmi fakszni, semmi bonyolítás, a végeredmény viszont zseniális.

borsoleves3 (1024x683)

 

Hozzávalók: (8-an ettük)

50 dkg zöldborsó (a fagyasztott is megfelel)
3 szál közepes sárgarépa
2 szál fehérrépa
1 kisebb fej zsenge karalábé
1 fej közepes vöröshagyma
1 csokor petrezselyemzöld
2 szem közepes krumpli
3 l víz (ha van, zöldség alaplé is mehet bele 0.5 l – 1 l)
1 kisebb fehér paprika1 szem kisebb paradicsomolaj
só, bors

fél citrom leve (ha valaki savanykásabban szereti, akkor 1 citrom leve)
1 csapott ek. cukor

tejföl a tálaláshoz

a nokedlihez:

25 dkg búza finomliszt
1 tojás
2-3 dl víz
1 nagy csipet só
1 ek. olaj

A zöldségeket megpucoltam, előkészítettem: a répákat ujjnyi vastagon felkarikáztam, a krumplit és a karalábét nagyjából 2×2 centis darabokra kockáztam. A vöröshagymát megpucoltam, egyben hagytam. Megmostam és felaprítottam a petrezselyemzöldet. A paprikát kicsumáztam, a magokat kiszedtem, a paradicsomot megmostam.

Egy 5 literes fazékban olajat hevítettem, amire rádobtam a sárga -és fehérrépát. Közepes lángon fedő alatt 5 percig pároltam, pirítottam. Ezután beletettem a vöröshagymát, majd felengedtem 3 liter vízzel. Sóztam, borsoztam, beledobtam a paprikát, paradicsomot. Továbbra is közepes lángon, fedő alatt hagytam főni nagyjából 15-20 percig. Amikor a répák félig megpuhultak, jött a karalábé és a krumpli. Ha friss borsót használunk, ezen a ponton az is mehet a többi zöldséghez. Ha mirelit a borsó, akkor elég pár perccel azelőtt beletenni a levesbe, ahogy a nokedlit szaggatjuk. Kicsit megint sóztam és fedő alatt újabb 10 percre magára hagytam a levest.

Közben kikevertem a nokedlit: a lisztet, az egész tojást, a nagy csipet sót, a vizet és az olajat összekevertem. A vizet fokozatosan adtam a lisztes keverékhez, így könnyebb vele dolgozni. Ha túl sűrűnek találjuk a tésztát, kevés vizet még adhatunk hozzá. Nem kell simára keverni, a nokedli tésztája akkor jó, ha kicsit csomós marad. Pihentetni sem kell, mint a palacsintatésztát, pár perccel a kifőzés előtt elég előkészíteni.

Ezalatt a karalábé és a krumpli is majdnem megpuhult, így hozzáadtam a borsót, majd nagyjából 5 perc elteltével beleszaggattam a nokedlit is. Amikor a kis nudlik feljöttek a leves tetejére, még egyszer kóstoltam és sóztam, borsoztam.

Tálaláskor kevés tejfölt raktam a tetejére. Ha valaki eredendően tejfölösen szereti, a végén egy kis lisztes, tejfölös habarással gazdagíthatja.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!