Rizsázzunk!

Kakaós csiga ricottás olajos tésztából

Akármennyire, bármennyire is klasszisokkal jobb a mostani telefonom kamerája, a rendes fényképezőgépet nem pótolhatja. De a semminél több, amikor a teljes fotós pakkot otthon felejtem, és úgy utazom el hétvégére a hegyekbe.

Pénteken még selymes, lágy idő volt, aztán szombatra ránk szakadt az univerzum összes vize. Hajnalban elkezdte, és egészen este 7-ig szakadt az eső. Két öntudatos kis perszónával bezárva a házba (3 és 5 évesek és nagyon tudják, kinek mi a dolga 😉 ) egészen izgalmasnak ígérkezett a nap, de aztán végül simán ment minden. Néhány klasszikus cicaharcot leszámítva, angyaliak voltak. Ebben a néhány esetben pedig betömtem a szájukat kakaós csigával. 😉

Előkészítés: 10-15 perc

Sütési idő: amíg aranybarnára sül

IMG_20160716_141250

 

Hozzávalók (kb. 16 db):

25 dkg fehér tönkölybúza liszt

1/2 csomag (6 gr) sütőpor

csipet só

25 dkg ricotta

10 dkg cukor

1/2 dl tej

5 ek. olaj (semleges ízű, pl. napraforgó, repce)

a töltelékhez:

kevés olaj a tészta lekenéséhez

2 púpozott ek. kakaópor (nem Nesquick)

6 ek. cukor (lehet porcukor vagy nádcukor is)

1 tk. fahéj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A tepsibe sütőpapírt tettem. A kakaót összekevertem a cukorral és a fahéjjal.

A lisztet átszitáltam, hozzáadtam a sütőport és a sót. A ricottát alaposan eldolgoztam a cukorral, majd fokozatosan hozzáöntöttem a tejet és az olajat. Több részletben hozzáadtam a lisztet és összegyúrtam. Ha túl lágy a tészta (a ricottától lehet), adjunk még hozzá egy kevés lisztet.

A tésztát lisztezett gyúródeszkán kb. fél centi vékonyra kinyújtottam, vékonyan megkentem az olajjal, egyenletesen megszórtam a cukros, fahéjas kakaóval, végül szorosan feltekertem. Kb. 2 centi vastag szeleteket vágtam a tésztából, amiket a sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam. Világos aranybarnára sütöttem őket. Ne süssük túl, meg akkor kiszárad a tészta.

Aki szereti, szórja meg porcukorral a csigákat, amikor már kihűltek.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet: Házi Sajtkészítés c. könyv

kakaos_csiga1

Kompót

Főztem ludaskását. Finomat. Nem Márton napon, hanem egy nappal utána. Márton napon sült libacomb és libamáj volt.

Ez meg egy melengető, őszi kompót. Egyszerű, mint a faék, mégis helyére billen tőle a világ.

Előkészítés: 5 perc

Elkészítés: 10 perc

IMG_9193 (853x1280) (3)

 

Hozzávalók (2 – 3 főre):

2 nagyobb bőralma

1 nagyobb körte (ki milyet szeret)

1 nagyobb alma

1 vaníliarúd magjai

1 csapott ek. finomítatlan nádcukor vagy méz

néhány facsarásnyi citromlé

teáskanálnyi vaj

csipet só

1 marék dió

néhány szem kék szőlő

A gyümölcsöket megmostam, megpucoltam, kimagoztam és nagyobb darabokra vágtam. Egy közepes lábasba tettem a vaníliával, a cukorral, a vajjal és a citromlével együtt. Közepes lángon, félig lefedve párolni kezdtem.

Közben száraz serpenyőben illatosra, világos aranybarnára pirítottam 1 marék diót, tányérra szedtem és hagytam kihűlni.

Bő 5 perc alatt megpuhultak a gyümölcsdarabok. Kis tálkába szedtem, megszórtam a pirított dióval és néhány szem kék szőlővel.

Megettük.

A turbó változatban van még friss gyömbér, citromhéj (szigorúan kezeletlen vagy szárított), néhány szem szegfűbors és kevés pirított zabpehely.

Facebook: Rizsázzunk!

IMG_9185 (853x1280) (3)

Sült füge vaníliás-mézes joghurttal

Sorakoznak a rögzítésre váró receptek, de nem jutok most oda, hogy rendesen kidolgozzam őket.

Ez a sült füge viszont annyira nyálcsorgató és egyszerű, hogy amíg lefőtt a délelőtti kávé, megírtam. Még lehet fügét kapni, igaz, kicsit jobban kell keresni, de azért még akad. Hajrá!

Miután sikerült meggyőznöm Rozit, hogy most nem kell egyik plüss állatkája sem a képre, készséggel vállalta, hogy tartja nekem a tányért, csak szerepelhessen valamilyen formában a képen. 😉

Előkészítés: 5 perc

Sütési idő: 10 – 15 perc (a füge érettségétől függően)

sutoben_sult_fuge (4)

 

Hozzávalók (1 főre):

2 – 3 lilafüge

kevés olvasztott vaj

1 zöld citrom leve

3 tk. finomítatlan nádcukor

kevés pirított szezámmag vagy pisztácia

a joghurtos öntethez:

2 dl sűrű joghurt

méz ízlés szerint

1 vanília rúd kikapart magjai

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. Megolvasztottam a vajat, elkevertem a zöld citrom levével és a cukorral. Kicsit állni hagytam, hogy a cukor valamennyire feloldódjon.

A fügéket megmostam, feleztem és egy kisebb kerámia edénybe tettem a vágott felükkel felfelé. Egy kenőtoll segítségével bőségesen lekentem a fügék vágott felét a vajas zöld citromos keverékkel. Ha marad ki belőle, csurgassátok nyugodtan a fügékre. Hadd tocsogjanak a vajas mázban. Egy löttyintésnyi vizet azért tettem a tál aljába, hogy a lefolyó cukros, citromos vajas keverék ne égjen szénné a sütés végére. Így fel tudtam használni a tálaláskor a kisült szaftot (is).

A fügéket a forró serpenyőbe tettem és 10 – 15 perc alatt lágy, kissé ragacsos állagúra sütöttem. Ezalatt elkevertem a joghurtot a mézzel és a vanília magokkal, egy száraz serpenyőben pedig megpirítottam a szezámmagokat.

13 – 15 perc után kivettem a fügéket a sütőből, hagytam kicsit hűlni, majd tálaláskor meglocsoltam a vaníliás mézes joghurttal, és megszórtam egy kevés pirított szezámmaggal. Pisztáciával még jobb.

Facebook: Rizsázzunk!

sutoben_sult_fuge (7)

Zöld citrom - leves

Állítólag kánikulában nem jó tejterméket fogyasztani, mert az átlagosnál gyorsabban romlik, túl nehéz a szervezetnek és ilyenkor amúgy is legjobb csak (forró) levegőt enni. Az van, hogy ilyenkor még a víz is pillanatok alatt megposhad, ha nem figyelünk oda, úgyhogy ennyi erővel mindegy is. Csak gyorsan kell dolgozni és minél előbb hűtőbe kell tenni a levest.

Drága Aga barátnőm, asszonypajtásom, köszi az ötletet. Hideg, savanyú, gyümölcsös 3:1 ital. Lehet belőle leves gyümölcsdarabokkal a főfogás előtt, és lehet belőle desszert vanília fagyival és pirított mandulával a főfogás után. Reggelire is tökéletes, ha gyümölcsöt, kevés zabpelyhet és magokat keverünk bele. Mindegy, csak jó előre hűtsük be, akár egy egész éjszakára is. És ne sajnáljuk a citromot.

A tehéntej helyett nyugodtan használhatunk mondjuk natúr joghurtot, vagy akár krémes kókusztejet, ebben az esetben viszont hagyjuk ki a tejszínt.

Elkészítés: 5 perc

Hűtés: min. 2 óra

zold_citrom_leves_merge_4

 

Hozzávalók (3 – 4 főre):

5 dl joghurt

3 dl tej (vagy natúr joghurt*, vagy krémes kókusztej)

1 dl tejszín

3 zöld citrom leve (sima citrom is jó)

1 zöld citrom héja (ha kezeletlen)

1 vanília rúd magjai

méz ízlés szerint

1 csipet só

a tálaláshoz:

sárgadinnye kockák

vanília fagylalt

pirított mandula

Egy kézi habverővel összekeverem a joghurtot, a tejet és a tejszínt egy nagyobb keverőtálban a zöld citrom levével, a mézzel és a vaníliamagokkal. Belereszelem egy zöld citrom héját és adok hozzá egy csipet sót. Fogyasztásig, de legalább 2 órára hűtőbe teszem.

Tálaláskor sárgadinnye kockákkal és/vagy vanília fagyival dúsítom.

*ha natúr joghurtot használunk, kellhet egy kis víz is, hogy ne legyen túl sűrű.

Facebook: Rizsázzunk!

zold_citrom_leves (2)

zold_citrom_leves (7)

zold_citrom_leves_merge_1

Vaníliás pohárkrém málnával és pöszmétével

A Mátrában vagyunk, de kedden délután vissza kellett mennem Pestre. Másnap a visszaindulás előtt még elmentem a piacra, hogy gyalult káposztát vegyek a nyári káposztához. Gyalult káposzta viszont csak szeptembertől van, addig reszelve árulják a savanyúságosnál, máshol meg még úgy sem… Szóval vettem egy kis fej egész káposztát, amit aztán legyalultunk mi itthon. És kaptam nógrádi málnát. Olyan ízes, leves, illatos, amilyen más fajta nem igen. Imádom.

És imádom a pöszmétét is. A nagypapáméknál a bokorról ettem, legtöbbször akkor, amikor még ehetetlenül savanyú volt. De én így szerettem, annyira jó volt. És rögtön a pöszméte mellett volt néhány ribizlibokor is, a vállalhatatlanul savanyú pöszmétét pedig lefojtottam a kevésbé vállalhatatlanul savanyú ribizlivel. A málna meg málna. Az a hátsó kertben volt nagypapáméknál, rögtön a hátsóépület tövében, szép hosszan, végig az épület mentén.

Előkészítés: min. 4 óra a joghurt lecsepegtetéséhez

Összeállítás: kb. 15 – 20 perc

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2) - Copy

 

Hozzávalók (3 közepes vagy 4 kicsi pohárhoz):

20 dkg málna

1 jó nagy marék pöszméte

0,5 l natúr joghurt lecsepegtetve (kb. 20 dkg krémsajt lesz belőle)

1 dl hideg (!) tejszín

1 vanília rúd kikapart magjai

méz ízlés szerint (porcukrot is használhatunk)

csipet só

1 zöld citrom leve

A natúr joghurtot még előző este csepegtetni kezdtem egy kisebb lábas felett, a hűtőben tároltam éjszakára.

Másnap a málnát és a pöszmétét megmostam. Mindkettőt külön külön botmixerrel pépesítettem és átpasszíroztam, így a magok nem kerültek a pohárkrémbe. A málna és a piszkeszószt is mézzel édesítettem. Ez ízlés kérdéses, ki mennyire szereti édesen.

A lecsepegtetett joghurtból sűrű krémsajt lett, amit 3 – 4 ek. mézzel, 1 csipet sóval, 1 vanília rúd kikapart magjaival és fél zöld citrom levével jól elkevertem.Ha valaki édesebbre akarja, tegyen még bele mézet.

A hideg tejszínt nem túl kemény habbá vertem és óvatosan, hogy a hab ne törjön, a vaníliás krémsajthoz forgattam. Poharakba rétegeztem a málnaszósszal és díszítettem a pöszméteszósszal.

A tejszínes krémsajtot össze is forgathatjuk a málnaszósszal és úgy kerülhet a tetejére vagy a pohár aljába a pöszméteszósz. Kevés ropogós morzsával, vagy durvára tört vajas keksszel is ehetjük.

Facebook: Rizsázzunk!

vanilias_poharkre_malna_es_piszkeszosszal

vanilias_poharkrem_malna_es_piszkeszosszal (2)

 

Egyszerű mandulás torta krémsajttal

Nagyon ritkán sütök piskótát. 1. Nem szeretem. 2. Eddig talán 2x sikerült olyanra sütnöm, amilyennek lennie kell(ene), inkább nem amortizálom önként az önbizalmamat, annyi nincs belőle. Pedig hegyekben áll a kamrapolcon a baracklekvár, tekerhetném kilométerszám a barackos piskótatekercseket. Zoli is nagyon szereti. De nem. Kelt tésztát sem sütöttem sokáig, mert féltem az élesztőtől. Aztán szerelmünk bimbózó hajnalán a volt barátom (a.k.a.: jelenlegi és eleddig egyetlen férjem) megmutatta, hogy nem akkora rakétatudomány. A piskótával ellentétben kelt tészta vonalon komoly sikereim vannak azóta is.

Tegnap szalma voltam. 2 adag mosás is lement, 2x ki is teregettem, és minden, a korábban a szárítóról leszedett ruhát is elpakoltam. Nem volt kevés, néha megmagyarázhatatlanul felgyűlnek, és nem mennek be a szekrénybe maguktól. Az ablakpucoláson után a ruhákat összehajtani és elpakolni utálom a legjobban. Ja, a mosogatógépből kipakolást sem szeretem. És ha már itt tartok, a portörlés meg egyenesen kínzás, szerintem a spanyol inkvizíció találta ki és valamiért fenn maradt, hogy keserítse az életemet.

Ehhez a mandulás tortához a hozzávalókat meg gondosan kimértem, mindet egy nagy keverőtálba, jól összekevertem elektromos kézi habverővel, és büszke voltam magamra, milyen szép sima lett a nyers tészta. Aztán belenéztem a receptbe és láttam, hogy a száraz és a nedves hozzávalókat külön tálban kellett volna kikeverni és utána elegyíteni. Egy pillanatra elkapott a pánik, abban mostanában egyébként is erős vagyok. Amikor lehiggadtam, úgy döntöttem, így is jó lesz. És jó is lett. A leírásban lent úgy szerepel majd, ahogyan az eredeti recept is utasít. És még valami: az eredeti recept két formával dolgozik, nekem viszont nincs két egyforma méretű tortaformám, ezért egyben sütöttem meg a tésztát és utána félbevágtam.

Ez a tészta piskóta jellegű, és így már tetszik a dolog.

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (5)

 

Hozzávalók (kb. 15 centis formához):

a tésztához:

5 ek. puha sótlan vaj

1/4 tk. szódabikarbóna

1/2 tk. só

3/4 tk. sütőpor

1.5 bögre fehér tönkölybúza liszt

1 egész tojás

3/4 csésze nádcukor

1 vanília rúd kikapart magjai

1 csésze tejföl

1/2 tábla 60%-os étcsokoládé

1 nagy marék aszalt meggy

fél citrom leve

60 g darált mandula

a krémsajtos réteghez:

50 dkg mascarpone

kb. 1 dl tejszín

1 nagy citrom leve

1 vanília rúd kikapart magjai

méz ízlés szerint

csipet só

a tetejére: pirított mandula (elhagyható)

A vajat megolvasztottam és hagytam szobahőmérsékletre hűlni. A mascarponét a többi hozzávalóval alaposan kikevertem és hűtőbe tettem pihenni. Amíg a torta elkészült, szépen visszaszilárdult. Késes robotgépben finomra daráltam a mandulát. Felaprítottam a csokoládét és az aszalt meggyet.

A sütőt előmelegítettem 170 fokra légkeverésen. A kapcsos tortaformát kivajaztam és kiliszteztem.

Összeállítottam a tésztát. Egy nagy keverőtálba szitáltam a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót. Hozzáadtam a darált mandulát is. Egy másik nagy tálban fehéredésig habosra kevertem a cukrot a tojással. Hozzáadtam a vaníliát, a tejfölt és a citromlevet is, és alaposan eldolgoztam a masszát. Ezután a lisztes keveréket több részletben a cukros tojásos masszához adtam, mindig csomómentesre keverve. Beleöntöttem az olvasztott vajat és azzal is alaposan elkevertem. Kézi habverővel dolgoztam. A masszát a tortaformába öntöttem és tűpróbáig sütöttem. Bő 50 perc volt, de ez sütőtől is függ. Úgy 40 perc környékén érdemes megejteni az első tűpróbát.

A tortát hagytam kihűlni, majd középen vízszintesen kettévágtam. Az alsó réteget bőven megkentem a krémmel, visszatettem rá a tetejét és kívül is bevontam a krémmel. Pirított mandulával díszítettem.

Facebook: Rizsázzunk!

Forrás: Alex’s Day Off

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (4)

egyszeru_mandulas_torta_vanilias_kremsajjtal (3)

 

Csokoládés kalácspuding

Két napnyi, szinte konstans eső után most itt van a hó, amiben az a szép, hogy pontosan ugyanaz a vége, mint az esőnek: locspocs… Ja, hogy nekem semmi sem jó. Hát nem, most ilyen napjaim vannak. Különben is, a Mátrában kellene lennünk, ott legalább 10 centi összefüggő hó van és nem 10 centi víz. Grrrr!

Ez a kalácspuding viszont legalább bitang jó. Édes, krémes, csokis, amitől az éppen erősen karcos modorom is meglágyul kicsit. Ritkán csinálok kész cuccokkal desszertet, de most nagyon finom kalácsot kaptam és ha hihetek a címkének, egészen elhanyagolható mennyiségben tartalmaz műanyagot. Eredetileg egyébként croissant szerepel a receptben, de használhatót felénk jó ideje nem lehet már kapni, sk.-ra pedig most nem volt időm. Legközelebb pirított, durvára vágott török mogyorót is teszek bele.

Előkészítés: 15 perc

Sütési idő: kb. 45 perc

csokolades_kalacspuding

 

Hozzávalók (kb. 15 x 25 centis formához):

15 dkg étcsokoládé (min. 50%)

1 kalács (most kakaós, mogyorós volt)

4 tojás

4,5 dl tejszín (min. 30%)

2,5 dl tej

15 dkg nádcukor + 1 ek. a szóráshoz

1 vanília rúd kikapart magjai vagy 1 csomag vaníliás cukor

1 csipet só

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A kalácsot ujjnyi vastag szeletekre vágtam, tepsire raktam és a sütőben pár perc alatt kicsit megszárítottam, megpirítottam.

A csokoládét összetörtem és a felét a sütőforma aljába szórtam. A kalácsszeleteket a formába fektettem úgy, hogy a szeletek kicsit fedjék egymást. Megszórtam kevés csokoládéval.

Egy nagy tálban összekevertem a tejszínt, a tejet, a cukrot, a vanília magjait és a csipet sót. Egyesével beleütöttem a tojásokat (először egy pohárba, majd onnan a tejes keverékbe), és egy kézi habverővel alaposan elkevertem. Az egészet ráöntöttem a kalácsra, megszórtam 1 ek. nádcukorral és hagytam kb. 5 percig állni. Betoltam a sütőbe és 40 – 45 percig, vagy amíg a közepe is megszilárdul.

Vanília fagyit vagy lágyan felvert tejszínhabot adhatunk hozzá, de az óvatosan édesített tejföl+meggylekvár páros is nagyon jó.

Facebook: Rizsázzunk!

Ötlet: Rachel Allen

csokolades_kalacspuding (1)

Almás pudingos pite szerecsendióval

Hagyományőrzősre vettük a figurát, népi motívumokban most már nem szenvedünk hiányt. Nagyon piaci ár alatt vettünk egy sváb kalocsai mintás étkezőgarnitúrát, Anyósoméktól meg kaptunk egy több, mint 100 éves tálast, csetreszekkel együtt. Mi oda vagyunk érte, nagyon szép. Az apukám szerint elmegy, “de hát végül is, Ti nézitek gyerekem”. Igen, szerencsére, mi nézzük.

Kezdett erősen lincs közeli hangulat kialakulni, amiért napok óta nem csináltam desszertet, így ha menteni akartam a hátsó felemet, sütnöm kellett. Uszkve 3 hete nyitva volt egy weboldal egy almás süti receptjénél. Minden reggel újra megnéztem, oké, ma megsütöm… 3 hét után sikerült erőt vennem magamon, meg a tilitolizásomon, mert már én is remegtem valami édes cuccért. Hiába, az önzés remek motiváció. 😉

De az, hogy a custard powder-t (pudingpor) simán caster sugar-ként (porcukor)  kódolta az agyam, azért okozott némi keveredést az előkészítésnél. Amikor ugyanis felfogtam, hogy amit hittem, az nem az, összerándult az arcom. Kissé pánikszerű keresgélés után, találtam a szekrényben egy csomag vaníliás pudingport, a főzős fajtát. Aztán, amikor arra is rájöttem, hogy most éppen nem szabad tartású tyúkok tojása van itthon…

Ja, és jelölték a blogomat a HVG éves blogversenyén, a Goldenblog 2014-en. Ez egy szavazós játék, tisztára mint a Big Brotherben, szóval, ha tetszik a blog, meg amit itt csinálok, nyomjatok egy szavazatot a Rizsázzunkra. Szavazni ezen az oldalon tudtok, értelemszerűen a Gasztro kategórián belül találtok meg. Hála és köszönet! 🙂

Előkészítés: kb. 20 perc

Sütés: 50 – 60 perc

szerecsendios_almas_pudingos_pite (1)

 

Hozzávalók (kb. 20 centis tortaformához):

a tésztához:

20 dkg finomliszt

12,5 dkg hideg vaj felkockázva

1 cs. vaníliás cukor (eredetileg nincs benne)

1 nagy csipet só

2 ek. vaníliás pudingpor

1 közepes tojás felverve

2 ek. hideg víz (ha kell, lehet több is)

a töltelékhez:

1,6 dl teljes tej

1,6 dl tejszín

2 közepes tojás sárgája felverve

2 púpozott tk. kukoricaliszt

40 g porcukor

1 cs. vaníliás cukor

1 csapott tk. frissen reszelt szerecsendió

60 dkg alma (hámozott, csumázott mennyiség, cikkekre vágva)

1 citrom leve

4,5 dkg demerara cukor (kristálycukor is jó)

1 nagy maréknyi demerara cukor a szóráshoz

 

Először összeállítottam a tésztát. A lisztet egy nagy keverőtálba szitáltam, hozzáadtam a pudingport, a felkockázott hideg vajat, egy csipet sót és az ujjaimmal elmorzsoltam, durva kenyérmorzsa állagúra. Beletettem a felvert tojást, a vaníliás cukrot és 2 ek. hideg vizet, hogy szépen összeálljon a tészta. Ha kell, adhatunk hozzá még egy evőkanálnyi vizet. Ha nem áll össze a tészta, akkor pedig néhány szórásnyi liszttel korrigálhatjuk. Gyors mozdulatokkal, hogy a tészta ne melegedjen fel, összegyúrtam. Gombóccá formáztam és folpackba tekerve bő 30 percre a hűtőbe tettem.

A tejet és a tejszínt egy lábasba öntöttem, és addig melegítettem, amíg már majdnem felforrt. Közben egy kisebb edényben elkevertem a tojássárgáját a kukoricaliszttel és a porcukorral. A legalacsonyabbra állítottam a lábas alatt a lángot. A forró tejes tejszínes keverékből egy merőkanálnyit a tojásos keverékhez adtam, vékony sugárban csurgattam hozzá, miközben egy kézi habverővel folyamatosan kevertem. Ezután az egészet lassan a tejes, tejszínes keverékhez öntöttem, folyamatosan kevertem. Addig főztem takarék lángon, állandóan kevergetve, amíg besűrűsödött és egy evőkanál hátulján már nem folyt le. Húzzunk az ujjunkkal egy csíkot a kanál hátulján, és ha a krém már nem folyik össze, hanem megmarad a csík, még pár percig főzzük, és kész is. Belereszeltem a szerecsendiót, alaposan elkevertem és egy kisebb tálkába öntöttem. Szorosan lefedtem fóliával (nem lesz bőrös a teteje) és hagytam teljesen kihűlni.

Az almákat meghámoztam, kimagoztam és kb. fél centi vastag cikkekre vágtam. Meglocsoltam a citromlével, rászórtam a cukrot, alaposan összekevertem és félretettem.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy kb. 20 centis kapcsos tortaforma aljára sütőpapírt tettem. A hideg tésztát enyhén lisztezett deszkán 3 mm vékonyra nyújtottam, nagyjából 35-40 centis kört kaptam. A tortaformába tettem, a széleit hagytam lelógni a forma pereméről. Beletettem az almát, szépen visszahajtogattam a tészta széleit, össze is csipkedtem a hajtásoknál, és beleöntöttem a vaníliapudingot. A tészta visszahajtott széleit lekentem a felvert tojással, végül az egészet megszórtam egy nagy maréknyi cukorral. Kb. 50 perc alatt készre sütöttem. Ahhoz, hogy szeletelhetőbb legyen és a puding kevésbé legyen folyós, hagyjuk teljesen kihűlni.

Vanília fagyival még sokkal jobb, egyetek hozzá bátran.

szerecsendios_almas_pudingos_pite (6)

 

szerecsendios_almas_pudingos_pite

Rebarbarás pite

Van már rebarbara a piacon, amiről mellesleg néhány évvel ezelőttig azt sem tudtam, mi az. Lövésem nem volt, hogy zöldség vagy mondjuk gyümölcs. Valami olyasmi volt a fejemben, hogy: hehe, re-barbara, tehát Barbara újra… (eh, bocs).

Pár éve dolgoztam vele először a konyhában. Igaz, ezzel is úgy vagyok, mint a medvehagymával. Nagyon szeretem, de szezonban nem nyomja el a többi alapanyagot. Párszor sütök, főzök fele, aztán továbblépek. Ez a rebarbarás pite viszont isteni, még Mautner Zsófinál láttam anno a receptjét. Némi módosítással már többször elkészült.

Szerintem simán megállja a helyét Húsvétkor is. A sonkamérgezést elég jól semlegesítheti, hiszen savanykás, könnyű desszert, vékony tésztában.

Előkészítés: 15 perc
Összeállítás/sütési idő: 5 perc + 60 perc

rebarbaras_pite (20)

 

Hozzávalók (kb. 18 centis tortaformához):

a tésztához:

22,5 dkg liszt
15 dkg nagyon hideg vaj (érdemes kb. 5 percre betenni a fagyasztóba)
csipet só
10 g vaníliás cukor (én házit használtam, de a zacskós VANÍLIÁS, nem vanilin cukor is jó)
0,75 dl jéghideg víz (érdemes kb. 5 percre betenni a fagyasztóba)

a töltelékhez:

4 nagyobb szál rebarbara
5 ek. házi szamóca lekvár
1 vanília rúd kikapart magjai
1 ek. citromlé
kb. 12 dkg nádcukor (ha savanyúbb a rebarbara, mehet rá több cukor)
1,75 dkg étkezési keményítő (ha nagyon sok levet ereszt a rebarbara, akkor lehet 2 dkg)
néhány levél citromfű, finomra aprítva

Összeállítottam a tésztát. A lisztet egy nagyobb keverőtálba tettem, hozzáadtam a csipet sót és a vaníliás cukrot. A vajat a sajtreszelő nagy lukú oldalán a lisztes keverékhez reszeltem, majd az ujjaim között gyors mozdulatokkal összemorzsoltam. Ne babráljunk vele sokat, nem szabad túlságosan eldolgozni, maradjanak benne kisebb vajdarabok. Ezután hozzáöntöttem a jéghideg vizet, és annyira összedolgoztam, hogy éppen összeálljon a tészta. Egy laposabb korongot csináltam belőle és folpackba csomagolva fél órára a hűtőbe tettem.

Amikor a tészta kellően megszilárdult, a sütőt előmelegítettem 200 fokra alsó – felső üzemmódban. Egy 18 centis tortaformát vékonyan kivajaztam. Elkészítettem a rebarbarás tölteléket is. A rebarbarákat meghámoztam, majd kb. 1,5  centis darabokra vágtam. Egy nagyobb tálba tettem, hozzáadtam a kikapart vanília magokat, a szamóca lekvárt, a cukrot és a finomra aprított citromfüvet. Meglocsoltam a citromlével, majd megszórtam a keményítővel és alaposan összeforgattam. A keményítő azért kell rá, hogy felszívja a sütés során keletkező levet.

A tésztából lecsíptem egy kis ökölnyit, a maradékot pedig két sütőpapír között kb. 3 mm vékonyra nyújtottam. Beletettem a tortaformába, egészen a forma pereméig. Az ujjaimmal elegyengettem, majd beleöntöttem a rebarbarát. Ha túl sok levet ereszt, nem öntsük bele mindet, mert a keményítő ellenére is eláztathatja a tésztát. Ezután a maradék kis ökölnyi tésztát is vékonyra nyújtottam, kb. 1 centis csíkokra vágtam és berácsoztam vele a sütemény tetejét.

Nagyjából 1 óra alatt készre sütöttem. Hagytam teljesen kihűlni. Vanília fagyival, nem túl keményre felvert tejszínhabbal, mascarnonéval, de akár enyhén cukrozott zsíros tejföllel is isteni.

A facebook-on is megtaláltok, ha ide kattintotok.

Forrás: Chili&Vanilia

rebarbaras_pite (17)

rebarbaras_pite (13)

Karamellizált fehér forró csoki

Karamellizált fehér forró csoki. Oh my! Tökéletes hétvégi bűnözés. Nincs vele túl sok macera, a fehér csoki pedig isteni pörkölt ízt kap a karamellizálástól. Akkor jó, ha olyan jó kis mogyoróvaj színe lesz. Reszelt friss gyömbérrel, de akár egy csipet cayenne borssal vagy csilivel is isteni. Kényeztessük magunkat, mert megérdemeljük! Jó hétvégét kívánok Nektek. 😉

Karamellizálás: 30 – 35 perc
Összeállítás: 5 perc

karamellizált fehér forró csoki (2)

 

Hozzávalók (2 kisebb vagy 1 nagy börényi adag):

11,5 dkg fehér csokoládé
1,8 dl tej
1 dl tejszín
1 vanília rúd kikapart magjai
1 fahéj rúd
csipet só

1 mk. reszelt narancshéj

A sütőt előmelegítettem 150 fokra. A csokit egy tűzálló üvegedénybe tettem, egészben. A sütőbe toltam és olvasztani kezdtem. 10 percenként átkevertem. A csoki olvasztás közben darabos lesz, de ettől nem kell megijedni, ez természetes része a folyamatnak. A forró tejes keverékben majd szépen felolvad. Addig karamellizáltam, amíg szép mogyoróvaj barna lett a színe. Ez kb. 30 – 35 perc lehet, sütőtől függően.

Miközben a csoki olvadozott a sütőben, a karamellizálási idő vége előtt pár perccel a tejet és a tejszínt egy kis lábasba öntöttem, beletettem egy vanília rúd kikapart magjait és a “tokot” is, egy fahéjrudat és a reszelt narancshéjat is. Ez adott neki még egy plusz ízt. Felforraltam.

Amikor a fehér csokoládé elérte a kívánt mogyoróvaj színt, kivettem a sütőből és a forró tejes, tejszínes keverékhez kapartam, egy kézi habverő segítségével pedig simára kevertem. Egy csipet sóval erősítettem fel az ízeket.

karamellizált fehér forró csoki

Forrás: The Kitchen

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!